Sada je: sub apr 27, 2024 11:04 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub aug 25, 2007 6:53 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Hvala... dakle teleskop... ili barem jako dobar dalekozor... i sreća da nebo bude vedro... #-o

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 6:26 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Milijarda svetlosnih godina ničega
Autor: CDC/IB

Američki astronomi saopštili su da su pronašli ogromnu rupu u svemiru koja se proteže prostorom od milijardu svetlosnih godina.

U tom prostoru nema zalutalih zvezda, galaksija, crnih rupa, čak ni misteriozne tamne materije.
Zemaljskim jezikom rečeno, reč je o prostranstvu od blizu deset milijardi biliona kilometara praznog prostora, kako je objavio tim naučnika sa Univerziteta u Minesoti.
Rupe u svemiru (ne treba ih brkati sa crnim rupama) javljaju se kada gravitacija u zonama sa većom masom privlači materiju iz delova kosmosa manje gustine i tako nastaju potpuno prazna kosmička prostranstva.
Astronomi već godinama znaju da postoje takvi delovi svemira. Najbliže takvo mesto Zemlji je udaljeno od nas oko dva miliona svetlosnih godina. Ali tim naučnika iz Minesote otkrio je prazninu daleko veću nego što su naučnici ikada mogli da zamisle.
„Ovo je hiljadu puta veće od onoga što smo očekivali “, rekao je profesor astronomije Lorens Rudnik. „Još nemamo pravu reč za ovu pojavu.“
Rudnik je rupu otkrio posmatrajući nebo sa Nacionalne radio-astronomske observatorije, koja daje sliku radio-signala iz dalekog svemira.
"Blic"

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 10:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Da li tko ima koju nacinjenu sliku? info

http://www.otastro.org/Mars200

http://www.tnni.net/~dustymars/Article_2007.htm

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: sunceve pege
PostPostano: pet sep 07, 2007 11:17 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto aug 28, 2007 12:57 am
Postovi: 27
Lokacija: Novi Beograd,Srbija
mars pega ... sunceva po mom horoskopu.Znate ga sda ne navodim...

m,ozda vam ta moja progresija urana rasvetljuje ovu interesnatnu pojavu na svakih 11 (Shoe box zoo) godina

dijagram leptira...

repatice ili komete najavljuju kraj vladavine a moze se i pozeleti stogod ... Cezar je cuveni primer , Alea iacta est ... Cezar nije bio kockar ali je bio odlucan protiv MArsa ili Gala ...eto skoro izadje Aqua Gala , voda u Srbiji , samo da se nista ne nazove srpskim ili da se ne ispise slucajno cirilicom...

Vazne su nam astronomski jer odredjuju starost svemira , skoro prosle godine mislim pala je na SAD jedna tacnije uzorak iz iste


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 15, 2007 11:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 8:53 pm
Postovi: 75
Ima li neki astronom na ovom forumu koji može nešto stručno
da kaže o kometi 17/P Holmes, i da li je to uopšte KOMETA ?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 22, 2008 8:14 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Snimak "zvijezde dvojnika", tamne zvijezde u našem Solarnom sistemu... ( neki to zovu planet X, Nibiru ili štogod ):

http://youtube.com/watch?v=2AmdazwAcgw

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 23, 2008 12:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 15, 2005 7:40 pm
Postovi: 147
bas sam cekao neku vijest u vezi toga hehe i evo ga , samo dali je to stvarna slika planeta o tom potom :-)

_________________
Jedino je Bog svemoguć


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 23, 2008 2:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 18, 2007 5:47 pm
Postovi: 94
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 25, 2008 10:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1198
Netko je već spominjao, vidim:

Citat:
Nedavno je na Jupiteru otkrivena nova crvena mrlja nepoznatog podrijetla. Po nekim izvorima (naravno ne znanstvenim) Jupiter će postati sunce 2010.godine. Možda su ove crvene mrlje uvod.


Vidi se mrljica, ne crvena već crna (crvena je stara i kažu da je to nekakva oluja ili već nešto što divlja tamo već par sto godina)
slika


Cijela ova priča stvaranja zvijezde od planete ide pod "kodnim imenom" Projekt Lucifer (bio to zaista projekt ili nekakva farsa, vidjet ćemo izgleda u julu 2008... još malo...) i odnosi se prije na Saturn nego na Jupiter. Bar tako kaže tekst...

In Arthur C. Clarks 2010, Clark alludes to a Faustian future, where scientists devise a satanic schematic, a plan which would forever end darkness on Planet Earth. Their plan was to ignite the Hydrogen Atmosphere of Jupiter, thus creating a Second Sun and a Binary Star System. For those of you who do not know, Jupiter is not a Planet, but rather an unexploded Star. [:?:]
Clarke (in his book 2010) praises the political piranhas who plan the creation of Lucifer and heralds these Neo-Hitlerites who do the bidding of the Faustian Fuhers as Heroes.

Whats of great interest and extremely significant is that in the acknowledgements of Clarks 2010, he alludes to a communication he got from NASAs Dr. Walter Jastrow
who openly admitted that his Lucifer Thesis was of great interest to the Agency - with regards to the Galileo Mission which was then a proposed exploration of Jupiter. To be exact This brilliant concept has been taken seriously, and may provide one of the best motives for the projected Galileo Mission. This was five years before NASA
launched Galileo and sent it off on the voyage to where it now orbits the Unexploded Star with its Hydrogen Atmosphere. The Galileo Craft has been in orbit for years and is scheduled to be drawn into its explosive gaseous atmosphere around Millennium 2000.

Oh, did I forget to mention Galileo has 49 ¼ pounds of Plutonium on board which most everybody with a sixth grade education already knows is used to TRIGGER THE HYDROGEN BOMB. 49 ¼ pounds of Plutonium would, if ignited in a Hydrogen Atmosphere, ignite the Satanic Star and give Earth - the Light of Lucifer ..."
(http://www.cyberspaceorbit.com/text/000txt23x.htm)


Opet, "neprovjerljivi" izvori kažu da je Galileo eksplodirao u Jupiter i otuda ta mrlja.

Ovo je jedan od tih izvora:


http://www.enterprisemission.com/NukingJupiter.html

Izgleda da je to bila samo proba ili su se sažalili na Europu...

Ono što slijedi prema istim takvim "neprovjerljivim" izvorima je hm... nuklearno bombardiranje Saturna! s morebitnim ciljem da Saturn postane zvijezda po imenu Lucifer (po gore spomenutom Klarku i serijalu Odiseja u svemiru xxxx)

Zašto Lucifer?


Why is creating a star from one of our gaseous giants commonly known as the “Lucifer Project”? The potential star's name was first dubbed “Lucifer” by A.C. Clarke in his novel “2010”. Lucifer is less of an actual deity and more of a concept representative of several ideas here. Lucifer, literally “light-bearer”, represents rebellion, claiming god-ship, bringing enlightenment, and mastering knowledge. Lucifer is a symbol of casting off the overlord and trusting the light from within, the concept of breaking out of the subservient shell of “God's dominion” and claiming the universe as one's own to conquer. 20 21 In general, the Luciferian message could be:

“I am tired of worshipping a fairy-tale ‘God' and leaving the future to the whim of idiots and fanatics. I will take the reins of the world into my own hands and guide it as I wish, as I may, as other will allow me to. I will set myself as a god. With the advantage of superior knowledge and the latest technology at my fingertips, I will rule as I see just. You may claim godship also and join me, or try to create the world in your own image. All you need to do is realize that you are also worthy and then attain the knowledge I have gained. If you will not realize and accept that you are a godlike creator then I have no pity for you and I will continue to dominate you until you come into the light.”

As related to a Saturn Ignition, the message could be: “Let's see if we can ignite something really big, like a planet! Let's see if any ‘god' stops us! We will be recognized as gods within our own circles if we succeed!”


Cijeli tekst:
http://www.rinf.com/news/nov05/lucifer-project.html

Hm... piše po raznim novostima kako se "elita" seli na mjesec... može biti, ali očito ne naš, već ili Europu ili neki od Saturnovih mjeseca... Valjda vrag zna kud ide :shock:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 22, 2008 12:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet sep 12, 2008 4:55 pm
Postovi: 35
Slavisa je napisao/la:
Nebi se slozio jer nase sunce ne sadrzi dovoljno veliku masu, a samim tim i gravitaciju kojom bi moglo da bude zvezda sa pratiocem na toliko udaljenosti. Prema teorijama nastanka suncevog sistema, veruje se da je suncev sisitem nastao raspadom suncevog pratioca sto bi i moglo biti moguce, ali postoji teorija i koja ide u prilog i tvojoj hipotezi o toj zvezdi koja dolazi ka suncu. Naime rec je o teoriji koja govori o zvezdi koja je dosla u blizini sunca i pri tome svojom gravitacijom u vidu protuberance otkida deo sunceve tadasnje plazme i ostavlja je u tom pojasu danasnjeg suncevog sistema nakon cega se formiraju planete. Ali to je moralo biti dakle pre vise od 4.5 milijardi godina jer je zemlja toliko stara. A sad, kad uzmemo u obzir, koliko vremena je proslo od zadnjeg dolaska te zvezde, imamo da je njena najveca udaljenost od sunca bila pre negde oko 2,25 milijardi godina. Naravno ako bi to bila ta zvezda koja sad dolazi ka nama. Drugo, ta daljina je negde oko 75 x 10exp 2 tako da je to mnogo dalje od najblizih zvezda nama. a imamo ih na 4.25 godina a to je proxima kentaura, mada se moze naci negde i da je to alfa kentaura. No, samim tim mislim da je besmisleno da sunce ima takvog pratioca na daljini vecoj od stotinjak puta nego nama najbliza zvezda.


@Slaviša

Pozdrav.

Slaviša, slažem se stobom,vjerovatno Sunce nema dovoljnu gravitaciju za takav utjecaj ali bilo bi moguće da ta druga zvijezda bude centralna koja privlači Sunce dok zajedno kruže uko centra naše galaksije.
U tom slučaju to bi vjerovatno bilo veoma opasno po život na zemlji.
Princip kretanja sistema Sunce ta zvijezda bio bi skoro isti(veoma sličan) kao i Zemlja- Mjesec.
Napominjem da bi ta zvijezda(bila primarna) držala Sunce gravitaciono a centar naše galaksije bi u tom slučaju imao nešto manji gravitacioni utjecaj na naše Sunce.
Usvakom slučaju ljudski rod nema bezgranično vremena da evolira i savlada sve prepreke (odnosno opasnosti) na putu opstanka.
Spoznaja svih parametara u kosmosu dovodi nas da želimo suradnju sa svima u težnji da zajedno riješimo sve prepreke.
Vjerujem da isto tako i svemirci nemaju potrebu da nam naude naprotiv zbog svog opstanka imaju interes da nam pomognu da što pre evoliramo i postanemo svemirska rasa.
Vjerovatno ima ogroman broj prepreka koje prožimu čitav svemir pa sa tog aspekta svaka jedinka može biti presudna.
U nekim knjigama piše tko ubije jednog čovjeka kao da je ubio cijeli ljudski rod (treba dobro razmisliti o ovoj poruci).
Pa stoga kako netko spoznaje neke stzvari treba i da djeluje u svojim mogućnostima.
Pridružite se pozivu za mir saradnju i riješavanje stvarnih prioriteta a to su pripreme za prevazilaženje prepreka opstanka čovječanstva.

Uzmimo primjer zar baš velika Rusija sa tako velikim teritorijem i ogromnim resursima mora otimati od male Gruzije koja ima (prema Rusiji)ionako malo teritorije,ali dovoljno da može na toj teritoriji živjeti ogromno veći broj stanovnika.
A resursi, najvažniji resursi su pravi prijatelji i znanje.
Da nezaboravim nije Rusija loša ali trend u svijetu je loš,pa mnogi misle i djeluju tako da ako mopgu drugi otmati uredu je da i oni otimaju a sasvim im je svejedno dali im je to prijeko potrebno i šta to znači drugoj strani.
Tražimo da se promijene,pomozimo im da se promijene, mnoge stvari su im bespotrebne ako smanje strah.
Ako prihvate da analiziraju sebe i druge uvidjeće shvatiće spoznaće i počeće djelovati na drugčiji način(bez ogromnog straha koji imaju ali neće ga priznati pa ni samima sebi).
Sve ovo pišem da bi se pkrenuli u pravom smijeru.
Bože daj im ljubav da se neboje da će izgubiti ono što vole a dobiti ono što nežele.
Sve najbolje svima, želim vam sreću.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 22, 2008 1:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet sep 12, 2008 4:55 pm
Postovi: 35
Jack987 je napisao/la:
Nemojmo zaboraviti da mi, ljudi, svemir gledamo s našim pogledom na njega, odnosno imamo svoje percepcije. Mislim ovdje samo napomenuti, da ono što mi vidimo, da su to samo MANIFESTACIJE univerzuma u 3. denzitetu. Fizičkom, vremenskom i prostornom. I zato tu ima jako mnogo nepoznanica.

Sunce, odnosno, zvijezde su portali i "vrata" za druge dimenzije i realitete. Čak su to i neke planete, odnosno njihove jezgre. No, idemo istraživati dok god možemo i do kuda god možemo.

I ne zaboravimo uključiti i energiju, kao faktor. I gravitaciju koja istovremeno i trenutno djeluje kroz sve denzitete.

:wink:


Pozdrav.

@Jack

Slažem se, vjerovatno ima dosta onog što mi neznamo.
Bilo bi dobro da što više resursa usmjerimo u nove spoznaje s ciljem opstanka kao i razvoja u svim pogledima, a najviše duhovnom i tehnološkom.

Pa s te tačke gledišta iskoristimo resurse koji su nam na raspolaganju.
Pa pozovimo druge da nam se pridruže na tom putu kao i da sami izaberu svoje smijerove prema ostvarenju istih ciljeva.
A ti ciljevi bi trebali biti opstanak ljudske rase kao i razvoj.
Pomoć drugima rasama koje imajku iste ciljeve, a vjerovatno svi imaju težnju za opstankom i razvojom.
Pa razmislite svi osim priče, šta možemo učiniti po ovim pitanjima- sad i odmah u ovom prostoru i vremenu dajući si vremenske mogučnosti za razvoj i u ostalim.

Pozdravljam vas.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 22, 2008 3:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet sep 12, 2008 4:55 pm
Postovi: 35
Slavisa je napisao/la:
Citat:
Da li se svemir jos uvijek siri?


Da, to je nesto sto je zasigurno tacno. Uz pomomc tog sirenja zdravom logikom doslo je do zakljucka da je svemir koji danas poznajemo(onoliko koliko ga poznajemo) potice od velikog praska. E sad kako? Poznavajuci svemir kako se siri, 97% galaksija se udaljava jedna od druge. Dakle kao balon kada duvamo i na pocetku nacrtamo tackice na njemu, polako dok ga duvamo svaka tacka se udaljava jedna od druge.

Citat:
Citao sam da postoji ( Isak Asimov) mogucnost da se Sunce sudari sa mini - crnom rupom. O tome sam pisao na mom prvom postu na ovu temu, vjerovatno si procitao. Sta mislis o tome?


Svemir je veliki, verovatnoca da se sunce sudari sa necim je velika. Pa cak i zrna rupa je mogucnost sudara s tim sto to nebi bio sudar, vec gutanje sunca. Ali za tako nesto potrebno je dugo dugo godina da dodje do toga. Mislim da ce sunce pre nego sto dodje do toga izgoreti.Sunce je na pola zivota sada, jos nekih 5 milijardi godina ce trajati fuzija u suncevom reaktoru nakon cega ce sav vodonik sagoreti u helijum. Za sad ima jos 71% vodonika 24 % helijuma, ostalo otpada na ostale elemente.
A najbliza crna rupa koja je detektovana je na 40 svetlosnih godina. Ako bi se sunce i crna rupa medjusobno priblizavali brzinom od 10exp3 km/s sto je ne moguce naravno, do sudara bi doslo za 1.2x10exp 5 . To je oko 120 hiljada godina od sada. Sad sve zavisi opet od podataka koje uzmemo za pocetne uslove, nemoj te me drzati za tu brojku jer sam uzeo prozivljno medjusobnu priblizavanja i nesto vecu nego sto je moguce.


@Slavisa

Pozdrav.
Zamolio bih te da mi obrazložiš pojam sagorijevanja vodika u helijum.
Kojom brzinom gori vodik?
Dali gori milijardama godina?
Dali je za gorenje helija potreban kisik u kojim količinama i imali ga u dovoljnim količinama?
Uzmimo primjer: kad bi bila rijeka vodika odavde do Kine kojm bi brzinom plamen putvao, dali bi to bilo trenutno sagorijevanje (možda skoro kao brzina svjetlosti ili neka sporija).

A ako bi bila atomska eksplozija bilo kojeg elementa koliko je brza, za koliko bi tom brzinom izgorila kugla prečnika 1,2 miliona kilometara.
Ja mislim skoro trenutno, možda najviše nekoliko sekundi.
Koji su uslovi potrebni za to vodikovo sagorijevanje a koji za atomsku eksploziju(sagorijevanje lančanom reakcijom).
Da tu nema veoma mnogo nečeg drugog postojanijeg što je moguće da milijardama godina traje na osnovu četiri osnovna zakona (gravitacione,elektromagnetne kao i jake i slabe nuklearne), a sagorijevanje i razne eksplozije su usputne pojave (nastaju kao posledica važnijih dešavanja) i manje su značajna dešavanja za postojanje nebeskih tijela koje nazivamo zvijezdama u našem primjeru Sunca u ovakvom obliku.
Molim odgovor.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 22, 2008 4:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet sep 12, 2008 4:55 pm
Postovi: 35
Slavisa je napisao/la:
Pozdrav svima, imam jedno pitanje pre nego se ukljucim u diskusiju. Zasto mi ne stizu mailovi da ste odgovorili na moje porukue. Jedan dan stizu normalno drugi dan ne stizu. U cemu je problem?

JACK


Sto se tice pitanja sta bi se desilo kada bi bi sunce trenutno nestalo, s obzirom da se gravitacija prenosi posredstvom polja, brzinom pribliznom svetlsonoj, sto anstajn govori, zemlja bi se kretala jos 8 minuta 31 sekund oko zamisljenog sunca. Drugo, suce drzi ravnotezu izmedju zemlje izmedju jupitera tako da kada bi sunce nestalo, zemlju bi privukao jupiter, i nju i mars. Za veneru i merkur je vec diskutabilno sta bi bilo.


@ Slavisa

Pozdrav.

Dali bi Zemlju privukao Jupiter Zavisi od smjera kretanja i položaja iste (mogućnost jedean naprema nekoliko miliona) što važi i za sva ostala nebeska tijela sunčavog sistema.
Uzmimo primjer moguće je da u trenutku nestanka Sunca, Zemlja bude na suprotnoj strani Sunca u kretanju i položaju da se udaljava od Jupitera a uopće površinski razmišljajući male su vjeravatnosti da bi se bilo šta gravitaciono spojilo i ostalo u sličnoj relaciji kao Zemlja-Mjesec ili
Sunce-planete.
Mogućnosti su zanemarive za jedano dešavanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 22, 2008 5:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet sep 12, 2008 4:55 pm
Postovi: 35
Slavisa je napisao/la:
Da, naravno da postoje, ali jupiter nebi mogao postati zvezda. To je bilo i moje pitanje na faxu kad sam doosa.

Nisu u pitanju samo dimenzije kao sto sam rekao. Postoji i hemijski sastav, hemijski procesi. U ostalom, nikada jos nije uoceno da se neka planeta pretvara u sunce ili sunce u planetu.

Imam jedan sajt za tebe jako dobar, na nasem jeziku tako da neces imati zabluda sto se tice prevoda.

http://www.astronomija.co.yu/

Tu imas dosta i software i dosta teorija i objasnjenja sto se tice radjanja zvezde, tako da mislim da je bolje da procitas iz prve ruke to.

Sajt rade nasi strucnjaci i sajt je zaista profesionalan. Neki od tih ljudi predaju meni na fakultetu a pre toga su zavrsili na oxfordu i kembridzu.


POzdrav od Hondurasa.

Dali jupiter može postati neka vrsta zvijezde.

Mislim da može.Ima veoma brzu rotaciju, a ako ima susjede koji dovoljno jako gravitaciono utiječu na njgovo jezgro izvlaćeći ga iz centra stim uzrukujući velika trenja u samom Jupiteru akomuliraće se dovoljno energije da počne i sličiti zvijezdi(Ako neko nebesko tijelo proizvodi više energije nego ga njegova atmosfera isijava u kosmos postaće zvijezda).
Jupiter već isijava energiju.
Naučnici bi mogli uzeti dovoljan broj parametara u obzir i odgovoriti na ovo pitanje.
Dali mu se povećava količina nisijavanja,kolika je akumulacija koja ostaje na samom Jupiteru.
Koliko je potrebno da svu masu zagrije na tu temperaturu da počne da svijetli.
Zagrijavanjem sve mase, pokrećeli se neki drugi proces koji ubrzava proizvodnju energije.
Mogli bi reći, šta dolazi, bez bombastičnih vijesti,jer ako Jupiter i pstane zvijezda, nije smak svijeta,promijena ima ali ljudski rod ide dalje.
Teže u nekom pogledu ali i lakše u drugom.
Prilagodićemo se.
Lično mislim da Jupiter ima prebrzu rotaciju da nebi postao zvijezda(u našem primjeru Sunce).
Sunce rotira dosta sporije od Jupitera.
Za lakše razumijevanje evo dio što sam našao o suncu,sunce po kilogramu mase proizvodi malo energije u jedinici vremena.


Drugi izvor.
Kao što je poznato masa Sunca iznosi 2◦1030 kg, a ukupna energija koju ono zrači iznosi oko 4◦1026J. Efikasnost Sunca može se lako dobiti jednostavnim deljenjem ove dve vrednosti. Tako se dobija da ono zrači 2◦10-4 J/kg, odnosno 0,0002 J energije svake sekunde. Ovo uopšte nije velika količina energije, komad zapaljenog drveta daje milion puta veću energiju po jedinici mase u svakoj sekundi sagorevanja.

Da bi videli koliku količinu energije Sunce stvarno oslobađa u okolni prostor moramo da posmatramo ukupnu energiju koju ono emituje tokom čitavog života. Ovo je vrlo jednostavno izračunati, a vrednost koja se dobija je 3◦1013J/kg. Ovaj broj predstavlja prosečnu energiju koju je emitovao svaki kilogram mase Sunca od kad je ono nastalo, ustvari to je samo minimalna energija. Sunce svakog dana emituje novu energiju. Kako se procenjuje da će Sunce sijati još narednih pet milijardi godina, ukupna energija koju će ono osloboditi tokom celog svog života biće duplo veća.

Odnos mase Sunca i energije je ogroman. Trideset biliona džula energije oslobodilo se iz svakog kilograma materije Sunca od njegovog nastanka do danas. Ali, nastanak energije u Suncu nije eksplozivan, ne oslobađa se ogromna količina energije u kratkom vremenskom intervali. Nasuprot, ovaj proces je spor ali stabilan, i on omogućava uniformno i dugotrajno snabdevanje Sunca neophodnom energijom. Samo jedan poznat mehanizam nastanka energije može održavati snagu Sunca na ovakav način.
Taj proces poznat je pod nazivom nuklearna fuzija, spajanje lakših jezgra i nastanak težih.

Opet ja.
Ipak proces pod nazivom nuklearna fuzija nije dokazano kao presudan proces na Suncu, a šta je sa ostalim nebeskim tijelima KOJA ISIJAVAJU TOPLOTU koji je to proces koji toplotu proizvodi(energiju) milijardama godina.
Ipak, trenje uslijed gravitacije i nesinhronizovanog kretanja proizvode veoma dugo dovoljnu količinu energije uz zanemariv gubitak mase.
Znači zadovoljavaju se svi uslovi za zvijezde.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 22, 2008 11:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
@HONDURAS ... o my fucking god (ili što već)

Sunce u prostor zraći 2.009×10^7 W * m^-2 * sr^-1

Zemlja od toga dobiva 1370W po metru kvadratnom (a to je izmjereno).
A to znaći da Sunce ima svjetlinu od 3.846×10^26 W, a to je upravo tolko energije koja ide u okolni prostor. A to nadalje znaći da se 4.2 * 10^9 kg materije pretvori svake sekunde u energiju.

A najobicnijim dijeljenjem mase sunca sa masom koja se pretvara dobiješ vrijeme koje će sunce pretvatati tu masu u energiju. I to je 1.47 * 10^13 godina. Ma da će to vrijeme biti sasvim drufaćije zbog nelinearne pretvorbe i zbog toga što će nuglearno gorivo koje sunce pretvara davati drugaćije energije.

Znaći pretvara se vodik u helij, pa u sve teže elemente, kad započne fuzija ugljika zvijezda prelazi u crvenog diva (bar naša). Nadalje fuzija može iči sve do željeza. I tad staje. Jer za fuziju željeza je potrebno više energije nego što se dobije iz reakcije. Tako da se zbog gravitacije zvijezda uruši.

You can't beat mathematics! :-P

A što se tice Jupitera da postane zvijezda. Prirodnim procesima... vjerojatno ne. Uz intervenciju ljudi ili nekog drugog. Vjerojatno. Ima mase, ima gustu jezgru. Trebalo bi nešto što bi zapalilo iskru. Nešto što bi vodik koji je u jezgri dovelo do još veće gustoće. Znaći katalizator za fuziju.

Malo dilithiuma :)

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 23, 2008 12:42 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet sep 12, 2008 4:55 pm
Postovi: 35
en1di0n je napisao/la:
@HONDURAS ... o my fucking god (ili što već)

Sunce u prostor zraći 2.009×10^7 W * m^-2 * sr^-1

Zemlja od toga dobiva 1370W po metru kvadratnom (a to je izmjereno).
A to znaći da Sunce ima svjetlinu od 3.846×10^26 W, a to je upravo tolko energije koja ide u okolni prostor. A to nadalje znaći da se 4.2 * 10^9 kg materije pretvori svake sekunde u energiju.

A najobicnijim dijeljenjem mase sunca sa masom koja se pretvara dobiješ vrijeme koje će sunce pretvatati tu masu u energiju. I to je 1.47 * 10^13 godina. Ma da će to vrijeme biti sasvim drufaćije zbog nelinearne pretvorbe i zbog toga što će nuglearno gorivo koje sunce pretvara davati drugaćije energije.

Znaći pretvara se vodik u helij, pa u sve teže elemente, kad započne fuzija ugljika zvijezda prelazi u crvenog diva (bar naša). Nadalje fuzija može iči sve do željeza. I tad staje. Jer za fuziju željeza je potrebno više energije nego što se dobije iz reakcije. Tako da se zbog gravitacije zvijezda uruši.

You can't beat mathematics! :-P

A što se tice Jupitera da postane zvijezda. Prirodnim procesima... vjerojatno ne. Uz intervenciju ljudi ili nekog drugog. Vjerojatno. Ima mase, ima gustu jezgru. Trebalo bi nešto što bi zapalilo iskru. Nešto što bi vodik koji je u jezgri dovelo do još veće gustoće. Znaći katalizator za fuziju.

Malo dilithiuma :)


@rn1di0n

Pozddrav.
Hvala na komentaru.
Molim te možeš li mi objasniti koji su uslovi potrebni(pritisak, visina temperature ili neki drugi uslovi) da bi možda Jupiter postao zvijezda,dali je moguće da se stvore prirodnim procesom naprimer povećanjem utjecaja gravitacije na jezgro Jupitera ili uslijed drugog prirodnog procesa.
Kolika je to mogućnost.

Unaprijed hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 23, 2008 12:59 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
Pa temperatura za fuziju treba biti negdje oko 15 MK (mega kelvina) kod gustoće od 160 g/cm^3 (voda je 1 g/cm3, zlato 19.3). Kolikaj je gustoća unutar Jupireea je zapravo jako dobro pitanje. A za to bi trebalo znati koliki je tlak. Koliko sam ja pročito negdje u jezgri jupitera vlada oko 30000K temp što je nedovoljno za pokretanje standardne fuzije kakvu zvijezde imaju. No, možda u prisutstvu neke vrste fuzijskog katalizatora. Možda bi se to moglo.

Gledajući na atomskoj razini. Trebaju se svladat električne sile. Istina da su male. Ali male su i udaljenosti. Tako da sile rastu na velike vrijednosti.

Iskreno govoreći neznam što bi natjeralo Jupiter da postane zvijezda. Osim povećanje mase ili neka vrsta katalizatora unutar jezgre. Ili je nekako zagrijati na 15MK.

Ali cemu uopce bitnost toga da Jupiter postane zvijezda?
Kakva svrha? Još jedna tocka na nebu. Ništa posebnija od ostalih.

Izvanredna kreacija. Ali... what is in for us?

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 23, 2008 10:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet sep 12, 2008 4:55 pm
Postovi: 35
en1di0n je napisao/la:
Pa temperatura za fuziju treba biti negdje oko 15 MK (mega kelvina) kod gustoće od 160 g/cm^3 (voda je 1 g/cm3, zlato 19.3). Kolikaj je gustoća unutar Jupireea je zapravo jako dobro pitanje. A za to bi trebalo znati koliki je tlak. Koliko sam ja pročito negdje u jezgri jupitera vlada oko 30000K temp što je nedovoljno za pokretanje standardne fuzije kakvu zvijezde imaju. No, možda u prisutstvu neke vrste fuzijskog katalizatora. Možda bi se to moglo.

Gledajući na atomskoj razini. Trebaju se svladat električne sile. Istina da su male. Ali male su i udaljenosti. Tako da sile rastu na velike vrijednosti.

Iskreno govoreći neznam što bi natjeralo Jupiter da postane zvijezda. Osim povećanje mase ili neka vrsta katalizatora unutar jezgre. Ili je nekako zagrijati na 15MK.

Ali cemu uopce bitnost toga da Jupiter postane zvijezda?
Kakva svrha? Još jedna tocka na nebu. Ništa posebnija od ostalih.

Izvanredna kreacija. Ali... what is in for us?


Pozdrav.

@en1di0n

Hvala ti mnogo.
Molim te odgovori mi na neka pitanja ako možeš.
Dali je moguće Mjesec teraformirati a pri tom da ima veoma sličane uslove za život kao Zemlja.
Mislim Mjesec ima slično kretanje kao Zemlja(ista udaljenost od sunca slična putanja oko sunca).
Pa ako bi dodali rotaciju Mjesecu imali bi zemlju u malom.
Grešim li ako mislim da bi uslijed rotacije Mijeseca koja nebi bila sinhronizovana sa revolucijom u odnosu na Zemlju, nastupile promjene
koje bi dovele do tog da se jezgro(unutrašnjost Mijeseca) sve više i više zagrijava uslijed gravitacionog privlačenja Zemlje i rotacije Mjeseca(naime gravitacija različito utiječe na koru,magmu i jezgro mjeseca pe zbog tog dolazi do unutrašnjeg trenja nu Mjesecu).
Uslijed zagrijavanja izazvanog trenjem pojavljuje se elektro magnetno polje na Mjesecu, slično Semljinom.
Unutrašnji pritisak izbacuje plinove i tekučine iz unutrašnjosti Mjeseca.
Stvara se i održava atmosfera a vjerovatno i rijeke,mora,okeani.
Uslijed svih promijena Sunce i svemir(radijacija) djeluju na površinu Mijeseca skoro isto kao na Zemlji.
Život na Mijesecu veoma bi sličio životu na Zemlji osim manje gravitacije na površini Mjeseca.
Mislim da bi čovječanstvo molglo naći načina da zarotira Mjesec a da pri tom isti ostane u sadašnjoj orbiti Zemlje.
Ja bih voleo da znam pre nego što odem da ljudski rod ima mnogo veće izglede da se ova odiseja još dugo nastavi, da ljudski rod neće biti uništen zbog supervulkana ili nečeg drugog.
Voleo bi sudjelovati u projektu koji bi čovječanstvu povećao izglede za opstanak.
Pozdravljam vas.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 23, 2008 10:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 17, 2006 4:10 pm
Postovi: 106
Lokacija: Zgb
Problem bi predstavljala mjeseceva gravitacija - preslaba je da zadrzi atmosferu.

Lijep pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 23, 2008 11:09 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
A možda se i entiteti koji žive u njemu, u bazama, kao i na "drugoj strani", nebi složili s tim da ljudi tamo dođu... :cry:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 64 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz