Sada je: ned apr 28, 2024 3:54 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub dec 03, 2005 11:18 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Ja sam seljak - laik u svemu tome i imam jedno glupo "seljačko" pitanje:

Da se naše sunce odjednom, dakle trenutno - izgubi iz našeg sunčevog sustava, da li bi Zemlja odmah produžila negdje ravno u svemir, ili bi čekala 8 minuta i nešto sekundi? Mislim, gravitacije bi nestalo u odnosu privlačenja Sunca i Zemlje, pa da li bi na poremećaj čekali da "signal" dođe brzinom svjetlosti ( za otprilike 8 minuta ), ili bi se trenutno zaputili prema nekuda ( najvećoj masi u blizini možda, a možda bi samo "skrenuli" i otišli u deep space )?

Dakle - pitanje je: odmah ili oko 8 minuta?

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 03, 2005 11:59 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 13, 2005 11:14 am
Postovi: 130
Lokacija: Sarajevo
Zanimljivo pitanje Jack. Slavisa? A da. Mozes li mi reci nesto vise o tahionima?

_________________
'' Odbij, jer ti si presjecen nadvoje, tvoja dusa je smezurana, tvoje prokleto ime pokopano je, zaboravom, iznad nje je sutnja i ona je pala ...''


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 03, 2005 5:04 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da, hvala OP... ma mislio sam da će mi Slavisa objasniti kad je napisao da gravitacija ne može djelovati brže nego brzina svjetlosti...

Citat:
Gravitacija se ne prenosi brze od svetlosti.


Slavisa, što bi ti odgovorio na ovo? Hvala unaprijed.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 12:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 13, 2005 11:14 am
Postovi: 130
Lokacija: Sarajevo
Kolika je vjerovatnoca da se Jupiter "pretvori" u drugo Sunce sa obzirom na njegovu ogromnu masu i na cinjenicu da je sastavljen pretezno od gasova (vodonika i drugih)?

_________________
'' Odbij, jer ti si presjecen nadvoje, tvoja dusa je smezurana, tvoje prokleto ime pokopano je, zaboravom, iznad nje je sutnja i ona je pala ...''


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 1:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Pozdrav svima, imam jedno pitanje pre nego se ukljucim u diskusiju. Zasto mi ne stizu mailovi da ste odgovorili na moje porukue. Jedan dan stizu normalno drugi dan ne stizu. U cemu je problem?

JACK


Sto se tice pitanja sta bi se desilo kada bi bi sunce trenutno nestalo, s obzirom da se gravitacija prenosi posredstvom polja, brzinom pribliznom svetlsonoj, sto anstajn govori, zemlja bi se kretala jos 8 minuta 31 sekund oko zamisljenog sunca. Drugo, suce drzi ravnotezu izmedju zemlje izmedju jupitera tako da kada bi sunce nestalo, zemlju bi privukao jupiter, i nju i mars. Za veneru i merkur je vec diskutabilno sta bi bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 1:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
Kolika je vjerovatnoca da se Jupiter "pretvori" u drugo Sunce sa obzirom na njegovu ogromnu masu i na cinjenicu da je sastavljen pretezno od gasova (vodonika i drugih)?


Mislim da sam vec dodirnuo tu temu malo pre. Da li bi postalo sunce to bi bilo tesko reci, moralo bi imati mnogo vece dimenzije, dakle gravitaciju, i kolicinu gasova kao sto sunce ima. A to je malo verovatno jer sadasnje Sunce ima masu vecu 106 puta nego sve ostale planete zajedno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 1:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 13, 2005 11:14 am
Postovi: 130
Lokacija: Sarajevo
Da, ali isto tako postoje zvijezde, koje su mnogo manje od Sunca, zar ne? Zar Jupiter ne bi mogao biti jedna od njih? :?

_________________
'' Odbij, jer ti si presjecen nadvoje, tvoja dusa je smezurana, tvoje prokleto ime pokopano je, zaboravom, iznad nje je sutnja i ona je pala ...''


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 3:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Da, naravno da postoje, ali jupiter nebi mogao postati zvezda. To je bilo i moje pitanje na faxu kad sam doosa.

Nisu u pitanju samo dimenzije kao sto sam rekao. Postoji i hemijski sastav, hemijski procesi. U ostalom, nikada jos nije uoceno da se neka planeta pretvara u sunce ili sunce u planetu.

Imam jedan sajt za tebe jako dobar, na nasem jeziku tako da neces imati zabluda sto se tice prevoda.

http://www.astronomija.co.yu/

Tu imas dosta i software i dosta teorija i objasnjenja sto se tice radjanja zvezde, tako da mislim da je bolje da procitas iz prve ruke to.

Sajt rade nasi strucnjaci i sajt je zaista profesionalan. Neki od tih ljudi predaju meni na fakultetu a pre toga su zavrsili na oxfordu i kembridzu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 5:41 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Slavisa, hvala na odgovoru.

Citat:
Sajt rade nasi strucnjaci i sajt je zaista profesionalan. Neki od tih ljudi predaju meni na fakultetu a pre toga su zavrsili na oxfordu i kembridzu.


Što ne znači da oni SVE znaju!!!

Dakle, kažeš, ipak nakon 8 i pol minuta... Dobro. Sad... opet ja sa nekim seljačkim pitanjema ( moram tako to nazvati, jer sam dijete u ovom području )... Gravitacija ( koliko se sjećam fizike iz srednje škole ) ovisi o masi 2 tijela i njihovoj udaljenosti... i onda iz tog mogu zaključiti da:

Sunce ima određenu masu, Zemlja ima određenu masu, i postoji udaljenost između njih. Sve se uvrsti u formulu i Zemlja piči u krug ( elipsu ) oko Sunca. I to točno izbalansirano da niti ne ode dalje u svemir radi centrifugalne sile, niti se ne zaljepi na sunce radi centripetalne sile. U biti, privlačnost radi gravitacije i centripetalna sila - izjednačene su sa iznosom centrifugalne. Jer da nije tako - ili bi odletjeli u deep space ili bi se spržili kad bi krenuli prema suncu. Heh, a masa Sunca? Pa ako izgaraju tone i tone helija u sekundi, vodika ili čega još... zar ono ne gubi na masi?!? I onda bi se Zemljina putanja trebala promjeniti radi promjene mase?!? Promjene u formuli. Ali, mi i dalje, već neznam koliko milijuna godina, kružimo oko Sunašca nam dragoga.

Zar vibracije Sunca/planeta ne određuju na kojoj će se udaljenosti one okretati oko njega?

Probaj napraviti pokus:
Uzmeš okvir od recimo dasaka metar x metar ili slično. Napneš platno koje pričvrstiš na taj okvir. Polegneš vodoravno i na sredini staviš izvor titranja. Recimo zvučnik kojem membranu povežeš sa platnom, i tako lijepo možeš pomoću ulaznog signala i pojačanja mijenjati frekvencije i amplitude vala. Dalje, prospeš suhi pijesak na platno. I onda uključiš zvučnik na pojačalo i malo eksperimentiraš. Ako pustiš samo jednu frekvenciju, na određenim udaljenostima oko centra, pojave se koncentrično mjesta gdje se pojave stojni valovi i naprave krugovi u pijesku. Ako ima više frekvencija, pojave se više, shodno frekvencijama i njihovim valnim duljinama... I tako, napraviš jedan mali sunčev sustav. Sad, ubaciš kamen određenog promjera - i on vibrira i "uključi" se u određenu putanju na pijesku! Ovisno o masi, "zaključa" se na određenu putanju! I počne kružiti oko centra, baš kao i planete oko Sunca. Ako promjeniš frekvenciju, on se zaključa na novu putanju. Sad stavi recimo manji kamenčić, i promatraj što se dešava kad ga staviš bilzu ovog što se vrti. Kao mjesec oko Zemlje. Promjeni frekvenciju - i sve se poremeti!!!

Tu nema neke jake gravitacije - tu se radi o vibrirajućim frekvencijama! Ako Sunce promjeni svoju vibru - odosmo i mi i svi drugi koji tu žive - u 5. denzitet, odnosno, riknu nam ova materijalna tijela. Heh!? U tome je stvar. Mislim da je stvar držanja na hrpi određenog sistema ( npr. Sunčevog ) frekve vibriranja tog sistema, a ne gravitacija.

Opet, ja sam seljak koji o tome nema pojma, pa je ovo samo onako - dječje pitanje, laički, baš me zanima... hehe! Znaš kako je odgovarati djeci na "glupa" pitanja... a šta ćeš... naučit će... moraš imati strpljenja s njima.

Hvala unaprijed na odgovorima.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 7:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Jack,

Citat:
Što ne znači da oni SVE znaju!!!


Heh, da li postoji neko ko zna sve? To sam napisao samo da bih ti naglasio da ti ljudi nisu sarlatani i da su ceo svoj zivot posvetili astronomiji i fizici. Tako da sto se tice njihovih testova malo toga moze da se dovede u pitanje tacnosti.



Citat:
Sunce ima određenu masu, Zemlja ima određenu masu, i postoji udaljenost između njih. Sve se uvrsti u formulu i Zemlja piči u krug ( elipsu ) oko Sunca. I to točno izbalansirano da niti ne ode dalje u svemir radi centrifugalne sile, niti se ne zaljepi na sunce radi centripetalne sile. U biti, privlačnost radi gravitacije i centripetalna sila - izjednačene su sa iznosom centrifugalne. Jer da nije tako - ili bi odletjeli u deep space ili bi se spržili kad bi krenuli prema suncu. Heh, a masa Sunca? Pa ako izgaraju tone i tone helija u sekundi, vodika ili čega još... zar ono ne gubi na masi?!? I onda bi se Zemljina putanja trebala promjeniti radi promjene mase?!? Promjene u formuli. Ali, mi i dalje, već neznam koliko milijuna godina, kružimo oko Sunašca nam dragoga.


Tu si lep to naveo i po tvojim formulama je sve ok. Cak i pitanje ti je na mestu. Nisi ti dete u astronomiji, ako umes zaista da razumes to sto si napisao, onda si previse skroman u procenjivanju sebe.

No, ti postavi pitanje u vezi mase sunca. Na mom ispitu iz fizike u prvoj godini sam imao zadatak koji odprilike glasi ovako.

Izracunaj masu Sunca.

Kad sam procitao zadatak malo sam se cimno jer nista nisu dali od podataka. Ali sreca pa smo iy drugih predmeta ucili sve dimenzije koje su potrebne za taj racun.

Udaljenost zemlje od sunce 149 priblizno 150 miliona Km i to rastojanje se naziva ASTRONOMSKA JEDINICA

imas period revolucije ( kruzenje nebeskih tela oko sunca, u nasem slucaju Zemlje) to je priblizno 365,25 dana

brzina kretanja zemlje oko sunca je oko 30km/s u proseku

masa zemlje je 5.975 x10exp24 kg

kada uvrstis te podatke u one tvoje formule za centrifugalnu i centripetalnu silu i uspostavis ravnotezu, izvuces nepoznatu dobijes negde da je masa sunca oko 2 x 10exp 30 kg dakle milion puta teze od zemlje.Sunce svake sekunda u vidu solarnih pramenova, izbacuje 3000 tona na svaki sat svoje mase, ali je to dosta mala masa da bi smo mogli uociti gubitak te mase za neko krace vreme. To ce se naravno primeti i naravno da utice na udaljenost zemlje od sunca korz te formule. Ali ne toliko bitno u nasem vremenu. *MOM I TVOM VREMENU

Recimo, meseci se svakih 25 godina udalji od zemlje po metar. Ni mesec ni zemlja ne gube masu koja se moze uzeti u obzir. Cak vise dobiju mase nego sto izgube. Zar to nije cudno. Postoji i tu objasnjenje ali nebih sada o tome.

Drugo pitanje:




Citat:
Zar vibracije Sunca/planeta ne određuju na kojoj će se udaljenosti one okretati oko njega?



Od ukupne mase suncevog sistema sunce poseduje 99.86 % mozes onda zamisliti koliko je veliko u odnosu na ostale planete. ALi, bez obzira na tu njegovu masu, sunce poseduje samo 0.5 %ukupnog momenta impulsa.



Citat:
Tu nema neke jake gravitacije - tu se radi o vibrirajućim frekvencijama! Ako Sunce promjeni svoju vibru - odosmo i mi i svi drugi koji tu žive - u 5. denzitet, odnosno, riknu nam ova materijalna tijela. Heh!? U tome je stvar. Mislim da je stvar držanja na hrpi određenog sistema ( npr. Sunčevog ) frekve vibriranja tog sistema, a ne gravitacija.


Sad se bojim da ja ne razumem o kojoj frekvenciji sunca ti govoris. Postoji elektromagnetna frekvencija zracenja, da li si mislio na to ili?

No, bez ozbzira, primer koji si rekao ima dosta stvari koje treba uzeti u obzir. Pre svega sredinu u kojoj se desavaju te oscilacije, odnosno frekvencija zvuka iz zvucnika nemoze se bas porediti sa frekcencijom sunca.

Uzmi dva zvucnika, uste frekcencije, i stavi ih na neko rastojanje i stani tacno izmedju njijh, ali bas tacno, u nekim periodima ces osetiti kao da su ugaseni, zasto? Zato sto se tako zvuk ponasa, talasi se blokiraju dok , kod elektromagnetnog zracenja sunca to nije tako. Kod sunca to ne funkcionise tako.

Drugo, rekao si da tu nema neke gravitacije izmedju zrna peska ili kamencica. Ali ima uticaj gravitacije zemlje. Ti tu imas jos jednu dimenziju (gravitaciju) koja utice vertikalno na dole i samo na dole po svakoj tacki kamencica ili zrna peska. U svemiru to nije tako, jer imas uticaj gravitacije sunca a ujedno imas i okolnog svemira,bez obrzira i na to imas one sile centrifugalnu i centripetalnu sto kod tvog primera nemas.

Mislim da frekvencija sunca nema nekog bitnog uticaja na koncetraciju planeta u suncevom sistemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 7:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
Opet, ja sam seljak koji o tome nema pojma, pa je ovo samo onako - dječje pitanje, laički, baš me zanima... hehe! Znaš kako je odgovarati djeci na "glupa" pitanja... a šta ćeš... naučit će... moraš imati strpljenja s njima.



Zasto to stalno radis? Imam utisak da si osoba koja dosta zna fiziku pa se samo igras sa nama tim pitanjima. Gresim li? Cudno mi je da tako govoris to.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 7:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
JEDNO PITANJE ZA SVE

Zna li neko kako izgleda trougao sa tri prava ugla?
Ili moze li neko to da nacrta od vas?

nije komplikovano pitanje ali meni i mojim kolegama je zadalo mnogo mnogo muke.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 9:21 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Objašnjenje je vrlo jednostavno: ako si zamisliš kuglu (s polovima i ekvatorom) i tri točke na njoj tako da je jedna u jednom polu a druge dvije na ekvatoru i to tako da dijele ekvator u omjeru 1:3 dobit ćes trokut kojem su stranice pod 90 stupnjeva.

Iliti tetraedar. Piramida sa 4 jednakostranična trokuta kao plohe.

Jer riječ "Euklidska" ili "planarna" geometrija nisu nigdje spomenute.

Heh, ima što "teže"???


:wink:

Citat:
Cilj ovakvih zadataka je da probaju drugi ljudi sami razmisliti i da sami sruše neke vlastite prepreke u glavi koje nam tradicionalni školski sustav nameće kao sto je razmišljanje u 2D prostoru. Nema smisla da postavim zadatak i da ga odmah riješim. Najdraže mi je kad nakon puno teškog razmišljanja, muke i patnje rješim neki problem pa prema tome želim priuštiti i drugima takav užitak. Isto tako ovakvi zadaci najčesće mudro sakrivaju neke podatke kao što je u ovom slučaju to bio 2D-3D prostor. To meni daje još jedan posebni štih zadatku. Kome se ne sviđa, a što ja tu mogu...


Thanx Mandinga na objašnjenju problema!

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 10:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
slika

WOW!
mislite ovo gore? Sferni trokut?
nije mi bilo jasno pa sam isla kopat po internetu, da nadjem sliku.
Fascinantna ideja!! :lol:

Bravo Jack! Otkud tebi bas to rjesenje?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 11:40 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Bravo Jack! Otkud tebi bas to rjesenje?


Iz jedne VEEEELIKE baze podataka. Svi joj možemo pristupiti.

:wink:

Inače, =D> Tina, na jednom od mogućih rješenja...

Lijepa slika sfernog trokuta s 3 prava kuta...

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 04, 2005 11:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Tina,


da vidis tek kako je fascinantna sinusna i kosinusna teorema za taj trougao...hehhe

JACK, da li je moguce da se zemlja okrece brze nocu oko sunca nego danju?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 05, 2005 12:04 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
Citat:
Iz jedne VEEEELIKE baze podataka. Svi joj možemo pristupiti


Mislis Internet? Ili? What?
I ko je taj Mandinga, imas neki link za vise o njemu?
:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 05, 2005 12:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Tina, imas na netu mnogo tih portala za fiziku i astronomiju, odes na google i upises trouga sa 3 prava ugla i on ce ti naci vecinu stvari koje ti trebaju na tu temu.

Fazon je dzek sto mi nismo imali internet na tom predavanju. Imali smo 4 sata da razmisljamo o tome. To zaista jeste jednostavno ali treba da ti tako nesto padne na pamet.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 05, 2005 12:09 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
JACK, da li je moguce da se zemlja okrece brze nocu oko sunca nego danju?


Hah, pa kad gledaš Zemlju kao planetu, uvijek je negdje dan, a negdje noć. Dakle, iz ove percepcije - pitanje nema smisla.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 05, 2005 12:13 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Naravno da ima, ako je kod tebe noc, da li se ti kreces brze oko sunca nego kada je dan?

Da li se gornji deo tocka kod automobila okrece brze nego donji ?

sad ima smisla?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 78 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz