Sada je: sub apr 27, 2024 10:22 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 2:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
bad.ass je napisao/la:
Inertia je napisao/la:
borba protiv vlastitih otpora osnazuje dusu, jedinstveno Ja..
Ne vidim kako bi posljedice mogle biti negativne?
Hoces reci da su pustinjski očevi i dr. uskracivanjem od zemaljskih dobara postizali štetne rezultate?

unutarnja borba, borba protiv sebe, protiv ega, laznih licnosti,
i dr. je upravo ono sto se nalazi u srzi svake religije. Krajnji cilj je
stvaranje nepokolebljivog i jedinstvenog bica.
Mozda sam ja nesto krivo protumacio pa te molim da me u tom slucaju ispravis ? :)


e jebiga sad. :wink:

nekidan san citirao oshoa i izgleda da cu morati opet jer je u tako malo teksta tekao mnogo. no istina, ako netko ima (wec) usadjeno neko (u)wjerenje, onda tesko da ce prihwatiti i razmisliti o nowim stwarima/informacijama. osobno smatram da uskraciwanjem necega bez shwacanja tih stwari (iliti sebe) cinimo suprotan efekat. swaka borba pa i ona unutar sebe stwara suprotan efekat ili kad ti kazes borba ne mislis na borbu s egom nego posmatranje swog ega? ajde ewo da ne duljim:

Sjećam se sudbonosnog dana, 21. marta, 1953. Radio sam tokom mnogih života -- radio sam na sebi, borio se, činio sve što može da se čini -- a ništa se nije događalo. Sada razumijem zašto se ništa nije događalo. Sam taj napor je bio prepreka, same ljestve su sprečavale, sam nagon za traganjem je bio prepreka. Ne da čovjek može dospjeti bez traganja. Traganje je potrebno, ali onda dođe trenutak kada traganje mora biti odbačeno. Čamac je potreban da bi se prešla rijeka, ali onda dođe trenutak kada morate izaći iz čamca i potpuno zaboravite na njega i napustite ga. Napor je potreban, bez napora ništa nije moguće. A također, jedino sa naporom, ništa je moguće.

Upravo pred dvadesetprvi mart 1953, sedam dana ranije, ja sam prestao raditi na sebi. Dođe trenutak kada vidiš svu uzaludnost napora. Učinio si sve što možeš, a ništa se ne događa. Učinio si sve što je ljudski moguće. Što drugo onda možeš učiniti? U čistoj bespomoćnosti, čovjek odbacuje svako traganje.

I onog dana kada je traganje prestalo, onog dana kad nisam tragao za ničim, onog dana kad nisam očekivao da se nešto dogodi, počelo je da se događa. Podigla se nova energija. To nije dolazilo iz nekog izvora. To je dolazilo ni iz čega i niotkuda i odasvud. Bilo je u drveću i u stijenama i nebu i suncu i zraku - bilo je svuda. A ja sam tragao tako mukotrpno, i mislio sam da je to veoma daleko. A bilo je tako blizu i tako blisko. Baš zbog toga što sam neumorno tragao, bio sam postao nesposoban da vidim blizu. Traganje je uvijek za dalekim, traganje je uvijek za udaljenim - a to nije bilo udaljeno. Bio sam postao dalekovid, bio sam izgubio kratkovidost. Oči su bile postale fokusirane na ono daleko, horizont, i bile su izgubile kvalitetu da vide ono što je sasvim blizu, što te okružuje. Onoga dana kada je prestao napor, ja sam također stao. Jer ne možeš postojati bez napora, i ne možeš postojati bez želje, i ne možeš živjeti bez stremljenja.

Pojava ega, sebstva, nije stvar, to je proces. To nije supstanca koja sjedi tu u tebi, ti to moraš stvarati u svakom trenutku. To je kao okretanje pedala na biciklu. Ako okrećeš pedale, on ide sve dalje, ako ne okrećeš pedale, on stane. Može ići malo zbog prošlog impulsa, ali onog trenutka kad prestaneš okretati pedale, zapravo, bicikl počne da se zaustavlja. On nema više energije, nema više moći da ide bilo kuda. On će se srušiti i kolabirati.

Ego postoji zato što nastavljamo okretati pedale želje, zato što nastavljamo težiti da dobijemo nešto, zato što skačemo ispred samih sebe. Upravo to je fenomen ega - skok ispred sebe, skok u budućnost, skok u sutrašnjicu. Skok u ono što ne postoji stvara ego.

Zbog toga što potječe iz nepostojećeg, on je nalik na fatamorganu. To se sastoji od želje i ničega više. To se sastoji samo od žeđi i ničeg više. Ego nije u sadašnjosti, on je u budućnosti. Želja i ego postoje u suradnji, oni koordiniraju. Ako si u budućnosti, tada je, čini se, ego vrlo supstancijalan. Ako si u sadašnjosti, ego je opsjena, počinje iščezavati. Onog dana kada sam prestao tragati... i nije ispravno reći da sam ja prestao tragati, bolje će biti da se kaže: onog dana kada je prestalo traganje. Stvarnost se događa samo kada želja prestane. Dakle, ovo je dilema. Što da se radi? Želja je tu, a prosvijetljene osobe stalno govore da želja mora biti zaustavljena, i nastavljaju odmah zatim govoreći da ne možeš zaustaviti želju. Pa što da se radi? Ostavljaš ljude u nedoumici. Oni su u želji, sigurno. Kažeš da ona mora biti zaustavljena - u redu. A onda kažeš da ne može biti zaustavljena. Što onda treba uraditi? Želja mora da se razumije.

Ti je možeš razumjeti, potrebna je neposredna percepcija, i potrebno je neposredno prodiranje. Pogledaj u želju, samo vidi što je to, i vidjet ćeš lažnost toga, i vidjet ćeš da to ne postoji. I želja padne i, istovremeno, u tebi nešto pada. Ego ne može postojati bez želje, želja ne može postojati bez ega. Želja je projicirani ego, ego je introprojekcija želja. Oni su zajedno, dva aspekta iste pojave.

Onog dana kada je prestalo željenje, osjetio sam se vrlo beznadežno i bespomoćno. Nema nade, jer nema budućnosti. Nema se čemu nadati, jer se pokazalo da je svako nadanje uzaludno, to ne vodi nikuda. Ideš u krugovima, to nastavlja da se njiše pred tobom, to nastavlja da stvara nove opsjene, stalno te poziva: 'Hajde, trči brže, stići ćeš.' Ali koliko god ti brzo trčao, nikada ne stižeš. Zbog toga, Buda to zove iluzijom. To je kao horizont koji vidiš oko Zemlje. On se pričinjava, ali ne postoji. Ako kreneš, on se stalno udaljava od tebe. Što brže trčiš on se brže udaljava. Što sporije ideš, on će se sporije udaljavati. Ali jedna stvar je sigurna - rastojanje između tebe i horizonta ostaje apsolutno isto. Čak ni za jedan jedini pedalj ne možeš smanjiti rastojanje između sebe i horizonta. Ne možeš smanjiti rastojanje između sebe i svoje nade.

Nada je horizont. Ti pokušavaš premostiti sebe do horizonta, do nade, do projicirane želje. Želja je most, most od sna - jer horizont ne postoji, ne možeš praviti most ka njemu, možeš samo sanjati o mostu.


poz :glasses7:


odlican tekst :)

vjerujem da zapravo govorimo o istim stvarima, samo sto ih svatko
drugacije tumaci. to sto spominjes "bez shvacanja protiv cega se borimo"
nisam nigdje naveo.
naravno da je za borbu protiv samoga sebe potrebno prvo prepoznati sve komponente "stroja zelja". uskracivanje samo po sebi moze biti dobro, ili stetno. shvatit ces kad govorim o lisavanju zemaljskih dobara na sto mislim i kakva je pozadina cijele price ako si upoznat sa Philokaliom, tj. tekstovima pustinjskih otaca, a i ostalom literturom vezanom uz pocetke krscanstva. za ostale religijeske tekstove ne mogu tvrditi isto, ali prilicno sam siguran da su ucenja vrlo slicna.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 3:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Inertia je napisao/la:
odlican tekst :)

vjerujem da zapravo govorimo o istim stvarima, samo sto ih svatko
drugacije tumaci. to sto spominjes "bez shvacanja protiv cega se borimo"
nisam nigdje naveo.
naravno da je za borbu protiv samoga sebe potrebno prvo prepoznati sve komponente "stroja zelja". uskracivanje samo po sebi moze biti dobro, ili stetno. shvatit ces kad govorim o lisavanju zemaljskih dobara na sto mislim i kakva je pozadina cijele price ako si upoznat sa Philokaliom, tj. tekstovima pustinjskih otaca, a i ostalom literturom vezanom uz pocetke krscanstva. za ostale religijeske tekstove ne mogu tvrditi isto, ali prilicno sam siguran da su ucenja vrlo slicna.


mislim da samim lisawanjem sebe od necega (uskraciwanje, kazes ti) sa cim si wezan, sto wolis, itd..., se radi suprotan efekat od onog sto bi htjeli da naprawimo - da se oslobodimo kacenja. eto zasto kazem posmatranje jer ustwari to i jeste to - posmatranje. nikakwa borba tu nije u pitanju, samo posmatranje samog sebe, nakon cega bi trebali uwidjeti uzaludnost kacenja (koje ocigledno swatko mora proci unutar owog OPS swijeta) i doci do onoga cemu swi tezimo... :glasses7:

p.s. mislim da bi se owi zadnji komentari mogli powezati s owom temom...

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 07, 2009 11:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
da se vratim na temu religije. posmatranjem kako ti kazes,
ili vanjskom konsideracijom, samo-promatranjem prepoznajemo
stetne komponente nase psihe.

srz svake religije sadrzi upute za postizanje unutarnje jedinstvenosti.
Napustanje zemaljskih dobara, napustanje idetificiranja/vezivanja/kacenja za predmete, vlastitu patnju, tjelesne uzitke, sve to koci svijest da se razvija.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 07, 2009 11:24 am 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Ja bih rekao da zelje ne treba potisnuti ili odbaaciti, nego shvatiti besmislenost svega toga. One nisu potrebne nasoj sustini, nego licnosti. A da li smo mi licnost ili sustina? Kada se zelje prevazidju, onda one nece ostati kao teret-neostvarene zelje u nama i nece nas kociti u razvoju svesti. Treba uci u njih i transcedentirati ih, prevazici i shvatiti da su besmislene, jer poticu od nekih ja iz nase licnosti, a to je sve bespotrebno.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 07, 2009 11:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Cezar je napisao/la:
Ja bih rekao da zelje ne treba potisnuti ili odbaaciti, nego shvatiti besmislenost svega toga.


narawno. uprawo i to pokusawam objasniti da odbaciwanjem/potiskiwanjem radimo uprawo suprotno, jos gore po nas same. jos se wise wezemo za zelje. dakle, mislim da je posmatranje samog sebe kljuc... 8)

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet jun 11, 2009 7:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jun 07, 2009 10:14 pm
Postovi: 51
Lokacija: Alpha Centauri
Procitao sam prvih par stranica i nisam vise mogao citati jer se svodilo na citate.Mislim da je to sve suvisno jer kao sto je na samom startu navela kapljica prva rijec,ajet, je dovoljna i nema mjesta za raspravu.
Iqra (zivim u arapskom svijetu duze vrijeme i znam da sam ispravno napisao) -uci,citaj,izucavaj u Ime svoga Gospodara.Tom rijecju kao da je Htjeo da kaze....."Dao sam ti razum,mozak.Uci ne mogu sve da ti nacrtam


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet jun 11, 2009 10:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Buhaha je napisao/la:
Ime svoga Gospodara.


ime mog gospodara? opet (su) neki robowlasnicki odnosi IN ili?! :glasses7:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet jun 11, 2009 11:18 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Buhaha je napisao/la:
-uči, čitaj, izučavaj u Ime svoga Gospodara.


Ova rečenica se može tumeačiti kako nam volja. Ime svoga Gospodara može biti i istinski Ja, onaj koji jesam ili svijest, prosvjetljeni ili sl. termin. Sve što nije svoj Gospodar jeste svoj Rob(*), gledano mojom logikom. Rob ovoga ili onoga dijela vlastite(svoje) ne-svijesti. Tragamo od ne-svijesti ka svijesti. Zato uči, čitaj, izučavaj...u ime svoga prosvjetljenja, ili svoje svijesti, ili sl. termin, opet moja inerpretacija. Problem sa tim starim tekstovima je što se ''vrijeme'' promjenio (robovlasništvo je još u modi :twisted: ). Gospodar je možda davno imao drugačiju konotaciju, odnosno metaforičko značenje. Danas je Gospodar (kao termin sa ili bez velikog slova) tiranin, zao lik, neko ko tlači, ko ''posjeduje'' ljude na bilo koji način. Eto...ko zna koje će značenje imati priča o kočijašu, konju i kočijama za npr. 1400 godina, odnosno da li će se pravilno interpretirati. Pitanje je i ko iterpretira? Ja sam probao te sam ovu rečenicu ovako shvatio. :mrgreen:

Pozdrav.
:love5:

(*) Rob ili rob, svejedno, mi smo za nekog samo roba. Tako, danas uče ljude da misle o sebi kao o robi. Uči, školuj se, doktoriraj a ako ti uspe valjaće ti na Tržištu Rada, ono kako napisati CV da se što bolje prodaš ili kako se pozicionirati na Tržištu Rada kao da smo na rafovima supermarketa ... koja dehumanizacija...kakva ološ...ima na vicevima dobar CV :mrgreen:


Zadnja izmjena: Java; pet jun 12, 2009 2:05 am; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet jun 11, 2009 11:48 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Buhaha je napisao/la:
...i nema mjesta za raspravu.


Možda ima mjesta za dijalog ili analizu(*)? :mrgreen: ...putem drugačijih riječi hehehe 8)
Riječ rasprava mi djeluje nekako svadljivo. Ko zna kako se desilo da priljepim negativnost za datu riječ?
Sve što napisah je moje shvatanje riječi (mn.) :mrgreen:

Ja'...K'o zna? (ah, niko, niko ništa ne zna.Krhko je znanje!)...
......Možda je pao trak istine u me,
......A možda su sanje...


Pozdrav
:love5:

(*) analiza, omiljena Cezarova riječ =D> a moje su možda, dijalog i probaću :wink:
Ja' je bosansko da...nastavak stiha se može naći ovdje


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: pet okt 09, 2009 12:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Pozdrav svima :D

malo da se opustimo uz "drugacije misljenje"

http://www.youtube.com/watch?v=3o2-zjyf ... re=related


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: pon nov 16, 2009 1:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo


:mrgreen:

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: sub nov 21, 2009 10:40 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet nov 20, 2009 11:47 am
Postovi: 12
Lokacija: Sarajevo, BiH.
Hmm, proucavanje Islama kao religije je jako kompleksna tema, kao u sustini proucavanje svega drugog.
U zavisnosti sta koga interesuje i sta je to sto trazi.
Na primjer, mene licno interesuje historija starih civilizacija, njihov propast, arhitektura, arheologija i slicno. Takodjer me interesuju naucni dokazi kojih zaista u Kur'anu ima na pretek. Onda ti neki predznaci smaka svijeta, pojava tzv "Antikrista" ili "Dedzdzala" itd.

E sada sta je ciniti..? I kako naci prave informacije? Moj prijedlog je krenuti od izvora, tj od svetih spisa i kao sto je neko prije rekao biti otvoren prema onome sto trazis, bez ikakvih umnih ogranicenja i predrasuda. Vec isto onako kako pijes vodu da bi utolio zedj, pij znanje koje ti je predoceno.
Fino uzmes prevode Kur'ana, Tevrata - Tora, Zebura - Psalmi Davidovi i Indzila - Evandjelje, uzmes marker, svesku i laganini :) ono studentski :) istrazivanje, citanje, pokusaj shvatanja itd. Onda sam sebi nakon toga svega postavis pitanja koja su te navela na pocetku da malo dublje proucavas ono sto sveti spisi govore.

Kao sto je vec neko spomenuo, problem danas jeste taj sto ljudi iz pogresnih ciljeva uzimaju i zloupotrebljavaju Bozije rijeci, umjesto da slijede ono sto je dobro, posmatraju svijet sa okvirom vec unaprijed postavljenim, a cesto se moramo izmaci par koraka unazad da bi vidjeli cijelu cjelinu, kao sto se nekada moramo skrooz primaknuti necemu da bi vidjeli najsitniji detalj.

Neki ovdje spominju da su religije nastale radi manipulacije ljudima, ispiranje mozga, sijanje straha i slicno. Moje pitanje se odnosi na to da mozda religije nisu nastale kao upute i smjernice covjecanstvu, ne naredbe, vec upute kako da zivi na ovoj planeti, u ovom kosmosu? O cemu doista i govore Bozije knjige...pitanje je..
Jer cinjenica je ta da smo mi najveci zlotvori ne samo sami sebi vec i svemu onome sto nas okruzuje. Dok svi sami sa sobom ne porazgovaramo, onako iskreno i bez laganja, dok se u oci ne pogledamo i u njima ne vidimo odsjaj duse, tesko da cemo igdje kao covjecanstvo doci, osim u sigurnu propast bio vjernik u Boga ili ne, vjerovao u ovo ili u ono..

Znanje se treba traziti i kada se nadje spoznati..a svi smo mi razumom obdareni..i izbor nam je dat..htjeli to prihvatiti ili ne..vjerovali u sudbinu ili u puku slucajnost ili pak nevjerovali u nista.. :) a najlakse i najjednostavnije je biti ovca u stadu..

Imate svi velikacko mahanje =)))

_________________
#generacija pakla#


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet apr 01, 2010 12:04 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
srdacan pozdrav za sve vas, odavno nisam nista napisala,mada sam ponekad i navracala da vas posjetim :D i skoro svaki put pomislim da bilo sto napisati, bilo bi suvisno.ionako je previse tema, previse misljenja, ali kad se malo odvojis i sagledas,skoro nista novo da saznas(bar meni tako izgleda).Mozda sam postala povrsna sto se tice ovog foruma, ali nevidjoh temu SLOBODA,sta sve mozemo reci o tom.Mislim da smo vrlo ograniceni pod tim pojmom.Ako krenemo od samog starta da nismo sami birali kad ce mo se roditi, kojeg spola,gdje,...(oni koji promovisu inkarnaciju, molim da se ne uplicu u repliku)onda sta uistinu znaci sloboda?Kad je rat,onda je samo jedna misao bitna-prezivjeti-svi su u istom stanju i niko nikog neosudjuje,jer im je misao ista.kad se covjeku da sloboda,mada uistinu mislim da nemamo danas niti 5%slobode, onda se covjek izgubi.U zavisnosti od okolnosti u kojima zivi, u kojima je odrastao,covjek ce sebi da prizeljkuje vise od onog sto misli da posjedje.U sustini neposjedujemo nista i mislim da je to srz svih problema.ja mogu da posjedujem samo misao,ona ce postati ili ne -djelo-ali isto tako ta misao nam moze biti naturena a da toga nismo svjesni.U islamu je najvazniji akcenat na slobodnu volju covjeka"nema prisile u vjeri"Cak ni svoje(jah svoje)dijete nemozes prisiliti da vjeruje u ono sto ti mislis da je "prava vjera"Tvoja duznost kao roditelja,pored te sto ces da ga hranis,oblacis,odgajas,...je da ga upoznajes sa (ako si vjernik)univerzalnim postulatima vjere.Onog momenta kad dijete postane punoljetno(tad se valjda po svim zakonima "tom djetetu"daje pravu da odlucuje u svoje ime)ti vise kao roditelj nemas pravo da utjeces na njegovo opredjeljenje.
Ako uzmemo da nam je za osnovno obrazovanje potrebno 8 god.pa za neku struku,zanat jos 3-4 god, a za pravu profesiju univerzitet, kad se sve to zbroji,... ali koliko smo uistinu proveli godina, da nekazem mjeseci za upoznavanje i naukovanje o nasoj dusi?Jer zar nije ona ta zbog koje smo tu?da nema nje, nebi bilo ni nas!E sad, ako uzmemo sve te silne godine naukovanja da bismo "postali neko" onda se divimo nekom doktorandusu za sve to istrazivanje i tolike godine rada.Ali kad insan odluci da se posveti "potrazi"za svojim ja-dusom,onda ga se svugdje negdje trpa,samo ne medju one koji su dosljedni postovanja.
razmislite malo koliki je covjek uistinu neznalica,koliko vremena provede tragajuci za nekim rjesenjem,citajuci,putujuci,a skoro nikad se ne zapita:kako to da neprimjecujem drvo koje je tu odkad znam za sebe,zimi,golo, na proljece opet zeleno, veselo,puno zivota.Znam,mnogi ce pomisliti,sta vise ista prica, cuj kome je jos stalo da o tome razmislja,zato i imamo novi svjetski potedak,oni razmisljaju za nas, oni nam serviraju teme, brige, smjernice nasega kratkog i praznog zivota,jer covjeku je Onaj koji ga je stvorio ostavio u amanet-oporuku-da razmislja;Ja sam te stvorio, a ti razmisljaj kako i zasto.Ali posto covjek to neradi, to nije aktuelno,onda mu se non-stop treba servirati o cemu da razmislja, i tako u nedogled.sloboda izbora,sad cu da razmislajam o cemu ja hocu a ne o necemu sto mi se servira ovako ili onako.nebih vise duljila, a i ovaj pendzer za pisanje se nesto smanjio :wink: ali vas iskreno molim, uzmite bar nekoliko minuta dnevno posvetite svojoj dusi, ono unutarnje glasilo koje smo ugusili nasim mozganjem.samo je zatvorenik svjestan slobode(i vremena), tako kazu,pa valjda mnogi koji postaju svjesni toga, dodju tobe, sto bi rekli bosanci :) srdacan pozdrav, kapljica


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet apr 01, 2010 12:09 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
jos nesto, za one koji vjeruju u dzenet-raj-morati ce priznati da je covjek prvom svojom slobodnom voljom, izborm,bio izbacen iz raja.zasto?Jer dotad nije bilo potrebno da razmislja da se brine, sve je imao servirano,tako da nije ni bio svjestan sta ustavri ima,kako mu je,...i prvi put mu je nesto bilo zabranjeno, ali,hehe, kako onda razmislja i djeluje ljudski mozak kad mu se nesto zabrani?!testirajte sami sebe [-X :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: pon okt 04, 2010 11:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
http://www.youtube.com/watch?v=0i3l84TW ... re=related
da se upoznamo :-) vise cemo se voljeti


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: ned okt 10, 2010 7:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jun 30, 2009 11:27 am
Postovi: 50
Lokacija: zagreb
zaista žalosno

_________________
jhva elohim meth
Egoism is the very essence of a noble soul


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: ned okt 10, 2010 11:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
daco je napisao/la:


:mrgreen:

?
gdje je ovaj video

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: uto nov 16, 2010 11:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
kako ovo tumaciti???

Ebu-Musa el-Ešarija, radiallahu anhu prenosi da je Poslanik, salallahu alejhi we selem rekao: "Na Sudnjem danu će svakom muslimanu Allah predati po jednog židova, ili po jednog kršćanina, pa će reći: "˜Ovo je tvoj oslobodilac od vatre (on će zauzeti tvoje mjesto u njoj)."'

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: sri nov 17, 2010 11:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
nesto o tome



izmedju dvije vatre ili se krckam-o na vatri.
daleko smo mi od istine. Daleko smo od nasih srca i Boga. BOG je jedan.
Bog prasta svima ako se pokaju, odavno se ne prinose zrtve. Kada dodje to vrijeme samo cista srca ce biti spasena.

iz kurana
Ebu-Musa el-Ešarija, radiallahu anhu prenosi da je Poslanik, salallahu alejhi we selem rekao: "Na Sudnjem danu će svakom muslimanu Allah predati po jednog židova, ili po jednog kršćanina, pa će reći: "˜Ovo je tvoj oslobodilac od vatre (on će zauzeti tvoje mjesto u njoj)."


iz boblije
slika


istrazujuci
moj neki pogled suma.

"Bajram je svakako vjerski praznik, a i naziv kurban govori o tome da je to kao tempeljska zrtva, dar Bogu...... a kojem Bogu Muslimani daruju? ( Taj izraz, je heb. rijec, zapisano je Bibliji, a darovat se smjelo samo Jehovi. A Krist je zapravo sve zidovske praznike ukinuo, vise nikakav znacaj nemaju, pa s time ni zrtvovanja, tj. kurbani.)

Steta sto ne uvazavaju i njegovo ime, posto su zaista , svaka cast monoteisti, al' allah nije licno ime. A ima na jednom mjestu u kuranu jedna footnote, ali to vecinu ne zanima.

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet nov 18, 2010 12:07 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon maj 24, 2010 11:26 am
Postovi: 138
Teško je sve to izčitati što nam Kapljica napisa u duhu gorljivog islamskog prozelitizma.
Mislim da je suštinska razlika između njenih i Bojanovih ( a i mojih stavova) u tome da ona Kuran smtra božjom rječi, dok Bojan i većina nas sa ovog foruma, smatra to ne božjom rjećju nego instaliranim programom za manipulaciju.
Da jedna knjiga sadži sve odgovore priče su za malu djecu, jednako mislim i o Kuranu i Bibliji.
Svakako je interesantan povijesni kontekst nastanka islama pa bih u tom smislu preporučio knjigu
Maxine Rodinson " Muhamed" onome koga interesira ta materija


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 79 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz