Sada je: čet mar 28, 2024 8:47 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Predavanje: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE
PostPostano: sub mar 28, 2015 12:16 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet mar 27, 2015 8:25 pm
Postovi: 3
PREDAVANJE: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE

Predavanje "Tajna istinske meditacije" počinje u četvrtak 30. 4. 2015. u 18 sati i traje puna tri sata s kratkom pauzom nakon prvog poluvremena. Biti će održano u srcu Zagreba, na adresi Europski dom, dvorana Bruxelles, Jurišićeva 1/I..

Ovo predavanje o tajnama istinske meditacije će trajati samo par sati, no trebat će vam niz godina da bi vaš um asimilirao sve prezentirano na tom predavanju jer je ono sažetak intenzivnog trodnevnog tečaja Sw. Brahmajñananande o istinskoj meditaciji prema sustavu izvorne kraljevske yoge.

Ako ste iskreni tragatelj za vrhovnom istinom, ovo predavanje otkrit će vam istinski put do vječne istine. Predavanje o istinskoj meditaciji bit će ogromnog značaja čak i za aspirante koji se još, unatoč iskrenoj težnji ka Najvišem, nisu pripremili za istinsku meditaciju. Organizator predavanja je zagrebački www.yogacentar.hr

Za više informacija o samom predavanju te kako doći do ulaznica posjetite: http://www.meditacijazagreb.com

slika

O predavaču

Predavač je Sw. Brahmajñanananda, jedan od vrlo iskusnih istraživača viših stanja svijesti. Među njegovim istaknutim prethodnicima su Sw. Narayanananda, Sw. Vivekananda i Ramakrišna Paramahamsa. Swami Brahmajnanananda je učitelj meditacije i ispravnog življenja, majstor yoge i ​drugih metoda ​spiritualnog razvoja. Utemeljio je zagrebački Yoga centar te vodi raznolike praktične vježbe, demonstrira tehnike i održava seminare i predavanja o Yogi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Predavanje: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE
PostPostano: uto mar 31, 2015 3:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Sta prakticno nud ovaj seminar?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Predavanje: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE
PostPostano: sri apr 01, 2015 9:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Kako što, pa sve je rečeno nudi iskreno i istinsko razotkrivanje istinske Tajne, kraljevske yoge, ali samo ako si "iskreni" tragatelj koji želi otkriti Tajnu, kako ići "istinskim" putem "istinskom" meditacijom da bi stigao do vječne istine.
Ali i ako si samo aspirant - nema veze i to se pokriva tečajem. I to u samo par sati :mrgreen:

Garancija za otkrivanja istinskog smiraja, svjetlsoti i miline postoji - lijepo je naznačeno da možda nećeš odmah sve to baštiniti - jer:

"no trebat će vam niz godina da bi vaš um asimilirao sve prezentirano na tom predavanju jer je ono sažetak intenzivnog trodnevnog tečaja Sw. Brahmajñananande o istinskoj meditaciji prema sustavu izvorne kraljevske yoge."

Dakle - u par sati, dobit će se sve ono što eto inače traje tri dana - ali u biti se um mora godinama zabavljati da asimilira ono što je čuo...

Meni zvuči odlično.

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Predavanje: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE
PostPostano: sri apr 01, 2015 8:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
U biti, majstor će govoriti tiho i sinhronizirano, da ne poremeti svoj energetski metabolizam, a u vezi svih pojašnjenja se potencijalni aspiranti mogu obratiti njegovoj nasljednici Željki.
Jer majstor zna kako se diše, iako ne govori o tome da nikakav ozbiljan trening jogistički nije prošao by myself, nego ga je guru u sampradayi pogledao i odlučio da ovaj bude još jedna naredna i buduća karika neprekinute linije.
Takvih Oshoovih, npr., učenikâ ima koliko hoćeš: pogledao ih majstor na zalasku karijere i blizu smrti, i rekao im da nema potrebe ništa više da nauče.
Aferim.
:rofl


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Predavanje: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE
PostPostano: sri apr 01, 2015 9:01 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet mar 27, 2015 8:25 pm
Postovi: 3
snoopy je napisao/la:
Sta prakticno nud ovaj seminar?


Na travanjskom predavanju o istinskoj meditaciji Swamiji daje vrlo vrijedne praktične upute za meditaciju po sustavu tradicionalne kraljevske yoge. Premda ovo nije radionica (workshop), aspiranti će biti provedeni i kroz nekoliko uvodnih vježbi. Poslije predavanja bit će prilika za besplatne neformalne susrete u kojima će sudionicima predavanja biti date još detaljnije praktične upute (jer trosatno predavanje ne može pokriti baš sve) te podrška u daljnjoj praksi. Tko je zaista zainteresiran za praksu meditacije te iskoristi ovu priliku za spiritualni razvoj, itekako će se okoristi ovim susretima. Samim Swamijijevim prisustvom (čak i da ništa ne govori) aspiranti će razumjeti bolje i bit će sposobniji da se udube više nego inače.

--

Nadalje što se tiče dežurnih trollova - Swamiji nema namjeru da raspršuje ičije sumnje. Tko se uistinu želi uvjeriti što Swamiji nudi, doći će na ovo Predavanje. Tko ne želi - neće. Jednostavna stvar.

Svrha ove teme je bila objaviti korisnu informaciju za one koje će ovakvo predavanje zanimati.

Lp


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Predavanje: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE
PostPostano: sri apr 01, 2015 9:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 14, 2010 7:48 pm
Postovi: 348
Krišnamurti o meditaciji
Dijelovi iz nekoliko njegovih videa i tekstova, vrlo slobodan prijevod, oprez pri čitanju!

Video_ Meditation, a Quality of Attention that Pervades - J. Krishnamurti Online

Razne vrste meditacija čine um tupim, glupim. Kroz istovjetnu praksu nastaje mehaničan um. Razne vrste meditacije kažu Bog je tamo, radi ovo i stići ćeš tamo. A to tamo bi moralo biti statično da bih to stigao.
Prvo, da li je meditacija odvojena od svakodnevnog života?
Dnevno ponašanje, želje, ispunjenja, ambicije, pohlepa, zavist, dnevno ponavljajući, imitirajući, komforni duh, dnevni apetiti, osjećaji, seksualnost, intelektualni izazovi itd. – da li je meditacija odvojena od svega toga ili teče, pokriva, uključuje sve to? Inače meditacija nema smisla.
Da li meditacija pokriva cijelo polje postojanja ili je potpuno odvojena od toga? Dio toga ili pokriva sve to? Ako ne pokriva sve to, onda meditacija nema smisla.
Da li je meditacija parfem, ljepota koja prevladava sve moje aktivnosti? Onda ima izvanredno značenje.
Da li je meditacija rezultat potrage? Pristupiti zen – grupi, ovoj ili onoj grupi, prakticiraj ovo a nemoj ono, celibat, siromaštvo, ne govori ništa, posti – da bi stigli tamo negdje. Sve ovo je za mene potpuno nepotrebno. Potrebno je, kao što smo rekli, vidjeti ono što je lažno. Ne procjenjujem ja da li je lažno, nego sama percepcija otkriva istinitost ili lažnost toga. Moje oči to moraju gledati bez ikakvih predrasuda i bez ikakvih reakcija. Onda mogu reći “ovo je lažno” i onda to ne dirati. Ovo je pogrešno jer uključuje laž.
Meditacija uključuje cijelo polje egzistencije. Bilo na polju umjetnosti ili poslovanja ili ostalih podjela – fragmenata. Izraz ljudske fragmentiranosti po meni odražava se u fragmentiranosti zanimanja.
Kad odbacimo sve autoritete i drugo, meditacija postaje religiozno pitanje.
Da li je umjetnik dio svakodnevnice ili čudak? Umjetnik kroz izražaj često dolazi u konflikt sa društvom a taj konflikt je i u njemu. Umjetnik je osjetljiviji, uzbunjen na ljepotu, prirodu, ali opet je običan čovjek. To mi je kontradiktorno. Prvo je običan čovjek a onda kreira nešto lijepo. Kao i poslovni čovjek i naučnik, svi su na prvom mjestu ljudska bića koja bi da razumiju život. Smrt, ljubav, ljepotu, vezu, odgovornost, da ne ubije, sve to je uključeno u ljudsko biće. Uspostavlja se veza sa prirodom. I ta veza ako je cijela i zdrava, onda je kreativna.
Kod proučavanja šta je meditacija počinjem sa slobodom a sloboda je kad se um oslobodi tereta drugih (njihovih sistema, metoda, prihvatanja, vjerovanja, autoriteta...).
Počinjem oko meditacije sa “ja ne znam šta je meditacija”. Um sa takvim početkom “ja ne znam” ima veliku poniznost.
Ne znam i ne pitam jer onda bi neko ispunio to. Ja ne znam ništa i ti ne znaš ništa jer ono što ti znaš si pokupio od drugih. Sve odbacujem i počinjem istraživati. Imam poziciju za istraživanje ali ne krećem sa time da postignem rezultat. Ne da postignem prosvjetljenje jer ja ne znam da li postoji prosvjetljenje. Zbog poniznosti um je u stanju zaista da istražuje. Počinjem time da istražujem svoj cijeli život jer sam rekao da meditacija pokriva cijelo polje života. Moj život uzimam da je dnevno svjesno življenje. Posmatrao sam moj svakodnevni život, ima kontradikcija i drugih stvari. Takođe, tu je i pitanje spavanja. Idem spavati 8, 9, 10 sati. Šta je spavanje, počinjem sa time da ne znam, ne uzimam šta su drugi rekli. Istražujem u odnosu na meditaciju koja je duh prave religije. To je skupljanje sve energije za kretanje iz jedne u potpuno drugu dimenziju što ne znači razvod od ove dimenzije. Šta je san a šta budno stanje? Da li sam budan, ili, samo sam budan kad postoji kriza, šok, izazov, incident? Smrt, odbacivanje, propast. Da li sam budan svo vrijeme po dnevnoj budnosti? Šta znači biti budan?
Biti budan ne može biti nešto povremeno, nešto što je stimulativno, nešto što ima vrhunce i padove. Svaki oblik stimulacije, vanjske ili unutrašnje pokazuje da spavate i da vam je potreban stimulans, bez obzira da li je to kafa, seks, nešto da vas održava budnim ili bilo što drugo. U mojoj potrazi pitam se šta je to biti budan? To ne znači biti budan za to šta se dešava politički, ekonomski, socijalno, nego biti budan. Šta to “budan” znači? Nisam budan ako imam brige, opterećen sam. Nisam budan ako ima bilo kakvih naznaka straha. Ako živim u iluzijama, ili, ako su moje reakcije neurotične, onda nisam budan. Znači, istražujem. Jedino mogu istraživati ako sam osjetljiv na to šta se dešava u meni i van mene. Da li je um svjestan kompletno tokom dana šta se dešava u meni i van mene tokom dana, na sve načine? Inače, nisam budan.
Dr. Anderson: Mačka kompletno posmatra ptice iako ih viđa svaki dan.
Krišnamurti: U istraživanju sna moram se pitati i šta je to biti budan. Da li sam budan ili je prošlost toliko budna tako da diktira moj život u sadašnjosti? Pa sam tako u snu.
Dakle, da li je moj um pod teretom, opterećenjem prošlosti tako da noseći to, nisam svjestan sadašnjosti? Kad pričam, ja govorim iz pozadine moje prošlosti, mojeg iskustva, mojih promašaja, mojih povreda, mojih depresija. Tako da moja prošlost dominira i stavlja me u san kao narkotik. Tako, šta da uradim sa prošlošću? Prošlost je neophodna jer je čitavo polje znanja, ali kad prošlost pokrije sadašnjost, onda spavam. Da li je moguće znati šta je prošlost i ne dozvoliti joj da se prelije u sadašnjost. To pitanje i njegova realnost dovode do rasipanja. Znajući to mogu ostati budan potpuno i raditi u polju znanja. Tako nema kontradiktornosti. Oboje (znanje i sadašnjost) kreću se u harmoniji i nema kontradikcije. Jedno nije iza drugog. Balans.
Dr. Anderson: Kako ja to vidim, s jedne strane imamo znanje kako nešto raditi u praktičnom smislu a sa druge strane imamo viđenje i razumjevanje a meditacija je čin spajanja to dvoje tako da nema prekida toka u aktivnosti razumjevanja i znanja.
Krišnamurti: To je dio meditacije. Vidite šta se dešava. Šta je san? Sada razumijem šta znači biti budan. To znači da gledam, da sam svjestan. Svjestan sam bez biranja. Gledam, posmatram šta se dešava u meni i van mene. Da li me ljudi vrijeđaju ili mi laskaju. Šta je san? Znam da je san odmaranje, sklapanje očiju i odlazak u krevet. Šta je san? A šta su snovi? Ne interesuje me šta drugi kažu. Istražujem da li meditacija pokriva cijelo polje života. Istražujem sa stanovišta “ja ne znam”. Sanjam. Šta su snovi? Zašto bih trebao sanjati? Zato moram saznati zašto sanjam i šta su snovi. Snovi su nastavak mojeg dnevnog sanjanja. To znači da nisam shvatio moj dnevni život. Posmatram moj dnevni život. Moj dnevni život je u neredu. Idem da spavam i nered se nastavlja. A mozak kaže “ja moram imati red”. Inače ne mogu funkcionisati. Ako mozak ne može napraviti red po danu, onda će pokušavati to da uradi tokom noći. Kroz snove, kroz nagovještaje, “da, imam osjećaj da to treba biti urađeno”.
Kad je um budan tokom dana onda ima red, u redu je. Uspostavlja red. Uspostavlja red kroz razumjevanje nereda. Negacija nereda je red. Ne slijediti određenu stazu jer to je nered. Tokom dana um, mozak je uspostavio red. Kad spavam mozak ne radi na tome kako da uspostavi red u sebi tako da bi bio siguran. Tako mozak postaje odmoran. Tako mozak postaje miran i spava bez snova. Može se desiti da imam površne snove zavisno od hrane koju jedem i takve slične stvari, ali o tome neću pričati. Spavanje znači regeneraciju mozga.
Dr. Anderson: Nekad imamo i snove o budućnosti.
Krišnamurti: Mislim da to možemo shvatiti veoma jednostavno. Kad se popnete na planinu i posmatrate dva broda na rijeci koji se kreću jedan prema drugom, tačno možete znati u kojem trenutku će se sresti. Znači kad ste dovoljno visoko onda vidite više.
Kad se mozak regeneriše ostaje mlad bez konflikta. Konflikt briše mozak. Spavanje ne znači samo red i nevinost, nego u snu ima i stanja apsolutne slobode da se istražuje i ono što nikad niste vidjeli sa svojim fizičkim očima.
Da li um živi takav život tokom dana? Inače nije meditacija. Ako ne živim tako onda nemam ni energije.
Vidim značaj meditacije tokom dnevne budnosti i oslobađam um od konflikata tokom spavanja. Tako je potpuni odmor za mozak. To je jedna stvar.
Šta je kontrola? Zašto bih trebao kontrolisati? Svi su postavili kontrole. Sve religije su postavile kontrole. Kontroliši se, budi bez želja, ne misli na sebe. To je ono što oni kažu a ja se pitam mogu li živjeti bez kontrole? Da li je moguće živjeti bez kontrole?
Šta je kontrola i ko je kontrolor? Kontrolor je kontrolisani. Kad kažem “moram kontrolisati svoje misli” onda je kontrolor kreacija misli. Onda misao kontroliše misao, to nema nikakvog smisla. Jedan fragment kontroliše drugi fragment i zato ostaju fragmenti. Zato se pitam ima li načina života bez kontrole a time i bez konflikta? A time i bez suprotnosti, protivnosti? Da nema jedne želje protiv druge želje. Jedne misli suprostavljene drugoj misli. Jednog postignuća suprostavljenog drugom postignuću.
Da li je moguće živjeti bez kontrole? Pitam se to sa puno više energije jer ne nosim sav teret od ranije. Ne nosim ni taj teret više niti moj teret. Jer njihov teret je i moj teret. Odbacio sam taj i svoj teret. Imam energije i pitam se to. To je važno i moram shvatiti. Jer ljudi su rekli ”morate kontrolisati i kroz kontrolu dostići ćete nirvanu i nebo”. Za mene je to potpuno apsurdno.
Mogu li živjeti život meditacije bez ikakve kontrole?
Dr. Anderson: Kad inteligencija ispliva onda dolazi red. Jer inteligencija je red. Viđenje je djelovanje. I nema konflikta.
Krišnamurti: Znači nije pitanje da li je moguće nego da li ja živim tako? Vidim auto, dvorište, odjeću... Prelijepo i iznenada želja se pojavi. I nemati konflikt. Ako imam novca odem i kupim to ali to nije odgovor. Ako nemam novca kažem žao mi je, imat ću jednog dana pa ću doći i kupiti to. Isti je problem. Želja se pojavila. Vidim, kontakt, senzacija i želja. Želja je tu. Ako je odsjećem to znači da je potiskujem. Kontrolisati je znači potiskivati je. Kad uzmem tu stvar je opet oblik “dobiti-imati” i “izgubiti”.
Za dozvoliti cvjetanje želje, bez kontrole. Samo cvjetanje želje je kraj želje. Ali, ako je presjećete, vratit će se ponovo. Puštam da se želja pojavi, raste – cvjeta i posmatram je. Posmatram je a ne ili kupim ili opirem se. Samo je puštam da cvjeta. I potpuno sam svjestan šta se dešava. Onda uopšte nema kontrole. I naravno nema nereda. Onog trenutka kad kontrolišete prisutan je nered. Kad posmatrate i puštate da cvjeta, posmatrate u smislu da ste potpuno svjesni želje. Imati nešto ili nemati, posjedovati ili ne, sve to je kretanje želje. Imate veoma osjetljivo posmatranje.
OSJETLJIVO POSMATRANJE BEZ BIRANJA hoću li kupiti ili ne.


Video_ Meditation and the Sacred Mind - J. Krishnamurti Online
Kontrolor je kontrolisani.
Kad imamo kontrolu tu je pravac. Pravac implicira volju. Kontrola implicira volju i u želji da kontrolišemo tu je postavljen cilj i pravac. Što znači sprovesti odluku napravljenu voljom a sprovođenje je trajanje u vremenu. Zato pravac znači vrijeme, kontrolu, volju i kraj. Sve to je obuhvaćeno sa riječi kontrola. Kakvo mjesto ima volja u meditaciji a time i u životu? Ili nema nikakvo mjesto što bi značilo da nema mjesta za odluku uopšte? Samo viđenje – djelovanje koje ne zahtjeva volju niti pravac. Kad um vidi plodove kontrole, jer je shvatio da je kontrolor kontrolisani, jedan fragment pokušava dominirati nad drugim fragmentima, a dominirajući fragment je dio drugih fragmenata, to je kao kruženje u krug iz kojeg se ne izađe. Ima li načina života bez kontrole, puta i pravca? Mora biti pravca u polju znanja, slažem se jer inače ne bih bio cjelovit, izgubio bih sposobnost vožnje bicikla, auta, govorio neki jezik i druge tehnološke stvari... Pravac, kalkulacije, odluke u tom polju su neophodne. Izbori između ovoga i onoga. Gdje je izbor, tu je konfuzija jer nema percepcije, gdje je percepcija tu nema izbora, izbori su jer je um u nedoumici između ovoga i onoga. Može li život biti postavljen bez kontrole, volje i pravca koji znači vrijeme? Ovo je meditacija a ne samo pitanje, interesantno i stimulirajuće možda.
Dr. Anderson: Kad kažemo da je neko “voljno, sa punom voljom” sproveo neku akciju to znači da je akcija sprovedena bez razumjevanja.
Krišnamurti: da. Kad posmatramo bez biranja onda ćemo uraditi nešto i bez obzira šta uradili, to nije pogrešno. Nije personalno.
Dr. Anderson: Sve dok nismo kompletno u redu u sebi pravimo podjelu između unutrašnjeg i vanjskog to je simptom misli koja je podijelila vanjsko i unutrašnje.
Krišnamurti: Meditacija pokriva cijelo polje življenja, ne jedan segment toga. Zato život bez kontrole, bez djelovanja kroz volju, odluku i pravac, postignuće, da li je to moguće? Ako nije, onda to nije meditacija. Onda život postaje površan, besmislen i da bi pobjegli od tog besmisla jurimo sve te gurue, religijske zabave i cirkuse.
Dr. Anderson: U klasičnoj tradiciji imamo definiciju volje “želja učinjena razumnom”. Mi danas više ne znamo šta su naši preci mislili pod time, mi smatramo da je to riječ kalkulacija – proračunatost. Preci su izgleda mislili na red koji nije definiran.
Mi bi rekli da je volja fokus želje bez da se ja fokusiram samosvjesno.
Krišnamurti: Gledati cvjetanje želje i dok samo čisto posmatramo ta želja umire. Kao cvijet koji se rađa, raste i umire. Tako da nema kontrole.
Odatle izranja pitanje. Pravac podrazumjeva prostor. Šta je prostor? Jedno je prostor koji je kreirala misao a drugo je prostor u svemiru. Mora biti prostor za planinu, za drvo da raste. Šta je prostor i imamo li mi prostor? Živimo li u kućercima sa malo prostora i zato postajemo sve nasilniji? Masa ljudi na sve manjem prostoru, masa koja diše isti vazduh, misli iste misli, gleda istu televiziju, čita istu knjigu, ide u istu crkvu i vjeruje u iste stvari. Ista tuga, anksioznost, strah. Mozak ima jako malo prostora. A prostor je neophodan. Može li um imati prostora? A nema prostora ako postoji pravac. Nema prostora ako pravac podrazumjeva vrijeme. Kad je um okupiran sa familijom, poslom, Bogom, seksom, iskustvom – okupiran, ispunjen, onda nema prostora. Kad znanje okupira cijeli prostor uma kao misao, onda nema prostora. Kad znanje okupira cijelo područje uma kao misao, onda nema prostora. A misao stvara prostor sama od sebe. Kao zagrađenog, zasebnog vas i zagrađenog, zasebnog mene. “Mi” i “oni”. “Sebstvo”, znači “ja” koje je esencija misli, ima svoje malo mjesto – prostor. Pokretanje van tog prostora je teror, strah, anksioznost. A navikao sam samo na taj mali prostor. Misao na biti i ne–biti je vezano za taj mali prostor koji je misao napravila.
Meditacija je oslobađanje uma od njegovog sadržaja svjesnosti koja kreira svoj mali prostor. Da li je to moguće?
Okupiran sam sa mojom ženom, djecom, obavezama, brinem se za drvo, mačku – okupiran sam sa svime.
Prekomjerna populacija... Kad ima prostora unutar mene onda ima i prostora van mene.
Ali vanjski prostor mi neće dati unutarnji prostor.
Kad radimo nešto um je okupiran u tom trenutku i to je u redu. Kad stanemo sa poslom neka se i um oslobodi rada. “Ne nosi posao iz kancelarije kući”. Prostor u umu znači isprazniti svijest od čitavog sadržaja. Tako da svijesnost koju je misao kao “ja” stvorila – završava. I tako je tu prostor. Prostor nije tvoj ili moj, nego samo prostor.
Da li je prostor pravac, vrijeme, izbor, kontrola? Sve to ima značaj u mojem životu. U svakodnevnom životu svakog čovjeka. Ako čovjek ne zna za smisao meditacije, on jedva da živi u tom prostoru znanja. Onda je u zatvoru i hoće da pobjegne kroz zabavu, Boga itd.
Dr. Anderson: Riječ “vacation“ znači “izaći u prostor”. Ali onda idemo od rupe do rupe.
Krišnamurti: Prostor znači tišina. Ako nema tišine onda je pravac. Moram ovo, moram ono... Prostor znači tišinu, unutrašnju.
Tišina nije prostor između dva zvuka. Tišina nije senzacija zvuka. Tišina nije nešto što je kreirala misao. Tišina dolazi prirodno, neizbježno kad se čovjek otvori, posmatra i istražuje.
Tišina bez pokreta, pokreta pravca, pokreta misli, pokreta vremena, potpuna tišina – može li ta tišina pogoniti moj svakodnevni život?
Ja živim u polju buke kao znanju. To je ono što moram raditi. Ima li načina da živim sa tišinom i ujedno sa ostalim? Dvije rijeke teku u balansu ali ne odvojene. U harmoniji. Da li je to moguće? Ako nije, onda mogu živjeti samo u polju znanja. Za mene je to moguće, govorim ovo u velikoj poniznosti.
Šta se onda događa? Šta je onda kreacija? Je li kreacija nešto što se izražava - u boji, u pjesmi, u kipu, u pisanom obliku, u ostvarenju beba? Je li to kreacija? Da li kreacija treba, odnosno mora biti izražena? Za nas mora biti izražena - za većinu ljudi. Inače se osjećamo frustriranima, zabrinutima, ja ne živim. Sve to. Dakle, šta je kreacija? Možemo na to samo odgovoriti ako smo išli kroz sve ovo. Inače kreacija postaje prilično jeftina stvar.
Šta je kreacija? Da li je nešto što cvjeta a ne zna da cvjeta?

Dr. Anderson: Za mene, od početka naših razgovora najvažnija riječ je “djelovanje” ali ona nije suprotnost “nedjelovanju” nego postoji sama.
Krišnamurti: Bitno je i to što je misao mjerenje. Sve dok njegujemo mjerljivo tojest misao, nemjerljivo nema smisla.

Mogu dati značenje za to, reći da je tamo nemjerljivo, tamo je neimenovano, tamo je vječno. Nemojte da govorimo o tome. To je tamo. To nema smisla. To je samo pretpostavka, nagađanje, ili tvrdnja nekolicine koji misle da znaju. Moramo odbaciti sve to. Zato se postavlja pitanje, kada je um potpuno tih, što je nemjerljivo? Šta je vječno? Ne u smislu Boga, znamo da je čovjek izumio sve ove stvari. Zaista biti to. Tišina u tom dubokom smislu te riječi otvara vrata. Zato jer ste stavili tamo svu svoju energiju. Niti jedna stvar nije izgubljena. Uopšte nema rasipanja energije. Zato u toj tišini je zbir energije. Ne stimulirana energija, ne samoprojicirana energija i slične djetinjarije. Zato jer nema konflikta, zato jer nema kontrole, pokušaja da se vani nešto dohvati ili ne dohvati, traganja, pitanja, preispitivanja, zahtjevanja, čekanja, moljenja, nema ničega toga. Sva energija koja je bila bačena je sada prikupljena u toj tišini. Ta tišina je postala sveta ali ne svetost koju je misao izmislila.
Samo sveti um može vidjeti tu vrhovnu svetost, esenciju svega što je sveto, što je ljepota.
Bog nije nešto što je čovjek izmislio, ili kreirao iz svojih slika, čežnji i padova.
Ali kad sam um postaje svetost onda to otvara vrata za nešto što je nemjerljivo sveto. To je religija. I to utječe na svakodnevni život, na način na koji razgovaram, onako kako se odnosim prema ljudima, ponašam – sve to. To je religiozni život. Ako to ne postoji onda će svaka druga vrsta pakosti postojati bez obzira koliko pametni, inteligentni bili, ipak - sve to će postojati.

Dr. Anderson: A meditacija se ne pojavljuje uz sav nered.
Krišnamurti: Ne.
Dr. Anderson: Apsolutno ne. No, u njenom toku, na način na koji ste spomenuli, Čovjek je upravo u tome, što je vaša riječ “religiozan” ukazala.
Krišnamurti: To je najdublji religijski način života. Vidite, ono što se događa je još jedna stvar. Vidite kako se ta stvar događa, jer se vaša energija okuplja – energija se okuplja, ne vaša – energija se okuplja, imate druge vrste moći, extra senzornu moć, možete činiti čuda, što se sve dogodilo meni, vježbe, i sve takve vrste stvari kao i ozdravljenja. Ali, one postaju potpuno nebitne. Nije da ne volite ljude, nego suprotno je, religija je suština toga. Ali, oni su svi drugi problemi. A ljudi bivaju uhvaćeni u drugim pitanjima. Mislim, pogledajte šta se dogodilo, čovjek koji stvarno može liječiti postaje – ljudi ga obožavaju, poslije malo ozdravljenja.
Religija, kao što smo rekli, je okupljanje svih energija, koja je pozornost. U toj pozornosti mnoge stvari se događaju. Neke od njih imaju taj dar ozdravljenja, čudesa. Ja sam to imao i ja znam o čemu govorim. I religiozan čovjek nikada ne dotakne. On može povremeno učiniti ovo ili ono, ali to je stvar da se ostavi sa strane, kao poklon, kao talent. To je da se ostavi sa strane, jer je opasnost.
Što više ste talentovani, više ima “ja, ja, ja”. Ja sam važan, ja imam taj talent. Obožavajte me. Sa tim talentom mogu imati novac, poziciju, moć.
Um koji je religiozan i koji je svjestan svega toga, živi (ponizan) život u prostoru.
Energija, koja je ljubav.
Kad je prisutna taj osjećaj religioznog zbira energija koja je ljubav, saosjećanje i brižnost. To djeluje u svakodnevnom životu.
U ljubavi mustra se nikad ne opire promjeni. Sa tom ljubavi možete raditi šta god hoćete, i dalje će to biti ljubav.
Ali tamo ljubav (uobičajeno ljudsko poimanje ljubavi) postaje senzacija. I tako tamo nema ljubavi.
Može li um, koristim riječ “um” u smislu um, mozak, tijelo, čitava stvar, može li um biti zaista tih? Ne inducirana tišina, tišina, ne tišina sastavljena zajedno, ne tišina koja je sastavljena kroz slike stvorene mislima. Ne tišina crkve ili hrama, stare katedrale. One imaju izvanredni osjećaj tišine. Hiljade ljudi koji su pjevali, pričali, molili itd. Ali ovo je iznad toga, nije to. Tako ova tišina nije neprirodna i stoga je stvarna. Ona nije “kroz praksu sam donio tišinu”.
Dr. Anderson: Ne, to nije ono što ste spomenuli ranije, taj prostor između dva zvuka...
Krišnamurti: Da, tako je.
Dr. Anderson: Jer bi to postalo interval.
Krišnamurti: Da, tako je.
Dr. Anderson: A kao interval bi postalo sukcesivno (uzastopno, slijedeće).
Krišnamurti: Sukcesivno, tako je.

Da li ovo sve proizilazi kroz postavljanje pitanja? Da li neizmjerno nastaje kroz moja pitanja? Ne.
Percepcija vidi ono što je pogrešno. Ona to vidi i gotovo je. Ako nastavljam sa pitanjima, ako nastavljam sa sumnjanjem. Sumnja ima svoje mjesto, ali mora biti držana na uzici.
Dr. Anderson: Da vas pitam. Kažete da je viđenje djelovanje.
Krišnamurti: Vidim opasnost i djelujem.
Svako djelovanje je slobodno i svaki energetski uzorak je slobodan da postane promjena. Nema kajanja.
Dr. Anderson: Energija može djelovati po mustri.
Krišnamurti: Ili ne po mustri. Da.
Dr. Anderson: Da.
Krišnamurti: Tu je to. Znanje ide po mustri.
Dr. Anderson: Naravno.
Krišnamurti: Ali ovdje se ne može ići po uzorku, po uzorku na šta? Ako se ide po obrasku – uzorku - mustri onda postane opet misao. I zato misao, ako je podjeljena, misao je površna. Ne znam da li sam vam rekao neki dan, netko mi je govorio, on je rekao da na eskimskom jeziku misao znači “ono vani”. Vrlo zanimljivo. Ono vani. Kad oni kažu, idi van, svijet je misao. Dakle, misao je stvorila vanjsko i unutarnje. Ako nema misli onda ne postoji ni vanjsko ni unutarnje. To je prostor. To nije “ja imam unutarnji prostor”.
Dr. Anderson: Ne. Razgovarali smo o meditaciji u odnosu na religiju, a ja jednostavno osjećam da vas moram pitati da govorite o povezanosti molitve u meditaciji, sa meditacijom, jer obično mi uvijek pravimo odnose molitve i meditacije.
Krišnamurti: Ne, ja ne, da se ponovlja molitva, to nema mjesta u meditaciji. Kome se molim? Koga ja preklinjem? Prosjačim? Postavljam pitanja?

Dr. Anderson: Molitva kao molba nema mjesta u njoj.
Krišnamurti: Molba, tačno.
Dr. Anderson: Postoji li ikakva upotreba riječi molilac koja bi bila u saglasnosti s onim o čemu smo razgovarali?
Krišnamurti: Ako ne postoji molba, razumijete, duboko, iznutra, tu nema molbe...
Dr. Anderson: Ne grabiti, hvatati.
Krišnamurti:... Jer grabljivac je grabljeni.
Dr. Anderson: Tačno.
Krišnamurti: Ako ne postoji molba šta se događa? Ja molim samo kad ja ne razumijem. Kad sam u konfliktu, kad sam u tuzi, kad sam u... – da li me pratite? Kada kažem "Oh, Bože, što sam izgubio sve. Ja sam završio. Ja ne mogu stići. Ja ne mogu postići".
Dr. Anderson: Kad nema molbe mogu gledati. Da. Tačno.
Krišnamurti: Žena mi je došla prije izvjesnog vremena. Ona je rekla "Ja sam se molila, silno, godinama. Ja sam se molila za moj hladnjak. I dobila sam ga! " Da!
Molim za mir. I živim život nasilja svo vrijeme. Kažem "ja molim za svoju zemlju", i ja sam podijelilo državu nasuprot neke druge zemlje. I ja molim za svoju zemlju. To postaje tako djetinjasto.
Dr. Anderson: U uobičajenim molitvama obično postoji oboje, i molba i pohvale, obe su tu.
Krišnamurti: Naravno. Hvalenje i primanje.
Dr. Anderson: Pohvala.
Krišnamurti: Morate znati u sanskritu uvijek počne, neki dijelovi njega, hvalenje i onda prošenje. Tu je čudesna pjesma koja traži zaštitu božiju. Zaštitu. A ona kaže "zaštiti moje korake".
Dr. Anderson: Da, da.
Krišnamurti: Hvaleći Boga, onda govoreći “molim zašti moje korake”. Dakle, ako nema molbe, jer molilac je molba, prosjak je prošeno, je prijemnik, šta se onda događa u umu. Ne pitati.
Dr. Anderson: Ogromna tišina. Ogromna tišina. U pravom smislu ono na šta riječ “spokoj” ukazuje.
Krišnamurti: To je tačno, gospodine. To je pravi mir, ne lažni mir o kojem svi pričaju – političari i religiozni ljudi. Tu nema traženja bilo čega.
Dr. Anderson: Postoji vrlo lijep biblijski izraz “mir koji nadilazi razumijevanje”.
Krišnamurti: Čuo sam taj izraz kada sam bio mali dječak.
Dr. Anderson: Uvijek sam se pitao, još od djetinjstva, kako to da se toliko govori o takvoj stvari, a tu je tako malo dokaza o tome.
Krišnamurti: Gospodine, mislim da znate, knjige su postale strahovito važno. Ono što su oni napisali. Ono što su oni rekli. I tako je ljudski um postao “roba druge ruke”. Ili, kako um koji je stekao toliko znanja o tome šta su drugi ljudi doživjeli o stvarnosti, kako takav um može iskusiti ili pronaći, ili doći do takve stvari koja je izvorna, originalna?
Dr. Anderson: Ne tim putem.
Krišnamurti: Ne, ne. A može li se um isprazniti svog sadržaja? Ako to ne može, ne može steći, onda odbaciti, onda primiti. Pratite me?
Dr. Anderson: Da.
Krišnamurti: Zašto bih trebao ići kroz sve te stvari? Ali ja gledam. Nema knjiga na svijetu koja će me naučiti. Nema učitelj koji će me naučiti. Jer je učitelj je učenik. Učenik je učitelj.
Dr. Anderson: To je samo po sebi, kao izjava, ako neko hoće, kao što smo rekli u ranijem razgovoru o početku gledanja, ako ćemo se držati te vrle izjave: "Ja sam svijet i svijet je ja", to je povod za ozdravljenje.
Krišnamurti: Da.
Dr. Anderson: Ali ta vrla izjava "Ja sam svijet i svijet je ja" zvuči, kao što ste rekli tako često, tako apsurdno da u tom trenutku jedan počne ponovno da se uvija.
Krišnamurti: Znam.
Dr. Anderson: Ponovno panika. Meditacija, kada je poduzeta, kako to mora biti – u kontinuitetu, jer mi smo razgovarali o tom kretanju...
Krišnamurti: To znači da čovjek mora biti vrlo, vrlo ozbiljan. To nije stvar sa kojom se igramo.
Dr. Anderson: Ne, to nije ono što se zove ovih dana zabavna stvar.
Krišnamurti: Ne!
Dr. Anderson: Ni u kojem smislu. Ne, ne, ne. Rasprava koju ste poduzeli o meditaciji je tako ukupna. Meditacija nije stvar koju radite usput, između ostalih stvari.
Krišnamurti: Meditacija znači pozornost, brižnost. To je dio toga. Briga za moju djecu, za mog susjeda, za moju državu, za Zemlju, za zemlju, za stabla, za životinje. Nemojte ubijati životinje. Možete slijediti? Nemojte ih ubiti da bi ih jeli. To je tako nepotrebno. To je dio tradicije koja kaže, morate jesti meso. Dakle, sve to dolazi do osjećaja duboke, unutarnje ozbiljnosti, i sama ta ozbiljnost donosi pažnju, brižnost i odgovornost i sve ono o čemu smo razgovarali. To ne znači da je netko prošao kroz sve to. Jedan ga vidi. I ta vrla percepcija je akcija koja je mudrost. Jer mudrost je kraj patnje. To nije bezosjećajno, bezosjećajnost i okorjelost, to je kraj toga. A kraj toga znači promatranje, viđenje patnje. Ne da se ide dalje od toga, iza od toga, da se to odbije, odbaci, racionalizira ili da se pobjegne od toga. Samo da se vidi. Neka cvijeta. I kao što ste bez izbora svjesni ove cvatnje, to prirodno iščezava. Ne moram učiniti nešto u vezi toga.
Dr. Anderson: Divno. Divno, kako energija može biti slobodna da sebe precrta kao uzorak ili da se ne precrta. Uzorak je slobodan biti energiziran ili cijela stvar je jednostavno zaokružena.
Krišnamurti: Da. To pokriva čitavo čovjekovo nastojanje, njegove misli, njegove anksioznosti, pokriva sve.
Dr. Anderson: Dakle, u našim razgovorima, kroz njih, došli smo do točke konzumacije ovdje gdje je zaokruženo. Pitam se je li Shakespeare imao neki nagovještaj toga, kada je rekao "zrelost je sve". On mora da je razmišljao o tome, ne samo kao postavljanje izraza nositelja voća.
Krišnamurti: Ne, vrijeme dolazi kraju, vrijeme se zaustavlja. U tišini, vrijeme se zaustavlja.
Dr. Anderson: U tišini vrijeme se zaustavlja. Neizmjerno lijepo. Moram vam izraziti svoju zahvalnost od sveg srca. Nadam se da ćete me pustiti. Budući da tijekom cijele karijere naših razgovora ja sam prolazio kroz transformaciju.
Krišnamurti: Vrlo. Budući da ste dovoljno spremni slušati, dovoljno dobri da slušate. Većina ljudi nije, oni neće da slušaju. Oni neće uzeti vremena, i nevolju, brigu da slušaju.
Dr. Anderson: Već sam vidio, u mom odnosu prema mojim časovima, u aktivnostima koje dijelim sa mojim učenicima, početak cvatnje.
Krišnamurti: Cvatnja, zaista.
Dr. Anderson: Početak cvatnje.


J. Krishnamurti - Brockwood Park 1979 - Seminar 3 - What is the root cause of the disorder in the world?
Sve predrasude su u mojoj svijesti. Moja svijest je sva ta gomila. Moja svijest su i iskustva, anksioznosti itd. Ta svijest je dio svijeta. Ta svijest je svijet.
Sva dešavanja na svijetu su se desila pod uticajem mojih predaka i mene. Ja sam ukupnost toga.
Struktura svijesti je rezultat mojeg razmišljanja.
O skrivenom dijelu svijesti – može li svjesni um koji razmišlja, ima znanje, koji je uhvaćen u različite iluzije, istraživati nešto što je potpuno sakriveno?
Analizatori kažu – analiziraj. Neki kažu da će se skriveno otkriti pri spavanju kroz snove.
Neki kažu da će se otkriti kroz meditaciju. Kroz apsolutno tih um. U toj tišini stvari se mogu otkriti. Može se desiti da duboko skrivene aktivnosti isplivaju. Da se vide u trenu, odjednom. Posljedice, simptomi, sve odjednom. Moguće je samo kad su svi simptomi nestali. Kad se sagleda čitava struktura i sadržaj svjesti.
Kad se ovo desi dolazi do potpuno drugačijeg stanja svjesti i do akcije – djelovanja.
Kad kažem “moram” to nešto postaje ideja za budućnost.
Ja na prvom mjestu a svijet na drugom mjestu… svijet nas je naučio da smo mi najvažniji na svijetu.
Prvo moramo shvatiti da nema razlike između svijeta i nas.


Iz tekstova:
Pitanje: Može li sirov, grub um postati osjetljiv?
Krishnamurti: Poslušajte pitanje, značenje iza riječi koje ste rekli. Može li sirov, grub um postati osjetljiv? Ako ja kažem moj um je sirov, grub i pokušavam postati osjetljiv, taj vrli napor da postane osjetljiv je sirov, grub. Molim vas da vidite ovo. Nemojte biti zaintrigirani, ali gledajte ga. Budući da, ako priznajem da sam sirov, grub, bez želje da to promjenim, bez pokušaja da postanem osjetljiv, ako sam počeo razumjevati da surovost jeste (njeno postojanje je tu, postoji), promatrati je u mom životu iz dana u dan – pohlepni način kako jedem, grubost kojom postupam prema ljudima, ponos, arogantnost – bahatost, grubost mojih navika i misli - tada vrlo promatranje preobražava ono što jest.

Isto tako, ako sam ja glup i kažem da trebam postati inteligentan, nastojanje da postanem inteligentniji samo veći oblik gluposti; jer ono što je važno je da razumijem glupost. Koliko god da pokušavam postati inteligentniji, moja glupost će ostati. Ja mogu steći površno poliranje učenjem, ja mogu biti u mogućnosti da citiram knjige, ponavljam pasuse od velikih autora, ali u osnovi ja ću i dalje biti glup. Ali ako vidim i razumijem glupost jer se izražava u mom svakodnevnom životu – kako se ponašam prema svojim slugama, kako se ponašam prema svom susjedu, prema siromašnome, prema bogatome, prema službeniku - onda ta vrla svijesnost donosi razbijanje glupost.

O meditacijama u kojima je uključena disciplina: Svaki oblik discipline samo jača "ja" i "ja" je izvor svađe, sukoba – konflikta. To znači, ako se discipliniramo da postanemo nešto, kao što to mnogi ljudi rade "ovaj mjesec ću biti ljubazniji, vježbat ću ljubaznost", itd .- takve discipline, takve prakse mogu samo ojačati "ja". Možda ćete biti ljubazni izvana, ali nema sumnje da čovjek koji prakticira ljubaznost i svjesnost o vašoj ljubaznosti, nije ljubazan.

Siguran sam da mnogi od vas rade meditaciju. Ali druge misli i dalje teku, a vi ih odbijate, i vi nastavljate dalje tu borbu sve dok ne budete u mogućnosti da se usredotoči na misao koja isključuje sve ostalo. Tada se osjećate sretno: Napokon ste naučili postaviti svoj um na jednu točku za koju vjerujete da je osnovna, bitna. Opet vas pitam: Vi otkrivate nešto kroz isključenje? Može li um biti utišan kroz isključenje, potiskivanje, negiranje? Jer, kao što sam već rekao, može biti razumjevanja ako je um zaista miran, ne potiskivan, ne toliko usredotočen na ideju da će postati ekskluzivan? Bilo da je ideja o majstoru, ili o nekoj vrlini, ili što god drugo želite. Um nikada ne može biti miran kroz koncentraciju. Površno, u prvih slojevima svijesti, možete li postići mirnoću silom, koja savršeno obuhvata vaše tijelo, vaš um, ali zasigurno, to nije tišina cijelog bića. Ponovo: To nije meditacija! To je samo prisila – kada mašina želi raditi pri punoj brzini, a vi je kočite.

Um koji se može omesti i koji je otporan na rastresenost, ne može meditirati. Šta je zapravo distrakcija? Nadam se da ste stavili na test ono što ja govorim, doživljavate to kako govorim, da otkrijete istinu o tome. To je istina koju donosi oslobođenje, a ne moje riječi ili naši stavovi. Mi svaki pokret koji nas udaljava od onog stanja u kojem smo vidimo smetnjom i onda se opiremo smetnji. Vi ste odabrali dobro, interes? Ono što se naziva "plemeniti interes" – i vi usredotočite vaš um u njega, ali svaki pokret koji je odmak je distrakcija, i stoga se odupirete distrakciji. Zašto, međutim, zašto ste odabrali ovaj poseban interes? Jer je suglasan sa vama, očito, jer on daje osjećaj sigurnosti, cjelovitosti, osjećaj biti drugačiji. Kažete ovako: "Ja sam postavio svoj um na to", i svaki pokret dalje od vas je distrakcija. Vi provodite svoj život boreći se sa distrakcijama – ometanjima i usmjeravate svoje misli na nešto drugo.
….
Unatoč tome, ako ste ispitati sve smetnje, a ne samo vaš um fokusirali na određenu privlačnost, vidjet ćete da više nije moguće omesti um, jer je shvatio i atrakciju kao distrakciju. I zato je um sposoban izvanrednoj percepciji i proširen ne isključujući ništa. Dakle, koncentracija nije meditacija, i disciplina nije meditacija. Zatim tu su i molitve i sve nevolje koje nose "moliti i primiti" a također to zovu meditacija. Što to znači molitva? U svom sirovom obliku, molitva je molitva, a tu su i suptilne različite razine molitve. Svi znamo koliko sirove, grube. Ja sam u nevolji, osjećam se nesretno, fizički ili psihički, i trebam pomoć. Onda molim, molim, i očito ima odgovora. Ako nema odgovora, ljudi ne bi molili. Milijuni ljudi mole. Samo moli ako si u nevolji, a ne kada ste sretni, čak i kad ste u tom izvanrednom osjećaju da ste neko drugi. Ali, šta se događa kada se molimo? Vi imate formulu, zar ne? Uz ponavljanje formule, um postaje smirene površine, zar ne? Probajte i vidjet ćete. Ponavljanje određenih riječi ili fraza, postupno ćete vidjeti da je vaše biće ušutkano.
….
Vi znate da ljudi koji su posvećeni nekome, nekom Bogu, jednoj slici, učitelju, oni su obično okrutni, tvrdoglavi. Oni su netolerantni prema drugima, oni su spremni da ih unište, jer oni su uveliko identificirani s tom slikom, s takvim učiteljem, s tim iskustvom. Zato, ponavljam, protok pobožnosti prema objektu, stvorena od sebe ili druge osobe, zasigurno nije meditacija. Šta je onda meditacija? Ako nije niti jedna od tih stvari? Disciplina, koncentracija, odanost? Šta je onda meditacija? To su oblici koje znamo, s kojima smo se upoznali. Ali, da bi otkrili one s kojima nismo upoznati, prvo moramo biti slobodni od stvari koje su nam poznate, zar ne? Ako su istinite, one bi se trebale osušiti. Tek tada ćete biti u mogućnosti otkriti što je prava meditacija. Ako smo navikli na lažne vrijednosti, moramo zaustaviti ove lažne vrijednosti? Da bi pronašli nove vrijednosti, ne zato što sam ja tako rekao, nego zato što vi sami to mislite i osjećate. A kad su te vrijednosti otišle, šta imate? Šta je ostalo je razmatranje tih stvari? Ne pokazuju li vaš misaoni proces?

Ako ste dali na razmatranje tih stvari i vidjeli da su lažne, onda ste otkrili zašto ste im bili predani, i zbog toga, samo po sebi ispitivanje otkriva smjer vlastitog razmišljanja. Dakle, ispitivanje toga je princip samospoznaje. Meditacija je, dakle, načelo samosaznanja. Bez tog znanja, možete sjediti u kutu i meditirati o majstorima, razvijati vrline; sve to je iluzija i nema smisla za osobu koja stvarno želi otkriti šta čini meditaciju. Jer, bez znanja i sami projicirate sliku koju nazivamo učitelj i ta slika postaje predmet vaše predanosti, za koju ste spremni da se žrtvujete, da izgrađujete, da uništavate.
Dakle, kao što sam objasnio, postoji samo jedna mogućnost spoznavanja sebe, kao što smo ispitati svoj odnos s tim stvarima, koji otkriva proces vlastitog razmišljanja, i zato se pojavljuje jasno u cijeloj našoj biti. To je početak razumijevanja, poznavanje sebe. Bez znanja nema same meditacije, i bez meditacije ne može biti poznavanja sebe. Uštukati sam sebe u kutu, sjediti ispred slike, razvijati vrline iz mjeseca u mjesec? Različite vrline svaki mjesec – zelena, ljubičasta, bijela i sve ostalo – ići u crkvu ceremonije: Ništa od tih stvari je prava meditacija ili duhovni život. Duhovni život rađa se shvatanjem odnosa koji počinje sa samospoznajom. Sada kada ste kroz njega napustili sve te procese, koji samo otkrivaju "ja" i njegove aktivnost, postoji mogućnost da um može biti miran ne samo na površini, već i iznutra, jer tada prestaju svi zahtjevi. Ne traži se osjećaj, nema smisla da se postane nešto.

Majstor, inicirani, učenik, Buda, znate, to je penjanje na ljestvici uspjeha, kako bi postali nešto. Sve to uključuje proces postajanja. Tek kada je prestanak postajanja razumijevanje onoga što je, i razumijevanje onoga što dolazi kroz samospoznaju, koja otkriva upravo ono što jedan jeste. A kada prestanu sve želje (što se može dogoditi samo kroz znanje), um je miran. Svršetak svih želja ne može biti djelo prisile, pobožnosti, molitve. Sve to jednostavno naglašava sukob želje u suprotnostima. Dodatno, kada se sve to zaustavi, um je zaista miran, a ne samo površno, na višim razinama, nego i u dubini i temeljito. Tek tada može se dobiti ono što je Nemjerljivo. Shvaćajući to, ne samo jednog dijela, to je meditacija. Jer ako ne meditiramo, nećemo znati činiti, djelovati. Djelovanje, nakon svega, je poznanje samog sebe u životnim odnosima pukih činjenica zaključanih na svetom mjestu a izvan čitanja o meditaciji i njenom značaju, je apsolutno beskorisno i beznačajno – i to je divan bijeg. Ali osjećaj da sva ljudska aktivnost smo mi: Želja da se ostvari, želja da se uspije, želja da se imaju određene vrline, sve ono što naglašava "ja".
Koliko je evolucija Sebe važna stvar sada ili u budućnosti? Uočiti sve to u cijelosti, je princip samospoznaje i početak meditacije. Vidjet ćete prekrasnu transformaciju koja se dešava i nije verbalni izraz, koja nije "verbalizacija" pukog ponavljanja, osjećaj. Na djelotvoran, realan, jak način nešto se događa i ne može se nazvati, ne može se definirati. I to nije dar malobrojnima, ili dar od majstora. Samosvijest je moguća za svakoga, ako ste spremni eksperimentirati, probati ... I tek onda, kroz samospoznaju i istinsku meditaciju, dolazi sloboda.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Predavanje: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE
PostPostano: čet apr 02, 2015 7:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Hvala Toda :hello2:

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Predavanje: TAJNA ISTINSKE MEDITACIJE
PostPostano: čet apr 02, 2015 10:51 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 14, 2010 7:48 pm
Postovi: 348
Nema na čemu, hvala tebi

:hello2:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz