Sada je: sub apr 27, 2024 5:56 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: MI6 regrutira špijune preko weba
PostPostano: čet okt 13, 2005 8:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 19, 2004 9:39 am
Postovi: 463
Lokacija: Offline
BRITANSKA tajna služba MI6, čiji su operativci djelovali i na teritoriju Hrvatske, pokrenula je Interenet stranicu na kojoj, između ostalih, poziva zainteresirane posjetitelje stranica da postanu špijuni Njezinog veličanstva.

U pokušaju regrutiranja novih špijuna MI6 je danas na webu (www.sis.gov.uk ili www.mi6.gov.uk) objavio čime se bavi, te je po prvi puta javno pozvao zainteresirane kandidate da postanu pripadnici službe. Iako mnogi pomisle na scene iz filmova o Jamesu Bondu kad je riječ o špijunima, MI6 ili SIS (Secret Intelligence Service) tvrdi da je posao špijuna previše mistificiran.

Ovaj potez službe uslijedio je nakon što postojeće strukture nisu uspjele spriječiti bombaške napade u Londonu u kojem su 7. srpnja četiri bombe usmrtile 52 osobe.

MI6 se nada kako će postavljanje stranice na web pomoći uklanjanju "smiješnih teorija zavjera", poput one da su upravo agenti SIS-a odgovorni za smrt princeze Diane koja je poginula u kolovozu 1997. godine u prometnoj nesreći u Parizu.

Služba je tijekom godina bila subjekt mnogih fikcija i nevjerojatnih priča, a veliku ulogu u tome imalo je i prikazivanje filmova o agentu 007. Na službenim stranicama danas opovrgavaju bilo kakvu sličnost rada službe sa Bondovim načinom rada, te dodaju da je većina tekstova napisanih o agenciji netočna.

Zanimljivo, na stranici se navode i karakteristike koje bi potencijalni špijuni trebali imati žele li raditi za MI6. Interesanti bi trebali biti vrlo fleksibilni, imati što više znanja, spremni na izazove i sposobni nositi se sa stresom.

Kandidati moraju imati više od 21 godine života, moraju biti britanski državljani, moraju imati, od deset posljednjih godina, barem pet godina života provedenih u Velikoj Britaniji, te moraju proći vrlo složen i opširan proces sigurnosne provjere.

Budućim djelatnicima zagarantirano je mnogo putovanja po svijetu, a trebali bi biti i sposobni u izradi raznih pomoćnih naprava te korištenju priručnih sredstava pri radu.

Tajna služba (SIS), poznatija kao MI6, skuplja podatke iz inozemstva interesantne Velikoj Britaniji, prije svega zaštiti njenih nacionalnih interesa te ekonomskog blagostanja Ujedinjenog Kraljevstva, navodi se na službenim stranicama MI6.

Služba je osnovana 1909. godine, danas je stacionirana u Vauxhall Crossu u Londonu, a na čelu joj je John Scarlett.

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=287326


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 73 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz