Sada je: sub apr 27, 2024 1:35 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Unuk VS djed i majka
PostPostano: pon jun 11, 2012 11:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
Već neko vrijeme planiram pitati za pomoć i izgleda da je napokon došao taj trenutak, kulminiralo je :)
Radi se o sljedećem; moj dragi djed je veliki vjernik, više od pola života proučava Bibliju, kako sam tako i sa drugim ljudima.Pročitao je hrpu literature (ima stotine knjiga) koje se dotiču Boga, religija i svega vezano za to.Ali on nije klasični vjernik, prezire crkvu i svećenike i više voli tražiti istomišljenike sa kojima se onda sastaje te raspravljaju o Bogu i proučavaju "Božju riječ".Striktno vjeruje svemu što piše u Bibliji i ne priznaje ništa van tog okvira, tako da neke argumente ili dokaze koje govore protiv nečega što je izneseno u Bibliji jednostavno odbacuje i smatra da je to laž.Osim toga, jako ga zanima i svemir, vjeruje u horoskop, vjeruje da postoje vanzemaljci.
Majka nije takav "fanatik", vjeruje u Boga i svemu što piše u Bibliji, ide i u crkvu iako se ne slaže sa svim njihovim postupcima i stavovima.Dao sam joj prije par tjedana montalk-ovu knjigu "Rubno znanje za početnike" i slaže se sa puno stvari, iako kaže da su ju neke teme nasmijale (kad se govori o vanzemaljcima npr.).Djed uskoro planira pročitati pa će dati svoje mišljenje; već mogu misliti kako će to izgledat :mrgreen:

Tražim vašu pomoć jer mi trebaju savjeti, odlomci, dokazi ili dobri argumenti koji pobijaju bar nešto u Bibliji kako bi malo naveo djeda i majku na razmišljanje, pa možda čak i poljuljao neka njihova uvjerenja.Ne nastojim ih odvratiti od njihovog vjerovanja jer mislim da je to njihov izbor (a i čini mi se nemoguće), nego samo želim imati neki as u rukavu tako da im se mogu suprotstaviti kad slijedeći put budemo razgovarali o tome.

Siguran sam da ste se i vi susreli sa vjernicima koji si ne daju ništa reći protiv svoje vjere...Nedostaju mi pravi argumenti, stoga pomozite :help:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 8:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
:evil3: http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/biblija.htm


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 10:47 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
viewtopic.php?f=10&t=2976&hilit=biblija

_________________
Resident Agent provocateur & Conspiracy Theorist


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 12:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
Izgleda da će priprema za razgovor s njima biti duga :)
Pokušat ću najbitnije iz tih izvora koje ste mi dali skupiti na jedno mjesto i isprintati pa prvo sam proučiti.
Ali vjerojatno kada im i pokažem sve ovo, reći će da su to sve laži bogohulnika sa interneta..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 3:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned feb 19, 2012 9:34 am
Postovi: 107
Hanter je napisao/la:
Izgleda da će priprema za razgovor s njima biti duga :)
Pokušat ću najbitnije iz tih izvora koje ste mi dali skupiti na jedno mjesto i isprintati pa prvo sam proučiti.
Ali vjerojatno kada im i pokažem sve ovo, reći će da su to sve laži bogohulnika sa interneta..


A zasto bi ti njemu menjao veru?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 4:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
Blagoje je napisao/la:
Hanter je napisao/la:
Izgleda da će priprema za razgovor s njima biti duga :)
Pokušat ću najbitnije iz tih izvora koje ste mi dali skupiti na jedno mjesto i isprintati pa prvo sam proučiti.
Ali vjerojatno kada im i pokažem sve ovo, reći će da su to sve laži bogohulnika sa interneta..


A zasto bi ti njemu menjao veru?



Pročitaj šta sam napisao u prvom postu. :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 4:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
Reci im i prije predavanja da ce imati takvu reakciju i da je to ocekivano ali da bilo koja osoba hladne glave bez pred ubjedenja moze shvatiti poantu.
Ovo sto je Panta stavio za dedu je ko skrojeno :)

Problem je sto ljudi ne poznaju New Age spike pa ne mogu izvagati npr. ovo sto bi im ti ponudio s onim glupostima koje je internet pun. Tako im ni ovo tvoje nema neku vrijednost, sto ces morat dokazati..al ajde kad vec imas volje za to..

Ja sam prestao ikom ista dokazivat posto ni sam sebi neznam objasnit kako stvari stoje :D
Uzalud nam trub sviraci !!

Pozdrav

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 5:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
jep, problem s dokazivanjem je u tome što je onaj kojem dokazuješ protustranka, sudac i porota tako da je vjerojatnost uspješnog dokazivanja upitna, ono što eventualno možeš uspješno ostvarit je pukotina u sistemu vjerovanja a sve ostalo je na onome kome dokazuješ... njegova odluka, njegov život, njegovo vjerovanje...

_________________
Resident Agent provocateur & Conspiracy Theorist


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 6:16 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
nemaš šanse djedu promjeniti mišljenje
argumenti znanosti se baziraju na logičkom razmišljanju, vjernicima koji prihvačaju Bibliju kao
apsolutnu istinu centar logike je ugašen, ili iskvaren , najvjerojatnije još u djetinstvu
jer djetetu možeš utuvitit u glavu da postoji zubić vila, usprkos zdravoj pameti
zato Crkva d.d. forsira vjeronauk na razini osnovne škole, čak bi htjeli da se uvede u vrtić

a i starog pasa ne možeš naučiti nove trikove

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 6:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
pitaj djeda (ovo i mene zanima) da li je Novim zavjetom stavljen van snage Levitski zakonik?

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 7:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 22, 2012 7:19 pm
Postovi: 635
Ja bih preporučio neke sumerske tekstove. Jer to sa isusom je plagijat starih spisa i legendi. Do u tančine. Od rođenja bez jeb... pa nadalje. Samo drugi glumci.

Mislim da je to način.

_________________
Aurora is a living creature,
and when we blow a whistle,
they will come near to us out of curiosity


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 7:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 22, 2012 7:19 pm
Postovi: 635
A kad sam već tu evo i jedan tekstić. Zlu ne trebalo.

Kako postati Bog i batina

To je najlakši način da uvjerim druge ljude kako su moja uvjerenja neupitna istina… Naime, ako svoja uvjerenja pokušavam promicati kao filozof, psiholog, evolucijski biolog , antropolog itd. (jednom riječju kao znanstvenik), ta će se uvjerenja uvijek stavljati pod upitnik, opovrgavati se na osnovu pronalaženja novih dokaza, tako da moja uvjerenja neće biti neupitna istina već će ista biti podložna promjeni, a s promjenom ja gubim autoritet, gubim pravo na istinu, odnosno sve ono što sam predstavljao kao istinu razotkriva se kao laž, i zato osnivam crkvu, jer istinu zasnovanu na vjeri ne mogu opovrgnuti nikakvi znanstveni dokazi, jer za vjeru dokazi nisu potrebni, te ću ja tako uvijek i zauvijek moći govoriti istinu… I najljepše od svega toga biti će to što sam ja taj koji je tu istinu otkrio i moći ću se predstaviti kao onaj koji poznaje Riječ Istine bez da su mi potrebni dokazi – postati ću moćan, zar ima veće zadovoljštine za moj ego od toga – da drugi bespogovorno priznaju kako sam ja u pravu, kako govorim istinu i samo istinu?… Ne samo da ću tako postati predstavnik Božji na Zemlji, već ću postati utjelovljeni Bog koji je došao donijeti spas čovječanstvu…


A ako ne mogu otvoriti crkvu, otvoriću blog. I chat. I zabraniti komentare. I to je to.

_________________
Aurora is a living creature,
and when we blow a whistle,
they will come near to us out of curiosity


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: uto jun 12, 2012 9:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
metuzalem je napisao/la:
jep, problem s dokazivanjem je u tome što je onaj kojem dokazuješ protustranka, sudac i porota tako da je vjerojatnost uspješnog dokazivanja upitna, ono što eventualno možeš uspješno ostvarit je pukotina u sistemu vjerovanja a sve ostalo je na onome kome dokazuješ... njegova odluka, njegov život, njegovo vjerovanje...


To je istina..
Upravo tu pukotinu u vjerovanju i želim stvoriti, ništa više.Jer siguran sam da je nemoguće promijeniti njegovo mišljenje o Bibliji, kamoli da prestane vjerovati ono što u njoj piše nakon godina i godina proučavanja..A kao što sam i već rekao, nije mi ni cilj odvratiti ga od toga jer je to osobna stvar svakog pojedinca.
Zapravo mi je fascinantno vidjeti koliko je on uvjeren u sve to što piše u Bibliji i to niti najmanje ne dovodi u pitanje.Pitam se samo da li laže sam sebe ili toliko čvrsto vjeruje ?
Prvo ću pričekati da pročita "Rubno znanje za početnike" pa da vidim šta će reći na to.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: sri jun 13, 2012 9:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Hanter je napisao/la:
metuzalem je napisao/la:
jep, problem s dokazivanjem je u tome što je onaj kojem dokazuješ protustranka, sudac i porota tako da je vjerojatnost uspješnog dokazivanja upitna, ono što eventualno možeš uspješno ostvarit je pukotina u sistemu vjerovanja a sve ostalo je na onome kome dokazuješ... njegova odluka, njegov život, njegovo vjerovanje...


To je istina..
Upravo tu pukotinu u vjerovanju i želim stvoriti, ništa više.Jer siguran sam da je nemoguće promijeniti njegovo mišljenje o Bibliji, kamoli da prestane vjerovati ono što u njoj piše nakon godina i godina proučavanja..A kao što sam i već rekao, nije mi ni cilj odvratiti ga od toga jer je to osobna stvar svakog pojedinca.
Zapravo mi je fascinantno vidjeti koliko je on uvjeren u sve to što piše u Bibliji i to niti najmanje ne dovodi u pitanje.Pitam se samo da li laže sam sebe ili toliko čvrsto vjeruje ?
Prvo ću pričekati da pročita "Rubno znanje za početnike" pa da vidim šta će reći na to.


Ovde se uopšte ne radi o tvom dedi nego o tebi, i tvojoj nesposobnosti da uvidiš da tvoj deda uopšte nema svoje mišljenje niti on uopšte odlučuje u šta će da veruje. Drugim rečima, ne uviđaš da su drugi nesvesni. Pridaješ im svest i slobodnu volju koju uopšte nemaju.
Umesto da se baviš sa svojim dedom, prouči malo Gurđijeva i Uspenskog. Tada će ti deda dobro doći kako odličan uzorak za eksperimente. Mislim da je on takav baš zbog tebe, da ti pokaže mehaničnost i nesvesnost na delu i da tebe pouči svojim primerom.


Zadnja izmjena: Pantelija; sri jun 13, 2012 12:55 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: sri jun 13, 2012 10:56 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Toner je napisao/la:
Ja sam prestao ikom ista dokazivat posto ni sam sebi neznam objasnit kako stvari stoje :D
Uzalud nam trub sviraci !!


Paradoksalno - ovo je uvid bez kojeg nijedan iskreni tragač ne može videti dalje od svog nosa! :thumbup: A u ovo doba prosvetljenih i probuđenih, imati takav stav je ekvivalent pronalaska duhovne zlatne žile.

Živeo, Toner! :thumbup: :occasion5: :love3:

Citat:
Jedna stvar koju znam zasigurno je da je neko, u jednoj tački vremena, znao bolje nego što ja znam ovo što upravo učim. A to čovek može znati jednostavno - kada zna. Nisam sigurana da li je njegovo ime bilo Isus, moj instikt mi govori da je to božanstvo korišćeno da bi zaposelo ljude. Kažu ti - "Da li puštaš Isusa u svoje srce"? - a to je svojevoljno potpisivanje ugovora, zato što nisi dovoljno svestan da preispituješ ko je taj Isus zapravo. Fonetski simboli imaju svoje značenje ... njegovo ime i nije bilo Isus, batalite prevode! Puštate Isusa u svoje srce - a to je samo ime! Dozvoljavate entitetu kojeg identifikuje to ime da vas zaposedne ...ne zanima me šta su vas prevarili da verujete...Kažu vam: Isus je ovo, Isus je ono - zaboravite to! Takođe vam je rečeno i da Kip Slobode označava slobodu.

Bilo kako bilo, neko je nekada znao. Neko je znao kako percipirati ovu stvarnost na ispravan način. Neko je znao šta ovo mesto zapravo jeste, i kako se nositi sa time. Kako da radi, kako da je prevaziđe. Neko jeste.

Znam da Illuminati nisu smislili sve te biblijske parabole. Jednostavno nisu mogli, da su mogli, to bi značilo da imaju razumevanje, Znanje, koje gradi temelje zaključka, poente i svrhe ovih parabola. Da oni imaju to znanje - ne bi radili ovo što rade danas!

Ponoviću ovo: Da su ljudi, koji su stvorili religiju znali i razumeli značenje iza tih parabola, nikada ne bi radili ono što rade upravo sada. Prema tome, jasno mi je da je neko, izvan ovog kontrolnog sistema - znao. Koje je bilo njegovo IME - to ne znam.
Bazirano na onome što znam kroz moj Duh, ko god da je napisao te parabole, nikada ne bi brinuo oko "probuđenosti", ili nošenja titule "Hrist".

Dakle, dedukcijom baziranom na onome što znam - čovek je postojao. Mogu samo da potvrdim da su oni ukrali ta učenja kako bi masama prodali (religijom) ovo "pagansko obožavanje Sotone."

(...)

Ovo je problem sa Biblijom: Zamislite vožnju bicikla. Zamislite pisanje knjige o vožnji bicikla. U njoj je izloženo baš sve, zaista debela knjiga, govori vam o prirodi bicikla, kako da ga vozite, kako da održavate balans, šta biciklo jeste, o okretanju pedala, gde sve možete da idete - u glavnom, kako da ispravno vozite taj bicikl. Zatim to date ljudima, koji nikada nisu vozili bicikl, i naterate ih da knjigu nauče napamet, unapred, unazad ... hiljade i hiljade stranica ... I svi to nauče napamet. Zamislite i da ljudi koji su napisali tu knjigu NISU ŽELELI da budete sposobni za vožnju bicikla! I upravo zbog toga što oni ne žele da vi za to budete sposobni, oni moraju biti autori knjiga o vožnji bicikla, razumete li me? Logički - to bi bila strategija, zar ne? Ako želite da kontrolišete ljude i tu sposobnost držite podalje od njih, onda morate biti zaduženi za SVE INFORMACIJE o biciklu i za sve instrukcije o vožnji.Tako da šta god ljudi radili - zabrljaće.

Zamislite dodavanje gluposti tipa - da biste naučili kako da vozite biciklo, morate se nagnuti na levu stranu što je više moguće. I naravno - vi niste dovoljno dobri da biste vozili bicikl! Vi to ne zaslužujete, a bicikl je ljut na vas i morate preklinjati bicikl za milost, a šanse za to da ćete uspeti da vozite su gotovo nulte. Ali, zapamtite knjigu u svakom slučaju.

A knjiga je prepuna kontradikcija - a ljudi ne mogu ništa protiv kontradikcija jer - nisu nikad vozili bicikl!
Recimo da naiđe osoba koja je vozila bicikl, i razgovara sa osobom koja je čitala tu knjigu o vožnji bicikla - ali ga nikad nije vozila. Sada, ti si vozio bicikl, tebi je to sasvim prirodna stvar, ali druga osoba je naterana da zapamti knjigu od A do Š, i puna je bola, krivice, srama, i smatra sebe nedostojnom vožnje bicikla. Ali nikad nisu vozili bicikl.

Tokom razgovora, zatražite od njih tu njihovu knjigu o vožnji bicikla, i bacite pogled u nju.

-Čekaj bre, šta je ovo ...nagni se potpuno u levo?! Gospodine, ako to uradite - pašćete 100%

- Ne, ne, ne! Ja znam, ja sam to zapamtio, to je poglavlje 3 paragraf 9 "I nagnućeš se potpuno u levo, i kroz delo tvoje uspećeš!"

- Gospodine, to je potpuna glupost. Pašćeš!

- Ne, ne i Ne! Ti si zlo, i mene kušaš... Ovo je Reč Bicikla! I ovo je Njegova reč, ovo je On napisao, a piše da bih vozio, moram se nagnuti u levo.

- Gospodine, garantujem vam da bicikl nije napisao ovo. Evo, pogledajte ovo drugo poglavlje - vidite li ovde, ovde govori o uglovima o 90 stepeni, da bi bilo najbolje tokom vožnje biti namešten pod pravim uglom? A sad pogledajte ovde - piše da se morate nagnuti skroz u levu stranu - zar ne primećujete kontradikcije?!

- Ne! To je reč Bicikla, koji je Sveznajući - i on razume sopstvene kontradikcije!!!

-...Šta?!?! Gospodine, vozio sam bicikl. I mogu tvrditi da ko god je napisao tu knjigu - nije želeo da drugi ljudi nauče to da rade.

I tako, onaj koji nikad nije vozio bicikl - ne može da pogleda tu knjigu sa instrukcijama i ZNA gde i koje su namerno plasirane laži. Jednostavno bi bilo nemoguće reći.

(...)

Zatim ta osoba zaista i nauči da vozi bicikl ... i oseća se slobodnijom nego ikad. Naravno, autori knjige i njihovi poslušnici se strašno naljute kada saznaju za to - jer ste oduvali tu njihovu prevaru sa svog puta. A to nikako ne valja ...za njih, zar ne?
Zato što vidite dokaze postojanja bicikla svuda okolo, ali ga nikada niste vozili, oni moraju napraviti tu svoju knjigu tako da uključe dokaze ... ali istovremeno i odvrate čoveka od toga.

Naravno, ovo je metafora - ali mogu vam reći par stvari o Hristu - on je bio vozač bicikla! I ono što je pokušavao jeste da nauči ljude, koji su, isto kao i on - prirodno dizajnirani za vožnju bicikla, da to i rade. U kontrast tome - manipulatori pokušavaju da vas nateraju da vozite Hrista!!! Jer preko Hrista ćete voziti bicikl ...

Da vas pitam nešto ... da li je Hrist mislio da treba da nosi određenu odeću da bi mu to dalo kredibilitet? Oh, pa naravno - ne. Iz koje knjige je ovaj čovek prepisivao? Naravno - ni jedne. Nije mu bila potrebna knjiga o "vožnji bicikla" jer je već znao kako se to radi.

Dali su tome ime, procedure, rituale, nazvali su to Hrišćanstvom. Koje ime je on za to dao? Nijedno!

Čak i u Bibliji piše da se treba sklanjati od ljudi koji se oslanjaju na ceremonije, rituale, spoljašnji izgled ...Ali uz pomoć kontrole uma (što religija jeste) ljudi ne mogu ...dozvoliti sebi da vide direktne kontradikcije.
Stari zavet je apsolutno sranje! To je čista kontrola uma! "Sto je bio 3 metra dugačak, 2 metra širok" ... ok,to je sveta geometrija, ali kakve veze to i porodične linije imaju sa Duhom ili Bogom (biciklom) - ni jedne jedine!
(...)


:occasion5: :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Unuk VS djed i majka
PostPostano: čet jun 14, 2012 11:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
Nije bas neka radost kad to osjetis ali vidis koliko si prije bio u zabludi :)
Onda ide nova, pa jos jedna pa opet... prava igra


Gurdjieff je slicno govorio da tek kad shvatimo da covjek ne moze gotovo nista da napravi da se osvjesti, tek tad moze iz nista napraviti nesto do tad se samo zavaravamo..


Zivio Valjda! i nadam se da cemo se provozat biciklom jednom ako ne ovdje onda negdje drugdje pa makar i s pomocnim tockicima :D

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 74 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz