Sada je: sub apr 27, 2024 11:51 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 105 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 8:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
promatrač je napisao/la:
Ma nisu suprotnosti, svijest je teren na kojem može postojati i u ovom slučaju (živi ljudi) postoji Ego.
A Ego postoji čisto da bi se ta svijest ukalupila i radila unutar okoline/matriksa po pravilima tog matriksa.
Ono što treba razvijati je svijest unutar egoa da svijest može postojati i bez egoa, odnosno da je svijest univerzalna, može i u drugi ego ako je se stvore okolnosti i potreba (primjer avatara).


Na razini individualne svijesti misliš da je svijest teren na kojem postoji ego? Ili na razini više svijesti?
Smatraš da je ego nama potreban alat za nošenje/formiranje svijesti?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 8:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Po ovom svemu što je napisano do sad,svijest bi se najkraće mogla definisati kao količina refleksije esencije ili suštine koja se u određenom momentu ogleda u onom što bi mogli nazvati esencijom ili suštinom jednom posmatrača.
:-k

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 8:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
branman je napisao/la:
Po ovom svemu što je napisano do sad,svijest bi se najkraće mogla definisati kao količina refleksije esencije ili suštine koja se u određenom momentu ogleda u onom što bi mogli nazvati esencijom ili suštinom jednom posmatrača.
:-k

Mislim da bi trebalo pojam "određeni moment" isključiti iz priče jer on govori o vremenskom trajanju i konačnosti. Svijest se ogleda sama u sebi kontinuirano.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 8:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Lampa je napisao/la:
branman je napisao/la:
Po ovom svemu što je napisano do sad,svijest bi se najkraće mogla definisati kao količina refleksije esencije ili suštine koja se u određenom momentu ogleda u onom što bi mogli nazvati esencijom ili suštinom jednom posmatrača.
:-k

Mislim da bi trebalo pojam "određeni moment" isključiti iz priče jer on govori o vremenskom trajanju i konačnosti. Svijest se ogleda sama u sebi kontinuirano.


Slažem se,ali samo u slučaju da se količina svijesti pojedinca uvijek reflektuje u istoj mjeri.Nadam se da se slažemo u tome da se kontinuitet svijesti,odnosno refleksije razumjevanja suštine u pojedincu uvijek povećava,tako da bi trenutnu količinu svijesti jedne osobe mogli odrediti samo u određenom vremenskom periodu u kom tog pojedinca posmatramo.
:-k

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 8:41 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Lampa je napisao/la:
promatrač je napisao/la:
Ma nisu suprotnosti, svijest je teren na kojem može postojati i u ovom slučaju (živi ljudi) postoji Ego.
A Ego postoji čisto da bi se ta svijest ukalupila i radila unutar okoline/matriksa po pravilima tog matriksa.
Ono što treba razvijati je svijest unutar egoa da svijest može postojati i bez egoa, odnosno da je svijest univerzalna, može i u drugi ego ako je se stvore okolnosti i potreba (primjer avatara).


Na razini individualne svijesti misliš da je svijest teren na kojem postoji ego? Ili na razini više svijesti?
Smatraš da je ego nama potreban alat za nošenje/formiranje svijesti?


Sve troje je točno pošto svijest ima više razina, vrsta, ali ovo treće je malo omašeno no donekle točno, samo treba imati na umu da je svijest tu i bez ega, no ne nužno i samosvjest, makar može i samosvjest, ali nakon nekih vratolomija većih od života.
Ta vratolomija ima neke veze s nečijim tu potpisom "Umrijeti da bi živio, a ne živjeti da bi umro... ".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 9:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
branman je napisao/la:
Lampa je napisao/la:
branman je napisao/la:
Po ovom svemu što je napisano do sad,svijest bi se najkraće mogla definisati kao količina refleksije esencije ili suštine koja se u određenom momentu ogleda u onom što bi mogli nazvati esencijom ili suštinom jednom posmatrača.
:-k

Mislim da bi trebalo pojam "određeni moment" isključiti iz priče jer on govori o vremenskom trajanju i konačnosti. Svijest se ogleda sama u sebi kontinuirano.


Slažem se,ali samo u slučaju da se količina svijesti pojedinca uvijek reflektuje u istoj mjeri.Nadam se da se slažemo u tome da se kontinuitet svijesti,odnosno refleksije razumjevanja suštine u pojedincu uvijek povećava,tako da bi trenutnu količinu svijesti jedne osobe mogli odrediti samo u određenom vremenskom periodu u kom tog pojedinca posmatramo.
:-k

@branman
Misliš li da svijest egzistira u vremenu? Jer kad bi egzistirala, tada bi ovo gore imalo smisla, a ako ne egzistira tada trebaš nešto preraditi.

@promatrač
Ego je dakle potreban alat za razvoj svijesti, budući je svijest u tijelu od prije rođenja, smatraš li da je ego također rođenjem tijela također došao na svijet?

PS imam slab signal možda se ne uspijem otvoriti stranicu, sad mi je trebalo cca 15-ak minuta.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 9:49 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Misliš baš rođenja ili začeća? Prije začeća nema tijela.
Svijest postoji i prije začeća, ali ne kao samosvjest ega, nego svijest nečeg drugog, pitanje je da li samosvjest nečeg drugog, može biti a i nemora.
Ne mora ako je u pitanji biće iz kolektivnog nesvjesnog, ali pretpostavljam da će se kolektivno nesvjesno pretvoriti u kolektivno svjesno, što na još višem nivou jest.

Ako se biće spusti iz višeg nivoa kao recimo avatar i zadrži kolektivnu samosvjest tog višeg nivoa onda to biće začećem ima više razina samosvjesti, ali se treba sjetiti toga, spoznati sebe.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 10:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
promatrač je napisao/la:
Misliš baš rođenja ili začeća? Prije začeća nema tijela.
Svijest postoji i prije začeća, ali ne kao samosvjest ega, nego svijest nečeg drugog, pitanje je da li samosvjest nečeg drugog, može biti a i nemora.
Ne mora ako je u pitanji biće iz kolektivnog nesvjesnog, ali pretpostavljam da će se kolektivno nesvjesno pretvoriti u kolektivno svjesno, što na još višem nivou jest.

Ako se biće spusti iz višeg nivoa kao recimo avatar i zadrži kolektivnu samosvjest tog višeg nivoa onda to biće začećem ima više razina samosvjesti, ali se treba sjetiti toga, spoznati sebe.


Ne mislim na svijest nego na ego. Znam da svijest spaja s tijelom u trenutku začeća (barem tako DH kaže). Zanima me da li je ego umjetna instalacija gospodara ili alat koji je rođen s nama kao i svijest.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 10:48 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Spaja se i počinje se razvijati u samosvjest ega, ali ne nastaje tada.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 10:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
promatrač je napisao/la:
Spaja se i počinje se razvijati u samosvjest ega, ali ne nastaje tada.


OK, tnx.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 11:08 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Volio bi sad na duačko i naširoko, ali ne stignem... nego znaš kad već spominješ učenja don Huana da je svijest i u orlovim zračenjima i da se viđenjem toga i desi neko prepoznavanje sebe ali se ujedno desi i da vidioc bude spaljen, umre.
Tu se već otvara cijeli niz pitanja koja su kao "nesaznajno", a vjerovatno spadaju i u manipulacije unutar stvaranja našeg ljudskog kalupa kakav je sad.

(naravno, sve su ovo pretpostavke, ali eto pričamo o nečem) :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 11:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
promatrač je napisao/la:
Volio bi sad na duačko i naširoko, ali ne stignem... nego znaš kad već spominješ učenja don Huana da je svijest i u orlovim zračenjima i da se viđenjem toga i desi neko prepoznavanje sebe ali se ujedno desi i da vidioc bude spaljen, umre.
Tu se već otvara cijeli niz pitanja koja su kao "nesaznajno", a vjerovatno spadaju i u manipulacije unutar stvaranja našeg ljudskog kalupa kakav je sad.

(naravno, sve su ovo pretpostavke, ali eto pričamo o nečem) :)


CC čitam kako bih možda iz nekog drugog kuta dobila objašnjenja za neka svoja iskustva ili možda čak naučila tehnike, kako nešto što mi se spontano događa prevesti u kontrolirano djelovanje. No nisam baš neki fan moram priznati. Pojmovi svijesti, poznatog, nepoznatog i nesaznajnog mi nisu neka apstrakcija. Ego je taj kojeg pokušavam dokučiti. Kod njega se spominje kao samovažnost i samo-još nešto, ne mogu se sjetiti. Ima toga još, no nisam ni pročitala sve njegove knjige.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: pet jan 20, 2012 11:45 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ne treba izjednačavati ego sa samovažnošću.
Samovažnost je ono što održava ego u što ograničenijem stanju i radi na tome da ego nikad ne nauči da ne treba postati samoubojica čim vidi nešto što je van njegove domene.

Samovažnost snosi večinu zasluga da ego nikad ni ne vidi ono što nije u skladu sa očekivanim iako mu je pred nosom.

Tu su sad poveznice na rad bez očekivanja, bivanje otvorenog uma... jedno te isto.

Ne znam sad to prevesti na rječnik drugih učenja, ali ima tko može ako želi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: sub jan 21, 2012 12:10 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
promatrač je napisao/la:
Ne treba izjednačavati ego sa samovažnošću.
Samovažnost je ono što održava ego u što ograničenijem stanju i radi na tome da ego nikad ne nauči da ne treba postati samoubojica čim vidi nešto što je van njegove domene.

Samovažnost snosi večinu zasluga da ego nikad ni ne vidi ono što nije u skladu sa očekivanim iako mu je pred nosom.

Tu su sad poveznice na rad bez očekivanja, bivanje otvorenog uma... jedno te isto.

Ne znam sad to prevesti na rječnik drugih učenja, ali ima tko može ako želi.


Tnx. Pojam ego mi i nije toliko značajan, premda bih ga rado definirala. Sve je vezano na Malangine tehnike. Da bih uopće vrijednovala da li mi tehnike odgovaraju ili ne, trebam kvalitetne/deskriptivne, koliko je moguće, definicije.

Ako stignem ovih dana ću još malo pročeprkati oko pojmova um i duša, jer sam duh povezala s pojmom svijest.
Ako ti što padne na um, samo nabaci.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: sub jan 21, 2012 12:16 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Uh, nemam sad snage za to. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: sub jan 21, 2012 12:21 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
promatrač je napisao/la:
Uh, nemam sad snage za to. :)

Ne, nije ni potrebno sad.
Našla sam def.uma. Sutra ću je postati :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: sub jan 21, 2012 12:28 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Imaš ovdje viewtopic.php?p=121514#p121514 neki pogled na to što je um.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: sub jan 21, 2012 12:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
[/quote]
@branman
Misliš li da svijest egzistira u vremenu? Jer kad bi egzistirala, tada bi ovo gore imalo smisla, a ako ne egzistira tada trebaš nešto preraditi.
[/quote]

Mislim da je svijest svuda oko nas.Kao što joj samo ime i kaže Svi-jest ili sve što jest.
Mislim da joj ni naziv na ovom našem jeziku nije slučajan,isto kao ni nazivi za Sav-jest , Sve-mir i sl.
Zamišljam naše umove kao prijemnike.Što više ograda postavi analitički um to je signal slabiji i mi smo udaljeniji od one suštine čiji smo ustvari dio.Svaka osoba,po meni krije tu esenciju svijesti u sebi,u onom najosnovnijem biću,srži onoga što jesmo bio to duh,duša ili čista energija.
Kad "razbijemo" ovaj svijet na one najsitnije čestice od kojih je sazdan,šta drugo preostane osim nas,iliti fragmenata koji su pojedinačno samo dio jedne cjeline,upravo one suštine koja je nedjeljiva.
Trenutno ne mogu razabrati bolji koncept zbog "ograda" koje mi nameće analitika,čak ne mogu pronaći ni prave riječi da opišem tu suštinu koju samo nazirem,ali sam u više navrata osjetio to stanje unutrašnjeg mira,tu nekakvu "navalu"svijesti kad god bi pokušao da razumijem stvari u onoj osnovi kakve one stvarno jesu,bez mišljenja,samo razumjevanje...
Na neki način smisao za kojim čitav život tragam,osjećaj pripadnosti svemu što te okružuje.
Volio bih to nazvati sviješću,ali nek se zove kako god hoće,u svakom slučaju ono "nešto" što ne bih dao za nikakva blaga ovog svijeta.
:angel4:

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: sub jan 21, 2012 1:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
branman je napisao/la:
@branman
Citat:
Misliš li da svijest egzistira u vremenu? Jer kad bi egzistirala, tada bi ovo gore imalo smisla, a ako ne egzistira tada trebaš nešto preraditi.


Mislim da je svijest svuda oko nas.Kao što joj samo ime i kaže Svi-jest ili sve što jest.
Mislim da joj ni naziv na ovom našem jeziku nije slučajan,isto kao ni nazivi za Sav-jest , Sve-mir i sl.
Zamišljam naše umove kao prijemnike.Što više ograda postavi analitički um to je signal slabiji i mi smo udaljeniji od one suštine čiji smo ustvari dio.Svaka osoba,po meni krije tu esenciju svijesti u sebi,u onom najosnovnijem biću,srži onoga što jesmo bio to duh,duša ili čista energija.
Kad "razbijemo" ovaj svijet na one najsitnije čestice od kojih je sazdan,šta drugo preostane osim nas,iliti fragmenata koji su pojedinačno samo dio jedne cjeline,upravo one suštine koja je nedjeljiva.
Trenutno ne mogu razabrati bolji koncept zbog "ograda" koje mi nameće analitika,čak ne mogu pronaći ni prave riječi da opišem tu suštinu koju samo nazirem,ali sam u više navrata osjetio to stanje unutrašnjeg mira,tu nekakvu "navalu"svijesti kad god bi pokušao da razumijem stvari u onoj osnovi kakve one stvarno jesu,bez mišljenja,samo razumjevanje...
Na neki način smisao za kojim čitav život tragam,osjećaj pripadnosti svemu što te okružuje.
Volio bih to nazvati sviješću,ali nek se zove kako god hoće,u svakom slučaju ono "nešto" što ne bih dao za nikakva blaga ovog svijeta.
:angel4:


Tome se nema što dodati. :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objašnjenja pojmova na forumu
PostPostano: sub jan 21, 2012 2:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Lampa je napisao/la:
Poslato: Pet Jan 20, 2012 2:33 am
DUŠA ?
DUH?
UM?


Lampa je napisao/la:
Poslato: Sub Jan 21, 2012 12:10 am

Ako stignem ovih dana ću još malo pročeprkati oko pojmova um i duša, jer sam duh povezala s pojmom svijest.
Ako ti što padne na um, samo nabaci.


Lampa je napisao/la:
Poslato: Sub Jan 21, 2012 12:21 am
Ne, nije ni potrebno sad.
Našla sam def.uma. Sutra ću je postati :D


a moglo se i ovo pronaci i prochitati,tema ima 14 strana i 279 postova,i postoji od 2005, i zamisli ima isti naslov kao ovo tvoje pitanjce gore:
" Duša, Duh, Razum, Svijest "
viewtopic.php?f=7&t=937
ali to primetiti bi bio presedan nad presedanima,pravo chudo,koje bi pobilo istinitost ovog ovde:
promatrač je napisao/la:

Samovažnost snosi večinu zasluga da ego nikad ni ne vidi ono što nije u skladu sa očekivanim iako mu je pred nosom.



ovako, lisheni chuda, nastavljamo sa gledanjem shpanske serije "galaksija- njuejdz zidne novine" promocija " Donositelja Tople Vode " epizoda - uzivo pretvaranja josh jedne teme, ovog puta-"Objašnjenja pojmova na forumu" u temu : " Kako mali Djokica zamishlja ... " :toothy2:


P.S. :ontopic:
kad smo vec kod objashnjenja pojmova -
" sublimacija "
iako postoji mnogo primera uspeshne sublimacije, gde se u mnogim poljima ljudske delatnosti(nauka,umetnost,sport,...) putem sublimacije postizu izuzetni rezultati, chini mi se se da je to donekle precenjeno,pogotovu kad je polje sublimacije -pametovanje,deljenje saveta i chetanje na forumu :angel4:

prostije recheno:

dobar seks je dobar seks, i kad bi ga vishe bilo, ovaj bi forum bio spashen povece gomile ' blablatrucjajajablablablajapajapajablablatruc postova'


:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 105 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 59 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz