Sada je: ned apr 28, 2024 12:15 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 82 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: ned sep 04, 2005 8:13 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
ishatai je napisao/la:
U gustoj magli / Ovce hrane zmajeve / ali ne znaju. :wink: (To je moj prvi)


=D>


Da nisi i ti gledao filmić "Vrijeme zmajeva"?

Haiku baš u tom stilu!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: tramuntana
PostPostano: pet okt 14, 2005 11:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
svima lijep pozdrav, drugi put vam odgovorim, boro


Pozdrav svim ljudima dobre volje na pomoci u ocuvanju prirode i lijepe nase, ako to uistinu zelimo postici...

--- Goran Susic, Beli, Cres.....> wrote:
> hvala na trudu boro. zajedno imamo vise sanse nesto
> postici. ako jos uopce
> ima vremena...
> vidimo se drugi tjedan, ili u belom ili u rijeci.
> blog redovito pratim.
> srdacno,
> goran

> Trzezbor Piekutowski - Bonko, Beli, Cres....> wrote:
> Dragi Borivoje,
> Pregledao sam Virtualnu Rijeku, blog i blogove
> prijatelja (nisam ni znao za taj svijet!), pokusao
> sam cak i nesto komentirati na forumu ali nisam
> spretan s interaktivnim forumskim tabelama i nije mi
> skripta dopustila logiranje. Otvorit cu svoj blog
> samo da dobijem inspiraciju sto na njega staviti i
> kako to graficki urediti.
> pozdrav iz hrastove sume
> Bonk

--- Jadran Zalokar, Rijeka..........> wrote: > dragi boro > apsolutno podrzavam zastitu tramuntane i svakog > cistog mjesta prirode, > svakog stanista zivotinja i svakog gnijezda > lp jadran >

--- Jadran Zalokar, Rijeka.....> wrote:
> dragi boro
> i od mene hvala svim prijateljima koje vodi ljubav i
> skrb o prirodi
> zao mi je samo sto ne mogu vise pridonijeti
> srdacno pozdravi gorana i sve druge prijatelje
> lp jadran
-----------------------------------------

Uz ova tri i ostala dobivena pisma od prijatelja Gorana, Bonka i Jadrana, sinoc sam posjetio prijatelja i planinara seniora Peru Sekulica, koji uredjuje knjigu PD.Platak koja treba izaci iz tiska tijekom 2006. godine. Spomenuo sam Peri najnoviji slucaj u vezi sume Tramuntana, da bi on na to pricao da je ne malo puta sam prolazio kroz Tramuntanu, pricao mi je o "Dolini hrastovih kosturova" kako je taj predio sam nazvao, o ceriku sa kamenjem "Kamenitoj sumi"... Konstatirali smo na nasu veliku zalost da mnogi nisu culi, niti znaju da tako sto postoji tu pokraj nas, i da takvo blago dane nam prirode ne umijemo sacuvati... Bit ce da zavladalo materijalno poimanje zivota i svetovni zivot, uzima toliko maha da povratka vise nema... Pomirba nastalom situacijom u svoj je nemoci, mireci se sa sudbinom koja je tu pred nama.
-------------------------------------------------

Dragi Prijatelji!

Od Belog kroz sumu Tramuntana prema najvisoj tocki otoka Cresa sagradili su cestu duplo siru no onu do
Belog od rezervoata "kruna", postojecu i asvaltiranu koju je trebalo renovirati i prosiriti. Bojim se da nece graditi cvrste objekte i tako narusiti taj prirodni dragulj i sumu TRAMUNTANU. Bila bi to nesaglediva pogreska, onog sto ce mladji narastaji
izgubiti za sva vremena, i cega nece vise biti tu u
samom srcu Evrope.

APELIRAM na sve vas da poduzmemo nesto po pitanju ocuvanja sume Tramuntana, pogledaj > http://budan.blog.hr > zen i druge price 119,120,121,
pod "komentare".

TRAMUNTANU PROGLASITI PRIRODNIM REZERVOATOM, PARKOM PRIRODE ILI NACIONALNIM PARKOM od zasticene zone onitoloskog rezervoata "kruna", i zaustaviti s devastacijom i unistenjem sume TRAMUNTANA.---------- Apeliram na sve blogere moje posjetioce, tako i ostale, da se prosiri ova informacija, da poduzmemo odredjene mjere u zastiti nas samih i nase svijesti od zagadjenja, bestijalnosti i poimanja stvarnosti. Ovo sto se cini sa sumom TRAMUNTANA je ocit primjer kako nas MAJKA PRIRODA nebi trebala uciti. Ja nemam rijeci pogrde za pocinjeno i ono sto tek namjerava ljudska pamet ciniti... Krajnji je cas da se zaustavi unistenje sume TRAMUNTANA. MOLIM VAS KRENITE S OVOM INFORMACIJOM!

TRAMUNTANU PROGLASITI NACIONALNIM PARKOM!


Uz TRAMUNTANU, dokle seze ljudska glupost pogledaj i blog > http://komentiraj.blog.hr/ > "UNICEF bombama pobio strumfove." > koji tekst nize.
------------------------------------------

Eko - centar - Caput Insulae, Beli, Cres Informacije: 051-840-525 091-895-3622 caput.insulae@ri.htnet.hr http://www.caput-insulae.com
-----------------------------------------

Lijep pozdrav, Borivoj

U Rijeci, 14.10.2005. Borivoj Bukva

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon okt 17, 2005 8:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 03, 2005 2:12 pm
Postovi: 216
Lokacija: levo
Boro,
Iskreno mi je zao sto u poslednje vreme nisam imao vremena da citam ove poruke,ali vratio sam se:)

Poz,
S-M


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: tramuntana
PostPostano: sub nov 19, 2005 8:32 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Goran Susic & Tea Mayhew
-------------------------



Eko - centar Caput Insulae - Beli 2004.

TRAMUNTANA - povijest i umjetnost u prirodi
--------------------------------------------


Putnice, kroz Vrata kreni putem u jedan drugi svijet, u
kojem je ljepota prirode prozeta s prosloscu, umjetnoscu, poezijom i mitovima. Pred tobom je drevni grad Beli, u rimsko doba prozvan Caput Insulae (Glava
otoka).

Obidji jedinstvenu izlozbu u prirodi. Nek'te vodi ljepota misli pjesnika Andra Vida Mihicica, uklesanih na dvadeset kamenih skulptura umjetnika Ljube de Karine.

U cudnovatoj sumi potrazi vjecnu tajnu i pusti vjetru da te vodi prema iskonu. Kad ti se misao uzdigne do zadivljujuceg leta bjeloglavog supa, a priroda ti procisti duh, srest ces sumsku vilu Tramuntane ili dobrocudnog patuljka masmalica. Upijaj mirise rijetkih biljaka, otkrij prapovijesne hramove ili ostatke srednjovjekovnih crkvica i - razmisljaj o sebi, o Prirodi, o Bogu. U jedinstvenom spoju minulih vremena i iskona Prirode pronadji vlastita skrovita mjesta i spoznaj blago koje se krije duboko u Tebi.

vodic po poucnoj stazi
Stoza Tramuntana I.

Putnice,
nek' ti mudrost osvetljava puteve,
a srce ljepotom povede do istine.


Oporuka

Sinova nemam, unuka nemam.
Kome da ostavim pjesmu i san
i velika krila Slutnje
koja u beskraju masu?
Tebi, narode moj!
Iz tebe sam niko,
kroz tebe se u beskrajnost vracam
da dalje kroz podzemlje strujim
s cvijecem na poljima bujnim
i sige u podzemlju gradim
za hram ljepote i sna.
Sve Tebi i samo Tebi,
Hrvatski narode moj.
A.V.M.

II.- Kad sam u Beli stigao
bio je mrak.
Stale pune zamirucih zvukova
klancici i klanice pune duhova i aveti
more puno zvijezda
a nebo
puno duboke tajne
i beskrajne plaveti.
A.V.M.

1.- Pred istinom se pokloni,
Pred vratima tajne kucaj i moli.
A.V.M.

III.- Putuju ceste i snovi i tuge
bez sjenke i traga na cesti.
Juri samoca i smijesi se danu
koji se penje na brdo
a mravi breme
nose bez rijeci.
A.V.M.

2.- Tko ljepotu trazi, Boga nalazi.
A.V.M.

IV.- Jesi li ikad cuo razgovor cvijeca u noci?
Sve je puno tajne oko nas.
Zivot se i u kamenu krije
- nista mrtvo nije.
A.V.M.

3&4.- Tesko je gaziti zemlju bez uporista u oblacima.

Samo tragaci otkrivaju istinu, blago,
sebe i svjetove.
A.V.M.

5.- Na brdima, u sumama,
na livadama rijec duse se
glasnije cuje.
A.V.M.

"LABIRINT" - Stanite na negdasnje putove,
raspitaje se za iskonske staze:
Koji put vodi k dobru?
Njime podjite i naci cete spokoj
dusama svojim!
Jeremija 6:16

V.- I u kamenu zivot se krije
usanjan, ali tu je.
Lupi ga, i cut ces kako mu srce bije.
A.V.M.

6.- Svjetlosti svima, svima
dok ne uoce rast stabla u zrnu
ljepotu lista na trnu
i brata u crvu
i osjete bratstvo sa pticom, vukom i srnom
A.V.M.

VI.- Zivot bez religije je kao pustos
nad kojom pusu pustinjski vjetrovi.
A.V.M.

VII.- Sto trazis - pita me cvijet -
U magli pred kucama srusena krova?
U tami i stabla se mole.
Pricaj mi, vjetre, o suncu
Na njivi.
A.V.M.

VIII.- Ti koji sjedis na prijestolju Tajne
Nepoznat
Vjecan
Pokretac svijeta i svemira...
Trazim Te.
Lutam prostranstvima
vjekova i svjetova.
... i stalno Te zovem...
A.V.M.

7.- Priroda prociscuje covjeka,
Nabija ga snagom uma, instikta i zivotnih snaga
I otkriva tajnu skromnosti.
A.V.M.

8.- U ljepoti prirode duh se prociscuje, smiruje,
postaje siri i dublji.
A.V.M.

9.- Stani da cujem
kako trava se budi
i kako dobiva svjetlo
i kako suncu se pruza na cjelov...
A.V.M.

10.- On suti
i pali zvijezde
da bi obasjao staze i puteve,
puteljke i drumove
i umove
koji vode k istini.
A.V.M.

IX.- Na kruni blizu mog sela
orlovi gnijezda grade
u nebo rone
kruze
uzlijecu
i olujama prkose
A.V.M.

X.- Uvijek tebi se vracam, o bella Libella,
difana snella
bez vela
dok letis ko strijela -
vrh vrela
uz vodu, kraj vode
uvijek u svjetlu i svijetu
slobode
treperava, laka
spletena od suncanih
zraka
Libella, si cara, si bella, sorella
A.V.M.

Andro Vid Mihicic rodjen je 26. ozujka 1896. u belom,
a umro 26. sijecnja 1992. godine. Do desete godine bio pastir i opijao se prirodom, a nakon toga klasikom i filozofijom, da bi u potrazi za Ljepotom i Istinom 1916. godine upisao filozofiju. Kao franjevac trecoredac skoluje se u Parizu i diplomira povijest umjetnostei na Sorboni. Za vrijeme II svjetskog rata
pridruzio se antifastickom pokretu kao vojni kapelan, a 1944. izlazi iz franjevackog reda. Nakon rata izabran je za redovitog profesora na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Pjesme pocinje objavljivati tek u svojoj 92. godini. Stihovi i misli
na svih 20 skulptura na Stazi odabrane se iz njegove cetiri knjige poezije: Stope u prahu, Sonde, Kucanje na vrata tajne i Prividi i slutnje.

Ljubo de Karina rodjen je 18. ozujka 1948. u Rijeci.
akademiju likovnih umjetnosti, odjel kiparstvo diplomirao je u Ljubljani, a zatim postao suradnik u Majstorskoj radionici Vanje Radousa u Zagrebu. Bio je
suranik i u Majstorskoj radionici Antuna Augustincica.
Stalni je clan Hrvatskog drustva likovnih umjetnika Zagreba i Rijeke, te ima status slobodnog umjetnika. Kao kipar svoja djela izlaze na samostalnim i skupnim izlozbama. Godine 1996. za doprinos u likovnom stvaralastvu odlikovan je Ordenom Danice Hrvatske s likom Marka Marulica. Djela mu se nalaze na javnim povrsinama u Hrvatskoj, Japanu, Njemackoj i Italiji, kao i u znacajnim galerijama, te u privatnim zbirkama. Svih dvadeset skulptura na Stazi, ukljucujuci i skulpturu Vrata, njegovo je djelo.

------------------------------------------
Eko - centar - Caput Insulae, Beli, Cres Informacije: 051-840-525 091-895-3622 caput.insulae@ri.htnet.hr http://www.caput-insulae.com
-----------------------------------------

Pogledaj: http://budan.blog.hr - http://karolina-rijecka.com

Napomena: Ovo je kraci prikaz iz bogato ilustrirane knjige i bez teksta.

U Rijeci, 19.11.2005. Borivoj Bukva

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 19, 2005 8:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
moj pozdrav magotu... nemas za cim da zalis, sve je o.k.

boro

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: supermozak
PostPostano: pet nov 25, 2005 8:46 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Globalni mozak - Supermozak
-----------------------------


Philip Emeagwali, matematicar i kompjutorski znanstvenik, rodjen
1954. u Nigeriji, kojeg je Bill Clinton nazvao "jedan od najvecih
umova informaticke ere" 1975. godine izlozio je ideju o
hiperkuglastoj internacionalnoj mrezi kompjutora kao geometrijskoj topoloskoj strukturi globalnog supermozga, a 1980. godine uveo je termin GLOBALNI SUPERMOZAK.
U svojim esejima raspravljao je o duhovnim, filozofskim i socijalnim implikacijma evolucije World Wide Web-a (WWW) - u World Wide Brain(WWB). U drugoj fazi u 21. stoljecu Internet ce vec biti oblikovan kao SUPERMOZAK, tj. kao snazni paralelni hiperkuglasti kompjutor. U trecoj fazi SUPERMOZAK imat ce osobine biodigitalnog mozga u kojeg ce se moci slati ljudske misli u WWB. Na taj nacin, smatra Emeagwali, biti ce ostvarena psihicka besmrtnost covjeka. Emeagwali kaze da je 1997. imao 100 MB informacija na primarnom serveru, a 200 MB na sekundarnom.
Jedan megabajt (MB) priblizno je jednak jednoj knjizi informacija, a Emeagwali je predvidio, da ce emeagwali.com narasti na 1.000 MB do konca 2001. Danas ima 500.000 posjetitelja godisnje. Informacijska razmjena s Internetom je oko 3.000 bita (tri novinska clanka) u sekundi, 24 sata na dan, sedam dana tjedno.
Sve je pocelo sa Lewis Richardsonom koji je 1922. godine dao ideju globalne mreze za pracenje globalne klime i prognoziranje vremena.
Buduci je Zemlja kugla, klimatske tocke takodjer oblikuju kuglu.
Prenos tih tocaka u procesore kompjutora takodjer oblikuju
proracunsku kuglu, pa ce prema tome najbolja rjesenja dati
hiperkuglasti kompjutor.
Richardson je imao jedinstvenu viziju u predvidjanju razvoja
prognoziranja globalnog vremena putom kuglastog matematickog
proracunskog modela, pa ga se moze smatrati pretecom WWW-a.
Tijekom povijesti ljudi su uvijek pokusavali prognozirati vrijeme
motrenjem lokalnih znakova vremena i ciklusa. U srednjem vijeku se vjerovalo da se vrijeme moze prognozirati motrenjem kretanja zvijezda i planeta. Ponegdje imamo jos i danas da se vrijeme prognozira po 200. godina starim "tajnim formulama" i motrenjem suncevih aktivnosti. Danas je to svjetska globalna mreza meteoroloskih stanica u kojima se automatski biljeze podaci o lokalnom vremenu, zatim automatski salje u super jake kompjutore koji te podatke obradjuju i svakodnevno nam daju prognozu vremena. Ta meteoroloska kompjutorska mreza u svom elektronickom dinamickom i interkatvnom vidu je kuglasta "ljuska" koja prati kuglastu povrsinu Zemlje i to je elementarna ideja i vid globalnog supermozga. Kako god ta tanka ljuska vec rjesava kompleksne meteoroloske probleme svijeta, ta ljuska ce postajati sve deblja i sacinjavat ce je milijarde osobnih i korporativnih kompjutora medjusobno umrezenih u komunikaciju sa supersnaznim kompjutorima. Danas su vec potrebni kvadrilioni proracuna da bi se modelirala zemaljska klima. Zanimljivo je reci, da je Emeagwaliova hiperkugla sve do 1989. godine smatrana njegovom
fantazijom i nonsensom, a tek nakon te godine reinterperetira se kao dalekosezno predvidjanje ispred njegovog vremena.
Kompjutori koje poznajemo danas postati ce apsolutni. Glavni
supersnazni i superbrzi kompjutori su umerezeni s mrezom drugih manje snaznih kompjutora cineci tako kompjutorsku strukturalnu mrezu svijeta. Kompjutori koji su vec ukljuceni na Internet cine World Wide Web KOJI EVOLUIRA PREMA INTELIGENTNOM SUPERORGANIZMU ili "mozgu mozgova" koje Emeagwali naziva SUPERMOZGOM. Supermozak ima hiperkuglastu matricnu medjupovezanost sa milijunima informatickih tocaka. Svaka tocka sadrzi inteligenciju ljudskog mozga i kompjutorskog mozga. Internet se sastoji od kompjutora i putova za slanje informacija izmedju pojedinaca i kompjutorske mreze i time cini medjupovezano kuglasto tkivo. Buduci da je to Internet tkivo za nas nevidljivo, samo je mozda nekolicina svjesna da vec oko milijardu
svakodnevnih korisnika svjetskog web-a pretrazuju milione
hipertekstova, dokumenata koji su hiperlinkovima povezani u
hiperkuglastu mrezu. Buduci je Zemlja kugla razumljivo je da je WWW i Internet takodjer strukturiran kuglasto. Web pretrazivac krece se s kursorom svoga misa preko hiperlinkova web dokumenata i tako moze kliknuti na dokument koji je pohranjen na web serveru na suprotnom kraju zemaljske kugle. Jedan milion web dokumenata generira milione postova cineci tako hiperkuglastu strukturu web sitova. Cyber prostor je cyber kugla. Prema tome logican i ispravan zakljucak je: Zato sto je Zemlja kugla WWW i Internet ima hypoerkuglastu strukturu. Mozemo navesti slijedece: Za modeliranje globalne klime znanstvenici u Los Alamosu koriste superkompjutor na nacin da koriste 500.000 tetraedara (piramida) za pokrivanje zemaljske kugle. U svakom tom piramidalnom isjecku povrsine oko 40 kvadratnih kilometara kompjuter obradjuje vrijeme za svaku piramidu. A Buckminster Fuller kaze da je
tetraedar (piramida) sa cetiri vrha, minimalni strukturalni sistem u svemiru i ukljucuje sve informacije relevantne za sistem. Ovo navodimo stoga, da bi se uocio smjer kretanja evolucije inteligencije. Globalni organizam i supermozak su nove paradigme umnosti covjeka koje smo MI anticipirali 1986. godine kao makrosvemirsko bice koje se oblikuje nasom evolucijom. Dato mu je i preliminarno ime HOMOTERAS. Inteligencija koju anticipira Emeagwali kao SUPERMOZAK i SUPERORGANIZAM je samo potvrda nase anticipacije. Inteligencija na toj razini dobiva isti smisao kao kod bioloskih organizama. Kako god je glad koju osjecamo zapravo sinteza gladi milijarda nasih stanica, isto tako inteligencija naseg mozga je sinteza inteligencija milijardi nasih stanica. Relacija stanica mozga ekstrapolira se na relaciju covjek - supermozak. Ta relacija po svom znacenju i implikacijama na svijest i zivot covjeka, moze se ocitati i shvatiti isto kao pri onome sto nalazimo kao znacenje i implikacije kada nastupi oblikovanje zivcanog sustava i mozga u ljudskom organizmu na razini fetusa. Inteligencija na toj razini, kao i na razini sadasnje evolucije pojavljuje se kao dominanta, kao apsolutni uvjet zivota, a time i egzistencije.
Spomenut cemo i Howarda Blooma, jer je sa svojom knjigom Global Brain izazvao vrlo zanimljive rekacije pa evo jedne:
"Globalni mozak daje dokaze da je inteligencija covjecanstva dio
velikog planetarnog uma. Pokazuje jake dokaze da evolucijski,
bioloski, perceptualni i emocionalni mehanizmi cine dio drustvenog ucenja kao masovni um koji ukljucuje sve zivotne oblike na Zemlji, dakle, ne samo covjecanstvo. Ovo je prvi puta da se takve ideje odvajaju od misticizma u sveru relanosti."
Ray Kurzweil koji je prvi razvio principe optickog prepoznavanja
slova, zatim prvi printer koji je printao tekst unosom govora, koji je razvio prvi CCD skener, prvi sintesajzer za govor - pjevanje i sviranje. Svi ti njegovi izumi posredovanjem njegove inteligencije i znanja komercijalni su proizvodi diljem svijeta. Za svoje inovacije obio je Lemelson - MIT nagradu od 500.000 USD, najvecu nagradu na svijetu za inovacije. Godine 1999. dobio je najvredniju medalju za nacionalnu tehnologiju SAD-a uz ceremoniju u Bijeloj kuci. Uz to ga slijedi niz nacionalnih i medjunarodnih nagrada i priznanja i autor je knjige "DOBA INTELIGENTNIH STROJEVA" i "DOBA SPIRITUALNIH STROJEVA", kada ce kompjutori nadmasiti ljudsku inteligenciju. Evo sto Kurzweil govori u kontekstu evolucije inteligencije.
"Mi ulazimo u novu eru koju nazivam SINGULARNOST. To je pojam koji oznacava fuziju izmedju inteligencije covjeka i stroja. Time ce nastati sposobnost kreiranja neceg veceg od nas samih. To je cvorna tocka U EVOLUCIJI NASE PLANETE i covjecanstva. Za mene je to vrijeme kada ljudska civilizacija postaje jedno. To je nasa sudbina kao dio sudbine evolucije da nastavlja eksponencijalni rast snage inteligencije u smjeru onoga sto ljudska bica moraju biti. Sljedeca razina ce biti pojacavanje nase intelektualne snage posredovanjem nase tehnologije. Nas stvarni svijet i nasa sudbina podljezu pravilu eksponencijalne evolucije. Jedna aplikacija salje milijarde nanoinformacija u nas mozak, sto je nasa apsolutna virtualna relanost. Ako zelite biti u stvarnoj stvarnosti tu stvarnost trebate prepoznati kao nanoinformacije. Ta stvarnost satkana je od nanoinformacija kao virtualna stvarnost i ako zelite uci u tu stvarnost, nanosignali zatvaraju sve signale kao moje realno misljenje, zamjenjuju to misljenje nanosignalima jedino pod uvjetom da se nadjem u virtalnom ambijentu. Mi vec ulazimo u taj virtualni prostor i ulazimo sve vise zajedno s drugim ljudima. Tu cemo naci sve
od seksualnih i senzualnih susreta do poslovnog pregovaranja uronjeni u potpunu virtalnu relanost koja ce ukljucivati sve nase osjecaje.
Kurzweil dalje kaze: "Moj interes za buducnost proizlazi iz mog
poriva za inovatorstvom. Taj poriv potjece jos od moje pete godine. To je nekakva vrst "surfanja"; uhvatite pravi val u pravo vrijeme. Ubrzo sam zakljucio: svijet brzo postaje drugaciji od onoga trenutka kada odlucim nesto uciniti. Zato sam poceo proucavati tehnoloske trendove. Razvio sam matematicke modele o evolutivnom predvidjanju raznih podrucja kao sto su kompjutori, opcenito elektronika, komunikacije, biologijska tehnologija, kao sto je geneticko skeniranje, reverzni fenomen mozga, minijaturizacija, tehnoloski opsezi i pomaci paradigmi u koje vjerujemo. To mi je pomoglo da postanem interpretator i tehnoloski kreator koji hvata val u pravo vrijeme. Takav moj interes za tehnoloskim trendovima generirao je projekt koji sam nazvao zakonom akceleriranog povratka, jer vjerujem, da je taj zakon pozadina tehnoloske evolucije u buducnosti. Na toj osnovi u mojoj knjizi iz 1980. pisao sam sto ce se dogadjati 1990. i
pocetkom 2000., i ta predvidjana se u dobroj mjeri ostvaruju. Ponovno sam primjenio te matematicke modele da bih istrazio kako ce izgledati 21. stoljece jer imam jasnu koncepciju kako ce izgledati tehnologija, komunikacije, tehnologija i nase znanje o ljudskom mozgu u 2010, 2020 ili 2030-toj godini. Ako na temelju takvih predvidjana izadjem sa scenarijem ja cu biti inventivan u tehnologiji buducnosti. Prakticki ja ne mogu kreirati tu tehnologiju, ali mogu pisati o njoj. Jednu stvar zelim reci, bilo sto u buducnosti biti ce neobicnije od onoga sto mozemo sada zamisliti, jer ce se u medjuvremenu pojaviti na tisuce i milioni ljudi koji primjenjuju svoju imaginaciju za kreiranje novih mogucnosti. Buduci su se moji matematicki modeli pokazali dobrim za predvidjanje dogadjaja u dvadesetom stoljecu, smatram ih relativno dobrim i za predvidjanja do 2030. Pri tome zelim
skrenuti paznju na cinjenicu, da mnogi futurolozi ne prepoznaju i ne uzimaju u racun da svaka promjena ima svoje ubrzanje. Stoljece prije ljudi nisu mislili, niti vjerovali da se svijet mijenja. Njihovi djedovi imali su isti zivot kakav su oni imali. Danasnji aksiom je potpuno drugaciji, jer znamo, i uvjereni smo da se zivot mijenja, te da tehnologija ima utjecaj na brzinu promjena i drustvo. Ono sto nije lako razumljivo jest da svaka pojedinacna promjena ima svoje ubrzanje i zato znanja stecena zadnjih 20. godina nisu dobar vodic za slijedecih 20. godina. Mi danas znamo da se znanstvene i drustvene paradigme dupliraju svakih deset godina. To ce u stvari dosegnuti svekoliki napredak koji je ostvarivan za svih 20 stoljeca nase evolucije. Dvadeset stoljeca sadrze promjene koje sadrzi 25. godina promjena u sadasnjem vremenu. U slijedecih 25. godina imat cemo cetiri puta veci progres od onoga koji smo imali u 20 stoljecu. To prakticki znaci da cemo u 21. stoljecu imati 20.000. godina progresa, sto je oko tisucu vise tehnickih promjena nego sto smo imali u 20-tom
stoljecu. Vec smo svjesni da se snaga kompjutora udvostrucuje svakih 12 mjeseci, jer svake dvije godine u integrirane krugove ugradjeujemo dva puta vise tranzistora, sto znaci, da se snaga uvecava cetverostruko. Mi zivimo u trodimenzionalnom svijetu i nas mozak je organiziran u tri dimenzije, sto znaci, da mozemo i kompjutore razvijati u tri dimenzije. Nas mozak koristi za obradu informacija elektrokemijske metode koje su deset milona puta sporije od elektronickih. Sadasnji cipovi su gusti i ravni. Za 20 do 25. godina cipovi ce biti trodimenzionalni prema bioloskom modelu. Ti cipovi ce omoguciti potpuno razumijevanje kako radi nas mozak. Mi cemo za nepunih 20. godina imati kompjutore koji ce moci u sekundi vrsiti 20 miliona operacija kakve vrsi nas mozak. Najkontraverznije u svemu tome je da ce ljudski mozak kontrolirati software. Ljudi obicno misle
da ce superbrzi i super snazni kompjutori oponasati ljudski mozak, medjutim mi jos uvijek ne znamo kako radi nas mozak, niti imamo software, ni metode za kreiranje razina ljudske inteligencije. Bez toga mi imamo samo ekstremno brzi i snazniji kalkulator. Medjutim, nase znanje kako mozak radi takodjer raste eksponencijalno. Ta cinjenica neminovno ce nas dovesti do susreta kompjutora i ljudskog mozga. Sto ce se tada dogadjati mozemo samo fantazirati, ali jedno je sigurno, to ce otvoriti potpuno nove kreativne mogucnosti. Uvjeren sam da cemo za nepunih 30 godina imati kompletnu mapu ljudskog mozga, imat cemo matematicke modele za rad svake regije mozga i bit cemo u
mogucnosti reimplementirati metode ljudskog mozga u metode
kompjutora. To su metode koje vec upotrebljavam za prepoznavanje
grafickih obrazaca, sto je fundamentalna sposobnost naseg mozga. Za 30 godina biti cemo u mogucnosti kreirati nebiolosku inteligenciju koja ce biti usporediva s ljudskom. Kao i u slucaju bioloskih sustava to cemo primjenjivati za edukaciju, no moramo imati na umu da je stroj znatno brzi i tocniji. Kompjutor od samo 1.000 USD pamtit ce milijarde podataka sistematicnije i tocnije od ljudskog mozga. Kada kompjutor nesto nauci moze to znanje proslijediti drugom kompjutoru. Ja na primjer ne mogu skinuti moje znanje francuskog i poslati ga nekome, ali stroj to moze. Na taj nacin moci cemo uciti procesom koji je stotine i tisuce puta brzi od uporedivog procesa kod ljudi.
Dvadesetgodisnje tradicionalno ucenje ostvarivat ce se mozda u samo nekoliko tjedana. Primarne implikacije bit ce povecanje nase ljudske inteligencije. Na primjer, biti cemo u mogucnosti putem krvotoka poslati inteligentni kompjutor u mozak. Ova inteligentna stanica nano velicine aktivno ce biti u interaktivnom odnosu s bioloskim neuronima. Osnovne mogucnosti vec su demonstrirane na zivotinjama. Slanjem milijardi nanojedinica u mozak je virtualna relanost o kojoj govorim.
Ako se slijedi opisani trend evolucije inteligencije dolazimo to
tocke promjena koje ce se dogadjati tako brzo da ce uzrokovati lomove u percepciji ljudske povijesti. To je tocka singulariteta koja se definira na razlicite nacine. U fizici oznacava tocku beskonacne gustine energije. Posljedica loma tog singulariteta je prostor - vrijeme i struktura svemira. Ako se to usporedi s ljudskom povijesti onda ce tocka rapidnog tehnoloskog napretka uzrokovati raspadanje povijesti. U fizici nije moguc pogled iza singulariteta, pa tako neki misle da nije moguce poznavati ljudski zivot iza mentalnog singulariteta. Moje je pitanje - kako ce izgledati ljudski zivot nakon singulariteta za kojeg predvidjam da ce se pojaviti negdje prije polovine 21. stoljeca. Zato pokusavam razumjeti sto ce to znaciti za ljudsko drustvo.
U mnogim etickim debatama koje su nastale prisutna su misljenja da
razvoj o kojem govorim treba stati da bi dobili na vremenu
razgovarati o promjenama koje nastaju eksponencijalnim trendom
evolucije. Sve te debate su slicne kamenu u struji vode. Voda tece
oko kamenja. Tehnoloska unapredjenja duboko su ugradjena u ljudsko
drustvo putem punog imperativa. Opasnosti su moguce, ali razvoj nije moguce zaustaviti. Scenarij o kojem govorim zasad je u laboratoriju.
U tijeku je na tisuce malih koraka u tom smjeru. Svaki taj mali korak je konzervativan i neradikalan dajuci savrseni smisao. Svaki taj korak samo je nova generacija proizvoda neke tvrtke, i ti koraci su sve brzi i brzi. Primjetne promjene pojavit ce se tek za 10, 20 ili 30 godina. Zaustavljanje inteligentne mreze i
nastajanja sve snaznijih kompjutora s pozicije mikrosistema nije
moguce. Tvrtke to ne mogu zaustavljati, jer ce ostati bez posla.
Enormna kolicina imperativa nalaze takav razvitak. Prema mom
misljenju kod covjeka nije specijalno samo to sto zna rjesavati
nastale probleme, vec je specijalno sto kreira tehnologiju koja
proizvodi nove probleme. Osim toga mi smo sposobni kombinirati
racionalne spoznaje u funkciji logickog misljenja pomocu kojeg
kreiramo apstrakcije i pomocu kojih kreiramo modele svijeta u nasem mozgu, te time manipuliramo svijet. Mi imamo sposobnost kreiranja tehnologije, ali tehnologija nije samo alat kako mnogi misle. U tehnologiji svaka razina razvitka kreira snazniji alat od postojeceg za slijedcu tehnolosku razinu. To je i evidentna pojava u bioloskoj evoluciji. Svaka nova razina je inteligentnija i snaznija od prethodne. Homo sapiens reprezentira se tehnologijom koju sam stvara. U buducem vremenu ce se pokazati da covjek upravlja vlastitim evolutivnim procesom, sto je zapravo njegova kulturna i tehnoloska evolucija. U krajnjoj konzekvenci pokazat ce se da je covjek svoj vlastiti kreator. Mi bez sumnje razvijamo snagu mozga na razini svoje civilizacije putem snage vlastite tehnologije.
Obrazci su fundamentalni ontoloski realiteti, jer ono sto
predstavljaju nije fizikalno. Uzmimo za primjer mene, Ray Kurzwela. Sto je Ray Kurzwel? Da li je to materija, predmet, tkanina? Sto bilo da bilo, sigurno je da se ta tvar koja se zove Kurzwel mijenja vrlo brzo. Neke nase stanice nastaju i nestaju dnevno. Svaka nasa kost za koju mislimo da postoji vjecno jer nalazimo kosti stare stoljecima, mijenja se unutar jedne godine. Mnogi nasi neuroni stalno su u promjeni. No daleko je vaznije znati da se stanice mijenjaju vrlo brzo. Stanica nam izgleda ista, ali su njezini razliciti dijelovi promijenjeni. Prema tome ja nisam isti materijal, nisam isti skup atoma i molekula kakav sam bio godinu dana prije. Ono sto stalno postoji i sto se ne mijenja jest obrazac - matrica Kurzwela. Zato je prepoznavanje obrazca - matrice, srce ljudske inteligencije. 99 posto nase inteligencije je nasa mogucnost prepoznavanja obrazaca - matrica."
Eto tako govori jedan od najvecih inovatora suvremenog svijeta, a
Emeagwali matematicar i kompjutorski znanstvenik govori o SUPERMOZGU koji je danas realnost, kao sto je realnost Internet.

A o cemu se govori kod nas u Hrvatskoj? Autor ovog teksta jos je
1986. godine postavio tezu da covjecanstvo evoluira, upravo
zahvaljujuci pojavi elektronizacije i informatizacije svijeta, jos
dok je sve bilo u povojima, prema makrosvemirskom BICU kojem je dato i preliminarno ime HOMOTERAS. Ta teza je izlozena u knjizi Filozofija Ishodista.

Geza Zake



NAPOMENA: dragi boro
molim te pazljivo procitaj ovaj tekst
i isprintaj ga ja to ne mogu
posalji i drugima
lp jadran

Dragi prijatelji; Mato,Jadrane i Geza,
Pronasao sam pomocu trazilice tekst u elektronickom obliku, a za
koji pretpostavljam da je Gezin. Posto Vas trojica sigurno znate da li je rijec o istom tekstu o kojem se razgovara u nasem Forumu, molim da mi to potvrdite ili opovrgnete. Unaprijed zahvalan, Vas, Vedran
-----------------------------------------


U Zagrebu je osnovana ZAJEDNICA HRVATSKIH
UNITARIJANACA I UNIVERZIJALACA
-----------------------------------------
- slobodno i odgovorno trazenje svjetonazorske istine i smisla
- osobni i zajednicki duhovni rast kroz medjusobno ohrabrivanje
- sloboda savjesti i osobnih uvjerenja
- vrijednost i dostojanstvo ljudske osobe
- ravnopravnost i suosjecanje u medjuljudskim odnosima
- mir, sloboda i pravda u svijetu
- svijest o medjusobnoj povezanosti i ovisnosti svega postojeceg
----------------------------------------------------------------
http://free-zg.t-com.hr/uu-hr
UU-HR, Ostarijska 8, 1000 Zagreb
++385(0)1 363 50 90
uu-hr@post.t-com.hr
2484008 - 1103165484
-----------------------------------------------------------------

Priredio u Rijeci, 23.11.2005. Borivoj Bukva

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: zen-budisticki zivot
PostPostano: pet dec 02, 2005 10:58 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
na blogu http://budan.blog.hr/
procitaj clanak dr.sc.jadran zalokara
ZEN-BOZANSKI ZIVOT lp, boro

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: zanoni
PostPostano: pet dec 09, 2005 11:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
svim mladima i ostalima zeljnim znanja, preporucio bih da procitaju prekrasnu knjigu o jednoj velikoj ljubavi, o umijecu voljenja i vjecnoj ljubavi koja moze zasijeniti sva moguca znanja i mudrosti svijeta. nema niceg veceg od ljubavi, jer LJUBAV je BOG. procitajte knjigu od Edwarda Bulwera - Lyttona a zove se ZANONI.
http://karolina-rijecka.com
http://budan-blog.hr

lp, boro

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: sto nije dobro ciniti
PostPostano: sri mar 15, 2006 4:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Borivoj Bukva
--------------

STO NIJE DOBRO CINITI
----------------------



Unatrag otprilike sest godina bila su prisutna dva
popularna linka iz podrucja New Age-a, u prvom je
bila vise zastupljena Astronomija i zvao se "Aster
Avalon" kasnije Histrion. Drugi je bio vise posvecen ljubavi i mladima "Ljubavni.com". Oba linka su se
ugasila na nasu veliku zalost. Nedavno trazeci na
pretrazivacu Msn, Amazon i Sympatico neke pojmove
pronasao sam komentar pod Aster@News na moj tekst
"Cilj je put sam". Ime osobe koja je komentirala
nisam uspio registrirati tako ni datum objavljivanja.
Sto Doticna navodi u komentaru, procitajte:

"Tekstovi dva pisca ezotericara koje cu djelomicno citirati inspirirala su me na ovaj post.

Ustvari, cijelo me vrijeme nasmijavaju izjave ljudi koji su odlucili krenuti nekom od staza ka kako oni kazu "prosvjetljenju", a da u samom zacetku ni sami nisu razlucili sto uopce taj pojam znaci.

Nadalje "svoju" stazu ili tehniku kite bombasticnim nazivima kao: Najbolje na Planeti; u Univerzumu,... i slicne nebuloze. To sve i ne bi bilo toliko komicno, da isti ljudi ne nose naslove: majstori, terapeuti i sl. Citatima cu se posluziti, ne radi dokazivanja (to mi nije cilj) pomocu nekih autoriteta, vec zato sto su se izrazili na jedinstven i samo njima svojstven nacin, koji bi mojom interpretacijom izgubio na snazi.
Ne skrivam odusevljenje kad procitam takve tekstove, a u potpunosti se poklapaju sa nacinom razmisljanja i djelovanja koje svim srcem pokusavam sama ciniti.

Gosp.Borivoj Bukva:

"Ono osnovno sto bi svaki tragalac morao znati, da bi mogao UPOZNATI SEBE je Psihoanaliza, u uskoj vezi sa Dijalektikom. Psihoanaliza i Dijalektika predstavljaju Osnovno znanje ono koje mora posjedovati jedna SVIJEST, odnosno tragalac koji krene stazom ka savrsenstvu da bi dosegnuo stanje potpunosti.
YOGA, TM, AUTOGENI TRENING, i sl. kao meditativne tehnike u sluzbi postizanja savrsenstva duse, ne bi bile preporucljive bez predhodne upucenosti u Psihoanalizu i Dijalektiku. EZOTERIJA, kao nadogradnja za jedan istrazivacki, nemiran duh, za onoga tko odluci krenuti stazom ka savrsenstvu, predstavlja most ka Transpersonalnoj svijesti i visim stanjima svijesti, do kojih je moguce prodrijeti. Nakon toga prelazi se na meditativne tehnike Yoge i slicne, i izucavanje Ezoterije, kojoj u tom slucaju prilazite kao otvorenoj knjizi, svakako uz predhodno nezaobilazno predznanje.

Ovo je put kojim tragalac treba ici.

Svatko onaj tko misli da ce s malo prostora, uz krace i vremenski brze obrede, ciji je cilj stvaranja moci, postici ono cemu tezi, grdno se vara. Nista se na brzinu ili "kracim putem" ne postize. Toga nema, to ne postoji. Iskljucivo strpljivoscu i istrajnoscu, ponekad beskompromisnom surovoscu, dugotrajnim napornim radom, stjece se razvijena psihicka moc i savrsenstvo duse."

Gosp.Tomislav Budak:

"...zato su gotovo sve tehnike i sustavi koji su nastali u novije doba bili podlozni dopunama i promjenama. Govorilo se o njima kao cjelovitima, ali bi kvalitetni praktikanti zdravog razuma s vremenom uvidjeli njihova ogranicenja te potrazili znanje i na drugim izvorima, dok bi pravovjerni ostali zadrto tvrditi da nista savrsenije ne moze postojati."

Cilj naseg postojanja jest samoostvarenje, realizacija nasih kreativnih potencijala. Tome cilju vode dva procesa. Prvi proces koji vodi samoostvarenju jest samoosvjescenje, odnosno stjecanje svijesti o svim razinama vlastitog bica. Cilj koji se ovim procesom ostvaruje jest takav stupanj svijesti koji popularno zovemo prosvjetljenjem. Danas postoje vrlo kvalitetne tehnike koje na provjeren i siguran nacin dovode praktikante do veoma visokog stupnja duhovnog prosvjetljenja i zato smatram da ih je dobro koristiti. No, praksa je pokazala da biti prosvijetljen ne znaci istovremeno biti do kraja prociscen od negativne karme, niti je prosvijetljena osoba nuzno i ostvarena osoba.
Time zelim reci da prosvjetljenje nije samo sebi svrha. Ono je nuzna stepenica na putu osobnog razvoja i svakako predstavlja bitan cilj u prvoj fazi puta, ali jednom kad se ostvari cjelovita samospoznaja morat ce uslijediti rad na razvoju sposobnosti zivljenja iz prosvjetljenog stanja jer takva sposobnost ne pada s neba zajedno s prosvjetljenjem. Nju treba razvijati, a napor koji cemo u to morati uloziti znatno je veci od truda koji smo ulozili u postizanje prosvjetljenja. Tako je prosvjetljenje sredstvo nase realizacije jer bez cjelovite samospoznaje necemo moci cjelovito ostvariti sebe. Postici prosvjetljenje znaci vratiti se u izvorno, zdravo stanje duha, ali kada jednom ozdravimo postavlja se pitanje sto cemo uciniti s novostecenim duhovnim zdravljem. Zato je velika zabluda da biti prosvijetljen znaci dovrsiti svoj razvoj na ovoj planeti..."
Ovaj komentar je hvale vrijedan i poucan. Pravo u
problem se cilja i tocno pogadja. Moje cestitke osobi
koja ga je na ovaj sasvim razumljiv nacin prokomenti-rala.

Vezano uz to, nevjerojatno je da pojedini mladi ezoterici stavljaju sebe na pijedastal maltene Sveca,
ne razmisljajuci o tome da je njihov polozaj samo problem razine razmisljanja i mentalnog sklopa kojem
oni pripadaju. Na zalost, velika vecina njih ne govori
istinu iz neznanja i neupucenosti u pravo stanje stvari
i zbiljnosti kojoj oni pripadaju.

S takvima je svaka rasprava bespredmetna, takve osobe
treba pustiti na miru dok sami ne uvide u kojim se to duhovnim razinama krecu i dali to one uopce i jesu.

"Svijet i sve njegove pojave su samo prividjenja koja
proizlaze iz nase maste. Izranjaju iz duha i u duhu
nastaju!" - pjesnik - asketa, Milarepa.

Iz znatizelje posjetio sam jedno predavanje koje je
prethodilo seminaru, nedavno u Rijeci. Niti malo iznenadjen jer se to danas ucestalo ponavlja, predavac se predstavio kao "Uzasli Majstor"? Saslusao sam nje-
govo predavanje, nista posebno niti znacajno, sa pre-
davanja udaljio sam se tiho kao sto sam i dosao, dok
su drugi pohrlili trazeci dodatne informacije i upisi-
vali se na seminar. Predavac nije imao vise od 30. go-
dina. Ovo je bio samo jedan u nizu karakteristicnih slucajeva koji su u zadnje vrijeme prisutni na alter-
nativnoj sceni kod nas...

Mahatma : "...Vazno je napomenuti da su Ucitelji samo dali poticaj osnivacima i pomagali im, ali su H. P. Blavatsky i H. S. Olcott morali sami osnovati Drustvo i boriti se za njega. To je zakon Evolucije da svatko sam mora sebi prokrciti put. Ne mozemo ocekivati da ce nas Ucitelj uzeti za ruku i reci : Sad ucini ovo ! Sad ucini ono ! "

U Mahatminim pismima jasno pise : " Cinjenica je da do poslednje, najvise inicijacije svaki ucenik... je prepusten vlastitoj snalazljivosti i vlastitom razumu. Moramo sami izvojevati svoje bitke i poznata izreka - Adept se " izgradjuje ", on nije " stvoren " - je doslovce istinita. "

H. P. Blavatsky : " Zasto niste nikad pratili one svakodnevne dogadjaje u zivotima svakog od vas - one sitnice od kojih se zivot sastoji ? ...ja znam da je Ucitelj / ne ometajuci Karmu / ubrzao / ili usporio / neke dogadjaje i okolnosti u zivotima svih vas, koji ste iskreni i postojani. Da ste obratili paznju na te slucajnosti, samo njihovo djelovanje vam je moglo otkriti ruku vodilju. "

Tako H.P.Blavatsky napominje: "Na svakom stupnju je
kljuc aspirant sam."

I da okoncam s ovim tekstom negdje zapisanim, autor mi
nije poznat: " Pitat ce te kako se prelazi zivot?
Odgovori: Kao sto se prelazi bezdan na zategnutom uzetu
- lijepo, oprezno i sa teznjom."

---------------------------------------------------

U odnosu na protekli period nista se bitno ne mijenja na alternativnoj sceni u Hrvatskoj. Pokusaj je HUPED-a "www.huped.hr" da dovede i stavi na red alternativnu scenu, koja tapka na mijestu, i malo se tu da uciniti. Kako se radi i sto se zbiva na alternativnoj sceni, eto mog primjera:

--------------OTKRICE PREVARE---------------------

--------------------------------------------------
STO NIJE DOBRO CINITI: IZVESNA "VIDOVITA" U POTPUNOSTI JE PRENIJELA MOJ TEKST, NI MANJE NI VISE, CAK JE UZELA I NASLOV SKRIPTE O KRISTALIMA:
"ISCJELJUJUCE VIBRACIJE KRISTALA.", Rijeka, 1996.
PRENIJELA JE: Uvod, Postupci sa draguljima i kristalima, Kristali se mogu cistiti na vise nacina,
Programiranje kristala i Rad sa kristalima.
------------------------------------------------
Pogledaj na linku-blogu: http://budan.blog.hr/
http://www.val.hr/znanje/kristali.html
http://www.network54.com/Hide/Forum/212150
Takodjer na forumima:
www.ciberbulevar.com/, www.astro-art.net/,
www.galaksija.com/, www.duhovni-obzori.com,
www.positiva.hr/ - gdje sam plasirao tekst o kristalima: ISCJELJUJUCE VIBRACIJE KRISTALA.
------------------------------------------------
Doznao sam preko google pretrazivaca i u samome je vrhu trazilice, kad se traze: "BOSANSKI VIDOVNJACI".
Doticna VIDOVITA pripada grupi: http://www.astro-ezoterika.com > inace o sebi pise: OTKRIJTE STO VAS CEKA U BUDUCNOSTI i nalazi se na linku > http://www.vidovita.com
BOSANSKI - NAJBOLJI VIDOVNJACI - SKIDANJE UROKE -
SUDBINSKE KARTE - ...
------------------------------------------------
bilo je ispisano na google, saturday, march, 4,2006
09:17:41 sa www.google.de/ - BOSANSKI VIDOVNJACI.
-------------------------------------------------
Pitam svakog od vas: MOZETE LI VJEROVATI TAKVOJ VIDOVNJAKINI? JA, ZASIGURNO NE!
-------------------------------------------------
GDJA. VIDOVITA, ukoliko se u tjedan dana ispod navedenog teksta ne naznaci: autor, naslov, mjesto i godina izdavanja teksta poduzet cu odredjene mjere.

Molim vas obavjestite me sto ste ucinili, i to dokumentirajte. Ne postivanje tudjeg autorstva, predstavlja kradju/otimacinu u najgorem smislu rijeci. Na materijalnom planu je mnogo manjeg znacaja nego na visem(duhovnom), duhovni plan ostaje uvijek sa posljedicama, o kojima ne zelim govoriti. Ucinite kako sam naveo.
--------------------------------------------------
www.vidovita.com
OTKRIJTE STO VAS CEKA U BUDUCNOSTI www.astro-ezoterika.com
jugoslawisch - hrvatski - kroatisch - srpski - srbski - serbisch - serbokroatisch - bosanski - bosnisch

Ispod je tekst: ISCJELITELJSKE VIBRACIJE KRISTALA
-------------------------------------------------
Drugi dio s linkom: www.vidovita.com
POGLEDAJ U SVOJU BUDUCNOSTI
Sta ce biti samnom? Kuda idem? Voli li me? Vratit ce mi se? Da li ce kriza stati?
ISCJELITELJSKE VIBRACIJE KRISTALA
U ovim teskim vremenima vlada velika mrznja.
POTRAZITE POMOC - Zastite Vasu srecu, ljubav i dom.
Otklanja crnu magiju - popravlja psihicke probleme
gledanje kartama - proricanje tarot karte - sanovnik

Zasto se zivot igra bas samnom?
Zasto sam ja nesretna u ljubavi?
Vi se pitate da li je crna magija, prokletstvo ili sudbina.
Nazovite. Ja cu vam reci sta je.
Ako je u pitanju posao, novac, zdravlje, ljubav, brak.
Kako doci do svoje srece?
GEOMANTIJA * ASTROLOGIJA * NUMEROLOGIJA *
Tetka ZVEZDANA detaljno vam otkriva sto vam zvezde skrivaju o poslu, novcu, zdravlju, ljubavi, braku. Kako doci do svoje srece?
Sta Tetka Zvezdana kaze, 100 posto ne laze.
DIREKTNO PREKO TELEFON:
IZ AUSTRIJE: 0930-781-06-15
IZ NEMACKE: 09003-637-44-62
IZ SVAJCARSKE: 0906-202-210
D:09003:1,99Euro/Min.a.d.Festnetz - A:0930:2,17Euro/Min - CH:0906:4,23Fr/Min
IZ DRUGE ZEMLJE: 0043-664-27-44-221
www.sudbina.info/tetka-zvezdana/ www.astro-ezoterika.com
gledanje kartama - proricanje tarot karte - citanje buducnosti
-------------------------------------------------

Nije sve uvijek tako ruzno, ima i ljepih trenutaka kao
ovo pismo: --- Curug, USA....wrote:
> Citam o vasem textu za Kristal. Veoma si to dobro
> opisao: Gde zivite? Mnogo
> pozdrava: Branko
> -------------------------------------------------


Napomena: Prvi dio teksta je vec prezentiran ranije na blogu, s naslovom "PUT KA PROSVETLJENJU".


U Rijeci, 13.03.2006. Borivoj Bukva

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 16, 2006 12:38 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Tetka ZVEZDANA detaljno vam otkriva sto vam zvezde skrivaju o poslu, novcu, zdravlju, ljubavi, braku. Kako doci do svoje srece?


Tetka Zvezdana oće malo zaraditi... pa na žalost - toga ima jako puno. Nije ona jedina. Da hoće istinski pomoći, ona bi to besplatno. Kao i svi koji zbilja pomažu. Sad, druga je stvar ako netko tebi pomogne i onda ti SVOJOM VOLJOM želiš nešto pokloniti toj osobi... tu je stvar slobodne volje... da...da.

Hvala Borivoj na postu!

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 07, 2006 10:02 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Borivoj Bukva

METAMORFOZE ISTRE I RIJEKE

Rijeka, 2006.

-----------------------------------------
Tekst i ilustracije: Borivoj Bukva
Predgovor: dr.sc.Jadran.Zalokar

-----------------------------------------

CIP - katalogizacija u publikaciji
S V E U C I L I S N A K N J I Z N I C A
R I J E K A

UDK 725.94(497,5 Istra+Rijeka):299,51

BUKVA, Borivoj
Metamorfoze Istre i Rijeke /tekst i
ilustracije > Borivoj Bukva. - Rijeka :
vlast. nakl., 2006.

ISBN 953-9611-2-2

110619040
-----------------------------------------

PREDGOVOR
-----------

Meta-morficki ogledi, izazov i enigma na duhovnom putu
Borivoja Bukve. U cetiri samostalne tekstualne cjeline
sabran je znacajan parerga/paralipomena duhopis, pracen slikovitim biljeskama/signifikantima.
Na tragu feng-shui paradigme i litopunkturalnih istrazivanja, autor i pitanje osobne duhovnosti smjesta u okruzje jedne "pensiere debole" ekoloske artikulacije prebivanja u krajoliku. Posebno isticemo inicijalnu artikulaciju znacenja megalitske konfiguracije geicke prisutnosti "aku" tocaka i ljudskog prebivanja. Podsjetimo se na nerazrijesenu/nerazrijesivu enigmu
stonhendzskog fenomena. Ne zaboravimo da geicka "logika" nije jednaka ljudskoj ratio-doksofiliji. Ona je dublja, univerzalnija, uskladjena
s kozmickom zakonomjernoscu. Otkrivanje geicke meridijalnosti nije tako "jednostavno" kao detektiranje, poticanje i harmoniziranje CHI(KI) "protoka" duz energetskih "tokova" u covjeka. Ali kozmicka zakonomjernost jednaka je za geicku CHI(KI) kao i za ljudsku!
Tu ne pomazu puno drevna znanja (kao kod akupunkture
ili aku-presure). Ulazeci u terra incognitu energetskih tajni Zemlje, potrebno je razvijati jedan novi senzibilitet koji se budi duboko ispod praga ekoloske svijesti. Stoga vec napomenuta - "meka misao". Borivoj Bukva u nastojanju da se priblizi tom senzibilitetu ispravno se podsjeca na "sifre" mithosa u kojima je prisutan primorodijalni zov geicke mudrosti.
Nazalost, filozofija - i njezino cedo - znanost, zatvorile su taj "carobni" prolaz u dimenziju nevinog
bivstvovanja na Zemlji. Geicka mudrost je zamukla - danas u malim dozama otkriva se tek malobrojnima. Ali,
u kontekstu spiritualne evolucije/involucije i pripremi Bozanskog Zivota, - u narednom stadiju suprementalizacije Zemlje, geicki "um" progovara sve
glasnije - jer postaje sve manifestacija i katastroficka situacija. Supramentalizacija zemaljskog bivstvovanja jednako metamorfozira covjeka, covjecanstvo, sva bica na zemlji, materiju u cjelini, zivot u temelju. Izostruje se, razbistrava duhovni vid covjeka kao duhovnog bica. Zemlja se duhovno "morfeizira", tj. teramorfira, dobiva
svoj ZIVI LIK, postaje zivi subjekt duhovnog bivstvovanja. Mnoge fizicke, geoloske, kulturalne datosti pocinju se vidjeti i razumijevati na nove nacine. Tako i mini-artikulacija konfiguracije lokaliteta i tocaka istarskog i rijeckog podrucja. Fizicka area postaje i duhovna area. Mi tek slutimo sto u sebi nosi "ekoloski um" i sto zakriva "ekoloski prostor". Supramentalizacija zemaljskog bivstvovanja razrijesava i problem izgradnje jedne "feng-shui" nove geicnosti.
Drevna znanja dobivaju novi kvalitet prakticnih znanja
i umijeca u procesima planetarizacije. Jer duhovna
polilogizacija kao temeljni fenomen planetarizacije,
inkorponira i sva nova znanja i umijeca o "geickoj inteligenciji". Osluskivanje te Inteligencije - i aktiviranje njezinog nagovora - prvi je korak k novoj mudrosti Nove/Stare Zemlje. Suprementalizacija materije i zivota pripada kozmickoj zakonomjernosti. Suprementalni covjek, taj novi speciaes, ne moze fizicki i duhovno bivstvovati na Necistoj/Unistenoj Zemlji! Ona mora biti preobrazena, ali to moze tek ako se oslobode njezine primorodijalne energije i iskristaliziraju primorodijalni oblici. To je nuzna
zemaljska procesualnost/metamorphosis prema Novom Speciaesu i Novoj Zemlji.
Da tuda nailaze i mnoge geicke i klimatske katastrofe - to je razumljivo u procesima purifikacije, sublimacije, supstancijalizacije i spiritualizacije Zemlje. Bozanski zivot na Zemlji podrazumijeva i hod kroz Zemlju Tame i Patnje - ali iza toga je blazenstvo zemaljskog u obom bozanskom!
Nova svijest i novi senzibilitet tek su slabasne naznake supramentalnih pocetaka. I ovaj spis, u slutnji tih daljina, na ovom nasem lokalitetu upucuje na potrebu novog vidjenja/razumijevanja geicke mudrosti i bez cijeg ozbiljavanja nema istinske buducnosti. Ovaj spis moze biti i putokaz drugacijim duhovnim istrazivanjima i zahvalni smo autoru sto je kroz pokusaj drugacijeg razumijevanja zavicajnog prebivanja dao materijal i poticaj i za one koji dolaze.

dr.sc. Jadran Zalokar

U Rijeci, mjeseca veljace, 2006. godine.
-----------------------------------------------

SADRZAJ:
--------

02.- Predgovor, dr.sc. Jadran Zalokar
03.- Na tragu megalita
04.- Kako uskladiti tijelo, dusu i okolinu
10.- Istra i sva njena bozanstva
16.- Zmajeve linije Istre i Rijeke
23.- Rijecke metamorfoze (1. dio)
37.- Rijecke metamorfoze (2. dio)
45.- Rijeka/Fiume (crtez)
46.- Groznjan (crtez)
47.- Groznjan - grad umjetnika
48.- Govor kamenja - Dvigrad
49.- Dvigrad (crtez)
51.- Puran nad Pazinskom jamom
52.- Pazin (crtez)
53.- Putevima Sv. Eufemije - Rovinj
54.- Vodnjan - preteca Ekumenizma
55.- Rovinj (crtez)
56.- Vodnjan (crtez)
58.- Skriveno blago Istre
59.- Ruze vrta Trsata
61.- Karlovacke metamorfoze
63.- Biografija

Napomena: Svi navedeni tekstovi nalaze se na blogu:
http://budan.blog.hr/ -> ides na pretrazivac
"google" i potrazi tekst.
------------------------------------------------

BIOGRAFIJA
------------

Borivoj Bukva rodjen je 10. studenog 1948. u Karlovcu.
Zavrsio je Srednju tehnicku i Visu strojarsku skolu u
Karlovcu 1971. po struci je inz.strojarstva.

Clan je raznih drustava i organizacija. Djeluje kao clan u MO.Luka, takodjer u "Odboru za kulturu, tehnicku kulturu i sport" pri Zupanijskoj skupstini, Primorsko-Goranske Zupanije. Clan je Radnicke stranke Hrvatske, a 2003 godine sudjelovao na izborima kao Nosilac liste i kandidat za Hrvatski Sabor.

Jogger je i planinar, pretrcao Venecijanski maraton 1993.

Podrucje njegova djelovanja izmedju ostalog je i ezoterija, prisutan je u: radiesteziji, bioenergiji, psihoterapiji, kristaloterapiji, kromoterapiji, akupresuri, feng shui, astronumerologiji, ji dzingu,
litopunkturi i drugdje. Clan je Teozofskog drustva
"Rijeka prema mudrosti". Jedan je od organizatora
"Kampa ljubitelja prirode i drevnih mudrosti" u Gozd
Martuljku, Slovenija.

Osim haiku poezije, pise poeziju i prozna dijela. Objavio je do sada knjige: SVJETILJKE I ZIVOT, proza (Rijeka,1994), PETA RIJEKA, poezija (Rijeka, 1996), zbirke haiku poezije: U PROLAZU (Rijeka, 1996), DODIR USANA (Rijeka, 1998), MJESECEV JAHAC (Rijeka, 1999), LEPTIROV POLJUBAC (Rijeka, 2000), PAS KOJI JE MISLIO DA SAM ZEC(Rijeka, 2001), SKOK RIBICE (Rijeka, 2002), NEBESKE GRANICE (Rijeka, 2003), ORLOV LET (Rijeka, 2005), SA PEROM U RUCI, knjiga (proza,poezija,crtezi),(Rijeka, 2004), i zbirka poezije U ZAVJETRINI VREMENA (Rijeka, 2004).

Objavljuje clanke iz oblasti kojima se bavi u mnogobrojnim knjizevnim casopisima i listovima u zemlji i inozemstvu, a cesto gostuje i na radio i TV stanicama. Sa grupom entuzijasta uredjuje na internetu stranicu "Karolina Rijecka". http://karolina-rijecka.com

Clan je: Drustva haiku pjesnika-Rijeka, Drustva hrvatskih haiku pjesnika, Haiku drustva Slovenije, Drustva hrvatsko-japanskog prijateljstva i Drustva jugoslovensko-japanskog prijateljstva pri Univerzitetskoj sekciji Novoga Sada.

Sudionik je konferencije Svetskog haiku udruzenja(WHA) odrzane u rujnu 2000. godine u Tolminu (Slovenija).

Slikarstvom se intenzivnije pocinje baviti 1984. Ucenik
je likovnog pedagoga, akademskog slikara dr.sc.
Bogomila Karlavarisa od 1986. godine. Pohadjao je
tecajeve crtanja i slikanja, suradjivao s likovnim
pedagozima, djelovao u nekoliko likovnih radionica i
drustava. Jedan je od organizatora rijeckog Montmartrea
na Trsatu 1998. godine. Organizator je i inicijator
Likovnih susreta u Jedrarskoj ulici u Rijeci.
Sada je clan Likovnog Društva "Kozala" u Rijeci. Radi u tehnici ulja, akvarela i pastela. Tematski je raznorodan, od ciklusa primorskog pejsaza, aktova, mrtve prirode, do znacajnih radova apstraktnog i ekspresivnog obiljezja. Prisutan u crtezu, haiga crtezu i grafici. Izlagao je na 44 samostalne i 163 kolektivne izlozbe u zemlji i inozemstvu.Ilustrator je i urednik vise knjiga, kao i autor mnogobrojnih haiga crteza, njegov haiga crtez je priznat u svijetu. Pjesme i kratke price su mu objavljivane u casopisima, knjigama, na web sajtovima i u antologijama, kako u zemlji tako i u inozemstvu.

Dobitnik je vise priznanja i nagrada za svoje stvaralastvo.

Od 2005. godine za doprinos u davalastvu krvi, Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesic odlikovao ga Ordenom Danice Hrvatske sa likom Katarine Zrinjske.
----------------------------------------------------

Napomena: Ukupan broj stranica teksta sa interneta, kad se printa je oko 90 stranica. Skripta sadrzi 64 stranice, na svakoj su po dvije (A5) format, znaci ukupno 128 stranica. Priblizno 90 stranica teksta i
38 stranica koje sadrze skice, sheme, crteze, karte,
i dr. Format skripte: 21x29,5 cm, uvez: meki, cijena:
(60 kn + postarina pouzecem). Narudzbe se primaju postanskom uplatnicom na adresu: Borivoj Bukva, Adamiceva 13. 51000 Rijeka, Croatia.
-----------------------------------------------------

U Rijeci, 17.03.2006. Borivoj Bukva

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: latice
PostPostano: pon maj 22, 2006 4:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
LATICE
------

Napokon, kockice se lagano ali sigurno poslozile i upornost nekolicine entuzijasta, tako i mladih pjesnika i haiku pjesnika urodile plodom. Iz pupoljka
cvijeta, rascvjetana mladost u laticama, nalazi svu
ljepotu zivota i svijeta kojem pripada. Ona ima osjecaj za pravo i sve ono sto ide dalje. I kako rece pjesnik: "Haiku je poljubac pjesmi zivota!"

Sto drugo napisati, nego ponoviti ispis Latica, kratko, jasno i zenovski savrseno: "... citajte, pisite, zivite zen.."

Obradovala me je informacija sa MojBlog.hr, u kojoj se
napominje: "HAIKU NA LATICAMA, SVI STE POZVANI"

Lasta je nedavno sletjela na vlastitu domenu swallowblue.com (Blue World) i na njoj kreirala 3 poddomene. Jedna od njih je poznata Grintaonica, èiji naziv govori sve o sadržaju bloga. Druga je kanoæal. Za one koji ne znaju, kanoæal je u Dalmaciji naziv za dalekozor. Na tom blogu, njen sin slikom, a ona rijeèima opisuju mjesta koja su posjetili. Treæa, i trenutno najzanimljivija je poddomena Latice. Na Laticama lasta objavljuje svoj haiku i detalje iz japanske poezije, a uz nju, svi ste pozvani objavljivati vlastiti haiku. Zanimljivost vezana uz Latice jest da je lasti, nakon što su Borivoj Bukva i Jadran Zalokar (naši najpoznatiji haiku pjesnici, a ujedno i urednici najjaèeg haiku udruženja - Karolina Rijeèka) otkrili taj blog, ponuðena suradnja. Link na Latice biti æe postavljen na službene stranice haiku pjesnika Hrvatske, a lasta je pozvana na Arcu Fiumanu (susret haiku pjesnika i društva prijatelja Hrvatska-Japan) gdje æe se èitati i njeni stihovi. Svi Vi koji imajte sklonosti prema ovakvom tipu umjetnièkog stvaralaštva, pozvani ste da se pridruže lasti na Laticama objavljivanjem svojih haiku stihova. Ne trebate se sramiti

http://latice.mojblog.hr/

Cestitam Laticama i hvala redakciji MojBlog.hr sto su objavili ovu informaciju. A sada Vam prezentiram moj odabir haiku pjesnika i blogera, onih koji pisu haiku, koji su zapoceli s pisanjem haiku, i onih koji su se zanimali za pravila pisanja haiku, sa kojima se redovito dopisujem unatrag dvije godine:

- LATICE
http://latice.mojblog.hr/
- LIDDY
http://www.swallowblue.com/
- MOJA SJENA I JA
http://www.blogoye.org/ida4you/
- SICUSNA PLAVA ISKRA
http://microbluesparkle.blog.hr/
- KRISTALNA KRUNA
http://maslacak.blog.hr/
- OSHUN U CAROBNOM VRTU
http://oshun.blog.hr/
- ELENA... MAMA... DRZI ME
http://elena.blog.hr/
- ZUBOR NEBESKIH VISINA
http://safiris.blog.hr/
- BREZA
http://www.delo.si/blog/alenkahaiku/index.php
- LADYBIRD HAIKU
http://polonahaiku.blogspot.com/
- PERO MALO PIRGAVO
http://delo.si/blog/jacahaiku/index.php
- IRIDA
http://irida.blog.hr/
- ZARATUSTRA
http://www.blogoye.org/zaratustra/


Ne mogu zaobici i moja preostala tri bloga:
- VILINSKOM STAZOM
http://www.blogoye.org/borivoj/
- HAIKUIST
http://www.delo.si/blog/bborivoj/
- BUDAN BLOG
http://budan.blog.hr

I svakako na kraju da spomenem nasu ljubimicu koju brizno s ljubavi njegujemo i uzdizemo, nasu dragu:
- KAROLINA RIJECKA
http://karolina-rijecka.com
Uz pozdrav redakcije Karoline Rijecke, Lore, Jadrana,
Vedrana, Bore, i Borne.

HRVATSKI HAIKU LINKOVI:

DruŠtvo hrvatskih haiku pjesnika
http://www.haiku.hr/
HAIKU ZBORNIK - IVANIÆ GRAD - INTERNAUT
http://haiku.internaut.hr/
ERATO - NATJEÈAJ ZA NAJLJEPŠU LIRSKU PJESMU
http://www.erato.hr

Napomena: Neka mi se ne zamjeri ukoliko sam nekog ispustio, lista nije konacna. Svi Vi koji pisete
haiku, a nisam Vas do sada registrirao, javite se.


U Rijeci, 19.05.2006. Borivoj Bukva

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Gozd Martuljek
PostPostano: čet jul 06, 2006 3:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Sveti čovjek.
Tačka nestajanja u
sumrak dana.

/B.B./


Objavljn je na mome blogu raspored
predavanja na kampu u Gozd Martulku.
Pogledaj post ranije GOZD - 2006.

http://budan.blog.hr/

lp, boro

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: GOZD-2006
PostPostano: pon aug 21, 2006 5:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
--------------------------------------------------------------------------------

GOZD-2006

-------------

"Od srca suncan pozdrav svim clanovima i prijateljima Drustva i svim, koji bi zeljeli podjeliti malo drugaci i zanimljiviji godisnji odmor na zelenoj livadi, Jasi, u Gozd Martuljku.
Ove godine priredjujemo ucenje i druzenje po trideset i drugi put, uistinu mozemo govoriti o tradicionalnom susretu, koji ce trajati od 22. jula do 6. augusta 2006."..., tako u svom uvodnom komentaru u biltenu GOZD, napominje predsjednica Drustva ljubitelja prirode i drevnim mudrosti, Marija Mojca Vilar.

Kamp posjeduje hvalevrijednu tradiciju. Njegov zacetak seze u 1975, kad je na 100. godisnjicu Teozofskog Drustva, kojeg su ustanovili 17.11.1875. Helena Petrovna Blavatsky i Henry Steel Olcott u New Yorku, po prvi put organiziran. Tada je priblizno tridesetak
clanova nekadasnje jugoslovenske podruznice priredilo ljetnu skolu teozofije. Kamp je nastao spontano iz unutarnje potrebe za spoznajom Istine i duhovnih zakonomjernosti. Jasa, posjeduje cudovitu energiju a otkrio ju je Tili Havlicek, koji je od samog zacetka
aktivan clan, koji po tko zna koji put nadahnjuje sudionike kampa zanimljivim predavanjima. Tako i ove godine uz predavanje odrzao je i MISU NA JASI. Na kampu odrzana je i promocija knjige Vesne Krmpotic, Stotinu i osam, u njenoj prisutnosti. Trezezbor Piekutowski - Bonk odrzao je predavanje o volontiranju u Eko centru - Caput Insulae, Beli, potom uz logorsku vatru Paganizam i staroslavenska bozanstva. Dizdarevic Namik demonstrirao borilacke vjestine s macetom, Mojca Malek Morya, zvucnu radionicu sa Tibetanskim Gongom, Ivica Padjen je odrzavao svakodnevno Yogu, u otvorenju kampa sudjelovali su Robi i Vesna Vilar, na dalje bili su prisutni kroz predavanja ili radionice Ivan Mohoric, Roman Derling, Edo Turk, Darja Bozec, Ivan Prekop, Mojca Vilar, Alenka Ribic, Taja Albolena, Shana Flogie, Ana Kavcic, Josko Ulcak, Josip Jankovic, Brane Kobal, Igor Konanenko, Irena Roglic, Djurdjica Kovacic, Andzela Perusic, Marijan Vidensek, Milena Plut, Marijan Vejvoda, Elena Jencek, Bernardka Zorko, Zlatko Krizan, Ljudmila Stele, Dusan Donko i ostali...
S dijecom kroz igru i radionice u Patuljkovoj Drzavi vodile su brigu i igrale se s dijecom Janja Pokleka i Sonja Kopinc.
Dugogodisnji posjetioci kampa napominju: "Posjedujemo sve elemente: zemlju, zrak, vodu, vatru, eter. Sve to na tako malenom prostoru, s toga smo zahvalni za taj blagoslov. Jasa ima carobnu moc, kad jednom dodjes u tu cudovitu prirodu, i medju otvorene ljude, vracas se kuci izmjenjen."
Kad sam slovenskom knjizevniku i teozofu Krizanovski Olegu, sada davne '92 kazao: "Zao mi je sto i ranijih godina nisam dolazio na ovo mjesto. On je odgovorio: Nemas za cim da zalis, dosao si onda kada je to trebalo!"

Pogledaj fotografije na http://budan.blog.hr

http://www.blogoye.org/borivoj/

http://borivojbukva.mojblog.hr

Nezaboravi haiku http://karolina-rijecka.com





U Rijeci, 14. kolovoza 2006. Borivoj Bukva

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: O HODANJU PO VODI
PostPostano: uto okt 24, 2006 10:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
O HODANJU PO VODI

Živio u Indiji jedan veliki guru. O njemu se pričalo da hoda po žeravici, po vodi, po zraku. O njemu se pričalo kao o najvećemu čudu.
Jedan je mladić poželio, silno poželio, da nauči hodati po vodi.
«Neću žaliti truda ni vremena», zavjetovao se, «samo da naučim tu čudesnu vještinu, samo da se oslobodim zemljine sile teže».
Pošao je učitelju, i kazao mu svoju želju. Ovaj ga sasluša i reče: «Dobro. Naučit ću te hodati po vodi. Ali me moraš u svemu slušati – ne postavljati pitanja i primjedbe, već bespogovorno činiti što ti kažem».
«Slušat ću te, učitelju», obeća mladić.
Učitelj mu pokaza ležaj u kolibi, koju je djelio s još nekim učenicima. Sutradan, u cik zore, guru ga probudi i naloži mu da smjesta krene u obližnje selo, i da tamo pomogne seljanima kopati vodojažu. Učenik ga bez riječi posluša. Cijeloga je dana marljivo radio u selu. Uvečer se vratio tako umoran, da je jedva progutao pokoji zalogaj. Svalio se na ležaj i zaspao mrtvim snom.
Sutradan se zbude isto. Opet ga učitelj u cik zore probudi i pošalje u selo da pomogne seljanima vršiti žito. I opet se uvečer učenik vratio mrtav umoran, i malo zbunjen.
Takvo se učenje svakoga dana ponavljalo. Učenik je šutio, ali je tu i tamo razmišljao nije li se učitelj možda zabunio šaljući ga ovako u dobrotvoran rad, a on je zapravo došao naučiti da hoda po vodi.
Vrijeme je protjecalo bez promjene. Selo pokraj učiteljeve nastambe bijaše vrlo siromašno, njegovi su žitelji počesto gladovali. Učenik je radio sve što mu je učitelj zapovijedao, ali je bivao sve nestrpljiviji. «Kad li će me naučiti da hodam po vodi»? pitao se.
Jednoga je dana, prolazeći pokraj rijeke put sela, ugledao učitelja gdje hoda po vodi. Taj ga je prizor ohrabrio. «Očito, bliži se dan kad će mi učitelj pokazati tu vještinu», pomisli.
Te večeri, učenik se približi učitelju, pokloni se, i upita smije li, ipak, nešto upitati. Vidjevši njegovu veliku gorljivost i tjeskobu, učitelj se smekša, i dopusti mu da ga upita što želi.
«Učitelju, koliko će još dugo trajati ova priprema do pravoga učenja»? upita učenik.
«Do pravoga učenja»?! nasmija se učitelj. «Pa ovo je pravo učenje! Pomaganje drugima je pravo učenje»!
Učenik ostade razjapljenih usta.
«Kako? Zar se nismo dogovorili...»?
«Dakako. Hodanje po vodi bio je mamac. Da ti kažem: to hodanje po vodi je lako, ono se nauči za svega pet, šest godina. Ali rad za druge bez plaće, bez stjecanja ugleda i priznanja – to nije lako. To se uči cijeli život».

( Indijska priča, prepričala V.K.)
preuzeto iz knjige «VRLINE NENASILNOSTI» koju je sačinila Vesna Krmpotić
----------------------------------------------

http://www.blogoye.org/borivoj ili
http://borivojbukva.mojblog.hr/

http://budan.blog.hr/
http://karolina-rijecka.com

pozdrav, boro

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Sveti prostor starohrvatske mitologije
PostPostano: uto nov 07, 2006 12:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Znanstveno istrazivanje podrucja brda Perun i zaseoka Trebisca kod Moscenica

SVETI PROSTOR STAROHRVATSKE MITOLOGIJE

Tijekom dvogodisnjeg znanstvenog istrazivanja dokazano je da je na prostoru oko brda Perun na juznim obroncima Ucke, neposredno iznad Moscenica, najstarije slavensko stanovnistvo istarskoga poluotoka i zapadnog
Kvarnerskog primorja imalo svetiste svojega poganskog boga Peruna, velikog gromovnika.

Na prostoru oko brda Perun na juznim obroncima Ucke, neposredno iznad Moscenica, najstarije slavensko stanovnistvo istarskoga poluotoka i zapadnog Kvarnerskog primorja imalo je svetiste svojega
poganskog boga Peruna, velikog gromovnika, sto je dokazano tijekom dvogodisnjeg znanstvenog istrazivanja spomenutog brda i zaseoka Trebisca u njegovom jugoistocnom podnozju, gdje bi uskoro trebala biti postavljena prva muzejska zbirka u Hrvata o staroslavenskoj mitologiji.
Katedra cakavskog sabora opcine Moscenicka Draga jos je 2004. godine zapocela prikupljati podatke o povijesti, stanovnistvu i obicajima zaselaka i kuca u kanjonu od Moscenicke Drage (sv.Petar) do Trebisca te na geografskoj karti oznacavati puteve i staze koji vode do tog neispitanog podrucja, a u suradnji s dr. sc. Tomom Vinscakom i skupinom studenata s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveucilista u Zagrebu provedeno je terensko istrazivanje toponima brda Perun i sela Trebisca u cijim se nazivima kriju tragovi pretkrscanskog
mitskog sadrzaja.


Terenska nastava

- Za toponime Perun, Voloski kuk i Trebisca iznad Moscenica oduvijek se znalo. Takoder se znalo da su ti toponimi vjerojatno ostaci iz vremena dok Slaveni/Hrvati jos nisu primili krscanstvo, tj. iz vremena doseljenja Hrvata na ove prostore i to od 6.do 8. stoljeca. U to vrijeme oni su imali kljucnu ulogu u starohrvatskome mitskome svjetonazoru. Do danasnjih
dana na hrvatskome prostoru sacuvalo se vrlo malo toponima koji nam govore o pretkrscanskim poganskim vjerovanja prvih Slavena koji su naselili ove prostore. Osim ovih vec spomenutih javlja se Perun, Perunic, Perunsko, Zrnovnica juzno od Splita, poluotok Veles kraj Novog Vinodolskog i Mokosica kraj Dubrovnika, a postoje jos neki mikrotoponimi koji upucuju na pretkrscanska poganska vjerovanja. U vrijeme pokrstavanja Hrvata postupno su se napustali stari sakralni nazivi i ustupali svoje mjesto novim
krscanskima. Tamo na gorskim vrhuncima gdje su nekada bila svetista posvecena Perunu nastale su ranokrscanske crkvice posvecene sv. Iliji, Mihovilu, ili Jurju - pojasnjava dr. sc. Tomo Vinscak, docent na
Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Istrazivanje je potaknuo prof. Veseljko Velcic, predsjednik Katedre cakavskog sabora opcine Moscenicka Draga, koji je u listopadu 2004. godine predlozio da dr. sc. Vinscak u okviru terenske nastave sa studentima etnologije i kulturne antropologije provede preliminarno istrazivanje vezano uz toponime Perun i Trebisca te je vec u studenome skupina u kojoj su sudjelovali studenti i studentice Ivana Galetic, Romana Hansal, Ana Montan, Katarina Coha, Gordana Tihomirovic, Tibor Komar i Andrija Rubinic iz Moscenica obisla spomenuto podrucje.


Trenutak spoznaje

- Nase istrazivanje pratili su i snimatelji Hrvatske televizije te su za potrebe znanstvenog programa pod nazivom »Trenutak spoznaje« izradili
film koji je nedugo zatim bio prikazan sirokoj gledalackoj javnosti. Kako bismo bili sto sigurniji da je posao kojega smo se prihvatili ispravan, obratili smo se za pomoc vodecim hrvatskim, austrijskim i slovenskim znanstvenicima iz podrucja jezikoslovlja, arheologije i etnologije - dodaje dr. sc. Vinscak.
Pozivu na suradnju odazvali su se akademici Radoslav Katicic, Petar Simunovic, Mislav Jezic, sveucilisni profesori Vitomir Belaj, Georg Holtzer iz Beca, Zmago Smitek i Lenart Skof iz Slovenije, ravnateljica Instituta za jezik i jezikoslovlje Dunja Brozovic Roncevic, arheolog Vladimir Sokol i ravnatelj Etnografskog muzeja u Zagrebu Damodar Frlan, da bi potom 18. i 19. svibnja 2005. pod vodstvom dr. sc. Vinscaka i uz pomoc domacih ljudi te Ivana Nine Rubinica organizirana prva znanstvena ekspedicija na Zaglav, Perun i Trebisca.
Obilaskom brda Perun, zaseoka Trebisca i podrucja oko tih mitologijskih toponima udaljenih 3,5 kilometara od M Paralele.

- Tijekom posljednjeg obilaska terena postala nam je zorno jasna zivotna vertikala gore-dolje (osnovni element u mitu o dvoboju gromovnika i zmije) stanovnika zaselaka Potocke (Moscenicke) drage, sa sezonskim (ljetnim) uzdigom stoke na pasnjake i svakodnevnim usponom seljaka na njive u Zaglavu i Dolu sa zapadne strane Peruna, sto vise odgovara alpskom stocarstvu koje je zabiljezeno i na Velebitu, nego
transhumantnom koje su sa sobom donijeli Cici.
Pregled lokaliteta zvanih Trebisca (Gorenje i Dolenje) osporava pretpostavku (koju je inace vrlo uvjerljivo podastro becki prof. Georg Holzer u Moscenickom zborniku 3/2006) da je taj toponim nastao kao posljedica trijebljenja sume(krcenja) u vrijeme srednjovjekovne feudalne
kolonizacije sumskoga podrucja, a ne - kako se pomisljalo - od prasl. trjeba = »zrtva«. Ta su Trebisca, naime, vrlo strmi sumom obrasli obronci Ucke
gdje je bilo kakvo krcenje, da bi se dobila obradiva zemlja, posve besmisleno. Osim toga, s njima su povezani i (presuseni) izvor, vododerina i dosta
velika spilja, sto se uklapa u vec dobro poznatu scenografiju indoeuropskih svetih mjesta (primjerice, Delfi u Grckoj).
Naprijed spomenuti pregled Trebisca, kao i jasna paralela s lokalitetom Tribisca kod Zrnovnice istocno od Splita (isto pod vrhom zvanim
Perun) meni govore da ce pri vrednovanju Trebisca nad moscenickim Potokom valjati jako ozbiljno razmisljati o njima kao starohrvatskom poganskom kultnom mjestu (mjesto zrtvovanja i, vjerojatno, proricanja) -
naglasava prof. dr. sc. Belaj.

Suradnja s Javnom ustanovom »Park prirode Ucka«

Zaselak Trebisca je ostao ocuvan do danasnjih dana, sto moze zahvaliti smjestaju u sredini kanjona kojim je tekao potok prema moru, stvarajuci pred sobom jednu od najljepsih i najizrazitijih bujicinih udolina na podrucju Parka prirode Ucka. Stoga su, sukladno propisima o zastiti kulturnih dobara, Trebisca evidentirana kao nepokretno kulturno
dobro-etnoloska bastina, a prijedlogom Prostornog plana zaselak je opisan kao »...napusteno selo planinskog tipa, izvanredno dobro sacuvano i iznimne
ljepote krajolika, gdje je potrebno obnoviti most i mlin...«.
Zastita i uredenje kuce u kojoj bi trebao biti smjesten muzej i etnografska zbirka samo je jedan od ambicioznih projekata Katedre jer je s idejom zastite i valorizacije podrucja Trebisca te
prezentacije bogate tradicije ovoga kraja ostvaren kontakt s Javnom ustanovom »PPU« te je u planu i projekt »Povijesne staze Moscenicka draga - Trebisca - Perun« obnove, uredenja i oznacavanja poucnih staza.

Rekonstrukcija mita

Proslomjesecni uspon na Zaglav podno Peruna i spustanje povijesnom stazom do Trebisca predvodili su ing. Vinko Skalamera, clan predsjednistva Katedre te predsjednik lovackog
drustva »Perun« Frane Rudan, a grupa koja se probijala vrlo strmim i neprohodnim stazama pokusala se u
mislima vratiti u vrijeme dolaska Hrvata na ove
prostore i osjetiti svetost ovog prostora.
- Seleci se iz stare domovine u nove prostore Slaveni/Hrvati nosili su sa sobom materijalne predmete koji su im bili potrebni za zivot
(uporabni alati, preslice, rala, jarmovi, kola, nosnje...), kao i sav duhovni svijet koji ukljucuje religijski svjetonazor, vjerovanja, kazivanja,
obicaje i obrede. Uz vojne casnike imali su i one koji su se brinuli o duhovnome zivotu, neku vrstu druida, vraceva ili - najispravnije receno - zreci. Oni su u svojim glavama nosili cijelu mitsku sliku, vjerojatno u obliku nenapisanog mita. Mitska su se kazivanja znala napamet i penosila usmenim putem, a onaj koji je znao kazivati mit bio je vrlo cijenjen u zajednici jer je za zivot ljudi mit bio potreban koliko hrana i oganj.
Kada su skupine prvih Slavena/Hrvata stigle u nove krajeve najprije je trebalo zaposjesti zemlju. Nakon sto su se smjestili u odredenom
prostoru, duznost zreca bila je da na prava mjesta postavi bogove i bozanstva. Tek kada su bogovi sjeli na njima odgovarajuca mjesta tada je zrec mogao nastaviti pricati mit i tek tada se moglo reci da je taj prostor zauzet i potpuno usvojen kao svoj, nas.

Bog Gromovnik Perun, koji ubija zmiju i oslobada vode trebao je biti gore na gori gdje je suho i gdje raste dub ili bor. Zamisljan je kao
orao koji sjedi na suhoj ili zlatnoj grani na vrh duba i gleda na sve cetiri strane svijeta kako bi vidio sto tko radi. Do njega sjedi kcerka, kukavica Mara i devet orlica koji su joj braca.
Dolje ispod gore, na vodi gdje raste vrba, u njenom korijenu obitava Veles ili Volos - bog zemljoradnika ili bog stoke, koji se zamislja
kao pernata zmija ili zmaj te ponekad kao dlakava zivotinja ili medvjed.
Nesreca nastaje onda kada se zmija osokoli i pocne penjati gore na goru gdje je Perun. Zmijina je zelja da Perunu oduzme vode koje ljudima, poljima i stoci zivot znace. Perun tada bije, udara ili pere ognjenom munjom i tjera Velesa dolje u korijen, u vodu, jer mu je tamo i mjesto. To se dogada uvijek dok grmi i sijeva. Postoji jos i treca bozanska osoba, a ta je Mokos - Perunova i Velesova zena, koja u vrijeme ljeta boravi u Perunovom svijetu, a zimi u Velesovom.
Zelja nase istrazivacke skupine bila je rekonstruirati taj mitski svijet i prostor i dati sakralnu interpretaciju krajobraza oko Moscenica, a u tome smo potpuno uspjeli jer smo pokazali da je
Hrvatima ovaj prostor oko Peruna i Trebisca bio
narocito svet i da je gora Perun njima predstavljala ono sto Grcima predstavlja Olimp - istice dr. sc.
Vinscak.

Moscenicke Drage grupa akademika, profesora i doktora znanosti, lingvista, indologa, etnologa i arheologa dosla je do zakljucka da se radi o svetom prostoru slavenske mitologije te je zatim u listopadu prosle
godine odrzan znanstveni skup tijekom kojega je zakljuceno da treba nastaviti daljnja istrazivanja i izvrsiti pripreme za otvaranje prve faze muzejske
zbirke u Trebiscima (radovi s toga skupa objavljeni su u 3. broju Moscenickog zbornika).

Nazivi Perun i Trebisca oduvijek su bili primamljivi za lingviste i znanstvenike koji se bave rekonstrukcijom staroslavenske mitologije i
vjerovanjem Hrvata prije no sto su primili krscanstvo, a na temelju toponomastickih i topografskih podataka moze se pretpostaviti kako ime brda Perun doista potjece od imena boga gromovnika poganskih Slavena te se to zemljiste, interpretirano sakralno, moze smatrati njegovim svetistem.
Naime, ustroj toga svetista potpuno odgovara strukturi drugih poznatih Perunovih svetista u Kijevu, kod Novgoroda, u okrugu Stralsund u sjevernoj Njemackoj
pri Baltickom moru, nad Zrnovnicom kod Splita, cime se pretpostavljeno svetiste iznad Moscenica uklapa u siroko postavljen okvir.


Zrtve bogu Perunu

- U staroj ruskoj crkvenoj knjizevnosti ima poprilican broj spisa u kojima se suzbijaju ostaci neprevladanoga poganstva te se cesto imenom
spominje Perun i njegovo »trebisce« - mjesto na kojem mu se prinosi »treba« (praslavenska rijec koja znaci zrtva te je usla i u crkvenoslavensko liturgijsko nazivlje). Polozaj Trebisca bio bi dakle mjesto
gdje se zrtvovalo bogu Perunu, a buduci da se on i njegov zrtvenik spominju u tim tekstovima toliko cesto skupa, tko to ne zna ne moze drukcije tumaciti
toponime Perun i Trebisca - navodi akademik Radoslav Katicic.
Iako praslavenski glagol »trebiti«
znaci »krciti« pa imenica »trebiti« moze
znaciti »krcevina«, profana etimologija toponima pada
u vodu obilaskom terena jer se tek tada moze uvidjeti da se radi o toliko strmom podrucju da tamo nikome ne bi palo na pamet krciti sumu.
Upravo je to potvrdeno proslomjesecnim istrazivanjem tragova svetista nad Moscenicama kojemu je stozer bio vrh Perun, a niz utvrdenih pojedinih podataka, kako je istaknuo akademik Katicic, bez ikakve dvojbe dokazuje da se radi o poganskom slavenskom svetistu i jednome od najvaznijih
povijesnih i kulturnih spomenika u Hrvatskoj.
- Ceski povjesnik Jan Peisker je na zapadnoslavenskom podrucju utvrdio 32 primjera jednako rasporedenih komponenti nekoga poganskoga sakralnog prizorista: tekuca voda, s njezine desne strane (gledajuci nizvodno) stijena koja svojim imenom podsjeca na Vraga, strah, tamu, pakao, crno, vranca, a s lijeve obicno nesto visi gorski vrh cije ime asocira
na Svaroga, Sunce, Svantevida, nebo, bijelo, bijeloga konja/kobilu. Peisker je tu pravilnost u toponimiji interpretirao kao trag svetista stare iranske
zoroastrijske dualisticke religije u kojoj bi na lijevoj strani rijeke stovali dobroga, bijeloga boga, boga svjetla, Ahura Mazdu, a na desnoj zloga, crnoga boga, boga tame, Devu - objasnjava prof. dr. sc. Vitomir Belaj, povlaceci paralele s vrhom Perun u cijem se podnozju nalazi seoce Trebisca, iznad kojega je izvor potoka sto tece kroz selo.


Ucka = Olimp

Da se radi o svetom mjestu, slutio je jos i prevoditelj ceske verzije srednjovjekovnoga Elucidarija na hrvatski jezik (sacuvanoga u Zgombicevu
zborniku) kada je u opis Europe ubacio Ucku:
»Ucenik rece: Povej mi o toj vlaste jaze imenujet se Europija.
Ucitelj otveca: ...Vaspet jest jedna last jaze zovet se Istrija. I v toj zemlji jest jedna gora jaze zovet se latinski Olinfos jeze jest Ucka i te gori visokost ide daze pod oblaki.«
- Autor je morao biti dobro upoznat s podrucjem ispod Ucke, inace ju ne bi izjednacio s drevnim i slavnim bozanskim Olimpom. Tko je poput
nas krenuo pjesice uz Potok u guduru Potocke vale do Trebisca, pa jos u mislima pokusao zamisliti izgled i snagu Potoka prije no sto su mu ljudi ukrali vodu
na izvoru, zna kako se tamosnja priroda doimlje
covjeka. Ako se pak dalje penjete prema Petrebiscu pa vam se ukazu divlje stijene Vojaka, »Olinfosa«, stane vam dah. A kada cujete da se jedna od stijena ispred vas, gore iznad izvorista Potoka zove Voloski kuk, a da vam je za ledima Perun, krajnje je vrijeme da pocnete o tome ozbiljno razmisljati - naglasava prof. dr. sc. Belaj.
Tijekom terenskog etnografskog i etnoloskog istrazivanja potrebno je bilo pronaci izvorne kazivace koji ce znati razne price, legende i vjerovanja sto su se prenosila usmenim putem do danasnjih dana, a
biljezena su i kazivanja o tome kako se nekad zivjelo na ovim prostorima. No, buduci da je etnografska i etnoloska grada vrlo recentna, dobiveni se podaci
odnose na kraj 19. i cijelo 20. stoljece te stoga mogu malo reci o etnogenezi i doseljavanju Slavena i Hrvata na ove prostore. Zato bi u buducnosti u proucavanje mitoloskih toponima nasega kraja trebali biti involvirani i arheolozi, no dotad najvazniji (i jedini) putokaz u tzv. »tamna« stoljeca (od 6. do 8. st.) po dolasku Hrvata na ove prostore predstavlja
toponimija, topografija i price prenosene generacijama.


Muzejska zbirka

Mracna stoljeca i vjerovanja nasih predaka trebala bi osvijetliti buduca muzejska zbirka o staroj hrvatskoj mitologiji u Trebiscima, gdje je tijekom proslomjesecnog terenskog ispitivanja na trasi Zaglav -
Mrdacici - Pretrebisca - Gorenje Trebisca - Dolenje Trebisca - Voloski kuk, skupina predvodena prof. Veseljkom Velcicem pripremala kucu u kojoj ce zbirka
biti smjestena.
Na izradi planova i postavljanju etnografske zbirke radit ce studenti etnologije i kulturne antropologije predvodeni prof. Velcicem i dr.
sc. Vinscakom, a radovi ce poceti odmah po izdavanju potrebnih dozvola od nadleznih ministarstava te se otvorenje ocekuje 2007. godine.
- Takav je muzej potreban da bi se domacoj i stranoj javnosti ukazalo na sakralnu vrijednost ovog prostora, a ovakva su istrazivanja vrlo vazna za rasvjetljavanje prvih, »tamnih« stoljeca dolaska Hrvata na ove prostore. Kako idemo vise u buducnost to nam vise postaje jasnija nasa proslost, a kroz takva istrazivanja pokazuje se povijesni, kulturni i etnicki identitet ljudi ovog kraja. Sve nam je to potrebno kako bismo pokazali nasu etnoduhovnost i
ukorijenjenost u krajobraz koji nas okruzuje.
Krscanstvo je promijenilo imena starih bogova i postavilo nova, ali se stara slika svijeta nije bitno promijenila - zakljucuje dr. sc. Vinscak.

Pisala Ana Makek


/ Napomena: Novi List -> http://www.novilist.hr/ od
Nedjelje, 5.11.2006. -> Prilozi -> Mediteran -> SVETI
PROSTOR STAROHRVATSKE MITOLOGIJE.

Dragi prijatelji!

Nas brat, sada pokojni Zvonimir Frlan, teozof i slikar, pricao mi je o livadi koju je cesto posjecivao jos od 70-tih godina proslog stoljeca. Preko te livade vjerojatno ne malo puta ja sam prolazio s planinarima, na putu s Vojaka, preko vrha Peruna do Moscenicke Drage. Vise platoa s livadama na tom je potezu, blize Moscenickoj Dragi.
Sa Ivicom Padjenom, Ivanom Prekopom, Vladom Marusicem,
Ninoslav Volajem i Suzy u razgovoru smo spominjali posjet toj livadi, sto definitivno trebali bi i realizirati uskoro. Tocna lokacija te livade mene
zanima.
Zvonimir Frlan teozof, bio je u posjedu pravog znanja,
njegov osjecaj i razum, njegova intucija nepogrjesivo
je vodila ka pravom mjestu boravka, obitavalista, i te
energije posjedovanja kamo je njoj mjesto.
Da je Zvonimir bio na ispravnom putu to potvrdjuje i
ovaj nalaz, gore ispisan tekst. /

Pogledaj: http://budan.blog.hr/
http://www.blogoye.org/borivoj/
http://borivojbukva.mojblog.hr

lijepi pozdrav, boro

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Medejino ogledalce
PostPostano: čet nov 09, 2006 3:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
MEDEJINO OGLEDALCE
--------------------


Jos uvijek toplo, bistro more u ranu Jesen, prekrasne uvale i drage, cisti planinski zrak sa Ucke, uz most, mlado vino, smokve i janjetinu, dugo ocekivani odmor heroje moreplovce Arga, zadrzalo je na Kvarneru nesto duze dana. Domacinu Luki i njegovoj braci Josipu i Simunu, koji su hranili i pojili moreplovce dobrim mladim vinom, nije bilo ni malo lako.
- Bogami, treba to blago, dobro napojiti i nahraniti, gdje pronaci toliko janjaca i vina!? - rece jednom prilikom Simun.
Treceg dana boravka, rijese moreplovci proslaviti svoj obred "Oribaziju", penjuci se na Ucku zbog slavljenja orgija, kako to stari dobri obicaji nalazu. Opterete buradima sa vinom i hranom dva magarca i krenu put Ucke. Lagano penjuci se navise uz vino i zanos, glazbu i ditiramb, Orfej na celu kolone svirao na Liri, a Medeja zavodeci svog Jasona i ostale, skakutala plesuci, - kolona se lagano penjala navise.

Odozgo sa visina posalje Perun orla medju pridoslice. Sleti orao Medeji na ruku i povede navise prema vrhu Ucke, okrecuci glavu i masuci krilima u pravcu Vojaka. Na samom vrhu Ucke, zadivljeni prekrasnim pogledom na krajolik, plodnom zemljom i sumama, ocarani ljepotom Cicarije, ugledase Zmaja, bijelo divno krzno Koze koja je pasla, i Diva (Jozu) kako ore zemlju podno Motovuna. Dolje u dolini Nimfe su kolo pocele plesati ocarane Orfejevom muzikom. Sve blago zagledano, diglo je glave prema vrhu Ucke. Zmaj se probudi, protegne, zatim narogusi ne sluteci na dobro, a Div Joze umoran od cjelodnevnog napornog rada, zagledan u daljinu, zapita se: - Sto je sad ovo, sto bi to moglo biti!?
Pripiti Heraklo, njegova dvojna narav, narav boga i heroja, i sjecanje prozeto neprijateljstvom prema Heri, u ovoj prilici doslo je do izrazaja u zelji da ubije Zmaja, i da se docepa Bijelog krzna istarske ovce i Koze. Uz punu podrsku svih, narocito pripitih ratnika, blizanaca Kastora i Poluksa i Medeje, sa toljagom nije mogao nista uciniti. U silnom zanosu
podsticao Orfeja, povicima: Sviraj, sviraj, jace sviraj, - uspavaj Zmaja i onog Diva!
Prelijepa Medeja, upotrijebi svoju vjesticju moc, tako uz pjesmu vrelim usnama pruzi opijenom Heraklu svoje trokutasto ogledalce, udari par puta po staklu prstom poput Erate, i da nalog: "Oslijepi Zmaja i Diva odsjajem Sunca!"
Heraklo u ekstatickom deriliju uz ples i trans od veselja pruzi ruku Medeji, kad ugleda Zmaja i Diva kako se opruzise po travi, i tako zaspase.
Sve to promatrajuci, razljuti se Perun, pozove Orla i nalozi Gromovnom Iliji da sprijeci tu drskost Heraklovu, Medejinu, Kastrovu, Poluksovu, Orfejevu i Jasonovu, i da ih zaplasi. Munjom i gromom uskovitla nebo, sakri Sunce, zamraci, pusti kisu i oluju, sve to pred njihovim ocima.
Zaplaseni, jer "uzeo vrag salu i pod svoje", pocese bjezati nanize. U bijegu Heraklo izgubi ogledalce, Medeja zaplace, proli suze za propustenom prilikom i izgubljenim ogledalcem. Onako na brzinu, sve
zastraseni, ukrcase se na brod i punim jedrima nastave put ka Cresu.
Sa visina pogleda Perun, nasmijesi se i izusti: "Svakog gosta tri dana dosta!", zazeli im sretan put i ostavi pri miru.

Mnogo godina kasnije tri starca, Luka, Josip i Simun u razgovoru uz vino, prisjecajuci se moreplovaca Arga i hvaleci prelijepu Medeju, njenu ljepotu i obline, rece starac Luka, babi Ani:
- Da znas samo moja Ane, sto je bila lijepa Medeja! Raspukla se, rascvjetala ko smokva na grani, eh da mi je barem malo...
- Imas dvije glave, a ni jedna ne vrijedi! Jednom nogom u grobu, a on o Medeji?...
- Iskelji se baba Ana, i udari ga granom po straznjici.
Na to Luka, ustine babu za straznjicu i odbrusi: "Eto vidis da mogu, imam ja Snagu. Ja sam ti Ane, jedna Snaga, ah da, - nezna ti ona jadna, sto je to Snaga!?"

Vratit ce se Medeja sa Argom i moreplovcima - pricaju oni, a nitko njima ne vjeruje.

Orlovo ostro oko pronaslo je i iskopalo vremenom sakriveno trokutasto ogledalce i prostrlo ga nad Istrom. Mladi orlovi, visoko sa visina ogledaju se u njemu i dive se svojoj ljepoti.

Zahvalna velika Bozica Majka, podala svojim Nimfama da budu lijepe i dobre ljudima, a za uzvrat oni ce darivati Bogu Ocu Zeusu (Perunu) i Bozici Majci Heri, svoju naklonost i ljubav.

Veli Joze sa mladim orlom na ramenu, zmaj i koza secu se Istrom, i ne mogu shvatiti da je protekla noc bila tako duga. Dobro ispavani, raspolozeni za posao, rijesili da treba sve prirediti za nadolazecu sezonu.
Goste treba docekati, onako kako to prilici jednom dobrom domacinu. Gosti ce doci, brod Argo, moreplovci heroji i prelijepa Medeja, u iscekivanju je Istra i plavetni Kvarner.

Sime, Luka, Josip i baba Ana, prate pogledom tamo daleko, izmedju otoka, ne bi li ugledali bijela jedra broda Argo.


Borivoj Bukva


( Napomena: Prica je iz knjige, METAMORFOZE ISTRE I RIJEKE, Rijeka, 2006.)

http://budan.blog.hr/
http://www.blogoye.org/borivoj/
http://borivojbukva.mojblog.hr/
http://karolina-rijecka.com

Srdacan pozdrav, Borivoj

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Borin bukvar
PostPostano: pon dec 04, 2006 2:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Najnovije!

Više o Metamorfozama Istre i Rijeke doznat ceš na
linku: http://www.pula-online.com/ -> Borin bukvar
potrazi pod rublikom: art&culture

http://budan.blog.hr/
http://mahaganesh.freehomepage.com
http://www.likoz.croadria.com/bukva.htm
http://karolina-rijecka.com

Srdacan pozdrav!

Borivoj

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Spasimo Istru
PostPostano: čet dec 14, 2006 10:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Spasimo istru!

---------------





peticija na: http://petitiononline.com/istra/petition.html

http://www.saveistria.com/



Pozdrav svima! Slijedi tekst o Tvornici za proizvodnju i izvoz kamene vune "Rockwool" koja se upravo gradi u srcu Istre! U centru jedne od najplodnijih istarskih dolina, izmedju s jedne strane zakonski zasticenog krajolika ( 570 ha), a s druge strane Parka prirode Ucka, gradi se najveca tvornica kamene vune na svijetu. Picanska opcina prodala je (poklonila) 51 ha plodnog zemljista po simbolicnoj cijeni od 1.98 eura po metru kvadratnom danskom proizvodjacu kamene vune tzv. Rockwool - u. Proces proizvodnje kamene vune vrlo je riskantan po okolis i krajnje opasan po ljudsko zdravlje. Cak i iz manjkave "Studije o utjecaju na okolis" koju je narucio Rockwool, a izveo Ekoenerg d.o.o. iz Zagreba , saznajemo niz vise nego alarmantnih podataka. Iz tri dimnjaka (75m, 30m i 10m visokih ) sprovoditi se se emisija znatnih kolicina: sumpornih oksida (godisnje najmanje 2 700 tona), koncentriranih kiselina (1000 tona), ugljikovog monoksida - osobito otrovnog i bezmirisnog plina (600 tona), nepoznate kolicine iznimno otrovnih spojeva teskih metala, dioksina, amonijaka, kancerogenih organskih spojeva poput formaldehida i fenola (plinovi neugodna mirisa), vrlo toksicne prasine iz veceg dijela postrojenja ect ... Tvornica bi prema Studiji trebala ispustati 200%, 300% pa i 500% vece kolicine navedenih tvari i spojeva iznad dopustenih razina prema evropskim propisima, a za sumporne okside (sumporna kiselina, kisele kise) cak i 3 600% iznad dopustenog. Za proizvodnju bi se koristilo najmanje 75 000 tona koksa godisnje. Podsjecamo da u okolici vec postoje: Cementara ( 30 km udaljena) koja koristi 40.000 tona ugljena godisnje, Vapnara (10 km) koristi 20.000 t ugljena godisnje i Elektrana ( 8 km) koja koristi 600.000 tona ugljena godisnje. Studijom izostavljeni visokokancerogeni ugljikovodici (PAH), zatim teski metali(ponajprije ziva i kadmij) i neke bitne informacije, imale su za cilj prikriti prave razmjere oneciscenja i opasnosti po zdravlje gradjana. Tvornica bi radila 333 dana u godini, 24 sata na dan. Za pocetak bi lokalnim cestama neprekidno prometovalo 140 kamiona na dan a za par godina kada se tvornica prosiri, tj. dublira, taj broj bi bio 252 kamiona dnevno. Lokacija na kojoj se tvornica upravo gradi je konkavna dolina u podnoju Ucke gdje je slabo strujanje zraka, a osobito pri oblacnom vremenu. Pri proizvodnji kamene vune oslobadja se velika toplina, tolika da ce dovesti do topljenja snijega na Ucki. Isto tako, lokacija tvornice je iznad i pored nekih od najvecih podzemnih vodotokova tako da je realna mogucnost da se emisije iz proizvodnog procesa trajno zagaditi lokalne i cjelokupne istarske vodotoke ( krs, porozno tlo) i ozbiljno ugroziti zdravlje svih stanovnika Istre pa i sire. Ves sada je u Istri stopa odredjenih vrsta raka za 50% visa nego u ostatku RH. Zavod za javno zdravstvo Pula vec sada skriva podatke analize vode (nisu dostupne ni novinarima ni gradjanima Istre). U radijusu od samo 10 km koji se navodi kao "impact zona" Rockwoolovih emisija nalazi se 30-tak agro-turistijskih gospodarstava koji su uzeli kredite od drzave, a sada im se tu dovodi teska industrija (PRAVNA DRZAVA). Zanimljivo je i napomenuti da su uz prodaju zemljista lokalni politicari i hrvatska vlada Rockwoolu velikodusno zajamcili i niz dodatnih koncesija. Opcina Pican je oslobodila Rockwool placanja 5,7 miliona eura koje su oni bili duzni platiti za komunalni doprinos i druge naknade, a uz to im oprostila placanje poreza na dobit na 10 godina. Isto tako HEP se obavezao izdvojiti 2,75 milijuna eura iz svog djepa kako bi preuredio trafostanicu za potrebe tvornice. Dakle kada se sve zbroji, ispada da su hrvatska vlada i opcina Pican u stvari platili Rockwoolu kako bi dosao u Istru.
Postavljaju se pitanja: - Zasto je jedna od najplodnijih lokacija u Istri prodana za tako smijesan iznos, manji cak od iznosa koji je Slovenska vlada trazila od Rockwoola za lokaciju u podnozju nuklearke Krsko - Kako se ova sumnjiva investicija uklapa u viziju Istre kao turisticke destinacije i "ocuvanja bioloske i krajobrazne raznolikosti" koja se spominje u nedavno zavrsenom nacrtu "Regionalnog operativnog programa" Istarske Zupanije? - Kome je u interesu da se zbog jedne tvornice kamene vune Zrtvuje zdravlje i egzistencija svih gradjana Istre? Mole se svi da ovo pismo proslijede dalje svojim prijateljima i poznanicima koji su ekoloski malo osvjesteniji, a osobito onim prijateljima koji rade u medijima i turizmu. Sto vise ljudi bude upoznato sa stanjem stvari - to bolje. Isto tako svi oni koji smatraju da na neki nacin mogu pomoci i doprinijeti zaustavljanju projekta Rockwool preko
saveistria@gmail.com mogu stupiti u kontakt te isto tako potpisati i internet-peticiju. Sve ovo je jako hitno. Tvornica se vec gradi i do ljeta 2007 bi trebala biti gotova. Ona je samo prva u nizu prljavih investicija koje sadasnja istarska vlast ima namjeru instalirati u Istri. Ako Rockwool pocne s radom lancano za sobom povlaci i gradnju Plomina III (sadasnja energija nece biti dovoljna za rad tvornice) te lako moguce terminal za ukapljeni plin koji snizuje temperaturu mora za ca 6°C, a biti ce postavljen u Plominski ili u Raski zaljev ili u Omisalj na Krku. Isto tako spominje se i tvornica asfaltnih baza koja ce se graditi vjerojatno u blizini Rockwoola itd. Suvisno je spominjati Sto ce se dogoditi s turizmom ako se ovaj mracni scenarij pocne odvijati. Sa strane niza eko-udruga i jedne politicke stranke ulozene su zalbe na nezakonitu prenamjenu poljoprivrednog u industrijsko zemljiste od strane opcine Pican i na zakonitost Rockwool-ove Studije o utjecaju na okolis, medjutim do sada niti jedna od obavijestenih i odgovornih institucija nije reagirala. Ovdje iznesene podatke sakupila je jedna hrvatska znanstvenica iz SAD-a, a podaci o emisijama stetnih tvari dodatno su verificirani i od kemijskih strucnjaka.

*******************
Katica Biljakovic
Institute of Physics
HR-10001, Zagreb
P.O.Box 304
Croatia

telephone:
office: 385-1-46988-21 lab: 385-1-46988-86
fax: 385-1-46988-89
home: 385-1-2330-373 mob: 385 98 91 396 72
e-mail: katica@ifs.hr
http://biljakovic.ifs.hr/
workshop organization: http://skradin06.ifs.hr/

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Spasimo Istru
PostPostano: sri jan 17, 2007 10:49 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jan 13, 2005 11:02 am
Postovi: 83
Lokacija: rijeka
Postovani,
podsjecamo Vas kako se Rockwool prosvjedni skup odrzava 27. sijecnja 2007. u 14.00 sati na glavnom trgu u Picnu (a ne kao sto je bilo ranije najavljeno, pred gradilistem). U privitku saljemo dodatne informacije koje Vas molimo da s pozivom na prosvjedni skup proslijedite prijateljima i poznanicima.
Zahvaljujemo Vam se na pomoci i do vidjenja 27. sijecnja u 14.00 sati u Picnu!!
Kristina Djurovic i Doris Floricic
Ekop Istra
Odbor za referendum
Eko Kvarner
Plavi forum

POZIV
TURISTICKI RADNICI, RIBARI, POLJOPRIVEDNICI, VINARI, INTELEKTUALCI, MLADI LJUDI , STARIJI LJUDI , SVI GRAÐANI ISTRE, UMJESTO PASIVNOG PREPUSTANJA USUDIMO SE KONACNO SAMI PREUZETI ODGOVORNOST ZA SVOJU BUDUCNOST. SHVATIMO DA JE UPRAVO SADA TRENUTAK U KOJEM CE
POSTATI KASNO AKO NE BUDEMO DOVOLJNO SVJESNI I PREOSTATI CE NAM JOS JEDINO DA SE NOSIMO SA ZASTRASUJUCIM POSLJEDICAMA.
27. 01. 2007. U 14 SATI DOÐITE SVI NA MIRNI PROSVJED NA GLAVNI TRG U PICAN.
ISTRIJANI I SVI DRUGI GRADJANI HRVATSKE PROBUDITE SE KONACNO I DOÐITE !!!

WWW.SAVEISTRIA.COM


ISTRIJANI/ISTRIANI/ISTRANI ZBUDITE SE !
SVEGLIATEVI ! PROBUDITE SE!

STRAHOTA PRLJAVE INDUSTRIJE ŠIRI SE ISTROM.
ISTOVREMENO, UPRAVO ONI KOJI SU TU PRLJAVU INDUSTRIJU DOVELI U ISTRU ,PRODAJU SVU SVOJU DESETKE MILIJUNA EURA VRIJEDNU IMOVINU KOJU SU POSLJEDNJIH GODINA POKUPOVALI U ISTRI.

Nad nama se nadvila prijetnja po naše živote koju nam pored postojeće prljave industrije uvišestručuje Rockwool ,nova tvornica kamene vune u Pićnu . Radi se o najprljavijoj industriji koju se može zamisliti. Sirovina koja će se koristiti i kamionima dovoziti iz Bosne i Austrije je radioaktivna. Pri proizvodnji će se oslobađati velika količina topline koja će poremetiti klimu cijelog kraja do te mjere da će otapati snijeg na Učki. Tvornica će ispuštati iznimno otrovne i kancerogene tvari i spojeve i to u količinama 200%, 300%, 500% pa i
3 600% većim nego što je to dopušteno europskim propisima ( sumporni oksidi, koncentrirane kiseline, spojevi teških metala, amonijak, živa ,kadmij itd...) .
Kako je lokacija na kojoj se tvornica gradi, iznad i pored nekih od najvećih podzemnih vodotokova u Istri, tako će se ti spojevi vrlo brzo naći u vodi u našim kućanstvima širom Istre.
Jeste li znali da se već sada PODACI ANALIZE VODE U ISTRI SKRIVAJU i da je U ISTRI STOPA ODREĐENIH VRSTA RAKA ( osobito rak probavnih organa ) VEĆ SADA ZA 50% VIŠA NEGO U OSTATKU HRVATSKE ? Tvornica kamene vune u Pićnu samo je prva u nizu prljavih investicija koje su predviđene u Istri. Naši političari već sada raspravljaju o projektima kao što su PLOMIN 3 ( koji će između ostalog biti MUTAGEN), TERMINALU ZA UKAPLJENI PLIN ( koji snizuje temperaturu mora za 6  C i koji će uništiti sav život u moru a time ribarstvo i turizam) ,zatim o TVORNICI ASFALNIH BAZA itd. U nacrtu regionalno operativnog programa Istarske županije već je predviđeno 700 ha za te i slične projekte.
ISTRIANI PROBUDITE SE! TKO ĆE NAM SUTRA BITI KRIV? HOĆEMO LI MOĆI REĆI DA NISMO ZNALI? HOĆEMO LI SEBI MOĆI REĆI DA SU KRIVI « MOĆNICI», POLITIČARI I PROFITERI ? NJIHOVO JE DA NAS VARAJU,A KRIVI SMO MI JER SMO IM MI TO DOPUSTILI. JESMO LI SVIJESNI TOGA DA POSTAJEMO SMETLIŠTE ZAPADA? JESTE LI ZNALI DA SE U TVORNICI CEMENTA KOROMAČNO BEZ IKAKVIH FILTERA VEĆ GODINAMA SPALJUJU GUME,ULJE KOŠTANO BRAŠNO I LJEKOVI KOJI SE DOVOZE IZ ZAPADNE EUROPE,A DA ĆE SE TO ISTO USKORO RADITI I U TVORNICI VAPNA U RAŠI? JESMO LI SVIJESNI TOGA DA ĆE NAM AKO SE SADA NE STAVIMO KONTRA ,VEĆ U NAJSKORIJOJ BUDUĆNOSTI MORE BITI TOLIKO ZAGAĐENO DA SE U NJEMU NEĆEMO MOĆI KUPATI NI MI NI NAŠI TURISTI? JESMO LI SVIJESNI DA ĆE VODA KOJU KORISTIMO, ZEMLJA KOJA NAS HRANI I ZRAK KOJI UDIŠEMO BITI OTROVANI DO TE MJERE DA ĆEMO KAKO BI PREŽIVJELI MORATI ISELITI ? KOLIKO ĆE U TAKVOJ ISTRI VRIJEDITI NAŠE KUĆE I NAŠA ZEMLJA? ŠTO MISLITE ZAŠTO ONI KOJI SU DOVELI KAMENU VUNU U ISTRU ,VEĆ SADA PRODAJU SVU SVOJU IMOVINU U ISTRI?
ISTRIANI PROBUDITE SE ! OVO JE POSLJEDNJA PRILIKA DA NEŠTO JOŠ UČINIMO ZA SEBE DOK NE POSTANE PREKASNO. TVORNICA KAMENE VUNE U PIĆNU DO TE JE MJERE KONTAMINIRAJUĆA DA ĆE UTJECATI NA ZDRAVLJE NE SAMO PIĆANACA VEĆ SVIH GRAĐANA ISTRE PA ČAK I KVARNERA. OSIM TOGA ,AKO ONA POČNE S RADOM ,LANČANO ZA SOBOM POVLAČI I PLOMIN 3 I SVE OSTALO,A TO JE FUNERAL ISTRE ODNOSNO NAS SAMIH!

---------------------------------------------------------
http://budan.blog.hr/
http://www.blogoye.org/borivoj/
http://borivojbukva.mojblog.hr/
http://karolina-rijecka.com

http://www.pula-online.com/ -> art&culture -> Borin bukvar -> pogledaj dio teksta u nastavcima iz knjige "Metamorfoze Istre i Rijeke"
-------------------------------------------------------------------

Prvo će sa Učke kao najosjetljivije drvo nestati marun/kesten, potom slijedi
trešnja i ostalo drveće. Učka će ostati ogoljela, pluča Istre i Kvarnera više neće biti. U nasljeđe mlađima pustit ćemo ogoljeli krš, pun gmazova, insekata i bića u nastajanju genetskim inženjeringom. Turizma neće biti,
igrališta golfera opustjela i prazna, a zemljište kontaminirano...

Tuđih među nama nema!
svi smo mi braća
pod višnjama u cvatu.

/Kobajaši Isa/

Pozdrav, Boro
_________________

_________________
budi to sto jesi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 82 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 82 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz