Sada je: sub apr 27, 2024 7:17 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 105 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub mar 28, 2009 8:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Mislim da me nisi shvatio. Mozda se nisam dobro izjasnio. Zasto se bog uvek vezuje za nekakvu "ljubav" i "voljenje-nevoljenje"?

Zasto je jedna od prvih asocijacija na cika boga (nisam izdrzao da se ne sprdam :mrgreen: ) ljubav, voljenje? Odmah posle toga ide "shvatanje-neshvatanje"? Zasto se bog redovno vezuje za nekakve polarizacije, tipa: toplo-hladno, dobro-lose, ljubav-mrznja?

Kada vecina ljudi pomisli na boga, uopste i ne misli nista nego izbacuje gotove naucene predstave, zasto?

Zasto je na primer tebi, kada sam ja napisao bog asocijacija bila odmah "apsolutna ljubav"? Evo recenice:


Citat:
Zasto bi se bilo ko bojao apsolutne ljubavi? Zar je po vama ovde Bog - bitje sa 4d?!


Druga recenica ima veze sa mojim postom, to je povezivo. Ali, zasto odmah uz boga ide ta apsolutna ljubav?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 28, 2009 8:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Citat:
mozda ne bi bilo lose otvoriti raspravu na tu temu?, mislim Boga.

he he he,to i jest tema razgovora gotovo svake teme.Za mene,trenutno shvaćanje boga tj. što to zapravo jest ,"on" je znanje,svjesnost,...
:occasion5:
A sad da malo zbunim Valjda?-u,napisao si
Citat:
Medjutim.. mozda bih mogao da kazem da sam zakljuchio iz knjiga koje sam chitao da je bog SVE, a po meni on to i jeste.. svi smo samo delovi, a svi zajedno smo on. Ali nismo razdvojeni...Samo delovi jedne dinamichne slike sa razlicitim,nekim individualnim obelezhjem,a razdvojenost je iluzorna..

Kakva je dakle razlika između grupne duše i individualne???
#-o :wink:
Citat:
A da su ljudi smatrali za Boga neko bice samo zato sto je razvijenije od njih - ne verujem, niko nije toliko glup Wink I to bice je neko stvorio..
Iznenadio bi se. :mrgreen:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 28, 2009 10:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Brate dakle NIKAKVA.!!!. To sam i rekao prvi put kada sam naisao na tu temu, znachi da bash ne prihvatam tu prichu sa tipovima dusha.. po onome shto je opisano se radi o kolektivnoj SVESTI i Individualnoj Svesti. E da je tu odnos 50-50 mozhe biti..shto opet ne znachi da ovi sa individualnom nisu povezani i sa kolektivnom..
Mislim da ste svi razumeli sta sam hteo da kazem :-)

A znanje i svesnost si josh uvek TI... sve sa onom "lazhnom lichnoscu"
Poshto si INDIVIDUA..to bi impliciralo da si TI bog, ali niko drugi. Mislim da ako neko uspe da dostigne Jednost sa postojanjem,mora da transformise svoju individualnost u nesto potpuno drugo da bi bio i jedno sa Bogom. Razlog za to:ako je jednost sa postojanjem zapravo jednost sa univerzalnim poljem,odnosno umom, odnosno zovi to kako hoces, a to je samo jedna od manifestacija Boga... Figure it out :-) Mislim da u jednosti sa Bogom ne moze biti individualnosti.. tada ti jednostavno JESI. Ako si sve kako mozes da mu nakacis tvoje ime i prezime? Nisam u stanju ovo da objasnim..mislim da sam sad i samog sebe samo josh vishe zbunio hahaha :-)

Bog je Postojanje, znachi neshto totalno dinamichno.. mislim da se ne mozhe uhvatiti i reci a-ha - evo ga.. Ali bilo bi mi jako zanimljivo da chujem kakvo je misljenje drugih o tome. Mozda naidjem na neshto shto ce mi ukazati gde gresim :-)

Dalje.. ako Bog ne mozhe da se smesti u ljudske dualistichke termine(a ne moze_ a ljubav je suprotnost mrznji, dakle dualnost i automatski iskljuchujemo taj termin) i uvodimo termin Apsolutna Ljubav, ili Energija Ljubavi..ili zovi to kako god hoces - pri tome ne mislim na mehanicku reakciju fizickog tela ili na vibraciju duse nego onaj izvor zbog koga je na prvom mestu u toj vibraciji zavibrirala dusa a zatim ona potaknula fizicku reakciju odnosno emociju u fizichkom telu koju zovemo ljubav. Dakle termin ljubav je fizichka manifestacija ovoga na sta mislim..a Apsolutna Ljubav uzrok. Mozda taj termin Apsolutna Ljubav za taj izvor nije adekvatan (kao sto ni Bog ne daje adekvatan opis njega) .. ali to pripada drugoj prichi. Kako mozes da opises neopisivo ? Sanse nema..to je samo izvor konflikata i nesporazuma.

Dalje Bog sigurno ne bi stvarao sve ovo jer nas mnogo mrzi. Hrkljushi su druga pricha ;-)

Na kraju lepo sam naglasio da nikada ne bih potegao tu temu jer tu apsolutno niko ne zna apsolutnu istinu..mozhete vi da tvrdite kako znate do mile volje ali neshto bash ne verujem.

Shvatio te jesam.. i mislim da si sada shvatio na shta sam mislio. Naglasio sam vec da ne mogu stav o tome da izrazim rechima posto ga tek intuitivno prepoznajem... A pitanje je i da li je to uopste moguce :-)

Dalje - lepo sam rekao da ne postoji apsolutno ni jedan argument ni za ni protiv toga :-) tako da je sasvim moguce da bog JESTE apsolutna ljubav..tachnije da je to jedan njegov aspekt. Ako je bog SVE i sa tim se slazes - kako onda,izmedju ostalog,nije i Apsolutna ljubav ;-) ?

Mani se choveche. il prebacuj raspravu pod posebnu temu. Ovako mozemo da se otegnemo u nedogled.. :-) stvarno hocu da vidim shta drugi ljudi misle o nashem dragom Kreatoru, ili kreatorovom kreatoru. zovte ga kako vas volja :-)

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 29, 2009 5:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
A sta je onda ljubav?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 29, 2009 12:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Hormonalna reakcija fizichkog tela na vibracije Dushe? (kao i sve ostale emocije?)

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 29, 2009 3:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Zanimljiva teorija. Ali cije duse, kakva vibracija? Ja nesto nisam siguran da su emocije samo to. A nisam siguran ni da je ljubav emocija.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 29, 2009 4:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Pa gore sam jasno objasnio da kad kazhem "univerzalna ljubav" ne mislim na ljubav koja je posledica gorepomenutog. Chini mi se da sam to stvarno skroz pokrio. :) ja sam siguran da su ljudske emocije vezane za fizichko telo... Postoji jedna koju osetim povremeno ali ne mogu da je opisem, jer ne pripada ni jednoj od ovih"standardnih". Shto naravno ne znachi da se kad "odemo odavde" one ne mogu osecati zbog nedostatka tela, vec se osete ali na nekom vecem i savrsenijem nivou. Owo je kao neka "demo verzija" ? Poredjenje je neadekvatno ali bolje ne mogu da nadjem.

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 08, 2009 11:16 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Meni bi bas bilo zanimljivo da izneses


Uf, charleston, izvini, stvarno je “alternativna”. A uz to mi i nedostaju neki delovi slagalica.

Citat:
Ako se zivotinje moraju odreci svega onoga sto je potrebno za njihov opstanak kao samostalnih bica i prepustiti se brizi ljudi... to je onda super vijest za nas... to znaci da se i mi moramo odreci tj prevazici svoje ljudske borbe oko materijalnog i osiguravanja hrane, odjece, i svega toga.... i prepustiti se brizi ... andjela?

Sada vise ne mislim da je ono nesvjesno ocekivanje vecine ljudi da "sve sto zamisle odmah dobiju" stvar razmazenosti i nestrpljenja - to je zapravo sjecanje iz astralnog svijeta, gdje je dovoljno zamisliti nesto pa da to bude....


I ja mislim da jedan deo naših obrazaca ponašanja potiče iz sećanja na neku drugu prirodu stvarnosti.

Što se “poslednje lekcije” tiče – verovatno gnjavim sa ra materijalom :? – no, hebiga: tamo stoji da je ta, poslednja lekcija predstavljena 22. kartom Tarota – Ludom :mrgreen: koja se naziva i Izbor.
Veoma mi se dopalo.
Drugim rečima, u ovoj “igri” ne poznajemo ni svoje sopstvene karte. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Abdukcije
PostPostano: uto jun 16, 2009 12:12 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jun 13, 2009 8:34 pm
Postovi: 12
Lokacija: Pula
Nego, bilo bi dobro da ima jedan topic "Pitanja"(ili nešto u tom stilu...) gdje bi početnici postavljali "početnička" pitanja a iskusni odgovarali.

Problem je novacima što nigdje ne mogu naučiti osnove,temelje tema. Mogu ih oni ić tražiti po forumu, koja se s razlogom zove Galaksija..haha. Hoću reći da bi bilo dobro da je sve na 1 mjestu. Tamo biste (vi koji znate) odgovarali na pitanje kao što su: "Što je dezintet?","Koliko dimenzija postoji(tj. mislimo da postoji)?","Što smo izgubili time što su nam skratili DNA s 12 na 2 lanca?", "Evoluiramo li?","Što znaći OPS?" i objašnjenja drugih
pojmova koje koristite.

Vam se "da"? :notworthy:

Ovaj post je :offtopic: ali u svakom topicu bi bio....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: uto jun 16, 2009 12:50 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Prebacila post, tako da je sada sasvim
:ontopic:
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: uto jun 16, 2009 1:33 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jun 13, 2009 8:34 pm
Postovi: 12
Lokacija: Pula
Hvala Arja, evo sad baš popravljam gluposti koje sam prije pisao, takoreći, prije sam naučio pisati nego čitati ](*,)


Zadnja izmjena: IvanCoH94; uto okt 20, 2009 10:14 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: pet jan 20, 2012 1:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
Arbitrium Liberum je napisao/la:
A sta je onda ljubav?


Univerzalna ljubav - Spajanje visokih frekvencija jedne ili više svijesti koji kao rezultat daje ekspanziju i postizanje još više frekvencije za sve svijesti koje sudjeluju u procesu.

Grupna svijest - organizirani oblik svijesti kao rezultat spajanja/povezivanja nekog broja individualnih svijesti koje mogu egzistirati grupno i individualno, po izboru pojedinca, kako im kad odgovara. Razlika između doživljaja stanja grupne svijesti i pojedinačne je u razini vibracije svijesti. Kao grupna svijest svi uključeni članovi postižu znatno veće frekvencije nego to mogu kad su u stanju individualne svijesti. Postizanje odgovarajuće razine svijesti se događa spajanjem svih svijesti pri čemu se pojedinačne frekvencije ne zbrajaju nego uvećavaju na neki drugi način, vjerojatno eksponencijalno.


Zadnja izmjena: Lampa; pet jan 20, 2012 1:45 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: pet jan 20, 2012 1:43 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
Jack987 je napisao/la:
SVIJEST je stupanj razumijevanja okoline, odnosno univerzuma. Dakle, sposobnost nekoga/nečega da shvati univerzum ili neki njegov dio.

Da bi se razumjela ukupna svijest čovjeka, treba napomenuti da je ona zbroj ili unija 4 posebne svijesti koje čovjek ( a i neka druga bića ) ima:

1. Fizička svijest - svijest koju imamo kad smo budni, sve kontroliranje radnje i pokreti, u biti, većina onog što se danas smatra kao svijest
2. Podsvijest - energetska svijest, duša, tu se bilježe sva iskustva koje je duša proživjela, kontrola jednog dijela funkcija fizičkog tijela
3. Duhovna svijest - svijest o duhovnoj strani, duhovnom razvoju bića
4. Svijest DNA - to je svijest na nivou gena, ona određuje psihofizičke karakteristike materijalnog tijela, vrši određene funkcije fizičkog tijela.

Dakle, kad pričamo o svijesti ( ljudskoj ), trebali bi gledati na UNIJU ove 4 svijesti od koje se ukupna svijest sastoji, a ne samo na 1. kao što ljudi jako vole, a tu su u zabludi. Jer mi funkcioniramo kao biće - entitet sa te 4 svijesti i nebi trebalo raščlanjivati i doživljavati neki entitet samo kao jedan dio, odnosno samo jednu ( ili ne te sve ) svijesti zajedno.

----------------------------------------------------------------------------
Ako netko ima nešto za dodati za bilo koji pojam, samo naprijed - ne sramite se!!! Dajte, neću ja sve...

:wink:


Svijest je samo-refleksija sebe u odnosu na okolnosti u okruženju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: pet jan 20, 2012 2:29 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
Valjda? je napisao/la:
Zasto bi se bilo ko bojao apsolutne ljubavi? Zar je po vama ovde Bog - bitje sa 4d?!

Onda bi mi mozda trebalo razjasniti i termin Bog ..

The Fourth Way
understanding of the interdependence of gods.

If we take the Absolute as God, we can see that it has no relation to us. The Absolute is God for gods; it has relation only to the next world, that is, World 3. The World 3 is God for the next world, that is, World 6, and also for all the following worlds, but in a lesser and lesser degree. Then the Galaxy, Sun, Planets, Earth and Moon are all gods, each including in itself smaller gods. The Ray of Creation as a whole, taken as one triad, is also God: God the Holy, God the Firm, God the Immortal.
So we may choose on which level we wish to take our God if we want to use the word 'God' in the religious sense, that is to say, in the sense of a God having immediate access to our lives. From the system point of view we have nothing to prove that any of these worlds may have a personal relation to us; but there is a place for God in the system.

Apsolut je princip koji leži u početku i na kraju svega.


Zadnja izmjena: Lampa; pet jan 20, 2012 11:29 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 2:33 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
DUŠA ?
DUH?
UM?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Re:
PostPostano: pet jan 20, 2012 2:37 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Lampa je napisao/la:
Svijest je samo-refleksija sebe u odnosu na okolnosti u okruženju.

Zar nije ego samo-refleksija sebe u odnosu na okolnosti u okruženju?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Re:
PostPostano: pet jan 20, 2012 12:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
promatrač je napisao/la:
Lampa je napisao/la:
Svijest je samo-refleksija sebe u odnosu na okolnosti u okruženju.

Zar nije ego samo-refleksija sebe u odnosu na okolnosti u okruženju?

Možda si u pravu, ne znam, napravila sam izvedenicu iz nekih tekstova. Evo korekcije:
Svijest je saznanje o sebi u odnosu na sebe, koje proizlazi iz samo-refleksije.
Koja je razlika između svijesti i ega?

A evo nešto širih definicija svijesti:
Citat:
Svijest je u širem smislu sposobnost kvalitetnog fokusiranja, na bilo koji način usmjeravanja pažnje kako na različite segmente postojeće stvarnosti tako i na tu stvarnost u cjelini.
Prije svega je zadužena za sposobnost aktivne interakcije nekog svjesnog subjekta sa svojom okolinom u realnom vremenu.

ili
Citat:
Svjesnost je reflektor koji fokusira. Usredotočenost, pažnja, usmjerenost prema jednom sadržaju. Samosvijest (na koju skoro svi misle a nitko je tako ne naziva) je specifičan oblik svijesti kod koje je reflektor okrenut prema unutra, prema sadržajima vlastite psihike. Ali reflektori osvjetljavaju samo malen krug pa tako i čovjek u kratkom periodu može biti samosvjestan/usredotočen samo na malen dio vlastite psihike. Većina stvari na golemom tavanu ostaje u mraku a mnoge nikada ne budu osvjetljene. A kamo se okreće reflektor samosvijesti? Pa kao i kod vanjskih stvari, obično tamo gdje je nešto zašuškalo.

ili
Citat:
Tko misli da je svijest sveukupnost psihičkog doživljaja, na krivom je tragu. Ne ide to toliko široko. Ne stoji da se pojam svijesti može samo implicitno definirati jer ne stoji da se svijest može isključivo samopromatrati. Može se (i treba) promatrati tuđu svijest (iz vana) a ne vlastitu (iznutra) ako se želi doći do objektivnih zaključaka. Problemi definicija su posvuda pa i ovdje. Najprije se treba dogovoriti hoće li se gledati iz kuta psihologije, popularne kulture ili nekog trećeg kuta.

ili
Citat:
collinear wave reading consciousness unit
The Cassiopaeans propose …
…a state of being that has been reported as being the “realm of the Gods”.
Many physicists say that all that really exists are “wave forms” and that humans are wave forms of reality and our consciousness is something that “reads waves”. We give form and structure to the waves we “read” according to some agreed upon convention. It may be that the perceptions of these levels of reality and their “consciousness units” are what is behind many religious conceptions and mythological representations of “gods and goddesses” and a myriad of both positive and negative creatures.

Jack987 je napisao/la:
SVIJEST je stupanj razumijevanja okoline, odnosno univerzuma. Dakle, sposobnost nekoga/nečega da shvati univerzum ili neki njegov dio.
Da bi se razumjela ukupna svijest čovjeka, treba napomenuti da je ona zbroj ili unija 4 posebne svijesti koje čovjek ( a i neka druga bića ) ima:
1. Fizička svijest - svijest koju imamo kad smo budni, sve kontroliranje radnje i pokreti, u biti, većina onog što se danas smatra kao svijest
2. Podsvijest - energetska svijest, duša, tu se bilježe sva iskustva koje je duša proživjela, kontrola jednog dijela funkcija fizičkog tijela
3. Duhovna svijest - svijest o duhovnoj strani, duhovnom razvoju bića
4. Svijest DNA - to je svijest na nivou gena, ona određuje psihofizičke karakteristike materijalnog tijela, vrši određene funkcije fizičkog tijela.
Dakle, kad pričamo o svijesti ( ljudskoj ), trebali bi gledati na UNIJU ove 4 svijesti od koje se ukupna svijest sastoji, a ne samo na 1. kao što ljudi jako vole, a tu su u zabludi. Jer mi funkcioniramo kao biće - entitet sa te 4 svijesti i nebi trebalo raščlanjivati i doživljavati neki entitet samo kao jedan dio, odnosno samo jednu ( ili ne te sve ) svijesti zajedno.

Ako je svijest sve što postoji, a sve što postoji su valne funkcije, valovi imaju vibracije koje se opisuju/definiraju frekvencijama, tada možemo reći da je svijest vibracija energije koja se može definirati frekvencijama. Budući da znamo da postoje različite razine svijesti kao što je Jack lijepo objasnio tada možemo reći da svaka razina svijesti ima svoju vibraciju energije koja može biti iskazana frekvencijama.
E, sad, ako je zadatak svijesti da dobije saznanje o svojoj okolini, a budući da je svijest i ta okolina, tada svijest ima zadatak dobiti saznanje o sebi, odnosno spoznati sebe. A ako pođem od pretpostavke da mi kreiramo svoju realnost, što znači naša svijest kreira našu realnost, tada svijest odašilje misaone energije u okolinu, kreira je po svojoj volji i opaža je kroz osjetilni sustav, primljenu informaciju obrađuje putem uma i dobiva saznanje o sebi. Zato možemo reći da je samo-reflektivna.

Svaka razina svijesti nije izolirani entitet, kao što ona u početku kad je nastala, smatra da jest, radi nedostatka drugačijih saznanja. Spoznati sebe pretpostavljam da znači da takva svijest spoznaje ostale razine svijesti s kojima se susreće i integrira ih u sebe (ako su dosegle istu frekvenciju kao što je njezina) odnosno, sebe integrira u višu razinu svijesti kada dosegne tu frekvenciju, dok ne spozna da je sve jedna svijest fragmentirana u beskonačno mnogo manjih svijesti.

Iz ovog zaključujem da pojam duh znači isto što i svijest, ili…?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Re:
PostPostano: pet jan 20, 2012 4:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
promatrač je napisao/la:
Lampa je napisao/la:
Svijest je samo-refleksija sebe u odnosu na okolnosti u okruženju.

Zar nije ego samo-refleksija sebe u odnosu na okolnosti u okruženju?

Citat:
Koja je razlika između svijesti i ega?


Prenešeno s drugog foruma:
Citat:
Prvo i najvažnije pitanje odnosi se na samu definiciju ega. Postoji više definicija "ega", Froidova, Amonova itd.

"Udžbenička" definicija ega, glasile bi:
EGO je doživljaj i percepcija vlastitog JA, svijest o sebi (predmetima i realitetu), svojoj aktivnosti, jedinstvenosti i kontinuitetu u vremenu.
Ego organizira svjesne i nesvjesne funkcije.
Ego je intrapsihički regulator koji organizira naša iskustva i omogućava adaptaciju na realitet.
Ego, obuhvaća naše mišljenje, pamćenje, inteligencija, učenje, govor, percepcija doživljaja, motorika, emocije, samoodržanje, osjećaj za realitet, testiranje realiteta (razlikovanje unutarnjeg od vanjskog), sposobnost predviđanja posljedica akcije, objektni odnosi….

LINK http://www.psihijatrija.com/psihijatrij ... JA/ego.htm

Ego, dakako ima pozitivne i negativne manifestacije i mislim da to nije potrebno dodatno naglašavati.

Mnogi tvrde da je ego zapravo obrambeni mehanizam kad se suočavamo sa strahom. Strah je dakako imanentan svim ljudskim bićima i živućim vrstama.


Svijest i ego su zasebne energetske strukture koje u nekim fazama razvoja pojedinca mogu biti različitih veličina (manji, veći, jednak). Pojedinac se rađa sa sviješću, no ne znamo da li je i ego u paketu. Ono što je primijećeno jest da su svijest i ego obrnuto proporcionalni. Što je jedan veći, drugi je manji i obrnuto.

I svijest i ego se koriste sličnim tehnikama za prikupljanje iskustava. No, razlika među njima je u obradi stečenih iskustava. Ego iskustva promatra s pozicije sebe odvojenog od okoline, dok svijest promatra sebe kao integralni dio okoline. Ego uspoređuje iskustva tako da procjenjuje da li stanje, okruženje ili osoba/biće s kojim se suočava predstavlja opasnost. Ukoliko ne predstavlja vidljivu opasnost može predstavljati potencijalnu, pa stoga ego pokreće na(d)metanje kao preventivno djelovanje protiv potencijalne opasnosti, primjenjujući različite tehnike poput manipulacija, nametanja, dominacije, agresije, ratovanja,…

Ego živi u strahu od potencijalne opasnosti. Njegove vibracijske frekvencije su frekvencije straha. Očito, ego nema sposobnost integracije s višim frekvencijama, ali ima s frekvencijama straha.

Tako da zaključujem da su ego i svijest dvije suprotnosti obrnuto proporcionalnih vrijednosti. Stoga se osoba u potrazi za duhovnim istinama ne bi trebala previše baviti suzbijanjem ega, već jačanjem i podizanjem svijesti – koje će dovesti do degradacije ega.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 7:13 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ma nisu suprotnosti, svijest je teren na kojem može postojati i u ovom slučaju (živi ljudi) postoji Ego.
A Ego postoji čisto da bi se ta svijest ukalupila i radila unutar okoline/matriksa po pravilima tog matriksa.
Ono što treba razvijati je svijest unutar egoa da svijest može postojati i bez egoa, odnosno da je svijest univerzalna, može i u drugi ego ako je se stvore okolnosti i potreba (primjer avatara).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 7:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet okt 28, 2011 1:49 am
Postovi: 58
ega


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 105 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 54 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz