Sada je: čet mar 28, 2024 1:23 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Intuicija
PostPostano: pet aug 04, 2017 7:28 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon dec 23, 2013 11:29 pm
Postovi: 17
Nisam nasla temu, a mislim da zasluzuje neko mesto. Provlaci se kroz mnoge te, ali je nema u vidu razmene misljenja konkretno o tome-intuiciji. Kako donosite svoje odluke, da li se rukovodite intuicijom, da li vas je nekada prevarila i da li ste sigurni da je bas intuicija bila u pitanju.

Ja sam, recimo, primetila, kada se prisetim nekih dogadjaja, da je moja "intuicija" uglavnom bila potaknuta necijim misljenjem ili tudjim vidjenjem odredjene situacije. Jedino kad je bila u pitanju moja bolesna majka, imala sam taj pravi osecaj da nesto nije u redu. I da, uglavnom se taj osecaj javlja kad ce se nesto lose dogoditi i to neposredno pred dogadjaj. Skoro nikad za nesto u daljoj buducnosti ka cemu se krecemo i skoro nikad za neki lep i radostan dogadjaj.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Intuicija
PostPostano: pon aug 07, 2017 5:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 09, 2013 8:06 pm
Postovi: 295
Lokacija: tu i tamo
Pamcenje u startu nije objektivno i fiksno. Jako puno ovisi o interpretaciji, emotvnom i ostalom psihickom stanju u nekom trenutku i tako dalje, a takodje je podlozno kasnijem krivljenju.

Zatim, pamtimo fragmentarno, neke kljucne slike i situacije, a medjuprostor popunjavamo "improvizovanim narativom", odnosno konstruišemo price i poveznice u kompletno secanje i tu ima dosta prostora za izmisljanja.

Dakle nije stvar u tome da treba koristiti neke jako misticne tehnike da se secanja iskrive, ona to cine i sama po sebi, a "tehnike" su samo svesna i kontrolisana usmeravanja tih mehanizama.

Vecina uticaja iz spolja sa ciljem stvaranja laznih secanja ili iskrivljavanja postojecih se moze svesti na neki oblik sugestije, al to je razumljivo.

_________________
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Intuicija
PostPostano: pon aug 07, 2017 8:41 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon dec 23, 2013 11:29 pm
Postovi: 17
Odgovor je posve tacan, kad su secanja u pitanju, ali ne znam da li smo se pronasle kod poente posta . Da li si zapravo, prostijim recnikom, mislila da na neki nacin karikiramo odredjene dogadjaje iz proslosti, pa ih naknadno, ovisno od nase odluke koju smo doneli, povezujemo sa takozvanom intuicijom ? ☺


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Intuicija
PostPostano: uto aug 08, 2017 1:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 09, 2013 8:06 pm
Postovi: 295
Lokacija: tu i tamo
Ne baš sasvim,jer intuicija postoji u kolektivnom nesvesnom..i neki impuls izvana nam je dovoljan da nam podsvest šapuće,ono što je tamo zakopano kao već doživljeno iskustvo.Podsvest može biti u pravu,ali ne uvek..jer ni mi ni situacije nismo isti.Zato je moguća greška.A moguće su i situacije već doživljenog,pa zaboravljenog.

_________________
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Intuicija
PostPostano: uto aug 08, 2017 1:48 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon dec 23, 2013 11:29 pm
Postovi: 17
Nisam nikada intuiciju dozivljavala kroz tu definiciju :) pa, to menja neke stvari iz korena :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Intuicija
PostPostano: uto aug 08, 2017 8:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 09, 2013 8:06 pm
Postovi: 295
Lokacija: tu i tamo
Nema potrebe za vraćanjem u nazad, jer, problem koji ispliva u datom trenutku i koji hoćemo rešiti, ionako je naslonjen na "ono" iz prošlosti. Zato, nema potrebe za kopanjem po prošlosti i pretraživanjem arhiva,podsvesti, što često zbunjuje. Ono što hoćemo rešiti za ovog života, zavisi od lične evolucije. . Važno je dati sve od sebe i upitati se: šta mogu još učiniti? Možemo upitati i svoju intuiciju,da vidimo šta će nam ona reći..

_________________
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Intuicija
PostPostano: sri aug 16, 2017 10:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Citat:
Nisam nasla temu, a mislim da zasluzuje neko mesto. Provlaci se kroz mnoge te, ali je nema u vidu razmene misljenja konkretno o tome-intuiciji. Kako donosite svoje odluke, da li se rukovodite intuicijom, da li vas je nekada prevarila i da li ste sigurni da je bas intuicija bila u pitanju.

Ja sam, recimo, primetila, kada se prisetim nekih dogadjaja, da je moja "intuicija" uglavnom bila potaknuta necijim misljenjem ili tudjim vidjenjem odredjene situacije. Jedino kad je bila u pitanju moja bolesna majka, imala sam taj pravi osecaj da nesto nije u redu. I da, uglavnom se taj osecaj javlja kad ce se nesto lose dogoditi i to neposredno pred dogadjaj. Skoro nikad za nesto u daljoj buducnosti ka cemu se krecemo i skoro nikad za neki lep i radostan dogadjaj.


Zgodno što si "intuiciju" stavila tu pod navodnike. Jer ovako kako je opisano, to niti nije intuicija. Nazvalo bi se to nekakvim psihizmom, poput primljene nečije misli, osjećaja... da ne kažemo: telepatska ili empatička osjetljivost ili već tako nekako.

Intuicija bi prije bila neka vrsta vodstva u životu čiji dolazak ne možeš pripisati psihizmu (našim međusobnim iščitavanjima, suosjećajima, dojmovima jedni drugih, bliskih ljudi (ili čak neznanog stranca s drugog kraja svijeta) - nekoj vrsti (pod)svijesti koju svi ljudi dijele zajedno ili u kojoj sudjeluju u većoj ili manjoj mjeri) u bilo kojem obliku. Čak niti iščitavanju samih sebe na sličan način, onoga što nazivaju podsvijest, aurička titranja... Tako i slutnje ili zloslutnje ne spadaju pod intuiciju, već ono što engleski se zove "gut-feeling", mi bi rekli - imati nos za nešto, njušiti da li nešto štima ili ne štima, a to bi moglo opet biti negdje između instinkata i psihizma. I psihizmi su tako zapravo instinkti na višoj razini, recimo onoj međuljudskoj, grupnoj, društvenoj...

Intuicija pak je nešto posve drugo i drukčije. Kad dobiješ neku intuiciju, ona dođe sama kao od sebe to je kao predosjećaj, slijeda zbivanja koji (kao sinkronicitetno, kroz nizove tzv. koincidencija, čak posve naizgled nevezanih susreta, manjih ili većih promjena) dovede do pozitivnog razrješenja. To je primijenjena intuicija. A ono što samo intuiranje nosi je nešto poput predokusa razriješene situacije. Istina je da nekad psihizam može usmjeriti čovjeka u pravom smjeru odakle dolazi intuicija (ali isto tako može i u posve suprotnom), jer ona je kao nit koja spaja tebe sada sa tobom u nekom drugom (budućem) momentu u intuiranoj situaciji na intuirani način.

Uglavnom se u metafizičkim krugovima intuicija, pak, povezuje s (nadintelektualnim) čistim uvidima koji nemaju ili imaju malo veze s nečijim konkretnim životom ili životnim situacijama. To nije daleko od istine, ali što je intuirano mora biti pounutarnjeno da bi se vidjela primjena toga unutar konkretnih okolnosti i svakodnevice. Nekima je čak "svetogrđe" takva primjena, ali fakat intuicija (intuirani uvid) ima i nosi sa sobom živodajnu moć da se izrazi na neki sebi svojstven način u nekoj konkretnoj situaciji u životu onoga koji ga prima. Nekad dovede čovjeka u situaciju npr. da napusti posao, raskine vezu - onda se stvar naizgled zakomplicira i čovjek izgubi kontakt s uvidom (zbog raznoraznih psihizama od kojih se nije uspio (ili nije znao) odmaknuti, distancirati njihov utjecaj na njega, tj. zadržati se na intuiranom) i čini mu se da mu život kreće vrtoglavo nizbrdo.

Ali onog momenta kad se vrati na primljeni, intuirani, (viši) uvid - ostvari ponovni kontakt s intuicijom, s njenim neposrednim doživljavanjem na isti način kako je bilo i prvi put stvari se same od sebe izvanjski počnu usklađivati s uviđenim.

Što htjedoh reći je tek da psihizmi i intuicija nisu jedno te isto. A većina stvari koje si opisala (i što najčešće svi doživljavamo) spada pod neku vrstu psihizma. Je, fakat u govornom jeziku većine nas riječ psihizam ni ne postoji, već svi govore "intuicija", ali tu istu intuiciju onda polusvjesno ili nesvjesno strpaju u nešto "paranormalno" i time zapravo jasno kažu da je u pitanju psihizam (koji pojam ne poznaju), a kad hoće reći o intuiciji onda opet kažu nadahnuće s neba, viša sila se uplela, čudo se desilo i nešto me maknulo u stranu taman u pravi čas da me kamion ne udari. Najčešće se to tako manifestira (možda kao ostaci neverbalno intuiranog još u djetinjstvu), ali fakat je najljepše kad prvo dođe kao uvid kojeg čovjek ostane svjestan i koji ostane dio njega cijeli život jer se u svakom od njih krije jedna duboka unutarnja snaga i životnost koji najčešće izbiju na površinu u kriznim situacijama bilo vlastitim bilo bližnjih (ljudi u tvom životu).

Na neki način to što se negdje naziva intuicija, negdje drugdje se naziva besprijekorna namjera :-) (na već neki od načina njenog dolaska).

Eto... toliko od mene. Pozdrav svima koliko vas ima!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Intuicija
PostPostano: čet mar 08, 2018 12:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 04, 2017 10:42 pm
Postovi: 192
“Razumeo sam tišinu Etera, ljudske reči ne razumeh nikad.” Helderlin

...

"VIĐENJE je poput toga. Izjave se daju s velikom sigurnošću i pojedinac ne zna kako se to događa." Don Huan Matus

...

"Šta zna razum? Razum je bolni proces uma, zasnovan na iluziji spoljašnjih stvari.

Jedino što razum ume jeste da podeli um na borbu antiteza. Odluke razuma deca su neznanja i uvek donose bol.

Novo čovečanstvo biće čovečanstvo intuicije.

Intuitivan čovek rukovodi se samo glasom tišine.

Razum je ‚‚životinjsko ja'', a intuicija glas ‚‚Intimusa''.

Razum je spoljašnji, intuicija je unutarnja.''

Samael Aun Weor



- - - - - - - - - -



Evo nekih mojih razmišljanja:

Razvijanjem intuicije, razvija se zapravo OSEĆAJ CELINE, koji ja nazivam mudrošću.
To je jednostavno osećaj kad, kako, šta reći, učiniti u korist CELINE, ne samo svoju.
Takt.
Osećaj "ZNANJA" kad je tvoj red da govoriš, kad je tvoj red da nešto učiniš itd.
Mislim da je potrebno izvesno osamljivanje da bi taj "osećaj" proradio kod čoveka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Intuicija
PostPostano: čet mar 08, 2018 12:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 04, 2017 10:42 pm
Postovi: 192
“Duhovno buđenje je buđenje iz sna razmišljanja.” Ekart Tol


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz