Sada je: sub apr 27, 2024 7:14 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Bratski pozdrav, @capricorne, silo Saturna-Chronosa!

Dobrodošao na forum i puno hvala za ove slike. Ovu prvu sam već vidio na nekom forumu, skinuo je na hard, ali sam ju izgubio kada sam mijenjao komp. Na prve dvije se jasno vide operativni alati masonerije. U spekulativnoj, filozofskoj masoneriji svjesni smo moralnih pouka koje ti alati skrivaju.

Na zadnoj slici, na kapitelu stupa vidimo amblematski prikaz evanđelista sv Marka. To je krilati lav s aureolom koji drži otvorenu knjigu. Mislim da je suvišno govoriti koliko je ovaj simbol potekao iz mitova koji skrivaju astroteološko znanje.

Ova ulica Nušićeva,... hm... Sjećam se mauzoleja Branislavu Nušiću u obliku piramide na Beogradskom groblju (mislim da je slika postana negdje na prvim stranama threada). Da li je to isti Nušić po kojem je ulica dobila ime?

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika


Prekrasna rozeta iz Đakovačke katedrale. Vrhunska geometrija. U centru isijavanja - spiritualno sunce, budno oko Velikog Arhitekta Kozmosa između dvije krajnosti Alfe i Omege.



slika


Obelisk negdje na Samoborskoj ulici u Zagrebu. Nisam slikao sam, već sam našao sliku na nekom blogu. Nikad nisam čuo za ovaj obelisk ali čini se da je najveći obelisk u Hrvata. Barem od onih koje sam ja vidio na slikama ili uživo. Ovaj je u egipatskom stilu, trapezasta baza a piramideon na vrhu. Pitam se kojim povodom je podignut. Sa ove strane nema nikakvog znaka ni natpisa.



Rijeka, toranj, korzo:

slika

Iako je simbol dvoglavog orla korišten još od preddinastijskog Egipta i Babilona, nalazimo ga u nekoliko stupnjeva crvene masonerije, no bez obzira kakvo tumačenje u svjetovnoj okolini poprimio, arhetipski se radi o pomirbi polova. Jedinstvo u duha i duše u tijelu. Tijelo je fiksno, ono nosi i duh i dušu. Orao ima jedno tijelo, ali dvije glave (duh i duša). Alkemijski, radi se o sumporu i živi (dvije glave) u fazi konjukcije, dok je sol samo tijelo orla. Tri principa stvaranja i postojanja sumpor, živa i sol su arhetipsko trojstvo koje ova ptica prikazuje. Ptica je okrunjena jednom krunom – jedinstvo. Razlijeva neku tekućinu iz vrča: voda ili mlijeko? Ili neka alkemijska alegorija?


Kameni zmaj u kuli dvorca u Valpovu:

slika


slika

Knjiga amlema Lucasa Jennisa „De Lapide Philisophico“ (1625). Zmaj koji grize vlastiti rep. Iako ovaj zmaj s kule u Valpovu ne grize svoje rep, simbolika je i dalje arhetipska. Po mom mišljenju, heraldička simbolika srednjeg vijeka je profanirana alkemija. U alkemiji susptancu koja predstavlja početak i kraj Velikog Djela nazivamo „Azoth“. Prvo slovo riječi, A je početak hebrejske, latinske i grčke abecede. Slovo Z je kraj latinske abecede. Slovo O je kraj grčke abecede, slovo T ili Tau je kraj hebrejske abecede. U ovoj riječi imamo ukodiranu simboliku neprekidnosti procesa spiritualizacije materije i materijalizacije Duha. Azoth je supstanca Filozofa, vrhovni božanski Merkur koji se nalazi u svemu (duh, duša, tijelo). Jedan od načina kako su alkemičari prikazivali ovaj princip je gnostički Ouroboros – zmija ili zmaj koji grize svoj rep. Riječ je o nužnosti ciklusa i pretvorbi iz višeg u niže i obratno. U čisto gnostičkom smislu, riječ je o jedinstvu materije i duha, odnosno besmrtnosti jednog i drugog.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Pročelje crkve Sv. Petra i Pavla, sv. Petar u Šumi:

Pavlinski grb:

slika

„Cijeli grb povezan je sa svetim pustinjacima iz prvih kršćanskih vremena, na čelu s njihovim patrijarsima: sv. Pavlom i Antunom Pustinjakom, začetnicima kršćanskoga anahoretizma, prvog oblika duhovnog života.
Sveti Pavao Prvi pustinjak je za Pavlinski red patrijarh kao što je Abraham za Božji narod. Rođen u Egiptu, živio je u vremenu rimskih careva od Decija do Dioklecijana, i strašnih progona kršćana. Da se ne odrekne Isusa Krista ostavio je svoje veliko imanje šogoru i otišao je u pustinju gdje je do konca života živio isposnički, u samoći i kontemplaciji. Hranio se je plodovima palme, a gavran mu je donosio koricu kruha.
Sveti Antun opat, taj slavni Antun Pustinjak, zvan i Veliki, također je rođen u Egiptu, nadomak obala Crvenoga mora. I on je veći dio života živio isposnički, u samoći i kontemplaciji u pustinji, nastanjen u jednoj špilji. Kad je posjetio Pavla Pustinjaka tada je gavran, koji je svakoga dana dolijetao, podijelio porciju kruha. Pavao je umro u dubokoj starosti, a pokopao ga je Antun uz pomoć lavova koji su iskopali raku.“

Odlomak preuzet sa :
http://hakave.org/index.php?option=com_content&view=article&id=4696:reportaa-sveti-petar-u-umi--qkrasna-zemljo-istro-milaq&catid=58:ljubomir-krinjar&Itemid=52

Dakle, gavran hrani dva pustinjaka koricom kruha. Pustinjaci su prikazani kao lavovi. Korica kruha je spiritualna hrana – mana koja potječe s Nebesa (Keter). Gavran sa vrha krošnje nosi spiritualnu hranu ovisnim pustinjacima. Lavovi predstavljaju suprotstavljene sile Hokmaha i Binaha na Drvetu Života, dok je gavran na vrhu krošnje sam vrh svete trijade.

slika


Promatrajući pročelje cijele crkve primjetio sam određeni geometrijski uzorak:

slika


Ispričavam se na lošoj grafičkoj prezentaciji, ali mislim da je ideja jasna.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Oznaka za granicu ilirskih pokrajina u Novom Zagrebu:

slika


Obelisk ili piramida sa okom na vrhu?

Ako uzmemo u obzir da su mnogi okultni dijagrami i sheme zapravo sheme analogne ljudskoj anatomiji, onda možemo zamisliti Čovjeka kao cijeli obelisk sa kvadrom za bazu (materija), prizmom za duševni dio a kuglom za spiritualni dio (kugla nema bridove i širi se izvana prema unutra - duh je sveprisutan).

Ako ovo ovako shvatimo, onda dolazimo do svetog broja 3. Tri principa stvaranja u alkemiji: sumpor = duh, živa = duša, sol = tijelo.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika


Mauzolej francuske plemenite obitelji De Piennes u Vrbovcu. Budući da živim u Vrbovcu oduvijek bi se pri prolasku grobljem divio arhitekturi i mistici ovog mauzoleja. Podsjeća na egipatsku mastabu u donjem dijelu sa sumeranskim ziguratom na vrhu. Zanimljivo je da se na završetku mastabe uzvišenje od SEDAM stepenica (stepenište prema metafizičkom Nebu i savršenstvu). Ljestve i zigurati od sedam stepenica su u drevna vremena i inicijacijskim misterijama predstavljali sedam tradicionalnih planeta vidljivih golom oku za koje se u tajnim učenjima simbolički govori da predstavljaju niz nebeskih tijela iza kojih se nalazi Osmo Nebo (naziv iz Corpus Hermeticuma). Inicijat (njegova duša) se u misterijima Mitre simbolički i progresivno penjao stepenicama sedam planeta odnosno bogova i njihovih utjecaja da bi na kraju došao do neba iza neba, gdje se nalazi izvor svog znanja i stvaranja, spiritualno sunce. Slično učenje postoji i u masoneriji (stupanj pomoćnika), samo što je ono ilustrirano pomoću sedam liberalnih znanosti (zadnji uspon) koje inicijat treba izučiti da se pročisti i usmjeri prema prozoru koji vodi k Velikom Arhitektu.

slika

Zanimljivo je također da se u mauzoleju de Piennesa na stropu nalazi kupola presvučena u mozaik od 24-karatnog zlata. Metal u alkemiji koji odgovara Suncu je zlato. Sunce na stropu se nalazi točno u sredini mauzoleja, okruženo sa 6 drugih stupova. 6 stupova + sunce = sedam planeta, sedam metala, sedam procesa u dobivanju Kamena. Crni kamen = nigredo faza Velikog Djela (truljenje), inicijalna faza kojom vlada Saturn ili Smrt. Iz te faze mraka i kaosa, slijedi buđenje i transformacija.

Mauzolej su gradili zagrebački arhitekti Hugo Ehrlich i Viktor Kovačić. U mauzoleju je 1911. godine pokopan donator, francuski markiz Eugène d'Halwin de Piennes. Mauzolej je sagrađen od švedskog granita.


Gabonjin, otok Krk - crkva sv. Petra:

slika


Zanimljiva koincidencija. Ovih sedam prečki podsjećaju na masonski uspon stubištem prema Velikom Arhitektu do kojeg vodi prozor na vrhu stubišta.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:45 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika


Dom Williama Fellera (američko-hrvatski matematičar), Tomislavov Trg. Vila u secesijskom stilu.

Lik Božice(?) koja proizvodi vjetar. Sa svake njezine strane nalaze se petokrake ruže, simboli Božice, tj. pasivnog polariteta kozmosa i čovjeka. Zanimljivo je da se invertirane ruže od pet krakova nalazu unutar prve ruže. Uspravni i obrnuti pentagram? Božanski omjer Phi?


slika


Iznad prošle fasade nalaze se ponovno simboli Božice i lunarne energije. Petokraka ruža i ženski lik.


slika


Glava s krilima. Zmije kao u kaduceju se omataju oko središta, čak se nalaze i u kosi. Lice djeluje hermafroditski. Također simbol Božice mada zmija ima mnoga druga značenja.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:47 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Zagrebačka katedrala

Građena od kraja 12. stoljeća pa sve do 1217. Stil: romaničko-gotički.


Maskaroni na vanjskim fasadama:


slika

slika

slika

slika


Grb Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije (lijevo) i Pečat zagrebačkog kaptola (desno):


slika


Primjetite petokrake uzorke. Petokrako lišće na vrhu u liniji, pentagram na grbu i na pečatu Kaptola.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika


Zmajevi na zaglavnom kamenu svoda katedrale. Isprepletni kao zmije polariteta.


slika


Oltar Sv. Marije Kraljice. Osmokraka zvijezda pred oltarom.


slika


Freska na svodu kapelice - Krist u mandroli, zvijezde osmokrake.


U hermetizmu znamo da broj 8 predstavlja regeneraciju-uskrsnuće, beskonačnost i mudrost, što su božanski atributi Logosa ili Kozmičkog Sina - spiritualnog Sunca. Ove zvijezde imaju 8 krakova. Odnose se na Hermesa-Krista, odnosno trostruki Um-Razum-Logos u čovjeku. 8 isto tako podsjeća na vertikalni matematički znak beskonačnosti, što će reći da je uspon prema Prvom Izvoru jedan beskonačni ciklus regeneracije i osobnog uskrsnuća. Gornji krug u osmici je Nebo ili spiritualni svijetovi, a donji Zemlja ili fizički svijetovi. Za Logos se kaže da ujedinjuje Nebo i Zemlju, te stoga se solarnim junacima mitova daje posrednička uloga i uloga neutralnog principa. Hermesov štap kaducej, koji se sastoji od dvije isprepletene zmije oko jednog centralnog štapa, isto tako grafički podsjeća na broj 8. U hermetičkoj Kabali, broj 8 je broj sfere Hoda kojom vlada Hermes-Merkur-Thoth, odnosno Razum-Logos. Broj 7 predstavlja ciklus transfomacija u čovjeku a 8 kompletnost ili nadilaženje sedam nebesa Kozmosa do samog izvora koji je u osmom nebu. U alkemiji osmokraka zvijezda ima identičnu neutralnu simboliku, to je mjesto gdje se sumpor i živa, odnosno duh i duša susreću u alkemijskom braku suprotnosti.


slika


Rozeta. Šestokraka forma. Jedan od univerzalnih geometrijskih oblika sa mnogo značenja i konotacija. Sveti broj sedam (šest krakova uključujući centar).


O svetom broju sedam više ovdje:

viewtopic.php?f=7&t=2290

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sub okt 10, 2009 10:35 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon okt 05, 2009 7:34 pm
Postovi: 12
Lokacija: Beograd
Tehuti, hvala na dobrodošlici. Siguran sam da ćeš nastaviti sa kvalitetnim radom, kao i do sada. :thumbup:
Da,to je taj Nušić, sam mauzolej je vrlo ilustrativan primer.
Trenutno sam bez foto aparata, ali google je uvek dragocena pomoć(hm...):

malo noviji primer,Yu biznis centar, Beograd:

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: uto okt 13, 2009 9:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
Izvrsne stvari kao i uvijek tehuti, samo nastavi :thumbup:
Nego, čini mi se da bi čovjek s krilima na glavi trebao biti Hypnos(san) - personifikacija sna iz grčke mitologije, samo neznam kako se to uklapa u cijelu priču...
Evo baš neki dan sazno za to, slučajno na wikici dok sam čitao o Chronosu (vrijeme).

Evo slikica Hypnosa: http://www.hypnos.co.uk/hypnomag/gallery/Hypnos.jpg

:love3:

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri okt 14, 2009 9:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Hvala obojici na podršci. U zadnje vrijeme slabo postam.

@capricorn

Ovo sa biznis centrom i piramidama je vrlo lijepo. Pitam se da li je namjera arhitekata bila iole ezoterijska. No, nema veze.


@Nietzsche II

Mogao bi biti i Hipnos. Ako to uzmemo za pretpostavku, onda zmije na drugim primjerima predstavljaju podsvijest a glava s krilima Hipnosa (San). San i podsvijest idu ruku pod ruku. Zmija je oduvijek simbolizirala pasivno, majčinsko, potisnuto, posvijesno, nepoznato, negativno (ne u smislu "zla").

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri okt 14, 2009 10:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
Hmm.. Zanimljivo...
/
Nego, si vidio grb Svete Nedelje, ja nedavno nabaso na njega u RL-u slučajno..
pogleć: http://public.carnet.hr/fame/images/hr%29zg-sn.gif

Možeš si misliti kako sam se iznenadio (skoro sam pao s bicikla :mrgreen:). Baš me zanima kako je to dospjelo tu..ono - geneologija jednog grba/grada i tako... a sigurno ima još zanimljivih stvari na grbovima inaće... I tak.


:love3:

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: čet okt 15, 2009 1:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Nietzsche II je napisao/la:
Hmm.. Zanimljivo...
/
Možeš si misliti kako sam se iznenadio (skoro sam pao s bicikla :mrgreen:). Baš me zanima kako je to dospjelo tu..ono - geneologija jednog grba/grada i tako... a sigurno ima još zanimljivih stvari na grbovima inaće... I tak.


:love3:



slika


Heraldika je zanimljiva stvar, ali nažalost nemam nikakvih resursa ni literature zasad o tome. Ono što najviše zamjeram teoretičarima zavjere je strah od simbola. Oko u trokutu nije samo simbol masonstva, već ga nalazimo i u kršćanskoj ikonografiji i simbolici, posebno od perioda renesanse. To je Božje Oko Providnosti. Trokut je simbol Svetog Trojstva, oko u sredini jedinstvenog Boga koji djeluje kroz tri sile/osobe Trojstva. Krug oko trokuta je simbol besmrtnosti, sveprisutnosti sveznajućeg Boga. Ovdje je bitno reći da kršćanska simbolika nije u nekoj suprotnosti sa poganskom i ranijim korištenjem istog simbola. Mnoge kulture su prepoznale trajnu istinu trojedinog, tripartitnog Boga koji posjeduje tri lica (u našoj slavenskoj religiji Triglav - gospod podzemlja, zemlje i zraka). Trokut je najdrevniji simbol te tri sile koje čine aktivni mehanizam Kozmosa i pokretačku nit svega. Tri jednako duge stranice su u pitagorejskom tajnom bratstvu predstavljale trostruku prirodu Boga, Prirode i Čovjeka a budući da su stranice jednake, simboliziraju njihov balans. Isto tako sveta trijada predstavlja tri glavne čovjekove komponente i njihovu jednaku važnost: duh, duša i tijelo i još mnoge druge stvari. Oko je uvijek simbol nama najvažnijeg osjetila kojim percipiramo svijet. Božanski vid očito prodire u sve sfere postojanja pa ga slobodno možemo smatrati Spiritualnim Suncem koje širi svoje zrake u beskraj kružnice Kozmosa.

Malo ću istražiti heraldiku, možda dođem do nekih odgovora vezanih za uporabu tog simbola.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: čet okt 15, 2009 1:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Evo još nešto:


slika


Grb Općine Kraljevec na Sutli, Krapinsko-zagorska županija



slika


Donja Stubica. SEDAM stepenica. Ne vidi se kamo vode.



slika


Općina Draganić. Osim polariteta sunca i mjeseca, vidimo da je figura sunca ustvari Sjeme Života o kojem smo govorili prije. Broj sedam (krakovi zajedno sa centrom) je vrlo bitan u naučavanjima ezoterijske tradicije.


slika


Zagrebački grb definitivno upućuje na najdublja znanja ako ga tretiramo na ezoterijski način. Heraldičari su se ugledali na drevne alkemičare koji su voljeli alegorijske i amblematske prikaze. Ove tri kule na jednom temelju su možda tri sile stvaranja koje kršćani zovu Sveto Trojstvo, kabalisti tri stupa Drveta Života a alkemičari sumpor, živa i sol. Polariteti sunca i mjeseca su vrlo česti i po meni njihov je značaj ne samo astronomski već i ezoterijski jer upućuje na prvobitnu dualnost. Vrata tvrđave završavaju u Malkuthu, sferi fizičkog postojanja. Uspon kulom se može smatrati penjanjem prema Velikom Arhitektu, od kojeg sve potječe.


Pazi ovaj grb:

slika


Zagrebački grb iz 1947. Poznavaocima masonerije, jasno je da je petokraka zvijezda, posebno crvene boje, odnosno Plamteća Zvijezda simbol Velikog Arhitekta. Taj simbol je analogan oku u trokutu.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: čet okt 15, 2009 5:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
tehuti je napisao/la:
Heraldika je zanimljiva stvar, ali nažalost nemam nikakvih resursa ni literature zasad o tome. Ono što najviše zamjeram teoretičarima zavjere je strah od simbola. Oko u trokutu nije samo simbol masonstva, već ga nalazimo i u kršćanskoj ikonografiji i simbolici, posebno od perioda renesanse. To je Božje Oko Providnosti.
...



Ahaaaa.. Vidiš nisam znao da to oko ima veze sa svetim trojstvom, a več sam vidio taj trokut (svetog trojstva) dok sam čitao o skolastici. Evo slike:

slika

Nego, što se tiće trojstva inaće , evo post sa jednog izvrsnog filosofskog bloga:
http://uvod.blog.hr/2007/08/1623018791/tri.html
To su tri relativno kratka teksta, radi se o kozmologiji Karla Poppera u kojoj je svijet(cjelina) pojedljen na 3 djela i budizmu gdje nalazimo istu takvu podjelu, zanimljivo za pročitat.
Navodno je i Hegel bio opsjednut trostrukim podjelama (npr. njegov dijalektički proces: teza, antiteza i sinteza) Ima toga dosta...


E da, kad smo več tu, ovaj mi je super (a i natpis):

slika

"Znanje je moć", poznati Baconov aforizam. :D

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: čet okt 15, 2009 5:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
tehuti je napisao/la:
(...)
Zagrebački grb iz 1947. Poznavaocima masonerije, jasno je da je petokraka zvijezda, posebno crvene boje, odnosno Plamteća Zvijezda simbol Velikog Arhitekta. Taj simbol je analogan oku u trokutu.


Za ovo isto nisam imao blage, crvena petokraka zvijeda me iz očitih razloga uvijek asocirala na njeno egzoterično značenje...
A zanimljivo je da je to baš to, 'Veliki Arhitekt'... Poznato je da masoni imaju unitarističke internacionalističke težnje (nemam niš protiv kozmopolitizma ali svi znamo kuda ovo vodi), što su aspekti komunističke ideologije...Več sam i pričao da su članovi jugloslavenskog odbora bili masoni itd.

E da, sad mi je nešto palo na pamet:

slika
slika

+ tvoj avatar (baphomet)

Što im dođe položaj ruku? (osim što je uber-cool :mrgreen:)

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: čet okt 15, 2009 7:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
položaj ruku znači: kako dolje tako gore ( kako na nebu tako i na zemlji)
šta je na donjoj slici još posebno naglašeno (the magician) s predmetom u desnoj ruci.
obično se pomisli na jednostavno zrcaljenje viših svjetova na naš svijet i obrnuto.
ja mislim da se to odnosi na to da svako naše djelo pa i beznačajno ima učinak i odjek na neki segment viših svjetova, kao i to da svaka aktivnost u višim sferama ima odjeka na naš svijet.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: čet okt 15, 2009 7:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
meni je zanimljivo "the oko".
dali primjećujete kako je na nekim slikama nacrtano realistično, ne samo kao simbol.
ne bi baš moralo predstavljati boga jer u okultizmu postoje još brojna bića koja nisu ljudi.
želim reći da je poistovjećivanje tog simbola s božanskim možda špekulacija koja lako prolazi.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: čet okt 15, 2009 7:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
MonteChristo je napisao/la:
položaj ruku znači: kako dolje tako gore ( kako na nebu tako i na zemlji)
šta je na donjoj slici još posebno naglašeno (the magician) s predmetom u desnoj ruci.
obično se pomisli na jednostavno zrcaljenje viših svjetova na naš svijet i obrnuto.


Da, da, znam što je 'As above So below', samo nisam znao da je to to. Trebo' sam znat, bilo je očito zbilja :mrgreen:

MonteChristo je napisao/la:
ja mislim da se to odnosi na to da svako naše djelo pa i beznačajno ima učinak i odjek na neki segment viših svjetova


What we do in life echoes in eternity! (Gladiator :mrgreen: )



:love3:

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet okt 16, 2009 4:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Evo nekoliko monumenata zanimljivog oblika, obelisci, piramide i krnje piramide po lijepoj našoj:

slika

Spomenik hrvatskoj himni "Lijepa naša" u Zelenjaku na cesti Klanjec-Kumrovec. Spomenik je otkriven 24. studenog 1935., a dala ga je podići Družba braće hrvatskog zmaja povodom 100-te godišnjice skladanja himne.


slika

Grad Korčula, park Hober. Obelisk podignut otočanima žrtvama prvog svjetskog rata.


slika

Grobnik, daljinar-miljokaz ceste Lujzijana. Lujzijana je cesta građena između 1803. i 1809. godine, a nazvana je po Napoleonovoj ženi Mariji Lujzi. Povezivala je Rijeku s Karlovcem preko Grobničkog polja, Kamenjaka, Gornjeg Jelenja, Lokava, Delnica, Skrada, Stubice, Severina na Kupi, Netretića i Stativa.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 44 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz