Sada je: uto maj 14, 2024 6:45 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 651 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 6:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 28, 2006 10:03 pm
Postovi: 169
Lokacija: Vallis Aurea
OK, kako god.

_________________
Vidjeti Svijet u Zrncu pijeska,
Nebo u divljem Cvatu,
držati Beskraj na dlanu ruke
i Vječnost u jednome Satu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 8:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jul 02, 2006 4:10 pm
Postovi: 220
Lokacija: Croatia
Različita mišljenja rađaju najljepšu "djecu". A još ljepšu "djecu" rađaju oni koji poštuju i uvažavaju tuđa iliti različita mišljenja. To je samo jedan od mojih pogleda na svijet.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 8:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jul 02, 2006 4:10 pm
Postovi: 220
Lokacija: Croatia
Još jedan od mojih pogleda na svijet je da kad se ljudi nađu u sukobu mišljenja, nekako svatko brani svoje, nema popuštanja, svatko drži u grču svoje mišljenje. Ja bih voljela biti tako uvjerena u nešto kao oni koji su toliko uvjereni da su njihove misli točne. Ne govorim ni o kome konkretno, ali ja sam puna sumnji i jednostavno, čitam ove postove i osjećam u njima veliku količinu patetike, povrijeđenog ega i sličnih stvari i u mislima mi je Aragornov post u kojemu piše kako ponekad i nesvjesno, bez obzira koliko radimo na sebi, crpimo drugima energiju. Ne osjećate li vi neku napetost, ne čini li vam se da nešto stoji, a ništa ne PROTJEČE? Ne čini li vam se da se sada međusobno hranimo, ali "pojedeno" držimo samo za sebe i smišljamo kako da nahranimo povrijeđeni ego. Ne želim nikoga povrijediti i ispričavam se svima koji će se uvrijediti, ali ja trenutačno tako osjećam stvari. Meni je ljepše kada sve teče jer ustajala voda brzo se usmrdi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: DAN VELIKOG SUDA
PostPostano: ned okt 08, 2006 10:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Euzebije je napisao/la:
Citat:
nije mi baš previše jasno to VAMA, i na koga se odnosi. na njih ili na nas?


Kada su se svečenici Jeruzalema osječali ugroženi Isusovim propovjedima
oni ga uhite i izvedu pred Veliko Viječe.
Glavni ga starješina upita:
-"Kakva je to nova vjera koju propagiraš....rabi?"
Isus ga pogleda ispod obrva pa kaže:
-"Govorio sam u sinagogama,brdima i javnim skupovima i svi su me mogli
ćuti."
-"Pa šta me onda pitaš?"

Ja sam napisao 28 stranica.

PA ŠTA ME ONDA PITAŠ?


meni ni nakon tih 28 stranica u stvari nije jasno koji je tvoj pogled na svijet, prvo nesto napises u jednom postu a onda sam sebe pobijes u drugom #-o

odluci se izmedju neznanja ili matriksa krajnje je vrijeme :wink:

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 10:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
smagda je napisao/la:
Još jedan od mojih pogleda na svijet je da kad se ljudi nađu u sukobu mišljenja, nekako svatko brani svoje, nema popuštanja, svatko drži u grču svoje mišljenje. Ja bih voljela biti tako uvjerena u nešto kao oni koji su toliko uvjereni da su njihove misli točne. Ne govorim ni o kome konkretno, ali ja sam puna sumnji i jednostavno, čitam ove postove i osjećam u njima veliku količinu patetike, povrijeđenog ega i sličnih stvari i u mislima mi je Aragornov post u kojemu piše kako ponekad i nesvjesno, bez obzira koliko radimo na sebi, crpimo drugima energiju. Ne osjećate li vi neku napetost, ne čini li vam se da nešto stoji, a ništa ne PROTJEČE? Ne čini li vam se da se sada međusobno hranimo, ali "pojedeno" držimo samo za sebe i smišljamo kako da nahranimo povrijeđeni ego. Ne želim nikoga povrijediti i ispričavam se svima koji će se uvrijediti, ali ja trenutačno tako osjećam stvari. Meni je ljepše kada sve teče jer ustajala voda brzo se usmrdi.


Ne cini.
Mislim da previse emocionalno dozivljavas internet diskusije.
Mani se analiza i dijagnoza nije zdravo za konverzaciju,
tema je moj pogled na svijet :wink:


dotakla si se medjutim jednog interesantnog aspekta cijele price.
U cemu zapravo razlika izmedju znanja i vjerovanja?!
Ljudi cesto kazu ja znam da je nesto tako dok u stvari oni samo vjeruju da je nesto tako i tako.

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon okt 09, 2006 10:09 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Hmmmmm, otkako je oživio, ovaj topik postaje nam sve ljepši i zanimljiviji....
Diskusije se sve više primiču ... onome ... METAFIZIČKO-RELIGIJSKO-JOGINSKOM jedinstvu ...
Suštini, Istini, Apsolutu ...
(U osnovi i metafizika i religija i joga imaju ISTI predmet istraživanja, samo iz različitih uglova ... Metafizika je u suštini neposredno, tj. subjektivno proučavanje sebe i “stvarnosti”, ... spoznaja spoznaje ..., izvorna, čista, religija je sjedinjenje sa Bogom, ...a izvorna joga je raskidanje spone sa “ja” i doživljaj izvornog sopstva)

....

Prije nego “Vašem” pogledu na Svijet izložimo sliku Svijeta kakav je u očima (čulima, Svijesti) autora ovog posta, osvrnućemo se na neke od postova ...

FINGOLFIN (i Anđela):

U vezi (pod)jednake (ne)važnosti životnih puteva:

Iz tvog posta (mislimo na Fingolfina) zaključili smo da govoriš sa RELATIVNE tačke gledišta, pa smo sa te tačke gledišta (koja u sebi podrazumijeva stavljanje u odnos nečega sa nečim), rekli da životni put svakog “pojedinca” nije jednako vrijedan, jer na relativnom planu NIŠTA nije jedanko, niti jednako vrijedno, pa ni uloge koje su nam “dodijeljene”
“Naši” životni putevi razlikuju se i “kvantitativno”, “kvalitativno”, “funkcionalno”, ... itd., itd., što i čini suštinsko Bogatstvo igre što se Život zove.
Nije jednako vrijedna drugim “ulogama” “uloga” bebe čiji životni put završi u majčinom stomaku, u poređenju sa životom osobe koja “igra” bogalja, bogataša, slugu, cara, vojnika, jogina avatara.... , da pomenemo samo djelić iz neiscrpnog repertoara mogućih uloga ...u okviru kojih pojedinci igraju “svoju”.

Druga je stvar, pak, sa aspekta Onog koji uloge Piše, Igra, Kreira ...

Sa Njegove tačke gledišta, SVE je jedno i jednako vrijedno, pa i putevi i uloge “živih bića” koje se odigravaju na Ekranu Njegove Svjesnosti ..., upravo zato što ih On SVE Glumi i Posmatra ...
(O tome kako i zašto ih igra, kao i različitim “tačkama posmatranja” Svijeta, biće riječi kasnije)


A kad već tražiš mišljenje o tvom potpisu:

Mi znamo, (pošto te vidimo i “poznajemo”), da imaš dobre i pozitivne namjere (ovo je sad izvučeno iz karmičkog kontesta Igre, po principu: pozitivni poeni za dobra djela i namjere),
ali nekome ko te prvi put čita, a ne vidi te i ne osjeća, tvoj potpis može zvučati i kao propaganda ubijanja neistomišljenika, ... pa možda ne bi bilo loše da još malo porazmisliš i poradiš na potpisu... (dobronamjeran savjet, ako dozvoljavaš ... ako, ne, izvini)

....................

ANĐELA:

ONAJ KO TRAŽI, DAĆE MU SE!
ONAJ KO PITA, ODGOVORIĆE MU SE!

Valjani i zadovoljavajući odgovori na pitanja o Bogu mogu se naći samo kod osobe koja se u cijelosti SamoSpoznala i u potpunosti se oBogotvorila, odnosno kod onog koji SVE ZNA ... i koji SVE MOŽE ... (raspolaže sa svim SIDHI moćima) ...A pronaći takvu osobu ... prilično je teško (blago rečeno)...
Od poznatih i svima dostupnih osoba, po ubjeđenju autora ovog posta, u današnje vrijeme, jedino SATJA SAI BABA ispunjava sve „kvalifikacije“ realizovane Božanske osobe, ili Avatara.

Međutim, i takva „kvalifikovana“ osoba, bilo da ti na pitanja odgovara „uživo“, ili ti „telefonira“ telepatskim putem, može te svojim odgovorima ili svojom Božanskom moćju samo pokrenuti prema samospoznaji, ali ti ne može dati direktne odgovore koji bi zadovoljili um (bez zaranjanja u Sopstvo)


.........................

EUZEBIJE:

Evo, kako te „vidi“ autor ovog posta („moja slika Euzebija):

Poput mnogih od onih kojima se obraćaš zarobljen si u „ja“ i u određene „matrikse“ uslovljene tim „ropstvom“, ali si na „putu“ da svoje „okove“ razbiješ ili barem olabaviš ... i ugledaš Svijet bez „ja“ ... tj., da se probudiš ...
Tvoji dosadašnji „izleti“ u Svijest bez „ja“ su vjerovatno bili nedovoljno snažni, ili nedovoljno svjesni, ili su nedovoljno dugo trajali, ... da bi te trajno izvukli iz tog zarobljeništva u kojem robuju milijarde ...
Zato si sada na „ničijoj zemlji“ ... Nisi više onaj „stari“ „ja“... ,a nisi još postao ... „ja“ bez „ja“...
Ono u šta te gura tvoje staro ja jeste ... „mesijanstvo“ ili liderstvo ... želja da druge vodiš putem koji još nisi prošao, koji još nisi ispitao ...
S druge strane, Tvoje novo ja, koje još nije dovoljno stasalo da u Tebi preuzme lidersku ulogu, vuče te u ljepotu ... u ono što nazivaš „ljubav“...

U tom tvom „unutrašnjem“ sukobu, staro ja te odvelo... u razne vrste matriksa (protiv kojih se boriš) ...

Da bi izbjegao sve vrste matriksa, moraš prvo osnažiti i ojačati novo „ja“, koje mora biti Čista Svijest bez posrednika u bilo kom obliku ...
A to se dešava kad nema „ja“ u Spoznavaocu, Spoznatom i Procesu Spoznavanja ...
(O njihovom „alhemisjkom“ vjenčanju pričaćemo drugi put)

Ono što je važno da shvatiš jeste:

SVE što se dešava, dešava se Božijom voljom ...
i zato je SVE ŠTO JESTE ... SAVRŠENO ... odnosno
„plod“ Božanske želje ... „proizvod“ Božijeg sna koji sanja „našu“ javu ...

Problem je što se to ne može shvatiti, ni iskreno prihvatiti, sve dok se u potpunosti ne oslobodiš onog svog Despota (starog „ja“)...

Tek tada će SVE BITI IGRA ...

... DIVAN, VJEČNI PLES NA EKRANU BOŽANSKE SVJESNOSTI!!!

I, ako ti TADA bude stalo do misija i uloga do kojih sada držiš,
moći ćeš da ih igraš ... rasterećen ... od očekivanja ... pobjede ili poraza ...
JER, SVE JE JEDNO!!! SVE JE BOG!!!

(Ako ti se dopadne moći ćeš da igraš i igru „Promijeniti svijet i osloboditi ga od PREDATORA višeg i nižeg stupnja njihovog postojanja?“ ... Samo što sumnjamo da će ti TADA biti stalo do takve igre)

.......................


VITEZ OD NEVERA:

CITAT:
“Time dolazimo i do mog pogleda na svijet, data su nam tri divna instrumenta
Tijelo, emocije i um. Na nama je da od sva tri stvorimo najfiniju simfoniju.”

TRI PUT BRAVO ZA OVU MISAO, BEZ OBZIRA NA TO ČIJA JE!!!
Samo stvaraj, unaprijd se radujemo i finoj i finijoj i najfinijoj simfoniji!!!

..................

A što se tiče tvog pitanja o razlici između znanja i vjerovanja, ... evo opet malo čudnog SINHRONICITETA...

Naime, autor je ovaj post igrom “slučaja” pisao preko nekog starog posta sa teme o “Skrivenom jezičkom blagu”, i u momentu kada je već otkucao post i spremao se da ga postuje, primjetio je tvoje pitanje o razlici između znanja i vjerovanja, a u nastavku svog teksta nalazi se odgovor (iz donjeg citata), pa ćemo taj odgovor, samo zbog te čudne koincidencije, citirati, ukoliko nam bude dopušteno:


CITAT:
„RAZLIKA IZ-MEĐU...
VJERE, ZNANJA I NEZNANJA


-ZNANJE (SNA-NIJE ili ZNA-NIJE) ... jeste ono...što se samo ... sriče ... (iz onog što “prvi” ... spozna...je)

-NEZNANJE (NE-ZNA-NIJE)... jeste ono ...što se stiče ..., al, te Sebi ... ne primiče... (iz onog što „drugi“ ... ne pozna...je)

-VJERA ...jeste ono što se stiče ...ko iz priče ... (iz onog što “treći” pozna...je... il ne spozna...je)“

U svakom slučaju, osnovna razlika između znanja i vjerovanja je u načinu na koji se dolazi do iskustva o tome što se zna, odnosno o tome u šta se vjeruje, ...jer, spoznavalc do svog znanja dolazi putem neposrednog iskustva ... tj., spoznaje, ... dok vjernik do svoje vjere dolazi vlastitom interpretacijom „tuđeg“ iskustva..., dakle, posredno.

U tom smislu, čini nam se da su znanja, odnosno saznanja puno zanimljivija i vrednija od vjerovanja, pa bi bilo dobro, (kako je Euzebije na početku topika i sugerisao), da u diskusiji što više iznosima naša neposredna iskustva, a „tuđa“ znanja da potežemo samo onda kada ona ljepše i rječitije iskazuju ono što smo i sami lično iskusili i doživjeli.

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 11, 2006 4:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Ansi,

Vezano za tvoje objasnjenje ZNANJA I NEZNANJA ...znanje je ono sto nas priblizava nama koji jesmo i neznanje je ono sto nas udaljava od onih koji jesmo .......dakle Znanje je ono sto nam otvara sjecanja ili spoznaju onoga sto jesmo, ili pali iskru onog naseg istinskog bica koja se onda siri po cijelom polju .
Moglo bi se reci da ta sama iskra ima u sebi vec to znanje ili inteligenciju povezivanja sa sferom iz koje dolazi istinsko znanje.
Prolaz energije ili vibracija znanja iz te sfere zavisi samo od razvijenosti naseg prijemnika da primi vibraciju znanja, koja je upravo to, vibracija koja budi nase bice, ne neka relativna teorija ukoricena u neku knjigu.
Onda bi ono sto se od nas trazi bilo da mi postanemo prijemnik te vibracije znanja, ali tu su nam oni otpori koji dolaze iz Uma jer mi smo se vec zalijepili za neke misaone forme ,pa sa njima vibriramo i tako po cio dan obitavamo u toj realnosti i ne vidimo dalje od toga. To je nas san koji sanjamo od vremena kad smo zaspali.
Pa “Isprazniti Um” ne znaci ne citaj nista i bjezi od svega, nego oslobodi se od vjestackih koncepata kojima robujes i koji upravljaju nasim zivotom, iznudjuju energiju i nepotrebne emocije.
Otpor je taj Lav u nama sto ga ett spomenu ili Zmaj sto si ga ti spomenuo , dakle nema spoljnog neprijatelja nego je unutra iako taj unutra mozda saradjuje i sa nekima spolja kad im se talasi podudare.
U nekim ucenjima se koristi izraz i “Branilac Praga” kao simbolika onog sto u sebi treba pobjediti da bi spoznali ono sto jesmo.
Prema tome mi mozemo se boriti sa tim spolja koliko god hocemo , taj unutra ostaje tu gdje je, i uvijek ce traziti nove nacine da nas obmanjuje i zaludjuje.
Mozemo mi prouciti sve moguce teorije zavjera, afera, svih oblika prakticiranja mraka koji je neko u svom bunilu smislio na ovoj planeti, i opet cemo se na kraju price morati suociti sa onim Lavom unutra.
U tome nam nece pomoci ni Biblija ni Kasopejske skripte jer ni u jednom ne postoje jasno izlistane instrukcije od 1-10 sto treba netko raditi jer takvih strogo definiranih instrukcija i nema.Postoji samo ovaj zivot i njegova igra sa svim lekcijama , padovima i usponima kao skola koja nas priblizuje sebi ili udaljava. Naravno ako nekoga proucavanje istih inspirise i pobudjuje da radi na sebi u pozitivnom smislu nek ih cita, i to je pitanje slobodne volje koje ne treba nikome osporavati, a niti se ljutiti tko je sto izabrao da se osvjescuje ili obmanjuje jer moze se desiti i jedno i drugo ovisno koliko i jedna i druga teorija nose stupanj relativnosti u sebi.
Pogotovo je smijesno se bojati da ce jedna da pobije drugu, jer to vec prelazi u dogmu da se nesto grcevito brani kao istinito, sto je opet vezivanje za neku misaonu formu i promatranje svega kroz tu formu.
Ako je istinsko znanje vibracija koja se prima iz oblasti gdje obitava to znanje o nama samima,onda se ne moze ni reci da iko od nas siri znanje , nego mi razmjenjujemo razne informacije koje mogu da vode u neparedak ili nazad zavisno kako ce ih tko dozivjeti, preraditi i svariti.
U sustini karmicka odgovornost je na onome koji siri informaciju kao i na onome sto guta sve sto naidje , niko od toga ne moze da pobjegne.
Zato i postoji taj zakon akcije i reakcije u ovoj realnosti da ga osluskujemo i pratimo njegove znakove koji nam jasno govore da li radimo stvari kako treba u svojim zivotima i sebi i drugima a i drugi su mi u sustini svog bica, pa sve sto radimo , radimo samo sami sebi.
Sukob sa vana uvijek pocinje od sukoba unutra i neuskladjenosti energija , miran i harmonican covjek nema potrebe ni s kim da se ubjedjuje nego vidi isto i onog koji spava, onog koji se bori da se probudi i onoga tko je vec budan. Averzija prema bilo kome je samo jos jedan otpor u nizu ili baterija za negativnu energiju .
Kao kad bih se ja ljutila na moju baku sto zamislja Boga u liku Isusa Krista ili imala averziju prema njoj, smijesno stvarno.
Treba se izdici iznad toga da bi se postao taj savrsen prijemnik ciste vibracije znanja i onda mozda svojim zracenjem donesemo svjetlost i onima oko nas a nikako svadjom , ubjedjivanjem ili potcjenjivanjem nekoga za koga nam se cini da nije jos dosao do kolicine informacija do koje smo mi dosli.
U sustini izvan svih ovih misaonih formi postoji samo ljubav kao vrhovna sila Univerzuma koja prozima sve stvari pa i nas same , ili cemo uskladiti svoje vibracije sa njom i progledati ili cemo vjecno ratovati sa samim sobom a misliti da ratujemo sa drugim.Ta nasa neuskladjenost sa tom silom je i uzrok svih nasih nemira koje pokusavamo smiriti na neke spoljne nacine i traziti krivca u drugima a sve pocinje i zavrsava se u nama samima.
Ovo je svakako moje subjektivno vidjenje cijele misterije znanja/neznanja onako kako sam ga mogla prenijeti rijecima i samo je u svrhu prijateljske razmjene odredjenih saznanja ili iskustava a nikakva uputa ili ti konacna teorija.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 11, 2006 6:02 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
:thumbup: :love3: \:D/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 11, 2006 6:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 29, 2006 3:33 pm
Postovi: 58
~~~sticky~~~

:love5: :love3: :love5:

~~~


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 12, 2006 8:17 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Sophia,

Evo, kako Ansi “vidi” znanje:

ZNANJE nije prost skup informacija izatkan od misli, uvida, /o/sjećanja, riječi, slova, znakova, itd., itd.,... u kojem se ono što je nepoznato prepoznaje kroz ono već poznato ... (To je samo površina ledenog brijega) ... Istinsko Znanje je ... stanje ... ili, još bolje, proces, BUĐENJA ...ili OBOGOTVORENJA ... spoznavanja Sebe kao Svega i Ničega u alhemisjkom Spoju.

Za razliku od “običnog” znanja, ili stanja na početku buđenja, koje nam služi kao jedna od stepenica koja nas vodi prema Istinskom Znanju, prema Budnosti, i koje se, uglavnom ispoljava u “zrncima” u vidu misli izlivenih od riječi i rečenica, Suštinsko, Izvorno Znanje, dolazi nam u koncentrisanom obliku “grumenja”, “kamenja” ili “stijena” sačinjenih od mnoštva sitnih “zrnaca” pojedinačnih misli “slivenih” u OSJEĆANJE ZNANJA, ili prepoznavanje onog što se ZNA, (bez trunčice sumnje u ono što se ZNA, koja je /sumnja/ tako karakteristična za “obično” znanje).
(Don Huan je za Istinsko Znanje koristio termin Nijemo Znanje, upravo zato što nam ono “govori” bez upotrebe misli i riječi)

Istinsko Znanje znalcu uvijek dolazi u TIŠINI svijesti ... spontano praznoj od uobičajenih misli, ... ali POTPUNO OTVORENOJ (BUDNOJ) PREMA SVIM NJENIM TRENUTNIM SADRŽAJIMA...
Dakle, pravi znalac ne misli “zrncima”, nego kamenjem, ili kakvim većim gromadama ..., zavisno od toga ... koliko je budan ... u snu i na javi ... a kad hoće da Sebi ili “nekom drugom” interpretira to svoje znanje ... takav znalac mora malo (ili mnogo) da ga (znanje) istuca, isitni, razdrobi, ili samelje ... u ... zrnca misli..., slika, osjećanja, doživljaja ...



................

ŠTA JE “SVIJET”?

Evo nas, konačno,
pred tom čudesnom i misterioznom kapijom ...
...što nas vodi u nevidljive odaje čiste Metafizike, ...
... Božanske odaje čistog, izvornog Sopstva, ... Rajske dvore Sno-Jave...

Šta je, dakle, to divno čudo što ga Svijetom zovemo?

Kao što i dolikuje ovoj temi, odnosno topiku, s obzirom da je riječ o Metafizici, i o “mom pogledu na Svijet”, autor posta će u nastavku izložiti vlastiti pogled na Svijet, odnosno pokazati kako ga vidi, doživljava i osjeća i pri tome se naravno neće mnogo baviti naučnom slikom svijeta i tkz. objektivnom realnošću, budući da nam sadržina takve slike dolazi posrednim (nesubjektinvim) putem, često uz pomoć kojekakvih čulnih “proteza” i raznih vrsta “konsenzusa”.

Sa subjektivnog aspekta autora posta Svijet je:


SPOJ SVJESNOG I NESVJESNOG, ILI ...
TRENUTNI SADRŽAJ ČULA, SJEĆANJA I OSJEĆANJA..., SVIH “POJEDINAČNIH” SVJESNOSTI
tj. TRENUTNI SADRŽAJ UKUPNO DOŽIVLJENIH ISKUSTAVA...SVIH “POJEDINIH” BIĆA ...

Igračko-sportskim riječnikom, mogli bismo reći da je Svijet trenutni REZULTAT U IGRI ZVANOJ “POSTOJANJE”...

Vjerovatno se većina čitalaca neće složiti sa ovako totalno i do krajnosti subjektiviziranim poimanjem Svijeta,... (koje /poimanje/ stavlja znak jednakosti između “Jastva” i “Svijeta”)..., ali da objasnimo:

Za autora ovog posta Svijet je samo jedno kraće vrijeme, nekih desetak godina (koje obuhvataju period umetanja gotovih matrica kroz sistem obrazovanja u višim razredima osnovne škole, giimnazije i fakulteta), pod uticajem naučnog (školskog) opisa, predstavljao nešto materijalno, objektivno i izdvojeno od subjekta koji ga opaža.

Međutim, već nakon što su uslijedila prva buđenja pune svijesti u njegovim snovima,
ovaj subjekt polagano počinje da se “vraća” u svoj djetinji pogled, u kome percepcija Svijeta i onog koji ga opaža NEMA GRANICA.

Iz gornje definicije vidimo da Svijet nije ništa TRAJNO, NI STATIČNO (“Sve teče, sve se mijenja” – Heraklit bi se vjerovatno složio sa prolaznim karakterom Svijeta), nego čudesno klupko ŠTO SE MIJENJA SVAKOG TRENA.

Svijet, dakle, pulsira, ... on se RAĐA i UMIRE ... svakog trena ... (ovdje bi možda kvantni fizičari imali šta da kažu)...

...........

O SNOVIMA I HALUCINACIJAMA

Svijet je, dakle, uvijek ono što nam je u očima, ušima, ... i ostalim fizičkim i psihičkim organima, pa čak i onda kada se ispoljava u svom “neobjektivnom” vidu, tj. u vidu snova i halucinacija.
Naravno da nam se u snovima i halucinacijama Svijet ukazuje kao “različit” u odnosu na Svijet kakav osjećamo u tkz. budnom stanju, pri punoj svijesti, ali postoje snovi i halucinacije koji po svojim kvalitetima mogu biti potpuno jednaki najbitnijim značajkama tkz. zbiljnog Svijeta, dok neki snovi mogu “zbiljni” Svijet u mnogim, sa stanovišta snivača poželjnim aspektima, nadmašiti i kvalitativno i kvantitativno.

A kako je to moguće?

Pa, evo, kako:

Radi se o tome da je ono što nazivamo Svijetom u stvari samo JEDAN Božanski ekran na kome se odigravaju Božji filmovi.

A sadržaj svakog od tih filmova jeste život jednog “živog bića” ... odnosno projektovane “osobe”.

Bog, dakle, sanja ono što zovemo “java” i, kroz čulne organe” tog projektovanog “bića”, kreira “Svijet”, usađujući u tu svoju kreaciju raspolućeni osjećaj Ja – Svijet, u kome projektovano “jastvo” razlikuje Sebe od Svijeta, kao dvije odvojene “supstance”.

.............

Na ovom mjestu mogli bismo odgovoriti i na Fingolfinovu “dilemu” koja glasi:
FINGOLFIN (CITAT):
“Ako ja kao individua koja postoji lično ne pišem to što doživljavam onda ne treba ni da postojim, šta god pod nepostojanjem podrazumijevali...”


FINGOLFIN:

Ovako Ansi “vidi” postojanje:

Nijedno pojedinačno biće na APSOLUTNOM planu ne postoji ...
Ti, (i sva druga bića), si Bog koji u tvom filmu glumi “ulogu” Fingolfina (odnosno ulogu osobe koja stoji iza tog nika) ...
Ti, dakle, i ne znajući, samo glumiš Fingolfina,..., ali tvoj stvarni “identitet” je Božanski ...
Problem je u tome što je Bog toliko vješt glumac da igrajući u isto vrijeme i Scenu i Fingolfina i Režisera, i Scenaristu .... ne dozvoljava sebi kao “glumcu” što se zove Fingolfin da se sjeti svog pravog “lika”, odnosno svih ostalih svojih “uloga” koje igra uporedo, u ostalim “živim bićima”, ili da spozna ko je on de facto ...

...............

A kako, onda, spoznati svoju Božansku suštinu?

ŠTO VIŠIM NIVOOM SVJESNOSTI, ODNOSNO BUDNOSTI ... U SNU ... I NA JAVI!!!
...........



U slijedećoj epizodi:
O budnosti u snovima.

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 12, 2006 9:13 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
"Nije bogat onaj ko puno ima,nego onaj kome malo treba"

Pitanje:

Kada nešto novo saznajem,da li stvarno imam želju nešto saznati, ili

SAMO POTVRDITI SVOJE ZABLUDE???

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 12, 2006 12:59 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Kada nešto novo saznajem,da li stvarno imam želju nešto saznati, ili

SAMO POTVRDITI SVOJE ZABLUDE???


Pa zapitaj SEBE to... ubrzo će stići odgovori.

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 12, 2006 1:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Ansi,

znam da volis da dajes komplimente ali sa tim zadnjim si ipak malo pretjerao #-o . Pazi da ti ne naidje sinhronicitet pa se svojoj supruzi obratis sa Sofija....nece ti poslije pomoci , e mudra si mi , pa sam te tako nazvao :D ...mala sala naravno:P .
Nego , pod utiskom ove teme pitam ja mog djecaka (6.5 god) kakav je njegov Pogled na svijet.
A on mi kaze "Sto ti je to svijet ?, mogu li to vidjeti iz prizemlja ili se moram popeti na sprat u moju sobu ?"
Odgovor na prvi pogled komican ima jako puno smisla kad se malo dublje razmisli.
Ljepota ovog zivota je barem meni sto razlicito mislimo, osjecamo, vidimo i tako je svaciji zivot obogacen na neki nacin odnosno dobijes dah Duha ne samo kroz sebe nego i kroz drugoga a opet nekako kroz sebe.
A ona stvarna spoznaja sopstva , moje misljenje, ne moze se ni od koga nauciti, to je put koji trebamo proci sami, iako netkome tko misli da je to spoznao se cini da ce nekoga nauciti.
Ali i to je neko iskustvo na putu i kad taj shvati da je to ogromna potrosnja energije bez rezultata, nastavice tamo gdje je stao, kao i onaj tko je pokusao od nekoga drugoga nauciti i vrtio se u jednom mjestu.
Dobro je Jack rekao, zapitaj sebe, tako bi nekako bilo da uvijek trebamo zapitati sebe, zasto nesto radimo , koji su nam razlozi iza toga, sto nas vodi, Ego ili ljubav. Tako najbolje ucimo o sebi, gdje stojimo u nekom trenutku , naravno ako smo hrabri se vidjeti u istinskom svjetlu.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: svijet
PostPostano: čet okt 12, 2006 2:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 08, 2006 9:00 am
Postovi: 101
Citat:
A on mi kaze "Sto ti je to svijet ?, mogu li to vidjeti iz prizemlja ili se moram popeti na sprat u moju sobu ?"


=D> Yes!!!


Pred 2 godine - tada 7 godišnjakinja - pričala mi je je cijelu jednu svemirsku štoriju i uz nevješt crtež , ali uz prepametnu svemirsku simboliku u par rečenica mi objasnila puno toga :

Planete su međuspbno povezane telefonskim žicama (nacrtala nekoliko planeta spojenih spiralama), na Veneri ti stanuje Plava vila koja pazi na nas, ali tu na Zemlji - tu ti ustvari žive ljudi bez ruku i nogu, oni samo misle da su ljudi ... 'pravi' ljudi žive na nekim drugim mjestima !!!

Od kada je počelo njeno školovanje takvih priča ne čujemo - i mi i ona uhvaćeni smo šemama i plivamo u njima!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 12, 2006 2:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Citat:
Od kada je počelo njeno školovanje takvih priča ne čujemo - i mi i ona uhvaćeni smo šemama i plivamo u njima!!!


Proces socijalizacije tj. programiranja ličnosti čini svoje. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 13, 2006 5:02 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Da - fascinirani su cudom zivota u svim pojavnim oblicima i kosmosom sve do trenutka kada dobiju biologiju i geografiju u skoli. Kako neutralizovati ovo stetno delovanje skolskog sistema, to je za mene zaista zagonetka. :?: A dok je eventualno resim, vec ce zavrsiti skolu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 13, 2006 9:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
CITAT (ARJA):

Arja je napisao/la:
Da - fascinirani su cudom zivota u svim pojavnim oblicima i kosmosom sve do trenutka kada dobiju biologiju i geografiju u skoli. Kako neutralizovati ovo stetno delovanje skolskog sistema, to je za mene zaista zagonetka. :?: A dok je eventualno resim, vec ce zavrsiti skolu.


Štetno djelovanje školskog sistema (opisa Svijeta koji nam se "usađuje" kroz proces školovanja) možemo neutralizovati jedino u Sebi.
Problem je, međutim, odrediti šta je tu štetno, i šta treba popravljati?...
Jer, ... ako ne postavimo pravu dijagnozu ... i uspostavimo neophodan pravac djelovanja ..., i ne preduzmemo prikladne akcije ..., možda našom intervencijom samo povećamo štetu ...???

.............


Sophe,

Ne kaže se uzalud:

„Na mladima Svijet ostaje!“

Zrno po zrno, pogača.

Sprat, po sprat, ... palača.

............

A što se tiče učenja ... i ... podučavanja ...
Ansi nije ovdje niti da uči, ... niti da podučava ... To su igre za đake i profesore ...
Ansi se samo ... vraća kući ... i usput se ... igra (igra mu je najmiliji pogled na Svijet ... što će nekad, kasnije, biti i pojašnjeno)
Ali, to što sve shvata kao Igru ... nije znak da je neozbiljan, ... jer u njegovom pogledu na Svijet lijepo piše da i rat i rad i sve ... druge ozbiljne stvari ...smatra Igrom ...

A da se trebamo pitati zašto nešto radimo u životu ... , slažemo se ... pa, Ansi se to stalno pita (25 sati dnevno)...
I dobija uvijek isti, dosadan i nametljiv, odgovor:

ZBOG IGRE!

I hrabro, gledajući sebe u istinskom Svijetu, ... vidi da se obreo u ... Carstvu Igre ... što se Život (sna i jave) zove, .... koj je prepun brojnih (karmičkih) obaveza i odgovornosti (kojima nastoji da udovolji svim srcem i svom snagom), ali i divote i ljepote (koje nastoji da iskusi svim srcem i svom snagom)!!!

Eto, tako stvari izgledaju iz njegovog ćoška posmatranja Svijeta.

(Uprkos takvom stavu, osobe iz njegove uže i šire okoline ne smatraju ga neozbiljnim)
....................

O BUDNOSTI U SNOVIMA

I, evo, prelazimo na obećanu temu.
I molimo za Vašu punu pažnju.... Jer, ...
Otkrićemo najveću tajnu „modernog čovječanstva“...
Prije toga (nije na odmet, iako to piše i u naslovu topika) da podsjetimo ...i ovo je subjektivni („objektivno“ nepotvrđeni) pogled autora posta:

SNOVI (u kojima je Svijest potpuno Budna) SU IZGUBLJENI I ZABORAVLJENI RAJ!!!!!!!!!!
BUDNI SNOVI SU ONO ČUVENO MITSKO (BIBLIJSKO) OBITAVALIŠTE!!!!!!!!!...
...PRAPOSTOJBINA NAŠIH DALEKIH PREDAKA ... I ... NAŠE BUDUĆE STANIŠTE!!!!...
.........

Mitski raj nikada nije egzistirao u našoj zbilji, na nekom fizičkom mjestu ove naše Majčice Zemlje, ... niti u onom što nazivamo „objektivna realnost“, ... nego u našim snovima!!!

........

Eh, da ljudi znaju šta su snovi, ... Raj bi začas bio dupke pun (kao nekad, u vrijeme naših dalekih „predaka“)... Pa, bi nas Bogo opet morao istjerivati (kao nekad)...
Ali, pošto On dobro zna da smo još u Kali jugi, u kojoj se pretežno iskušavaju čuda ovog „zbiljnog“, „materijalnog“ Svijeta ..., prije nego što „većinu“ „nas“ usmjeri u tom Snovitom pravcu popričekaće čak do Satja juge, ... tj. sve dok se ne izdovoljimo čarima onog što se „java“ zove.
...........

A da bi objasnili odakle ovakav pogled na Raj, opisaćemo djelić Ansovih budnih snova (koji predstavlja tek začetak gradnje buduće slike o snovima kao Rajskim odajama).

PRVI PUT „S OCEM“ NA SNIVANJE

Evo prvog budnog sna (od prije nekih tridesetak godina):

Sanja da hoda uskom makadamskom cestom u nepoznatom predjelu koji djeluje kao periferija nekog rijetko naseljenog mjesta, ili bogatije seoce.
S obje strane makadama posutog sitnim bijelim tucanikom nalaze se travom i ponekim divljim cvijetom obrasle i pomalo zapuštene livade (nisu baš ličile na one čuvene rajske bašte iz filmova).

I, dok tako besciljno korača, počinje da djeluje komanda koju je sebi zadao pred spavanje, i naš snivač se budi ...
Ali, ne budi se odistinski, nego u snu ... tj. ... postaje svjestan da sanja ..., ali san se i dalje nastavlja.
I do tada je povremeno imao snove u kojima je bio svjestan činjenice da je to što mu se dešava ... san ... Međutim, ovaj put bio je „drugačije“ svjestan, ... odnosno, drugačije budan.

Ranije, u onim snovima što bi se mogli nazvati „lucidnim“ (izuzimajući onu prethodnicu budnih snova što mu se desila u djetinjstvu), bio je svjestan da sanja, ali i ta svjesnost, i sama sadržina sna, bili su nekako drugačiji ... tamniji i nejasniji od tkz. dnevne, ili budne svjesnosti, odnosno Svijeta kakvog percepira u tkz. budnom stanju.

U ovom snu, neobično je bilo to da su i svijest pri buđenju i percepcija snivanog Svijeta bili POTPUNO ISTOVJETNI sa sviješću i čulnim opažanjem kakvo posjeduje na javi ...

Spoznaja da sanja, i da je u isto vrijeme potpuno budan, bila je nešto najčudnije što je ikad doživio!
Nevjerovatan šok!!!

Neko vrijeme, šokiran tim fantastičnim doživljajem posmatrao je livade i cestu, a onda, kada je malo „došao sebi“ ... prišao je rubu ceste, sagnuo se, i, u pokušaju da „provjeri“ njihovu „realnost“, i funkcionisanje vlastitog čula dodira, sa obje ruke zahvatio pregršt bijelih kamičaka diveći se kako su ... isti „kao na javi“.
Zatim je čučnuo na rub livade i milovao travu, pipao i mirisao cvijet cikorije ..., uzalud pokušavajući da u onom što vidi, ili u osjetu dodira, otkrije i najmanju pojedinost po kojoj bi se to što je opažao razlikovalo od „uobičajenog“.

Ushićenje i neopisiva radost koja ga pri tom ispuniše nosili su u sebi mnoštvo isprepletenih osjećanja, od kojih bi se najsnažnije moglo prevesti u riječi poput ovih:

NISAM FIZIČKO TIJELO ... (MOGU, DAKLE, DA POSTOJIM IZVAN NJEGA) ...

..............

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 13, 2006 1:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Ansi,

ja uvijek pisem opcenito, ne obracam se nikome posebno i zbog obzira da nekoga ne povrijedim eksponiranjem njegove licnosti ovdje na forumu , tipa "Moj pogled na nekoga" a i zbog toga sto nijedna osoba se ne moze ukalupiti u neki model , neko svatko od nas ima 1000 elemenata u sebi i dobrih i losih.
Nekad neki od tih elemenata preuzme one ostale pa onda dolazi do ekstremnog ispoljavanja neke karakteristike , ja licno , nisam to jos primjetila ni kod koga na ovom forumu.
Tako ako si se negdje prepoznao, bilo je krajnje slucajno ili mozda vise pitanje za sebe sto se u tome prepoznajes.

Arja,

ja bih geografiji dodala istoriju koju kako kazu pisu pobjednici a djeca moraju takve stvari memorisati i jos usput i vjerovati.
Pogotovo kad te jos i tjeraju da zapamtis datume nekih bitaka i mjesta i nije ni cudo sto sada pamtim sve sto treba i ne treba jer mi je taj centar razvijan do maksimuma.
Kad bolje razmislim cijelo skolovanje koje sam prosla se svodilo barem 80% na memorisanje a samo je 20% bilo kreativnih aktivnosti i to organizovano od profesora koje su smatrali ekscentricnim jer se nisu uklapali najbolje u nastavni plan i program a meni je najvise ostalo u glavi bas od tih ekscentricnih profesora jer su nas tjerali da razmisljamo i sklapamo originalne sisteme a ne nesto sto vec negdje postoji.
Mislim da se generalno, djeci ubija kreativna crta jer se tako nesto ne podstice a samim tim se ne razvijaju ni ti centri nego se sve svodi na prihvatanje i trpanje informacija u glavu sto poslije podrzi i neke druge modele u zivotu.
Malo se posvecuje paznja eksperimetima , pa i pobijanju usvojenih zakona tako da i to dovodi do zakrzljavanja onog centra za radoznalost i ispitivanje pa onda u sustini nije cudo sto tv ima uticaj na siroke mase jer se i kroz skolu uci pasivno ucesce u zivotu.
Recimo likovno i muzika su uvijek nesto bili sporedni i smatrani kao pitanjem talenta ali opet niko ne zna koji ima talenat ako ga ne ispita dublje, odnosno ne mora biti samo talenat mogucnost slikanja oblika onakvi kakvi su u prirodi, dusa se ispoljava i kroz kombinacije boja ili kroz to apstraktno slikarstvo.
Naravno opet je sve stvar i individualnosti , jer nekoga ovo sve i ne pogodi ali ako cemo biti iskreni mali procenat je onih koje ovo nije pogodilo ili im je trebalo dugo vrmena da se osvjeste u zivotu i da vide da zivot ima i onu istrazivacku stranu a ne samo pasivno promatranje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 13, 2006 2:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Arja je napisao/la:
Da - fascinirani su cudom zivota u svim pojavnim oblicima i kosmosom sve do trenutka kada dobiju biologiju i geografiju u skoli. Kako neutralizovati ovo stetno delovanje skolskog sistema, to je za mene zaista zagonetka. :?: A dok je eventualno resim, vec ce zavrsiti skolu.


Ja dok sam bio mali, prije nego sam krenuo u školu i jedno vrijeme u nižim razredima, imao sam kutiju na kojoj sam flomasterom napisao "istraživanje svijeta i svemira", nešto takvo. :)
Unutra sam imao sličice i tekstove raznih životinjskih vrsta, neke male članke iz novina, herbarije od starije sestre i tako :).

Ne smatram da su te znanstvene discipline toliko loše, koliko način na koji se predaju, koliko ne-entuzijastični profesori čija je odgovornost zapravo najveća u tome svemu... Pedagoška prije svega... Neki nisu svjesni toga nažalost i onda umjesto da predaju svoj predmet sa nekom strašću i da učine to zanimljivim, smatraju to samo kao "idem obaviti još jedan dan rada prije groba".

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 13, 2006 4:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet feb 16, 2006 8:24 pm
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka
Citat:
Meni ni nakon tih 28 stranica u stvari nije jasno koji je tvoj pogled na svijet

Viteže od Nevera....znaš li šta je vitez bez svog vjernog konja?
Nisi ti kriv što ne razumiješ o čemu ja pišem kao što ni POSLJEDNJI KAMEN
nije kriv što se HRAM srušio(porodično stablo).
Uostalom,ja pišem za one koji me razumiju.
Znaš i sam da svatko ima svoju publiku.

Citat:
Opssssss,

Sophe,

Oprosti što te "prekrstih" u Svjetlanu ...
Neki čudni "sinhronicitet" ... (valjda pod utiskom naslova teme i svjetlosti što izvire iz tvojih postova) ...

Izvini, još jednom!


Zbog ovakvih opaski...Ansi...ja se nisam želio privatno dopisivati sa tobom.
Usput rečeno...moje pravo ime je Renato.
Reci nam i ti svoje pravo ime....bio bi red.

Citat:
(Ako ti se dopadne moći ćeš da igraš i igru "Promjeniti svijet i osloboditi ga od PREDATORA višeg i nižeg stupnja njihovog postojanja?"....Samo što sumnjamo da će ti TADA biti stalo do takve igre)


Vidiš,za razliku od tebe ja ne mislim da čovjećanstvo samo sanja RAJ već
smatram da je on postojao na ovom Planetu.......davno prije Predatora.
Također smatram da je uloga čovjećanstva da naući lekciju jednostavnosti i
samoodricanja kako bi se vratili tamo gdje smo bili na POČETKU.
Taj "zatvoreni krug" bi nas ujedno trebao i naućiti da budemo ZAHVALNI na najjednostavnijim PLODOVIMA PRIRODE.

Što se tiće moje "mesijanske" uloge na ovome svijetu ovaj put pišem priču
za sve one koji smatraju da je SAMOREALIZACIJA Božje poslanje i da je
to jedini smisao postojanja onih koji traže ISTINU.

RUŽA U ZEMLJANOJ VAZI

Sjedio Yogi podno manjeg sela koje se treslo zbog erupcije obližnjeg vulkana.
Njegov mu učenik govori:
- "Učitelju,zar ćemo samo ovdje sjediti dok ljudi u našem selu trebaju našu
pomoć?"
Ovaj zatvorenih očiju i mirnog glasa odgovara:
-"Oni nisu važni jer su sami odabrali živjeti poganim načinom života.Sada
neka snose posljedice Božjeg gnjeva."
-"Ali učitelju....oni nas trebaju.
Vi možete jednim pokretom ruke izliječiti bolesne,možete hodati po vodi i prenijeti ranjene na siguran otok,možete materjalizirati hranu za umorne i
iscrpljene...."
Ovaj ga prekine:
-"Naravno da mogu...ali to nije moje poslanje i nije me briga."
-"Ali,učitelju...zrak će uskoro biti toliko vruć da nećete moći disati...."
-"Neka....neču da dišem."
-"Vrućina će biti neizdrživa..."
-"Neka....neću da osjećam."
-"Zemlja će biti toliko vruća da nećete moći hodati po njoj..."
-"Neka....neću da hodam."
-"Uskoro će se sve pretvoriti u pepeo i neče više biti hrane..."
-"Neka....neću da jedem."
Vide učenik da je stari yogi odlučio ostati pa kaže:
-"Oprostite učitelju,ali ovaj vas put ne mogu poslušati i idem pomoći ljudima
pa makar i sam nastradao u tome.
I ode.................

Nakon nekog vremena vruća lava dođe i do starca.
Ovaj upadne u meditaciju,prestane da diše i počne da lebdi iznad nje.
Sitni vrući pepeo prekrije mu golo tijelo ali ovaj stvarno ništa ne osjeća....

Nakon nekoliko godina stanovništvo se počne polagano vraćati u svoje opustošene krajeve a među njima bijaše i učenik.
Noseči ružu u zemljinoj vazi on se spusti do mjesta gdje je ostavio svog
učitelja.
Na svoje je iznenađene ustanovio da se stari yogi od silnog vulkanskog pepela pretvorio u kamenu statuu koja je bila stopljena sa podom i koju
više nitko nije mogao pomaknuti sa mjesta.
Spusti on zemljanu vazu sa ružom pored njega pa kaže:
-"E moj učitelju....čak i ja znam da je ova ruža bez ZEMLJE.....
......apsolutno......NIŠTA.."

Sa ovom sam pričom želio reći da svi oni koji su dostigli neki stupanj svijesti,samorealizacije i određenih moći....trebaju ujediniti svoje snage kako bi pomogli obićnim smrtnicima jer
mi ka IZVORU ne putujemo kao pojedinci već kao KOLEKTIV.

Uostalom...i sama planeta Zemlja od nas očekuje pomoć.
_______________________________________________________________________

Savršenstvo je u jednostavnosti.


Zadnja izmjena: Euzebije; pet okt 13, 2006 9:18 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 651 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz