Sada je: ned jun 16, 2024 1:15 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: čet jan 21, 2010 2:53 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 21, 2010 1:43 pm
Postovi: 26
Pozdrav svima, dobri ljudi!
Čitao sam već duže vreme i pratio razne teme na ovom forumu.
Upućivali ste me na razne informacije, potaknuli moje interesovanje za mnoge oblasti.
Bili ste kao pitanja koja traže nova pitanja na koje odgovor traži svako za sebe. Na tome jedno veliko HVALA.
Odlučio sam se tek sad da vam se pridružim jer sam tek nedavno naišao na nešto što možda nije najbolje i najtemeljnije ispitano i mislim da ovaj predivni fotum zaslužuje i ovakvu jednu temu.

Da se odmah razumemo: pravoslavac sam, ali nisam "dogmatski potkovan". Nisam čak ni načitan biblije, ali umem neke stvari objasniti sebi zahvaljujući ljudima koji nisu pravoslavci ali su odlični tumači biblije. Nisam vernik kakav bi svaka crkva, pa i pravoslavna, želela da budem. Imam svoju veru. Priznajem, nisam imao strpljenja pročitati svo dobrotoljublje, ali probrane stvari od Vladike Velimirovića volim pročitati. Mudrosti obično stoje teško prepoznatljive u kratkim rečenicama, u stihovima, u pričama. To su obično pouke i priče o moralu. Ali hrišćanski moral možda nije jedina priča o kojoj treba pričati.

Ovde, na ovoj temi želeo bih da se pozabavimo temom čuda u pravoslavlju, kao i temom mudrosti koja se iza tih čuda krije. Slutim da možda ne moramo ići daleko da bi našli mistiku kabale, da ne moramo hrliti ka istočnjacima, budistima i kineskim filozofima radi prosvetljenja. Možda se tajna krije i u pravoslavlju. Možda tek tu leže naši preci, naše osećanje pripadnosti, da nismo samo izgubljeni i uronjeni u beskraju kosmosa - Boga (apsolutne svesti) sretni ali sami. Možda imamo davno izgubljenu tradiciju koju nam valja oživeti. U pravoslavlju bih hteo pronaći vezu između Boga i naroda. Naroda ovoga tu - slepoga i gluvoga, koji ne vidi dalje od prsta ispred očiju...

Ko je pravoslavni Bog? I da li mi možemo da se otresemo predrasuda o tome da je Bog tradicionalnih religija samo jedan svemogući besmrtni čovek (mislim na onu parodiju o bradatom starcu)? Da li je On možda vanzemaljac? Da li postoji neki pravoslavni sveštenik koji ima uvid u pravu prirodu Boga?
Da li neki pravoslavac uopšte priznaje mogućnost da je stari zavet skup iskrivljenih informacija i istinitih informacija? Da li je novi zavet isto izmanipulisan materijal?
I na kraju, šta zaključiti o svim mnogobrojnim čudima koja se pojavljuju i koja su svakodnevno među nama?
Evo sada toga što sam nedavno otkrio:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 999&hl=en#

http://www.youtube.com/watch?v=OLkzkltJ ... re=channel

http://www.youtube.com/watch?v=rFuTWPb3 ... re=channel

_________________
"If the doors of perception were cleansed, every thing would appear to men as it is, infinite." W.Blake


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: čet jan 21, 2010 5:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
kefalonske zmije zu zaista cudo i mislim da ih posebna vibracija molitve privlaci

svasta ima

http://www.youtube.com/watch?v=CSyxwkZ7Uc8

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: čet jan 21, 2010 7:23 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 21, 2010 1:43 pm
Postovi: 26
nocty,
postaš link na "muslimansko čudo". Zanimljivo. Jeste da je tema o pravoslavnim ali nema veze.
Svakako mi nije jasno kakav odnos treba da imamo prema takvim stvarima.
Jasno mi je doduše da se ne trebaju izvlačiti jednostrani zaključci kako je samo jedan Bog pravi, kako je samo pravoslavlje pravo ili je samo islam prava vera. Ili bilo koja druga.

Mislim da takvim stvarima treba dati značaj koji zaslužuju, ali ih sigurno ne treba stavljati u zapećak. Neka arheološka "čuda" poput bosanskih piramida, ogromnih čovekolikih kostura koji nas opominju da su ovde među nama nekad živeli divovi...itd možemo pokušati da objasnimo uz pomoć zdravog razuma - to je nekada postojalo. I to verovatno kao posledica vanzemaljske genetičke manipulacije pre mnogo vekova. Ima čak i pretpostavki onih malo prizemnijih da su uslovi na zemlji dozvoljavali takvu ekspresiju gena - i time gigantizam. Ima možda i u tome neke istine. Hoću da kažem - o takvim stvarima makar ima nekih pretpostavki, ali sva čuda o kojima mi na ovoj temi treba da pričamo nisu tako opipljiva i srazmerno teže se objašnjavaju.

Kako objasniti mirotočenje i krvarenje ikona? Kefalonske zmije? Kako objasniti pojavljivanje reči iz kurana na nozi malog Alija? Kako to shvatiti? Kao još jedan način manipulacije iz viših denziteta? Kao proste objave vanzemaljaca?

_________________
"If the doors of perception were cleansed, every thing would appear to men as it is, infinite." W.Blake


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: pet jan 22, 2010 1:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
Bog je jedan moj care,bar ako mislim tako ne moram da razmisljam o alliensima koje sam licno vidio kako sa jezivom stogocom gledaju sa mjeseca dok mi je pineal bio otvoren,aonda kad sam vidio neki danovdje slike koje je clan solarni vjetar postavio" i piramide na mjesecu pai objasnjenje kako oni gore "zive" i utjecu na ovu elitu kod nas zatim njima jos mracnije sile nije mibilo dobro majke mi,kroz kucu sa strahom prolazim do frizidera :D

i to ne jednog nego dvojica trojica su bila kolko se sjecam,ista onakva faca kao u crop circle-u sto se pojavila ,cak mislim da je i iste godine bilo kad se meni desilo...

vidis ja sebe smatram bosanskim jeretikom kao onomad sto su mi preci bili ali vjerujem u dualizam tj:da crno ne moze postojati bez bijelog i obrnuto,ultimativno sve je to brahman sto bi budisti rekli.A da li znakovi u zitu dolaze sa istog mjesta kao i taj natpis na djetetu? odakle dolazi moj san o kamenim kuglama kraj nanine kuce u krivajigdje mi je mama rodjena,kao mama ih pokazuje i smije se blazeno a sve bljesti...i ajde da sam ja znao da postoje te sfericne kugle nego pojma nisam imo ,desilo se u new yorku dok sam bio s curom.I kasnije sam onako iz dosade preko google eartha saznao da zaista i postoje te kugle bas tamo gdje sam ih i sanjao ,malo mjesto zavidovici ,a krivaja je rijeka kraj nanine kuce kao i selo...Da li je to bila moja mama u snu ili neko inorgansko bice koje je zeljelo da mi olaksa iskustvo? a ako jeste to je dobrica neka ,a s nekima imam bitke i nasjednem na njihove smicalice ,ako sam bas raspolozen onda ih rasprsnem dok trepnem,ako ne onda se valjda ganjam s njima i glumim kojekakve heroje...

evo preporucio bi ti da prosvrljas malo ovom stranicom i obratis paznju na tekstove s desne strane malo ispod cim prodjes reklame sa iste strane,ima dosta i klipova
http://stargates-serpents-shamans-shrooms.blogspot.com/

pozz i dobrodoso na galaksiju :)

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: pet jan 22, 2010 3:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Kako objasniti mirotočenje i krvarenje ikona? Kefalonske zmije? Kako objasniti pojavljivanje reči iz kurana na nozi malog Alija? Kako to shvatiti? Kao još jedan način manipulacije iz viših denziteta? Kao proste objave vanzemaljaca?


Način manipulacije,jel zna se šta to kod ljudi budi,da nije bilo "čuda" u tim "svetim" knjigama nebi bilo ni toliko sljedbenika.
Moram podsjetiti da su čuda promjenjive prirode,prije 600 i više godina čudo je bilo kad je grom udario,sve što se danas može objasniti prije je bilo "čudo božje".Šta misliš da bi nekom dobrom-pozitivnom biću trebala čuda?
Danas postoje razna "čuda" iz svake religije,ono šo je zanimljivo je to što svaka religija zasebno ima doslovno svoja "čuda",tako da u jednom kršćanstvu se neće pojaviti ništa što ne propagira kršćanstvo,kod muslimana "čuda" će biti samo u toj formi njihove vjere što oni priznaju,kod hinduista će dolaziti njihova "čuda" što nema veze sa ostalim religijama,ono što hoću reći je jednostavno,a to je da su čuda subjektivne prirode i nemaju nikakvoga značaja za razvoj,već samo odvajaju čovjeka od njega samoga,onoga dijela što on u praksi nikada neće naći u ovom životu.
Čuda imaju svoju svrhu,kao i ljudi koji ih propagiraju na neki način.Jednom Z.Sudcu su te stvari jako pomogle jel on je tek sa stigmatama dobio pozornost od masa,bez stigamata ljudi ga nebi uopće znali.Veliku većinu tih stvari se može objasniti preko psihologije.

Citat:
Kako to shvatiti? Kao još jedan način manipulacije iz viših denziteta? Kao proste objave vanzemaljaca?


Objektivna stvarnost je pravom smislu "čudo",shvatiti i razumjeti kako sve funkcionira je od presudne važnosti.Kako shvatiti čuda,to i nije tako teško imajući u vidu sve razne teme oko te stvari,naravno da tu ima i manipulacije sa strane "više sile",a velika većina "čuda" u svojoj biti niti nisu "čuda".

Što se tiče raznih "čuda" čovjek bi se trebao zapitati prvo šta to uopće znači,kako to da netko tko je "dobar" tko nam želi pomoći izvodi "čuda" na ovoj planeti,zbog čega se to radi i koji je cilj tih "čuda",šta će to izazvati u samome čovjeku.
Kako to da neko biće mora izvoditi "čuda" kroz nekog čovjeka,kakvo je to biće koje to radi,zašto bi "dobrima" trebalo da izvode čuda da uvjere ostale ljude u šta da vjeruju i u koga da vjeruju.
Zato što je to jako dobar način manipulacije,ubaciš se u tuđu slobodnu volju i iskoristiš njihovu volju da nametneš svoju (a volja koji "oni" nametnu ljudima je ta da se ljudi odreknu svoje znatiželje i zauvijek vjeruju čvrsto u nešta što sami ne razumiju niti kako funkcionira niti kako radi).

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: pet jan 22, 2010 4:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
e sta ti napisa a nista ne rece :)

pa cemu znatizelja ako nikad neces doci do cilja te znatizelje ?

pa i sasvim slucjano da se desi a u tome je sva ljepota...jedan ples sa vjetrom koji sam ja dozivio ...osjetim uspone i zatisije vjetra prije nego sto ce se desiti u stomaku

i kao da ga svojom dobrom voljom kontrolisem,odnosno ako naidje talas pozitive vjetar se pojaca i cim osjetim shift ekvilibriuma na negativno i "smusheno" on opada i smiruje se i tako tamo vamo dok nisam poludio vise i pustio sve ..

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: pet jan 22, 2010 4:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
Odjek te prastare Istine čuje se u Bibliji kad Krist kaže: ,
»Ako je tvoje oko jedno, cijelo će tijelo biti puno svjetla». Krist s jednim okom nije mislio nikakvo fizičko oko, jer je jednooka osoba hendikepirana u vidu. Stoga se jedno oko odnosi na Treće Oko koje je latentno u čovjeku kao pinealna žlijezda, čije će buđenje ispuniti cijelo tijelo unutarnjim svjetlom.

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: pet jan 22, 2010 10:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
nocty je napisao/la:
e sta ti napisa a nista ne rece :)


Kako nista nije rekao?! Predlazem da procitas sa malkice vise paznje. :)



Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: sub jan 23, 2010 11:10 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 21, 2010 1:43 pm
Postovi: 26
Citat:
Objektivna stvarnost je pravom smislu "čudo",shvatiti i razumjeti kako sve funkcionira je od presudne važnosti.Kako shvatiti čuda,to i nije tako teško imajući u vidu sve razne teme oko te stvari,naravno da tu ima i manipulacije sa strane "više sile",a velika većina "čuda" u svojoj biti niti nisu "čuda".


daco,
slažem se da je objektivna stvarnost u pravom smislu čudo, te da shvatiti je predstavlja podvig od velike važnosti. Trenutno čitam Narby-ja: DNK i pordrijetlo znanja. Odlična knjiga. Polako krećemo na put sa akademskim mladim umom od amazonskih šamana do Francisa Crick-a i nazad. Jako mi se sviđa način na koji je knjiga pisana. Postepeno nas uvodi i postepeno otkrivamo poreklo znanja. Tek u ovoj knjizi zapravo sam shvatio istinsku vezu (dobro potkrepljenu) između mitologije celog sveta, nauke modernog sveta i šamanizma "primitivnih" naroda. Zajednički imenitelj - DNK!

Ali malo skrećem sa teme...
Hteo sam te pitati: Koje su to razne teme oko čuda? Je li možeš probrati ovde neki dobar link?

Citat:
Kako to da neko biće mora izvoditi "čuda" kroz nekog čovjeka,kakvo je to biće koje to radi,zašto bi "dobrima" trebalo da izvode čuda da uvjere ostale ljude u šta da vjeruju i u koga da vjeruju.


Mišljenja sam u slučaju hrišćanstva da je Isus (ili neki treći entitet kroz Isusa) činio čuda u dobrome (OPD orijentacija), a da su za manipulaciju ljudi u svoju korist (OPS orijentacija) koristili ljude crkve i sastavljače današnje biblije. Zašto? Samo Hristovo učenje i praksa/istorijat crkve i njenih poglavara nisu u skladu. Prvo moralno, a onda i suštinski. Prema tome, na "čudo" koje se dešava u sadašnjem trenutku i koje sama crkva propagira možemo gledati sa većom dozom opreza. Na čudo koje propagiraju "obični ljudi" možemo gledati drukčije. Crkva insistira na dogmi, a Hristovo učenje na ljubavi. Crkva na ljubavi za moć, a hristovo učenje na moći ljubavi. ("When the power of love overcomes the love of power the world will know peace" - Jimmy Hendrix)

Citat:
Zato što je to jako dobar način manipulacije,ubaciš se u tuđu slobodnu volju i iskoristiš njihovu volju da nametneš svoju (a volja koji "oni" nametnu ljudima je ta da se ljudi odreknu svoje znatiželje i zauvijek vjeruju čvrsto u nešta što sami ne razumiju niti kako funkcionira niti kako radi).


Zašto bi čuda i objave trebali dobrim entitetima? Moje mišljenje - da probude zaspao narod. Da probude njihovu znatiželju. Uvek je bilo i biće onih koji su pitali: Kakav je to čovek koji može to da uradi? I uvek je bilo i biće onih koji su pitali: Kako je to uradio? Retki su oni koji se zapitaju: Zašto je to uradio? Prvi žele pobeći od slobode i ne trude se da shvate princip koji im se pokazuje. Oni žele vođu. Druge vodi znatiželja i oni žele saznati samo način na koji je to izvedeno da bi možda jednog dana i oni mogli iskoristiti tu moć. Oni žele znanje. Treći su već na poziciji moći, uzdrmani novom i moćnijom pojavom od njih samih. Oni žele tu moć. Među ovima iz treće skupine nađe se po neki koji nije na poziciji moći ali koji se pita isto pitanje. Odgovor na njega naći će u sebi.
Zbog ono malo ljudi iz treće skupine čuda su neophodna da bi ih izdvojila i pokazala im kakva stvarnost može biti.

Crkvenim manipulatorima (ili entitetima iza njih) a i onima pre njih trebamo zahvaliti za sveopšti zaborav prave ljudske prirode, jer na kraju krajeva - mi smo ti koji stvaramo svoju realnost. Pokazati ljudima put ka slobodi - o slobodi je reč. Treba se zapitati koliko je slobodne volje imao čovek koji je bio rob ili seljak ili danas - koliko čovek današnjice ima slobode? Biblija je Casiopeia ili Bringers of the dawn prošlosti.
Tužno je opet to što je masa povedena autoritetima i traži vođe ili traži samo tehničko znanje. Gubimo kontakt sa sopstvenom kreativnom iskrom i to je ono na šta nas čuda trebaju podsetiti. Zbog toga danas polako umire i umetnost i pretvara se u serijski proizvedenu robu.

_________________
"If the doors of perception were cleansed, every thing would appear to men as it is, infinite." W.Blake


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: sub jan 23, 2010 1:26 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 21, 2010 1:43 pm
Postovi: 26
Citat:
crno ne moze postojati bez bijelog i obrnuto,ultimativno sve je to brahman sto bi budisti rekli.A da li znakovi u zitu dolaze sa istog mjesta kao i taj natpis na djetetu? odakle dolazi moj san o kamenim kuglama kraj nanine kuce u krivajigdje mi je mama rodjena,kao mama ih pokazuje i smije se blazeno a sve bljesti...i ajde da sam ja znao da postoje te sfericne kugle nego pojma nisam imo ,desilo se u new yorku dok sam bio s curom.I kasnije sam onako iz dosade preko google eartha saznao da zaista i postoje te kugle bas tamo gdje sam ih i sanjao ,malo mjesto zavidovici ,a krivaja je rijeka kraj nanine kuce kao i selo...Da li je to bila moja mama u snu ili neko inorgansko bice koje je zeljelo da mi olaksa iskustvo? a ako jeste to je dobrica neka ,a s nekima imam bitke i nasjednem na njihove smicalice ,ako sam bas raspolozen onda ih rasprsnem dok trepnem,ako ne onda se valjda ganjam s njima i glumim kojekakve heroje...


nocty,
pitanje koje ovde postavljaš, a koje je bitno izdvojiti je: odakle dolaze čuda?
Onaj tvoj san o majci kraj kugli u Zavidovićima kazivao ti je o čudu rodnog kraja, čudu odakle potičemo. Lepo je što pominješ da si kada si to sanjao bio u New York-u sa curom. Može da ti kaže o smislu sna. Ne znam odakle pišeš, da li si u svojoj Bosni ili negde preko. Možda da se setiš motiva zbog kog si tamo otišao. Onog dubokog motiva. Možda nije ni to. Ja bih rekao da ti je taj san najavio čime ćeš se baviti kasnije (zbog toga si verovatno na ovom forumu). Znam da taj san nikada zaboraviti nećeš, čak šta više, možda je on prekretnica u neku ruku.
Imao sam i ja jedan takav san. Ogroman vrtlog na tamnom nebu. U dvorištu moje rodne kuće. Bašta pusta, ni korova nema. Najavljivala mi je ovo što mi se sad dešava u životu. I iz vrtloga siđe jedan mali gušter koji raste u zmaja. Bežeći od zmaja gurnuo sam ga nogom, a onda glas niotkuda a sveprisutan govori reči kao neku presudu. Nisam upamtio reči i za tim jedino žalim. Shvatio sam kada sam se probudio da je moja sudbina određena.

Snovi znaju biti jedno čudo - za svakog od nas onakvo kakvo nam treba. To je shvatio prvo Frojd, ali je bliži istini prišao Jung. A čuda u pojavnom svetu, objektivnom svetu, su isto tako značajna i ne treba im prilaziti sa koje druge strane, već sa poštovanjem i istovremeno ličnim i kolektivnim značajem za razvoj ljudske svesti. Hoću reći - čuda u snovima ili na javi - isto su!

_________________
"If the doors of perception were cleansed, every thing would appear to men as it is, infinite." W.Blake


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: sub jan 23, 2010 3:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jan 22, 2010 6:51 am
Postovi: 35
U knjizi Svjetlost s on u stranu života, dr. Moody opisuje svoja istraživanja doživljaja nakon smrti, sa osobama koje su doživjele kliničku smrt ili koje su bile u komi i vratile se u život. Svi imaju isto iskustvo da Bogu nije važno koje si vjere, da je Bog apsolutne dobro koje jedino za nas ima ljubav. Nešto takvo opisuje i Michael Newton u svojoj knjizi Putovanje duša, koja govori o reinkarnaciji i životi naših duša nakon smrti.
Svaka vjera ima neka čuda a još više je iskorištena za manipulaciju a o tome kaže jedna pacijentica dr. M. Newtonu pod hipnozom, prisječajući se svoga duhovnog iskustva između života u tijelu čovjeka a keže: Bog, to je previše zloupotrebljena riječ.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: sub jan 23, 2010 3:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
uroborus je napisao/la:
Citat:
crno ne moze postojati bez bijelog i obrnuto,ultimativno sve je to brahman sto bi budisti rekli.A da li znakovi u zitu dolaze sa istog mjesta kao i taj natpis na djetetu? odakle dolazi moj san o kamenim kuglama kraj nanine kuce u krivajigdje mi je mama rodjena,kao mama ih pokazuje i smije se blazeno a sve bljesti...i ajde da sam ja znao da postoje te sfericne kugle nego pojma nisam imo ,desilo se u new yorku dok sam bio s curom.I kasnije sam onako iz dosade preko google eartha saznao da zaista i postoje te kugle bas tamo gdje sam ih i sanjao ,malo mjesto zavidovici ,a krivaja je rijeka kraj nanine kuce kao i selo...Da li je to bila moja mama u snu ili neko inorgansko bice koje je zeljelo da mi olaksa iskustvo? a ako jeste to je dobrica neka ,a s nekima imam bitke i nasjednem na njihove smicalice ,ako sam bas raspolozen onda ih rasprsnem dok trepnem,ako ne onda se valjda ganjam s njima i glumim kojekakve heroje...


nocty,
pitanje koje ovde postavljaš, a koje je bitno izdvojiti je: odakle dolaze čuda?
Onaj tvoj san o majci kraj kugli u Zavidovićima kazivao ti je o čudu rodnog kraja, čudu odakle potičemo. Lepo je što pominješ da si kada si to sanjao bio u New York-u sa curom. Može da ti kaže o smislu sna. Ne znam odakle pišeš, da li si u svojoj Bosni ili negde preko. Možda da se setiš motiva zbog kog si tamo otišao. Onog dubokog motiva. Možda nije ni to. Ja bih rekao da ti je taj san najavio čime ćeš se baviti kasnije (zbog toga si verovatno na ovom forumu). Znam da taj san nikada zaboraviti nećeš, čak šta više, možda je on prekretnica u neku ruku.
Imao sam i ja jedan takav san. Ogroman vrtlog na tamnom nebu. U dvorištu moje rodne kuće. Bašta pusta, ni korova nema. Najavljivala mi je ovo što mi se sad dešava u životu. I iz vrtloga siđe jedan mali gušter koji raste u zmaja. Bežeći od zmaja gurnuo sam ga nogom, a onda glas niotkuda a sveprisutan govori reči kao neku presudu. Nisam upamtio reči i za tim jedino žalim. Shvatio sam kada sam se probudio da je moja sudbina određena.

Snovi znaju biti jedno čudo - za svakog od nas onakvo kakvo nam treba. To je shvatio prvo Frojd, ali je bliži istini prišao Jung. A čuda u pojavnom svetu, objektivnom svetu, su isto tako značajna i ne treba im prilaziti sa koje druge strane, već sa poštovanjem i istovremeno ličnim i kolektivnim značajem za razvoj ljudske svesti. Hoću reći - čuda u snovima ili na javi - isto su!


A onda je mrmot zavio cokoladu . . . :mrgreen:

Prijatelju, to sto ti pises se kaze "salata od reci". Naizgled lepo zvuci po konstrukciji ali tu nema ama bas niceg.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: sub jan 23, 2010 4:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Hteo sam te pitati: Koje su to razne teme oko čuda? Je li možeš probrati ovde neki dobar link?


Da me krivo ne shvatiš mislio sam na teme u obliku u kojoj se nešta pojavljuje,a te teme su,pojavljivanje raznih ikona iz određenih religija kao npr. pojavljivanje gospe ili pojavljivanja krvavih suza na kipovima,na takve teme i tematike sam mislio.


Citat:
Snovi znaju biti jedno čudo - za svakog od nas onakvo kakvo nam treba. To je shvatio prvo Frojd, ali je bliži istini prišao Jung. A čuda u pojavnom svetu, objektivnom svetu, su isto tako značajna i ne treba im prilaziti sa koje druge strane, već sa poštovanjem i istovremeno ličnim i kolektivnim značajem za razvoj ljudske svesti. Hoću reći - čuda u snovima ili na javi - isto su!


Onoliko koliko znam snovi nemaju veze sa čudima,onda bi morali definirati "čudo" šta ti podrazumijevaš pod time jel koliko vidim ti podrazumijevaš pod čudom dosta stvari,ali napisati ću samo da na ovom topicu se misli na "čuda" iz religije-a,a to onda nema veze sa snovima,snovi su naša podsvijest koja nam ponekad (rijetko) govori važne stvari,ali na nama je da pokušamo shvatiti šta nam podsvijest govori.


Citat:
Prema tome, na "čudo" koje se dešava u sadašnjem trenutku i koje sama crkva propagira možemo gledati sa većom dozom opreza. Na čudo koje propagiraju "obični ljudi" možemo gledati drukčije.


Vidiš nije važno jel ta "čuda" propagira crkva ili obični ljudi,štoviše veća šteta se dogodi kada obični ljudi propagiraju nešta što ni sami nemogu objasniti,a zna se da se u prošlosti toga dešavalo i dešavati će se,zbog toga što čovjek postane praznovjeran,vjeruje u sve i svašta,samo kršćanstvo ima mali "milijun" podgrupa što meni samo govori kako to više nema veze sa vezom sa kršćanstvom kakvo je bilo prije,danas se nemože prepoznati.

Vidim spominješ Isusa na dosta mjesta,evo jednog teksta koji će ti biti poznat i koji baš govori o "čudima".

Citat:
Budite oprezni da vas nitko ne navede na krivi put – obmanjujući vas i vodeći u
pogrešku... I dići će se mnogi lažni proroci i zavesti mnoge na krivi put... i lažni Kršćani
i lažni proroci će se pojaviti, i izvodit će razna čuda i pokazivati znakove, da obmanu i
zavedu na krivi put, ako je moguće, čak i izabrane... (Matej, 24:4, 11, 24)


Ovaj odlomak je pomalo tragikomičan zbog toga što se uvijek zapitam kako to da ti pisci biblije ovdje u ime Isusa pišu o čudima u smislu obmanjivanja,a u novom zavjetu su Isusa obasipali raznim čudima koja je on navodno izvodio.Što samo navodi na to da su sva ta "čuda" samo lijepe pričice plasirane masama da u njih vjeruju (iscjeljivanja i moć izliječenja,to je već druga priča).
Zanimljivo je to što mnogi vjernici govore o obmanama u ovo vrijeme,a ni sami ne razumiju da su i oni u njoj,zato treba ogromno znanje o raznim područijima da bi se probalo shvatiti situaciju,a to zahtjeva umreženi rad što određeni forumi i rade.

Da nastavim

Prema Kuranu, Bog je "Najbolji od obmanjivača" ( :angel4: ).
Dok je čovjek mehaničko biće kao takav neće ništa niti shvatiti.



Citat:
Zašto bi čuda i objave trebali dobrim entitetima? Moje mišljenje - da probude zaspao narod.


Da probude zaspao narod?
Nikakvo "čudo" neće pomoći čovjeku niti ljudima koji spavaju štoviše samo će ih to ubaciti u još dublji san.

Citat:
Tužno je opet to što je masa povedena autoritetima i traži vođe ili traži samo tehničko znanje. Gubimo kontakt sa sopstvenom kreativnom iskrom i to je ono na šta nas čuda trebaju podsetiti. Zbog toga danas polako umire i umetnost i pretvara se u serijski proizvedenu robu.


Mase ne traže ništa,a umjetnost je već odavno mrtva,kreativnost je svjesna energija,a ne mehanička automatska radnja.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: sub jan 23, 2010 6:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
uroborus je napisao/la:
Citat:
Lepo je što pominješ da si kada si to sanjao bio u New York-u sa curom. Može da ti kaže o smislu sna. Ne znam odakle pišeš, da li si u svojoj Bosni ili negde preko. Možda da se setiš motiva zbog kog si tamo otišao. Onog dubokog motiva. Možda nije ni to. Ja bih rekao da ti je taj san najavio čime ćeš se baviti kasnije (zbog toga si verovatno na ovom forumu).!


e bas fino sto si razmislio o tome

evo sad cu ti reci

cura je iz beograda a ja iz sarajeva,zivim na floridi a upoznali smo se preko jednog foruma,kad je dosla na preporuku druga da ce tamo da nadje ono sto je trazila,mislecu na neku pjesmu ili ko zna... a i ja sam tamo otisao samo da nadjem nekibend pa kad nisam uspio registrovo sam se i ostao malo onako bezze...i ona je nakon 2 mjeseca dosla ,i to joj je pisalo u profilu,kao eto "i ja sad trazim" zatim joj sam se javio i poceli smo d akuckamo i ustanovili da je dosla s razlogom,povezano sa svetim dughom...mi smo SOULMATES.sanjala je moje porijeklo,sanjala je nas rastanak u new jersy aerodromu i prije nego sto smo se upoznali ali to smo tek shvatili kad smo se rastali,jer smo nagadjali prije toga sta bi moglo da znaci...kao sto dobro znas posotjalo je jedno staro keltsko pleme u bosni "scordisci" koje je osnovalo singidunum i taurunum.Te kugle su vjerovatno njihovo djelo pa samim tim me i ne cudi da sam to sanjao kraj nje u brooklynu.a sve je pocelo kad sam postavio temu o nikoli tesli kao imam wallpaper svijet po noci...i citav svijet sija a samo nasa juga mracna i izolovana,pa kako da je covjek koji je obasjao sve to a njegova zemlja mracna...ko koga tu ...? onda se ona pojavila,vidio sam to u profilu sta joj pise,poceli d apricamo i...

uglavnom sve se to izdesavalo u kratkom periodu,bilo je mnogo za sazvakati ali smo nekako slozili ...prije sto smo se javno upoznali sanjao sam kako dodajemo neke kutije jedno drugom u mraku...kao razmjena licnih stvari ali jos u mraku sto znaic da se nismo vidjeli ali to se promjenilo kasnije :) E sad,na ovom forumu sam bio i mnogo prije svih tih desavanja ali ne bas aktivan,samo citao...zanimala me uvjek istorija i nase davno postojanje i daj boze da cu da se bavim neicm zanimljivim kao sto si naveo.trenutno radim,sakupljam sve sto mogu da se opet vidimo i da sredimo neke papire pa da zauvjek ostanemo zajedno,soulmates je vrlo neugodna stvar ako si razdvojen.Vidis od moje teme oko tesle pa sve do njegovog grada gdje je i obasjao svijet...sve je povezano,i KIMATIKA je ta koja nas je i spojila,KIMATIKA je sve.ona pomaze oko snova,i lokaicja je mnogo drugacija u new yorku nego na floridi,jednostavno drukacije je i kad si budan i kad sanjas :)

i ne znam sto mi ovaj gore govori o mrmotu i cokoladi,cuda se desavaju,prihvati ih kao takva i ne razmisljaj mnogo o tome.To isto govore inorganska bica kad si na DMT-u..dok iskacu i skacu u tebe i kroz tebe...nemoj da razmisljas,ko sta gdje kako,prihvati kao takvo ako je zaista kredibilno i ako osjetis srcem da je tako i gotovo.
ajde poz tebi,zanimljiv san o zmaju btw :)

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: ned jan 24, 2010 11:49 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 21, 2010 1:43 pm
Postovi: 26
Citat:
U knjizi Svjetlost s on u stranu života, dr. Moody opisuje svoja istraživanja doživljaja nakon smrti, sa osobama koje su doživjele kliničku smrt ili koje su bile u komi i vratile se u život. Svi imaju isto iskustvo da Bogu nije važno koje si vjere, da je Bog apsolutne dobro koje jedino za nas ima ljubav. Nešto takvo opisuje i Michael Newton u svojoj knjizi Putovanje duša, koja govori o reinkarnaciji i životi naših duša nakon smrti.
Svaka vjera ima neka čuda a još više je iskorištena za manipulaciju a o tome kaže jedna pacijentica dr. M. Newtonu pod hipnozom, prisječajući se svoga duhovnog iskustva između života u tijelu čovjeka a keže: Bog, to je previše zloupotrebljena riječ.


Naylada,
slažem se - Bogu nije važno koje si vere. Odkako znam za Boga, otada smatram (intuitivno znam) da je to tako. I na kraju krajeva ako je Bog - Ljubav onda nema mesta ratu. I do nedavno mi nije bilo jasno zašto se ljudi ubijaju zbog različitosti vere.

I ovde se slažem - Bog je previše zloupotrebljena reč. Čuda ne bih želeo da se shvati samo kao sredstvo manipulacije već i kao sredstvo za proširenje svesti.


Citat:
Prijatelju, to sto ti pises se kaze "salata od reci". Naizgled lepo zvuci po konstrukciji ali tu nema ama bas niceg.


Prijatelju, hvala ti na zapažanju i što si hteo da mi ukažeš na besmisao teksta. Da li si mislio na moj ili tekst koji sam citirao - tekst nocty-ja? Ili možda na oba? U svakom slučaju i ovakva zapažanja su korisna i dobrodošla. Svestan sam mnogih grešaka u tekstu, ali to što ističeš je nešto sasvim novo i zato: Ako ti ovaj tekst nije nejasan, molim te pokaži mi na primeru gde grešim i/ili o čemu je trebalo pisati.


Citat:
Da me krivo ne shvatiš mislio sam na teme u obliku u kojoj se nešta pojavljuje,a te teme su,pojavljivanje raznih ikona iz određenih religija kao npr. pojavljivanje gospe ili pojavljivanja krvavih suza na kipovima,na takve teme i tematike sam mislio.

daco,
Ponovo sam pročitao taj tvoj pasus koji objašnjavaš i shvatio da sam se uhvatio ni za šta. Sad kontam. Teško mi je bilo za razabrati na prvi mah šta je to što si hteo reći. Možda je i nocty imao sličnih problema sa tim tvojim postom pa je i napisao da ništa u suštini nisi rekao.

Citat:
Onoliko koliko znam snovi nemaju veze sa čudima,onda bi morali definirati "čudo" šta ti podrazumijevaš pod time jel koliko vidim ti podrazumijevaš pod čudom dosta stvari,ali napisati ću samo da na ovom topicu se misli na "čuda" iz religije-a,a to onda nema veze sa snovima,snovi su naša podsvijest koja nam ponekad (rijetko) govori važne stvari,ali na nama je da pokušamo shvatiti šta nam podsvijest govori.

To je istina da bi trebalo na ovom topicu pričati o čudima iz pravoslavlja, ali ja evo molim moderatore da ako misle da je zgodno da promene naziv teme u na primer "O Čudima". Bio sam svestan da će da se rasprava odvede na ko zna koje mesto, ali se od negde moralo krenuti. Evo da probam da kažem šta je za mene čudo. Najkraće rečeno život je čudo. Setiti se da smo živi i da postojimo. To je ushit čoveka u meditaciji. Snovi su čudo isto kao i kefalonske zmije, mirotočive ikone.... samo u drugom realitetu. Ali da me ne bi shvatio pogrešno probaćemo ovako... Možemo dati različite definicije čuda, ali ova mi se čini najpristojnijom:
Čuda su sve stvari koje nas iznenađuju svojom pojavom, načinom funkcionisanja ili postojanjem.
Ako smo trebali ovde pričati samo o čudima iz religije, nemam ništa protiv. Samo sam hteo komunicirati sa ljudima normalno, ne bi li otkrili, svi zajedno, koje su još "osobine" čuda uopšte te da bi mogli izgraditi kakav-takav zdrav odnos prema njima. Zato i predlažem da se naziv teme promeni.
Citat:
Da probude zaspao narod?
Nikakvo "čudo" neće pomoći čovjeku niti ljudima koji spavaju štoviše samo će ih to ubaciti u još dublji san.


Ja sam svoje mišljenje argumentovao a ti svoje nisi, iako znam zašto imaš takvo mišljenje. I taj princip koji drži tvoje mišljenje ispravnim je ispravan. Pitaš se šta onda nije u redu? Nije u redu generalizacija. Ispada da su sva čuda tu samo za manipulaciju. Ja želim samo da se da šansa i onoj drugoj strani priče.

Citat:
Mase ne traže ništa,a umjetnost je već odavno mrtva,kreativnost je svjesna energija,a ne mehanička automatska radnja.

Odavde je po meni tačno je samo ovo poslednje o kreativnosti. Mase - ma koliko ih ti smatraš glupavim ili pametnim - ipak traže nešto. Ima mnogo stvari kojima masi nedostaje. Ako želiš mogu i reći nešto više o tome, ali sad ne bih da ne odužim post. Umetnost nije mrtva iako je globalni trend takav da na masovnim medijima jako teško naiđeš na pravu umetnost.

I još nešto, daco. Savetovao bih te da radi kvalitetne i kreativne diskusije počneš obrazlagati svoje stavove ukoliko naiđeš na neslaganje ne samo samnom, već i sa bilo kim sa kim smatraš da želiš razmeniti mišljenje. Iskreno se nadam da te ovo ne vređa jer mi to i nije namera.


Citat:
i ne znam sto mi ovaj gore govori o mrmotu i cokoladi,cuda se desavaju,prihvati ih kao takva i ne razmisljaj mnogo o tome.To isto govore inorganska bica kad si na DMT-u..dok iskacu i skacu u tebe i kroz tebe...nemoj da razmisljas,ko sta gdje kako,prihvati kao takvo ako je zaista kredibilno i ako osjetis srcem da je tako i gotovo.
ajde poz tebi,zanimljiv san o zmaju btw :)


nocty,
kako to misliš da ne razmišljam mnogo o tome? Da li misliš da je moje razmišljanje takvo da ga potiče strah i/ili strahopoštovanje? U tom slučaju složio bih se. Ali nije to strahopoštovanje koliko divljenje prema kimatici, brahmi, prani, svejedno kako ga nazvali. Mislim da bi u tom svetlu mogli uzdići našu svest ako bi pažljivo i sa ljubavlju prilazili čudima kako bi ih "protumačili", kako bi bolje ušli u taj svet čuda. Shvataš li šta hoću da te pitam?
Svaka čast na iskustvu! Kod tebe se čuda i život često prepliću! :D

_________________
"If the doors of perception were cleansed, every thing would appear to men as it is, infinite." W.Blake


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: ned jan 24, 2010 12:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
ma ne to nego jednostavno sam imao u osvrti onaj gore koment kad kazu "sta ja znam-sta kazu" svasta procitah...

o gromovima i bivsim cudima... ako ti se nesto desi tu ne smije biti polemike jel to pravo il nije,jel od boga il nije,jel cudo ili ne...its just like that! ako pocnes da polemises onda to nije vise istinita ljubav i nastanu komplikacije,kao ja kad sam sve to sa djevojkom svarivao pa sumnjao i bas bilo bezveze jer me preokupilo sve odjednom,a moj incijalni instinkt je bio tacan da je to onako kako i treba da bude!cim seokreces protiv tog nisi vise unutara i nastaju komplikacije .

isto kao kad sta ja znam...cekas zeleno na semaforu i znas da je to znak da trebas ici.

sto mi se btw jednom deislo kad sam kupovo neki ogavni dorucak u mcdonaldsu u 5 ujtru pa cekam na semaforu i upali se zeleno i cujem ili osjetim nesto kao da mi neda da krenem,cekaj kaze ,cekaj! prodje 3-4 sekunde nakon tog i auto projuri ko zvijezda korz crveno...e fala reko ! :) to se desilo i georgo noriju,voditelju jedne radio emisije na Am sto je slusam,coast to coast,bas dobra show...al rano je od 1 do 5 ujtru pa i ne stignem u zadnje vrijeme. Evo maloprije se probudih,sanjao sam nas i sjedim u 6:30 ujtru...cistog i praznog uma...nije mi ni doceg a do svega mi je!

mozda sam takav jer sam mushmula u keltskom horoskopu hehe.

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: ned jan 24, 2010 12:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
Citat:
I na kraju krajeva ako je Bog - Ljubav onda nema mesta ratu. I do nedavno mi nije bilo jasno zašto se ljudi ubijaju zbog različitosti vere..


zato sto su stoka eto zasto

ja bi njima i dan i noc pustao sheep od pink floyda i vezo ih za stolice pa ih mucio sa americkim bejzbolom.

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: ned jan 24, 2010 3:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
i da dodam :ne mora da se mjenja naziv teme,pravoslavlje je za mene naziv za svaku religiju ako je iskreno i sa srcem protumacena.Za jednog muslimana njemu je njegova vjera pravo slavlje,za jednog budistu njemu je njegov nacin zivota pravo slavlje a tako i za hriscanina ...a bogami i za jeretika kao mene ,jer i ja imam svoje pravo slavlje :D

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: ned jan 24, 2010 3:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
Citat:
Mislim da bi u tom svetlu mogli uzdići našu svest ako bi pažljivo i sa ljubavlju prilazili čudima kako bi ih "protumačili", kako bi bolje ušli u taj svet čuda. Shvataš li šta hoću da te pitam?


Odjek te prastare Istine čuje se u Bibliji kad Krist kaže: ,
»Ako je tvoje oko jedno, cijelo će tijelo biti puno svjetla». Krist s jednim okom nije mislio nikakvo fizičko oko, jer je jednooka osoba hendikepirana u vidu. Stoga se jedno oko odnosi na Treće Oko koje je latentno u čovjeku kao pinealna žlijezda, čije će buđenje ispuniti cijelo tijelo unutarnjim svjetlom.

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mudrost i Čuda Pravoslavlja
PostPostano: pon jan 25, 2010 12:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Nije problem u razmjeni mišljenja već u tome i da pokušam objasniti tvoja ličnost će to shvatiti na svoj način,a isto je problem u tome što vjerojatno nisi upoznat sa određenim temama,autorima na forumu kao što su Gurdjieff,Mouraieff,Castaneda,ezoterija,gnostika,sufizam,zen,šamanizam itd.. (da ne spominjem filozofiju,psihologiju,okultnu literaturu,povijest. razne religije i sustave jel to su više kao osnove za početak traganja odgovora jel se onda počinju javljati brdo pitanja u samome čovjeku).
Po ovome što pišeš vidim da nisi upoznat sa tim stvarima.

I to je jedino ograničenje,da pokušam opisati situaciju,to je kao da meni profesor filozofije priča o određenim filozofima za koja ja nikada nisam čuo niti čitao djela,ja ću tom profesoru moći reći "svoje" mišljenje ali ono ne vrijedi ako nisam upoznat sa tim određenim filozofima i njihovim idejama.



Citat:
Ponovo sam pročitao taj tvoj pasus koji objašnjavaš i shvatio da sam se uhvatio ni za šta. Sad kontam. Teško mi je bilo za razabrati na prvi mah šta je to što si hteo reći. Možda je i nocty imao sličnih problema sa tim tvojim postom pa je i napisao da ništa u suštini nisi rekao.


Pa iskreno,da.
Ništa u suštini nisam rekao za one koji nisu upoznati sa određenim idejama,autorima i literaturom,a za one članove na forumu koji su upoznati sa time onda suštinski nisam "ništa niti rekao",jel su oni već upoznati sa određenim stvarima.
Citat:

Najkraće rečeno život je čudo. Setiti se da smo živi i da postojimo. To je ushit čoveka u meditaciji. Snovi su čudo isto kao i kefalonske zmije, mirotočive ikone.... samo u drugom realitetu. Ali da me ne bi shvatio pogrešno probaćemo ovako... Možemo dati različite definicije čuda, ali ova mi se čini najpristojnijom:
Čuda su sve stvari koje nas iznenađuju svojom pojavom, načinom funkcionisanja ili postojanjem.
Ako smo trebali ovde pričati samo o čudima iz religije, nemam ništa protiv. Samo sam hteo komunicirati sa ljudima normalno, ne bi li otkrili, svi zajedno, koje su još "osobine" čuda uopšte te da bi mogli izgraditi kakav-takav zdrav odnos prema njima. Zato i predlažem da se naziv teme promeni.


Hvala na tome što si sada napisao šta smatraš pod čudom.
Pa da krenemo.
Citat:
Ako smo trebali ovde pričati samo o čudima iz religije, nemam ništa protiv.


Gledaj problem je u tome što si ti otvorio topic sa naslovom "Mudrost i Čuda Pravoslavlja",a ako se ne varam ovo što se ovdje vidi je samo pravoslavlje,a mudrost i čuda se samo odnose na spomenuto pravoslavlje i ništa više,a ja sam ti pisao samo o tome šta podrazumijevam pod "čudom" u religioznom smislu.

Citat:
Pitaš se šta onda nije u redu? Nije u redu generalizacija. Ispada da su sva čuda tu samo za manipulaciju. Ja želim samo da se da šansa i onoj drugoj strani priče.


Pitam se zašto želiš?
Dao sam mišljenje u vezi čuda religioznoga tipa i nevidim tu drugu stranu toga,a pošto si spomenuo da želiš dati šansu drugoj strani priče onda obrazloži točno koja je to druga strana priče,reference i linkove nemoraš postati pošto su "čuda" sa znanstvene strane proglašena mumbo-jumbom,ovaj forum je više otvorenog tipa,obrazloži u kojem smislu misliš da "čuda" mogu pomoći u širenju svijesti.


Citat:
I još nešto, daco. Savetovao bih te da radi kvalitetne i kreativne diskusije počneš obrazlagati svoje stavove ukoliko naiđeš na neslaganje ne samo samnom, već i sa bilo kim sa kim smatraš da želiš razmeniti mišljenje. Iskreno se nadam da te ovo ne vređa jer mi to i nije namera.


Pa iskreno ako si upoznat sa određenim stvarima koje sam naveo u početku moga posta onda ćeš znati i zašto,ako si upoznat sa određenim idejama,autorima onda nezam kako ti u čudima vidiš drugu stranu,a da nije manipulacija,zato me zanima šta ćeš napisati i kako ćeš obrazložiti tvrdnju da su čuda tu da prošire čovjekovu svijest.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz