Sada je: sub maj 11, 2024 1:02 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 403 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub feb 09, 2008 8:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
2 linka o koristenju vode u motorima s unutrasnjim sagorijevanjem:

http://www.rbracing-rsr.com/waterinjection.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Water_injection_(engines)

a sto se tice nafte iz "mrtvih dinosaura" to je malo crnog humora :lol: , o mozda najvecoj podvali na ovom svijetu....

moj projekt Joe Cella je stao na problemu O2 senzora tj. lambda sonde.

Pojednostavljeno; Lambda senzor mjeri varijabilnu temperaturu ispuha ( vrijednosti od 0 do 1 u pomacima od 0.1 ) i na temlju toga i drugim mjernih parametara elektronika/rcunalo motora (prema tvornicki podesenim vrijednostima i tablicama) odreduje da li je mjesavina koja izgara aktualno idealno smiksana.
Ako je temperatura previsoka onda smanjuje kolicinu goriva u smjesi a kao je preniska onda povecava.
HHO plin pomjesan s gorivom ima manju temperaturu izgaranja od idealne smjese i onda racunalo poveca dotok goriva .... i tako lijepo efektivno ponisti sve ucinke Joe Cella... (smrc :( ).
"brikanje" odnosno fiksiranje lambda sonde u jednu poziciju (fiksno 0 ili 1) racunalo ce protumaciti kao kvar iste i otici na "sigurne postavke" i opet nema neke koristi.
Taj problem postoji samo na vozilima s elektronskim ubrizgavanjem dok ona s klasicnim karburatorom nemaju taj problem.. a takvih je sve manje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 09, 2008 9:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 16, 2007 2:05 pm
Postovi: 82
Lokacija: Beograd
Jednostavno mozes izbaciti lambda sondu. Motor bi trebao i dalje da ti radi.Znaci zaobidji je ili idi na klaska karburator a podmazivanje sam ti vec rekao da nije problem.
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 09, 2008 9:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
Na Renault Twingo 1.2 kao i na bilo kojem drugom autu s elektronskim ubrizgavanjem ne mozes tek tako izbaciti elektroniku i ugraditi klasican karburator.. to jednostavno ne ide.
Ako prosjecno trosim 7l/100km po gradu bez lambda sonde povecava se potrosnja goriva na 8 do 8.5l/100km uz sumljivo "kliktanje" iz motora.
Isprobano!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 09, 2008 9:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 16, 2007 2:05 pm
Postovi: 82
Lokacija: Beograd
Da li ti je motor model D7f.Imas u saobracajnoj dozvoli


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 09, 2008 10:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 16, 2007 2:05 pm
Postovi: 82
Lokacija: Beograd
Nisam mislio da zamenis karburator nego na neki drugi auto sa karburatorom.Inace ako je model D7F mozes isljuciti sve kablove osim impulsa napajanja kompa i napajanje dizni sa kompa.Radice i dalje kao i tvoj. Joe Cell generator.Naravno potrosnja varira a ako iskljucis gorivo i predjes samo na plin ne moze doci do ostecenja motora.Isto kao sto obican plin ne ostecuje motor.
Na brzinu toliko a za neki konkretni problem u vezi mehanike postavi pitanje pa da vidimo dalje.
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 10, 2008 12:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
tude kod mene se saobračajna knjižica zove prometna knjižica i u njoj ne piše model motora :D ali nema veze, mislim da je to taj model koji si naveo uglavom iz 1998 je godine.

Moj primarni postulat pri eksperimentiranju s Joe Cell je bio da postrošim što manje novaca i da sve bude iz prirucnog materijala i sto jednostavnije (PVC cijevi, inox od tacne i slicno).
Sama Joe Cell (moja verzija 2) i nije bila zamisljena kao izrazito snažna tj. da bi mogla sama pogoniti motor već samo kao eksperiment u realnim uvjetima, ocekivao sam od 5 do oko 10% ucinka ( a potajno se nadao više).. s obzirom da sam išao na "sirova snaga" verziju tj. direktno spojio akumultor na Joe Cell (imao sam posebni mimo onoga standardnog kod motora da ne bih napravio kuršlus ili neku drugu bedaru) dakle nisam imao pulsni elektro modul koji se stavlja izmedu čelije i akumulatora za bolju efikasnost HHO generatora...
S obzirom na vec gore opisani problem lambda sonde sve zajedno nije bilo nekog statisticki zamjetnog efekta sve skupa je bilo "korak naprijed -korak nazad"..
Nisam dalje nastavio eksperimentirati jer me je bilo frka da bez lambda sonde ne napravim neku štetu na motoru a i shvatio sam gdje mi je glavna zapreka....i tu sam odustao od daljnih pokusa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 10, 2008 4:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
http://www.horizonfuelcell.com/education_products.htm

tehnologija HHO generatora ulazi "na mala vrata" u svakodnevnicu ....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 10, 2008 7:04 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
"brikanje" odnosno fiksiranje lambda sonde u jednu poziciju (fiksno 0 ili 1) racunalo ce protumaciti kao kvar iste i otici na "sigurne postavke" i opet nema neke koristi.


Ponovo "mapirati" kompjuter? Dakle, postavljanje novih vrijednosti u kompjuter... ima ljudi koji to rade... treba samo softwer za odredjeni tip automobila... ( nešto kao Flash biosa na PC-kompjuteru... )

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 10, 2008 9:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 16, 2007 2:05 pm
Postovi: 82
Lokacija: Beograd
Bez novaca se nista ne mere uraditi .Sudeci po poslednjem sajtu i za hobi varijantu ,cifre otkidaju.
Jack 987 za reprogramiranje compa si verovatno u pravu ali bojim se da su to zasticeni programi kojima raspolaze sama tvornica .U svakom slucaju ne vredi se zamarati i sa lambda sondom kad imamo neresene fundamentalne stvari.G-dine metuzalem hvala na pomoci ,za sada sam samo na teretskim razmatranjima i prikupljam informacije pa cemo videli da li ce sto iz svega ispasti.Zahvaljujem na strpljenju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 21, 2008 3:30 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 9:47 pm
Postovi: 2
Lokacija: Beograd
Ova tema me jako zanima i pratim je vec duze vreme.Ako mi jednog dana uspe projekat-podelicu to sa vama! :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 21, 2008 3:33 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 9:47 pm
Postovi: 2
Lokacija: Beograd
:read:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 21, 2008 11:57 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri sep 01, 2004 4:13 pm
Postovi: 23
Lokacija: Heliopolis
Luka,

Almsivi mi se javio preko pm-a. Razmenili smo telefone. Bilo bi lepo da se dogovorimo i nadjemo. MOzemo da odemo do almsivog. Sto se celija tice imamo ih dve za pripremu vode i dve za ugradjivanje u auto.

Takodje ko god je u beogradu ili okolini nek se javi da malo prodiskutujemo oko celije.


poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 22, 2008 11:08 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon okt 22, 2007 12:34 pm
Postovi: 9
Lokacija: BiH
i ja sam tu i pratim redovno komentare, nadam se da ce nekome uspjeti da pokrene auto, mišljenja sam da bi to trebalo pokusati sa nekim klasicnim benzinskim motorom sa karburatorom.
ima li ikakvih podataka o ugradnji celije na dvotaktne motore na dvotockasima, ja recimo imam yamahin 2t motor od 125 ccm pa bih bio voljan pokusati nesto na njemu uraditi ako ima mogucnosti.
mnogo srece svima koji experimentiraju!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 22, 2008 1:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 16, 2007 2:05 pm
Postovi: 82
Lokacija: Beograd
horussssss,
Javicu ti se ovih dana.Covek o kome sam ti govorio je trenutno vani
te je nedostupan.Verovatno da bi njegova pomoc bila dragocena , bar po pitanju mehanike.Cim se steknu uslovi javljam.U pitanju je 10-tak dana.
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 22, 2008 7:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri feb 07, 2007 12:26 am
Postovi: 55
Ko bi reko ovdje ima novih postova....


Vanjska posuda moze biti i plasticna

kada se postigne 3 stage i kada se celija stavi u motor ne zatvara se strujni krug s baterijom nego se spaja samo negativ celije na negativ baterije (otvoren krug)

najbolji je razmak 1/8 incha izmedju cijevi i najbolje su tri neutralne celije

dobri rezultati postinguti su s ovime : 1.5", 2", 2.5", 3", 3.5", & 4"

s time da su prve tri cijevi spojene zajedno , te nakon toga dolaze tri neutralne i zadnja je spojena (kao i prve tri) na bateriju ...

duljina cijevi je oko 5-6 incha... (dovoljno je i manje)

detaljne informacije neznam,, voda se mora vise puta filtrirati dok se ne postigne 3 stupanj , ali ovim dimenzijama postize se za par sati ...

kod spajanja na motor metalna aluminijska cijev vodi se od celije ( i spojena je na jednu od elektrode celije , valjda na pozitivnu ako se ne varam) te se stavi na ulaz za zrak ali metalna cijev NE smije elektrocki bit spojena s automobilom ... (ako ulaz za trak nije plastican stavi se komad plasticne cijevi izmedju na kraju za izolaciju)

cini mi se da se ovako zatvara nekakav cudan elektricki krug izmedju samog plina iz celije s motor koji je negativan , spoto je jedan kraj cjelije spojen na motor a drugi je otvoren i spojen s cijevi

probajte... ja nisam.. još:D

p.s ovo radi i s autom na injketore ali treba benzin, i bez ikakve promejne racunalnog programa u automobilu dolazi do velike smanjee potrosnje auomobila ....
makar trebalo bi probat na motorima s fergazerom prije ...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 24, 2008 2:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 26, 2008 5:03 pm
Postovi: 31
Lokacija: Balkan
Nama su kola jos uvek na popravci, pa potom treba jos da se registruju..
Kad sve bude sredjeno, ja javim pa cu mozda skoknuti u BGD da kupim te cevi,
ili ako neko vec kupio da mi pomogne u tome, ili neka razmena, ili da neko nabavi
cevi za mene, a ja cu da platim. To ce ja mislim biti na prolece, ili malo kasnije.
Ali nadam se da ce biti, uglavnom nema sta da nas sprecava da napravimo Joe cell :)

_________________
[]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 24, 2008 4:38 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri feb 07, 2007 12:26 am
Postovi: 55
Kod kupnje cijevi uvjek postoji minimum od pola metra ili metar po jednoj vrsti cijevi

AJMO se organizirat ZAJEDNO , na sam iz Zagreba.. pa svi zainteresirani nek se jave

Tako cemo dobit povoljnije... a još treba naći nekoga da nam to lijepo otpili ali uvjeren sam da to nije problem ...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 09, 2008 7:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 16, 2007 2:05 pm
Postovi: 82
Lokacija: Beograd
Dobro vece horussss.
Zao mi je ali i pored dugo ubedjivanja nisam uspeo ubediti mog mehanicara da se prikljuci eksperimentima.Ja licno sem neke diskusije nisam vam od velike koristi.Ustvari covek je prezaposlen.
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 10, 2008 2:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
ja mislim da nas je neko lagao i da nas i dan danas laze... :mrgreen:
i tako ce da bude sve dok se ne osvestimo...
a to verovatno nikad nece da bude... 8)

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 10, 2008 10:10 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 16, 2007 2:05 pm
Postovi: 82
Lokacija: Beograd
Da li nas laze ili ne , tesko da cemo saznati.Ali ako idemo logikom ovde logici nema mesta.Gledao sam na dosta sajtova gde ljudi prodaju gotove uredjaje.To je malo van pameti.Sve dok posmatramo sa stanovista da celija treba da proizvodi energiju daleko smo od resenja.Onog trenutka kada ona pocne da prima energiju a mi je samo transformisemo u neki drugi vid onda je stvar resena.E sada je samo pitanje kako da prepoznamo kada je celija postala prijemnik.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 403 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz