Sada je: čet mar 28, 2024 8:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Stari zavet - zanimljivi detalji
PostPostano: pon apr 30, 2007 3:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
Da li mi neko moze objasniti kako shvata ovaj pasus
Hvala

http://www.hbk.hr/biblija/sz/izl.htm#izl114

Druga knjiga mojsijeva 32

Savez raskinut - razbijene ploče

(15) Mojsije se okrene i siđe s brda. U rukama su mu bile dvije ploče Svjedočanstva, ploče ispisane na objema plohama; ispisane i s jedne i s druge strane.
(16) Ploče su bile djelo Božje; pismo je bilo pismo Božje u pločama urezano.
(17) A Jošua ču viku naroda koji je bučio pa reče Mojsiju: "Bojna vika u taboru!"
(18.) Mojsije mu odgovori: "Niti viču pobjednici, niti tuže pobijeđeni: tu ja samo pjesmu čujem."
(19) Čim se približi taboru te opazi tele i kako igraju, razgnjevi se Mojsije. Baci iz ruku ploče i razbije ih na podnožju brda.
(20) Pograbi tele koje bijahu napravili, spali ga ognjem i u prah satre. Onda prah razbaca po vodi i natjera Izraelce da je piju.
(21) "Što ti je ovaj puk učinio", reče Mojsije Aronu, "da si tako velik grijeh na nj svalio?"
(22) "Neka se moj gospodar srdžbom ne raspaljuje", odgovori Aron. "Sam dobro znaš kako je ovaj narod na zlo sklon.
(23) Rekoše mi: 'Napravi nam boga pa neka pred nama ide! Ne znamo što se dogodi s tim čovjekom Mojsijem koji nas izbavi iz zemlje egipatske.'
(24) Na to im ja rekoh: 'Tko ima zlata, neka ga skine!' Tako mi ga dadoše, a ja ga bacih u vatru te izađe ovo tele."


http://wwwyu.com/biblija/022mo032.htm

15 Tada se vrati Mojsije, i siđe s gore sa dve ploče svedočanstva u rukama svojim; i ploče behu pisane s obe strane, otud i odovud pisane.
16 I behu ploče delo Božje, i pismo beše pismo Božje, urezano na pločama.
17 A Isus čuvši viku u narodu, kad vikahu, reče Mojsiju; vika ubojna u logoru.
18 A on reče: Nije to vika kako viču koji su jači, niti je vika kako viču koji su slabiji, nego čujem viku onih koji pevaju.
19 I kad dođe blizu logora, ugleda tele i igre, te se razgnevi Mojsije, i baci iz ruku svojih ploče, i razbi ih pod gorom.
20 Pa uze tele koje behu načinili i spali ga ognjem, i satre ga u prah, i prosu ga po vodi, i zapoji sinove Izrailjeve.
21 I reče Mojsije Aronu: Šta ti je učinio ovaj narod, te ga uvali u toliki greh?
22 A Aron mu reče: Nemoj se gneviti, gospodaru; ti znaš ovaj narod da je brz na zlo.
23 Jer rekoše mi: Načini nam bogove, koji će ići pred nama, jer tom Mojsiju koji nas izvede iz zemlje misirske ne znamo šta bi.
24 A ja im rekoh: Ko ima zlata, neka ga skida sa sebe. I dadoše mi, a ja ga bacih u vatru, i izađe to tele.

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Zadnja izmjena: ras; uto maj 01, 2007 12:33 am; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 30, 2007 7:18 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Pa, Mojsije se prihvatio zaista ambicioznog zadatka: izabrao je citav jedan narod da u njega ognjem utisne veru i strah od jednog Boga, da bi je ovaj preneo svetu.
No, posto su stari obicaji jos uvek bili jaki, tokom Mojsijevog boravka na Sinaju, malo se to razularilo: Astartine svestenice, kult zlatnog teleta, paganski bogovi obilja, bahanalije i inje. Jednom recju, pobuna.

Tako da se uvelo malo reda: elektricnih i svetlosnih fenomena iz zavetnog kovcega, izgleda i nekih meteoroloskih desavanja, tipa munje i oluja – sitnica za Ozirisovog svestenika. (mislim ja :wink: ).
A onda i konkretnijih mera:
Levitima: „Ovako kaze tvoj Bog Izraeljev: pripasite svaki mac uz bedro svoje, pa podjite tamo i amo po okolu i pobijte svaki brata svojega i prijatelja svojega i bliznjega svojega.“ (oko tri hiljade "otpadnika")

A onda narodu: „Ja sam Gospod Bog tvoj. Ti vise neces imati drugih Bogova pred licem mojim. Ti vise neces stvarati slike, kipove niti sto od stvari koje su nalik onom na nebu...“

Tablice su razbijene, a Mojsije ponovo otisao na Sinaj i vratio se se novih deset zapovesti i novim zakonima, koje je dobio od Jehove. Zavet je obnovljen.

Sto pitas, ras? Mislis da je prva verzija bila drugacija? Ili da je tim aktom zavet ponisten i da je njegovo obnavljanje sumnjivo?

Oduvek mi je bio neobican lik.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: stari zavet - zanimljivi detalji
PostPostano: pon apr 30, 2007 8:22 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet apr 27, 2007 5:00 am
Postovi: 4
ras je napisao/la:
Da li mi neko moze objasniti kako shvata ovaj pasus
Hvala

http://www.hbk.hr/biblija/sz/izl.htm#izl114

Druga knjiga mojsijeva 32

Savez raskinut - razbijene ploče

(15) Mojsije se okrene i siđe s brda. U rukama su mu bile dvije ploče Svjedočanstva, ploče ispisane na objema plohama; ispisane i s jedne i s druge strane. (16) Ploče su bile djelo Božje; pismo je bilo pismo Božje u pločama urezano. (17) A Jošua ču viku naroda koji je bučio pa reče Mojsiju: "Bojna vika u taboru!" (18) Mojsije mu odgovori: "Niti viču pobjednici, niti tuže pobijeđeni: tu ja samo pjesmu čujem." (19) Čim se približi taboru te opazi tele i kako igraju, razgnjevi se Mojsije. Baci iz ruku ploče i razbije ih na podnožju brda. (20) Pograbi tele koje bijahu napravili, spali ga ognjem i u prah satre. Onda prah razbaca po vodi i natjera Izraelce da je piju. (21) "Što ti je ovaj puk učinio", reče Mojsije Aronu, "da si tako velik grijeh na nj svalio?" (22) "Neka se moj gospodar srdžbom ne raspaljuje", odgovori Aron. "Sam dobro znaš kako je ovaj narod na zlo sklon. (23) Rekoše mi: 'Napravi nam boga pa neka pred nama ide! Ne znamo što se dogodi s tim čovjekom Mojsijem koji nas izbavi iz zemlje egipatske.' (24) Na to im ja rekoh: 'Tko ima zlata, neka ga skine!' Tako mi ga dadoše, a ja ga bacih u vatru te izađe ovo tele."


http://wwwyu.com/biblija/022mo032.htm

15 Tada se vrati Mojsije, i siđe s gore sa dve ploče svedočanstva u rukama svojim; i ploče behu pisane s obe strane, otud i odovud pisane.
16 I behu ploče delo Božje, i pismo beše pismo Božje, urezano na pločama.
17 A Isus čuvši viku u narodu, kad vikahu, reče Mojsiju; vika ubojna u logoru.
18 A on reče: Nije to vika kako viču koji su jači, niti je vika kako viču koji su slabiji, nego čujem viku onih koji pevaju.
19 I kad dođe blizu logora, ugleda tele i igre, te se razgnevi Mojsije, i baci iz ruku svojih ploče, i razbi ih pod gorom.
20 Pa uze tele koje behu načinili i spali ga ognjem, i satre ga u prah, i prosu ga po vodi, i zapoji sinove Izrailjeve.
21 I reče Mojsije Aronu: Šta ti je učinio ovaj narod, te ga uvali u toliki greh?
22 A Aron mu reče: Nemoj se gneviti, gospodaru; ti znaš ovaj narod da je brz na zlo.
23 Jer rekoše mi: Načini nam bogove, koji će ići pred nama, jer tom Mojsiju koji nas izvede iz zemlje misirske ne znamo šta bi.
24 A ja im rekoh: Ko ima zlata, neka ga skida sa sebe. I dadoše mi, a ja ga bacih u vatru, i izađe to tele.

Ne razmišljam puno o Starom zavjetu, jer je, uostalom, kao i Novi zavjet, pisan od ljudi a ne od Boga. Ne vjerujem da je sve ovo istina, tj. bar je 50% izmišljeno. A i ubjeđen sam da "bog" koji mu je dao ispisane ploče nije bio Bog kojeg trebamo štovati. Shvati kako želiš.
May A Force Be With You

_________________
May A Force Be With You


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto maj 01, 2007 12:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
Arja je napisao/la:
Pa, Mojsije se prihvatio zaista ambicioznog zadatka: izabrao je citav jedan narod da u njega ognjem utisne veru i strah od jednog Boga, da bi je ovaj preneo svetu.
No, posto su stari obicaji jos uvek bili jaki

Levitima: „Ovako kaze tvoj Bog Izraeljev: pripasite svaki mac uz bedro svoje, pa podjite tamo i amo po okolu i pobijte svaki brata svojega i prijatelja svojega i bliznjega svojega.“ (oko tri hiljade "otpadnika")

A onda narodu: „Ja sam Gospod Bog tvoj. Ti vise neces imati drugih Bogova pred licem mojim. Ti vise neces stvarati slike, kipove niti sto od stvari koje su nalik onom na nebu...“

Tablice su razbijene, a Mojsije ponovo otisao na Sinaj i vratio se se novih deset zapovesti i novim zakonima, koje je dobio od Jehove. Zavet je obnovljen.

Oduvek mi je bio neobican lik.


ma umislio sam nesto :roll: ali ok, moze se posmatrati sa 1000 strana...
a i citam sitchina nanovo pa mi je sad sve ovo nesto smesno...
nasao sam nekoliko prevoda biblije na srpsko-hrvatski koji se razlikuju...
na prvi pogled u pitanju su sitnice ali to moze biti od fundamentalne vaznosti za neku ozbiljniju analizu...
sacekacu da mi se misli smire a i hteo sam da vidim kako drugi misle...
receno po srpski taj Jehova bi bio neki mracan tip :twisted: a mojsije neki android kad mu je sve verovao :mrgreen:
mora da je jhwh imao neku opasnu pusku :mrgreen:

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 04, 2007 2:01 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon sep 03, 2007 3:16 pm
Postovi: 23
Lokacija: chicago
Tema je Stari Zavet. Ispravite me ako gresim, pokusacu da navedem jedan po meni veoma vazan detalj. Tice se obrezanja. Napisacu jednostavno svojim recima, ne zamerite na nedovoljnoj strucnosti. Sta predstavlja cin obrezanja? Koliko sam shvatila da je to bio utemeljen Stari Zavet? Po nekoj mojoj logici, ovo je veoma vazno pitanje jer Bog kaze: Po tome cu te poznati! Interesantno da je Bog stvorio coveka takvog kakav je da bi on onda sam sebe obrezao da bi ga Bog prepoznao. Mislim da tu ima nesto mnogo vise. Pogledajmo rodoslov pre obrezanja do tog momenta. Sta nam govori ime JAKOV? njegov brat na jednom mestu kaze: nije mu dzabe ime jakov kad me je prevario dva puta ( slobodan prevod :) ) Sta zakljucujem? Da se po obrezanju prepoznaju prevaranti? Auuuuuuuuu sad cete me streljati! Sta mislite o svemu tome? (moram naglasiti da sve ovo pisem po secanju jer sad trenutno ne mogu da nadjem tacne citate, nemam dovoljno vremena tako da je mogucnost greske ogromna)

(mogu da konstatujem da je za 3 h 15. ljudi procitalo ovo i da niko nema komentar :( , s tim da sam od tih 15 "vidjeno" ja dosla vise puta da vidim da nije slucajno neko odgovorio, statistika je cudo pitam se da li je uopste iko procitao?)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 04, 2007 6:51 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pa, bilo kakva ovakva knjiga izgleda da služi za "programiranje" mozgova, da se masi umetnu neke vrste razmišljanja koja pogoduju manipulatorima.

Većinu ovakvih zavjeta, zapovijedi i slično - pišu sami - manipulatori. Tu je malo "Boga", tek toliko koliko ti manipulatori bili neki maaaali, maaaali njegov djelić.

Bog ne donosi zapovijedi. Pušta slobodnu volju svih polariteta, i OPD i OPS.

Neki zakoni su koncepti OPS načina razmišljanja, pa se obično već u korijenu vidi u "kojem grmu leži zec."

Obično ovakav ili slični dokument, knjiga ili štogod, nastaje kao mješavina istinskih principa i principa manipulacije drugih ( nižih ) bića. "Sendvič" se uvijek lakše proguta.

Znanje štiti.

A sve su samo lekcije...

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 04, 2007 7:26 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon sep 03, 2007 3:16 pm
Postovi: 23
Lokacija: chicago
Jack987 je napisao/la:
Pa, bilo kakva ovakva knjiga izgleda da služi za "programiranje" mozgova, da se masi umetnu neke vrste razmišljanja koja pogoduju manipulatorima.

Većinu ovakvih zavjeta, zapovijedi i slično - pišu sami - manipulatori. Tu je malo "Boga", tek toliko koliko ti manipulatori bili neki maaaali, maaaali njegov djelić.

Bog ne donosi zapovijedi. Pušta slobodnu volju svih polariteta, i OPD i OPS.

Neki zakoni su koncepti OPS načina razmišljanja, pa se obično već u korijenu vidi u "kojem grmu leži zec."

Obično ovakav ili slični dokument, knjiga ili štogod, nastaje kao mješavina istinskih principa i principa manipulacije drugih ( nižih ) bića. "Sendvič" se uvijek lakše proguta.

Znanje štiti.

A sve su samo lekcije...



Kako da odredimo koje su ovakve knjige a koje onakve? Da li to znaci da treba da prestanemo da citamo knjige i da mislimo svojom glavom?
:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 04, 2007 7:57 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon sep 03, 2007 3:16 pm
Postovi: 23
Lokacija: chicago
jedva sam se ispetljala, kad hocu da odgovorim vraca me na pocetak, ne vidim nigde edit da ispravim, ubacila sam svoju recenicu u tvoj tekst kao da falsifikujem a sve jer nemam vremena da na miru sednem i napisem sta imam da kazem, no dobro videli smo da i to moze da se desi :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 04, 2007 11:09 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Ma nema problema, snaći ćeš se... nekoć ni ja nisam znao kako se quota... evo, ispravio sam...

Pa samo stisni Quote, onda ti po defaultu kursur vrati na početak, a ti klikneš onda na kraj IZA quote i lupiš Enter ( novi red ), pa lako pišeš dalje svoje što treba.

A probaj pročitati gore imaš FAQ, stisni pa ćeš vidjeti kako se rade neke osnovne funkcije na forumu ( u biti na skoro svim forumima ove vrste php bb ).
Citat:
Kako da odredimo koje su ovakve knjige a koje onakve? Da li to znaci da treba da prestanemo da citamo knjige i da mislimo svojom glavom?


Ne, nema potrebe prestati čitati knjige, već - treba čitati još više, što je više moguće. U biti, bilo bi idealno da pročitamo SVE dostupno, ali... to su tolike količine, da je rijetko tko u mogućnosti učiniti neki ovakav sličan korak.

Dakle, čitati ono što ti intuicija kaže, možda ako netko da neki savjet ( dobronamjeran ), pročitati tu knjigu, tekst ili štogod o tome. I što je najvažnije - ne prihvaćati nešto što tamo piše, već ONDA uključiti mozak, razmišljati o tome, usporediti, pogledati tu informaciju iz šire perspektive, općenito - usporediti s ostalima i sa već stečenim saznanjima. Ako trenutno nemožeš razumjeti ili ne legne, ostaviš za kasnije. Neke stvari postanu tek jasne nakon nekog vremena, kad podlogu za razumijevanje stekneš iz drugih knjiga i izvora, pa ti tek onda legne ova koja je možda bila nejasna...

Naravno, ne postoji nešto gdje je SVE istina, ili, možda NIŠTA. Obično je mješavina. E sad... svojom glavom otkriješ što je ok, a što nije.

Kad više toga pročitaš, postaješ mudriji, imaš više percepcije, pa onda ti samo prelistavanje i opći uvid nekog teksta odmah može pokazati jel bullshit ili neki tekst vrijedan proučavanja. Lakše uvidiš manipulaciju i onda sve brže i brže ide...

Ajd, puno uspjeha, samo peri... ako pročitaš samo ove glavne teme u svakom dijelu foruma - mislim da će ti već puuuuuno toga biti jasno. Ili, generalno, na glavnoj stranici Galaksije... Boris je iznio glavnu problematiku. No, na tebi je kojim ćeš redoslijedom ići... svejedno je, kreni od onogšto te najviše zanima.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 03, 2008 1:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
(20) Pograbi tele koje bijahu napravili, spali ga ognjem i u prah satre. Onda prah razbaca po vodi i natjera Izraelce da je piju.


Mojsije je bio potomak faraona i Ozirisov svećenik. Kao takav bio je upoznat sa djelovanjem bijelog praha koji ostane kad se rastali zlato. Danas je ta tvar poznata kao ORME. U starom Egiptu su bijelim prahom pomješanim sa vodom svećenici faraonima podizali razinu percepcije.

Po mom mišljenju Mojsije je halucogenim napitkom od bijelog praha manipulirao Izraelcima i kreirao njihovu percepciju onako kako je njemu odgovaralo.

Inače znanost je početkom 80-ih g. Prošlog stoljeća otkrila svojstva monoatomskog zlata. Tada su neke stvari iz starog zavjeta i nekih drugih spisa počele dobivati nova značenja, odnosno postali su jasniji.

Ali u svakom slučaju po mom mišljenju, a u skladu sa ovim gore što sam napisao o bijelom prahu, Mojsije je bio veliki manipulatir.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 04, 2008 10:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
zlatko je napisao/la:
Citat:
(20) Pograbi tele koje bijahu napravili, spali ga ognjem i u prah satre. Onda prah razbaca po vodi i natjera Izraelce da je piju.

Mojsije je bio potomak faraona i Ozirisov svećenik.
Kao takav bio je upoznat sa djelovanjem bijelog praha koji ostane kad se rastali zlato.
Danas je ta tvar poznata kao ORME.

da, na takve sam skrivene detalje mislio...
izgleda da je biblija puna sjajnih, ali skrivenih, znanja (tekstova), ali ko ce sve to da pohvata 8)

pozdrav

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 05, 2008 7:47 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Prijatelju Ras pitaš se tko će to sve pohvatati? Pa mi, svi skupa. Svako po malo. Evo ti si dobro upčio to sa zlatnim teletom. Netko drugi će primjetiti nešto drugo. Što reče Jack treba samo čitati. :)

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 05, 2008 9:06 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Najtoplija preporuka u vezi sa zanimljivim detaljima iz Starog zaveta: Zenon Kosidovski, “Biblijske legende” u kojoj daje istorijsku pozadinu i analizu tamo opisanih dogadjaja. Pri tome, nimalo suvoparno, cita se kao dobar krimic hehe :mrgreen: (kidding).
Zaista izuzetan istoricar i sjajan pisac. Cisti B uticaji s´o bi se reklo. :wink:

Takodje: “Kad je Sunce bilo Bog”, “Price Jevandjelista”, “Kraljevstvo zlatnih suza” (civilizacije predkolumbovske Amerike).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 05, 2008 11:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
mal sam da skrenem s teme,Biblija je predivna knjiga...ko nije,obavezno procitat =D>

_________________
NWO hejter


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 27, 2008 5:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
_Dario_
mal sam da skrenem s teme,Biblija je predivna knjiga...ko nije,obavezno procitat


Prijatelju. Kad god uzmem Bibliju uvjek pronađem neki paradoks poput ovog dole. Mislim da je Biblija antipropaganda boga.

Evo još jednog citata iz starog zavjeta koji daje za pravo svima koji tvrde da je Kreator jedan, a da su "bog" zapravo manipulator/i. U boldanom tekstu "bog" govori u množini.

citat:
22 Zatim reče Bog: "Evo, čovjek postade kao jedan od nas - znajući dobro i zlo! Da ne bi sada pružio ruku, ubrao sa stabla života pa pojeo i živio navijeke!" 23 Zato ga Jahve, Bog, istjera iz vrta edenskoga da obrađuje zemlju iz koje je i uzet. 24jera, dakle, čovjeka i nastani ga istočno od vrta edenskog, pa postavi kerubine i plameni mač koji se svjetlucao - da straže nad stazom koja vodi k stablu života. Kajin i Abel.

http://www.hbk.hr/biblija/pregled.php?odabir=Spost


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri maj 07, 2008 5:34 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 01, 2008 10:51 am
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Ja ovaj odlomak razumem ovako:

Ploce su delo napisane Bozijom rukom, uklesane zapovesti u kamenu. Bog je mogao da koristi usijan vodonik koji je izbija iz njegovog prsta da uklese slova u kamenu, njegov rukopis.... Bog je zatim dao te ploce Mojsiju, da ih da svom narodu kao zapovesti. Mojsije nije video Boga, vec je samo video kako se ploce klesu iz kamena, i cuo Boziji gromki glas koji prica o zakonu...

Mojsije je nekim cudom izvukao svoj Jevrejski narod iz ruku Faraona iz Egipta gde su bili robovi. Faraon ih je zato hteo sve poubijati, ali je bio sprecen usled cuda koje je Mojsije cinio. Zatim posle razdvajanja mora, Mojsije ih je doveo u podnozije planine i ostavio ih tu rekavsi im da ga cekaju.

Kad se vratio sa Bozije planine, cini mi se da se zove "Sinajska gora", ne mogu se tacno setiti, Mojsije je video da je njegov narod (nekoliko miliona ljudi koji su bili rasuti oko te planine) da su se mnogo pokvarili za vreme njegovog odsustva. Posto je on bio odsutan 40 dana. Pre toga im je rekao da odlazi u planinu da mu Bog da dalja upustva. Narod ga je strpljivo cekao, medjutim posle oko mesec dana mislili su da je umro, pa su shvatili da je njihovo stanje beznadezno. I osecali su se prevarenim od stvarne Boga, koji im je preko Mojsija obecao "Obecanu zemlju gde tece med i mleko". Buduci da je Mojsije mrtav, Bog ili nije ispunio sta je obecao, ili nije ni postojao, i mislili su da je Mojsije razgovore sa Bogom izmislio. A cak i da je Bog zaista i postojao nisu verovali da ih Bog moze spasiti u suvoj pustinji bez izvora vode i hrane i da je digao ruke od njih- jer nisu nista ni shvatali o Bozijoj sili i ljubavi o kojoj je Mopjsije pricao.

Narod je bio poveren Aronu, cini mi se najstarijem i najmudrijem coveku koga je Mojsije izabrao da brine o narodu dok se on ne vrati.

Medjutim tu su jos bili neki mnogobosci iz Egipta koji su krenuli sa Jevrejima. Oni su korumpirali narod, huskajuci ga protiv Mojsija.Govorili su: "Mojsije je kriv za sve, zar ne shvatate, svi cemo umreti zbog njega, bolje da se vratimo i klknemo pred Faraona da nas primi nazad. Bolje kao robovi nego mrtvi u pustinji. Ali Faraon ce nas svakako pobiti sve. Ali mozda ako mu donesemo poklon, mozda ce ga to smeksati..." Jedan od tih klevetnika je nagovorio ostale da naprave Faraonu zlatno tele, kao simbol zelje da ih Faraon primi nazad, a ne ubije, sto je bilo gotovo sigurno.

Oni su zatim iz svog zlata koje su imali od nakita, kao i zlata koje su poneli iz Egipta, napravili idola zlatno tele. Poceli su da mu se klanjaju, da prave neke vrste prinosenje ljudskih zrtvi, mislili su da ih to tele cini sretnim, i da je to bog koji im je potreban. Iskvarili su se, u ocima Mojsijevog Boga koji je sve to posmatrao, i ucinili razne preljube medjusobno, koje su bile moralno zabranjene... Ali inace je to bio prozivod, ljudske prirode koja je odvec ogrhovljena. Pa Aron onda objasnjava da je narod vec bio iskvaren... a da je on dozvolio da se to tele napravi, radeci sve kako su od njega trazili...

Kad se Mojsije vratio i video, od besa je bacio ploce. To je valjda simbol smrti za one koji te zapovesti ne postuju- da ko ne zeli da zivi od zakona da ce od njega i umreti, ne znam... Ne znam ni kako su ploce ponovo bile u celosti, jer se pominje posle da su drzane u "Kovcegu zaveta". Moracu to da proucim...

Zatim je Mojsije nahranio narod prahom i oni su valjda bili blazeni od tog zlatnog praha... Mozda neko cudo alhemije, moguce da je Mojsije znao mnogo vise o hemiji buduci ako je pricao sa Bogom i primao nesluceno znanje od njega...



Nadam se da ce ovo nekome znaciti :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri maj 07, 2008 6:00 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 01, 2008 10:51 am
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
zlatko je napisao/la:
Citat:
_Dario_
mal sam da skrenem s teme,Biblija je predivna knjiga...ko nije,obavezno procitat


Prijatelju. Kad god uzmem Bibliju uvjek pronađem neki paradoks poput ovog dole. Mislim da je Biblija antipropaganda boga.

Evo još jednog citata iz starog zavjeta koji daje za pravo svima koji tvrde da je Kreator jedan, a da su "bog" zapravo manipulator/i. U boldanom tekstu "bog" govori u množini.

citat:
22 Zatim reče Bog: "Evo, čovjek postade kao jedan od nas - znajući dobro i zlo! Da ne bi sada pružio ruku, ubrao sa stabla života pa pojeo i živio navijeke!" 23 Zato ga Jahve, Bog, istjera iz vrta edenskoga da obrađuje zemlju iz koje je i uzet. 24jera, dakle, čovjeka i nastani ga istočno od vrta edenskog, pa postavi kerubine i plameni mač koji se svjetlucao - da straže nad stazom koja vodi k stablu života. Kajin i Abel.

http://www.hbk.hr/biblija/pregled.php?odabir=Spost



Prema dogmatici, Otac Bog, Isus Hrist i Sveti duh, postojali su pre svih vekova. I pre zemlje i coveka. Takodje su pre coveka postojali i andjeli, i Carstvo Bozije. Mozda je Bog ovde mislio, jedan od nas, u smislu covek je sada postao kao Bog (posto je Bog jednosustan u Ocu, Sinu i Duhu)- sto se poznanja tice. Pa je rekao "Jedan od Nas"


E sada, zasto je Bog isterao coveka umesto da mu bude drago da je covek postao kao Bog? On je coveka zacelo kaznio. Bog je bio ljut jer ga je covek izdao, izdao njegovu zapovest da ne dira od zabranjenog ploda. A sa druge strane, pretio je zmiji koja je Evu nagovorila da jede, a Eva dala Adamu, i bilo mu je drago sto ce taj isti covek doci zimiji glave. Zmija je Satana- djavo. I tu je sada najvazniji detalj, u kome Bog kaze da ce ta ista zena, stati njoj(Zmiji-Satani) nogom na glavu.

Ovo je u neku ruku korak vise u stvaranju coveka. Doduse, mi ne mozemo da znamo da li je taj korak bio potreban. Ali mozda jeste buduci da je Bog ostavio takav izbor coveku. Da kad tad, ako zeli moze da krene na put poznanja.

To je fantasticno prorocanstvo jer govori o putu koji ce covek preci dok zaista bude postao kao Bog. A da bi postao mora da prodje kroz "Golgotu" muka koje je Bog dao- "kroz dobro i zlo"- koje je covek izabrao da okusi.


Losa strana svega toga je sto vise nema nazad u raj. Dobra strana je sto ce covek, kada predje sve ove muke, steci potrebno poznanje, te ce se zauvek sjediniti sa Bogom.

Priznacete da raj sam po sebi, iako je to ono sto svi ceznemo, kao vecno blazenstvo, ipak nema vise smisla od toga da spoznamo silu kojom Bog upravlja- ljubav, dobrotu, savrsen smisao, i istinsko poznanje.

Covek bez tog poznanja mozda nije potpun, i buduci da ga Bog nije zeleo muciti ostavio mu je izbor. Nekazem da je to bilo nuzno, to samo Bog zna. Ali sigurno da se radi o tome da je BOg dao coveku slobodnu volju, sto je i smisao koji govori koliko je njegova tvorevina vazna i savrsena. Jer se samo sa slobodnom voljom moze biti u zajednici koja je istinsko dobro, a ne namensko dobro (kompjuteri i roboti koji cine kako ih covek programira). Istinsko dobro je drugacije. I Bog je hteo da sa takvim covekom zivi u zajednici. Sjajno zar ne :D

Put je zaista velik i strasan. Ali to je surova skola koja je kako Bog misli, a sigurno je u pravu, potrebna coveku. Covek je daleko od Boga, a Bog je velik. Bice coveku potrebno mnogo mnogo dok dodje na nivo da bude blizak Bogu u smislu spoznanja, dobrote. (Isus, kad ga nazivaju dobrim, kaze "Samo je Bog dobar") U stvari da ne bih slucajno rekao nesto pogresno, mislim da je bolje da stanem, jer sve je to velika zagonetka koju covek moze samo da nagadja uz Bozije nadahnuce, rekao bih, bez Boga se ne moze nista.


Pozdrav svima, nadam se da ce mozda ovo sve nekome da znaci :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon maj 12, 2008 12:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
Boki:
Mojsije je nekim cudom izvukao svoj Jevrejski narod iz ruku Faraona iz Egipta gde su bili robovi.
Oni su zatim iz svog zlata koje su imali od nakita, kao i zlata koje su poneli iz Egipta, napravili idola zlatno tele.


Nema logike. Od kud robovima zlato? Dakle ako su imali zlato onda nisu u Egiptu bili robovi.
Drugo, Mojsije nije bio Židov. Oni ga svojataju kao svog ali po legendi on je doplovio u košarici Nilom u faraonov vrt. Dakle mogao je biti bilo tko. Po mom mišljenju Mojsije je vanbračno dijete neke princeze, a i odgojen je na dvoru faraona kao princ. A to znači da je bio Ozirisov svećenik kao i svaki egipatski princ. A to onda opet znači da je bio upućen u tajne znanja koje su bile rezervirane samo za faraona, njegovu obitelj i visoke svećenike. S tim znanjem Mojsije je mogao manipulirati svjetinom kako poželi.

Citat:
Boki:
Prema dogmatici, Otac Bog, Isus Hrist i Sveti duh, postojali su pre svih vekova. I pre zemlje i coveka. Takodje su pre coveka postojali i andjeli, i Carstvo Bozije. Mozda je Bog ovde mislio, jedan od nas, u smislu covek je sada postao kao Bog (posto je Bog jednosustan u Ocu, Sinu i Duhu)- sto se poznanja tice. Pa je rekao "Jedan od Nas"


Dogma je u kršćanstvu "nauk" crkve koji nije zapisan u evanđeljima ali se u nju mora vjerovati. Dakle kao manifest bivše KPJ. Ako si htio biti komunist morao si se pridržavati manifesta ili dogme.

A to kako je bog napisao zapovjedi. Pa mogao je koristiti i laser. Ono što meni nije jasno je zašto mu je za to trebalo 40 dana. Za 40 dana može kamenoklesarski šegrt sa prve godine zanata i isklesati ploče i na njih napisati 10 zapovjedi.

Druga stvar. Kako je Mojsije imao hrabrosti razbiti ploče? Pa one su navodno rad božijih ruku. Pa ne može se samo tako razbiti božije djelo. Zar se Mojsije nije bojao boga. A možda su bili jarani.Tko zna!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon maj 12, 2008 1:35 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
zlatko je napisao/la:
Citat:


Druga stvar. Kako je Mojsije imao hrabrosti razbiti ploče? Pa one su navodno rad božijih ruku. Pa ne može se samo tako razbiti božije djelo. Zar se Mojsije nije bojao boga. A možda su bili jarani.Tko zna!



A možda je skonto da su ga nasamarili?!


Citat:
16 A treći dan kad bi ujutru, gromovi zagrmeše i munje zasevaše, i posta gust oblak na gori, i zatrubi truba veoma jako, da zadrhta sav narod koji beše u logoru.
5 Moj. 5:5
17 Tada Mojsije izvede narod iz logora pred Boga, i stadoše ispod gore.
5 Moj. 4:10, Dela 7:38
18 A gora se Sinajska sva dimljaše, jer siđe na nju Gospod u ognju; i dim se iz nje podizaše kao dim iz peći, i sva se gora trešaše veoma.
1 Moj. 15:17, 2 Moj. 20:18, 5 Moj. 4:11, 5 Moj. 9:10, 5 Moj. 33:2, Sud. 5:5, 2 Dn. 7:1, Ps. 68:7, Ps. 68:8, Ps. 114:7, Ps. 144:5, Isa. 64:1, Jer. 4:24, Naum 1:4, Otk. 15:8
19 I truba sve jače trubljaše, i Mojsije govoraše a Bog mu odgovaraše glasom.
5 Moj. 4:36, Nem. 9:13, Ps. 81:7
20 I Gospod sišavši na goru Sinajsku, na vrh gore, pozva Mojsija na vrh gore; i izađe Mojsije.
1 Car. 19:11
21 A Gospod reče Mojsiju: Siđi, opomeni narod da ne prestupe međe da vide Gospoda, da ne bi izginuli od mene.
2 Moj. 24:11, 1 Sam. 6:19, 1 Sam. 7:5
22 I sami sveštenici, koji pristupaju ka Gospodu, neka se osveštaju, da ih ne bi pobio Gospod.
3 Moj. 10:3, 2 Sam. 6



Liči ko na spuštanje vanzemaljaca?!


Citat:
21 A Gospod iđaše pred njima danju u stupu od oblaka vodeći ih putem, a noću u stupu od ognja svetleći im, da bi putovali danju i noću.
4 Moj. 9:15, 5 Moj. 1:33, Nem. 9:12, Nem. 9:19, Ps. 78:14, Isa. 4:5, 1 Kor. 10:1



Ispod nam Ezekiel opisuje vanzemaljce i NLO malo bolje:


Citat:
4 I videh, i gle, silan vetar dolažaše od severa, i velik oblak i oganj koji se razgorevaše, i oko njega svetlost, a isred ognja kao jaka svetlost;
Isa. 21:1, Jer. 1:14, Jer. 4:6, Jer. 23:19, Jezek. 43:3
5 Isred njega još kao četiri životinje, koje na oči behu nalik na čoveka;
Jezek. 10:8, Otk. 4:6
6 I u svake behu četiri lica, i četiri krila u svake;
Jezek. 10:14, Jezek. 10:21
7 I noge im behu prave, a u stopalu behu im noge kao u teleta; i sevahu kao uglađena bronza.
Dan. 10:6, Otk. 1:15
8 I ruke im behu čovečje pod krilima nad četiri strane, i lica im i krila behu na četiri strane.
Isa. 6:6, Jezek. 10:8, Jezek. 10:21, Otk. 4:8
9 Sastavljena im behu krila jedno s drugim; i ne okretahu se idući, nego svaka iđaše na prema se.
10 I lice beše u sve četiri lice čovečje i lice lavovo s desne strane, a s leve strane lice volujsko i lice orlovo u sve četiri.
4 Moj. 2:10, Jezek. 10:14, Jezek. 41:19, Otk. 4:7
11 I lica im i krila behu razdeljena ozgo; u svake se dva krila sastavljahu jedno s drugim, a dva pokrivahu im telo.
Isa. 6:2
12 I svaka iđaše pravo na prema se; iđahu kuda duh iđaše, i ne okretahu se idući.
Jezek. 1:9, Jezek. 1:20
13 I na oči behu te životinje kao živo ugljevlje, gorahu na oči kao sveće; taj oganj prolažaše između životinja i svetljaše se, i iz ognja izlažaše munja.
Jezek. 10:2, Dan. 10:5, Mt. 28:3, Otk. 4:5
14 I životinje trčahu i vraćahu se kao munja.
2 Moj. 3:2, Sud. 13:20, 2 Car. 2:11, Ps. 104:4, Zah. 4:10, Mt. 24:47
15 I kad gledah životinje, gle, točak jedan beše na zemlji uza svaku životinju prema četiri lica njihova.
Jezek. 10:9
16 Obličjem i napravom behu točkovi kao boje hrisolitove, i sva četiri behu jednaka, i obličjem i napravom behu kao da je jedan točak u drugom.
Jezek. 10:9, Jezek. 10:10, Dan. 10:6
17 Kad iđahu, iđahu sva četiri svaki na svoju stranu, i idući ne skretahu.
Jezek. 1:9
18 I naplaci im behu visoki strahota; i behu naplaci puni očiju unaokolo u sva četiri.
Priče 15:3, Jezek. 10:12, Otk. 5:6
19 I kad iđahu životinje, iđahu i točkovi uz njih; i kad se životinje podizahu od zemlje, podizahu se i točkovi.
Jezek. 10:16
20 Kuda duh iđaše, onamo iđahu, i podizahu se točkovi prema njima, jer duh životinjski beše u točkovima.
21 Kad one iđahu, iđahu i oni; i kad one stajahu, stajahu i oni; i kad se one podizahu od zemlje, podizahu se i točkovi prema njima, jer duh životinjski beše u točkovima.
22 A nad glavama životinjama beše kao nebo, po viđenju kao kristal, strašno, razastrto ozgo, nad glavama njihovim.
Jezek. 10:1, Jezek. 10:20
23 A pod tim nebom behu im krila pružena, jedno prema drugom, a dva krila svakoj pokrivahu telo.
24 I čuh huku krila njihovih kad iđahu kao da beše huka velike vode, kao glas Svemogućeg i kao graja u logoru; i kad stajahu, spuštahu krila.
Jov 37:4, Ps. 18:13, Jezek. 3:13, Jezek. 10:5, Dan. 10:6, Otk. 1:15
25 I kad stavši spuštahu krila, čujaše se glas ozgo iz neba, koje beše nad glavama njihovim.
26 I ozgo na onom nebu što im beše nad glavama, beše kao presto, po viđenju kao kamen safir, i na prestolu beše po obličju kao čovek.
2 Moj. 24:10, Isa. 6:1, Jezek. 10:1, Jezek. 43:6
27 I videh kao jaku svetlost, i u njoj unutra kao oganj naokolo, od bedara gore, a od bedara dole videh kao oganj i svetlost oko njega.
Jezek. 8:2
28 Kao duga u oblaku kad je kiša, takva na oči beše svetlost unaokolo. To beše viđenje slave Božje na očima; i kad videh, padoh na lice svoje, i čuh glas Nekoga koji govoraše.
2 Moj. 33:20, 4 Moj. 12:8, Jezek. 8:4, Jezek. 43:3, Dan. 8:17, Dela 9:4, Otk. 1:17, Otk. 4:3



Tako to izgleda kad se "oni odozgo" zaje… s nama a mi stvar uzimamo previše ozbiljno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon maj 12, 2008 4:37 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 01, 2008 10:51 am
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Dobro zapazanje, ima logike to sto ti kazes. Ja sam samo malo drugacije razmisljao o tome.. Drago mi je da jos nekog interesuje. Mislim da niko, cak ni svetitelji, sem Boga ne moze da zna sta je apsolutna istina. Voleo bih da dodje Bog i kaze: "Evo me ljudi, tu sam." Nazalost, sve sto mozemo je da nagadjamo, da verujemo, da pokusavamo spojiti neku slagalicu.

Mojsije je kao beba pronadjen u kosarici. Njemu se javio Bog, ja mislim da je to bilo kad je vec bio mlad covek (oko 30 godina ) i rekao mu da oslobodi Jevrejski narod (Bog kaze da je Jevrejski narod njegov izabrani narod).
Mojsije je tako otisao da objasni Faraonu poruku koju je dobio. Medjutim Faraon nije hteo ni da cuje. Dobro pitanje je:"Zasto je Mojsije uopste zeleo da slusa Boga, zasto je uopste bio na strani Boga, ako mu je Faraon bio kao rodjeni brat?" Ne znam, pretpostavljam da je Bog pokazao svoj autoritet i da je Mojsije, shvativsi njegovu velicinu, nije mogao da odbije poslusnost. Ali mislim i da je Bog znao da ce ga Mojsije sigurno poslusati (jer On sve zna), tako da je znao kome treba da se obrati :)

Pretpostavimo da je Mojsije sve to izmislio, onda je pitanje sta bi bio njegov motiv. On je ziveo u bogatstvu Egipta kao princ. Njegov brat Faraon mu je poveravao pocasne duznosti, obasipavao ga je obiljem, nudio najlepse zene, ali verovatno i iskrenu bratsku ljubavlj.

Medjutim Mojsije je sve to odbio i otisao da zivi u pustinji. Skinuvsi sa sebe lepe haljine, zlatne narukvice i ogrlice i odrekao se svake udobnosti da bi ziveo u pustinskoj prasini kao prosjak. Doduse, sa Bogom. Ja jedino tako mogu da razumem ovu zrtvu: da je Mojsije bio dobar covek, Boziji sluga koji se odrekao svega zarad Boga. On je morao biti covek cija je volja bila bliska Bozijoj, tj. dobar covek, jer u suprotnom Bog ne bi izabrao loseg coveka za svoja dela. Jer se tako nikada nije desilo( po Biblijskom svedocanstvu, gde je opisano stotine Bozijih izabranika).

Postoji i jos jedan paradosk. On je bio pravi Egipcanin. On je bio zadojen mnogobozackom religijom, odrastao u sasvim drugacijoj kulturi i vaspitanju. On nije mogao da zna nista o Jevrejskom Bogu. Odakle bi mogao da zna? Jer u to vreme nije bilo drugih proroka u Egiptu.(osim njega).

Neko bi ovo mogao da objasni ovako. Mojsije je dakle mogao da izmisli Boga. To nije ispravan zakljucak, jer je Egiptu pre Mosija nekih 400 godina ziveo covek Josif. On je bio prorok i on je doveo stotine hiljada Jevreja u Egipat (oni su dosli kako bi izbegli katastrofu gladi usled velikih susa, dok je u Egiptu bilo hrane, koju je Josif dosavsi ranije obezbedio. Josif (Jevrejin) je tada postao jedan od vladara u Egiptu zbog svoje veliki mudrosti desna ruka Faraona, ali posle njegove smrti i smrti tog Faraona dolazili su drugi koji su bili neblagonaklonjeni prema Jevrejima, i pretvorili ih u robove). To pokazuje da Mojsije nije izmislio Boga. A sto se tice predanja koje bi moglo da bude zapamceno, moglo bi biti samo kao prica sa kolena na koleno. Tu pricu bi morao da cuva i preprica Mojsiju neki mudar covek koji je sacuvao veru. Da bi neko tada sacuvao veru u ovim uslovima morao bi biti prava "stena od vere", mozda veci i od Mojsija (Mojsije nije imao veru, njemu se Bog direktno obratio. A da je postojao neko ko je vec imao veru, Bog bi se najpre njmu obratio, tako ja mislim... ). Ova dvojica(Josif i Mojsije) nisu zivela u istom vremenu. Moguce je samo da komuniciraju usmenim predanjima ili knjigama koje bi Josif ostavio. Ali da li bi ove knjige mogle da se sacuvaju od vremena i gde ( na kojem mestu ) tesko je tu bilo... Zatim od religije netolerantnih Egipcana mnogobozaca(tada nije bilo demokratije i tolerancije, pogotovu ne za robove). To je jako tesko...

Mojsije, kada se vratio posle nekoliko godina iz pustinje, pricajuci sa Bogom, je preneo poruku bratu Faraonu i mnoga Bozija upozorenja ako Faraon ne pusti Jevreje iz ropstva. Faraon se odlucno protivio ovoj nezamislivoj ideji Mojsija, tvdeci da Mojsijev Bog nije i njegov bog. Medjutim Mojsijev Bog je tada oducio da posalje razne probleme i bolesti na Egipat. Od mnogih nedaca, kriza gladi, do najezde svakakvih stetocina i upropacenih prinosa zitarica, cak i da se voda Nila pretvorila u krv, zanimljiv detalj je i da su u jednoj noci umrli svi Egipatski prvorodjeni sinovi, dok su svi Jevrejski sinovi bili postedjeni -"Andjeo Smrti" kao jedan od sredstava Boga. I tako postepenim udarima na Egipat, u kome je vrhunac bila smrt Faraonog sina, Faraon je popustio i pustio Jevreje da odu iz Egipta.

Ovaj "Andjeo smrti" deluje strasno. Ne usudjujem se da komentarisem da li je to ispravno ili nije. To samo Bog zna.


Jevreji su poneli nekoliko prikolica sa zlatom i srebrom iz Egipta kad su odlazili iz Egipta. U principu mogli su ponesu bilo sta i da ucine bilo sta, poneli su na stotine ovaca, krava, svako je vukao na svojem volu kola sa svim stvarima iz svoje kuce, cak su pretpostavljam poneli i oruzije, i bojne Egipatske dvokolice sa konjima. Koliko su nasli da im moze biti korisno a da ih ne preoptereti na putu kroz pustinje. Jer to sto su odlazili je vec bilo je nesto sto se potpuno sukobljavalo sa voljom Egipta, dakle cinili su po svojoj volji sta su zeleli, a zeleli su da odu, i niko ih nije mogao spreciti da rade sta zele i da ponesu sta zele.


Citat:
Dogma je u kršćanstvu "nauk" crkve koji nije zapisan u evanđeljima ali se u nju mora vjerovati. Dakle kao manifest bivše KPJ. Ako si htio biti komunist morao si se pridržavati manifesta ili dogme.

A to kako je bog napisao zapovjedi. Pa mogao je koristiti i laser. Ono što meni nije jasno je zašto mu je za to trebalo 40 dana. Za 40 dana može kamenoklesarski šegrt sa prve godine zanata i isklesati ploče i na njih napisati 10 zapovjedi.

Druga stvar. Kako je Mojsije imao hrabrosti razbiti ploče? Pa one su navodno rad božijih ruku. Pa ne može se samo tako razbiti božije djelo. Zar se Mojsije nije bojao boga. A možda su bili jarani.Tko zna!


Bog je stvarno mogao da koristi i laser =D> Mojsije je tamo bio cetrdeset dana, ali mu je Bog tek cetrdesetog dana dao zapovesti. 40 dana je simbol koliko je vremena potrebno dusi da se iskusa i ocisti od strasti i utvrdi svoju volju. (na primer veridba, postoji neko vreme da se utvrdi da li je volja za stupanje u brak utvrdjena. Ako jeste onda vreme nije nikakav problem, moze biti i godinu i dve i pet... Ali ako nije vrlo brzo se iskristalise da nema volje) A sto se tice ploca, to je Boziji zakon. Dakle nesto sto je istina, ako je istina, koliko god da neko hoce da je unisti, sakrije, nemoguce je. Stoga su ove ploce bile neunistive. Mozda je Mojsije bas to i hteo da pokaze. Mozda ih je bacio i pokazao da one ne mogu da se uniste, jer kada neko pokusava da unisti istinu tad istina najbolje izlazi na videlo :)

I ja sam dosta u nedoumici oko toga, da li je crkvena dogma ispravna ili nije, treba li se verovati... Ali evo nekoliko detalja iz jevandjelja.

"Ja sam Gospod Bog i nemoj imati druge Bogove osim mene" -Bog rece

"Isuse, pokazina nam Boga Oca"-apostol pita
"Sve vreme sam sa vama a nisi me poznao"- Isus odgovara

Ne mogu da napisem tacno gde stoje ove recenice jer ne mogu da se setim gde je tacno zapisano. Prva je zapovest iz deset zapovesti-Mojsijeva knjiga. Druge dve su recenice iz Novog zaveta- pred kraj Hristovog zivota.

Postoje jos neke recenice koje kazu da je Isus sin Boziji rodjen pre svih vekova. Malo je paradoksalno: Isus rece u jednom delu Novog zaveta,"Hvala ti Oce sto si ovu mudrost sakrio od varalica". Kako Bog moze da se obraca samome sebi? A Hrist je Bog. I Sveti duh je Bog. Otac je Bog. Oni svi cine-Bog. Jednog Boga. Jer:"Ja sam Gospod Bog i nemoj imati druge Bogove osim mene"

Jos je cudnije: "I tada otide Isus u pustinju da ga Satana kusa". Hrist je otisao u pustinju da ga djavo kusa raznim kusnjama. Dakle Bog je otisao da ga djavo kusa. Kako sad djavo moze da kusa samog Boga koji nema iskusenja jer je on Bog. U smislu, kao kad pokusavamo vodom da upalimo vatru... Bog, apsolutno dobro, utvrdjeno dobro i nema tu sta da se iskusava.

Ono sto je sustina: Bog je poslao samoga sebe u ljudskom obliku da bi se kao covek izlozio kusnjama djavola. Ali ne bukvalno samoga sebe, nego kao Sina, kao coveka, koji moze da ima iskusenja. A u sustini su Jedno. Znam da je to jako tesko razumeti. :D


Drugo, Bog je poslao Sina da umre za grehe ( Bog cini sopstvenu zrtvu za coveka. Ta zrtva je strasna, i tu se najbolje vidi koliko su gresi strasni, kad je bila potrebna takva zrtva) To nije jednostavno objasniti. To je sve deo prorocanstva koje je bilo proreceno jos kada su Adam i Eva odlazili iz Edena. Da ce Spasitelj doci od zene. Da ce covek pobediti zlo. Covek kao Hrist je pobedio zlo- pobedio je smrt. Razmislite- Bog kao svemoguci mogao je da unisti zlo, unisti Satanu, i smrt. Ali Bog je to uradio na predivan nacin, kroz zrtvu Sina, ali pre svega na beskrajno pravedan nacin- to je sustina- jer je On pravedan Bog. A drugi deo sustine je- covek je pobedio smrt. Dakle mi ljudi :D Sada Satana stvarno ne moze vise nista da kaze jer je Isus stvarno bio covek, a pobedio sva iskusenja i smrt. To je kao igra sa neslucenim pravilima i nedokucivim tajnama. Mora se igrati po pravilima ako zelite konacnu pobedu. A Bog stvarno zeli konacnu pobedu posle koje Satana vise nece moci da klevece i laze protiv coveka i protiv Boga. Jer sve ono u Edenu je bila kleveta, laz protiv Boga. Kad je Satana rekao: "Bog laze, necete vi umreti, vec Bog ne daje da jedete od ploda da ne biste postali kao On". Ovde je Bog predstavljen kao lukav manipulator koji krije od coveka moc koja se nalazi u plodu (koja je izvor Bozije moci, sto nema smisla jer ne moze nasto stvoreno da bude izvor Bozije moci-Tvorca) i jos jedna velika laz "necete vi umreti". Jer hocemo svi umreti. Nazalost bas zbog ove lazi. Lazi se nece iskoreniti sve dok ne dokazete istinu. Dakle kao sto u pravu na sudu postoji beskonacno dug proces da se dokaze istina, tako i ovde na Zemlji postoji dugacak proces da se dokaze ko je Bog i koja Bozija volja. A mi se rodili ne sluteci sta se sve od ovoga za nas vazno desava u Univerzumu. Kao sto se moze videti, mnogi ljudi ne razumeju sta je Bozija volja. Jedni govore o Bogu sa ljubavlju, drugi kazu da je tiranin i diktator i da je Crkva najveca prevara. To samo govori koliko ce ovaj proces jos dugo trajati. :)

U svetu postoji jedna zla licnost, a to je Satana. On je nevidljivo bice. Nekada je on bio Lucifer andjeo u redovima Bozijih andjela. Ali u nekom trenutku Lucifer je rekao da Bog nije u pravu. To je optuzba. On i jos nekoliko andjela su odstupili od Boga i suprostavili su mu se. Od toga trenutka Lucifer klevece protiv Boga- on iznosi lazi i protiv Boga i dobio je ime Satana- sto znaci klevetnik. On je postao demon i korumpira ceo svet sa ostalim palim andjelima demonima. U njemu je najpre postojala slobodna volja da se suprostavi Bogu, a zatim je iz njega poteklo zlo, na kraju on se utvrdio u zlu i postao apsolutno zlo. Mislim da bi Bog i njega primio nazad u Carstvo Bozije kada bi se ovaj pokajao, ali Satana nece da se pokaje. Kada postoji zla volja, i kad tu volju pomnozite sa beskrajnim vremenom i hiljadama godina akumuliranja mrznje, dobijate utvrdjeno apsolutno zlo. Ili ako je volja dobra apsolutno dobro sto su ostali andjeli i Bog.



Jos jedan izuzetno vazan detalj. Isus je umro. Dakle smrtan covek. Kao sto smo i mi svi smrtni. To je jako vazno zapaziti. Jer je to osobina ljudskosti koja je veoma vazna za coveka. Ovo zvuci ludo. Ali to je jedna osobina koja najbolje izrazava coveka- mislim i u materijalnom i u nematerijalnom smislu- kao smrtnost duse. I jako je vazno posvetiti joj punu paznju. Usudicu se da kazem da ona ima savrsenog smisla. I da ju je Bog dao sa savrsenim razlogom, mada je covek najpre bio besmrtan (Adam i Eva su bili ljudi koji su imali vecni zivot)- a to je da bismo se spasli(sto je Bozija volja). Kao sto nam je Bog dao zivot, tako nam je dao smrt("Stavio sam ispred tebe zivot i smrt, izaberi zivot", to je me podseca kao kad zelimo da naucimo majmuna da je nesto dobro, a on ne razume ni sta je zivot ni sta je smrt, ni zasto je zivot dobro a smrt zlo. Mi smo poput ovih majmuna). Smrt je beskrajno strasna, beskrajno nemilosrdna, i uzasna. Ali ako tu osobinu razumemo, ako uspemo da shvatimo strahotu smrti, mislim da se u njoj krije kljuc za zivot.

Ja mislim da moramo da shvatimo zasto smo dobili ovu osobinu smrtnosti i da se tu krije spasenje. Bog je rekao kad su Adam i Eva izlazili iz raja: "Rad ce od sada biti tezak, zena ce radjati u mukama, i covek ce ziveti i vratiti se u prah sto i jeste", to se zove Epitimija- kazna. I evo kako je Bog rekao to se tako i dan danas desava(niko ne moze da utice na Bozija prorocanstva). Ali mislim da ta kazna ima dubok smisao ljubavi. A to je da nam ukaze na zivot, na vrednost zivota, da u nama probudi zedj za zivotom. Konacnu zedj koja ce zauvek izbrisati sklonost ka smrti, koja ce obnoviti covekov prav duh- onaj koji mu je dao Bog, i koja ce iskoreniti covekovu ogrehovljenu prirodu. Jer ako nema zivota, ako nema stremljnja ka zivotu sa dubokim shvatanjem zivota i voljom za zivotom, onda je smrt neminovnost. Ne samo materijalna, telesna smrt, vec kao duhovni princip. A taj princip je u suprotnosti sa Bogom koji je stvoritelj- zivot.

Ja mislim da nema nista lepse o toga sto coveku pod ovim okolnostima moze da se desi do da spozna zivot. Zivot u smislu izvor zivota i vecni zivot (kakav Bog zeli:"Stavio sam ispred tebe zivot i smrt, izaberi zivot" ) Naravno svako zeli da izabere zivot. Ali mislim da retko ko moze da izbegne sklonost ka smrti i zlo, ako se ne suoci sa tim i pobedi konacnom pobedom- kakvu Bog zeli. Jer u ovom svetu caruje Satana, mrznja, bolest,droga, glad, u kojoj se proliva krv i u kojoj je umiranje kao "vodenica u koju ljudi ulaze a izlaze grobovi". I najmanje zlo u nama akumulira zlo u svetu, i svaki nas los gest utice na sudbinu sveta. Naravno covek se ne moze suprostaviti sam, vec dobija Boziju pomoc koju Bog daje svim ljudima. To su molitvenici, ljudi koji se mole. Jer Bog zna da smo mi bespomocan prah. Ali prah koji ima u sebi iskru Boga(On nam je usadio pri stvaranju ovu iskru). To je beskrajno divan spoj materije i zive duse i Svetog duha. I po mom misljenu nalepse saznanje da je deo Boga, koje coveka moze da obraduje i ucini ovaj zivot beskrajno divan :D :love2: . Crkva nam kaze: Zivot je Hrist, Jevandjelje nam kaze isto, da je smrt pobedjena Hristovim vaskrsenjem. Mislim da stvarno jeste tu odgovor. :)

Raspisao sam se kao nikad u zivotu, ali mislim da je ove stvari vredno pisati, pozdrav! :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz