Sada je: čet mar 28, 2024 11:32 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Arthur Janov
PostPostano: pet dec 28, 2012 1:55 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet dec 28, 2012 1:33 pm
Postovi: 1
pozdrav,
ja sam novi na forumu, citam vas evo vec nekoliko mjeseci ali iz razloga sto studiram nisam bas azuran u svojoj posveti ovom forumu :( nego, citao sam i ouspenskog i gurdjijeva a i castanedu.. sad ne znam koje teme su jos aktivne jer mi je ovo prva registracija na neki forum a vidio sam na nekim drugim da se tamo neke teme "ugase" tj nema daljnje rasprave.. zato sam odlucio da zacnem jednu novu temu.. trazio sam da li postoji ova tema i nisam nasao :) naime ja studiram psihologiju i slucajno sam naletio na knjigu primalni krik od arthura janova.. veooooma mi se svidjela jer udovoljava mojoj nezasititoj radoznalosti, znate stav: ovo ne moze ba biti sve onako kako ove religije propagiraju.. radi se o tome da se prekrati put do "esencije" do "sustine" ako se dobro sjecam ovo dr je gurdjijev izraz.. janov koristi samo jednu tehniku za razbijanje licnosti.. naime izravno i direktno suocavanje sa uzasom kojeg nosimo u svojoj podsvijesti.. ovo samo da se otvori tema.. mislim da nesto vise o janovu mozete naci na internetu :)
da napisem kako je on dosao do toga :)
jedan klijent kojeg je imao pricao mu je o tome kako mu se iz nekog razloga svidjela neka scena iz nakve predstave, radi se o tome kako je glumac, onako odrastao, zvao svoje roditelje ali djetinjim glasom.. janov mu je iz nekog razloga predlozio da pokusa isto to i nakon malkice ubjedjivanja klijent pristane.. desilo se nesto straosno :) nakon par minusta "zvanja" bukvalno uzvikivanja mama, tata.. klijent se poceo tresti, drhtati, ispustati cudne neartikulisane zvukove.. pao je na pod te poceo da mlatara ekstremitetima kao malo dijete.. nakon tog "mucenja" koje je potrejalo 10-tak minuta, kriknuo je tako glasno da su prozori zacvokotali.. nakon toga samo sto je rekao bilo je "ponovo sam ziv, ponovo osjecam".. janov je na osnovu ovog i mnogih dr slicnih slucajeva stvorio svoju teoriju primalnog krika pomocu koje on ljude upoznaje sa "malom djecom" koja ih cekaju u njima samima..


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz