Sada je: pon maj 20, 2024 9:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Vlaska magija
PostPostano: sri aug 05, 2009 9:49 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 20, 2007 7:00 pm
Postovi: 14
Da li neko poznaje nekog ko sebavi vlaskom magijom?
Hitno mi je potrebno..
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: sri aug 05, 2009 10:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
monter je napisao/la:
Hitno mi je potrebno..

zasto ti je potrebno?

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: sri aug 05, 2009 10:47 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 20, 2007 7:00 pm
Postovi: 14
problemi u porodici mog dragog prijatelja...cuo sam da su vlajne sjajne u uiklanjanju crnih i svakig drugih uticaja...
Molim za pomoc,ako ne ovdje onda na pp ili mail


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: sub aug 08, 2009 10:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
monter je napisao/la:
...cuo sam da su vlajne sjajne u uiklanjanju crnih i svakig drugih uticaja...


Ko ili šta su vlajne? Gde žive i sl?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 12:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Vlajne su Vlahinje (Rumunke uz granicu Srbije i Rumunije) koje se bave magiom i vračanjem. Čitao sam o njima mada mi se ne sviđa ta manipulacija ljudima uz pomoć raznih entiteta iz 4D. Nikad se ne zna što se iz toga može izroditi a i pitanje je baš djeluje li sve to kako se priča. Mogu se tu zakačiti ozbiljni problemi. :-s

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 12:24 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Vlasi (i zene im Vlajne) nisu Rumuni, vec poseban narod, nekada davno romanizovan, pa zato sada pricaju Vlaski, koji je slican Rumunskom (koji je najblizi romanski jezik). Bili su uglavnom pastiri, pa otud i ime Vlah, sto znaci pastir. Zive u Istocnoj Srbiji.

I ne bih se ni ja petljao u takve "magije".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 2:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Zive u Istocnoj Srbiji.


:mrgreen:
ma da,
i svaka nokia zvoni u ritmu one reklame " srbija do Tokija"
shto wikipedololoshki argumentuje gorenavedenu lokalizaciju jer ako je cela srbija do Tokija
onda mora da je istochna bar do kineskog zida na istoku i juznoafrichke republike na jugu,ili bar do kazablanke
sviraj sem,sviraj,samo pazi da ne probudish nekog nadobudnog meracha keltskih vilica :love11:

kad smo vec kod Tokija
evo jednog "japanca vlashkog porekla"(da ne upotrebim onu zabranjenu rech),
koji dodushe nikad nije bio ni u uzoj istochnoj serbiji a ni u japanu,ali pesme koje je otpevao jesu stigle i do glavnog grada istochne srbije,svakako Tokija,breeeeeeeeee...............




a evo josh jedne izvorne,"japanske",dakako


:love9:
:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 3:12 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Pa ne znam u cemu sam pogresio, jeste gro u istocnoj Svrbiji, a Tose tesko da je Vla :dontknow:



Citat:
sviraj sem,sviraj,samo pazi da ne probudish nekog nadobudnog meracha keltskih vilica


:-s :evil:


:toothy2:

Bas kad rece, vidis i jesu potekli iz keltskih plemena Dacana i Tracana . . . a onda je mrmot zavio cokoladu . . . :angel4:

I da dodam, oni se bune kad im se kaze da su rumuni, nisam ja to izmislio.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 4:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Pa ne znam u cemu sam pogresio, jeste gro u istocnoj Svrbiji, a Tose tesko da je Vla :dontknow:




zaista ne znam shta je u tome teshko :-k
mozda suochavanje sa predrasudama #-o

a ovo mora da je neki udoshli vanzemaljac sa Alfe Kentaur :angel4:


evo i uzivo da wikipedolozi ne pomisle da su ga iluminati fotoshopirali


i bez brige,teshko je bez predrasuda u pochetku,posle je sve lakshe i lakshe :blob:

:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 5:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Ne shvatam kakve veze imaju predrasude sa saznanjem da li je Tose Proeski Vla ili ne. (ako to uopste zelis da kazes?) Meni je on Makedonac, jer nisam obavesten da je nesto drugo.

Ako ti kazes da jeste, verovacu ti, jer pretpostavljam da ne bi pricao nesto sto ne znas. Meni je sasvim svejedno sta je.

Ako na taj nacin, postavljanjem tih spotova sa youtuba zelis meni nesto da kazes, zao mi je nat, ne razumem te tako. Ako zelis, reci direktno, na ovaj nacin ne mogu da te shvatim, a opet ne zelim ni da te shvatim pogresno.

A iz znanja koje imam, a za koje ne tvrdim da je apsolutno, ali tvrdim ti da sam ga licno stekao na terenu, znam da su Vlasi narod koji zivi vecinom u Istocnoj Srbiji, govore vlaskim jezikom, ne rumunskim, iako su veoma slicni. Ne vole da im se kaze da su Rumuni, vole da su bas Vlasi. U ovome se ne pozivam ni na kakvu istoriju, niti na bilo kakav spoljnji izvor osim na svoje znanje koje sam stekao na terenu (istocnoj Srbiji) i od Vlaha.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 8:49 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jul 19, 2009 10:49 am
Postovi: 8
Lokacija: Skopje
Kad je Arbitrium Liberum napisao/la da Vlasi žive u Istočnoj Srbiji, ne vjerujem da je bilo tu bilo kakve namjere iz kuta nacional-šovinizma, u stilu: "žive u Istonoj Srbiji i nigdje drugde". Mislim da se radilo o običnom neimformiranošću.

Tako da nema potrebe da se tako uznemireno reagira. (moje subjektivno mišljenje)

Vlasi žive i u Makedoniji. Kruševo je grad sa većinskim vlaškim stanovništvom. Da, Toše je bio Vlah (ili Vlav - na Makedonskom). Ima i drugih gradova u Makedoniji sa vlaškim stanovništvom. Vlasi se spominju i u makedonskom ustavu. Imaju na tv-u svoje emisije (vijesti i sl.) i td...

Jedan od najvećih vlaških centara na Balkanu u prošlosti, je bilo u Makedoniji: Moskopole u Egejskoj Makedoniji (sada u sastavu Grčke države). Bilo do temelja spaljeno od strane Turaka a većina stanovništva pobijeno.

izvinite na off-topic-u.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 9:05 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 18, 2009 1:03 am
Postovi: 196
Lokacija: Beograd
Dobro Toša i japanzi, kineski zidovi i Tokio...
Niko da da nesto konkretno o toj Vlaskoj Magiji.

_________________
Valjda sam nešto zaboravio da dodam. Il sam se setio previše kasno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 9:10 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 20, 2007 7:00 pm
Postovi: 14
vodite jalovu polemiku.Pitao sam o vlaskoj magiji.
Clana koji je postvaio klipove sa pok.Proeskim bih banovao,moderatoru sada je na tebi red da se opameti


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 1:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Ja se izvinjavam na off topicu.

@1307

Hvala na obavestenjima, nisam to znao do sad.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 10:38 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Arbitrium Liberum je dobro rekao... verovatno onoliko koliko je znao... kao i svi ostali.... (Inače njegov nick mu daje kompetenciju jer je na latinskom koji je matični jezik Vlaha, tj njihovih asimilatora :mrgreen: )
Tema je jako interesantna i možda je treba proširiti u "Vlasi i vlaška magija"... jer koliko sam cele prethodne noći čitao oni su jako zanimljiv i tajanstvan narod, sa još zanimljivijim načinom života odnosno verovanjima... Romanizovani starosedeoci Balkana, valjda;.... miroljubivi i zato dopuštali da budu asimilirani od svakog ko im je došao na prag i viknuo "Ovo je moje selo", "Pa dobro ako je tvoje, znači od sad živim u tvom selu" :mrgreen: "...
Istina da ih u Srbiji ima najviše u istočnoj Srbiji, ali ih ima i u Dalmaciji, Grčkoj, Rumuniji, Makedonija ih je puna, pa u Bugarskoj i tako dalje...
A najveća istina je da je njihova krv, možda u svima nama, kao i naša u njima (ne mislim samo na Vlahe... već na sve migracije, asimilacije, ...mešanja koja su neminovnost... i zbog kojih smo danas manje-više svi jedan te isti narod)...jer smo tu gde jesmo... No kako ko izabere... jer pitanje nacije i nije ništa drugo da izbora... i možda rođenja u određenoj "lokalnoj kulturi"...

Čuo sam da se za pojam Vlasi najčešće vezuje i pojam "vlaška magija"... znači li to da svaki Vla ili svaka Vlajna barata magijom??? Ili je to predrasuda? :mrgreen:

Ah te predrasude... ima li nekoga ko je potpuno imun na njih...

Ima li nekoga ko, uslovno rečeno, pripada ovoj etničkoj grupi, na forumu? Ili poznaje nekog Vlaha?
Nat? Rekao bih, po tvojoj reakciji, ne?

Arbitrium Liberum, ti si iz istočne Srbije, ne?

Čitao sam u nekim časopisima o vlaškoj magiji, rekoše da je najopasnija magija na svetu (ili jedna od najopasnijih, ne sećam se)... Mada vračeva i vračara imate kolko i gde hoćete... ali i sam shvatam da je potrebno da se pređe 7 mora, svetova i planina, i da se potraži tačno određena stvar i određena vračara da bi magija delovala... i ako se razmisli videćete da je tako... Sve je to teatralizam... ključ je u onome za šta ne morate prstom da mrdnete da bi "doživeli" magiju - vašim mislima....
I u Nacionalnoj gepgrafiji-časopisu, je takođe bilo nešto... Vlasi, čitao sam... imaju jako komplexne običaje kada su njihovi mrtvi u pitanju... oni veruju u zagrobni život vrlo snažno...

Monter... reci mi odakle si, ne moraš tačno, samo orijentaciono... poznajem n ljudi veoma različitih mentaliteta, nacija i rasa, možda ti mogu pomoći da nađeš ono što treba tvom prijatlju najbliže tvom mestu... ili ti daljina nije bitna?
Ako ti je zaista stalo do toga/tvom prijatelju, nije problem... pomučiću se...

I tako....

Pozdrav dobri ljudi :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: vlaska magija,sta kako
PostPostano: ned aug 09, 2009 10:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Pa ne znam u cemu sam pogresio, jeste gro u istocnoj Svrbiji, a Tose tesko da je Vla :dontknow:

Ja se izvinjavam na offtopicu, ali moram da pitam, šta znači gro?

Evo pročitao sam ponovo čitavu temu, i nešto mi nije jasno... o čemu se radi ovde???... imam utisak da neko nekog zbog nečeg napada, ali ubih se da shvatim zbog čega... Vlasi su neki ogavan narod, ili???


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: pon aug 10, 2009 4:13 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Ja sam iz Beograda i nisam Vlah, ali sam upoznao nekoliko njih. Jeste to zanimljiva mitologija.

Gro bi znacilo: vecina, srz, jezgro i tako u tom smislu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: pon aug 10, 2009 1:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
ma da,
i svaka nokia zvoni u ritmu one reklame " srbija do Tokija"
shto wikipedololoshki argumentuje gorenavedenu lokalizaciju jer ako je cela srbija do Tokija
onda mora da je istochna bar do kineskog zida na istoku i juznoafrichke republike na jugu,ili bar do kazablanke


Nat, nisam siguran da vidim motiva za ovakve izjave. Al je rekao ono sto zna, i kao ni ja izgleda da nije znao da Vlasi zive i u Makedoniji.

Inace, sam termin "Vlasi", se ne moze vezati ni za jednu etnicku skupinu pa tako ni onu u Srbiji kao i Makedoniji. To je termin koji je siroko upotrebljavan i ne samo kod nas. Na primer u ranijim vekovima, stanovnistvo Dubrovacke republike je zitelje iz svoje ruralne okoline nazivalo Vlasima. Danas jos uvek npr Poljaci Italijane nazivaju Vlasima, tako da ispada da poreklo tog termina uopste nije vezano za etnicku skupinu nego nesto drugo.

Inace, ni ja nisam znao da je Tose P bio Vlah, tim pre sto su vecina 'Vlasa' koje sam do sada video bili plavi, plavooki i nisu bili kosooki.

Licno mislim da ime Vlasi izvorno nema veze sa bilo kojom etnickom skupinom, niti su svi narodi koji se trenutno nazivaju Vlasima isto.

Citat:
sviraj sem,sviraj,samo pazi da ne probudish nekog nadobudnog meracha keltskih vilica


A da nemas mozda ti neke predrasude?


Pozdrav

edit: malo pre sam pricao sa jednim prijateljem koji kaze da je Tose P bio Cincar a ne Vlah. A tzv Cincari nisu isto sto i Vlasi. Sad, moze biti a i ne mora, mislim da nije ni bitno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: pon aug 10, 2009 8:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Arbitrium Liberum
Hvala najlepše... zaista nisam znao ovo...
____________________

Ako diskusiju nastavimo ali sa tretmanom koji jedino i može imati, kao zanimljivošću, jer, opet ono moje, svi smo mi toliko izmešani da nosimo svačije gene te s toga ne možemo biti i nismo pripadnici samo jedne nacije (po nasleđu), mogao bih reći sledeće:

Cincari su Vlasi kao što su Vlasi Cincari...
Tačno je da je sam izraz Vlah ne-izvorni, i da ovaj narod sebe interno ne naziva tako... oni sebe nazivaju "Rumnj"... što je verovatno naziv kao posledica rimske asimilacije...
U vezi sa izrazom (ne terminom) "Vlasi" se veoma špekuliše... No dve najprihvaćenije "ideje" jesu:
1. Izraz vlah znači pastir, stočar... a znamo da su, npr, Turci Srbe nazivali vlasima (pogrdno, u značenju-danas- seljaci)...
2. Izraz vlasi označava narode "latinskog porekla"... kao što je Aragon napisao za Italijane...
Kako god, sam izraz nema veze sa dotičnim narodom (narodima), već je naziv koji koriste pripadnici drugi naroda, koji govore jezicima koji ne pripadaju latinskoj grupi (uglavnom).
Istina je da danas i neki "Rumnji" sebe nazivaju Vlasima... što je i razumljivo obzirom da žive tu gde žive sa narodima sa kojim žive, koristeći jezik koji moraju jer im je njihov službeno uskraćen (ali oni se uglavnom ne bune, koriste ga kod kuće...)...
Nekada su se karakterisali i specifičnim prezimenima... uzeću primer "Barbu"... koja su... bar ovde u Srbiji, iz određenih represivnih/političkih razloga, kroz istoriju bili prinuđeni da promene... te je "Barbu" postao "Barbulović", "Petru" "Petrović" (što je bilo i postojeće prezime) i tako dalje...

Vlasi kao plavi i plavooki je jedna sasvim, za mene, nova i neobična informacija...
Ja bih rekao crni i crnooki... najčešće... ali kako je (mešanje o kome sam pričao) to narod nastao rimskom asimilacijom starosedelaca Blakana, pomešan kasnije sa (plavim) Slovenima... ništa nije isključeno...

Mogao bih da pomenem i neke poznate kao i istorijske ličnosti, Vlahe... i tu bih se zadržao na teritoriju Srbije... jer na njoj živim i o njoj najviše (a ipak jako malo) znam...
Osim možda par drugih, kao što je čovek koji mi je bio jako drag, i čiji sam glas i pesma voleo i volim, a koga je Nat već pomenuo...
Dakle: Sterija Popović, Jova Zmaj, Hajduk Veljko, Vasko Popa (vlaško-neizmenjeno prezime), Mokranjac, Branislav Nušić, Nikola Pašić, Mihajlo Pupin (vlaško-neizmenjeno prezime), Dimo Dimčev (Makedonče), Zoran Lilić, Tasko Načić, Zoran Radmilović (Radovan), Miša Atanasijević, Stevan Sindjelić (tvrdi se), Njegoš (tvrdi se), Jovan Sterija Popović, Emil Petrović, Stevan Sremac... i da ne nabrajam dalje :)
Što će reći ima ih svuda... oni su mi, mi smo oni...
A pošto je to mahom miroljubiv narod... oni se nacionalno ne izjašnjavaju naročito (mada time izlažući se "zloupotrebi")...
Koje je nacionalnosti bio Tesla... Ja znam da se mnogi danas biju da ga prisvoje kao pripadnika svoga naroda... a zapravo je sam bio Amerikanac ;)
Kao što sam više puta na forumu rekao... blisko poznajem ljude veoma različitih kultura, nacija pa i rasa (prijatelji)... tako da su neke od navedenih informacija iz prve ruke... jer ja sam oni oni su ja ;)

Pozdrav


Zadnja izmjena: baki; pon aug 10, 2009 11:31 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vlaska magija
PostPostano: pon aug 10, 2009 9:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Ignorans is a bich, ejnt it so? :mrgreen:

da krenemo od laksheg ka tezem,da se mentalni mishici ne upale

Aragorn je napisao/la:

Inace, sam termin "Vlasi", se ne moze vezati ni za jednu etnicku skupinu pa tako ni onu u Srbiji kao i Makedoniji. To je termin koji je siroko upotrebljavan i ne samo kod nas. Na primer u ranijim vekovima, stanovnistvo Dubrovacke republike je zitelje iz svoje ruralne okoline nazivalo Vlasima. Danas jos uvek npr Poljaci Italijane nazivaju Vlasima, tako da ispada da poreklo tog termina uopste nije vezano za etnicku skupinu nego nesto drugo.

slazem se u potpunosti,
termin Vlasi je shiri pojam od termina koji se odnosi na etnichku skupinu rasutu po celom Balkanu koja ako nishta drugo onda ima zajednichki jezik koji se moze chuti na ovom poslednjem klipu,ali o tom uzem znachenju cemo malo kasnije
shto se shireg znachenja tiche,sve shto si napisao je tachno
otuda i ona poznata izreka, koja ti je, siguran sam, poznata:
"Da se Vlasi ne dosete ... "
chakshtavishe,za vreme Otomanskog carstva,u nekim od vilajeta,ovde na Balkanu,se termin "Vlasi" koristio za sve ljude/raju koji nisu islamske veroispovesti,dakle jedan duzi period su svi na ovim prostorima,osim Turaka,bili nazivani Vlasima
toliko o shirem znachenju pojma "Vlasi"

idemo sad na uzi termin koji se odnosi na etnichke grupe sa zajednichkim maternjim jezikom,tachnije na predrasude u vezi te/tih grupa
i odmah na pochetku da se zahvalim i tebi i tvom prijatelju iz coshka na ovom editu koji je stigao u pravom trenutku kad sam se mislio kako da pochnem da pricham o ovome a da nikoga ne povredim samo zato shto ukazujem na nedovoljnu informisanost:
Aragorn je napisao/la:
edit: malo pre sam pricao sa jednim prijateljem koji kaze da je Tose P bio Cincar a ne Vlah. A tzv Cincari nisu isto sto i Vlasi. Sad, moze biti a i ne mora, mislim da nije ni bitno.

pre pochetka,pitaj prijatelja da li mu je poznato da i Cincari i Vlasi govore istim maternjim jezikom?
ovaj edit je bash pogodan primer za ono shto sam josh u prvom postu hteo da kazem,
a to je kako su predrasude determinirane ne samo kolichinom informacija vec i sadrzajem informacija koje odredjena osoba ima u vezi neke teme i ovom prilikom se izvinjavam AL-u a i svima ostalima shto se nisam dovoljno potrudio da budem razumljiviji i iskreno se nadam da nema beda,jer to je poslednje neshto shto bi pomislio da bi se iz sve ove priche izrodilo
zashto je ovaj edit tvog prijatelja tako pogodan
pokushacu da ovaj put budem jasniji,ako ne uspem,nemojte zameriti,pliz
zato shto pokazuje kako je nekad i 100-tinjak km dovoljno da se predrasude razviju u sasvim drugom pravcu
recimo kod tvog prijatelja je Cincar i Vlah neshto razlichito
ovde gde ja zivim to je potpuno isto,i to je komon nolidz,chak i mala deca to znaju i smejala bi se kad bi prochitala da je ,recimo Toshe Cincar,a ne Vlah,jer je to ovde isto,samo shto je Cincar ovde pogrdan naziv za Vlaha
potpuno isto kao shto je Shiptar pogrdan naziv za Albanca
potpuno isto kao shto je Ciganin pogrdan naziv za Roma
(jedina razlika u ova tri primera je shto se ovi gornji vredjaju kad ih nazivaju Cincarima i Shiptarima,
dok je Romima potpuno svejedno kad ih zovu ciganima,valjda su toliko shiroki da ih bash zabole kako ih drugi zovu,
valjda ih zato i toliko volim :love5: ,i njih i njihovu muziku :love11: ,ili mozda je tu imao uticaja moj omiljeni pesnik Mika Antic :love5: :love3: koji je takodje bio toliko ocharan njihovim vej of lajf da je napisao par zbirki pesama o ciganima i nije se odvajao od njih i njihove muzike sve dok ga rak nije prikovao za postelju
ako mislish da preterujem sa ovim da to i mala deca znaju,
podji od sebe i seti se - koliko si imao godina kad si prvi put chuo da se Albanci nazivaju Shiptarima?
ja se recimo dobro secam da nisam josh ni krenuo u osnovnu shkolu a vec mi je termin Shiptar bio poznat,
chak imam u secanju i jednu anegdotu koja se desila jednom mom daljem rodjaku koji je tada imao oko 20god. i vozio se autobusom sa svojim bratom od ujaka koji je tada imao 6god.
autobus je bio od onih gradsko-prigradskih linija koje prolaze kroz grad i zavrshavaju u jednom od obliznjih sela koje je,pogadjash,bilo naseljeno etnichkim Albancima,tako da je 2/3 autobusa bilo ispunjeno zenama sa mantilima i maramama i mushkarcima sa karakteristichnim kapicama na glavi
i tako dok su se vozili mali radoznali 6godishnjak zagledavshi ljude po autobusu obrati se starijem rodjaku sa pitanjem:
"Batoo,batooo,jel' su ovo Shiptari?"
pokazujuci prstom, i ofkors na sav glas jer je bio premalen da josh tada skonta licemerje odraslih koji kuci nekoga nazivaju jednim imenom a javno drugim imenom
srecom bash kad je pocheo zaplet priche autobus je stao na stanici,rodjak je zgrabio malog i izleteo kroz vrata autobusa tako da se sve dobro zavrshilo

eto kako kondicioniranje i stvaranje predrasuda pochinje josh od kolevke
tako da ,pozdravi prijatelja i njegove ukucane :hello2:

i necu te pitati o tako ochiglednim stvarima kao shto si ti mene,jer stvarno bi bilo smeshno da te pitam da li je u ovoj prichi kriv mali 6godishnjak koji je kondicioniran od ukucana ipak premalen da bude vesht u licemerju kao oni odrasli koji su ga kondicionirali,jer znam da znash,i taj mali nishta nije kriv za predrasude koje su mu utuvljene u glavu dok mu je mozak josh uvek sundjer koji sve upija i koji veruje da sve shto mu odrasli kazu istina,pogotovo kad su ti odrasli tata i mama,jel'te?

kao shto nije kriv ni nash prijatelj AL jer raspolaze sa onoliko informacija sa koliko raspolaze,ako je neko skontao da mi je bila namera u tome da nekoga okrivljujem,josh jednom se izvinjavam,zaista nije

kao shto nisam ni ja kriv shto uopshte nije bilo nimalo teshko da primetim da je u rechi "teshko" koju je AL upotrebio da izrazi svoju sumnju da je Toshe Vlah:
Arbitrium Liberum je napisao/la:
jeste gro u istocnoj Svrbiji, a Tose tesko da je Vla

manifestovana posledica nedostatka informisanosti i uslovljenost okoline na formiranje predrasuda

niti sam ja pitao AL-a dal' mu je teshko da to prihvati kao chinjenicu
niti sam prejudicirano tvrdio da mu je teshko da to prihvati
chovek je to sam rekao,iskreno,kao i uvek,shto je i razlog da njegove postove chitam i uvazavam jer su pre svega iskreni i principijelno ljudski i otvoreni,shto je na ovom forumu ,nazalost,sve redja pojava

upravo to shto je AL takav u svom pisanju na forumu, kao i to shto je svojim dosadashnjim postovima pokazao da je oslobodjen versko-nacionalno-rasno-seksistichko-shovinistichkih programa me je potaklo da se ukljuchim u diskusiju i progovorim malo o svim tim predrasudama,nadajuci se uspeshnoj diskusiji,za razliku od onih tema o Srbima i Hrvatima,i o Keltima,Amebama i Paramecijumima,gde bi iznoshenje nekih novih informacija koje bi ugrozile gomilu predrasuda koje se ochigledno josh uvek chvrsto drze zabetonirane negde u mrachnim hodnicima Uma izazvalo pravi pichvajz
uostalom,pokushao sam to i u temi o Aleksandru Makedonskom josh proshle godine
viewtopic.php?f=13&t=1740&start=20
i secamo se kako je to sve zavrshilo - toliko je bilo ruzno da je dobrodushna Arja :love12: morala da upotrebi moderatorski status i privremeno zatvori temu o Aci i napishe :
" Uzgred napominjem da ce svi naredni postovi na ovoj temi koji u sebi sadrze kljucne reci Makedonci, Srbi, ... ne znam da li ima jos pretendenata ... te prideve izvedene iz njih, stvaranje nacionalne mitologije i njeno proglasavanje za istinu, kao i reakcije na ovaj post, biti ljubazno obrisani."
da,zaista je teshko prichati o predrasudama koje su vekovima pa i milenijumima urezivane
mnogo je lakshe prihvatiti onu kolichinu informacija kojima baratamo kao konachnu nego se otvoriti za nove informacije koje mozda sadrze i nove chinjenice koje osvetljavaju objekat diskusije iz nekog novog ugla
mada je zanimljivo to da je mnooooooooogo lakshe biti otvoren za nove informacije o nechemu dalekom i nedohvatljivom kao shto su druge planete,denziteti,paralelni univerzumi,galaksije,reptili i sl. nego za nove informacije o nechemu tako bliskom i u prostoru i u vremenu....

Pozdrav
:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz