Sada je: uto jun 04, 2024 5:32 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: pon aug 10, 2009 11:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Nat, fraće, da prostiš... onaj post iznad tvog je pisan u isto vreme sa tvojim... ali si me prduhitrio sa "save"... tako da ne bude zabune ni ljutnje... :wink:

Poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: pon aug 10, 2009 11:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Ne znam sta bih ti rekao nat, kod nas u Srbiji, reci nekom Cincar nije pogrdno, i ne odnosi se na etnicku skupinu koja zivi u istocnoj Srbiji. Iako pricaju slicnim jezikom izgleda da se kod nas racunaju kao dva razlicita naroda. Na primer tzv Vlaha ima u Srbiji 70.000, a tzv Cincara ima 2000. Oni sto mi nazivamo Vlasi, kao i oni sami sebe, zive samo u istocnoj Srbiji, i moram da napomenem da tamosnji "Vlasi" malo lice na Cincare, jer su uglavnom ridji i plavi.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A6%D0 ... 1%80%D0%B8
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%92%D0 ... 0%B0%D0%BD)

Bez obzira na jezik, cini se da Cincari/Vlasi o kojima ti pricas ipak nisu isto kao i Vlasi o kojima ja pricam, tim pre sto se izgleda za Makednoske Vlahe vezuje termin Cincari, dok sa ovim Vlasima iz istocne Srbije termin Cincarin nema veze. Na primer od poznatih Cincara u Srbiji niko nije iz istocne Srbije, i ni na jednog od njih se ne referise kao na Vlaha, jer bi to bilo pogresno, posto u Srbiji Vlasi nisu Cincari, nego su Vlasi-Vlasi, a Cincari-Cincari, ili da budem precizniji svi su oni Vlasi, ali nisu svi Cincari.

Ono sto hocu da kazem je da Vlasi/Cincari iz Makedonije nisu isto sto i Vlasi o kojima se prica u ovom topicu.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: uto aug 11, 2009 1:45 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Već sam napisao u postu pre Natovog, ali ne explicitno.
Ja sam iz Srbije, i skoro da se u potpunosti slažem sa Natom... dobro ne baš i u stavu i načinu izlaganja... :mrgreen: , ipak je on preoštar u odnosu na mene :wink: i čini se (prejudiciram) pretemperamentan :mrgreen:
Samo Nat... nemoguće je 100% pobeći predrasudama odnosno prejudicijumima...
Tako na primer Cigani o kojima govoriš, se često ljute kad ih nazivaju Ciganima, najčešće zahtevaju i smatraju respeektom ako ih se naziva Romi.... veruj mi, znam iz prve ruke :mrgreen:
Mada je meni to smešno i kao i ti volim one Cigane kojima je kao i meni svejedno kako ih zovu :wink:
Takođe Vlasi koji žive u Istočnoj Srbiji, ali i Banatu itd... najčešće ne vole kad ih se naziva vlasima...Cincarima i sl... Ali ništa nije opštevažeće... I
Ja sam čitao neke arhive u kojima sam nalazio podatke o Vlasima i u centralnoj i južnoj Srbiji... no vremenom su nestali... mislim na Vlahe... A polako nestaju i ovi u istočnoj Srbiji... Jer ti popisi o kojima se govori nisu validni...
U nekim mestima u kojima živi gotovo 100% Vlaha, u popisnim listićima jedva da se 15-30-ak % izjasnilo na taj način... Naročiti je starh koji vlada kod starih još iz doba komunizma... ali i ranije... a koji je ne retko prenošen i na mlađe... Inače.... nije fensi biti Vlah... biti Amer jeste :mrgreen:
I tako, će jednog dana, na sreću ili na štetu, svi Vlasi da se izjašnjavaju kao Marsovci... i smatraće se da Vlaha nema, da su izumrli, a samo su (im) promenili ime :mrgreen:
Znam to, jer učestvovao sam u popisima, a inače istočna Srbija mi je jako bliska i znam je, skoro, celu...
Ima još naziva za Vlahe, nisu to samo Cincari...Kucovlasi... i možda i nisu sasvim identične geneze (potiču iz različitih šatora), ali su svi isto...
Inače ima tu još toga... kao npr... omalovažavanje, demoralisanje i slične presije... tj mentalni programi zbog kojih se pripadnici manjina odriču svog "nacionalnog", odnosno opštekulturološkog nasleđa i egalizuju sa većinom...

No kome je sve to bitno...
Sem... zovi me Ciganinom... Šiptarem, Vlahom, Hrvatom, Srbinom, Bosancem, Makedoncem, Crnogorcem, Vlahom, Rumunom, Bugarinom, Englezem i tako dalje... budalom, debilom, moronom, inbecilom, genijem... sve mi je jedno... meni ništa ne smeta... Reci da mi je otac Turčin, ili deda... što je vrlo verovatno posle onih 5 vekova, za sve nas, reci da mi je poreklo kakvo god... sve mi je jedno :D ...
I čudim se, i ovako glup ne mogu da shvatim kome je i zašto to bitno, naročito da bi sukobe zbog toga radio... :dontknow: , kao što je to bilo recimo izneđu Srba i Hrvata dok su Sloba i Franjo zajedno kulirali u kafani smejući se svojoj naivnoj raji... Kao i oni iz Borisove priče o malom Muji...
I tako... zvanični pisani, Wiki, literarni i sl podaci... ma sve je to pd znakom :?: ...

Pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: uto aug 11, 2009 3:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
I tako... zvanični pisani, Wiki, literarni i sl podaci... ma sve je to pd znakom :?:


Vrlo moguce, ali to isto vazi i za lokalni "common knowledge", s obzirom da su podaci na Wiki verovatno dobijeni uzimanjem u obzir istih ali sa puno sireg podrucja. :wink:

Citat:
Takođe Vlasi koji žive u Istočnoj Srbiji, ali i Banatu itd... najčešće ne vole kad ih se naziva vlasima...Cincarima i sl... Ali ništa nije opštevažeće..


Koliko sam ja upoznat sa Vlasima iz istocne Srbije, njima ne smeta da ih se zove Vlasi ali se jako ljute kada ih se naziva Rumunima, sto je suprotno onima u Banatu na koje se cesto referise kao na Rumune. Mislim da stvari ne treba bas toliko generalizovati i sve Vlase trpati u isti kos, tim pre sto i ne pricaju svi istom vrstom romanskog jezika. Na primer za Vlase u istocnoj Srbiji se nikada nije govorilo da su Cincari i njihov jezik nije isti kao i Cincarski romanski nego je slicniji Rumunskom. Na ovim linkovima koje sam stavio u predhodnom postu, sto se tice jezika stoji sledece:
(copy-paste)
Vlaški narodi

1. Dakorumuni (Rumuni, Rumunski jezik)

* Rumunija = 20.500.000
* Moldavija = 2.800.000
* Ukrajina = 409.000
* Srbija = 70.000 (40.000 Vlasi (Srbija))
* Mađarska = 10.000
* Bugarska = 10.000

2. Armanji (Cincari) (Cincarski jezik)

* Grčka = 65.000
* Rumunija = 50.000
* Albanija = 22.000
* Makedonija = 10.000
* Bugarska = 4.000
* Srbija = 2.000

3. Meglenski Vlasi (Megleno-rrumunski jezik)

* Grčka = 20.000

4. Istarski Vlasi (Ćići) (Istro-rumunski jezik)

* Hrvatska = 1.200

Vlasi je ime za romanizovane stanovnike jugoistočne Evrope. Glavne grupe Vlaha su Dakoromani (Rumuni, Moldavci), Vlasi Srbije, Cincari, Meglenski Vlasi i Istarski Vlasi. Vlasi su potomci romanizovanih balkanskih starosedelaca (Ilira, Tračana, Dačana) i rimskih kolonista.

Cincari (Aromani, Arumuni, Armani, Armanji, Kucovlasi, Vlasi) su romanski narod, koji živi na Balkanskom poluostrvu. Žive pretežno u severnoj Grčkoj, Albaniji, Makedoniji i Bugarskoj, a veliki broj ih se odselio sa pomenutih područja u Rumuniju i jedan broj u Srbiju. Nemaju svoju državu. U Makedoniji su koncentrisani oko Bitolja, Kruševa i Ohrida. U prošlosti, centralno mesto im je bio grad Moskopolje u istočnoj Albaniji.
Cincari govore cincarskim jezikom, koji pripada romanskoj grupi indoevropske porodice jezika.
---

Prema ovome, Vlasi iz istocne Srbije nikako nisu Cincari, cak im je i jezik drugaciji, a spadaju u Dakoromane, ne Cincare Vlase. Isto kao sto i Istarski Vlasi nemaju nikakve veze sa Vlasima u Ist Srbiji ili Cincarima, a njihov jezik je u stvari arhaicni Italijanski, ali svejedno se nazivaju vlasima. A Vlaska magija, koja bi trebalo da je tema ovog topica, odnosi se iskljucivo na Vlase iz istocne Srbije. Ta razlika se vidi i na ovoj mapi:

slika

Citat:
Vlasi kao plavi i plavooki je jedna sasvim, za mene, nova i neobična informacija...


Nisam iz istocne Srbije, ali moja majka jeste iz regiona Homoljskih planina, i koliko sam mogao da vidim, kao i iz njene price da saznam, tamo su Vlasi uglavnom ridji narod sa cudno plavim ocima. Mislim, to je meni licno cudna plava boja ociju posto nisam video takvu boju kod drugih ljudi. I fizicki uopste ne lice ni na Rumune ni na Cincare. Zanimljivo je da se ridja boja kose i lice puno pegica javlja mnogo cesce kod tamosnjih zena nego muskaraca, ali je svejedno cesto.

Na kraju ispada da se termin Vlasi ipak odnosi samo na ljude romaskog jezika, dok su "etnicki", odnosno fizicki i po mentalitetu vrlo razliciti izmedju sebe, cak toliko da se moze reci da nemaju nista zajednicko osim jezika.

Citat:
pre pochetka,pitaj prijatelja da li mu je poznato da i Cincari i Vlasi govore istim maternjim jezikom


Izgleda da je moj prijatelj ipak bio u pravu. Tose P jeste bio Vlah-Cincarin, medjutim nije imao nikakve veze sa Vlasima iz istocne Srbije o kojima je ovde rec, cak ni jezik nije bas isti, a o fizickim osobinama nema ni govora.
Mozda bi ovaj topic trebalo preimenovati u "Vlasi", s obzirom da o vlaskoj magiji nije receno nista. :mrgreen:


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: uto aug 11, 2009 9:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jun 07, 2009 10:14 pm
Postovi: 51
Lokacija: Alpha Centauri
Ili bi trebalo da se preimenuje u "narodna" magija posto ima dosta iskustava i primjera u nasim sredinama...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Ko su Vlasi
PostPostano: sri aug 12, 2009 2:54 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Sve ovo i dalje nastavljam kao zanimljivu priču jer ne "verujem" u pisanu istoriju, statistiku a skoro ni literaturu. A takođe ni u samu ideju nacionalnosti, rasa i sl...
Slažem se da treba promeniti naziv teme u npr: Vlasi, običaji, vlaška magija" ili slično... A verujem njen inicijator se neće ljutiti...
A temu o magiji već imamo, narodnoj, ne?

Aragone
Priznejem da sam malo nevaljao... u početku se predstavivši kao neko ko nema pojma o čemu se ovde radi :mrgreen: Ali nije mi namera bila zla... samo sam hteo da čujem tuđa mišljenja, informacije...
Ja jesam iz istočne Srbije (pomenuo sam već prvu ruku u postovima, na to je se odnosila), tu živim... a pored ostalih, Vlasi su svuda oko mene... :mrgreen:
Družim se sa čovekom koji je etnolog istraživač (i sam je Vlah), bavi se proučavanjem, pisanjem i prikupljanjem (zapisivanjem i snimanjem) njihovih običaja, verovanja i.t.d.... I takođe još jednim koji je jedan od osnivača njihovog "Foruma za kulturu". Pored toga dobro poznajem većinu sela i gradova u kojima žive...
Zato sam rekao da statistički, popisni podaci nisu tačni. Zato jer poznajem veeeliki broj Vlaha koji se, iz nekakvog straha (valjda koji smo im kroz istoriju a možda i danas, suptilno i indirektno usađivali), zvanično (u dokumentaciji) izjašnjavaju kao Srbi (u drugim zemljama, verovatnom takođe analogno ovome). Smešno je to, govorim o iskustvima sa potonjeg popisa, što neki stariji, jedva da su govorili srpski...
Tako smo za rezultate popisa, u velikom broju sela, (u gradovima je zanimljivo da se vrlo, vrlo mali br Vlaha izjašnjava u skladu sa svojim pravim poreklom), dobili jako mali br Vlaha, a znamo da 90% njih jedva da govori srpski.
Priča koju mi oni pričaju, naročito mlađi, jeste da se stide toga što jesu :shock: , da ih se poistovećuje sa smrdljivim seljacima (seljak je, verovatno ružna reč, pa se vrovatno i sam trebam stideti što sam sa sela :mrgreen: ) i da ih se diskriminiše... I nisam to čuo samo na jednom mestu... A kako sam video da se i sa Ciganima isto radi (a oni jadni i da hoće ne mogu da se prave da nisu Cigani), ja ih potpuno razumem. Arbitrium liberum (slobodna volja) je apstraktnija nego što se veruje... i ponekad se izjašnjavam kao marsovac, samo jer se stidim da budem čovek, a kamoli i neke konkretnije nacije, kad vidim koliko smo zli jedni prema drugima (mi ljudi), gde jaći uvek uskraćuju Arbitrium liberum slabijima, ili većinski manje brojnima... Da je do mene svi bi bili gledani kao kosmopolite, a razlike u običajima i kulturi smatrane lepim i zanimljivim. Bile bi povod za upoznavanje, razmenu iskustava i druženje, ljubav.... a ne mržnju (kao posledicu straha od nepoznatog)...

Tako, svi Vlasi (naziv grupe naroda sa podgrupama koje si naveo) govore isti jezik. A razlika između vlaškog u istočnoj srbiji i rumunskog je mala, i prestavlja razliku između srpskog narodnog i srpskog književnog jezika.... Sam srpski ima veće varijacije u odnosu na geografiju od vlaškog... tako se srpski koji se govori u okolini Leskovca prilično malo razume od strane "severnih" Srba, a tek Pirota... dok se svi Vlasi međusobom, uglavnom lako razumeju, kao i sa samim Rumunima... a uz malu muku i Italijanima (npr kao mi i Makedonci)... Tako se sve te razlike u "jeziku" svode na razlike između hrvatskog, srpskog, bosanskog, crnogorskog i dr jako sličnih jezika koji su, u stvari, mala varikacija jednog te istog... A ja iskreno verujem da i svi ti narodi nisu ništa drugo do jedan isti (naravno, nisam sve nabrojao)...
Zašto neki Vlasi tvrde da nemaju veze sa drugima, je isto zato što neki Slaveni tvrde da nemaju veze sa drugima :mrgreen: ,grubo rečeno...
A ako ćemo o fizičkim karakteristikama, ja u njih ne verujem nimalo (jedino ako ćemo da poredimo crnce ili azijate sa nama :mrgreen: ), jer Vlaha ima u svim bojama kao i svih ostalih :mrgreen: , i tvrdim da ako bih te pitao da mi izdvojiš Vlahe od ostalih u nekoj grupi ljudi, da ne bi uspeo...
To koju oni priču pričaju jedni o drugima, to je ista priča koju pričaju i recimo stanovnici jednog grada o onima iz drugog... ili još gore, oni iz centra o onima iz predgrađa istog grada...
Iskreno ne znam kako se dolazi do podataka koji se prezentuju na Wikipediji, ali smatram da si u pravu... a da li se radi o širem području ne znam... Ovi istraživači koje poznajem su uložili godine u terenski rad, obilazeći ne samo Srbiju već čitav region... te sam sklon radije verovati njima...tim pre što ih poznajem, poznajem sistem njihovog rada i sl...
Ali sve je to samo onako, bezveze... jer ni jedan podatak nije apsolutan, i nikome se na može 100% verovati. To kažem iako ih poznajem kao nepristrasne istraživače (koji se bave kulturom, ne politikom)...

Citat:
Na kraju ispada da se termin Vlasi ipak odnosi samo na ljude romaskog jezika, dok su "etnicki", odnosno fizicki i po mentalitetu vrlo razliciti izmedju sebe, cak toliko da se moze reci da nemaju nista zajednicko osim jezika.

Isto kao i stanovnici jednog grada i stanovnici iz drugog... Dobro, možda su tu razlike male, ali dakako da nisu male razlike imeđu gradova severnije i južnije, a naročito imeđu stanovnika sela i gradova... jednog istog naroda...
Mentalitet, običaji, a naravno i jezik, se vidno razlikuju :mrgreen:

Iskreno za Tošu ne znam... prvi puta sam ovde juče čuo da je Vlah... ali kome je to važno (meni nije) :wink: ... čovek lepo peva, drag je i to je sve što znam...
Nekad smo svi bili Jugosloveni, ne :mrgreen: ... Meni se to jako sviđalo... iako sam tada bio jako mlad...
Od kada su počeli da se dele... ja sam postao kosmopolit i po poreklu ( :mrgreen: ) i po kulturi, tj običajima :D

Pošto sam bio u takvoj prilici da živim duže vreme okružen ljudima iz raznih krajeva zemlje (konkretne), i smarao ih da me nauče... mogu reći da sam uspeo da naučim razne varijacije južnjačkog srpskog (Leskovac, Pirot, Kosovo), ali takođe, delimično i vlaškog... pa onoliko koliko je to moguće, pričao sam iz prve ruke... a vrlo malo na poverenje mojih prijatelja... Tako za jezik kojim se koriste Vlasi u Makedoniji lično ne znam... Ali imam dosta i Makedonskih prijatelja, i to na sreću i onih koji žive ovde i takođe delimično znaju ovdašnji Vlaški... a doseljenici su iz Makedonije te tamo često odlaze kod rođaka... Iskoristiću to da popričam sa njima o sličnosti i razlikama u jezicima "naših" i "njihovih" Vlaha (iz lične radoznalosti), pa mogu i to napisati jednom...
Najzanimljivije bi bilo kada bi imali Vlahe na forumu, razne i iz raznih krajeva (zemalja), pa da ih zamolimo da napišu nešto na svom jeziku i pokušaju da se sporazumeju između sebe...
Eto... ako ima nekog iz Makedonije neka napiše par rečenica, a ja ću da dovedem prijatelje da to pročitaju i da ih pitam da li su razumeli... Bilo bi to jedno lepo, zanimljivo iskustvo... a verujem, naročito za njih...

Još jednom da kažem, ja lično, ne bavim se ovde argumentovanjem ili demantovanjem... u tom smislu meni je svejedno kao što mi je sve JEDNO... Jedino mi je želja bila da podelim ono što znam, sa prostora kog znam, na način kojim umem :|
Ako sam i imao neki cilj onda je to skretanje pažnje upravo na to da se ovoj i analognim temama ne može pristupati sa naučnog aspekta... jer je ovo jedna neuhvatljiva, neopipljiva kategorija, a naročito nedeterminantna... :wink:
Šta sam ja po nacionalnosti i poreklu... ne znam... možda Turčin :mrgreen: (ponovo se pozivam na onih 5 vekova)... a i da je tako sve mi je jedno :mrgreen: , ne?

Kada je o samoj magiji reč... da li je vlaška magija vezana samo za istočnu Srbiju i tamošnje Vlahe... ne verujem... koliko je meni poznato u čitavom regionu (da ne kažem svetu) ljudi "bave" magijom...
Slušao sam razne priče konkretno o ovoj... kako crnoj tako i beloj... a one koje sam imao prilike da sretnem za koje se govorilo da se bave belom, koliko sam uspeo da skontam, to su obični hrišćanski vernici, sa gomilom ikona koji mute neke travice i sl... recitujući obične hrišćanske molitve ali na svom jeziku... I zaista, mnogi koji njima odlaze sa problemima tvrde da im je pomoglo... A ljudi sa extrasens se mogu sresti svuda, bez obzira na genezu...

'Ku noć...


Zadnja izmjena: baki; sri aug 12, 2009 3:09 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: sri aug 12, 2009 3:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Arbitrium Liberum se ustvari ne moze koristiti kao "slobodna volja". To je vise slobodno rasudjivanje, slobodan sud, a to bas i nije "slobodna volja". :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: sri aug 12, 2009 3:18 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Arbitrium Liberum se ustvari ne moze koristiti kao "slobodna volja". To je vise slobodno rasudjivanje, slobodan sud, a to bas i nije "slobodna volja". :mrgreen:

Isto i "luna" nije mesec, već naziv muzičke grupe :wink:
(Nemoj pogrešno da me shvatiš... hteo sam samo da skrenem pažnju da je "Arbitrium Liberum" plastičnije, a ne determinisano, tako da se koristi i kao "slobodna volja"... no nije ni bitno :-k )

Jel znate kako se šalimo sa Vlasima?...
"Kako godine prolaze, sve više i više vlasi mi sedi na glavi" :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: sri aug 12, 2009 3:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Auh, baki, ala si se ti raspisao, izgleda da ti na srcu puno toga lezi. :wink:

Inace, slazem se sa vecinom sto si napisao, i nista nisi rekao drugacije od onoga sto pise na Wiki, Vlaski jezik i jeste Rumunski, ne spada bezveze u tu grupu. Inace Italijani ako se potrude mogu razumeti i Spance, a narocito Katalonce.

Citat:
Ako sam i imao neki cilj onda je to skretanje pažnje upravo na to da se ovoj i analognim temama ne može pristupati sa naučnog aspekta... jer je ovo jedna neuhvatljiva, neopipljiva kategorija, a naročito nedeterminantna...


Sa ovim se ne slazem, jer naucni aspekat samo podrazumeva koriscenje metodologija i nekih organizovanijih sistema, pa u tom smislu, sta mislis kako tvoj prijatelj etnolog radi svoj posao ili drugi istrazivaci koje pominjes? Sve to verovatno spada u "naucni aspekat". Sa druge strane, kako mislis da mozemo uopste znati nesto o necemu ako to spada u "neuhvatljivo, neopipljivo i nedeterminantno".

Citat:
Priznejem da sam malo nevaljao... u početku se predstavivši kao neko ko nema pojma o čemu se ovde radi :mrgreen: Ali nije mi namera bila zla... samo sam hteo da čujem tuđa mišljenja, informacije...


Kakva god namera bila, takvo ponasanje se zove manipulacija. A svaka manipulacija jeste "losa", tim pre kada ne postoji nikakva "nuznost" za njom. :wink:


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: sri aug 12, 2009 8:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 09, 2005 10:40 pm
Postovi: 97
Lokacija: Serbia
Ja živim u Istočnoj Srbiji, među Vlasima, koji su mi, uzgred rečeno, i prijatelji i kumovi.

Na jednom lokalnom forumu smo vodili žestoku diskusiju o poreklu Vlaha Istočne Srbije, ali je nažalost, taj forum totalno kolabirao, pa od te teme nije ostalo ništa.

Aragorn je napisao/la:
Na kraju ispada da se termin Vlasi ipak odnosi samo na ljude romaskog jezika, dok su "etnicki", odnosno fizicki i po mentalitetu vrlo razliciti izmedju sebe, cak toliko da se moze reci da nemaju nista zajednicko osim jezika.


Apsolutno tačno! Termin Vlah potiče od germanske reči Walha kojim su Germani nazivali susedne romanske narode. U Poljskoj se i danas za Italiju kaže Wlochy. Ostale varijacije: Vallachians, Wallachians, Wlachs, Wallachs, Vlahs, Olahs, Ulahs...

Inače, u vlaškom jeziku (jeziku Vlaha Istočne Srbije) ne postoji termin Vlah, dok u rumunskom Vlah, tj. Valah znači brđanin iliti hajlender.

baki je napisao/la:
Tako, svi Vlasi (naziv grupe naroda sa podgrupama koje si naveo) govore isti jezik. A razlika između vlaškog u istočnoj srbiji i rumunskog je mala, i prestavlja razliku između srpskog narodnog i srpskog književnog jezika....


Ovo baš i nije tačno. Pre bih rekao da su Vlasi i Rumuni nekada govorili istim, vlaškim jezikom, te da su Rumuni, nakon formiranja svoje države, izvršili reformu vlaškog jezika i napravili rumunski.

Prema onome što piše na sajtu Bukureštanskog Univerziteta, taj jezik, Vlaški jezik (koji rumunski akademici zovu Limbă Româna) je izgledao ovako:

Composite vocabulary: Romanian shares a common vocabulary with many European languages:
- Substratum: Thraco-Dacian (partly shared with Albanian)
- Stratum: Latin (60% of the Romanian basic vocabulary)
- Superstratum: Slavic (the influence of Old Slavic was compared to the Germanic superstratum in Western Romance languages).

- Until the beginning of the 19th c. — loanwords from non-Romance languages: South-Slavic languages, Hungarian, Turk, Greek


Moderan rumunski jezik (koji rumunski akademici takođe zovu Limbă Româna) izgleda ovako:

- Starting the first half of the 19th c. — rapid and intense relatinization, modernization and westernization of the Romanian vocabulary (loanwords from French, scholar Latin, Italian — approx. 40% of the contemporary Romanian vocabulary; loanwords also from German, Russian, English)

In 1881 the Romanian Academy issued the first Linguistic Reform.

Reforms of the Romanian Orthography: 1904, 1932, 1953 (supplemented, 1965), 1993.



Samo da dodam još jedan citat sa Britanike:

“In 1859 the principalities of Walachia and Moldavia were united, and in 1877 they proclaimed their independence from the Ottoman Empire as the modern Romania. This was accompanied by a conversion from the Cyrillic alphabet to the Latin and by an exodus of students who sought higher education in western Europe, especially France.”

Dakle, ne samo da je drastično izmenjen osnovni rečnik Vlaškog jezika, nego je promenjeno i pismo.

baki je napisao/la:
...dok se svi Vlasi međusobom, uglavnom lako razumeju, kao i sa samim Rumunima... a uz malu muku i Italijanima...


Osnova vlaškog, rumunskog i italijanskog jezika je latinski jezik i zbog toga se mogu lako međusobno sporazumeti. Iz toga ne možemo izvući zaključak da su Vlasi, Rumuni i Italijani isti narod. :wink:

Što se tiče vlaške magije, kontakta sa njom sam imao samo jednom kada me je kum odveo kod neke babe koja mi je nešto prebajala na vlaškom i nestala mi je bradavica koju sam vukao više od godinu dana. Vlasi su prilično zatvoreni po pitanju magije i ne govore mnogo o tome.

_________________
Ako misliš pobediti, ne smeš izgubiti!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: sri aug 12, 2009 1:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
VV je napisao/la:
Ja živim u Istočnoj Srbiji, među Vlasima, koji su mi, uzgred rečeno, i prijatelji i kumovi.

Kao i meni, jel...
A ko zna... možda se čak i ja i ti znamo lično... :wink:

Citat:
Na jednom lokalnom forumu smo vodili žestoku diskusiju o poreklu Vlaha Istočne Srbije, ali je nažalost, taj forum totalno kolabirao, pa od te teme nije ostalo ništa.

Ja to ne bih radio... Ja ne znam ništa ni o poreklu Srba, ni bilo kog drugog naroda. Morao bih biti metuzalem, a i onda, zato jer ne mogu biti svuda u svakom trenutku, mogao bih samo znati relativno poreklo ljudi iz najbližeg okruženja, pa sve i da živim od početka sveta...
Aragon me nije razumeo, ali verovatno mojom krivicom i zbog moje loše sposobnosti izražavanja... Kada sam pominjao "neuhvatljivost" upravo sam na to mislio...
Moji prijatelji istraživači su moji dragi prijatelji... ali oni su naučnici (ja nisam iz te religije :mrgreen: ) i koriste se naučnom metodologijom... ali ja u mogućnost da se iole dodirne istina kada je u pitanju istraživanje porekla nekog naroda, zapravo i jedne individue, ne verujem... Verovatno isto tako nesavršena bi bila i parabola: Recimo da je neko pomešao dve različite boje dobivši neku novu, treću boju... Neko drugi dođe i kupi ovu treću boju... a zatim je pomeša sa nekom četvrtom, i dobije neku novu, petu boju :mrgreen: ... i tako (n-1) puta... N minus prva boja je plava. N minus prvi tip koji ju je otkupio od prethodnog, pomeša ovu plavu sa žutom i dobije zelenu. Tu zelenu on proda N-tom tipu...
N-ti tip govori da je njegova boja zelena... a kada pokuša da istraži kako je ova boja nastala, koje joj je poreklo... on će najverovatnije doći samo do saznanja da je ona nastala mešanjem plave i žute...
Ne znam koliko sam uspeo, ali mislim da će me se moći razumeti šta sam hteo da kažem :mrgreen:
Tako smatram da je besmisleno i nemoguće utvrditi pravo poreklo te zelene boje... a naročito ako shvatimo da je nejasno i zapetljano poreklo i svake boje sa kojom je ova (ona prva), čije smo poreklo pratili pomešana, ne? I takođe se moramo zapitati da li je tu prvu boju, (koju je uzeo prvi čovek iz parabole, i on sam prvi put pomešao sa novom (koliko on zna) da bi dobio drugu) neko pre takođe dobio N brojem mešanja #-o
Tako ja tvrdim da sam šaren, kao i svi vi, i da je ta tvrdnja najbliža istini, a svaka druga sve dalja od nje...
To je bila moja ideja...

A šta mi je na duši... Pa upravo to što drugi ne shvataju ovu šarenost i pomešanost (mislim na ljude okolo, ne na ovaj forum, ljudi sa foruma su uglavnom jako divni i pametni), te se zato stalno besmisleno sukobljavaju sa svojom braćom... samo jer, nisu svi iste boje :mrgreen:
A dužina postova je moja karakteristika... ali ako moderacija/administracija kaže da trebam da skratim, rado ću poslušati... makar i protiv svoje prirode...

Što se tiče manipulacije (sa moje strane nesvesne, odnosno, nenamerne)... pa ne znam koliku sam štetu naneo time što sam postavio pitanje "ko ili šta su Vlajne"... A isto tako ne verujem ni da je tako opasna bila manipulacija na wikipediji, kao ni ona iz knjiga, a ni ova koja se odnosi na tvrdnje ta je Toše Vlah ili da nije Vlah (mada ta manipulacija može da šteti njegovoj porodici, dirajući u njihovu bol), a onda manipulacija svom onom statistikom... svim onim brojkama... :mrgreen: (Naravno da ne tvrdim da je neko od vas manipulisao, svi smo mi izmanipulisani... što je osnovni koncept ovog foruma, ne..)
Tako da... izgleda da sam ja samo bio dete postavljajući to pitanje... koje smatrate manipulacijom... Podateke koje sam ja izneo o Vlasima, su kako sam i sam naveo gore i upozorio, nenaučni i verovatno subjektivni (ali, verujem, manje od onih iz literature), tako da ni tu nisam manipulisao za razliku od velike većine socijalnih naučnika (da ih tako zajedničkim imenom nazovem), koji se često zaklinju u validnost svojih prezentovanih podataka, ne?
U svakom slučaju volim kad mi se skrene pažnja... jer je to mehanizam kojim ja učim... Najlepše hvala...

VV je napisao/la:
Apsolutno tačno! Termin Vlah potiče od germanske reči Walha kojim su Germani nazivali susedne romanske narode. U Poljskoj se i danas za Italiju kaže Wlochy. Ostale varijacije: Vallachians, Wallachians, Wlachs, Wallachs, Vlahs, Olahs, Ulahs...

Čak ni činjenica da tela uvek padaju na dole nije apsolutna... :mrgreen:
Šalim se... znam da nisi u tom kontextu upotrebio reč apsolutno...

Naravno da Vlasi sebe na svom jeziku nazivaju "Rumnj", dok Rumune nazivaju "Rumunj"... ali ovaj podatak je takođe "labav" i ne znači da je opšti.

VV je napisao/la:
baki je napisao/la:
Tako, svi Vlasi (naziv grupe naroda sa podgrupama koje si naveo) govore isti jezik. A razlika između vlaškog u istočnoj srbiji i rumunskog je mala, i prestavlja razliku između srpskog narodnog i srpskog književnog jezika....


Ovo baš i nije tačno. Pre bih rekao da su Vlasi i Rumuni nekada govorili istim, vlaškim jezikom, te da su Rumuni, nakon formiranja svoje države, izvršili reformu vlaškog jezika i napravili rumunski.

Pa sasvim u redu... ja se i nisam vodio teorijom, već praksom...
Praktično svi Vlasi i Rumuni govore istim jezikom... pa je tu komparacija sa srpskim političkium odnosno književnim (punim strancizama) i srpskim narodnim, sasvim odgovarajuća...
Pitaj nekog narodskog Srbina iz nekog sela da li razume one što pričaju u skupštini... ili im daj da čitaju Frojdovu Psihoanalizu, koja iako je mogla biti prevedena na srpski narodni, te da bar reči svako može razumeti ako ne i materiju, ona nije, već je svaka druga reč latinska, grčka ili engleska (da sad malo hiperbolišem)... bar u izdanju koje ja posedujem... (Ovim sam se udaljio od teme, ali to je još jedna od stvari koje su mi na srcu, pa reko da ih pomenem :mrgreen: )

VV je napisao/la:
Osnova vlaškog, rumunskog i italijanskog jezika je latinski jezik i zbog toga se mogu lako međusobno sporazumeti. Iz toga ne možemo izvući zaključak da su Vlasi, Rumuni i Italijani isti narod. :wink:

Isti su, ali ne u tom kontextu, već u onom iz one parabole sa bojama... Ali tada bude da smo i mi sa njima isti, kao i svi na Balkanu a zatim koncentrično sve šire i šire postajemo sve manje isti... ali još uvek dovoljno da bi bili isti... #-o
A kao zanimljivost i samo tako, navodim da pored španskog i italijanskog, veliku sličnost sa vlaškim ima i portugalski...
Dok su išle neke TV serije, sećam se da su oni mogli da razumeju "svaku treću reč"...
A pismo... iskreno ne znam koje im je... Ali to je takođe plastične kategorija... Ma i svaki jezik je plastičan... ne...

VV je napisao/la:
Što se tiče vlaške magije, kontakta sa njom sam imao samo jednom kada me je kum odveo kod neke babe koja mi je nešto prebajala na vlaškom i nestala mi je bradavica koju sam vukao više od godinu dana. Vlasi su prilično zatvoreni po pitanju magije i ne govore mnogo o tome.

Neću generalizovati stvari... ali skoro svaka baka u skoro svakom delu Srbije (a verujem i drugim zemljama), je znala N bajalica... Mojoj prijateljici iz jako južne Srbije je to isto radila neka baka odande...
Oficijelna medicina je u nas stigla jako kasno... pa to je samo par decenija unazad... a u selima da ne govorimo... A ljudi su se oduvek lečili na sebi svojstven mitski način... a što je smešno, uspešnije nego što to radi zvanična medicina...
Dobro, alternativna medicina ne radi plastične korekcije koje su danas neophodne za zdravlje :mrgreen:
Tako na primer, i dan danas u izolovanijim, ruralnijim selima, ljudi se i dan danas leče na sličan način...
Pa i urinoterapijom, raznim travama, plodovima, a sve to uz često bajanje...
Snaga misli je izgleda ranije bila puno cenjenija...

Inače... već sam rekao da ne pokušavam ništa da osporim ili dokažem, jednostavno zato jer ne želim i ne mogu (a ko može :dontknow: )...

Eto toliko... :D
Najleši pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: sri aug 12, 2009 10:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
U Češkoj ima u okviru Morave kraj koji se zove "Valašsko" i tamo žive Valasi. Oni o sebi znaju da su Vlasi i da su prije nekoliko stotina godina došli "odnegdje", mogu se prepoznati specifične crte mentaliteta praćene često i specifičnim izgledom. Važe za drčniju sortu Čeha.
To je možda i najsjeverozapadnije dokle su Vlasi stigli. Inače u vremenima nakon propasti " Velike Vlahije" , Vlasi su raštrkani, pastirski narod koji se svakome dobro našao za potrebe koloniziranja osvojenih, često praznih (ispražnjenih) područja. Tako su još Nemanjići naseljavali Vlahe u Hercegovinu, a kada su naišli Turci , oni su Vlahe selili uvijek na nove granice. Bili su izvrsni graničari (obavezna vojna služba, al ne plaćaš harač)
.Ali skoro svugdje su se skoro potpuno asimilirali i stopili sa nekim domaćim narodom.
Naj jače očuvani identited je tamo na istoku Srbije i u Makedoniji (Cincari).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: čet aug 13, 2009 8:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 09, 2005 10:40 pm
Postovi: 97
Lokacija: Serbia
baki je napisao/la:
Ja to ne bih radio... Ja ne znam ništa ni o poreklu Srba, ni bilo kog drugog naroda.


Ne bih ni ja to radio, ali ako si već iz istih krajeva kao i ja, onda znaš da se kod nas (Borski i Zaječarski okrug) vrši žestoka rumunizacija Vlaha. Meni to ne smeta, isto ću da volim i poštujem svoje prijatelje i kumove ma kako da se izjasne. Problem je što takva politika stvara veliki razdor među samim Vlasima, a država Srbija je prilično nezainteresovana po tom pitanju.

Prema popisu iz 2002. godine, u Istočnoj i Centralnoj Srbiji je bilo oko 40.000 Vlaha i oko 4.000 Rumuna. Ostatak od oko 30.000 Rumuna živi u Vojvodini, tamo imaju sva zagarantovana prava i, koliko sam upoznat, nemaju nikakvih zamerki na svoj status. Rumuni imaju svoj nacionalni savet sa sedištem u Novom Sadu, dok su Vlasi osnovali svoj nacionalni savet 2006. sa sedištem u Boru (Istočna Srbija). Međutim, raznim špekulacijama, Nacionalni savet vlaške nacionalne manjine je preuzela grupa ljudi koja zastupa prorumunske interese, tako da sada imamo dva rumunska i nula vlaških saveta.

Dodatnu pometnju je stvorilo i Ministarstvo prosvete Republike Srbije kada je, u februaru ove godine, donelo preporuku da se u škole Istočne Srbije uvede predmet "Rumunski jezik sa elementima nacionalne kulture". To je dovelo do velike pometnje među Vlasima jer, kao što sam naveo u prethodnom komentaru, vlaški i rumunski jezik se dosta razlikuju, a i velika većina Vlaha se ne smatra Rumunima. Naravno, tu su se umešale i srpske političke partije da dodatno zakuvaju čorbu i da se ogrebu o vlaško biračko telo.

Sve u svemu, moje učešće na ranije pomenutom forumu je bilo u smislu da uvođenje "Rumunskog jezika..." u škole nije nikakav problem, predmet bi bio izborni (neobavezan), pa ko hoće neka pošalje svoje dete da uči rumunski, a ko neće - ne mora. I naravno, ko se oseća Rumunom neka bude Rumun.

_________________
Ako misliš pobediti, ne smeš izgubiti!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: čet aug 13, 2009 12:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Mali off topic, "drzava" Srbija fakticki ne postoji (ne funkcionise), tako da je veoma nezainteresovana za sve ne samo za Vlase. Osim ako sitne klovnovske duse koje simuliraju drzavu mogu da cape neke sitne parice za sebe, u tom slucaju bi kobajagi bili zainteresovani.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: sub aug 15, 2009 1:03 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
felix je napisao/la:
Ali skoro svugdje su se skoro potpuno asimilirali i stopili sa nekim domaćim narodom.

Mislim (naglašavam reč mislim) da si tu u pravu...
Valjda je to zbog njihove prirode :dontknow: :D

VV je napisao/la:
...preuzela grupa ljudi koja zastupa prorumunske interese, tako da sada imamo dva rumunska i nula vlaških saveta.

Da.... blizak mi je Zaječar... ili Zajčar kako bi onde rekli :mrgreen: , ali mi je politika jako daleko... :mrgreen:
Za vreme studija, bio sam neko vreme utopista, verovao u neverovatno, i dok sam ja radio na svoju štetu a za dobrobit svih, ovi oko mene su radili za svoj džep a mene nazivali budalom (u studentskom parlamentu). Tada sam shvatio da to tako mora da funkcioniše ne samo na mikro, već i makro nivou, i zauvek se povukao...
Tako da, mislim da shvatam o čemu govoriš... a biće da ima veze sa konceptom ovog foruma... to jest... "neko tu tačno zna šta radi a radi to zbog nekog određenog interesa, dok su drugi naivno izmanipulisani..."
A onda se pojavljuju ovakve budale kao ja :mrgreen: , koje naivno, sa izgubljenim pogledom i imbecilnim izrazom na licu koji ih odaje da nemaju ni najblaže veze o čemu se radi, pitaju: "A koji je vama vrag, oko čega se vi to, leba vam, raspravljate?!? Oko toga čijkuća ima više spratova... :mrgreen: ". Pa valjda će onda, videći koliko je neko, sa strane gledajući, zbunjen paradoxom svega toga, i sami postati zbunjeni i manje sigurni u ono zbog čega se raspravljaju :mrgreen: , te će(mo) da makar približe prst čelu...
Dobro to... ajmo sad folklor :D ...

Evo ovako... sasvim slučajno, valjda zakon atrakcije, ne znam, došao mi je pre neki dan prijatelj u goste i doneo neku muziku (mada ja to retko konzumiram, jer volim da slušam ptičijiu simfoniju i oblakov rok&roll :mrgreen: ), kad tamo makedonske narodne pesme, među kojima par vlaških.
Kako mu se majka, sada stara žena, nekada bavila foolklornim pevanjem, i on sam se bavi muzikom. Ja ga pitam za razliku između jezika makedonskih Vlaha i istočno srpskih, a on mi kaže da je razlika taman tolika kolika je između srpskog i makedonskog, i da je to najverovatnije zato jer, ovi iz Srbije u svoj jezik ubacuju puno srpskih reči (plastičnost jezika koju sam ranije pomenuo), a makedonski dosta makedonskih reči... inače sporazumevaju se sasvim dobro...
A što se tiče neke folklorne karakteristike.... pa uglavnom podseća na onu španskih cigana.... kad čuju svoju izvornu melodiju, postaju ko deca blesavi i od igre neumorni...
Inače, gledao sam folklorne priredbe više puta, vračevi su tako neizbežan element... :D

I to što kažeš ti VV, sve je to jedno... Ja bih najviše voleo da svi na svetu govore jedan jezik, pišu jedno (fonetsko :mrgreen: ) pismo, a nek veruju u šta hoće samo dok i druge "puštaju" da veruju u šta hoće :D ...

Arbitrium Liberum je napisao/la:
Mali off topic, "drzava" Srbija fakticki ne postoji (ne funkcionise), tako da je veoma nezainteresovana za sve ne samo za Vlase. Osim ako sitne klovnovske duse koje simuliraju drzavu mogu da cape neke sitne parice za sebe, u tom slucaju bi kobajagi bili zainteresovani.

Verujem da je to suština i smisao politike, bilo lokalne bilo globalne...
Pitam se zašto li Ameri mešaju prstiće u svačije pesak... :mrgreen:

Najtopliji pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz