Sada je: sub apr 27, 2024 10:45 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: uto maj 18, 2010 2:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
tehuti je napisao/la:
Možda ti pomognu ovi sajtovi, miješano akademsko tumačenje i ezoterijsko tumačenje:

http://www.thenazareneway.com/lords_prayer.htm
http://blog.thesanctumsanctorum.com/?p=361


Hvala. Pomogli su.
Potrebna su mi bili i neki drugi prijevodi da bih potvrdio da nisam baš sasvim skrenuo sa zdrave pameti. :D

tehuti je napisao/la:
Iskreno, nemam pojma zašto su moja dva threada o molitvama i mistici završile u sekciji "Ostalo". Mislim da im je mjesto u "Metafizici".


I mene interesira.
Npr. teme o Gurdjieffu i 4-tom putu su u metafizici, a ova je ovdje. Ne vidim ovu logiku razdvajanja srodnih tema?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: sri maj 19, 2010 12:50 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Oni koji su obratili malo više pažnje na sadržaj poeme koja je poznata kao “Satanski stihovi”, čiji je autor bosanski mislioc mali Mujo i koju nalazimo u 3-ćem dijelu serije Djeca Matriksa, takođe su sigurno uočili njenu ezoteričku pozadinu tj. direktnu vezu sa jednom modernizovanom verzijom Stabla života (gdje sefirote možemo interpretirati kao – denzitete ili ravni egzistencije u Svemu što jeste).

Ako izuzmemo ovaj uvod:

Citat:
Došlo vrijeme, nemere se dihat
A od muke, nemerem ni pričat


...za kojeg je razlog prilično razumljiv, pa pređemo odmah na suštinu, primjetićemo sljedeće:

slika

Citat:
Oj Hrkljušu


Ovo bi trebalo biti sasvim jasno, dakle, obraćanje onom koji se u ovoj realnosti proglasio YHVH/JEDNIM/Jahve-om itd… što bi impliciralo da se nalazi na vrhu stabla, tj. u 7-mom denzitetu.

Citat:
Jebalo te Pismo


Dakle, 6. denzitet, OPS zona, gdje odmah primjećujemo aluziju u obliku “pisma” na ono: “Prvo je bila riječ”. (OPS - zato što je neko nešto progovorio a da ga niko ništa nije pitao, što je kasnije po neke druge imalo i loše posljedice.)

Citat:
Pa, mi ljudi različiti nismo


Ovdje smo još uvijek na 6. denzitetu ali u OPD sefirotu: početno stvaranje dualiteta, gdje nas OPD misaona forma podsjeća na to da je sve u suštini JEDNO, tj. da su sve podjele, kao npr. podjele ljudi po vjerama, nacijama, rasama, kastama itd… vještačke prirode.)

Citat:
Para nemam ni somun da kupim
A oš’ da te ja u dupe ljubim


Znači, 4-ti denzitet, OPS polariteta - tendencija ka materijalnom aspektu kreacije;
Kontrola i potčinjenost onih odozdo, figurativno izražena - “ljubljenjem dupeta” (onima odozgo).

Citat:
Mati nema ni za stan da plati…


Ovo podrazumijeva takođe 4-ti denzitet ali OPD polaritet=osjećaj za dobrostanje drugih

Citat:
…Fata mi se na užetu klati


Ovo toliko jasno ukazuje na 5-ti denzitet, da jasnije ne može.

Citat:
Dok se tebi mi moramo divit
Od gluposti nemere se živit
Cijeli život patim se i grebem…


Sasvim jasan i nedvosmislen opis situacije na terenu u ovom našem 3-ćem denzitetu, OPS tipa.

Citat:
…Majku li ti fašističku jebem


Izražaj tendencije OPD-kandidata da objektivno posmatraju realnost i napokon poduzmu nešto konkretno.

Citat:
Džubre jedno, tebi je milina
Da patimo zbog tvojih doktrina
Jebalite ti mentalni okovi
Sveštenici, hodže i popovi


Ovo se odnosi na 2-gi denzitet koji nema dualiteta, nego je OPS po svojoj suštini;
On je ujedno i prvi nivo gdje se jasno manifestuje ta vrsta svijesti porobljavanja i energetskog iskorištavanja drugih (‘okovi’) a onda ide i aluzija na to da vjerski radnici kao reflekcija ‘organskih portala’ čine sve što je u njihovoj moći da kontrolišu i crpe populaciju u svoje ime, kao i u ime onih viših OPS instanci, pod čijom su kontrolom u OPS hranidbenom lancu…

Citat:
Zemlja gori, psihopate prijete
Sjebaće nas, od glave do pete
Silaz’ dolje, svega ovog glede
Razbiću te, rahmeta mi dede


I na kraju, naravno, – zemlja kao 1-vi denzitet = minerali;
Psihopate kao predstavnici entropije/OPS svijesti/vezanosti za materiju i njihovo destruktivno dejstvo na sve što postoji…itd. (ima toga još ali i ovo je previše.)


***

Napomena: Bez obzira na veoma usku vezu između ovog ezoteričkog remek-djela i Stabla života, to ne znači da ga odmah treba koristiti kao molitvu! Mislim da je sasvim dovoljno to da ga se ima na umu.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: sri maj 19, 2010 1:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
galaksija je napisao/la:
Napomena: Bez obzira na veoma usku vezu između ovog ezoteričkog remek-djela i Stabla života, to ne znači da ga odmah treba koristiti kao molitvu! Mislim da je sasvim dovoljno to da ga se ima na umu.

Pozdrav

=D>

Lijepa analiza ali čini mi se da je svrha teme krivo shvaćena sa tvoje strane. Ili nije?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: sri maj 19, 2010 2:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 2:44 pm
Postovi: 882
mrslon je napisao/la:

I mene interesira.
Npr. teme o Gurdjieffu i 4-tom putu su u metafizici, a ova je ovdje. Ne vidim ovu logiku razdvajanja srodnih tema?


Radije bih se upitao koji je cilj iza postanja ezoterijsko-religijskih tehnika, kao u prva 4 posta ovdje, i njihove "duboke" analize?

Mind control i porobljavanje ljudi, te hranjenje našom energijom.

galaksija
Citat:
Džubre jedno, tebi je milina
Da patimo zbog tvojih doktrina
Jebali te ti mentalni okovi
Sveštenici, hodže i popovi
:thumbup:

_________________
http://truthfrequencynews.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: sri maj 19, 2010 6:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 21, 2009 7:38 pm
Postovi: 210
Lokacija: Beograd
tehuti je napisao/la:
Iskreno, nemam pojma zašto su moja dva threada o molitvama i mistici završile u sekciji "Ostalo". Mislim da im je mjesto u "Metafizici". To što neka tema nema veze sa Kasiopejcima, alienima, divovskim šparogama iz 15.dimenzije ili inim stvarima popularnim na ovom forumu, ne znači da to nema veze sa metafizikom.


Mislim da bi trebalo maljo bolje proučiti temu "Kontajnirana svijest kao uzrok nesporazuma i sukoba", jer čini mi se da se ovaj net prostor polako pretvara u kontejner sa prilično kontrolisanim sadržajem. Žao mi je što moram da reagujem, jer u potpunosti se slažem sa gore navedenim citatom, i smatram da informacije ovakve vrste spadaju u domen metafizike i korisne su kao zanimljiv informativni materijal za proučavanje našeg istorijskog nasleđa ove vrste. Stiče se utisak da svaka reč koja u sebi nosi prizvuk religijskog koncepta biva, kao po nekom automatizmu, škartirana. Trebalo bi da se malo više sa poštovanjem odnosimo i prema takvoj vrsti proučavanja.


Galaksijin post čak ne bih ni komentarisala, jer ga smatram prilično nepristojnom i nedoličnom reakcijom.
Baš me zanima da li će gospoda moderatori ovaj post da prebace u "vicevi, šala i zabava" ???

Srdačan pozdrav svima

:love12:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: sri maj 19, 2010 7:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
SUZY je napisao/la:
tehuti je napisao/la:
Iskreno, nemam pojma zašto su moja dva threada o molitvama i mistici završile u sekciji "Ostalo". Mislim da im je mjesto u "Metafizici". To što neka tema nema veze sa Kasiopejcima, alienima, divovskim šparogama iz 15.dimenzije ili inim stvarima popularnim na ovom forumu, ne znači da to nema veze sa metafizikom.


Mislim da bi trebalo maljo bolje proučiti temu "Kontajnirana svijest kao uzrok nesporazuma i sukoba", jer čini mi se da se ovaj net prostor polako pretvara u kontejner sa prilično kontrolisanim sadržajem. Žao mi je što moram da reagujem, jer u potpunosti se slažem sa gore navedenim citatom, i smatram da informacije ovakve vrste spadaju u domen metafizike i korisne su kao zanimljiv informativni materijal za proučavanje našeg istorijskog nasleđa ove vrste. Stiče se utisak da svaka reč koja u sebi nosi prizvuk religijskog koncepta biva, kao po nekom automatizmu, škartirana. Trebalo bi da se malo više sa poštovanjem odnosimo i prema takvoj vrsti proučavanja.


Galaksijin post čak ne bih ni komentarisala, jer ga smatram prilično nepristojnom i nedoličnom reakcijom.
Baš me zanima da li će gospoda moderatori ovaj post da prebace u "vicevi, šala i zabava" ???

Srdačan pozdrav svima

:love12:


Nisam shvatila da li pitaš za svoj post ili Galaksijin? Koji bi trebao u viceve?

Alf :blob: - "gospođa moderatorka"

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: pon maj 24, 2010 10:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 28, 2009 9:58 pm
Postovi: 370
http://users.beotel.net/~ninic/sadrzaj/ ... _snaga.htm

A da li neko može da mi objasni ono što je izloženo na gore priloženom linku?

Nikako da shvatim ama baš ništa. :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: uto maj 25, 2010 4:11 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
halo je napisao/la:
http://users.beotel.net/~ninic/sadrzaj/potentizacija/skrivena_snaga.htm

A da li neko može da mi objasni ono što je izloženo na gore priloženom linku?

Nikako da shvatim ama baš ništa. :-k


Kad su ezoterički elementi iz religijskih sadržaja u pitanju, njihova interpretacija uveliko zavisi od načina njihove prezentacije. Tu bi čovjek možda trebao imati na umu onaj gnostički Zakon broja 3, prema kojem sve ima tri "aspekta". S tim u vezi, kad je nešto prezentirano na jedan način, treba uzeti u obzir mogućnost da postoji i drugi, što je prilično bitno kad se o intepretacijama radi.

Tako i u vezi s ovim "stablom kabale", "stablom života", oktavom ("elementima muzike i skrivenom snagom") ili kako god to da nazovemo i uklapanjem pojedinih sadržaja u to, možda možemo uzeti u obzir i sljedeći gnostički koncept:

Citat:
Zakon Broja Sedam

Zakon Broja Sedam je drugi fundamentalni zakon. Ovaj zakon nema uticaja na stvaranje i egzistenciju stvari i fenomena u prostoru, ali ima na njihovu evoluciju u Vremenu. On se primjenjuje na sve tipove kretanja na svim ravnima i nivoima Kreacije.

Da bi se bolje razumjeo Zakon Broja Sedam, i da bi se shvatila njegova važnost, moramo biti svjesni da naše oslobađanje iz domena ‘A’ uticaja, odnosno, radnje koje pri tome moramo poduzimati, direktno pripadaju domenu ovog zakona.

Prema ovom zakonu, svaka akcija, odnosno, djelovanje podvrgava se u svom pravcu jednoj ili više promjena, a kao konsekvenca tog principa, ona je unaprijed osuđena na propast. Međutim, proučavajući ovaj zakon i principe njegovog djelovanja, moći ćemo objektivno da razumijemo i osnovne osobine tih devijacija. Tako ćemo naučiti i kako da se izborimo sa tim devijacijama kojima smo izloženi na našem putu i tako nastavimo u pravilnom pravcu ka ostvarenju naših ciljeva.

~***~

Priroda Zakona Broja Sedam i potreba za njim, proizilazi iz destruktivnog karaktera Vremena, kao drugog uslova Kreacije. Taj Zakon predstavlja jedno sredstvo uz pomoć koga je ublažena destruktivna priroda vremena.

Nijedno kretanje se ne može odvajati od njegovog trajanja. S obzirom da svaka aktivnost podrazumjeva jedno vanjsko ili unutarnje kretanje, tako svaka aktivnost uzima određeno Vrijeme.

Zakon Broja Sedam sastoji se od činjenice da se svako kretanje, nakon što je otpočelo, podvrgava jednoj devijaciji u određenom momentu a onda nako što je prošlo određenu razdaljinu u novom pravcu, drugom odstupanju, i tako stalno. Ukoliko je inicijalni impuls dovoljno jak, kod zadnje devijacije, slijedeći geometrijski oblik heksagona, kretanje se završava tamo gdje je otpočelo. Tako se pod uticajem Zakona Broja Sedam, svaka aktivnost nastala u ovom Univerzumu odvija ukrug.

slika
Slika 2; (krug predstavlja prvobitni cilj prema kom smo krenuli)

Dok je Zakon Broja Tri prirodan, Zakon Broja Sedam je vještački zakon. On na taj način ne neutralizira potpuno destruktivno dejstvo Vremena, nego ga samo ublažava zakrivljavajući svaku aktivnost kako bi ih zatvorila u krugove, odnosno, cikluse. Zbog Zakona Broja Sedam, do opšteg uništenja ne dolazi odmah u prvom krugu niti u narednim krugovima sve dok ne dođe do iscrpljenja inicijalne sile. U međuvremenu, taj zakon omogućava da se oživi svako kretanje koje gubi svoju energiju ili brzinu, zadavajući mu dodatne impulse u pogodnim momentima i u pogodnim tačkama.

slika
Slika 3; 1-prvi impuls; 2-tendencija ka prvoj devijaciji; 3-dodatni impuls; nastavljanje u pravcu prvog impulsa, kao rezultat od 2+3

Veliki Ciklus, koji obuhvata Vrijeme, sve od prvog impulsa božanske manifestacije pa do njenog Ispunjenja (Kompletiranja), tj. do kraja ovog Svijeta, smatra se od strane Tradicije kao Vječnost. Međutim, ta Vječnost nije beskrajna. Kao i svaka druga stvorena stvar, i ona je ograničena. Ona obuhvata cijelu Manifestaciju i sadrži u sebi ispunjenje svih mogućnosti i obećanja. Krivolinijsko Vrijeme, - što je rezultat Zakona Broja Sedam – omogućava taj povratak na početnu tačku nakon zaokruživanja poligona Vječnosti.

Tako kad uzmemo u obzir ovu zakrivljenost Vremena i svih kretanja, uključujući i fizičke, moralne i mentalne aktivnosti bilo kakve prirode, osnovni principi Zakona Broja Sedam bi bili:

- Svako kretanje koje počinje da se odvija u određenom pravcu, podložno je jednoj devijaciji u određenom momentu.
- Svakom kretanje koje se odvija prema određenom cilju, da bi se nastavilo odvijati u pravcu tog cilja moraju se dodati odgovarajući dodatni impulsi u određenim momentima i na određenim njegovim tačkama.
- Ako se ono prepusti samo sebi, kod treće devijacije kretanje koje je pratilo određeni pravac, kretaće se u dijametralno suprotnom pravcu od onoga kojim je krenulo.

~***~

Što se tiče ljudskih aktivnosti, mi u njima, u svakom momentu, možemo da nađemo korelaciju sa gornjim principima. Koliko je samo krvi proliveno u ime božjeg izaslanika koji je propovjedao Ljubav? Koliko je zla i nasilja posijano za vrijeme revolucija koje su dizane u ime slobode i jednakosti. Ovakvih primjera možemo naći bezbroj.

U momentima kada se one pojave, mi te devijacije većinom ne primjetimo i uvjereni smo kako slijedimo željeni pravac, tako da smo nesvjesni kada one počnu da nas vode u suprotnom pravcu.

~***~

U ezoterici je od davnina poznato da materija i energije stoje u jednoj veoma bliskoj vezi. Materija je samo statični oblik energije – mada je priroda energije u samoj svojoj suštini dinamična. Sva energija se manifestuje u obliku cikličnih vibratornih kretanja. Što su vibracije sporije to energija dobija veće materijalne karakteristike. Prema ezoteričnom zakonu: gustina materije i gustina vibracija obrnuto su proporcionalni.

Tradicija (Doktrina) smatra svako kretanje kao ubrzavanje ili smanjivanje vibracija istog reda. Ona odbacuje pojam stabilnosti, s obzirom da sve što postoji, postoji kao rezultat kretanja, i nalazi se u neprekidnom stanju kretanja. Sa ezoterične tačke gledišta, s obzirom da se stabilnost se ne može ni zamisliti, ona spada u fikciju. Jedina stabilnost koja se može prihvatiti, to je stabilnost u kretanju. Ta stabilnost u kretanju je jedan veoma važan fenomen jer je on taj koji omogućava stvaranje materije, onakve kakvu je mi znamo, u njena 3 oblika.

~***~

Sada ćemo vidjeti kako Zakon Broja Sedam djeluje na kretanje, u kome se vibracije povećavaju. Struktura muzičke oktave perfektno odrazava taj zakon. Pod oktavom podrazumjevamo udvostručavanje vibracija. Muzička skala je locirana između granica jedne oktave i sastoji se od sedam tonova i pet polu-tonova. Polu-tonovi koji nedostaju locirani su na mjestima označenim strelicom. (pogledaj sliku)

slika

Prvi se nalazi između nota MI i FA, a drugi između SI i DO. Sada ćemo vidjeti način na koji se te vibracije prostiru, izražen u frakcijama i cijelim brojevima na jednoj, i funkcijom diskontinuiteta muzičke oktave, na drugoj strani.
slika

~***~

Već smo rekli da svaki postojeći fenomen egzistira u Vremenu, i da je svaki fenomen po svojoj suštini jedno kretanje. Svako kretanje, kao funkcija Vremena, nalazi se pod uticajem Zakona Broja Sedam; ili drugačije rečeno, pod uticajem - Zakona Oktave.
Dejstvo Apsoluta, koje je stvorilo ovaj Univerzum - čije se postojanje na svakom njegovom nivou osigurava uz pomoć
Zakona Broja Tri, - se kasnije dalje razvija u Vremenu, na osnovu Zakona Broja Sedam.

Tako Zrak Stvaranja, u svom progresu od Apsoluta prema “dole”, mora u svakom slučaju da prati silaznu sekvencu oktave. To se u Tradiciji naziva Velika Oktava ili Kosmička Oktava. Ona je silazna:

slika

***

Ova ezoterična istina sigurno je bila poznata i čovjeku po imenu Guido of Arezzo (995 – 1050.g.), italijanskom benediktinskom svešteniku, koji je sastavio muzičku skalu i nadjenuo imena tonovima. On se tom prilikom poslužio Odom Jovanu Krstitelju, koju je 200 godina prije toga u hermetičkom smislu komponovao Paul Diacre, lombardijski istoričar.

Oda Jovanu Krstitelju, u svojoj orginalnoj verziji izgleda ovako:

UT gueant laxis
REsonare fibris
MIra gestorum
FAmuli tuorum
SOLve polluti
LAbil reatum
Sancte Johanes

U kontekstu ove ode, koja ima uzlaznu skalu, (iako sama Velika Oktava podrazumjeva silaznu ‘putanju’), izražava se aspiracija kretanja (čovjeka) od grubog ka prefinjenom, drugim riječima, od ljudske ravni postojanja ka božanskoj ravni postojanja. Kako bi implicirao da se radi o stremljenju (smrtnog) čovjeka [kao što je on rođen od žene (Mat.XI, 11)] u svoj svojoj imperfekciji, autor nije koristio slog DO kao prvi ton (od DOminus) nego UT, što podrazumjeva uterus (maternicu), organ čovjekovog začeća.

Tako, UT - simbolizira vrata rođenja u smislu ‘mesa’, a SI, vrata drugog Rođenja, u smislu Duha. [...Zaista, zaista ti kažem: ako se ko nanovo ne rodi, ne može vidjeti carstva Božijega. (Ivan III, 3)]

Tako ovaj uzlazni gamut Paul Diacre-a predstavlja jednu oktavu regeneracije, krećući se od rođenja na zemlji prema rođenju na nebu.

***

Zakon Broja Sedam je jedan opšti zakon koji upravlja svim vrstama kretanja koja se odvijaju u Univerzumu, bila ona svjesne ili mehaničke prirode. To znači da se svako kretanje odvija kroz jedanu skalu. U svakom gamutu, taj prirodni progres podložan je devijaciji. On se suzbija a ponekad i zaustavlja kad dostigne intervale između DO i SI, i između FA i MI.
(…)


(Dakle, u gornjem kontekstu se koristi pojam oktava, a ne sefirota ili denziteta, za koje se u ezoterici često koriste i simboli u smislu zemlje, vode, vatre..., geometrijskih figura itd.)

Kod prezentacije ezoteričkih sadržaja treba imati na umu to da on može biti dvojako shvaćen. Na primjer, kao verifikacija tzv. monoteizma (određene religije kao dogme, s jednim bogom koji sjedi negdje gore i sudi, pomaže, kažnjava itd... kojem se stalno trebamo moliti i u čijim rukama isključivo stoji naša sudbina), dok isti sadržaj može da pruži i jednu širu sliku o duhovnoj realnosti, gdje od čovjeka samog zavisi brzina njegovog ezoteričkog razvoja i napretka ka višim ravnima egzistencije.

Tako, s obzirom na manipulativnu prirodu realnosti u kojoj živimo, često ćemo nailaziti na "jednodimenzionalne" prikaze religijskih sadržaja koji su dizajnirani tako da kod čitaoca stvore i "jednodimenzionalnu" interpretaciju, najčešće s razlogom promocije nekog kontejnera ili njegovog učvršćivanja u smislu verifikacije njegovog sadržaja. U tom slučaju se tim sadržajima često daje i neki oreol mistike, s kojim je često vezana i ona floskula kako tu eto postoje i neki biseri koji su namijenjeni samo za inicirane a ne za svinje, tako da se oni ne mogu baciti pred sviju. Ta ekskluzivnost u smislu tumačenja sadržaja na samo jedan način koji odgovara kontrolnom sistemu, nije ništa drugo do mamac za navlačenje žrtve u kontejner.

[He, he, sjećam se vremena kad italijanske farmerke nisu bile lako dostupne, pa su ih prodavali šverceri. Nekim slučajem, stanovao sam u Sarajevu upravo iznad mjesta gdje se obavljala prodaja, pa sam tako i upoznao strategiju švercera kod prodaje tzv. "dupljaka" (laži), odnosno, farmerki koje su šivene negdje u Sandžaku a prodavali su ih po istoj cijeni kao orginalne. Glavna šifra im je bila. "Pa, nisi ti papak"... (što subliminalno znači: ti si iz grada, pametan si i znaš šta radiš, dakle - "iniciran") pa da kupuješ farmerke iz "komisona" (orginalne). "Uzmi ove koje su stigle direktno iz fabrike. Vidi kako im je lijepa etiketa. To će ovdje stići u modu tek iduće godine." Naravno, ko će to priznati da je papak, pa ne kupiti "dupljak" od njih?!]

U prevodu, strategija tipa "nećeš valjda više vjerovati svojim očima, nego meni!?" - još uvijek prilično dobro održava u ovoj realnosti gdje "kupujemo" dupljake/lažne duhovne koncepte na povjerenje ili zato što nam je diskretno rečeno kako ćemo biti svrstani u one "inicirane" ako uspješno progutamo neku duhovnu/religijsku istinu, odnosno, način pogleda na realnost. Istovremeno nam se suptilno nabacuje i to da ukoliko nešto ne shvatimo na "pravi" način (onako kako to manipulatori očekuju od nas), onda nismo ni zaslužili "plodove", odnosno, napredak.

[Mislim da su religijski sadržaji plasirani namijerno u obliku u kojem jesu, tako da budu shvaćeni od strane narodnih masa upravo ovako kako jesu, dok se "varijacije na temu" (prezentacija njihovih "dubljih ezoteričkih značenja") mahom koriste za formiranje podkontejnera za naprednije kontejneraše u sklopu istog kontejnera a ne za neko jasnije otkrivanje duhovne realnosti ili pružanje pomoći u smislu omogućavanja čovjekovog individualnog ezoteričnog razvoja. Dakle, u suštini, radi se o jednoj manipulaciji narodnih masa gdje su neke gnostičke ili duhovne istine korištene sa svrhom navođenja žrtava da progutaju cijeli program - u paketu.]

Tako, kod interpetacije ezoteričkih koncepta ne samo religijskih izvora nego i svih drugih, možda bi ipak trebali imati na umu onaj Zakon broja 3, pa pokušati odrediti koliko on ima tendenciju da zatvara čovjeka (u kontejner) ili ga otvara ka kreativnim silama Svega što jeste i ohrabruje korištenje njegovih vlastitih potencijala prilikom njegovog ezoteričkog razvoja!?

I na kraju, uklapanje "Satanskih stihova" u "stablo života" sa istim uspjehom kao u slučaju uklapanja molitve Oče naš (mada su ta dva sadržaja po svojoj suštini suprotna!), naravno da će biti "neukusno" za one koji ordiniraju iz religijskih kontejnera, jer je svaki kontejneraš svojim donjim emocionalnim centrom čvrsto vezan za svoj kontejner, te odatle negativno reaguje na sve što smatra da ugrožava njegov sadržaj. Međutim, oni koji teže objektivnom posmatranju stvari, primjetiće da nije nikakav problem dati "ezoteričku konotaciju" nekom materijalu religijske ili duhovne prirode a pitanje koje si moramo uvijek postaviti je sljedeće -

da li je to urađeno iz manipulativnih pobuda ili s ciljem stvarne pomoći u čovjekovom oslobađanju/buđenju?

Naravno, za pravilan odgovor na njega, odgovorni smo sami.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: pon jun 21, 2010 6:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 04, 2008 8:56 pm
Postovi: 63
Lokacija: zaseok nedaleko Zagreba
Ponuđeno ovisi i o tome kako smo nešto primili. Možda nam je netko citirao Bibliju (ili što drugo) s ciljem da ju ocrni, a mi se tim citatom baš oduševili (to se meni stalno događa-dublje razine Biblije nalazim u anti-biblijskim tekstovima, oni su mi omiljeni izvor novih spoznaja). Smatram sebe dogmatskom, "tvrdom" katolkinjom i nema šansi da me itko od toga odgovori, a prvu stranicu ove teme sam "progutala" s najvećim interesom, i onda sam se slatko smijala malom Mujici.
Ako se na temu vrate ljudi s prve stranice, evo jednog doprinosa temi:





Oče naš (aramejski, engleski, hrvatski, latinski)


Aboon Dbashmayo (Our Father who art in Heaven)
(Oče Naš koji jesi na nebesima) Padre nostre quie estas en ceolo,

Nethcadash shmokh (hallowed be thy name).
(Sveti se Ime Tvoje). Sanctificato sesa tuo nome,

teethe malkoothokh, (thy Kingdom come)
(Dođi Kraljevstvo Tvoje). Venga nos el regno tuo.

nehwe sebyonokh, (thy will be done);
(Budi volja Tvoja); Fata tua volunta,

aykano Dbashmayo off bar’o. (on earth as it is in heaven.)
(kako na nebu, tako i na zemlji.) Come en terra aiscomo en ceolo.

Hab lan lahmo dsoonconan yawmono, (Give us this day our daily bread).
(Kruh naš svagdanji daj nam danas). Nostre pane de cada dia done-nos ogi.

washbook lan howbain wahtohain (and forgive us our trespasses)
(I otpusti nam duge naše) Et perdona-nos las nostre debitas,

aykano doff hnan shbakn il hayobain (as we forgive those who trespass against us)
(Kako i mi otpuštamo dužnicima našim) Aiscomo nos perdonemos nostre debitores.

lo thaalan il nessyoono (and lead us not into temptation)
(I ne uvedi nas u napast,) Et non nos deses caier en tentation;

elo fasson men beesho (but deliver us from evil)
(nego izbavi nas od zla) Mais delibranos de mal.
AMEN

metool ddeelokhee malkootho, (for thine is the kingdom) (Jer Tvoje je Kraljevstvo)
ou haylo ou Teshbohto, (and the power, and the glory) (i moć i slava)
loalam olmen Amin. (for ever and ever. Amen.) (u vijeke vjekova. Amen.)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: pon jun 21, 2010 6:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 04, 2008 8:56 pm
Postovi: 63
Lokacija: zaseok nedaleko Zagreba
mrslon je napisao/la:
tehuti lIjepa analiza sa tvoje strane ali meni je trenutno bliža ona koja se veže za 4-ti put.

npr.samo ovaj dio: "Oče naš" :

"naš" - Zašto naš, a ne moj? Ko smo to mi? U ovom trenutku u meni je množina mojih "ja" i zato je "naš", a "Oče" bi se trenutno odnosilo na zamjenika nadzornika. Sa druge strane "naš" se odnosi na organski život ili samo na ljude na zemlji pa bi se "Oče" odnosilo na Sunce u zraku stvaranja itd. itd.

U svakom slučaju shavtanje ove molitve se mijenja s vremena na vrijeme i potrebno ju je iznova preispitivati.


I meni je ulazak u ovu molitvu zanimljiv. U zadnje vrijeme počinjem sa "Oče moj", i onda osjetim sebe u svoj potpunosti, zatim raširim sebe na sve "ja"-ove na svijetu, i onda nas ujedinim u jedno sveopće "ja", koje zatim pretvorim u "mi" i tako uđem u ovu molitvu.

Moje ujedinjenje ne odnosi se samo na ljude niti samo na organski život na zemlji, nego na organsko-duhovni, i na organski bez duhovnog i duhovni bez organskog: sve je to "mi", sve je to "ja".

...vježbam se...

P.S.
Da li netko zna kako mogu pronaći čovjeka koji bi znao jednu formulu na aramejskom iz Isusovog vremena (formula "apage satanas" na aramejskom)? Googlam i ne mogu se snaći. Zaista mi je važno!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: uto jun 22, 2010 8:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Tazika je napisao/la:
Ponuđeno ovisi i o tome kako smo nešto primili. Možda nam je netko citirao Bibliju (ili što drugo) s ciljem da ju ocrni, a mi se tim citatom baš oduševili (to se meni stalno događa-dublje razine Biblije nalazim u anti-biblijskim tekstovima, oni su mi omiljeni izvor novih spoznaja). Smatram sebe dogmatskom, "tvrdom" katolkinjom i nema šansi da me itko od toga odgovori, a prvu stranicu ove teme sam "progutala" s najvećim interesom, i onda sam se slatko smijala malom Mujici.
Ako se na temu vrate ljudi s prve stranice, evo jednog doprinosa temi:

Oče naš (aramejski, engleski, hrvatski, latinski)

Aboon Dbashmayo (Our Father who art in Heaven)
(Oče Naš koji jesi na nebesima) Padre nostre quie estas en ceolo,

Nethcadash shmokh (hallowed be thy name).
(Sveti se Ime Tvoje). Sanctificato sesa tuo nome,

teethe malkoothokh, (thy Kingdom come)
(Dođi Kraljevstvo Tvoje). Venga nos el regno tuo.

nehwe sebyonokh, (thy will be done);
(Budi volja Tvoja); Fata tua volunta,

aykano Dbashmayo off bar’o. (on earth as it is in heaven.)
(kako na nebu, tako i na zemlji.) Come en terra aiscomo en ceolo.

Hab lan lahmo dsoonconan yawmono, (Give us this day our daily bread).
(Kruh naš svagdanji daj nam danas). Nostre pane de cada dia done-nos ogi.

washbook lan howbain wahtohain (and forgive us our trespasses)
(I otpusti nam duge naše) Et perdona-nos las nostre debitas,

aykano doff hnan shbakn il hayobain (as we forgive those who trespass against us)
(Kako i mi otpuštamo dužnicima našim) Aiscomo nos perdonemos nostre debitores.

lo thaalan il nessyoono (and lead us not into temptation)
(I ne uvedi nas u napast,) Et non nos deses caier en tentation;

elo fasson men beesho (but deliver us from evil)
(nego izbavi nas od zla) Mais delibranos de mal.
AMEN

metool ddeelokhee malkootho, (for thine is the kingdom) (Jer Tvoje je Kraljevstvo)
ou haylo ou Teshbohto, (and the power, and the glory) (i moć i slava)
loalam olmen Amin. (for ever and ever. Amen.) (u vijeke vjekova. Amen.)


Hvala na aramejskom originalu. Postavio sam video na prvoj stranici - molitva izgovorena na originalnom jeziku .

Aramejski je vrlo lijep sveti jezik.

Neil Douglas-Klotz ima odlične knjige vezane za originalne kršćanske meditacije na aramejskom, koristeći mantru, zvuk, tehnike disanja, položaj tijela i ekstatičnu kontemplaciju. Jedna od molitvi koju obrađuje je Očenaš i njezina spiritualna srž.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: uto jun 22, 2010 9:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Tazika je napisao/la:

I meni je ulazak u ovu molitvu zanimljiv. U zadnje vrijeme počinjem sa "Oče moj", i onda osjetim sebe u svoj potpunosti, zatim raširim sebe na sve "ja"-ove na svijetu, i onda nas ujedinim u jedno sveopće "ja", koje zatim pretvorim u "mi" i tako uđem u ovu molitvu.


Slično sam i ja mislio izvesti ali sam ipak ostao na ovo "naš" jer sam sebi htio naglasiti, afirmirati zajednički izvor svega.

Vjerojatno se ekstatičniji efekt postiže ovom drugom verzijom, "oče moj", no to ostaje na eksperimentu pojedinca.

Ovo sa širenjem svog ja je vrlo lijepa i kreativna ideja. Svaka čast.


Tazika je napisao/la:
P.S.
Da li netko zna kako mogu pronaći čovjeka koji bi znao jednu formulu na aramejskom iz Isusovog vremena (formula "apage satanas" na aramejskom)? Googlam i ne mogu se snaći. Zaista mi je važno!


Jedini čovjek za kojeg ja znam da se bavio aramejskim i na duhovnoj razini je Neil Douglas-Klotz. Dr. Rocco A. Errico je također akademski obrazovan čovjek koji se bavio aramejskim.
Imam cijele downloadane cd-e (audio knjige) od Klotza na kojima se bavi Očenašom na aramejskom i dao je tehnike duhovne kontemplacije na tu mantru. Slične se koriste u hasidskom mističnom judaizmu i mesijanskoj Kabali rabina Abrahama Abulafije.

Što se tiče konkretne fraze koju tražiš, sada ju ne znam napamet. Ali potražit ću.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: uto jul 27, 2010 10:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Knjiga mističnih poglavlja - iz zbirke duhovnih pouka pustinjačkih otaca i drugih ranokršćanskih kontemplativaca (po vlastitom izboru):

Abba Antun reče:

"Tko god se povukao u osamu kako bi se bavio tihovanjem (hezihija) izbjegao je tri rata: rat slušanja, rat govorenja i rat gledanja. Tada mu još samo jedan rat preostaje, a to je bitka u vlastitom srcu." Izreke staraca

Amma Sara reče:

"Kad bih molila Boga da svi ljudi budu zadovoljni sa mnom, pred svakim bih vratima trebala mijenjati svoje mišljenje. Stoga ću radije moliti da moje srce bude čisto pred svima" Apophthegmata Patrum

"Naš Gospodin nam reče da se molimo u tajnosti - to znači u svom srcu - i još nas uputi da "zatvorimo vrata" (Mt 6,6). Što su ta vrata koja moramo zatvoriti ako ne naša usta? Jer mi smo hram u kojem Krist boravi, kao što Apostol reče: "Hram ste Božji" (1 Kor 3,16). I Gospodin ulazi u naše unutarnje biće, u ovu kuću, kako bi je očistio od svega što je nečisto, ali samo kada su vrata - odnosno naša usta - zatvorena. Afrata Perzijski


"Kad započinješ s molitvom: srce uzdigni visoko a oči spusti dolje; usredotoči se na najskrovitije mjesto svoje duše i tu se moli u tajnosti svom nebeskom Ocu." Afrata Perzijski

"Prije nego započneš s molitvom oprosti svima koji su te povrijedili. Samo će tada tvoja molitva moći uzaći u prisutnost Boga. Ako nisi oprostio, tvoja će molitva jednostavno ostati na zemlji." Afrata Perzijski

Neki je monah jednom rekao Abbi Filemonu:

"Bolno sam svjestan kako mi um neprestano luta od jedne do druge stvari i skreće za onim što nije dobro za nj. Što da učinim, oče, da se toga oslobodim? Abba malo zastade, pa odgovori: "To su opsesije koje su preostale iz tvog svjetovnog života. One te povlače jer se još uvijek nisi uzdigao u visine savršene žudnje za Bogom. Tvoja žudnja za iskustvom Boga još uvijek se nije razbuktala poput vatre." Evagrije Pontski

"Čini svoj duh gluhonijemim za vrijeme molitve, pa ćeš moći moliti kako treba." Evagrije Pontski

"Oni koji stalno nose loše uspomene i ogorčenost u sebi a očekuju nekakve plodove od svoje molitve sliče na ljude koji idu po vodu s probušenim vjedrom." Evagrije Pontski

"Bilo da moliš sam ili zajedno s braćom pazi da ti molitva ne bude mrtav čin navike, nego neka je uvijek prati i osjećaj." Evagrije Pontski

"Kada moliš ne daj da te moć pamćenja uznemirava događajima iz prošlosti; nek te mjesto toga stalno podsjeća u čijoj prisutnosti stojiš. Jer um je po prirodi takav da mu lako naviru sjećanja za vrijeme molitve." Evagrije Pontski

"Onaj tko želi postići istinsku molitvu mora se osloboditi ne samo bijesa i požude, nego i svih dojmova u svom umu." Evagrije Pontski

"Kada ti se duh, u svojoj dubokoj čežnji za Bogom, počne odvajati od svega tjelesnog, napuštajući sve misli koje svoj izvor imaju u osjetilnom opažanju, sjećanju ili karakteru, istovremeno postajući sve više i više ispunjen osjećajem radosti i zahvalnosti, tada znaj da si se približio granicama molitve." Evagrije Pontski

"Kao što je kruh hrana za tijelo, a krepost za dušu, tako je i duhovna molitva hrana za duh." Evagrije Pontski

"Ako želiš imati pravu molitvu onda ćeš je naći jedino u sabranosti. Ništa nije važnije za molitvu od sabranosti. Učini sve što možeš da je stekneš." Evagrije Pontski

"Kao što stablo bez vode neće nikad procvasti tako se ni srce bez mističke spoznaje neće dići u visine." Evagrije Pontski

"Kada zraka sunca uđe u kuću kroz kakvu pukotinu, sve u njoj obasja: čak se i najsitniji trun prašine može vidjeti. Tako je i sa strahom Gospodnjim. Kad on uđe u srce čovjeka otkriva mu svu nevaljalost njegove duše." Ivan Klimak

"Tihovanje duha (hezihija) je beskrajno slavljenje Boga i stajanje u samoj njegovoj Prisutnosti. Neka zazivanje imena Isusovog bude sjedinjeno s tvojim disanjem pa ćeš spoznati vrijednost tihovanja." Ivan Klimak

"Ako si revan u molitvenom životu pazi da budeš i milostiv, jer tako ćeš 'primiti strostruku nagradu' (Mk 10,30) i još veće stvari u budućem životu." Ivan Klimak

"Neki monah dođe k Abbi Sisoju i reče mu: "Što da činim, Abba; pao sam na svom putu?" A on mu odgovori: "Digni se." Monah ode, ali nakon nekog vremena opet dođe i reče: "Što ću sad, evo sam opet pao?" A starac mu reče: "Samo se ti ponovno digni i nikada ne prestaj iznova se dizati!" Izreke staraca

"Nauči gledati svoje misli s distance." Izreke egipatskih Otaca

"Vrabac kojem je noga privezana za tlo ne može poletjeti ma koliko se trudio; tako i duh koji se pokušava uzdići do mističkog spoznanja nebeskih stvari a da se nije oslobodio zemaljskih strasti: ostaje prikovan za zemlju." Maksim Ispovjedalac

"Izvan naše moći je da spriječimo pojavljivanje opsjedajućih misli koje rastresaju i uznemiruju dušu. Ali jest u našoj moći da im ne damo da se zadržavaju u nama i da nas vuku sa sobom." Teodor Isposnik

"Na prosvjetljujućem stupnju duh se pročišćava u božanskoj vatri, otvaraju se umne oči srca i u nama se rađa Logos koji nas vodi mističkom opažanju višeg reda... Tko dosegne ovaj stupanj po nutarnjoj preobrazbi duha sjedi poput Ilije u ognjenim kolima. (2 Kr 2,11-13)" Niketa Stetat

"Ako zaista želiš pronaći mir i spokoj i neprekidnu pažnju u srcu, poveži Isusovu molitvu sa svojim disanjem, i za nekoliko ćeš dana vidjeti kako se to može postići." Hesihije

"Onaj koji nije prosvijetljen ne treba se upuštati u objašnjavanje duhovnih misterija. A što se tiče onih na koje je svjetlo Presvetog Duha već obilno izlilo svoje moćno zračenje, ni oni ne trebaju govoriti o tome: kada je duša opijena božanskom ljubavlju njen glas postaje nijem i ona želi samo uživati u slavi Gospoda." Diadoh Fotički

"Prijatelju moj, želiš li uistinu napredovati na putu spasenja, moraš se vježbati na ovaj način: najprije steci pravu poslušnost i čistu savjest pred svojim Bogom; zatim se trebaš posvetiti prakticiranju svete molitve i pažnje, a prava i nezabludiva pažnja i molitva sastoje se u tome sa um svoju pažnju usmjeri na srce dok moli i da poput stražara neprestano bdije u srcu dok se iz njega, iz dubine srca, uzdiže molitva Gospodinu." Simeon Novi Bogoslov

"Misliti na Boga treba češće negoli disati" Grgur Nazijanski

"Stekneš li mističku spoznaju i iskusiš užitak koji iz nje proizlazi, više te neće opsjedati demon taštine, čak ni da ti se ponude sva kraljevstva ovog svijeta (Mt 4,8) jer što to ona sadrže što bi moglo nadmašiti užitak motrenja Duha? Evagrije Pontski

"Kada duh, uz pomoć Božju, postigne svrhu asketskog života i približi se mističkom poznanju, on skoro, ako ne i sasvim, više ne osjeća aktivnost nerazumnog dijela duše, jer kontemplativna spoznaja uzdiže ga u visine i odvaja od čulnosti." Evagrije Pontski

"Obdržavanje zapovijedi nije dovoljno za potpuno iscjeljenje duševnih sila. Da bi duh došao do toga potrebna mu je i kontemplativna spoznaja." Evagrije Pontski

"Sabrana molitva je najviša djelatnost uma." Evagrije Pontski

"Kada moliš, ne pokušavaj zamišljati Božanstvo u nekakvom obličju. Ne daj svom umu da pridaje značaj nikakvom posebnom liku, već Netvarnom pristupi netvarno, jer samo tako ćeš Ga spoznati." Evagrije Pontski

"Kao što je moć gledanja najbolja među osjetilima tako je i molitva najbožanstvenija među vrlinama." Evagrije Pontski

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: uto jul 27, 2010 10:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Knjiga mističnih poglavlja - iz zbirke duhovnih pouka pustinjačkih otaca i drugih ranokršćanskih kontemplativaca (po vlastitom izboru):

Abba Antun reče:

"Tko god se povukao u osamu kako bi se bavio tihovanjem (hezihija) izbjegao je tri rata: rat slušanja, rat govorenja i rat gledanja. Tada mu još samo jedan rat preostaje, a to je bitka u vlastitom srcu." Izreke staraca

Amma Sara reče:

"Kad bih molila Boga da svi ljudi budu zadovoljni sa mnom, pred svakim bih vratima trebala mijenjati svoje mišljenje. Stoga ću radije moliti da moje srce bude čisto pred svima" Apophthegmata Patrum

"Naš Gospodin nam reče da se molimo u tajnosti - to znači u svom srcu - i još nas uputi da "zatvorimo vrata" (Mt 6,6). Što su ta vrata koja moramo zatvoriti ako ne naša usta? Jer mi smo hram u kojem Krist boravi, kao što Apostol reče: "Hram ste Božji" (1 Kor 3,16). I Gospodin ulazi u naše unutarnje biće, u ovu kuću, kako bi je očistio od svega što je nečisto, ali samo kada su vrata - odnosno naša usta - zatvorena. Afrata Perzijski


"Kad započinješ s molitvom: srce uzdigni visoko a oči spusti dolje; usredotoči se na najskrovitije mjesto svoje duše i tu se moli u tajnosti svom nebeskom Ocu." Afrata Perzijski

"Prije nego započneš s molitvom oprosti svima koji su te povrijedili. Samo će tada tvoja molitva moći uzaći u prisutnost Boga. Ako nisi oprostio, tvoja će molitva jednostavno ostati na zemlji." Afrata Perzijski

Neki je monah jednom rekao Abbi Filemonu:

"Bolno sam svjestan kako mi um neprestano luta od jedne do druge stvari i skreće za onim što nije dobro za nj. Što da učinim, oče, da se toga oslobodim? Abba malo zastade, pa odgovori: "To su opsesije koje su preostale iz tvog svjetovnog života. One te povlače jer se još uvijek nisi uzdigao u visine savršene žudnje za Bogom. Tvoja žudnja za iskustvom Boga još uvijek se nije razbuktala poput vatre." Evagrije Pontski

"Čini svoj duh gluhonijemim za vrijeme molitve, pa ćeš moći moliti kako treba." Evagrije Pontski

"Oni koji stalno nose loše uspomene i ogorčenost u sebi a očekuju nekakve plodove od svoje molitve sliče na ljude koji idu po vodu s probušenim vjedrom." Evagrije Pontski

"Bilo da moliš sam ili zajedno s braćom pazi da ti molitva ne bude mrtav čin navike, nego neka je uvijek prati i osjećaj." Evagrije Pontski

"Kada moliš ne daj da te moć pamćenja uznemirava događajima iz prošlosti; nek te mjesto toga stalno podsjeća u čijoj prisutnosti stojiš. Jer um je po prirodi takav da mu lako naviru sjećanja za vrijeme molitve." Evagrije Pontski

"Onaj tko želi postići istinsku molitvu mora se osloboditi ne samo bijesa i požude, nego i svih dojmova u svom umu." Evagrije Pontski

"Kada ti se duh, u svojoj dubokoj čežnji za Bogom, počne odvajati od svega tjelesnog, napuštajući sve misli koje svoj izvor imaju u osjetilnom opažanju, sjećanju ili karakteru, istovremeno postajući sve više i više ispunjen osjećajem radosti i zahvalnosti, tada znaj da si se približio granicama molitve." Evagrije Pontski

"Kao što je kruh hrana za tijelo, a krepost za dušu, tako je i duhovna molitva hrana za duh." Evagrije Pontski

"Ako želiš imati pravu molitvu onda ćeš je naći jedino u sabranosti. Ništa nije važnije za molitvu od sabranosti. Učini sve što možeš da je stekneš." Evagrije Pontski

"Kao što stablo bez vode neće nikad procvasti tako se ni srce bez mističke spoznaje neće dići u visine." Evagrije Pontski

"Kada zraka sunca uđe u kuću kroz kakvu pukotinu, sve u njoj obasja: čak se i najsitniji trun prašine može vidjeti. Tako je i sa strahom Gospodnjim. Kad on uđe u srce čovjeka otkriva mu svu nevaljalost njegove duše." Ivan Klimak

"Tihovanje duha (hezihija) je beskrajno slavljenje Boga i stajanje u samoj njegovoj Prisutnosti. Neka zazivanje imena Isusovog bude sjedinjeno s tvojim disanjem pa ćeš spoznati vrijednost tihovanja." Ivan Klimak

"Ako si revan u molitvenom životu pazi da budeš i milostiv, jer tako ćeš 'primiti strostruku nagradu' (Mk 10,30) i još veće stvari u budućem životu." Ivan Klimak

"Neki monah dođe k Abbi Sisoju i reče mu: "Što da činim, Abba; pao sam na svom putu?" A on mu odgovori: "Digni se." Monah ode, ali nakon nekog vremena opet dođe i reče: "Što ću sad, evo sam opet pao?" A starac mu reče: "Samo se ti ponovno digni i nikada ne prestaj iznova se dizati!" Izreke staraca

"Nauči gledati svoje misli s distance." Izreke egipatskih Otaca

"Vrabac kojem je noga privezana za tlo ne može poletjeti ma koliko se trudio; tako i duh koji se pokušava uzdići do mističkog spoznanja nebeskih stvari a da se nije oslobodio zemaljskih strasti: ostaje prikovan za zemlju." Maksim Ispovjedalac

"Izvan naše moći je da spriječimo pojavljivanje opsjedajućih misli koje rastresaju i uznemiruju dušu. Ali jest u našoj moći da im ne damo da se zadržavaju u nama i da nas vuku sa sobom." Teodor Isposnik

"Na prosvjetljujućem stupnju duh se pročišćava u božanskoj vatri, otvaraju se umne oči srca i u nama se rađa Logos koji nas vodi mističkom opažanju višeg reda... Tko dosegne ovaj stupanj po nutarnjoj preobrazbi duha sjedi poput Ilije u ognjenim kolima. (2 Kr 2,11-13)" Niketa Stetat

"Ako zaista želiš pronaći mir i spokoj i neprekidnu pažnju u srcu, poveži Isusovu molitvu sa svojim disanjem, i za nekoliko ćeš dana vidjeti kako se to može postići." Hesihije

"Onaj koji nije prosvijetljen ne treba se upuštati u objašnjavanje duhovnih misterija. A što se tiče onih na koje je svjetlo Presvetog Duha već obilno izlilo svoje moćno zračenje, ni oni ne trebaju govoriti o tome: kada je duša opijena božanskom ljubavlju njen glas postaje nijem i ona želi samo uživati u slavi Gospoda." Diadoh Fotički

"Prijatelju moj, želiš li uistinu napredovati na putu spasenja, moraš se vježbati na ovaj način: najprije steci pravu poslušnost i čistu savjest pred svojim Bogom; zatim se trebaš posvetiti prakticiranju svete molitve i pažnje, a prava i nezabludiva pažnja i molitva sastoje se u tome sa um svoju pažnju usmjeri na srce dok moli i da poput stražara neprestano bdije u srcu dok se iz njega, iz dubine srca, uzdiže molitva Gospodinu." Simeon Novi Bogoslov

"Misliti na Boga treba češće negoli disati" Grgur Nazijanski

"Stekneš li mističku spoznaju i iskusiš užitak koji iz nje proizlazi, više te neće opsjedati demon taštine, čak ni da ti se ponude sva kraljevstva ovog svijeta (Mt 4,8) jer što to ona sadrže što bi moglo nadmašiti užitak motrenja Duha? Evagrije Pontski

"Kada duh, uz pomoć Božju, postigne svrhu asketskog života i približi se mističkom poznanju, on skoro, ako ne i sasvim, više ne osjeća aktivnost nerazumnog dijela duše, jer kontemplativna spoznaja uzdiže ga u visine i odvaja od čulnosti." Evagrije Pontski

"Obdržavanje zapovijedi nije dovoljno za potpuno iscjeljenje duševnih sila. Da bi duh došao do toga potrebna mu je i kontemplativna spoznaja." Evagrije Pontski

"Sabrana molitva je najviša djelatnost uma." Evagrije Pontski

"Kada moliš, ne pokušavaj zamišljati Božanstvo u nekakvom obličju. Ne daj svom umu da pridaje značaj nikakvom posebnom liku, već Netvarnom pristupi netvarno, jer samo tako ćeš Ga spoznati." Evagrije Pontski

"Kao što je moć gledanja najbolja među osjetilima tako je i molitva najbožanstvenija među vrlinama." Evagrije Pontski

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: sri jul 28, 2010 9:33 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
U novom Nexusu br. 49 na strani 62 ima tema o katarima - "Katarstvo je prvobitno krscanstvo". Upravo u ovoj temi autor govori o "Ocenasu koji je za katare bila jedina molitva u kojoj je sadrzan cijeli biblijski nauk, a svaka rijec je imala svoju vaznost i tezinu".

Jos nekih izvadaka iz teme:

"...ali za eksperimentiranje potrebno je, kao sto su to radili budisti ili sufisti, pribjeci prakticnom misticizmu. Covjeku su trebala tisucljeca da to otkrije i pretoci u sifre kako bi ga ucinili tajanstvenim, ali takva je praksa zapravo vrlo jednostavna: molitva, meditacija, tehnike ponavljanja istih tonova (mantranje, litanije, dikr (zazivanje Alaha kod muslimana), itd). Prvi cilj je mentalno utihnuti..."

"Katari objasnjavaju da se covjek sastoji od sedam supstanci podjeljenih u tri tijela: fizickom tijeu (soma), psihickom (psyche) i duhovnom (nous). Tako u psihi postoji zivot, dusa i srce, a u spiritualnom takdjer tri supstance: duh, vizitacije (duhovnost ili unutrasnji ucitelj) i posebno, najvisa supstanca koja je spoj s univerzumom, vrhunaravna ljubav (agape).
Ljubav se nalazi u tri tijela: ljubav kao eros u fizickom tijelu, fileo (orig.: phileo) u psihickom i agape u spiritualnom..."


Edit: dao sam si truda i skenirao taj dio - http://uploading.com/files/47d747b8/kat ... %2B49.pdf/

Update: Netko/nesto je izbrisalo datoteku pa evo novi link - http://www.mediafire.com/?79fo0i5rbi72ib4

LP

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Zadnja izmjena: bad.ass; uto sep 07, 2010 1:23 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: čet jul 29, 2010 12:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
bad.ass je napisao/la:
U novom Nexusu br. 49 na strani 62 ima tema o katarima - "Katarstvo je prvobitno krscanstvo". Upravo u ovoj temi autor govori o "Ocenasu koji je za katare bila jedina molitva u kojoj je sadrzan cijeli biblijski nauk, a svaka rijec je imala svoju vaznost i tezinu".

Jos nekih izvadaka iz teme:

"...ali za eksperimentiranje potrebno je, kao sto su to radili budisti ili sufisti, pribjeci prakticnom misticizmu. Covjeku su trebala tisucljeca da to otkrije i pretoci u sifre kako bi ga ucinili tajanstvenim, ali takva je praksa zapravo vrlo jednostavna: molitva, meditacija, tehnike ponavljanja istih tonova (mantranje, litanije, dikr (zazivanje Alaha kod muslimana), itd). Prvi cilj je mentalno utihnuti..."

"Katari objasnjavaju da se covjek sastoji od sedam supstanci podjeljenih u tri tijela: fizickom tijeu (soma), psihickom (psyche) i duhovnom (nous). Tako u psihi postoji zivot, dusa i srce, a u spiritualnom takdjer tri supstance: duh, vizitacije (duhovnost ili unutrasnji ucitelj) i posebno, najvisa supstanca koja je spoj s univerzumom, vrhunaravna ljubav (agape).
Ljubav se nalazi u tri tijela: ljubav kao eros u fizickom tijelu, fileo (orig.: phileo) u psihickom i agape u spiritualnom..."


Edit: dao sam si truda i skenirao taj dio - http://uploading.com/files/47d747b8/kat ... %2B49.pdf/

LP


Odlično! Hvala.

O katarima znam ponešto, nešto sam i saznao preko domaćih bogumila. Praktični misticizam i duhovnost koju su prakticirali je identična namjeri i tehnikama ranih mistika prvih stoljeća kršćanstva. Srećom pa su neki kontemplativni, monastički redovi i pojedinici sveci-mistici sačuvali te tradicije i tehnike od zaborava.

Postoje i druge molitve sa dubinom, no Očenaš je kao što sam rekao suma svih čovjekovih potreba redom, s tim da je struktura same molitve također simbolična te ne govori mnogo na površini. Zato je potreban drugačiji pristup: jezik poezije i umjetnosti je jezik koda i raznovrsnosti interpretacije. Očenaš je sve samo ne običan niz riječi koje je osmislio neki neki seljak u prvom stoljeću.

Na kraju krajeva, jedini način da se nešto razumije je praktična meditativna kontemplacija, pri čemu je um fokusiran na samo jednu stvar, a to su riječi molitve. Tek tada riječi prestaju biti skup slova i asocijacija na ljudske koncepte, i poprimaju apstraktniji i duhovniji predznak. Kad se čovjek izgubi diskurzivnim razumom u tako jednostavnim riječima, ostaje mu osjećaj iza svake riječi, ta praznina koju riječ naseljava. Zato se uvijek iznova mogu steći uvidi bez obzira koliko frekventno kontemplirali istu stvar.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: pet jul 30, 2010 12:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Nekoliko citata poznatih mistika o dubini iskustva:


"Kako je moja molitva postajala (sve) usrdnija i dublja, imao sam sve manje i manje za reći. Na kraju sam skroz utihnuo. Pretvorio sam se u ono što je vjerojatno sušta suprotnost govoru, pretvorio sam se u slušatelja. Prvobitno/isprva sam smatrao kako je molitva govor. Ali naučio sam da molitva ne samo da je šutnja, nego (da) je slušanje. Tako da: moliti ne znači čuti sebe kako govorim; moliti znači, utihnuti, mirovati i čekati, dok onaj koji se moli ne začuje Boga."

Sören Kierkegaard (1813-1855), filozof, teolog i književnik.

"Smatran je prvim egzistencijalističkim misliocem, a bio je kritičar službene kršćanske Danske crkve i ispraznih formalnosti. Izgradio je specifičnu metafiziku slobode prema kojoj se subjekt spašava svjesnim izborom Boga." Wikipedia

Postoje mislioci, pojedinci koji odudaraju od formalizma i suhoparnosti dogme, no njihova riječ rijetko odzvanja u ljudskim umovima, barem umovima vjernika koji radije slušaju lokalnog svećenika nego najveće filozofe i mistike čovječanstva.

"Molitva je više od samog ‚razgovora’ sa Bogom. Molitva je otvaranje (prema) Bogu, susret sa Bogom, susret koji se događa na svim zamislivim nivoima, sa najrazličitijim sredstvima, gestama i položajima tijela."

John Wesley (1703-1791)


"Istinska religija nije vanjski događaj, nego je to život Boga u duši čovjeka."

John Wesley (1703-1791)"


"Istina je da korijen religije leži u srcu, u dubini duše, da je on spoj duše s Bogom, život Boga u duši čovjeka. I ako je taj korijen zaista u srcu, ne može a da ne potjera mladice; a one su različiti primjeri/dokazi vanjske poslušnosti, po prirodi su isti kao i korijen, zbog čega ne predstavljaju samo obilježja i znakove, nego i suštinske elemente religije.

Isto tako je istina da puka vanjska religija, koja svoje korijene nema u srcu, ništa ne vrijedi. Bogu se ne sviđaju takve vanjske službe, isto kao ni židovske žrtve paljenice, ali čisto i pobožno/vjerno srce je žrtva koja Mu je uvijek mila. A mile su Mu i sve vanjske službe/okupacije koje izviru iz srca: žrtva naših molitvi, žrtve slavljenja i hvaljenja (Boga), žrtva naših dobara koja Mu ponizno posvećujemo i koja koristimo isključivo Njemu u čast, i žrtve naših tijela, koje želi prije svega."

John Wesley (1703-1791)

Istinsko Kraljevstvo Božje je za pravog prijatelja Boga svugdje, a za neprijatelje Boga nigdje; jer za ove je opet sve pakao, kud god da okreneš oko i ostala osjetila. Gore i dolje sasvim je isto. Niti gledaj u zvijezde – jer one su planete poput ove po kojoj gaziš – niti spuštaj pogled prema zemlji, jer ona je usmjerena/iste je sudbine kao i tvoje tijelo koje će jednom morati umrijeti i istruliti! Ali zato vrijedno proučavaj i istražuj u svom srcu; tamo ćeš naći ono što tražiš. Pošto je u srce svakog čovjeka položeno živo sjeme, iz kojeg će ti procvasti vječna zora vječnog života. Putem/kroz srce ćeš nakon smrti svoga tijela izići u beskrajni Božanski prostor, i s obzirom na karakter svog srca, naći (doživjeti) ga ili kao nebo ili kao pakao!“

Jakob Lorber (1800-1864)


"Najplemenitija molitva je kad se molitelj iskreno/usrdno/prisno pretvori u ono pred čim kleči."

Angelus Silesius (1624-1677)


"Ja vjerujem da mi u sebi nosimo iskru onog svjetla koje mora svijetliti (i) u temeljnom principu postojanja, a koje naša slaba čula mogu samo otprilike/izdaleka naslutiti. Tu iskru u sebi rasplamsati i ostvariti Božansko u nama, naša je najveća/najuzvišenija obaveza."

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832)


"Nema ništa slađe, ništa silnije, ništa uzvišenije, ništa potpunije, ništa veselije, ništa savršenije, ništa bolje, na nebu ni na zemlji, od ljubavi; jer ljubav je rođena iz Boga i može, uzdignuta iznad svega stvorenoga, otpočinuti jedino u Bogu."

Thomas von Kempen (1380-1471)

"Gospodin zahtjeva obožavanje i poštovanje, ali ne zbog Sebe, već zbog ljudi, pošto na taj način čovjek od sebe odstranjuje svoje vlastito, samoljublje i ljubav prema svijetu, koje zatvaraju srce."

Emanuel Swedenborg (1688-1772)


"Svaki dan si odvoji pola sata za molitvu, osim ako imaš puno posla – u tom slučaju si odvoji jedan sat."

Sv. Franjo Saleški (1567-1622)


"Tko istinski voli Boga, taj je neprestano uz Boga i u Bogu. A želi li od Boga nešto čuti i saznati, neka Ga upita u srcu, pa će putem misli srca ubrzo dobiti potpuni odgovor, tako da na taj način svaki čovjek može u svako doba i u svezi svih stvari biti podučavan i obrazovan od Boga. Iz ovoga vidiš kako čovjeku nije uvijek neophodno vidjeti kako bi bio blažen u Gospodinu, nego samo čuti i osjetiti, - time čovjek ima sve što je potrebno za istinsku sreću u Gospodinu."

Jakob Lorber (1800-1864)


"Pitali su mudraca, koji trenutak čovjekovog života je najbitniji, koji je najbitniji čovjek kojega u životu susreće, i koje djelo je u životu najnužnije.

Odgovor je glasio: Najbitniji trenutak uvijek je sadašnjost, najbitnija osoba uvijek je baš ona koja se nalazi nasuprot tebe, a najnužnije djelo uvijek je ljubav."

Meister Eckhart (1260-1328)


"Sve poteškoće u molitvi izviru iz jednog uzroka: iz toga što se moli kao da Bog nije prisutan."

Theresa de Avila (1515-1582)


"Moliti ne znači tražiti. Molitva je sjedinjenje s Bogom – to je razgovor s Bogom. Kako se naš život transformira pod utjecajem plemenitog prijatelja. Koliko beskrajno više će nas tek transformirati zajedništvo/unija sa Onim Koji je neizmjerno dobar.”

Sundar Singh (1889-1929)


"U unutrašnjosti, u osnovi-ci/uzroku čovjeka, tamo si je Bog izabrao mjesto svog spokoja; tamo On nalazi Svoje zadovoljstvo. Kad bi bar neko ovo činio: primjetio/percipirao uzrok iznutra, i okanio se svih stvari te se okrenuo prema unutra! – Međutim, nitko to ne čini. A pritom se često događa da čovjek u svojoj vanjskoj aktivnosti bude i po deset puta upozoren da se okrene ka unutra. – Ali on to ni onda ne čini."

Johannes Tauler (1300-1361)


Jedna od najracionalnijih, najrealnijih i najkorisnijih molitava:

"O Gospodine, daj mi duševni mir da prihvatim stvari koje ne mogu promijeniti. Daj mi odvažnost da promijenim stvari koje mogu promijeniti. I daj mi mudrost da mogu razlikovati jedno od drugoga."

Friedrich Christoph Oettinger (1702-1772)

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: pet aug 27, 2010 3:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
tehuti je napisao/la:
Knjiga mističnih poglavlja - iz zbirke duhovnih pouka pustinjačkih otaca i drugih ranokršćanskih kontemplativaca (po vlastitom izboru)

jel ju imaš na 4shared? nisam uspio nać...

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: sub aug 28, 2010 1:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
extranoize je napisao/la:
tehuti je napisao/la:
Knjiga mističnih poglavlja - iz zbirke duhovnih pouka pustinjačkih otaca i drugih ranokršćanskih kontemplativaca (po vlastitom izboru)

jel ju imaš na 4shared? nisam uspio nać...



Nažalost, ove izreke i upute sam direktno prepisao iz svoje knjige u tvrdom formatu. Koliko je meni poznato literatura takve vrste je rijetka i najčešće se veže za rani monasticizam i spise Filokalije i drugih ortodoksnih, mističnih izvora. Hezihazam je rani pokret egipatskih kršćanskih pustinjaka-mistika-asketa u kojem je centralna praksa meditativna mantrička molitva sa invokacijom Kristovog imena. Sama praksa je nepostojeća u katoličanstvu i zapadnom monasticizmu, ali se ta praksa djelomično očuvala kroz kasni srednjovjekovni misticizam i Oblak Neznanja (anonimni redovnički manual za apofatičku meditaciju s uporabom kratke molitve od jedne riječi, dakle mantre)...Ja to nazivam kršćanskim zenom odmilja. Utemeljitelj apofatičkog misticizma je definitivno sv. Pseudo-Dionizije Areopagit u 6. stoljeću.

Ako te zanima rani monasticizam, provjeri Filokaliju ili Dobrotoljublje. Pantelija ima te spise na svojem sajtu ali i na ovom forumu.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ezoterijska razina molitve "Oče naš"
PostPostano: sub aug 28, 2010 12:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
hvala na informacijama :)

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 75 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz