Sada je: sub apr 27, 2024 4:20 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 255 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: ned okt 25, 2009 7:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
Rosemary Ainslie Heater Circuit Replication

http://www.youtube.com/watch?v=Z84u7--u ... re=related

ovo izgleda takodje koristi princip koriscenja dela indukovane EMS...
u svim pricama oko free-energy sistema ovog tipa, sve se vrti oko tesle, rezonance, iskoristenja efekata "prelaznog rezima", visokih napona...
kao da je sve to ustvari... JEDNO 8)

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: pon okt 26, 2009 5:27 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri jan 28, 2009 11:58 am
Postovi: 11
Lokacija: Na Marsu
Jeste gledali na rubu znanosti...o bežičnoj energiji, neki njemački znanstvenicu su rekonstruirali tesline uređaje za prijenos i iskorištavanje enrgije neutrina? Šta mislite?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: pon okt 26, 2009 7:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Jeste gledali na rubu znanosti...o bežičnoj energiji, neki njemački znanstvenicu su rekonstruirali tesline uređaje za prijenos i iskorištavanje enrgije neutrina? Šta mislite?


Gledao i naravno da je moguće-free energy.
Jedini problem je taj što psihopate i korporacije nemogu zarađivati na takav način,nije za biznis,pa rade sve samo da se to potisne.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: pet nov 20, 2009 4:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
en1di0n je napisao/la:
Ajde molim Vas da ne laprdate od polju o kojem ne znate dovoljno. Mistificirate nešto što je matematički, fizički potpuno definirano.
Drugo odlučite se da li želite snagu ili energiju. Npr da bi se bilo kakvo polje koje ima energiju od 1 J (joule) promijenilo u npr. 1s (sekunda) potrebna je snaga od 1W (wat), ali ako istu energiju promjenite (preselite ili kako god izmanipulirate) u npr 1µs (mikro sekundi 1 x 10^-6 sec) onda je za to potrebna snaga od 1 MW. eto.
Što se tiče povratne EMF, istina je da ona ima visoki napon ali to je samo zato jer je promjena stanja brza.
slika

Teslin transformator je samo jedna od mnogih vrsti transformatora. Rezonantni transformator.
.
.
Nema velike mistifikacije tu.



Zaboravih objasnit tačnije o čemu se radi ovdje. Ova formula što si je naveo je ustvari formula za RL kolo spojeno na naizmjenični napon, za indukovani napon na zavojnici. Ima 2 verzije. Jedna je kad ideš računati preko fluksa pa imaš Ui=-N*(deltaFI/delta t) a druga je Ui=-L*(delta i/delta t) Ovo je već poznato.
Eh sad u čemu je mistifikacija oko svega toga. Pa zato što zaboravljamo PREKIDAČ! Ta formula ne važi za RL kolo sa prekidačom jer po toj formuli nikad nećeš izračunat i dobiti veći napon od napona izvora, a u praksi on jest veći od napona izvora i to npr. 100 puta ali ne na zavojnici nego na prekidaču. Zato je Tesla punio kondenzator tako što ga je spajao paralelno PREKIDAČU a ne zavojnici. Da bi osigurao max iskorištenje i punio kondenzator do max napona, pobrinuo se da ima regulaciju broja obrtaja rotacionog prekidača i da s njim podesi rezonancu ulaznog induktiviteta (prigušnice) i primarnog kondenzatora.
Taj se napon ne pojavljuje zbog velike promjene struje, nego zbog promjene otpora kod otvaranja prekidača! Realni prekidač ima 2 stanja zatvoren = mali otpor (<0,1om) i otvoren = veliki otpor (>10Goma).
To današnji elektronski prekidači još nemogu dostići, jer nema tog elektronskog prekidača koji će izdržat 500A a da na njemu nije napon veći od 1V !!! Zato su veliki gubici na iskrištima koji se danas koriste u izradi TeslaCoil. Pa prelazni otpor iskrišta je sam Tesla rekao da je reda oko 10 oma.
Ako sad ubaciš u igru Lenzovo pravilo koje nije ništa drugo do III Njutnov zakon za elektrotehniku, onda bi pravilo glasilo ovako : "napon na prekidaču će biti takav da će se protiviti promjeni struje odnosno težit će da održi konstantnu vrijednost struje u kolu" . To ti automatski kaže da će i pri vrijednostima struje od 1mA napon NA PREKIDAČU biti ogroman jer je prelazni otpor iz vodljivog u nevodljivo jako velik! Taj napon kad je kolo otvoreno je ustvari napon na induktivitetu u seriji sa izvorom
To je ta povratna EMF koja se nalazi na prekidaču, odnosno zavojnici , jer kad prekidač otvori, gotovo trenutno se pojavi taj impuls visokog napona i sad induktivitet predstavlja jako veliki otpor za njega i ne ide tamo , nego ga privlači kondenzator, i kondenzator se puni. To je ono što vam cijelo vrijeme pokušavam objasniti. Barem trudim se :D

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: čet dec 17, 2009 9:54 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet dec 17, 2009 9:49 pm
Postovi: 1
Pozdrav svima. Tema je odlična. Zanima me je li netko imao iskustva sa tzv. Teslinim purpurnim pločama (plates). Naletio sam na to na netu pa me zanima ima li netko praktičnog iskustva s tim. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: sri dec 23, 2009 11:24 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Evo, stavio sam i dosta tekstova o Tesli i alternativnoj energiji ovdje, pa neka posluži svima koji proučavaju ove stvari:

Kod:
http://www.4shared.com/dir/8785385/8fac2f71/sharing.html


:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: ned jan 03, 2010 1:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
Jack987 je napisao/la:
Evo, stavio sam i dosta tekstova o Tesli i alternativnoj energiji ovdje, pa neka posluži svima koji proučavaju ove stvari:

http://www.4shared.com/dir/8785385/8fac2f71/sharing.html

:mrgreen: :wink:


Hvala Jack987. Još samo kad bi neki to i pročitali, pa i štogod upitali. Ja sam probao pitati na jednom elektroničkom forumu o Teslinom patentu bobina 649250, i dobio sam odgovor da je to probano i da ne odgovara i da ima bolje :D što nije istina, jer valjda onaj ko je izmislio trofazni sistem i sve ostalo vezano za tehniku visokog napona i visoke frekvencije ZNA šta je najbolje za primjeniti. Poenta je da je danas u primjeni sve samo do trofaznog sistema (do 1890) a ostalo imamo srece da nisu razumjeli pa su objavili u patentima, inace da su razumjeli vjerujem da ne bi ni objavili dosta patenata koji su danas dostupni.
Zašto je Tesla poslije trofaznog sistema prešao na jednofazni?? Mora da je imao debeo razlog, jer u njegovim kasnijim patentima sve su jednofazni motori, koji nisu ni nalik ovim današnjim i nema ih u školskim udžbenicima.
Morate čitati i probati razumjeti, inače čitate u prazno :D

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: sri jan 06, 2010 2:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
DelijaTZ je napisao/la:
napon na prekidaču će biti takav da će se protiviti promjeni struje odnosno težit će da održi konstantnu vrijednost struje u kolu" .
To automatski kaže da će i pri vrijednostima struje od 1mA napon NA PREKIDAČU biti ogroman jer je prelazni otpor iz vodljivog u nevodljivo jako velik! Taj napon kad je kolo otvoreno je ustvari napon na induktivitetu u seriji sa izvorom.
To je ta povratna EMF koja se nalazi na prekidaču, odnosno zavojnici , jer kad prekidač otvori, gotovo trenutno se pojavi taj impuls visokog napona i sad induktivitet predstavlja jako veliki otpor za njega i ne ide tamo , nego ga privlači kondenzator, i kondenzator se puni.
To je ono što vam cijelo vrijeme pokušavam objasniti. Barem trudim se :D

delija, tvoja prica mi je apsolutno teorijski jasna, a kakav bi to elektronicar bio da je suprotno 8)
pa sve si rekao... manje vise... cak mozda i previse 8)
ali da li se i danas moze doci do zivinog obrtnog/rotacionog prekidaca?
jasno mi je zasto tranzistori i ostale aktivne elemente ne mogu da se koriste ali ima li neka alternativa za rotacioni prekidac???
sta obrce rotacioni prekidac, jel moze bilo koji motor, koji ima regulaciju brzine radi podesavanja rezonance kola?
ja se malo igram sa drugim slicnim stvarima ali ova stvar sa kalemom, kondenzatorom i prekidacem i indukovanom kontra EMS ili kako je god zvali bas je luda prica... odavno to znam... da se ne ponavljam... prelazno stanje, skoro bez potrosnje struje 8) i koriscenje potencijala kontra EMS da se podize napon na kondenzatoru... nesto mi tu jos nije jasno oko smerova el.-magn. polja a sami mtim i indukovane struje i napona ali ajde da to zanemarimo, verovatno ima nacina da se to ispegla...
jesi li pokusavao da nadjes rotacioni prekidac , jesi li probao nesto oko ovoga?
imas li ideju moze li nesto da koliko-toliko zameni roto prekidac?

i da te mnogo pozdravim :occasion5:

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: sri jan 06, 2010 2:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
DelijaTZ je napisao/la:
Poenta je da je danas u primjeni sve samo do trofaznog sistema (do 1890) a ostalo imamo srece da nisu razumjeli pa su objavili u patentima, inace da su razumjeli vjerujem da ne bi ni objavili dosta patenata koji su danas dostupni.
Zašto je Tesla poslije trofaznog sistema prešao na jednofazni??
Mora da je imao debeo razlog, jer u njegovim kasnijim patentima sve su jednofazni motori, koji nisu ni nalik ovim današnjim i nema ih u školskim udžbenicima.
Morate čitati i probati razumjeti, inače čitate u prazno :D

daj bre delija, gledao sam u ove recenice 5 sati :)

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: sri jan 06, 2010 4:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
ras je napisao/la:
delija, tvoja prica mi je apsolutno teorijski jasna, a kakav bi to elektronicar bio da je suprotno 8)
pa sve si rekao... manje vise... cak mozda i previse 8)
ali da li se i danas moze doci do zivinog obrtnog/rotacionog prekidaca?
jasno mi je zasto tranzistori i ostale aktivne elemente ne mogu da se koriste ali ima li neka alternativa za rotacioni prekidac???
sta obrce rotacioni prekidac, jel moze bilo koji motor, koji ima regulaciju brzine radi podesavanja rezonance kola?
jesi li pokusavao da nadjes rotacioni prekidac , jesi li probao nesto oko ovoga?
imas li ideju moze li nesto da koliko-toliko zameni roto prekidac?

i da te mnogo pozdravim :occasion5:

pozz ras,
alternative za rotacioni prekidač nema nažalost, barem ja nisam našao, a nije ni Tesla preporučio. Kod Tesle je prvo bio obični rotacioni prekidač sa četkicama i kolektorom koji ima na sebi mnogo lamela tako da realizuje 24-polni prekidač, znači jedan obrtaj daje 24 prekida, 10 obrtaja 240 prekida itd. Kolektor nije bio minijaturan nego promjera barem 15 do 20 cm. Mana je bila trošenje četkica i zagrijavanje zbog trenja pa je prešao na tečni metal - živa Hg, što se vidi iz hronološkog redoslijeda patenata, a to mu je dalo veću frekvenciju prekida od 1000 pa do čak 5000 prekida u sekundi :D I još nešto, sa ovim novim , nije mu trebala željezna jezgra na ulaznom induktivitetu, jer je sad povećao rezonantnu frekvenciju, nije više 225 Hz , nego je npr. 5000 Hz :D
Ja sam sebi napravio ovaj sa četkicama , dobar je za učiti i za skontati gdje, šta , kako?
Zašto sam rekao da nema alternative, pa zato jer elektronika nudi MOSFET i IGBT koji ti jednostavno pojedu više od pola energije koja je na raspolaganju, imaš odmah problem grijanja i to veoma jakog grijanja reda više od 1kW, jer se radi o strujama čiji špic pražnjenja kondenzatora preko primara ide oko 500 A , a to se ponavlja recimo svakih 5ms i nema tu vremena za hladjenje :D !
Podešavanje rezonancije može se izvršiti i preko induktiviteta (uvlačenje jezgre) i sa regulacijom brzine obrtanja motora. Najbolje je oboje primjeniti, podesiš da se motor vrti npr. 10 puta u sekundi, to ti je 600ob/min, što nije nikakav problem sa stanovišta motora, i onda podešavaš rezonanciju ulaznim induktivitetom jer ti je primarni kondenzator fiksan, ne mijenjaš njega. Jednostavno prvo proračunaš kolika bi mogla bit rezonantna frekvencija, pa onda podešavaš npr. 0,5H i 1uF daju rezonanciju na f=225Hz
kad to uštimaš ideš na optimizaciju sekundara sa primarom, odnosno labave veze između njih, spiralni oblik koji ide u visinu, odnosno dobiješ nešto kao zarubljeni konus. Ali to opet nije minijatura, radi se o sekundaru promjera par metara :D Ostalo ćeš već skontat , drago mi je da si pitao :P

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: sri jan 06, 2010 4:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
ras je napisao/la:
DelijaTZ je napisao/la:
Poenta je da je danas u primjeni sve samo do trofaznog sistema (do 1890) a ostalo imamo srece da nisu razumjeli pa su objavili u patentima, inace da su razumjeli vjerujem da ne bi ni objavili dosta patenata koji su danas dostupni.
Zašto je Tesla poslije trofaznog sistema prešao na jednofazni??
Mora da je imao debeo razlog, jer u njegovim kasnijim patentima sve su jednofazni motori, koji nisu ni nalik ovim današnjim i nema ih u školskim udžbenicima.
Morate čitati i probati razumjeti, inače čitate u prazno :D

daj bre delija, gledao sam u ove recenice 5 sati :)


Jesi li gledao zato što si skontao, ili si gledao zato što nisi mogao skontat :D Ako ne vjeruješ, samo lijepo pročitaj patente i probaj skontat.
Tesla je razmišljao ovako : "Što će mi veza sa 4 žice između generatora i motora kad mogu dvije?" I onda patenti su tu o jednofaznim motorima, i to vrlo ekonomičnim kakvih nema opisanih u udžbenicima.
Pa je onda razmišljao : "A možel samo kroz jednu žicu?" Pa imate isto tako lekcije u kojima je i to opisao.
I na kraju misao "A što će mi uopšte žica kad mogu kroz zemlju, vazduh ili more?" I to imate patente , i njegove zamisli koje su vrlo realne, samo nekome nije stalo da se to realizuje i da se to primjeni.
Mislim da ako je dokazao i demonstrirao da može kroz jednu žicu, onda može i kroz zemlju i ostalo, jednostavno isti je princip ostalo su nijanse :D

Pa zamisli samo npr RLC kolo, mi računamo imaginarnu snagu i dobijemo da je veća i stotine puta od realne a u to ne vjerujemo , a kad priključiš instrument on mjeri stvarno ogroman napon na kondenzatoru , i to je realan napon, ko ne vjeruje nek proba pipnuti ako smije :D

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: čet jan 07, 2010 9:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
DA LI TKO IMA SNIMKU DANASNJEG DOKMENTARCA S hrt2 tESLA

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: čet jan 07, 2010 10:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
ne mogu da verujem
nigde nema, ili ja ne mogu da nadjem, prevod teslinih patenata na srpski
pa jel to moguce? :shock:

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: čet jan 07, 2010 11:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
moguce... pa netko je davno rekao nistu ga mogli kontrolirati, ali zato su sve oko njega......
zaista bi volio vidjeti ovaj dokumentarac... prikazan danas putem hrt2 programa.

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: čet jan 07, 2010 11:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
mozda je i bilo al evo ponovo, 136 teslinih patenata, od toga 112 (113) americkih:
http://keelynet.com/tesla/

evo citao sam sve ponovo, da bilo je, galaksija dao link odmah na pocetku 8)
ako ima neko zaludan mogao bi da prevede 8)
ni ne sluti kakvo bi dobro svetu i nama zaludnima :mrgreen: ucinio... :D

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Zadnja izmjena: ras; pet jan 08, 2010 12:31 am; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: pet jan 08, 2010 12:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
da li, koicidencija?! podsjeca na teslinu zavojnicu


_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: pet jan 08, 2010 12:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 07, 2006 1:05 pm
Postovi: 382
Lokacija: Srebrenik, BiH
Snimio sam, ništa bombastično.

Tip dao sebe da otkrije obrtno mag. polje u kojem eto sada mi lafo uživamo i svi živimo savršene živote uz TV, računare i sijalice.

Ma milina, živimo ko Tesla i umrijet ćemo ko Tesla :)

Nije do Tesle, samo kažem - meščini u banani smo par godina čim nam ni Tesla nije ono respekt...

_________________
♫ U tako malo nota reći toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: pet jan 08, 2010 10:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
DelijaTZ je napisao/la:
Uočite kako svjetiljke rade iako je električno kolo standardni kratki spoj. Pa kako svijetle ??
Pa spojene su na longitudinalni napon, ili ti podužni napon koji je puno veći jer je omjer napona i frekvencije puno veći.
Uzmimo današnju mrežu, iako imamo 380kV mrežu dalekovoda frekvencija od 50 Hz je toliko niska da podužni napon iznosi oko 0,25V/m
Ako uzmemo Tesla coil od 380kV na sekundaru i frekvencije 50kHz onda je podužni napon 250V/m što je sasvim dovoljno za neki potrošač :D

pa sve si rekao :glasses7:

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: pet jan 08, 2010 11:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
DelijaTZ je napisao/la:
pogledaj samo sliku br. 43 sa onim konusnim oblikom sekundara i objašnjenje dole ispod u vezi toga sve do sljedeće slike. i ako to skontaš onda si više od pola uhvatio šta je pisac htjeo da kaže.
http://www.tfcbooks.com/tesla/nt_on_ac.htm#43

delija,
evo da probam da objasnim, manje se razumem pa ce mozda moje objasnjenje biti lakse

znaci ovako...
sustina je u karakteristikama L-C kola
kod RL kola prvo se javi NAPON tj. napon prednjaci struji
kod RC kola prvo se javi STRUJA tj. struja prednjači naponu

sta mi treba da uradimo?
pa samo da ne dozvolimo da u slucaju R-L kola protekne struja vec da u trenutku priblizno MAKSIMALNOG NAPONA KADA STRUJA JOS NIJE POTEKLA TJ. POTEKLA JE SAMO NA TRENUTAK DOVOLJAN DA SE NA KRAJEVIMA KALEMA JAVI NAPON (POTENCIJAL), ISKLJUCIMO KALEM SA IZVORA I ISTOVREMENO SPOJIMO KONDENZATOR DA "POKUPI" POTENCIJAL KOJI JE KALEM DOBIO. KALEM JE ZNACI NAPUNJEN SAMO POTENCIJALOM SKORO BEZ UTROSKA STRUJE I PRAZNIMO GA KROZ KONDENZATOR (TJ. PUNIMO KONDENZATOR) REALNOM STRUJOM IZ KALEMA KOJA JE POSLEDICA NAPONA (POTENCIJALA) DOBIJENOG SA MINIMALNIM UTROSKOM STRUJE.
I TO RADIMO U KRUG :glasses7:
mehanicki rotirajuci prekidac, ili bilo koji drugi prekidac sa MALIM PRELAZNIM OTPOROM, odredjuje ovaj ritam i njegova brzina/frekvencija prekidanja mora da bude uskladjena sa karakteristikama RLC kola.

ako kroz kolo ne protice KONSTANTNO struja, tj. ako je za pravljenje NAPONA dovoljno da protekne struja recimo 1000 puta manja od "maksimalne" to onda znaci da nam mala baterija od 9V teoretski moze pokretati jednosmerni motor od..hmmm.. pa recimo 100W, a verovatno da je odnos i mnogo bolji...
mozda baterija od 9V moze na ovaj nacin pokretati jednosmerni motor od 1000W isto onoliko dugo vremena koliko bi pokretala i mali motor od 100mW kada je prikljucen na bateriju SVO VREME!!! sto ubija potencijal!!! 8) sto izbegavamo u gornjem slucaju...
ako je tako onda akumulator od 50-60Ah moze, na ovaj nacin-reaktivnom energijom, pokretati auto mozda i hiljadama puta duze jer moze dati visestruko vecu reaktivnu snagu :)

znaci koristimo REAKTIVNU energiju sto veci procenat vremena, tezimo da to bude 100%
naravno da ne mozemo da postignemo 100% ali i sa 90 ili 95% stvar je fantasticna

delija, ispravi me gde gresim , sigurno negde gresim 8) , odnosno daj jos neke napomene
samo i dalje mi je malo nejasno oko smera indukovane kontra EMS iz kalema ali dobro... verovatno jos nisam sve ukacio #-o
e sad... kako to napraviti... :-k #-o :shock:

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nikola Tesla
PostPostano: sub jan 09, 2010 1:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 6:42 pm
Postovi: 62
ras je napisao/la:
[mehanicki rotirajuci prekidac, ili bilo koji drugi prekidac sa MALIM PRELAZNIM OTPOROM, odredjuje ovaj ritam i njegova brzina/frekvencija prekidanja mora da bude uskladjena sa karakteristikama RLC kola.

znaci koristimo REAKTIVNU energiju sto veci procenat vremena, tezimo da to bude 100%
naravno da ne mozemo da postignemo 100% ali i sa 90 ili 95% stvar je fantasticna

delija, ispravi me gde gresim , sigurno negde gresim 8) , odnosno daj jos neke napomene
samo i dalje mi je malo nejasno oko smera indukovane kontra EMS iz kalema ali dobro... verovatno jos nisam sve ukacio #-o
e sad... kako to napraviti... :-k #-o :shock:

Bravo ras , skontao si vezano za reaktivna-aktivna i uspio si zatvoriti krug do kondenzatora ali si se tu zaustavio :D Dobro razmišljaš i uzeo si u obzir da tu imamo prekidač kojim štimamo rezonanciju. Skontao si prvi stepen pojačanja, ali Tesla coil je dvostepeno pojačalo (može bit i jednostepeno) ! Da nastavim dalje objašnjavat pa pokušaj upratiti.
Još nešto pitaš za smjer EMS, nije ni bitan ionako je to izmjenična struja, gledaj to tako :D Bitno je da kondenzator dobije napon, a kojeg je smjera nije bitno :D
Kad naštimamo rezonanciju a imamo ulazni induktivitet sa Q faktorom 200, to nam kaže da na kondenzatoru možemo imati max napon Uc=Q*Uizvora ali problem sa druge strane je da npr pri rezonantnom frekvenciji f= 200 Hz i pri Q=200 propusni opseg je samo ∆f=1 Hz i sad shvataš problem regulacije i postizanja rezonancije ! Moram biti unutar 200+/-1 Hz ako hoću makar pola snage !!!
Prvi stepen si skontao, to je vezano za relaciju (Izvor)-(zavojnica(sa jezgrom))-(prekidač) -(kondenzator +primar) . Drugi stepen je vezan za prenos sa primara na sekundar! Primar je samo 3 namotaja bakarne žice vezano blizu npr. 5 namotaja sekundara, a sekundar ima npr. 50 namotaja. To znači imam 45 namotaja koji nemaju nikakve veze sa primarom, pa šta će oni onda , zbog čega??? Pa da bi imao serijsko RLC kolo i još jednom povećao napon opet Q puta!
Bolje rečeno onih 5 namotaja sekundara što su u vezi sa primarom su ustvari izvor, a onih 45 su zavojnica, ali sada bez jezgre, jer smo otišli na visoke frekvencije(nećemo gubitke) i još imaš kondenzator ali ne obični nego jednu sferu ili polusferu. Eto jedno kompletno RLC kolo ali otvorenog tipa :D nije standardno kao u školskim udžbenicima ali opet pojačava napon na isti način.
Treba napomenuti da će Q faktor ovdje biti mnogo veći , prvo zbog frekvencije 50kHz a drugo zbog širine sekundara (par metara) odnosno njegovog induktiviteta iako nema jezgro! Npr. neka je Ls=50mH (onih 45 namotaja) i neka je otpor provodnika sekundara 10 oma dobiješ da je Q faktor sada Q=1570 puta :D
Sada kad pogledaš idealan slučaj neka imam izvor 24V i neka je prvi stepen pojačanja 200 a drugi 1500 onda max izlazni napon će biti 24*200*1500=7,2 MegaVolta :D A ti onda lijepo kažeš , Hvala ti Tesla ne treba toliko , bit će mi dovoljno oko 400kV jer to je pri frekvenciji od 50kHz podužni napon od 266V/m.
Eto dao sam Vam svašta na razmišljanje.

_________________
Tesla : "The Hertz wave theory of wireless transmission may be kept up for a while, but it will be recognized as one of the most remarkable and inexplicable aberrations of the scientific mind which has ever been recorded in history."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 255 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 77 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz