Sada je: sub apr 27, 2024 11:36 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet nov 27, 2009 4:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 21, 2009 7:07 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
Tabla


Attachment/i:
tabla.JPG
tabla.JPG [ 123.96 KiB | Pogledano 5843 put/a. ]
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet nov 27, 2009 4:57 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 21, 2009 7:07 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
Zanimljiv prikaz Trijumfalne kapije u Parizu kao zvezda sa deset krakova


Attachment/i:
Arch-of-Triumph.jpg
Arch-of-Triumph.jpg [ 26.18 KiB | Pogledano 5843 put/a. ]
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet nov 27, 2009 5:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 21, 2009 7:07 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
Zar ne lici ova kapija iz Egipta na Trijumfalnu kapiju iz Pariza? Eto jos jednog dokaza da sve misterije imaju veze sa drevnim Egiptom, da su danasnji spomenici verne kopije Egipatskih


Attachment/i:
templewingedsun-s.jpg
templewingedsun-s.jpg [ 43.86 KiB | Pogledano 5843 put/a. ]
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: ned nov 29, 2009 6:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Hvala @maja.maja za reprezentativne slike i trud za pisanje obrazloženja.

Imam i ja podosta materijala s ovih prostora (da ne govorim o slikama drugih prostora) ali bio sam lijen za postanje. :)

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: ned nov 29, 2009 9:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 21, 2009 7:07 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
Tehuti, bitno je da je doslo vreme za istinu! Da ljudi polako pocnu da obracaju paznju na neke stvari oko sebe, a onda kada krene jedna stvar, pa druga pa treca i sve tako pocne polako da se otvara jedno za drugim, da se slazu kockice u mozaiku...
Na sajtu http://www.crystalinks.com/sumergods.html nabasala na jednu jako zanimljivu sliku koja potice iz drevnog Sumera, a kao sto znamo Sumerska civilizacija je starija i od Egipatske, poznate su sumerske tablice na osnovu kojih je preveden "Ep o Gilgamesu"; pitanje je sta sve krije drevni Sumer (prostor Sumera se nalazi na teritoriji danasnjeg Iraka - Mesopotamije) sto vladari iz senke ne zele da se otkrije... Zasto se zaista tamo sada vodi rat?


Attachment/i:
sumeranu.jpg
sumeranu.jpg [ 12.54 KiB | Pogledano 5795 put/a. ]


Zadnja izmjena: maja.maja; ned nov 29, 2009 9:29 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: ned nov 29, 2009 9:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 21, 2009 7:07 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
Uvecana slika osmokrake zvezde


Attachment/i:
sumeranu1.jpg
sumeranu1.jpg [ 3.24 KiB | Pogledano 5795 put/a. ]
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: ned nov 29, 2009 9:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 21, 2009 7:07 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
Osmokraka zvezda sa prethodne slike lici na najcuveniji izum slavnog Nikole Tesle, genija iz Smiljana! Radi se o elektromotoru koji funkcionise na principu obrtnog magnetnog polja; Tesli je ideja o obrtnom magnetnom polju sinula 12.10.1892. godine u Budimpesti, i evo sta je napisao o tom jedinstvenom dogadjaju: "Duboko u pozadini moga mozga nalazilo se resenje koje, medjutim, jos nisam bio u stanju potpuno da izrazim. Jedno poslepodne, sto mi je sada zivo u uspomeni, setao sam sa prijateljem u gradskom parku pa sam mu deklamovao razne stihove. U to vreme znao sam napamet citave knjige. Jedna od njih bila je Geteov "Faust". Sunce je zalazilo i ja se setih slavnog mesta:
Sunce uzmice i dan umire,
A ono dalje novi zivot stvara
Ah sto nemam krila da se rasire,
Da za tobom letim iznad zemnog sara!
Al telesno krilo lako se ne nice
Uz laka, cila, duhovna krila.
Kad sam te reci u inspiraciji izgovorio, pojavila mi se ideja kao blesak munje, i drugo trazena istina bila je u momentu otkrivena..."


Attachment/i:
elektromotor.jpg
elektromotor.jpg [ 3.21 KiB | Pogledano 5795 put/a. ]
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: ned nov 29, 2009 9:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 21, 2009 7:07 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
Mozda je ovo dokaz da su i u drevnom Sumeru znali za struju? Setimo se samo Bagdadske baterije: Bagdadska baterija je ime predmeta koji su arheolozi iskopali na teritoriji nekadašnje Mesopotamije, u jednom selu u blizini Bagdada, 1936. godine. Ovi predmeti su privukli veću pažnju kada ih je direktor Nacionalnog muzeja Iraka, Vilhelm Kenig, pronašao u kolekciji muzeja. 1940. god. on je objavio rad u kome je napisao da ovi predmeti imaju istu funkciju kao galvanske ćelije, tj. da su služile za prevlačenje srebrnih predmeta zlatom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: ned feb 14, 2010 9:43 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned feb 14, 2010 8:27 pm
Postovi: 2
za kolegu tehutija, jučer(27.2.10) sam na rts sat gledao prilog o masonima i zapalo mi je oko (ne ono nego moje) privjesak od jednog tipa masona koji ima orla okrenute glave u desno sa raširenim krilima, istog je imala hitlerova njemačka kao i druge zemlje a isti ima i moja obitelj iz plemena lapćani prezimena ratković, koje je to značenje !? :help:

:offtopic: dali ste primjetili da istočna njemačka ima masonske simbole http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat_ ... ermany.svg


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: ned feb 14, 2010 9:49 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned feb 14, 2010 8:27 pm
Postovi: 2
maja.maja je napisao/la:
Mozda je ovo dokaz da su i u drevnom Sumeru znali za struju? Setimo se samo Bagdadske baterije: Bagdadska baterija je ime predmeta koji su arheolozi iskopali na teritoriji nekadašnje Mesopotamije, u jednom selu u blizini Bagdada, 1936. godine. Ovi predmeti su privukli veću pažnju kada ih je direktor Nacionalnog muzeja Iraka, Vilhelm Kenig, pronašao u kolekciji muzeja. 1940. god. on je objavio rad u kome je napisao da ovi predmeti imaju istu funkciju kao galvanske ćelije, tj. da su služile za prevlačenje srebrnih predmeta zlatom.


pozdrav maja.maja ima krešimir mišak voditelj hrt-ove emisije "na rubu znanosti" (ako nije izbrisao) neke slike koje prikazuju da su stari egipčani imali avione, helikoptere, i slična čuda. meni je isto to čudno ako su oni imali sve to zašto smo mi morali krenuti iz 0

http://misakvecernji.blog.hr/
http://blog.vecernji.hr/misak/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pon feb 22, 2010 10:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon feb 22, 2010 10:06 am
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
Pozdrav,nov sam na forumu,mada vec dugo citam.
Zanimljiva je tema.

Meni je zanimljiv Muzej Savremene Umetnosti na Novom Beogradu.
Izvinjavam se ako je slucajno vec pomenut.



slika

slika

slika

slika


Muzej je osnovan kao Moderna galerija 17. juna 1958. godine. Predstavlja jedno od najznačajnijih dela jugoslovenske posleratne arhitekture. Otvoren je 20. oktobra 1965. godine, a arhitekti Ivan Antić i Ivanka Raspopović su iste godine nagrađeni Oktobarskom nagradom grada Beograda.


Zgrada Muzeja savremene umetnosti locirana je na Novom Beogradu, na ušću Save u Dunav, naspram Kalemegdana i Beogradske tvrđave. Muzej se arhitektonski izdvaja svojom originalnom prostornom kompozicijom kristalastih volumena i dobrom povezanošću sa okolinom.

Osobenom koncepcijom unutrašnjeg prostora i originalnom arhitekturom ovaj objekat se svrstava u zanimljive primere muzejske arhitekture u svetu.



Da li neko moze da kaze o ovome i eventualnoj simbolici ?

_________________
All Reality Is Virtual


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri mar 17, 2010 10:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet apr 28, 2006 1:57 pm
Postovi: 76
Lokacija: Prijedor, BiH
Jedan od mnogih Bosanskih stecaka

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 7:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
teuton je napisao/la:
za kolegu tehutija, jučer(27.2.10) sam na rts sat gledao prilog o masonima i zapalo mi je oko (ne ono nego moje) privjesak od jednog tipa masona koji ima orla okrenute glave u desno sa raširenim krilima, istog je imala hitlerova njemačka kao i druge zemlje a isti ima i moja obitelj iz plemena lapćani prezimena ratković, koje je to značenje !? :help:

:offtopic: dali ste primjetili da istočna njemačka ima masonske simbole http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat_ ... ermany.svg


slika

Oficijalno značenje ovog amblema je: čekić predstavlja socijalističke radnike a šestar prosvjetiteljske radnike, ljude koji više koriste mentalni nego fizički napor. U okviru socijalizma, poruka je jasna.

U masoneriji i čekić i šestar imaju svoje značenje. Čekić je simbol Volje kojom klešemo grubi kamen duše, to je istinska Volja koja pokreće dušu na svom dugom putu poboženja, kako bi rekli bogumili. Šestar je duh koji je prototip savršenog čovjeka. Volja i Duh zajedno, nije li to lijep koncept?

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
FearLess je napisao/la:
Jedan od mnogih Bosanskih stecaka

slika


Jedno je sigurno što se tiče bogumilske (manihejske) ikonografije: gotovo potpuni izostanak simbola klasičnog kršćanskog križa, raspela sa dužim vertikalnim krakom.

Umjesto toga, prisutniji je jednakokračni križ ili neke njegove varijacije. Svastika je česta u sakralnoj umjetnosti bogumila (Dalmacija i Bosna).

Iako nisam u potpunosti siguran koje je autentično značenje svastike u bogumila i Crkve Bosanske, mogu pretpostaviti na temelju staro-slavenskih i drugih poganskih izvora. Uglavnom je riječ o solarnom simbolu koji predstavlja 4 glave faze sunca na svom putu po nebeskom svodu i u danu i kroz solarnu godinu (solsticiji i ekvinociji). Ta ideja možda suptilno implicira da sunce kao 5 element emanira, odnosno daje život ostalim elementima kozmosa. Slavenski izraz je "kolovrat" i često se dovodi u vezu sa slavenskim bogom sunca Svarogom. Nisam stručnjak za etimologiju ali riječi Svarog i svastika kao da imaju neki zajednički korijen.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
OKO U TROKUTU ILI SVEVIDEĆE OKO:

slika

Grb Svete Nedelje.


slika

Grb Općine Kraljevec na Sutli, Krapinsko-zagorska županija.


Oko u trokutu nije eksluzivno simbol masonstva, već ga češće nalazimo u kršćanskoj ikonografiji i simbolici, posebno od perioda renesanse. To je Božje Oko Providnosti. Trokut je simbol Svetog Trojstva, oko u sredini jedinstvenog Boga koji djeluje kroz tri sile/osobe Trojstva. Ovdje je bitno reći da kršćanska simbolika nije u nekoj suprotnosti sa poganskom i ranijim korištenjem istog simbola. Mnoge kulture su prepoznale trajnu istinu trojedinog, tripartitnog Boga koji posjeduje tri lica (u našoj slavenskoj religiji Triglav - gospod podzemlja, zemlje i zraka). Trokut je najdrevniji simbol te tri sile koje čine aktivni mehanizam Kozmosa i pokretačku nit svega. Tri jednako duge stranice su u pitagorejskom tajnom bratstvu predstavljale trostruku prirodu Boga, Prirode i Čovjeka a budući da su stranice jednake, simboliziraju njihov balans. Isto tako sveta trijada predstavlja tri glavne čovjekove komponente i njihovu jednaku važnost: duh, duša i tijelo i još mnoge druge stvari. Oko je uvijek simbol nama najvažnijeg osjetila kojim percipiramo svijet. Božanski vid očito prodire u sve sfere postojanja pa ga slobodno možemo smatrati Spiritualnim Suncem koje širi svoje zrake u beskraj kružnice Kozmosa.

Evo nekih primjera.

Varaždin:

slika

Oko Providnosti na ključnom kamenu svoda.


slika

12 cvijetova (ruža) okružuju Oko. Sunce i znaci zodijaka?



slika

Samostan u Varaždinu.


Portal crkve u Gračišću, Istra (12 zraka = zodijak, oko = Sunce):

slika


Crna Gora, na oltaru (izgrađen oko 1800-ih) se jasno vidi prikaz Svevidećeg oka:

slika


Crkva Presvetog Srca Isusova, Zagreb:

slika


Crkva na području Zagreba, nisam siguran za točnu lokaciju:

slika


Zgrada Dubravke u Dubrovniku. Mislim da je pri vrhu zabata oko u zlatnom trokutu:

slika

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Prekrasna rozeta iz Đakovačke katedrale:

slika

Vrhunska geometrija. U centru isijavanja - spiritualno sunce, budno oko Velikog Arhitekta Kozmosa
(Boga) između dvije krajnosti Alfe i Omege.


Jedan manastir u Srbiji, zaboravih ime:

slika

Pogledajte ispod križa pri samom vrhu slike.


Roč, Istra, Hrvatska:

slika

Na staklenom prozoru vidljivo svevideće oko, jednakokračni križ, Sveti Gral i osmokraka zvijezda. Iznad svih je golubica ili Kozmička Majka/Sophia/Mudrost, baštinica Svetog Grala i čuvarica Misterija.


Iznad ikonostasa manastira Svetog arkanđela Gavrila u Zemunu, Srbija:

slika


Crkva Sv. Kvirika i Judite, Višnjan:

slika

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Iz viđenog je očito da je svevideće oko udomaćeno u kršćanstvu i da nije ništa prečudno vidjeti takvu simboliku po katoličkim i pravoslavnim crkvama i manastirima.

Tvrdnja da je to simbol Illuminata ne stoji. Taj simbol je okultan i mističan po svojoj prirodi u smislu da predstavlja više duhovne istine (u ovom slučaju božanski izvor svega), ali nema striktno veze sa ni jednoj određenom religijom ni sljedbom.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Evo nekih primjera simbolike sv. Trojstva u srednjovjekovnoj i renesansnoj arhitekturi kršćanstva (uglavnom gotika i romanika) i ikonografiji:

slika

Tomar u Portugalu. Templarski reljef.


slika

Templarska katedrala u Chartresu.


slika

Halford, Engleska, biskup sa tri glave.


slika

Llandaff, katedala u Walesu.


slika

Navarra u Španjolskoj, templarska crkva ili katedrala.


slika

Katedrala u Riponu, Engleska.


slika

Templarski "idol", neka kapelica u Španjolskoj.

Templari su bili optuživani za štovanje Bafometa, bradatog muškarca sa više glava, obično dvije ili tri, tako stoji u optužnicama. Međutim, oni se nisu klanjali idolima, već su razumijeli jezik simbola i da je čovjek refleksija sv. Trojstva, dakle i sam je trostruk (duh, duša i tijelo).


slika

Katedrala u Exeteru, Engleska.


slika

Derbyshire, Engleska.


slika

Muzej, dvorac u Hellbrunnu, Austria.


slika

Muzej u Bogoti.


slika

Nepoznata lokacija, rad nastao oko 1500-te godine. Razotkriva cijelu kršćansku ezoterijsku pozadinu i misteriju sv. Trojstva.

slika

Na vanjskim poveznicama triju sfera (sv. Trojstvo) stoji "non est" ili "nije", na unutarnjim "est" ili "je". Što znači, da je svaki dio trostrukog Boga na površini ustvari zasebni mehanizam božanske jednadžbe (vanjske linije sheme), ali istovremeno, u svojoj prirodi (unutarnje linije sheme) nedjeljiv i sjedinjen s ostatkom božanskog Trojstva. Mislim da je to prilično blisko neoplatonizmu i skolasticizmu filozofije sv. Tome Akvinskog.

Zanimljiva je također slučajnost da ova geometrija jako podsjeća na donji dio kabalističkog Drveta Života, pri čemu zlatna aureola Kristova odgovara poziciji Tifereta, ili samog centra Drveta koje je obično simbolizirano sunčanom zlatnom bojom. Tiferet je sfera broj 6 na Drvetu. Tri su glave: 666. Trostruko sunce duše? Trojstvo manifestirano u Kristu, solarnom junaku Tifereta.

Također, Duh Sveti odgovara najnižoj sferi kod nogu, što je Malkut na Drvetu Života. U Kabali (i hermetičkoj i hebrejskoj) Malkut je domena palog Duha Svetoga, nevjesta Božja, Marija Magdalena, pala Sofija-Lucifer.


slika

Slika nepoznatog autora, ne znam ni lokaciju.

Identično simbolici oka u trokutu.


Ne znam da li mi na Balkanu imamo sličnu ikonografiju i simboliku, dosad nisam viđao ovakve predstave na našim prostorima.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Neki primjeri geometrijskog uzorka 6-oko-1 (rozete sa šest krakova i centrom)

(cvijet života, sjeme života i varijacije na temu)


Zvijezde ili rozete sa 6 krakova možemo često vidjeti diljem svijeta. Dosta korišten simbol, dobar dio naroda je ucrtavao takve simbole na kuće, hramove, neke manje objekte ili ih nosio kao amulete. Imao je zaštitničku, talismansku svrhu. Nalazimo ga u velikom broju među bogumilskim stećcima u Hrvatskoj i Bosni. U našoj slavenskoj mitologiji imamo Perunov (bog gromovnik) simbol:

slika

Idol Peruna i njegov simbol:

slika

Sigil/talisman koji je služio kao obrana od gromova, odnosno Perunovog bijesa.

Takav talisman nalazimo i kod Židova u obliku Davidove Zvijezde ili "štita" (opet prizvuk zaštitničke svrhe simbola), također sa 6 krakova.

Ono što sam dosad vidio u mnogim arhitekturalnim i ezoterijskim tumačenjima, mogu sumirati ovako: Obično je riječ o solarnom simbolu. Rozeta sa 6 krakova je često simbol srca (Tifereta u Kabali), simbol unije "gornjeg" i "donjeg" Trojstva, jednog u duhovnom svijetu van čovjekove percepcije, drugog u svijetu fizičke manifestacije. Mjesto gdje se ta dva trokuta sastaju (u centru) je sunce. To sunce nije ovo naše vidljivo, već sunce koje gori unutar svake duše; to je više Jastvo ili rječnikom gnostika: Logos-Krist (Riječ Božja).

Ovaj simbol ima mnoge druge geometrijsko-aritmetičke proporcije koje su bile zanimljive mnogim ezoteričarima i znanstvenicima.

Skice renesansnog majstora Leonarda Da Vincija:

slika

"Množenjem ovoga broja pronalazimo njegove plodove." Louis Claude de Saint Martin (francuski okultist 18. stoljeća).

O mističnoj Heptadi (sedmici) ovdje:

http://forum.hr/showthread.php?t=435963

Ideja 6 zraka oko jednog centra također upućuje na ezoteričnu astronomiju drevnih naroda i sveti broj sedam; 7 vidljivih planeta golom oku - 6 oko centra - 6 planeta oko sunca oko kojeg sve ima svoju revoluciju i kretnju. Ova malo ezoteričnija astronomska simbolika planeta ne mijenja činjenicu da je i u ovom slučaju naglasak na sunce i na kreativni i pokretački aspekt Boga.

Mogli bi smo reći da je rozeta sa 6 krakova ili zraka prozor u dušu.

Kristogram:

slika

Sastoji se od grčkih slova Chi i Ro. Ovakav simbol je doslovno jedan od najstarijih kršćanskih simbola (neki čak tvrde stariji i od križa) i također ima geometriju kao Perunov kotač. Kad sam govorio o skrivenom Jastvu unutar duše (duhovni dio duše), onda sam mislio na Krista čiji je ovo simbol.

Primjeri

Medvedgrad kapelica:

slika


Crkva Uznesenja Marijina (Stomorina), Omišalj:

slika


Dvorac Bela pokraj Novog Marofa:

slika


Kapelica, Ribnik, Karlovac:

slika


Rimski mozaik kažnjavanja Dirke, Pula:

slika


Negdje na Rabu:

slika

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Šibenik rozeta:

slika


Kapelica Sv. Izidora, Slavonski Brod:

slika


Krstionica u Šibeniku:

slika

Unutar pentagrama cvijet sa šest latica.


Trsat, crkva. Ponovno motiv šestokrake zvijezde:

slika


Novi Vinodolski, Frankopanski kaštel:

slika


Omišalj:

slika


Sv. Petar u Šumi, samostan:

slika


Plomin:

slika


Srpske grobnice podignute, crkva sv. Spasa, Cetina:

slika

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 42 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz