Sada je: čet mar 28, 2024 7:16 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: sub jan 22, 2011 2:49 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto dec 15, 2009 12:06 pm
Postovi: 24
Lokacija: Korak od mora, dva od sniga
Neki dan sam bio kod frenda da mu namjestim satelitsku antenu. Za to sam oduvijek koristio samo kompas. Nakon sto smo to namjestili, okrenuo sam se prema sjeveru i pogledao u kompas i primijetio nesto zbunjujuce, a mogu vam reci i da sam se pomalo uplasio. Naime, sjever vise nije gdje je bio prije recimo 10 godina ! Otputovao je prema istoku i to za, po mojoj procjeni, nekih 20 stupnjeva! Ako ste i vi ovo primijetili, pisite malo o tome.

_________________
https://elisfantasy.com/
https://cracklingsound.com/
https://pickleballhrvatska.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: sub jan 22, 2011 4:25 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pomiču se polovi već dosta...

http://www.sott.net/articles/show/22191 ... uth-Crawls

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: sub jan 22, 2011 4:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
mrgood je napisao/la:
Neki dan sam bio kod frenda da mu namjestim satelitsku antenu. Za to sam oduvijek koristio samo kompas. Nakon sto smo to namjestili, okrenuo sam se prema sjeveru i pogledao u kompas i primijetio nesto zbunjujuce, a mogu vam reci i da sam se pomalo uplasio. Naime, sjever vise nije gdje je bio prije recimo 10 godina ! Otputovao je prema istoku i to za, po mojoj procjeni, nekih 20 stupnjeva! Ako ste i vi ovo primijetili, pisite malo o tome.


Zanimljivo, to bi bile onako "vesti iz prve ruke" :D

Daj nam onako neko poredjenje, nekad bilo ovako sad je tako, i to.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: ned jan 23, 2011 1:24 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto dec 15, 2009 12:06 pm
Postovi: 24
Lokacija: Korak od mora, dva od sniga
Arbitrium Liberum je napisao/la:

Zanimljivo, to bi bile onako "vesti iz prve ruke" :D

Daj nam onako neko poredjenje, nekad bilo ovako sad je tako, i to.



Pa vec sam usporedio, za razliku od prije 10 godina, sjever je otisao na istok otprilike 20 stupnjeva, sto se meni cini jako puno.

_________________
https://elisfantasy.com/
https://cracklingsound.com/
https://pickleballhrvatska.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: ned jan 23, 2011 2:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Pa to i ja kazem :P Jedna devetina od ukupne putanje koliko moze da predje. Za 10 godina. Znaci sad je negde u Rusiji?

A kako si to shvatio? Hocu reci, sever je gde igla pokaze, kako onda znas da se pomerilo? Igla pokaze, pa nek je i na zapad, ali kako si to izracunao?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: ned jan 23, 2011 10:04 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 11, 2008 11:36 am
Postovi: 738
Lokacija: Caerbannog
evo usporedio sam kompasom i GPS om...eutelsat W2 16E je na mojoj poziciji bio jug i tako je i sad...moze biti da su u blizini neke "smetnje" koje iskrivljuju kompas...no poslikaj pa stavi sliku ako hoces...20 stupnjeva bi bilo jako puno ako bi uzeli krajnju tocku, tako da neznam bas gdje bi se nalazio

lp

_________________
(\___/)
(='. '=
(")_(") RUN AWAY! RUN AWAY!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: ned jan 23, 2011 3:41 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto dec 15, 2009 12:06 pm
Postovi: 24
Lokacija: Korak od mora, dva od sniga
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Pa to i ja kazem :P Jedna devetina od ukupne putanje koliko moze da predje. Za 10 godina. Znaci sad je negde u Rusiji?

A kako si to shvatio? Hocu reci, sever je gde igla pokaze, kako onda znas da se pomerilo? Igla pokaze, pa nek je i na zapad, ali kako si to izracunao?


Pa jednostavno. Znam gdje je bio sjever pred recimo 15 godina, a sad vise nije tamo. Otputovao... Nisam racunao nego onako odoka

_________________
https://elisfantasy.com/
https://cracklingsound.com/
https://pickleballhrvatska.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: ned jan 23, 2011 3:42 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto dec 15, 2009 12:06 pm
Postovi: 24
Lokacija: Korak od mora, dva od sniga
Gordan je napisao/la:
evo usporedio sam kompasom i GPS om...eutelsat W2 16E je na mojoj poziciji bio jug i tako je i sad...moze biti da su u blizini neke "smetnje" koje iskrivljuju kompas...no poslikaj pa stavi sliku ako hoces...20 stupnjeva bi bilo jako puno ako bi uzeli krajnju tocku, tako da neznam bas gdje bi se nalazio

lp


Eutelsat 16 E ne bi trebao biti na jugu, nego od juga 16 stupnjeva prema istoku. Zato se i zove 16 E.

Nemoguce da su smetnje i kod mene u dvoristu, i kod frenda na terasi koji je od mene udaljen 300m, i kod drugog frenda koji mi je 100m zracne linije. Onda netko ima neki magnetski generator u nasem mjestu...

_________________
https://elisfantasy.com/
https://cracklingsound.com/
https://pickleballhrvatska.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: ned jan 23, 2011 4:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
zaista.. oni mali kompasi na privjescima ili autima... mislim sam da se pokvareni... :)

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: ned jan 23, 2011 11:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 11, 2008 11:36 am
Postovi: 738
Lokacija: Caerbannog
mrgood je napisao/la:
Gordan je napisao/la:
evo usporedio sam kompasom i GPS om...eutelsat W2 16E je na mojoj poziciji bio jug i tako je i sad...moze biti da su u blizini neke "smetnje" koje iskrivljuju kompas...no poslikaj pa stavi sliku ako hoces...20 stupnjeva bi bilo jako puno ako bi uzeli krajnju tocku, tako da neznam bas gdje bi se nalazio

lp


Eutelsat 16 E ne bi trebao biti na jugu, nego od juga 16 stupnjeva prema istoku. Zato se i zove 16 E.

Nemoguce da su smetnje i kod mene u dvoristu, i kod frenda na terasi koji je od mene udaljen 300m, i kod drugog frenda koji mi je 100m zracne linije. Onda netko ima neki magnetski generator u nasem mjestu...
Ako ti je hobi sat tv onda razumijes sto sam ti napisao, no evo i slike, znaci baterija u ustima, kompas u jednoj i mob u drugoj ruci i nije mi bilo tesko poslikati, pa bi volio da vidim i tvoje slike! Znaci, sjever je za sad gdje je i bio, tj. po nekim izvorima, pomaknuo se od nekoliko desetina do nekoliko stotina km prema istoku, sto bi bilo manje od 1 stupnja. Ako ti ni sad nije jasno zasto je na mojoj trenutnoj poziciji eutelsat 16 E (15.8 ) cisti jug, onda ti ni necu vise puno objasnjavati, nego pogledaj ovdje definiciju meridijana http://hr.wikipedia.org/wiki/Meridijan !

lp,

edit: odustajem od daljnje raspave

slika

_________________
(\___/)
(='. '=
(")_(") RUN AWAY! RUN AWAY!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: pon jan 24, 2011 12:08 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Evo, preveo sam onaj članak sa SOTT-a:

Promjena magnetskih polova Zemlje

Dok se brzina premještanja sjevernog magnetskog polja drastično povećava u zadnje vrijeme ( oko 55 km godišnje ), pogledajmo što se dešava sa južnim polom.

Svako magnetko polje ima 2 polariteta, na primjer sjeverni i južni, a netko bi mogao pomisliti da sve što se dešava s jednim polom - da bi se to isto ( samo suprotno!? ) trebalo dešavati i sa drugim. No, kako izgleda, južni magnetski pol se ne ponaša kao svoja suprotnost - sjeverni pol. Zapravo, pomak ili promjena lokacije južnog pola se usporava! Trenutno se pomiče samo 5 km u godinu dana, odnosno jednu desetinu brzine promjene lokacije sjevernog pola!

slika
© Modern Survival Blog
Koordinate južnog pola prema NOAA's National Geophysical Data Centru

Interesantno je još i to da oba pola imaju naklonost micanja na jedan dio Zemljine kugle - južni pol osobito favorizira jednu stranu, i nastavlja udaljavati se od juga. Južni magnetski pol je u stvari 2900 km udaljen od svoje točke gdje bi trebao i biti! To je stvarna činjenica.

Sjeverni pol je prilično blizu svoje stvarne lokacije, udaljen "samo" 580 km.

slika
© Modern Survival Blog

slika
© Modern Survival Blog

Kad se Zemlju gleda kao magnetsko polje, njeni polovi teže pomaku k jednoj strani Zemlje ( što se dešava već neko vrijeme, a južni se pol puno brže premješta prema favoriziranom dijelu planete ), vezani uz velike varijante promjene brzine - različite kod oba pola - objašnjenje te pojave može biti vrlo bizarno.

Budući da znamo da se Zemljino magnetsko polje generira rotacijom rastopljenog željeza u vanjskom dijelu jezgre ( unutar kojeg je čvrsta željezna jezgra - unutrašnji dio jezgre ), da li se dio vanjske jezgre "bućka" drugačije od ostalog dijela? Može li dio vanjskog dijela jezgre, ili ona cijela, biti nekako pomaknuta u odnosu na ostalo? Da li bi to uzrokovalo kolebanja i ljuljanje planete ( poput bacanja kladiva )?

Da li se gustoća željeza u vanjskom dijelu jezgre mijenja na tim područjima?

Ukoliko je vanjski dio jezgre "centriran" s obzirom na ostali dio Zemlje, i da je kompozicija rastaljenog željeza relativno postojana, da li te obzervacije indiciraju da se magnetska os zapravo savija i iskrivljuje kako prolazi kroz planetu?

To sve su interesantne stvari o kojima ( neki ) ljudi vole razmišljati i ako ste samo prosječan promatrač koji upotrebljava svoj logički um, tada ćete uvidjeti da nema sumnje da su ovo vrlo snažne promjene na planeti - pa čak iako se dešavaju relativno rijetko u životnom vijeku planete.

Pogledajte sljedeće grafikone i uvidite ekstremne razlike između brzine pomaka sjevernog i južnog pola od 1930.g. Kao što se kaže... slika vrijedi više od 1000 riječi...

slika
© Modern Survival Blog

slika
© Modern Survival Blog

slika
© Modern Survival Blog

Kao što možete vidjeti, u današnje vrijeme se mnogo može vidjeti iz raznoraznih grafikona!

Uvidite da je magnetska os pod kutem, nagnuta, te da je prilično točna indikacija da je jedan dio planete "privlačniji" za tu os.

Mogu li na taj način pomaci zemljine kore, potresi i vulkani biti potaknuti drugačije nego na ostalom dijelu planete? Lokacija je zasigurno na vrhu Pacifika ( Pacific Ring of Fire ), te ide kraj Indonezije ( gdje su najaktivniji vulkani na svijetu ), kao i kroz dio planete gdje su najučestaliji potresi. To može biti i koincidencija, ali...

slika
© Modern Survival Blog

slika
© Modern Survival Blog

slika
© Modern Survival Blog

Jeste li nedavno pogledali na vaš kompas?

Slijedi pojašnjenje što se zapravo dešava pod našim nogama... dakle, tekući sloj je vanjski dio jezgre, a za unutrašnji dio se vjeruje da je sastavljen od željeza u krutom stanju, nikla i nešto malo teških elemenata. Pretpostavka koju ljudi rade je ta da je prijelaz između vanjskog i unutrašnjeg dijela jezgre gladak, poput slojeva u luku.

To je potpuno netočno, jer je struktura između tih dijelova vrlo kompleksna, i obično je mješavina između krutog, tekućeg i prijelaznog stanja - i koje mogu biti debljina od nekoliko desetina pa do nekoliko stotina kilometara. To i Coriolis efekt ( iskrivljenje putanje tijela unutar rotacije, Wikipedija ) uzrokuju povećanje vrtložnih struja u vanjskom dijelu jezgre, koje zauzvrat - stvara vrlo kompleksno magnetsko polje koje se neprestano mijenja.

Mnogi tekstovi prikazuju zemljino magnetsko polje slikovito kao da je magnet u obliku šipke postavljen između dva suprotna geografska pola, ali je to vrlo pojednostavljeni prikaz, dok je stvarno magnetsko polje vrlo teško opisati.

Istina je da je u ova današnja vremena predominantni smjer polja sjeverni pol, na sjevernoj hemisferi, ali jačina tog polja značajno varira od mjesta do mjesta. Ako napravite malo istraživanja magnetskog polja, otkrit ćete da postoje mjesta i lokacije na južnoj hemisferi koja imaju sjeverni polaritet ( i uvijek su ga imali ), kao i mjesta na sjevernoj hemisferi koja imaju južni polaritet.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: pon jan 24, 2011 12:10 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Novi članak ( još nepreveden za sada )...

http://www.sott.net/articles/show/22197 ... the-Skies-

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: pon jan 24, 2011 12:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Koliko sam ja razumeo, a gledao sam i na TV. Ta promena polova se u proslosti desavala vec, i to dosta puta. Zasto se sada pravi buka oko toga?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: pon jan 24, 2011 12:47 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Ovo moras prevesti

Gurdjieff
This energy is collected and preserved in a huge accumulator situated on the earth's surface. This accumulator is organic life on earth. Organic life on earth feeds the moon. Everything living on the earth, people, animals, plants, is food for the moon. The moon is a huge living being feeding upon all that lives and grows on the earth. The moon could not exist without organic life on earth, any more than organic life on earth could exist without the moon. Moreover, in relation to organic life, the moon is a huge electromagnet. If the action of the electromagnet were suddenly to stop, organic life would crumble to nothing.

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: pon jan 24, 2011 1:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 14, 2010 7:48 pm
Postovi: 348
Iz sesije od 11.07.1998.

Q: (A) Rečeno nam je da će doći do promjena magnetnih polja Zemlje. Da li to znači da
će se magnetni polovi zamijeniti?
A: Da.
Q: (A) U vezi te zamjene polova, da li će to biti potpuno okretanje polova?
A: Da.
Q: (A) Šta će se desiti unutar Zemlje što bi moglo izazvati tu promjenu magnetnih
polova?
A: To će biti izazvano remećenjem mineralnog sadržaja supstrata stijena, uzrokovanih od
strane interakcija Zemlje i spoljnih sila?
Q: (L) Kojih specifičnih vanjskih sila?
A: To smo već raspravili.
Q: (L) Šta će biti specifični mehanizam tih remećenja? Možete li opisati za nas korake o
tome kako će se desiti i odvijati ta razmjena polova?
A: Zamjena polova je u svakom slučaju ciklična, ti događaji uglavnom služe kao
prekidač mehanizma.
Q: (L) Dozvolite da vas pitam ovako: postoji li tu neki naboj koji se stvara u mineralnim
supstratima što zahtijeva ispražnjenje naboja, ili to postaje pokrenuto do tačke u kojoj se
dešava ispražnjenje naboja i onda se zamjenjuju mjesta? Da li je to ono o čemu
govorimo u smislu mehanizma?
A: Ispitajte šta je potrebno da se magnetizuje metal. Pitajte Arkadiusa.
Q: (A) Šta je potrebno da se magnetizuje metal? Treba da uskladi vrtenje atoma što znači
da treba da se udari metal ili treba da približi magnetnom polju. (T) Udaranje kao u
žarenju, ... grijući i udarajući metal ili stijenu izaziva da se kristalinska struktura
raspadne, tako da metal postane povodjiv. Onda svaki put kada je ugrijan, reformira se
sve dok se opet ne ohladi. (L) Da li je to ono o čemu govorimo ovdje?
A: Približno.
Q: (A) Netko može takođe imati spoljno magnetno polje da ga približi metalu. Ali,
odakle će doći?
A: Pogodite.
Q: (L) Val?
A: Sve je međusobno povezano.
Q: (T) Sad, ovo je samo misao: odakle bi takvo spoljno magnetno polje dovoljno snažno
da uradi nešto slično ovome došlo? Na Zemlji, ako ste pre-napunili i opteretili jonosferu,
vi kreirate jedno veoma intenzivno magnetno polje. To je ono što jonosfera u osnovi i
jeste. To je ono što je HAARP grupa programa ustvari jest. To je ono o čemu je Tesla
govorio – jonosfera – tamo se nalaze velika punjenja. (L) Da li je HAARP projekat
uključen ovdje?
A: Ne.
Q: (T) Oni se majmunišu okolo sa tim stvarima. (L) Da li ljudi koji su zaduženi za
HAARP projekat znaju za sve ovo i da li oni konstruišu taj HAARP da iskoriste tu
energiju na neki način?
A: Oni koji znaju su u fondaciji.
Q: (T) Da zaštite nas?
A: HAARP je za kontrolu uma. Uložene su nade da on može biti uspješan i u četvrtom
denzitetu takođe!
Q: Pa, ako su ti ljudi svjesni da se ta vrsta stvari može desiti ... nije važno. (A) Nama je
rečeno da ta magnetna remećenja su blisko povezana sa granicom prelamanja dimenzija i
denziteta, i vi ste nas pitali „šta je korijen prelamanja“ i to je realnost. Međutim, područje
( realm op.prev.) ima m na svom kraju. Da li to ima neke veze sa magnetizmom?
A: Granica prelamanja je kada se realnost poklopi za sve.
Q: (A) Da, ali zašto je ta smjena realnosti povezana sa magnetnim poljem smetnji? Šta je
veza?
A: Vaša fiziologija i vaša eterična orjentacija su obje čvrsto povezane u magnetno stanje
vašeg okruženja.
Q: (L) Dobro, ranije ste rekli da će se magnetna polja promjeniti...
A: Magnetni polovi će se promjeniti.
Q: (L) Dobro, šta će se desiti sa magnetnim poljima. Da li će se promijeniti na neki
način. Da li će se povećati, smanjiti... da li je to da bi se povećao stepen nečega drugog
nego pravca – pojačanje? (T) Da li će se nešto promijeniti u jačini polja?
A: Dozvolite nam da ilustrujemo: sad: Zemlja. [Krug je nacrtan sa radioaktivnim
šiljcima oko čitave površine.] Zemlja poslije: [Krug je nacrtan sa duplim radioaktivnim
šiljcima s tim da se oni na polovima duži od ostalih.]
Q: (T) Znači, isto je, osim što je veće?
A: Približno.
Q: (T) Da li vi indicirate da će magnetna polja biti snažnija?
A: Opsežnija i veća.
Q: (L) Šta je križ u sredini?
A: Referencna točka koordinatnog sistema. Vi ste netačno dodali kružnicu sa strane.
Linije magnetnog polja kruženja bi trebale biti prikazane dužim na polovima. „Vizir“ u
ilustraciji su zapravo samo reference za smjer. Q: (T) Da li to znači da će biti i snažnije?
A: Veće i opsežnije.
Q: (A) Ljudi rade u blizini snažnih magneta ili čak i mnogo snažnijim nego što je
zemljino magnetno polje, a još ništa im se nije desilo koliko vidimo.
A: Nije istina. Hemija tijela je izmijenjena. Nije dugog vijeka, ili trajne izloženosti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: pon jan 24, 2011 5:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 3:21 pm
Postovi: 177
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Koliko sam ja razumeo, a gledao sam i na TV. Ta promena polova se u proslosti desavala vec, i to dosta puta. Zasto se sada pravi buka oko toga?


to sto si gledao "na tv", treba da bude neki pouzdan izvor informacija, ili ti gledas neku televiziju koja objektivno izvestava?
Nikad se pre polovi ovako nisu pomerali, ali ce naravno pustiti na tv, logicno objasnjenje ove pojave, samo cekam da neko jos kopira link sa wikipedije, sa "naucnim objasnjenjem".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: pon jan 24, 2011 6:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
A tebi da budes bezobrazan daje pravo tacno sta?

Ja sam to gledao na TV jos 80-tih godina, to nije nikakvo novo saznanje. Cak kazu da je bilo i perioda kada nije bilo tacno odredjenih polova. I zato pitam: "Pa sta? Sta to tacno znaci za nas?"

Cinjenica je da za pomeranje polova znam odavno. Cinjenica je da geolozi i geofizicari sa tom teorijom barataju odavno. Postoje i knjige koje su odavno odstampane. Npr. "Tajna Atlantide" Ota Muka, mnoge "moderne" teorije se pominju . . . Svet nije nastao prekjuce.

Naravno, dzabe i knjige i sve nekome ko podleze trenutnom senzacionalizmu i ima pamcenje od 15 minuta, takav ne bi knjige citao pa sve da mu ih sa limunadom i keksicima serviras. Ali bi verovao Aleksima Djonsima i slicnoj menazeriji.

Kao sto kazu, od coveka koji nije procitao nijednu knjigu, gori je samo onaj koji je procitao samo jednu.

(ne kazem da si ti takav)

Licno, ne verujem nikome i nicemu dok sam ne proverim. Kada ne znam, pitam, pa uporedjujem, razmisljam.

I da evo vikipedije sa tom teorijom:

http://en.wikipedia.org/wiki/Geomagnetic_reversal


A Toda i Villy su vec lepo odgovorili. (bez panike, zavera, straha, chemtrailsa, Aleksa Djonsova, senzacionalizma . . . )


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: uto jan 25, 2011 1:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 3:21 pm
Postovi: 177
Sto se tice citanja knjiga....Imam komsinicu, bibliotekarku, procitala je , mislim sve sto postoji, a glupa je kao noc, njoj je izbor Obame dokaz, da su amerikanci dokazali demokratiju na delu.
Inace, wikipediju uredjuje ogranak CIA-e, cak je to receno u jednom mainstream mediju, kada se pricalo o biografiji Blera, i kako su morali da menjaju neke podatke , zbog izbora.
Da se spusti vanzemaljski brod iznad Splita, i da svi to vide, neko bi postavio link sa wikipedije,
"wikipedija.org/vanzemljaski-brod-iznad-splita-ponovo-se-pojavio

gde bi bilo naucno dokazano da je to fatamorgana zbog uticaja juznog solcijuma, kada se istocni vetrovi preklope sa polarnom maglom.
I onda bi se svi opustili, i shvatili , da je to normalno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: uto jan 25, 2011 1:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
O prirodnom fenomenu o kojem pricamo, se pricalo i teoretisalo davno pre vikipedije i samog interneta. Ali:

Citat:
Kao sto kazu, od coveka koji nije procitao nijednu knjigu, gori je samo onaj koji je procitao samo jednu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Pomicanje magnetskih polova Zemlje
PostPostano: uto jan 25, 2011 2:43 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet feb 08, 2008 10:55 pm
Postovi: 57
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Koliko sam ja razumeo, a gledao sam i na TV. Ta promena polova se u proslosti desavala vec, i to dosta puta. Zasto se sada pravi buka oko toga?

Buku mogu praviti samo (ja ih nazivam papagaji) jer to nisu nigdje culi niti su to potvrdili zvanicni izvori.
Za takve ovaj svijet ovakav kakav je jedino ispravan i normalan, a oni koji vide svu nakaradnost i naopakost ovozemaljskog sistema su nenormalni.
Pomjeranje polova nije nista neobicno, nenormalno i novo jer se isti procesi periodicno ponavljaju kroz citavu povjest nase planete.
Istina da ovakvi procesi uzrokuju mnoge probleme i nedace za stanovnike nase planete ali to ni na koji nacin ne donosi nikakav smak svijeta.
Promjena ce biti sasvim sigurno a kakvi i koliki tesko je precizno predvidjeti ali ja vjerujem da ljudski rod nemoze nize pasti nego sto je pa zato ocekujem izvjesni salto-mortale i put ka usponu covjecanstva i vracanju covjeka njegovom izvornom obliku.

_________________
miki90


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz