Sada je: čet maj 23, 2024 10:23 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 385 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: uto dec 15, 2009 7:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
ufff!!!!

sad mi je jasno zašto sam iz fizike uvijek imao 2!!! :mrgreen:

:love3: :love3: :love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: uto dec 15, 2009 7:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
aamon je napisao/la:
evo, ja pročitao 5 puta, ali još mi nije jasno!

jesam li toliko glup, ili... :toothy2:

:love3:


pogledaj samo sliku br. 43 sa onim konusnim oblikom sekundara i objašnjenje dole ispod u vezi toga sve do sljedeće slike. i ako to skontaš onda si više od pola uhvatio šta je pisac htjeo da kaže :D ("great resonant rise")
citiram : "This coil, which I have subsequently shown in my patents Nos. 645,576 and 649,621, in the form of a spiral, was, as you see, [earlier] in the form of a cone. The idea was to put the coil, with reference to the primary, in an inductive connection which was not close—we call it now a loose coupling—but free to permit a great resonant rise. That was the first single step, as I say, toward the evolution of an invention which I have called my "magnifying transmitter." That means, a circuit connected to ground and to the antenna, of a tremendous electromagnetic momentum and small damping factor, with all the conditions so determined that an immense accumulation of electrical energy can take place. "

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: uto dec 15, 2009 7:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
DelijaTZ je napisao/la:
I još nešto...
Davor govori da po njegovim proračunima Teslin toranj ima snagu oko 180MW , a ja ipak mislim da je čak 1000 puta veća :D
Pitate se kako, e pa neka je kapacitet "gljive" tornja samo 1nF i neka je frekvencija 50kHz a neka bude nabijen na napon maksimalno 50MV (zato ga je i izdigao tako visoko, da ne bi varnice skakale ka Zemlji, i zato je bio sastavljen od mnogobrojnih polusfera) onda kad se izračuna oscilirajuća snaga dobije se :
P=C*f*(Uc)^2 = 125 GW :D


tako je!
u pravu si!
HVALA TI!!!

:love3: :love3: :love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: pet jan 01, 2010 10:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
Niko ništa ne pita. Toliko toga se ima objasniti, a ništa....Toga sam se i bojao. Džaba brišem krpom znakove pored puta da ih bolje vidite, džaba sve kad je upravljač u vašim rukama. Niko da pročita preporučene linkove pa da upita , kako to da sijalica može svjetliti a da je u kratkom spoju??? Da dobro ste pročitali, paralelno sijalici je spojena običa bakarna žica i opet sijalica radi! Kako to? To nismo učili u školi :D
Sva ova priča počinje i završava sa Teslom i sve što nekom treba su njegovi patenti, članci i lekcije koje je predavao i to je to. Samo čitanje toga svega neće puno pomoći, morate ih prostudirati, proučiti. Mnogi danas imaju svoj stav o tome šta je to Tesla nama pokušavao da pokaže, da izrazi, da opiše. Evo vam jedna velika tajna: ON NIJE POKUŠAVAO NIŠTA DA OPIŠE, ON JE GOVORIO O STVARIMA ONAKVIM KAKVE ONE JESU! Naše mišljenje nije potrebno, naši pogledi nisu relevantni, naši eksperimenti su smiješni spram onih koje je on provodio. Njegovi su eksperimenti bili originalni, sa puno nekih inovacija, na svim mogućim poljima, dok danas eksperimentatori samo rade COPY i PASTE :P
KOMANDUJTE TESLINIM PATENTIMA I KOMANDOVAT ĆE TE I NJEGOVOM TEHNOLOGIJOM!
Nemam više šta da kažem , dovoljno je i ovo sve dosad. Samo se ponavljam u nekim dijelovima, pokušavajući da naglasim ono bitno a poslije kad vidim da me slabo ko razumije osjećam se kao kakav čiča koji vam priča priču kako izmisliti toplu vodu
:(

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: sub jan 02, 2010 8:34 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
DelijaTZ je napisao/la:
Niko ništa ne pita. Toliko toga se ima objasniti, a ništa....
...
Nemam više šta da kažem , dovoljno je i ovo sve dosad. Samo se ponavljam u nekim dijelovima, pokušavajući da naglasim ono bitno a poslije kad vidim da me slabo ko razumije osjećam se kao kakav čiča koji vam priča priču kako izmisliti toplu vodu
:(


Svaka čast i Tesli i tebi no, ja osobno nemam vremena proučavati brdo Teslinih dokumenata (a probao sam) jer meni nije dovoljno pročitati njegovu materiju kad ne razumijem osnove. A samo za osnove su ljudi išli u tehničke škole... tak da od mene nećeš dočekati neko konkretno pitanje o tvojim shvaćanjima Tesle, nažalost...
A opet, u neku ruku niti nemam volje početi se baviti proučavanjem Tesle jer dok me u isto vrijeme očaravaš interpretacijom i očitim trudom uloženim da bi otkrio čime se to Tesla bavio, a s druge strane me odbijaš, jer si daleko ispred većine s njegovim znanjem a u isto vrijeme mi izgleda da nema nikakve koristi od toga. Kad bih vidio da si nešto napravio sa tim znanjem, neku korist, neki očiti primjer koji bi nam svima otvorio oči to bi bilo sasvim drugačije. Npr, ja se bavim dizajnom, raznim obradama i montažama fotki i sl. i da ti kažem da možeš u Photoshopu napraviti od buhe slona bez primjera i objašnjenja bih bio sretan ako me ne bi kritizirao da se*em bezveze :)
Da me krivo ne shvatiš, hvala na svemu do sad, ali za sad ne vidim koristi od toga. Iskreno se nadam da nisam predstavnik većine nego manjine jer sam uvjeren da je Tesla na jedan nevjerojatno glup način zanemaren a njegovo znanje je definitivno neiskorišteno dok moglo bi biti od nevjerojatne pomoći za Zemljane.

:love12:

_________________
Well this world is so rough it could steal all of our love,
But it could never steal our soul.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: pet jan 08, 2010 3:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
DelijaTZ je napisao/la:
pogledaj samo sliku br. 43 sa onim konusnim oblikom sekundara i objašnjenje dole ispod u vezi toga sve do sljedeće slike. i ako to skontaš onda si više od pola uhvatio šta je pisac htjeo da kaže.
http://www.tfcbooks.com/tesla/nt_on_ac.htm#43

brate... pa jel moguce da je tako jednostavno? :shock:

This view, by the way, is now confirmed. Note, for instance, the mathematical treatise of Sommerfeld,[*] who shows that my theory is correct, that I was right in my explanations of the phenomena, and that the profession was completely misled. This is the reason why these followers of mine in high frequency currents have made a mistake. They wanted to make high frequency alternators of 200,000 cycles with the idea that they would produce electromagnetic waves, 90 percent in electromagnetic waves and the rest in current energy. I only used low alternations, and I produced 90 percent in current energy and only 10 percent in electromagnetic waves, which are wasted, and that is why I got my results. . . .

You see, the apparatus which I have devised was an apparatus enabling one to produce tremendous differences of potential and currents in an antenna circuit. These requirements must be fulfilled, whether you transmit by currents of conduction, or whether you transmit by electromagnetic waves. You want high potential currents, you want a great amount of vibratory energy; but you can graduate this vibratory energy. By proper design and choice of wave lengths, you can arrange it so that you get, for instance, 5 percent in these electromagnetic waves and 95 percent in the current that goes through the earth. That is what I am doing. Or you can get, as these radio men, 95 percent in the energy of electromagnetic waves and only 5 percent in the energy of the current. . . . The apparatus is suitable for one or the other method. I am not producing radiation with my system; I am suppressing electromagnetic waves. . . . In my system, you should free yourself of the idea that there is radiation, that the energy is radiated. It is not radiated; it is conserved. . . .

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: pet jan 08, 2010 3:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
Dobro, ako sam sad to dobro shvatio to bi izgledalo ovako:

Trenutno Elektrana Krško proizvodi oko 5 TWh električne energije koja je taman negdje dovoljna kod trenutnog načina korištenja za 1.600.000 kućanstava godišnje. To je klasičan izračun proizvodnje i potrošnje el.energije.

Ako gledamo iz Teslinog kuta, kao prvo kod bežičnog prijenosa nema gubitka kod prijenosa koji iznosi oko 20% (znači Krško proizvede dovoljno za oko 2mil kućanstava kad ne bi bilo žica).
A kao drugo ispada da se nepotrebno gubi, odnosno ne iskorištava kako treba većina proizvedene el.energije. Klasičan prijenos elektromagnetskim valovima je nučinkovit. Ispada da 1kw nije ekvivalent 1kw kada se bežičnim prijenosom el.energija pretvori u 5% elektromagnetne i u 95% radiant (ne znam kako se to prevodi u fizici) koja postaje obrnuto proprocionalno više iskoristiva.

To je Delia čini mi se isto objašnjavao da nam prodaju nekakvo polje a ne električnu energiju jer zbog titraja mi ništa ne dobivamo u kući nego nam samo pobuđuju elektrone u žicama (tako nekako :) )
Radiant energy je po tom mojem nekom zaključku 20-tak puta korisnija od klasične elektromagnetske koju inaće dobivamo u utičnicama.
I sad što sam htio reći, da mi ovo izgleda fascinantno. Jedna nuklearna elektrana Krško po tome može bez ikakve infrastrukture (znači žice u zaborav!) podvoriti 20 puta više kućanstava, odnosno 40 miliona! (20x2 mil) što je jedan veliki dio Europe. Meni to izgleda više nego dobro :) Desetak nuklearki bi bilo dovoljno za cijelu Europu i ne bi bilo potrebe za termo i hidroelektranama (nema dima i rijeke prirodno teku)!

E sad, nešto mi skroz nije jasno. Tesla govori da je jedan vodič Zemlja i to mi je ok, ali mi nije jasno kad govori o zraku odnosno atmosferi kao vodiću ali u području iznad 4milje. Ispod te visine je zrak izolator. Kako onda koristiti zrak kao vodič? ne možemo svi živjeti na tim visinama :)
Možda je odgovor u tome kako objašnjava kako šalje radiant energy u zemlju, ovisno o veličini vala (odnosno frekvenciji) i određuje na kojoj će dubini putovati el.energija pa na isti način određuje i na kojoj visini će se koristiti zrak kao vodič?
Ajde Delija, vrati se!

:love12:

_________________
Well this world is so rough it could steal all of our love,
But it could never steal our soul.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: sub jan 09, 2010 1:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
ras je napisao/la:
DelijaTZ je napisao/la:
pogledaj samo sliku br. 43 sa onim konusnim oblikom sekundara i objašnjenje dole ispod u vezi toga sve do sljedeće slike. i ako to skontaš onda si više od pola uhvatio šta je pisac htjeo da kaže.
http://www.tfcbooks.com/tesla/nt_on_ac.htm#43

brate... pa jel moguce da je tako jednostavno? :shock:

Da brate, moguće je :D
Ovdje imaš očit primjer poređenja frekvencije, odnosno primjer navođenja frekvencije koja nije baš dobra zbog svoje visine, ali da vas ovo ne zbuni i Tesla je koristio te više frekvencije , čak u jednom patentu navodi da je Tesla Coil bio podešen na 240kHz, ali to je radio samo da bi lokalno ispitao uticaje, da bi eksperimentisao itd. Jer kad imaš frekvenciju 240kHz onda ti ne treba 1500m dugačak sekundar kao na 50kHz koji će bit težak 100kg i koji bi po svojim dimenzijama morao biti stacionaran, nego ćeš imat sekundar dužine oko 300m a to je 5 puta manje! Znači i lakši je 5 puta, pa je sad težak 20kg i mogao ga je lakše prenijeti u područja gdje je eksperimentisao. To je bio nužni izbor frekvencije čisto iz praktičnih razloga. Znači poenta je da veći problem sa radijacijom elektromagnetnih talasa imaš pri većim frekvencijama. Pa znate li uopšte priču koju je Tesla ispričao o tome kako je uopšte došao do zaključka koje su frekvencije bolje za prenos snage a koje ne? I to je jedan Teslin članak , pa dok nadjem link, proslijedit ću vam.
Uglavom kao zaključak naveo je da na prostiranje tih longitudinalnih električnih talasa od izvora pa do kontra tačke na planeti i povratno jako utiče voda, bolje rečeno more koje pokriva 70% planete.
Naveo je i razlog gubljenja energije u moru a to je isparavanje vode u tropskim predjelima, odnosno bolje rečeno energiju koju more upije nosi sa sobom u vidu isparene vode, odnosno vodene pare. Pogledajte samo razmišljanje čovjeka od prije 100 godina, pa iznenađenjima nema kraja :D
Pa je naveo primjer da pri 1MHz prenos na daljinu ne dolazi u obzir zbog velikih gubitaka, pri 100kHz je relativno loše, pri 50kHz je podnošljivo a pri 25kHz je idealno :D Tu u igru stupaju onih 95 % i 5%, jer je u Colorado Springs-u koristio frekvencije 30-60kHz, i sad možemo slobodno zaključiti da na 50kHz ćemo imati odnos 95% „strujne“ energije i samo 5% u vidu zračenja elektromagnetnih talasa :D
NAPOMENA : Broj 50kHz koji sam dosad 100 puta pomenuo sam birao tako da se uklopim u Tesline zahtjeve a i čisto onako iz praktičnih razloga uzeo zaokružen broj da mogu lakše zračunati dužinu sekundara, Q faktor, snagu i ostalo, a frekvenciju sekundara ionako niko neće moći imati istu i da hoće, ne postoje dva ista sekundara :P i frekvencija može biti 48,72kHz i to je dobro , nadam se da se razumijemo

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: sub jan 09, 2010 1:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
nogard je napisao/la:
E sad, nešto mi skroz nije jasno. Tesla govori da je jedan vodič Zemlja i to mi je ok, ali mi nije jasno kad govori o zraku odnosno atmosferi kao vodiću ali u području iznad 4milje. Ispod te visine je zrak izolator. Kako onda koristiti zrak kao vodič? ne možemo svi živjeti na tim visinama :)
Možda je odgovor u tome kako objašnjava kako šalje radiant energy u zemlju, ovisno o veličini vala (odnosno frekvenciji) i određuje na kojoj će dubini putovati el.energija pa na isti način određuje i na kojoj visini će se koristiti zrak kao vodič?
Ajde Delija, vrati se!

:love12:

Eh, dok ja stignem sve odgovorit :D
Prvo da pojasnim o kakvoj energiji se radi. Ja dosad nisam nazivao tu energiju radiant, nego električna energija i to reaktivnog tipa odnosno oscilirajuća.Radiant su ne vežite s ovim bezveze , mislim da nije bilo potrebe vezati pojam radiant a u suštini se radi o električnom polju! Nema nikakve RADIJACIJE pa da je nazovemo radiant, shvatate šta pokušavam da kažem. Kod Tesle je pojam „radiant“ došao poslije , to se vidi i po hronološkom redosljedu patenata, ali je on taj pojam koristio vezano za modifikovane elektronske cijevi otvorenog tipa, koje su zračile ili vršile radijaciju naelektrisanja ! Čak imaju i slike u patentima, mislim suvišno je komentarisat.
A reaktivnom energijom Tesla je direktno napajao jednožične sijalice, ili idirektno preko kondenzatora u prijemniku, napajao je motore i ostale aparate koji nisu mogli direktno koristiti visoku frekvenciju. Kod motora bi bilo nezamislivo koristiti frekvenciju 50kHz jer bi se sva energija pretvorila u toplotnu zbog prisustva željezne jezgre, odnosno ogromnih gubitaka koja prate željezno jezgro. Primjer , na 50Hz neka su gubici u jezgru samo 1Watt a znajući da gubici rastu sa kvadratom frekvencije (nekad i kubom) ispade da bi na 50kHz (1000 puta veća) gubici težili da budu 1 MEGA WATT :D , barem bi težili ka tome.
Eh sad koliko je korisnija reaktivna od aktivne, pa odnos reaktivne i aktivne je Q faktor kalema, eto i ako imate Q=200 što je vrlo realno za npr. frekvenciju f=150Hz imat ćeš 200 puta više reaktivne od aktivne. Ovaj podatak je vrlo bitan, jer ti daje odgovor na 2 pitanja :
-da li će se zavojnica grijati pri radu (aktivna je 200 puta manja i ne bi trebalo biti grijanja pri radu)
-koliki će biti max napon na kondenzatoru i zavojnici pri rezonanciji (Uc=Q*Uizvora) !!!

A za ovo vezano za zemlju, vazduh (i more koje uvijek zaboravite a zauzima 70% planete :D ) pa lijepo sam rekao, Tesla je namjeravao koristiti prenos kroz zemlju pri manjim nadmorskim visinama, ali nije se on samo tu zaustavio, pa to što si rekao za jako velike visine, pa Tesla je namjeravao iskoristiti vodene tokove, vodopade itd u planinama i da tamo budu instalirani generatori koji šalju u gornje slojeve atmosfere koji su provodni. Zaboravite ovaj vazduh na normalnim visinama, to je izolator i radi samo lokalno!
Ima još jedna njegova genijalna zamisao, a to je došlo preko vakumskih sijalica. Pa u njegovim standardnim jednožičnim sijalicama bio je vakum i to je bio uslov dugotrajnog i bezbjednog rada sijalice. Što bolji vakum , to bolje i duže će raditi sijalica, a kod njeg su bile sa platinskim ili karbonskim „dugmadima“. Povežite to sa sijalicama i ovo sa prenosom energije kroz više slojeve atmosfere i dobit će te Teslinu zamisao o tome da je vrijeme da se ukine smjena dana i noći !!! Da bude non-stop dan, da Zemlja sija kao zvijezda !!! Zašto ne,na Tibetu bi bio instaliran generator (Tesla Coil) koji bi ustvari pogonio veliku sijalicu – Zemlju!
Eto kakve je čovjek zamisli imao a nigdje ni traga o njegovim mislima u školskim knjigama , a još se pitate gdje su patenti, pa zar nisu prevedeni na SRPSKI?!

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: sri jan 13, 2010 8:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
@ras :D
1.Zasto je potrebno da primar i sekundar budu iste mase ? (to danas u praksi ne postoji)
2.Zasto je potrebno da sekundar bude duzine lambda/4?
3.Zasto je frekvencija reda (25-50) kHz za prenos kroz Zemlju?
4.Zasto je sekundar spiralnog oblika?
5.Zasto je primar samo 1 do 3 namotaja?
6.Zasto je bolje da je kapacitet mali a induktivitet veliki?
7.Zasto je rotirajući metalni prekidač sa četkicama bolji od iskrišta?
8.Zašto je Tesla govorio da je kondenzator jači od exploziva?

1. Ako razmišljamo ovako ako su mase primara i sekundara jednake a upotrijebljen je isti materijal za izradu (bakar) znači iste gustoće, onda će osim mase i zapremine biti jednake, odnosno kad to prevedeš na površinu materijala, istina je da je primar kraće dužine ali je mnogo deblji a sekundar je mnogo duži a tanji ali opet iste vanjske površine, odnosno isti će biti površinski naboj i na primaru i na sekundaru.

2 Sekundar mora biti dužine lambda/4 da bi osigurao pojavu max napona na njemu. Odnosno pošto se električno polje širi brzinom svjetlosti, onda ako je frekvencija 50kHz , kad to prevedeš na vremenski domen period je 20 mikro sekundi a četvrtina perioda je interesantna jer se tada pojavi prvi maximum. Znači četvrtina perioda je 5 mikro sekundi i sad izračunaš koliki put pređe polje za tih 5 mikrosekundi i pomnožiš sa brzinom svjetlosti i dobiješ onaj famozni broj 1500metara, koliki treba da namotaš sekundar :D PAZI ovdje nisam morao uzet četvrtinu talasne dužine, mogao sam uzet 3*lambda/4 jer i se i tada pojavi maksimum ali bi onda morao namotat 3 puta duži sekundar = 4500m , u tome je fazon, hoću da namotam minimalno koliko je god moguće da uštedim materijala :D

3. Ovo potiče od Tesline priče o širenju električnih valova kroz Zemlju i odnosi se na prenos snage i on je izabrao to područje ali istina je da možeš ići sve što je ispod 50kHz pa do rezonantne frekvencije Zemlje :D ali je problem što je on to samo onako spominjao da objasni neke stvari. Izabrao je taj opseg znači iz osnovnih graničnih uslova. Nemogu ići niže od 25kHz jer više nije praktično zbog ogromne dužine sekundara a nemogu ići više od 50kHz jer mi okolina (more,vodena para, zemlja) upija previše energije i gubici postaju veliki

4. Spiralni oblik je izabrao iz više razloga, Jedan razlog je parazitni kapacitet sekundara kojeg ima svaki kalem, ali koji na visokim frekvencijama i visokom naponu pravi velike gubitke i jednostavno kao što je Tesla rekao, već pri nekoliko megavolti sav potencijal pojede unutrašnji kapacitet sekundara i oscilacije su jednostavno „zakočene“. Spiralni oblik ovaj problem rješava. U praksi će to biti konusno-spiralni. A drugi razlog je sigurnosni. Pa oblik spirale ne dozvoljava korisniku da priđe tako blizu da dodirne kuglu koja preko sekundara bude nabijena na max napon ! Zbog oblika spirale , korisnik je udaljen od centra , bolje rečeno centar je sakriven unutra :D Jednim udarcem dvije muhe :D Ti možeš imati 1500 metara žice za sekundar ali možeš ih namotati na 100 načina, u tri reda po toliko i toliko, u jednom redu na malom promjeru, u dva reda na velikom promjeru itd mnogo je kombinacija :D ali poenta je da je Tesla izabrao da minimizira parazitni kapacitet (što manje namotaja, manji problem oko toga) i naravno spiralni oblik.

5. Primar je samo 1-3 namotaja zato što mora imati malu induktivnost. Njegov induktivitet je reda 10 mikrohenrija a sekundar mora imati puno veći induktivitet i reda je npr. 50milihenrija!. Induktivitet raste sa kvadratom broja namotaja i što je još važnije sa kvadratom promjera ! Zato je Tesla da bi dobio veći induktivitet ( Q faktor) izabrao veći promjer ( preko 10metara) :D i malo namotaja , zbog problema sa parazitnim kapacitetom. Čovjek se jednostavno držao praktičnih zahtjeva koje nameće sama priroda. Primar mora imati labavu spregu sa cijelim sekundarom, odnosno jaku vezu sa samo dijelom namotaja sekundara. Induktivitet sekundara je 5000 puta veći i još ako tome dodaš onu analogiju sa spiralnim oblikom dobiješ ovo: mojih 3 namotaja primara su u sprezi sa npr. 5 namotaja sekundara i to je sve što vidi primar, ostala 45 namotaja su ustvari serijski induktivitet a ovih 5 glumi izvor napajanja :D i dobio si otvoreno RLC kolo sa jako velikiom Q faktorom :D što je i bio cilj. Sad ovdje se uklapaju ona tvoja pitanja oko povratne EMF oko koje si se toliko spetljao :D Kod Tesle primar nema problema sa povratnim špicevima sa sekundara. Kako će imat kad primar vidi samo 5 namotaja sekundara,a onih 45 su mu u seriju kao zaštita od nagle promjene = špiceva pražnjenja, jer nagle promjene u sekundaru su blokirane velikim induktivitetom 45 namotaja sekundara :D kojeg vide ti špicevi , ne znam bolje da ti objasnim :D Ti špicevi jednostavno ne dođu do primara Tesla je riješio taj problem elegantno i davno a danas to reci nekom elektroničaru pitat će te „a što će mi u seriju induktivitet to mi samo stvara dodatni pad napona“ pa jbt danas samo znaju za izraz „pad napona“ a gdje je nestao termin „rast napona“ odnosno rezonancija i Q faktor :D

6. odnos kapaciteta i induktiviteta je lako skontati jer u principu se radi o tome ako hoću veliki Q faktor onda mora i induktivitet biti veliki a kapacitet će biti mali jer hoću visoke frekvencije, Npr. primarni kapacitet treba da je reda 1uF a ulazni induktivitet da je reda makar 0,5 henrija, primarni induktivitet je 10mikrohenrija , objasnio sam zašto pod odg. broj 5. A preslikano na stranu sekundara dobiješ da sekundarni induktivitet je 50mH a kapacitet je reda 200-500 pF

7. Znači poenta je u pojavi prelaznog otpora, što se brže pređe iz provodnog u neprovodno to će i sam proračun TeslaCoil-a dati bolje performanse, ići će ka idealnom :D kod iskre je to najlošije, pa je onda došla na red sprava sa rotirajućim iskrištem, pa onda konačno rotirajući mehanički prekidač sa četkicama i na kraju rotirajući prekidač sa tečnim metalom (živom)

8. Energija kondenzatora raste sa kvadratom napona u tome je cijela poenta i znači ako imam visok napon bit će i velika energija i sad još ovome dodajte visoku frekvenciju dobijete ogromnu raspoloživu reaktivnu oscilirajuću snagu ! Još nešto vezano za ovo je gledanje sa ove tačke : ako imam kondenzator kojeg punim sa visokim naponom visoke frekvencije 50kHz a potrošač koristi niski napon, niske frekvencije npr 100Hz, odnos punjena kondenzatora i njegovog pražnjenja je takav da on se napuni i isprazni za jedan period od 20 mikrosekundi a unutar opsega od 10milisekundi koje potrošač koristi kondenzator se puni i prazni 500 puta dok dočeka da prijemnik samo jednom pokupi neki podužni napon na npr. 5 metara koji je 0,3% dužine sekundara odnosno 0,3% napona izvora a izvor je sekundar dužine 1500metara :D

HVALA TI TESLA =D>

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: ned jan 17, 2010 11:53 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jan 17, 2010 10:36 pm
Postovi: 10
Delija,sto kazes na ovo
Attachment:
Teslin transformator.jpg
.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: pon jan 18, 2010 5:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
carmack je napisao/la:
Delija,sto kazes na ovo
Attachment:
Teslin transformator.jpg
.


Šta da kažem kad ti ne radi link, nisi ga pravilno postavio :D pokušaj ponovo

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: pon jan 18, 2010 6:50 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jan 17, 2010 10:36 pm
Postovi: 10
Attachment:
Teslin transformator.jpg
Teslin transformator.jpg [ 207.9 KiB | Pogledano 3064 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: pon jan 18, 2010 6:52 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jan 17, 2010 10:36 pm
Postovi: 10
Oprostite za sliku.Malo je prevelika.Ovo mi je prvi put da sam na nekom forumu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: pon jan 18, 2010 10:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
carmack je napisao/la:
Oprostite za sliku.Malo je prevelika.Ovo mi je prvi put da sam na nekom forumu.


Ma neka je prevelika kad nije to to :D To je transformator prenosnog odnosa. Ako je transformator prenosnog odnosa onda ti i ne treba TOP-LOAD. šta će ti kad nema ulogu sekundardnog kondenzatora odnosno kad nemaš rezonancije. I imaš bolje verzije odnosno novije šeme , ta je stara verzija ! Pogledaj kolika je struja primara, to bi pregorilo kućne osigurače :D Nije to to !!! Kondenzator dođe u seriju sa primarom a kontroler paralelno toj kombinaciji !!!
Jednostavno kako ne shvatate, nema extra-mini Tesla coil, to nema svrhu, nema logike zbog prirodnih zakona, mislim možeš imat mini Tesla-coil ali maketu ili model koji će stojati na polici :D i ništa više, ne očekuj da ćeš iz toga nešto izvući! Pa Tesla je otišao u Colorado jer više nije imao prostora u NewYorku :D Shvatio je da mora postići nešto kao što je prirodna pojava - munja! da bi uticao na Zemlju u smislu da prenese energiju kroz nju !!!

Citirat ću opet Teslu :

In my first efforts, of course I simply contemplated to disturb effectively the earth, sufficiently to operate instruments. Well, you know you must first learn how to walk before you can fly. As I perfected my apparatus, I saw clearly that I can recover, of that energy which goes in all directions, a large amount, for the simple reason that in the system I have devised, once that current got into the earth it had no chance of escaping, because my frequency was low; hence, the electro-magnetic radiation was low. The potential, the electric potential, is like temperature. We might as well call potential electric temperature. The earth is a vast body. The potential differences in the earth are small, radiation is very small. Therefore, if I pass my current into the earth, the energy of the current is stored there as electromagnetic momentum of the vibrations and is not consumed until I put a receiver at a distance, when it will begin to draw the energy and it will go to that point and nowhere else.

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: uto jan 19, 2010 9:40 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jan 17, 2010 10:36 pm
Postovi: 10
Hvala na odgovoru Delija.Zanimalo me tvoje misjenje jer stvarno znas o ovoj tematici.
Inace ova slika je sa stranice fakulteta FER-a u Zagrebu.Jos jedan primjer kako se prave
stvari koce.Mi danas koristimo Tesline najprimitivnije tehnologije.Naglasak je na "Tesline".
Kada kazem najprimitivnije mislim na njegove izume s kojim je zapoceo raditi.AC mreza i
slicno.A o pravom Tesli Coil-u (o kojem ti govoris) ni rjeci.Tehnologija mora biti takva tako
da te s njom mogu tlacit.Delija,daj napravi taj Tesla coil :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: uto jan 19, 2010 4:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
carmack je napisao/la:
Delija,daj napravi taj Tesla coil :)


Heh pa nisam rekao da necu napravit, ali je teško sve odjednom nabaviti. Uzmi u obzir da mi treba 1500m dugo kablo za sekundar npr. energetsko PPOO-Y 1x4mm2 koje će težiti sveukupno oko 150kg :D i tome dodaj još izradu nestandardnog kolektora promjera oko Φ200 koji treba imati 24 lamela sa razmakom od makar 1cm kojeg će pogonit AC motor :D i onda dodju četkice tipa B92 – metalografitne, pa onda treba mi nekoliko kondenzatora , jedan uljani npr. 1uF/6kV(za TC) i jedan elektrolitski npr. 100uF/400V (za potrošač). Da ne idem u detalje šta-kako, jer ima dosta varijanti šta-kako :D a da ne pominjem prostor gdje ću to sve sklopit pihh :D a da sekundar bude promjera bar 10 metara :D to je čitava ekspedicija koja će trajat sporo jer sam radim i sam sebi sam sponzor, vi napravite neki tim , možda me i preteknete :D

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: uto jan 19, 2010 5:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
carmack je napisao/la:
Hvala na odgovoru Delija.Zanimalo me tvoje misjenje jer stvarno znas o ovoj tematici.
Inace ova slika je sa stranice fakulteta FER-a u Zagrebu.Jos jedan primjer kako se prave
stvari koce.Mi danas koristimo Tesline najprimitivnije tehnologije.Naglasak je na "Tesline".
Kada kazem najprimitivnije mislim na njegove izume s kojim je zapoceo raditi.AC mreza i
slicno.A o pravom Tesli Coil-u (o kojem ti govoris) ni rjeci.Tehnologija mora biti takva tako
da te s njom mogu tlacit.

Upravo tako, tehnologija mora biti onakva tako da te mogu lako kontrolisat. Zašto nema nigdje primjene rada tog TeslaCoil. Pa eno i sam si dao šemu na kojoj na kraju šta dobiješ ??? Dobiješ varnice , i šta sad s njima. Znači nije to cilj tog visokog napona i visoke frekvencije, zalutali su skroz, ili se možda namjerno prave da su zalutali :D Zašto nema primjene kao na slici 175.gif ili možda kao na slikama Fig 3 i 4 za elektroterapije PRIMJETITE RAZLIKU, razlika potencijala se kupi sa jednog provodnika, odnosno to je jednožični pristup! Danas takvo shvatanje napajanja potrošača NE POSTOJI u standardnoj elektrotehnici ! To je samo za one koji dovoljno traže i kopaju za istinom, koju je neko kobajagi sakrio :D


Attachment/i:
fig34.JPG
fig34.JPG [ 37.93 KiB | Pogledano 3024 put/a. ]
175.gif
175.gif [ 6.58 KiB | Pogledano 3024 put/a. ]

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: uto jan 19, 2010 9:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
carmack je napisao/la:
Inace ova slika je sa stranice fakulteta FER-a u Zagrebu.

Link za FER Teslin trafo :D sa demonstracijama rada
http://www.fer.hr/predmet/iptvn/teslintrafo

Nemogu da vjerujem da nisam tamo pogledao, da li ima nekih informacija o Tesla Coil i sad kad sam vidio, nisam bolje ni očekivao :D Opet stara verzija Tesla coil iz 1891 godine ali ajde što je stara nego što uopšte se ne pridržavaju uputa i slika onako kako je Tesla preporučio. Npr iz njihove priložene demonstracije sa slike ef1 se vidi da primar obuhvata gotovo pola sekundara i da je puno odmaknut od sekundara. Ovo Tesla nigdje nije preporučio i stvarno nema smisla jer nisu shvatili zašto im treba mala sprega primar-sekundar i imaju tu bezveze gubitke energije :D Zar nije trebalo da primar obuhvati samo nekoliko namotaja sekundara tako da bude skroz blizu namotan ali samo pri dnu sekundara i to je to, kao sa priložene druge slike i to još da bude konusno-spiralni oblik da smanji parazitni kapacitet!
A da ne spominjem da oni ovdje koriste parazitni kapacitet kao sekundarni kapacitet koji učestvuje u rezonanciji, pa jbt što ga je onda Tesla minimizirao a ovi ga koriste , nešto tu smrdi skroz. Po Teslinom shvatanju kod njih je sva energija oscilacija zarobljena unutar sekundarnog induktiviteta i njegovog parazitnog kapaciteta tako da ništa i ne ostane za onu ionako malu kuglicu na vrhu, odnosno nema naelektrisanja da se nagomila na njoj koje će stvoriti sliku naelektrisanja suprotnog smjera unutar Zemlje (ako je uzemljeno). To znači ako imam oscilacije ali tako da osiguram njihovo nagomilavanje na sekundarnom kapacitetu , odnosno na sfernoj ili polusfernoj površini onda je zaključak da ako se taj kondenzator puni-prazni 50 hiljada puta u sekundi (50kHz) onda istu tu pojavu imam i u Zemlji jednostavno zbog III Njutnovog zakona i zakona o održanju naelektrisanja :D
I to je ono kad Tesla kaže „I simply contemplated to disturb effectively the earth“ odnosno da izazove poremećaje na vještački način ali mnogo efikasnije i od same prirode kao što je registrovao te poremećaje kad su munje udarale u zemlju :D
Tesla je napravio Tesla Coil da radi isto tu funkciju kao i munje samo bez pojave varnice !!! Munje je namjerno izazivao sa uzemljivačima da vidi koliki je napon na TOP-LOAD odnosno jel postigao neku max vrijednost i jel blizu rezonancije i ništa više! Kad ga je podesio, uzemljivač koji je stojao sa strane je odmaknut. Nema smisla bacat varnice na uzemljivač osim ako se ne želi neki vizualni efekt ili ako želimo da smetamo nekome jer one su jako dobar izvor smetnji i šuma kojeg detektuje svaki TV i radio prijemnik :D Bacanjem varnice sa Tesla Coil na uzemljivač samo zatvaram lokalni strujni krug i ništa više, upropastio sam nagomilani elektricitet na TOP-LOAD, ubio sam izvor i to je to, i proces počinje iz početka, i kad pogledaš ljudi se takmiče u izradi Tesla Coil i ko će na jedan bolji vizualni način sa većom varnicom „UBITI IZVOR“ = GLUPOST = NEZNANJE (NERAZUMJEVANJE) :?


Attachment/i:
Tesla_trafo_spirala.JPG
Tesla_trafo_spirala.JPG [ 34.76 KiB | Pogledano 3010 put/a. ]
ef1.jpg
ef1.jpg [ 138.63 KiB | Pogledano 3010 put/a. ]

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Besplatna energija
PostPostano: sri jan 20, 2010 2:39 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jan 17, 2010 10:36 pm
Postovi: 10
Ova slika koju sam stavio je zapravo transformator za:accelerating the pulses of the particles
(beam) in accelerator channel.Ovo sam prepisao na engleskom da nebi nesto krivo preveo.
Delija koliko vidim ti znas engleski.Sa slikom sam pogrjesio medutim prica ostaje ista.Od
slobodne energije nista.Na kraju krajeva i sam si pogledao sliku koju si nasao na FER-u.
Da,u ovom svijetu kojem zivimo sve se vremenom korumpira i zato se trebamo vratiti
izvoru.A to je TESLA.
Ovo sto radis je jako dobro Delija.Stvarno imas zavidno znanje.Samo da te upitam
da li si ti elektrotehnicar,elktricar ili nesto drugo i otkuda si tako puno naucio o ovoj
tematici?Mozes li mi dati neke dobre LINK-ove o Tesli i izumima_


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 385 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz