Sada je: sub apr 27, 2024 10:14 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet dec 04, 2008 2:21 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
jos nesto, svakom onom koga istinski interesuje vjera,preporucila bih da istrazuje knjige u kojima su navedene sve religije zajedno.Proucavanjem slicnosti i razlika,odgovori ce doci do razuma.Bitno je da znas sta zelis da znas, uistinu odgovore neces cekati dugo.

Jedna mala opaska.Svako onaj koji ima problema da prizna Stvoritelju Njegovu Jedinstvenost, JEDNOCU i apsolutnu vlast, neka se zapita zasto je to tako.
Cuj, tamo neki bog hoce da bude JEDINI i da ga se slusa!!!!
zapitaj se ti insanu, cije tijelo je zatvor za tvoju dusu,mozes li udahnuti svojom MOCI,samo zato sto ti to hoces!Stvori vazduh kad ti nestane,jer ti to mozes!Ti mozes SVE, ne treba ti nikakav stvoritelj! A sutra, kad dodjes na posao, drhtis da ne pogrijesis, jer pravila vladaju tamo.
razmisli covjece koji se prsis, kome robujes?SEBI?Svojim prohtjevima,hajde budi junak pa nemoj poslusati svoj ego kad nesto trazi da mu nepokorno ispunis!
Nas ego, i nase neznanje je nas najveci neprijatelj. Nije Stvoritelj.
Uistinu covjek se uzoholi, kad se imalo neovisnim osjeti (Al-alaq)

Sto se tice zla,i pitanja zasto ga Bog neukine, pa zar bi to bilo pravedno?! Nedolazi zlo od Boga, nego od covjeka, a nama je pouka da upoznavajuci zlo kod ljudi,SVJESNO biramo da necemo CINITI ZLO, i to je BIT vjerovanja, da sam biras hoces li biti na strani zla ili dobra.SVA SRZ bivstvovanja je u tome.Ko zeli da shvati trazice da shvati, ko ne, on ce uobrazeno tumarati i tvrditi da sve zna!
Neka se neljute oni kojima pomen Stvoritelja izaziva nagon na povracanje,meni je pak onih koji se iz petnih zila zalazu da nas, zalutale ovcice nauce pameti,uistinu zao.Nikad nisam osudjivala neistomisljenike ali sam uvijek zeljela da saznam zasto i na cemu zasniva svoje vjerovanje, ubjedjenje, odluku,...a ako sam nekad i pokusala da svoje ubjedjenje podijelim sa drugim, to je bilo samo iz razloga tog sto mi je to uistinu donijelo dobro, pa samim tim to isto dobro, cak i vise, zelim podijeliti sa drugima.
:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 04, 2008 3:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Ja bih volila da mi netko napise o humanim i Bozanskim plodovima Islama, kao religije, koji su izrasli iz njegovog ucenja i koje mi ovdje na ovoj planeti beremo.
To sa takodje odnosi na Krscanstvo i sve ostale religije, da vidimo koje su plodove dali jer nema smisla proucavati sto zastupaju, kako objasnjavaju Kreatora, Boga, Ljubav, vjeru ako imamo nesto suprotno u stvarnosti i djelovanju.
Naravno moze se reci da je covjek propustio da pravilno protumaci ucenja tih religija i okrenuo ih u svoju korist ,u okvirima ogranicene percepcije ,a samo su rijetki vidjeli sto se krije ispod povrsine .
Ako je tako onda to ucenje nikad nije ni pripadalo ni Islamu, Krscanstvu , Budzimu, Hinduizmu i zasto ga onda i prisvajaju i masu kao svojim.
Bilo koja religija koja propagira jednog Kreatora a opravdava bilo kakvo ugrozavanje drugog ljudskog bica koje pripada ili ne pripada toj instituciji je daleko , daleko da shvati sto je Kreator.
Dakle, djela se ne mogu sakriti, djelovanje se ne moze sakriti , a lijepi citati i ta Univerzalna mudrost ne pripada nikome.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 08, 2008 11:00 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet nov 21, 2008 12:10 am
Postovi: 10
Lokacija: Tuzla
Sophia,ne možemo mi ovdje nabrajati sva dobra i humana djela koja su učinjena u ime Islama ili bilo koje druge vjere,jer bi to bilo ulazak u nešto sasvim drugo i čak prelazak u nečiju privatnost.Ima velikih djela učinjenih kao potsticaj ovih vjera i o njima se možeš informisati putem određene literature.Ali dobra i humana djela se ne čine da bi se o njima pričalo ili diskutovalo,nego da bi pomogla nekome i sl.
Ono što kažeš da je sve suprotno u realnosti zavisi samo i isključivo od pojedinca.Niko ni za koga ne može garantovati da je zao ili dobar,ili da li će učiniti dobro ili loše djelo.Primjer se mogu uzeti dva djeteta od iste majke koja kroz život uopšte nisu ista.Jedan može postati kriminalac,a drugi biznismen.Nikad se ne zna.Opet ne mora značiti ni da je ovaj biznismen dobar i pošten samo zbog svog zanimanja ili određene titule.
Islam pa i ostale vjere nisu odgovorne za djela,bolje reći nedjela pojedinaca ili grupa koja čine zlo drugima u ime te određene vjere.Ono što je važno(govorim za Islam)da ta vjera ili čak i ostale ne zagovaraju nikakvo zlo,a to što pojedini ljudi preokrenu stvari nije do same vjere,nego opet do pojedinca.A opet govoreći o Islamu koji poziva na dobro,koji zahtjeva da se svačije pravo poštuje,pa čak da se i na zlo odgovara dobrim,poziva na strpljenje i opraštanje,zahtjeva pravdu i poštivanje ljudskih prava ne možemo reći da je zlo ili pak da poziva nekoga da čini zlo.
Islam najstrožije osuđuje svaku nepravdu,nasilje i teror.Poziva ljude da se jedni drugima obraćaju lijepim riječima,blagošću i iskrenim i plemenitim srcem.
Allahova riječ kroz čitavu historiju čovječanstva od Adema a.s pa do Muhammeda s.a.v.s poziva ljude na usvajanje i pobjedu najviših moralnih i duhovnih vrijednosti,a na poraz nepravde,nasilja i svakog zla sa jasnim ciljem da se stvori humano i pravedno društvo sa punim poštivanjem i zaštitom života,mira,slobode,pravde,časti i dostojanstva čovjeka.A to su najviši ciljevi koje čovjek uopšte može u svome životu dostići!

_________________
DE OMNIBUS DUBITANDUM


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 09, 2008 11:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Tinkerbell je napisao/la:
Primjer se mogu uzeti dva djeteta od iste majke koja kroz život uopšte nisu ista.Jedan može postati kriminalac,a drugi biznismen.

Tinkerbell je napisao/la:
Nikad se ne zna

ma zna se,
razlika je skoro pa nikakva
ovaj drugi se bavi politichki korektnim kriminalom :evil:
pa je njegov kriminal drushtveno prihvatljiv :twisted:
shto tebi daje za pravo da ga dajesh za primer :P
zanimljivo :roll:
zashto nisi izabrala,recimo vozacha autubusa(rekao bi moj prijatelj Dario :mrgreen: ) ili recimo uchitelja,nastavnika Geografije,taksistu,radio voditelja,vodoinstalatera,profesora estetike,vulkanizera,kelnera,shankera,pesnika,vojnika,chuvara plaze,trubacha,pevacha....
zashto bash Biznismen :?:
deluje dovoljno apstraktno za diskutovanje vere?
rekoh ti onomad da Ego nije druga tema vec prva ,al' kad mi ne "verujesh" :mrgreen:
chitaj pazljivo kapljichine postove,iz njih mozesh mnogo da nauchish 8) ,
posle toga, mozda skontash i ovaj od sophie :wink:
:mrgreen:

Iz Jevandjelja iza Hipotalamusa
Voda je mokra

apdejt Jevandjelja iza Hipotalamusa /apendix/slepo crevo - iscedak
sura br.35-1837

Hladna je voda mokrija od tople vode
NATalandza j.v.u.sh.o.j.s. a bogami i n.n.q.s.o.p.f.i.k.n.o.f. i naravno na kraju
g.j.s.j.v.c.
i svakako
m.r.sh.
:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 09, 2008 5:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
nat je napisao/la:
Iz Jevandjelja iza Hipotalamusa
Voda je mokra

apdejt Jevandjelja iza Hipotalamusa /apendix/slepo crevo - iscedak
sura br.35-1837

Hladna je voda mokrija od tople vode


Pa ima nešto u tome. Gledano sa strane matematike. (jer je sve u bazi matematika). Doduše ne odnosi se na vodu, ali se odnosi na helij. Dovoljno ohlađeni helij moči stijenke posude tako da se rasporedi uniformno unutar nje ako je ona zatvorena. Ako nije. Onda naprosto se popne po rubovima stjenke i prelije se preko ruba. :-)

Vjerujem da isto svojstvo vrjedi i za vodu.

E sad od kud njima to? :-) Bolje pitanje je to

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 09, 2008 7:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
en1di0n je napisao/la:
nat je napisao/la:
Iz Jevandjelja iza Hipotalamusa
Voda je mokra

apdejt Jevandjelja iza Hipotalamusa /apendix/slepo crevo - iscedak
sura br.35-1837

Hladna je voda mokrija od tople vode


Pa ima nešto u tome. Gledano sa strane matematike. (jer je sve u bazi matematika). Doduše ne odnosi se na vodu, ali se odnosi na helij. Dovoljno ohlađeni helij moči stijenke posude tako da se rasporedi uniformno unutar nje ako je ona zatvorena. Ako nije. Onda naprosto se popne po rubovima stjenke i prelije se preko ruba. :-)

Vjerujem da isto svojstvo vrjedi i za vodu.

E sad od kud njima to? :-) Bolje pitanje je to

da, ima neshto u tome :wink: :mrgreen:
pitanje je ok,
ali otkud to njima ce josh dugo ostati tajna
jer radi se o chenelingu koji je pocheo davno, davno ...

svi detalji oko nastanka Jevandjelja iza Hipotalamusa sa svim apendix-ima i ostalim slepim crevima 8) :mrgreen: :wink:
su obavijeni velom tajne
i bolje je o tome ne shpekulisati mnogo,jer kao i sa svakim chenelingom ,mnogo toga se chini ovako,pa tek posle ispadne onako :mrgreen: :wink:

recimo poznat je cheneling,

u kome je chuvenom kanalizatoru,
toliko chuvenom da je bar zasada utemeljen u dve -tri civilizacije,koje sve kazu ,nash je,
munja spalila grm
i onda je grm koji gori(a bogami i dimi)
progovorio
i dotichnom kanalizatoru izdiktirao 10-tak rechenica
i rekao mu da svoje stado vucara u krug po pustinji 40 god. i ako to ne uchini bice kaznjen jer ON(grm koji gori,dimi,a bogami i govori)
:mrgreen: :wink: sve Vidi :shock:
i ta je Iluzija vazila kao Zakon
sve dok se nije skontalo :
- da glas iz grma nije glas Bozji :twisted:
vec je iza grma chuchao entitet Dzehova
(ovde poznatiji kao Hrkljush :twisted: )
- entitet je srao drzeci se za grm i usput se zajebavao sa kanalizatorom da mu brze i ugodnije prodje sranje
- gromovi i munja koja je spalila grm nije munja vec su to gasovi iz entiteta bili izlozeni iskri pa je doshlo do ekslozivnog spaljivanja grma
- dubok glas entiteta nije zbog ozbiljnosti diktata vec zbog problema sa neredovnom stolicom
-velike izbechene ochi gorenavedenog entiteta nisu znak da taj entitet sve vidi nego da ima vrlo tvrdu stolicu
- entitet se dosetio da kanalizatoru nabaci ideju o 40 god. lutanja pustinjom da bi za to vreme popravio ishranu mladom jagnjetinom i tako reshio problem tvrde stolice ,in D'f'rst plejs,a usput i programirao podmladak stada u tih 40 god. :twisted:

zato chenelinzima treba pristupati veoma oprezno,
jer iako kao shto i matematichki vidimo :wink: 8) :mrgreen: ,
u njima ima Istine,da ima na shta stado da se zalepi :evil: ,
ali se nikad ne zna
u kom grmu
lezi i sere
najobichnije prase :mrgreen:
:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 4:41 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned apr 05, 2009 4:23 am
Postovi: 2
http://www.dartabligh.org/prophets/familytree.html
Ista familija ista krvna linija i meni izgleda kao familijarni biznis


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 2:33 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jan 10, 2009 10:56 am
Postovi: 16
Sudbina
Sjecam se da je vjeroucitelj pricao kako Allah unaprijed odredi covjekovu sudbinu. Dakle jos dok je se razvija u stomaku. Sad mi nije jasno zasto je nekim ljudima onda sudbina da bude recimo homoseksualac, a biti homoseksualac je u Islamu strogo zabranjeno. Zasto mu je unaprijed sudjeno da ode u pakao? :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 13, 2009 2:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 12, 2009 4:35 pm
Postovi: 54
Islam služi za kontrolu uma kao i svaka druga religija.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 21, 2009 11:29 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Veliki i srdacan pozdrav za sve vas,
kaze se da svi organi tijela kada se covjek ujutro probudi zamole jezik da bude obazriv, jer njihova sudbina je u njegovim rukama(preneseno znacenje-jezik nema RUKE, on ima sam sebe, ali moze vise stete nanijete nego mnogo drugih ruku)
Interesantno je samo biti ovdje na forumu i citati pojedina razmisljanja.Uistinu i kad se ioele stvori slika o nekom liku, vec na drugoj temi ona se zamagljuje.Pa insan dobije utisak da ta i ta osoba,kreacija, nema stav, ili bar nije jasan.Jednostavno skakuce sa kamena na kamen, ali je bitno da bude aktuelan, pa da niti jedan kamen nepreskoci.

SUDBINA-vjerovanje da je sudbina vec odredjena, je jedan od principa vjere islama.Mnogi UMOVI-uistinu umovi, su lomili sebe da bi pojasnili ovo obicnom UMU! Medjutim, vrlo je tesko ogranicenom umu to skontati.
Pojednostavimo; mogu li ja znati sta ce mi se sutra desiti? Ne mogu! Mogu eto samo kao nesto planirati, ali i tu moram biti svjesna realnih mogucnosti ostvarenja.
Ako jedan insan postane homo, pa onda kaze: pa ionako mi je to Stvoritelj predodredio, vara se.SVAKO OD NAS; jos dok smo mala djeca ima predispozicije da postane homo.Djeca se igraju, oponasaju mamu i tatu,muskarci kao i djevojcice traze najboljeg prijatelja/prijateljicu i te veze mogu biti vrlo jake.Ali, kad pocnemo da samostalno koristimo razum(neoponasajuci starije,okolinu) i ako vec znamo sta Stvoritelj kaze o homoseksualizmu, onda cemo dobro razmisliti prije no sto predjemo nu crtu.
Da nebih bila bombardovana sa strane ucesnika foruma kao homo-mrzac, sto uistinu nisam,ovim sam samo pokusala da objasnim kakve sve predispozicije ima svaki insan da postane:lazov, kradljivac, ubica iz koristoljublja,...i da vise ne nabrajam.
Zato imamo naseg Stvoritelja koji je nas stvorio, poznavao nas je i prije no sto smo kapljica bili,pa nam postavlja znakove na putu da nebismo lutali i zalutali.
Lahko se je danas diciti sa nekim znanjem.Zamislite kako je bilo prvom covjeku?Sta je on znao i sta je mogao znati onaj koji je bio prvi u svemu prije nas? Ko je njega ucio i zasto smo zaboravili da je njegovo znanje doprlo sa modifikacijama i do nas? Jesmo li se to mi sveznajuci rodili?!
Neka onaj koji nevjeruje u sudbinu i koji prije svega nevjeruje da je Jedan koji je sve stvorio i cije znanje niti se smanjuje niti povecava, i niti list neopadne sa grane a da on nezna, a kamoli da nezna cije glave sta smisljaju, ostavi svoje tek rodjeno dijete u pustinji pa neka se ono snalazi, netreba mu on, njegov otac/majka kao zastitnik, kao vodic, kao prijatelj, jerbo mala bebica ce znati sta da radi, netreba mu NIKO, ima on boga u sebi,ili je pak sam(neuzubillah)bog.

Mozda zvucim i previse sarkasticno, cinicno,kriticno, ali nekaze dzaba Allah:od svih ljudi Allaha se boje najvise UCENI!
Zasto, pa samo oni mogu i skontati Moc-iznad svake moci.Ako su samo i na mmenat pomislili da njihovo znanje proizilazi iz njih i radi njih, uplasili su se, jer znaju da nisu kadar ni prstom pomaknuti ako to Stvoritelj ne zeli.
Skoro sam upoznala jednu doktoricu.Vrlo mlada je stekla sve moguce diplome , titule, priznanja i uistinu se pocela ponasati kao svemocna.Prosto je bila opcinjena samom sobom i dostignucima koje je postigla.Oholo je pocela hoditi zemljom!
Jedna sekunda i sama je postala pacijent.Imala je izliv krvi u mozak i postala kao biljka.Ovisna 100 % od pomoci onih oko sebe.Morala je poceti sve ispocetka, od prvih rijeci, koraka,...

SUDBINA-Allah da svakome da postigne ono sto najvise zeli.Da li je to dobro za nas ili nije, zavisi.
Ako zelimo znanje,dobiti cemo ga.Ali, sta cemo uraditi sa tim?Da li cemo dijeliti to znanje(zekat na znanje), da li cemo ga uobrazeno drzati kao svoje i smatrati da smo samo mi ti koji je vrijedan toga? Da li cemo ga upotrijebiti za dobrobit ljudi ili pak za njihovo unistenje.Sve te predispozicije dobivamo sa samim startom ideje.
Odluka-Bog nam je dao razum, On nece donositi odluku za nas, jer ako bi bilo tako, onda bi covjek uvijek imao opravdanje za sve zlo sto radi(dobro ionako pripisuje samo sebi)
E sad, covjece na tebi je da povuces liniju izmedju biti ili nebiti.Budi iskren i samo iskren i uvijek iskren,pa nece biti sumnje da li je nesto slucajnost, nesto opet sudbina a sve drugo si TI.Iskrenost, samo onaj koji nas je stvorio uistinu zna jesmo li iskreni ili nismo.Njega nemozemo slagati, kao sto i brizna majka u 99%slucajeva moze osjetiti-znati kad joj dijete laze.Ona majka koja poznaje svoje dijete.

Da bi insani mogli bar malo da osjete sta znaci stvoriti nesto iz nicega i to stvoreno voliti bezrezervno i uvijek biti u vezi sa njim,Stvoritelj je podario zeni da moze da ucestvuje u procesu stvaranja, jednim dijelom, jer je ona samo posrednik, ali istovremeno i jedini faktor nastavka procesa,ona radja,ona je ta dinamicna poluga kojom se proces stvaranja produzava.Kako majka voli svoje dijete, tako isto Stvoritelj voli sve sto je stvorio.Kako majka moze biti ljuta na neka ruzna djela i prije svega NEPOSLUSNOST svoga djeteta, tako isto Stvoritelj ima pravo da nas upozorava, ruzi, jer kad shvatimo da i majcina briga i ljutnja je samo zaradi djecijeg dobra(jer neshvata jos stvari i nevidi kao sto to majka u tom momentu shvata i vidi) tako isto trebamo da shvatimo da Onaj koji je SVE stvorio, ima pravo da se ljuti, kad nam je prije svega SVE podario sto je najbolje za nas,pa nas upozorio, i opet mi iz oholosti i uobrazilje, jer sad smo mi sveznalice otkud sad to da nam je to kao neko dao, mi smo to sve SAMI svojim rukama stekli.
Helem da se nebih zapetljala u zelji da manje napisem a vise toga da bude jasno, ovdje cu udahnuti i ostaviti vas u amanet Onome Koji vas voli vise i od vase majke.
Volim vas, jer ste kao i ja, jedna mala dusa koja zeli svakom ono sto je najbolje po nju :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 22, 2009 12:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Budi iskren i samo iskren i uvijek iskren,pa nece biti sumnje da li je nesto slucajnost, nesto opet sudbina a sve drugo si TI.

Kamo srece da smo cesce svesni ovoga. Hvala ti, Kapljice.

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 23, 2009 11:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Pozdrav svima vama,
Hvala, vrlo lijepa rijec ali vrlo malo upotrebljavana!
Nema na cemu sigma, hvala tebi koji si bar nesto imao od ovog.Uistinu neradim nista da bi mi neko bio zahvalan, jer otkad sam pocela da djelujem pozitivno bez imalo ocekivanja,sretna sam osoba.Uciniti nesto lijepo, pa makar i osmijeh pokloniti slucajnom prolazniku na ulici,lijepa rijec(takodjer je sadaka),davati sto vise a nista ne ocekivati zauzvrat je najljepsi osjecaj koji insan moze da ima.
Kaze se:sreca je uciniti drugog sretnim.To je uistinu tako.
Poslanik Muhammed s.a.w. je rekao:nece niko uci u dzenet a da mu se ne pokaze i dzehenem u koji je mogao uci,da je htio a isto tako niko nece uci u dzehenem a da mu se nepokaze dznet u koji je mogao uci da je htio.Pa kad su ga upitali kako to, on je odgovorio:covjeku svakom ce se ukazati prilika da bira izmedju dobra i zla pa kako bude radio tako ce i dobiti.
Kad ga je Allah pitao da li da pola njegovih sljedbenika udje u dzenet bez da im se vazu djela ili da bude zagovornik(sefadzija) na sudnjem danu, izabrao je ovo drugo.On ce se zalagati i za naveceg grijesnika da mu Svemilosni oprosti.
E sad, tesko je to shvatiti.Covjek ima slobodnu volju,pravo na izbor,radi zla i onda da se Poslanik zalaze za njega da mu se oprosti?!Moguce je da covjek godinama radi ruzne stvari a da upotpunosti nije svjestan konsekvenci.Medjutim, onog momenta kad spozna i kad pocne u ZNANJU da radi zla za to se upotpunosti moze reci da je licni izbor.
Recimo, ja znam da meni Allah zabranjuje da maltretiram svoga susjeda, ali ja to radim jer mi je ceif ga gledati kako se muci i kako ga moja nadmudrivanja unistavaju.Znaci, inatim se Onome Koji je i mene i mog susjeda stvorio.Ja sam kao eto bolja, pametnija, imam bolju kucu,bolju diplomu...

Sve duse se radjaju ciste.Pogledajmo male bebe.Do godinu dana skoro svi pokreti, osmijesi, rijeci su skoro identicne. Pa cak jos koju godinu.Ali,razlika u odgoju i odnosu prema djeci vec izmedju 3 i 4 dovodi do toga da se neka djeca vec osjecaju superiornijom.
Ja se uistinu cesto vracam na djecu.
Kada dijete dodje u novu sredinu ono se pocne igrati sa djecom, spontano, negleda na boju koze, negleda u odjecu, neinteresuje ga cije je to drugo dijete.Jednostavno djeca reaguju impulsivno.
Mi odrasli smo taj impuls davno zanemarili.Nismo ga izgubili, nismo ga ubili(jer nismo ni vlasnik) vec smo ga samo zapustili,nismo ga cuvali kao nesto dragocijeno, cisto, neuprljano, vec smo poprimili milion drugih primjesa koje su nam servirali, pa kasnije i sami odabirali.
Kad insan ponovo potrazi taj impuls u sebi(ona cista dusa koju nam Stvoritelj daje) onda se osjeti posramljen jer je shvatio da mu je to najbolji i jedini iskreni prijatelj.Ali kad ga nanovo pozovemo, sad svjesno, onda on uistinu biva nas najbolji prijatelj. I uvijek ce ti kazati kad pomislis na nesto lose:nemoj to,nije dobro!Koliko ga postujemo i volimo kao prijatelja, toliko cemo ga i slusati.

U islamu se kaze da svaki insan kad se rodi dobije svoga karina,pratioca.To je taj nevidljivi prijatelj, ili neprijatelj(ako ga mi ucinimo takvim) Isto tako, svaki insan ima dva nevidljiva pisara, na svakom ramenu po jedan.Oni SVE zapisuju, cak i misli.Desni pise dobra djela, lijevi losa. Pa bujrum! Na sudnjem danu bit ce nam predocene obje, ali prvo ona koja prevaguje.
U islamu se djela vrijednuju po nijetu-zelji,nakani, zamisli,kako li vec ko tu rijec tumaci.
Zamislim sebe, ja posla da opljackam svoju komsinicu jer znam da ima puno toga sto bih ja zeljela da prisvojim.Jednostavo cu joj to oteti.Nijet-ruzno zlo koje se iskotilo u mojoj glavi.Podjem da uradim to, dodjem u kucu komsinice, ona lezi na podu,infrakt ili sta vec.Odjednom u momentu, sekundi, onaj moj prijatelj, mi kaze:zovi doktora!NERAZMISLJAJUCI(impulsivno)okrecem broj i dolaze doktori.
Ucinila sam dobro djelo.Na tv, u novinama, ja glavna, ja humanista 100%.Ja sva bitna, odjednom svi me znaju, pozdravljaju, zele da se slikaju sa mnom,...
A prvobitna zelja-ona je ostala zapisana,ali i ovo dobro djelo.Sta ce prevagnuti iduci put, eh,zavisi koliko insan zeli da nauci i da nauceno sprovede u djelo.
Ne kaze se dzaba, nije grijesan onaj koji nezna, ali kad zna...
Uistinu onaj koji nije spoznao da vjera oplemenjuje,on je kao vazna koja je napravljena da u njoj bude cvijece, ali je vazda prazna.Stoji neiskoristena.
Vjera je skola koja ima vise od 70 razlicitih razreda, nivoaa obrazovanja.Pa hocemo li upisati prvi razred, prvi,predskolski nivo i ostati na tome, ili cemo usavrsavati se.Ili pak, zaobici cemo skolu, jer smatramo da nam nema sta ponuditi.Zar bas vise od 70 i da bas nista nemogu nauciti tamo?!
Ja sam zeljna znanja, ja uistinu zelim da ucim dok sam ziva.Nista, ama bas nista nesmatram da je bez pouke.U svemu ima neka poruka i vecim znanjem znat cu razvrstati pouke i poruke. Budem li cucala na jednom kolosijeku,necu nikad stici u Mekku,centar svijeta :wink: ,izmedju ostalog.He he cak sam i Nijagarine vodopade vidjela prije Mekke.

Malo sale nije naodmet.

Nadam se da ce mo se lijepo druziti, razmjenjivati misljenja,nadopunjavati,jer kad tad,odgovaracemo jedni za druge.
Sve vas puno volim i zelim vam svako dobro :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 22, 2009 12:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto aug 26, 2008 2:58 pm
Postovi: 42
Neću tvrditi da religije ili u ovom slučaju Islam je sto posto dobar ili loš
ali ću navesti argumente koji po meni pokazuju da Islam može biti pozitivan kao tehnika rada na samom sebi i negativan kao nevjerovatno jak program 'robotiziranja'zavisno kako ga koristite.

Uzeću primjer namaza ili molitve kao stuba Islama i kao tehniku rada na samom sebi..

Prije samog stupanja u namaz pristupa se obrednom pranju abdestu koje uz praktične strane čišćenja najizloženijih dijelova tijela pet puta na dan ima i psihičku komponentu stalnog čišcenja.Prilikom čitanja određenih tehnika koncentracije naišao sam na navode da prije vježbanja koncentracije treba glavu i zglobove odnosno najizloženije dijelove tijela malo smočiti vodom da bi se neutralisao uticaj kako tuđih ljudskih misli tako i uticaj samih predmeta u sobi pošto voda kao univerzalni provodnik izgleda ima ta svojstva neutralizacije.

Fizička strana
Pet puta na dan vježbaš,izvodiš lagane vježbe istezanja
i pregibanja sjedenja i ustajanja,odnosno čitavo
tijelo bez velikih napora stavljaš i održavaš u funkciji.
Naučno dokazano da prilikom sjedenja u namazu-sedždi najbolji protok krvi kroz organizam.

Mentalna strana
Pri svakom namazu,molitvi učiš dijelove iz kurana po tačno utvrđenom redoslijedu,ponavljaš određene dijelove utvrđen broj puta,pri samom kraju molitve koristiš tespih ili brojanicu jednom riječju ti ponavljaš i koncentrišeš se pet puta na dan.Takođe naučno potvrđeno da se memorija povećava ponavljajući određene sadržaje..slična stvar je i sa koncentracijom.

Psihička strana
Pri molitvi bar iskrenoj ti se koncentrišeš i stalno se trudiš
da misli održiš na Allahu dž.š.odnosno njemu kao jedinstvu,..jer Allah na
arapskom nema množine ni roda..pa u stvari znači nešto slično kao Tao ili sila..energija,kreator..ne može se prevesti i tom koncentracijom na više ti onoliko koliko je u tvoj moći podižeš svijest..odnosno sasvim lagano povemeno prelažiš u viša stanja svijesti bez korištenja ikakvih posebnih tehnika.

S druge strane čovijek koji se doslovno prodržava formalnih Islamskih propisa,moli se pet puta na dan sa još nekim dodatnim obavezama i onog što čuje od 'učenih' ljudi,a malo il nimalo ne razmišlja o njima svojom glavom i ne trudi se da nešto od tog shvati on je po meni tako isprogramiran da je skoro na nivou dubokohipnotiziranog zombija i onda dobijemo nešto slično jackovom mačku sa dinamitom oko pasa i ostalim rekvizitima za stvaranje dobre atmosfere.

Pošto sam rođen u Islamu navodim primjer namaza..ali sam siguran da se i u ostalim religijama mogu naći slični primjeri po meni mudrosti..a isto tako ako tražimo možemo naći i ludosti ovisno od toga šta tražimo.
Ovim postom mi nije cilj bio reklamirati ni Islam ni bilo koju drugu religiju vec da ukažem na svoj stav da nisu religije totalno negativne kao što ni ostali malo moderniji downloadovan materijal ni bilo koje druge informacije nije totalno pozitivan ni potpuno tačan i da se ne treba lijepiti previše ni tamo,ni vamo,ni gore ni dole,da bi imali dobar pogled..hehe.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 22, 2009 4:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
kakwe religije pobogu? ta tko je jos na owom forumu religiozan?! :mrgreen:

:love3:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 05, 2009 12:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Pozdrav svima, malo vise informacija nije na odmet, :D

http://www.islambosna.ba/index.php/isla ... ska-znanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 11:14 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
Odin je napisao/la:
Islam služi za kontrolu uma kao i svaka druga religija.


pa u krajnjoj liniji i da ;), ako ga znas tumaciti.
kontrolom vlastitog uma, kontroliramo emocije, strasti,
samoljublje, nepotrebno maštanje..

kontrolom uma, tj. uskracivanjem od zemaljskih stvari jacamo
dusu, tj. visu svijest,energiju koja ostaje poslje smrti.
cilj svake religije je postizanje besmrtnosti.
ne-svjesno je zlo, jer se uvijek veze uz zemaljsko,
svjesno je umno, plod intelektualnog truda, borbe protiv vlastitih otpora. svaka religija je u svojem izvornom obliku skup alata i mudrosti namjenjen za pripremu za "novi" zivot, zivot izvan granica planete. ukazuje da su ljudi zadnja karika u evoluciji i da moramo da evoluiramo u svijesti, ukoliko zelimo spasiti sebe i planetu.

odlicna tema =D>


Zadnja izmjena: Inertia; sub jun 06, 2009 11:19 am; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 11:15 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
molim moderatora ili admina da izbrise ovaj slucajno ponovljeni post.


Zadnja izmjena: Inertia; sub jun 06, 2009 11:42 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 11:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Inertia je napisao/la:
cilj svake religije je postizanje besmrtnosti.


pa mi smo wec swi besmrtni (dusa). dakle sto ce mi (cemu) onda religija? 8)

Inertia je napisao/la:
borbe protiv vlastitih otpora


swaka borba unutar nas (odbaciwanje,...) radi uprawo ono sto ustwari ne zelimo. stwara negatiwnost i suprotan ucinak...

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 11:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
borba protiv vlastitih otpora osnazuje dusu, jedinstveno Ja..
Ne vidim kako bi posljedice mogle biti negativne?
Hoces reci da su pustinjski očevi i dr. uskracivanjem od zemaljskih dobara postizali štetne rezultate?

unutarnja borba, borba protiv sebe, protiv ega, laznih licnosti,
i dr. je upravo ono sto se nalazi u srzi svake religije. Krajnji cilj je
stvaranje nepokolebljivog i jedinstvenog bica.
Mozda sam ja nesto krivo protumacio pa te molim da me u tom slucaju ispravis ? :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 1:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Inertia je napisao/la:
borba protiv vlastitih otpora osnazuje dusu, jedinstveno Ja..
Ne vidim kako bi posljedice mogle biti negativne?
Hoces reci da su pustinjski očevi i dr. uskracivanjem od zemaljskih dobara postizali štetne rezultate?

unutarnja borba, borba protiv sebe, protiv ega, laznih licnosti,
i dr. je upravo ono sto se nalazi u srzi svake religije. Krajnji cilj je
stvaranje nepokolebljivog i jedinstvenog bica.
Mozda sam ja nesto krivo protumacio pa te molim da me u tom slucaju ispravis ? :)


e jebiga sad. :wink:

nekidan san citirao oshoa i izgleda da cu morati opet jer je u tako malo teksta tekao mnogo. no istina, ako netko ima (wec) usadjeno neko (u)wjerenje, onda tesko da ce prihwatiti i razmisliti o nowim stwarima/informacijama. osobno smatram da uskraciwanjem necega bez shwacanja tih stwari (iliti sebe) cinimo suprotan efekat. swaka borba pa i ona unutar sebe stwara suprotan efekat ili kad ti kazes borba ne mislis na borbu s egom nego posmatranje swog ega? ajde ewo da ne duljim:

Sjećam se sudbonosnog dana, 21. marta, 1953. Radio sam tokom mnogih života -- radio sam na sebi, borio se, činio sve što može da se čini -- a ništa se nije događalo. Sada razumijem zašto se ništa nije događalo. Sam taj napor je bio prepreka, same ljestve su sprečavale, sam nagon za traganjem je bio prepreka. Ne da čovjek može dospjeti bez traganja. Traganje je potrebno, ali onda dođe trenutak kada traganje mora biti odbačeno. Čamac je potreban da bi se prešla rijeka, ali onda dođe trenutak kada morate izaći iz čamca i potpuno zaboravite na njega i napustite ga. Napor je potreban, bez napora ništa nije moguće. A također, jedino sa naporom, ništa je moguće.

Upravo pred dvadesetprvi mart 1953, sedam dana ranije, ja sam prestao raditi na sebi. Dođe trenutak kada vidiš svu uzaludnost napora. Učinio si sve što možeš, a ništa se ne događa. Učinio si sve što je ljudski moguće. Što drugo onda možeš učiniti? U čistoj bespomoćnosti, čovjek odbacuje svako traganje.

I onog dana kada je traganje prestalo, onog dana kad nisam tragao za ničim, onog dana kad nisam očekivao da se nešto dogodi, počelo je da se događa. Podigla se nova energija. To nije dolazilo iz nekog izvora. To je dolazilo ni iz čega i niotkuda i odasvud. Bilo je u drveću i u stijenama i nebu i suncu i zraku - bilo je svuda. A ja sam tragao tako mukotrpno, i mislio sam da je to veoma daleko. A bilo je tako blizu i tako blisko. Baš zbog toga što sam neumorno tragao, bio sam postao nesposoban da vidim blizu. Traganje je uvijek za dalekim, traganje je uvijek za udaljenim - a to nije bilo udaljeno. Bio sam postao dalekovid, bio sam izgubio kratkovidost. Oči su bile postale fokusirane na ono daleko, horizont, i bile su izgubile kvalitetu da vide ono što je sasvim blizu, što te okružuje. Onoga dana kada je prestao napor, ja sam također stao. Jer ne možeš postojati bez napora, i ne možeš postojati bez želje, i ne možeš živjeti bez stremljenja.

Pojava ega, sebstva, nije stvar, to je proces. To nije supstanca koja sjedi tu u tebi, ti to moraš stvarati u svakom trenutku. To je kao okretanje pedala na biciklu. Ako okrećeš pedale, on ide sve dalje, ako ne okrećeš pedale, on stane. Može ići malo zbog prošlog impulsa, ali onog trenutka kad prestaneš okretati pedale, zapravo, bicikl počne da se zaustavlja. On nema više energije, nema više moći da ide bilo kuda. On će se srušiti i kolabirati.

Ego postoji zato što nastavljamo okretati pedale želje, zato što nastavljamo težiti da dobijemo nešto, zato što skačemo ispred samih sebe. Upravo to je fenomen ega - skok ispred sebe, skok u budućnost, skok u sutrašnjicu. Skok u ono što ne postoji stvara ego.

Zbog toga što potječe iz nepostojećeg, on je nalik na fatamorganu. To se sastoji od želje i ničega više. To se sastoji samo od žeđi i ničeg više. Ego nije u sadašnjosti, on je u budućnosti. Želja i ego postoje u suradnji, oni koordiniraju. Ako si u budućnosti, tada je, čini se, ego vrlo supstancijalan. Ako si u sadašnjosti, ego je opsjena, počinje iščezavati. Onog dana kada sam prestao tragati... i nije ispravno reći da sam ja prestao tragati, bolje će biti da se kaže: onog dana kada je prestalo traganje. Stvarnost se događa samo kada želja prestane. Dakle, ovo je dilema. Što da se radi? Želja je tu, a prosvijetljene osobe stalno govore da želja mora biti zaustavljena, i nastavljaju odmah zatim govoreći da ne možeš zaustaviti želju. Pa što da se radi? Ostavljaš ljude u nedoumici. Oni su u želji, sigurno. Kažeš da ona mora biti zaustavljena - u redu. A onda kažeš da ne može biti zaustavljena. Što onda treba uraditi? Želja mora da se razumije.

Ti je možeš razumjeti, potrebna je neposredna percepcija, i potrebno je neposredno prodiranje. Pogledaj u želju, samo vidi što je to, i vidjet ćeš lažnost toga, i vidjet ćeš da to ne postoji. I želja padne i, istovremeno, u tebi nešto pada. Ego ne može postojati bez želje, želja ne može postojati bez ega. Želja je projicirani ego, ego je introprojekcija želja. Oni su zajedno, dva aspekta iste pojave.

Onog dana kada je prestalo željenje, osjetio sam se vrlo beznadežno i bespomoćno. Nema nade, jer nema budućnosti. Nema se čemu nadati, jer se pokazalo da je svako nadanje uzaludno, to ne vodi nikuda. Ideš u krugovima, to nastavlja da se njiše pred tobom, to nastavlja da stvara nove opsjene, stalno te poziva: 'Hajde, trči brže, stići ćeš.' Ali koliko god ti brzo trčao, nikada ne stižeš. Zbog toga, Buda to zove iluzijom. To je kao horizont koji vidiš oko Zemlje. On se pričinjava, ali ne postoji. Ako kreneš, on se stalno udaljava od tebe. Što brže trčiš on se brže udaljava. Što sporije ideš, on će se sporije udaljavati. Ali jedna stvar je sigurna - rastojanje između tebe i horizonta ostaje apsolutno isto. Čak ni za jedan jedini pedalj ne možeš smanjiti rastojanje između sebe i horizonta. Ne možeš smanjiti rastojanje između sebe i svoje nade.

Nada je horizont. Ti pokušavaš premostiti sebe do horizonta, do nade, do projicirane želje. Želja je most, most od sna - jer horizont ne postoji, ne možeš praviti most ka njemu, možeš samo sanjati o mostu.


poz :glasses7:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 56 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz