Sada je: uto jun 04, 2024 2:59 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Šta je starije - kokoš ili jaje?
PostPostano: pon dec 12, 2005 3:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Cesto smo u situaciji da nam neko postavi to pitanje. Otvorio sam ovaj topik da idemo iz krajnosti u krajnost do srzi, do koske i da uzmemo svaku ideju u obzir.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 3:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet sep 22, 2005 7:40 pm
Postovi: 140
Zanimljivo je to,a valjda najveca misterija ce ostati kakva je struktura svemira zaista? Teorijski,ja svemir zamisljam kao nesto po principu Mobijuove trake,dakle nesto sto se uliva samo u sebe,sto nema ni pocetak ni kraj.

Postoji jedna zanimljiva stvar koji je opet rekao jedan moj prijatelj,a to je da se svemir zasniva na tri principa:

-Mirkokosmos u Makrokosmosu,to jest Makrokosmos u Mikrokosmosu
-Jing-Jang
I ovo trece ne mogu da se setim,jbg,hehehe


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 3:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Platon je odgovorio na ovo pitanje

Citat:
Najstarija je ideja o kokosci i jajetu
Sto nam sada namece tvorca.

E sad, opet se moze postaviti pitanje a tvorac odakle?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 7:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 25, 2005 9:29 am
Postovi: 84
da li mozete zamisliti nesto bezgranicno?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 8:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 29, 2005 8:43 pm
Postovi: 45
kreator nije imao vremena da razmišlja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 2:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 25, 2005 4:53 pm
Postovi: 477
Citat:
E sad, opet se moze postaviti pitanje a tvorac odakle?


Kad to riješiš bit će ti jasno!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 3:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Kalki, mozda se postavlja pogrsno pitanje.

Da li tvorac u opste i postoj?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 5:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Slavisa je napisao/la:
Kalki, mozda se postavlja pogrsno pitanje.

Da li tvorac u opste i postoj?



Ne. Iz pitanja kako je postavljeno...a postavljeno je na nacin..

"Sta je bilo prije, kokos ili jaje?"

ne proilzazi pitanje o tvorcu.

Naime u tom pitanju je rijec "prije" koje nedvojbeno ukazuje na dimenziju vremena.
Buduci tvorac ne moze biti dio sustava koji je stvoren pa tako i vremena nije zavisan i odredljiv u tom kontekstu.
Dakle pitanje neprimjenjivo po principu analogije.

Kad bi to pitanje postavili na taj nacin izveli bi nesto slicno donjoj izjavi...


"35 kilograma je slanije od 12 kg."

Dakle uporabljali bi usporedbu rabeci atribute koje ne mozemo pridodijeliti objektima usporedbe.
U ovom slucaju vremensku linearnu komponentu nelinearnom i beskonacnom konceptu.


To je moje misljenje.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 6:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
Ne. Iz pitanja kako je postavljeno...a postavljeno je na nacin..

"Sta je bilo prije, kokos ili jaje?"

ne proilzazi pitanje o tvorcu.


Nisi procitao sve sto sam napisao.

Citat:
"35 kilograma je slanije od 12 kg."


Mislim da nije ok primer.

A pitanje koje proizilazi iz pitanja sta je starije koks ili jaje ima smisla ako se da odgovor da je najstarija ideja o kokosci i jajetu.


Citat:
U ovom slucaju vremensku linearnu komponentu nelinearnom i beskonacnom konceptu.


Prostor i vreme nisu apsolutni.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 6:40 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pa ako gledamo vrijeme kao linearno - mozak nam hoće eksplodirati od razmišljanja... hehe... da, pošto je vrijeme iluzija, i sve se odvija ciklički, nema rješenja. Jer bi ispravno rješenje bilo - istovremeno, gledajući iz percepcije našeg 3D linearno vremenskog uma.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 7:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet sep 22, 2005 7:40 pm
Postovi: 140
Ja bih rekla da je kokoska starija,hehe.

Kreator definitivno postoji,i to je verovatno onaj "deo" svemira koji je "svestan". Meni se dopada ovo sto sam procitala ovde

http://superzona.hatona.org/istorijagal1.htm

i nalazim da u tome ima smisla. ono kako ja vidim nivoe svesti je da jednostavno ne postoji najvisi i najnizi nivo svesti,jer kada se dodje do odredjenog nivoa svesti koju mi mozemo da zovemo "najvisom",ona se ponovo uliva u "najnizu" i tako sve ispocetka. Tako je i sa celom sustinom svemira. Zato Svemir i dozivljavam kao "perpetuum mobile" i kao "mobijusovu traku". Ali i ono sto dozivljavam,na neki nacin ima "granice",sto i nije cudno,s' obzirom da smo trodimenzionalna bica. Mozda zaista mozes da razumes svemir jednom kada dozivis taj neki "krajnji nivo",nakon cega je jedino sto ima smisla,da se "urusis"na pocetni i onda ajmo jovo nanovo.

Ne verujem da postoji ista sto nije vecno. Sve sto postoji,pretvara se iz jednog oblika u drugi,kao sare na kaleidoskopu. Hej,zar nije svemir uzbudljiv? :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 7:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
Hej,zar nije svemir uzbudljiv?


Izuzetno!!! :)

Sta mislis da li bi bio toliko uzbudljiv da nema svesti koja moze to da primeti?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 7:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet sep 22, 2005 7:40 pm
Postovi: 140
Slavisa je napisao/la:
Citat:
Hej,zar nije svemir uzbudljiv?


Izuzetno!!! :)

Sta mislis da li bi bio toliko uzbudljiv da nema svesti koja moze to da primeti?



Good point! :D

Onda mi ne bi bili ovde i raspravljali do besvesti. Nije ni cudo sto se zove "forum",zamisli kako je sjajno bilo Grcima da palamude po ceo bogovetni dan :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 8:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
Nije ni cudo sto se zove "forum",zamisli kako je sjajno bilo Grcima da palamude po ceo bogovetni dan



Nije ni nama ovde lose. Jes da malo duva kosava al ok. 8) 8) 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 7:38 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Pitanje i sama ideja koja stoji iza toga šta je starije, kokoška ili jaje, je klasičan primer kada um udara u sopstvene granice a toga nije svestan pa se projektuje u svet i problem nastanak sveta.
Prvo vidi sam sebe, svoj um U CELOSTI, pa onda brini o svetu i kako je nastao. Onda ćeš videti da nastanak sveta uopšte ne postoji kao problem pa čak ni kao pitanje. Naime, ne radi se ni o kakvom svetu tamo izvan tebe, već o bivstvovanju ovde i sada čiji si ti svestan subjekt, i koje zavisi od svesti subjekta. Uravo zbog te zavisnosti postoji relativnost prostora i vremena. Da svet suštinski ne zavisi od subjekta koji ga je svestan, vreme i prostor ne bi bili relativni.
Tačno onoliko koliko čovek nije svestan sebe, toliko se bavi svetom kao da je on nešto izvan njega. Kao da je on nekada nastao, i ne vidi da je ceo svet njegovo biće a on samo svest o svetu smeštena u malo fizičko telo. Problem je što smo toliko identifikovani sa telom da mislimo da smo samo u njemu.
Još si mlad, sinko, pa ti je telo i ono što vidiš iz njegove perspektive toliko važno. To je prirodno tako. Kad izađeš iz njega i kad transcendiraš um videćeš svet kakav jeste, kao sebe samoga. Dotle ćeš da ga gledaš kao nešto spolja (jer si identifikovan sa telom) i da razmišljaš o njemu kao o nečem nepoznatom što treba da se upozna (jer si identifikovan sa telesnim, empirijskim umom).
Drugim rečima, sada si pile u jajetu, a kada izađeš bićeš Abraksas.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 1:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
Pitanje i sama ideja koja stoji iza toga šta je starije, kokoška ili jaje, je klasičan primer kada um udara u sopstvene granice a toga nije svestan pa se projektuje u svet i problem nastanak sveta.Prvo vidi sam sebe, svoj um U CELOSTI, pa onda brini o svetu i kako je nastao.


OK, da ugasimo temu?

Citat:
Još si mlad, sinko, pa ti je telo i ono što vidiš iz njegove perspektive toliko važno. To je prirodno tako. Kad izađeš iz njega i kad transcendiraš um videćeš svet kakav jeste, kao sebe samoga. Dotle ćeš da ga gledaš kao nešto spolja (jer si identifikovan sa telom) i da razmišljaš o njemu kao o nečem nepoznatom što treba da se upozna (jer si identifikovan sa telesnim, empirijskim umom).
Drugim rečima, sada si pile u jajetu, a kada izađeš bićeš Abraksas.


Da, jesam pile u jajetu koje je postavilo pitanje sta ima izvan jajeta. No, da gasimo temu a ti otvori nesto o cemu bi ti stari imao sta pricati.
Ja sam mlad i zaglupljen, prakticno ne znam o zivotu mnogo. Mislim da sam tek embrijon u jajetu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 2:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Nisi ti zaglupljen, nego smo svi mi rođeni na ovom svetu kao pile u jajetu i tek treba da se rodimo, da probijemo ljusku. To moramo da uradimo svojom voljom i namerom, i to je drugo rođenje, ono pravo. Ovo prvo, fizičko, od oca i majke, je bilo bez naše namere i zato smo još uvek pasivni i nesvesni jer mislimo da smo s time uistinu i rođeni. A tek treba da se rodimo svojom voljom.
To je stara ezoterijska istina koju simboliše jaje i ptica koja se probija iz jajeta.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 2:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
Nisi ti zaglupljen, nego smo svi mi rođeni na ovom svetu kao pile u jajetu i tek treba da se rodimo, da probijemo ljusku. To moramo da uradimo svojom voljom i namerom, i to je drugo rođenje, ono pravo. Ovo prvo, fizičko, od oca i majke, je bilo bez naše namere i zato smo još uvek pasivni i nesvesni jer mislimo da smo s time uistinu i rođeni. A tek treba da se rodimo svojom voljom.
To je stara ezoterijska istina koju simboliše jaje i ptica koja se probija iz jajeta.


Da, ok. Ja ovde i jesam za to da bi naucio nesto sto nas ne uce u javnim ustanovama. Bilo da je to skola ili nesto vise.
Ovde sam cuo toliko ideja i toliko tema koje su mi do skora bile i sumanute jer su se protivile mom svetu saznanja. A ovde je bitno razuciti da nauka nije jedini put do istine.
Cak i placebo tamo koji ste objasnjavali, prihvatam kao moguce. Mislim da je bitno ostaviti po strani sve predrasude i sve ono sto nas cini samo ljudskim.
Nije bez veze forum nazvan metafizicki forum.
Slazem se sa tobom pantelija za tu izjavu gore.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 3:59 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Mislim da je bitno ostaviti po strani sve predrasude i sve ono sto nas cini samo ljudskim.


Da, u pravu si. Ovo je dosta važno za dalje. Svi učimo. Lekcije.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 22, 2007 8:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 16, 2007 2:05 pm
Postovi: 82
Lokacija: Beograd
Prvi pra-petao i prva pra kokoska koje je covek pripitomio obavili su ljubavnu radnju i tada je pra kokoska snela jaje iz kojeg se izlegla prva prava kokoska.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 6 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz