Sada je: čet mar 28, 2024 5:40 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 24  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet maj 08, 2008 5:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
zemuntrio je napisao/la:
tehuti je napisao/la:

Evo manje slike da ne smeta layoutu threada:
.


Tahuti,a vide li Srpski grb...te orao,te neki macevi dole..gore kruna,krst u sredini...covece pa gde ja to zivim...


Kao što je FORMICA rekao, u heraldici postoje stereotipni simboli koji nerijetko skrivaju dublje istine (npr. alkemijske alegorije), ali su uglavnom neshvatljive prosječnom čovjeku.

Da, dvoglavi orao je specijalan simbol koji ću kasnije pokušati objasniti u nekoliko primjera.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 08, 2008 9:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
zemuntrio je napisao/la:
tehuti je napisao/la:

Evo manje slike da ne smeta layoutu threada:
.


Tahuti,a vide li Srpski grb...te orao,te neki macevi dole..gore kruna,krst u sredini...covece pa gde ja to zivim...


E sad pazi za grb Srbije ide drugačija priča.
Nemanjići koji su vladali prvom državom Srbiom imali su dvoglavog orla . Puno se raspravlja o bojama na grbu, a ja bi se zadržao na karti nekog španskog pomorca koji je prikazao zastavu (baner) Srbije kao zlatnu zastavu sa crvenim dvoglavim orlom. Kako je kasnije postao srebrni orao na crvenom ne znam. Takođe se tvrdi da je Jelena Anžujska uvela i dva heraldička ljiljana ispod kandži. I rekao bih da je to to. Međutim kasnije jedan hoštapler Ohmućević koji je služio u španskoj mornarici da bi opravdao svoj zahtjed da mu se prizna plemićka titula i postojanje grba, dolazi na fantastičnu ideju. Ugovori sa nemima da mu se urade grbovnici. To su ti poznati ilirski grbovnici u kojima se zapravo nalaze svi grbovi balkanskih zemalja i vladarskih kuća i naravno onih koji su ulagali novac jer je izrada grbovnika dosta skup posao. E ti ilirski grbovnici su bili osnova za nastanak Stematografije od Žefarevića jednog bugarina koji je podržavao ideju ujedinjenja južnih slovena. ta Stematografija je izvanredan rad i ona je osnova heraldike balkanskih zemalja.
Na adresi:
http://www.heraldikasrbija.com/galerija ... temId=1596
možeš viđeti cijelu stematografiju, inače sam učesnik na tom forumu heraldičara.
Kod Žefarevića i u Ilirskim grbovnicima se prvi put zemlja Srbija vezuje za krst sa ognjilima a prvi put ulazi u upotrijebu sa Obrenovićima. Tek sa Karađorđevićima se ponovo u grb vraća i dvoglavi orao.
Dvoglavi orao ugrbu Crne Gore je zapravo zlatni dvoglavi orao sa grba Crnojevića i od tog doba se javlja kao središnja figura grba Crne Gore, s tim da je za vrijeme kralja Nikole I bio srebrne boje.
Dvoglavi orao sa grba Albanije i ako Albanci pokušavaju da ga povežu sa grbom Kastriotića je zapravo dvoglavi orao Svetog rimskog carstva njemačkog naroda jer je prva vladarska kuća bila od Von Vijeda njemačkog plemstva. Kad su Von Vijedi napustili prijesto Albanije ostao je crni dvoglavi orao, znači carski dvoglavi orao kakav je i u grbu carske Rusije. Dvoglavog orla u heraldiku Evrope donose krstaši koji su se sa njim sreli u Svetoj zemlji.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 08, 2008 10:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon mar 03, 2008 12:24 pm
Postovi: 125
Lokacija: Munze Konza Nostra
Idi begaj,ja se vec uplasio...mada,stalno smo u nekom sr.nju...i to plemstvo sto pominjes,pa nadalje..ma ko zna..a ratovi ovde stalno..

_________________
Da li je prvo nastao covek, ili ljubav?!!
Da li covek ima prava da postoji, ako nepostuje i blati ONO iz cega je nastao??!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 08, 2008 10:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon mar 03, 2008 12:24 pm
Postovi: 125
Lokacija: Munze Konza Nostra
Narode,gledajte Digital Angel film..

_________________
Da li je prvo nastao covek, ili ljubav?!!
Da li covek ima prava da postoji, ako nepostuje i blati ONO iz cega je nastao??!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 08, 2008 11:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 05, 2008 5:49 pm
Postovi: 243
Lokacija: Zagreb (mirno predgrađe)
Heksagram, dva trokuta simboliziraju uniju pasivnog i aktivnog, zenskog i muškog principa. John Dee - astronom, astrolog, matematičar, okultist i savjetnik engleske kraljice Elizabete I. je rekao "The Chela who can explain this sign from every one of its aspects is virtually an Adept." Zanima me znacenje heksagrama, znaci svi moguci aspekti. E da, evo i slika, Salt Lake City Assembly Hall

slika

Veca slika ovdje.

_________________
Kako je malo potrebno za sreću! Zvuk gajdi. – Bez muzike bi život bio zabluda.
- Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 08, 2008 11:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Nietzsche je napisao/la:
Heksagram, dva trokuta simboliziraju uniju pasivnog i aktivnog, zenskog i muškog principa. John Dee - astronom, astrolog, matematičar, okultist i savjetnik engleske kraljice Elizabete I. je rekao "The Chela who can explain this sign from every one of its aspects is virtually an Adept." Zanima me znacenje heksagrama, znaci svi moguci aspekti. E da, evo i slika, Salt lake City Assembly hall

Ovdje



Heksagram je na jednoj razini planetarni simbol, 7 sfera, 6 vrhova/planeta + centar/Sunce. Na drugoj više suptilnijoj razini, on je prikaz vrhovnih misaonih formi, 7 Duhova koji sjede pred Tronom Boga.

Ovdje je točna korespondencija vrhova sa planetima/sferama:

slika

Nadalje, heksagram krije 22 Hebrejska slova/Staze Drveta Života u sebi a s time i 22 karte Velike Arkane u Tarotu i sva značenja vezana za njih na bilo kojoj razini. On krije i Zodijak, Elohime, denzitete i druge bezbrojne metafizičke i matematičke/astronomske koncepte. Krije cijelo Drvo u sebi.

Postoji direktna veza između svijećnjaka sa sedam svijeća Menorah koju možeš vidjeti u svakoj crkvi ili sinagogi. Službeno crkveno objašnjenje je "Sedam darova Duha Svetoga" a to je ustvari Sedmorica Bogova koji su kreatori 7 planetarnih sfera. Ne "bogovi" u teološkom smislu već u okultnom, tj. oni su manifestirajuća dinamika tih planeta na finijim razinama postojanja.

...Sadrži regularni dvostruki tetrahedron ili zvijezdu Tetrahedron kao uniju Vatre i Vode... Dakle, on je jedan od najbitnijih simbola svete geometrije.

Prolistaj malo thread, već sam u više navrata napisao nešto o heksagramu ili Cvijetu Života, koji su praktički isti simboli.

Da bi razumio više aspekte heksagrama trebao bi jako dobro poznavati alkemiju i Kabalu. Ipak je ovaj forum više orijentiran na zavjere nego na zapadni okultizam, pa neću ulaziti u svaki kut tog simbolizma.

Nietzsche je napisao/la:
Zanima me znacenje heksagrama, znaci svi moguci aspekti


Sam Dee, jedan od najvećih učenjaka u povijesti po meni je rekao da to znanje dovodi do najvišeg stupnja inicijacije, a to nije za nas obične smrtnike. Svaki aspekt heksagrama je moguće spoznati jedino kroz penjanje po Drvu i Stazama Života, dakle praktičnom oživljavanju Tarota u nama. Tarot=Torah=Rota=Kotač Života.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 09, 2008 12:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika



Crkva Marktkirchen u Hanoveru, Njemačka. Obrnuti pentagram na jednoj a heksagram na drugoj strani.

*********************************

slika



Obelisk u Las Vegasu.

*********************************

slika



Louvre, kaduceus na vratima.

*********************************

slika



St Margaret's, Wetton, Staffordshire.

Ovaj simbol ima mnogo slojeva značenja, ali ja ću spomenuti ono najbitnije: zmija je originalna figura koja ja razapeta na kršćanskom križu. Rani kršćani, gnostici nisu imali figuru čovjeka razapetog u svima nam znanoj pozi. Prve slike i predstave razapinjanja Krista na križ su došle tek u ranom 9. stoljeću. U ranijoj povijesti, ovaj simbol je imao očitiju alkemijsku poruku iskoristivu na osobnoj razini: zmija predstavlja eksplozivni, zapaljivi element, nefiksiran, neskladan i nemiran. To se na razini pojedinca manifestira kao ego SAMO u nižem aspektu koji svi mi imamo i poznajemo. Zmija je razapeta ili se ovija oko križa. U oba slučaja vidimo aluziju na Drvo Života/kaduceus kao centralnu shemu Stvaranja. Ta zmija na energetskoj razini predstavlja kreativnu Kundalini silu.

Razapinjanje zmije na križ = smirivanje, fiksiranje/kontrola Kundalinija = pretvaranje kemijskog/alkemijskog disbalansa u balans, ravnoteža sila.

Isto tako zmija je Mudrost, Shekinah/Sophia.

Na nadgrobnom spomeniku je vidljiv i geometrijski oblik Vesice Pisces u pozadini križa i zmije. To je direktna poveznica sa matrijahalnim simbolizmom Kozmičke Maternice iz koje proizlaze svijetovi i sfere. Vesica Pisces emanira primarnu podjelu na polaritete svojim odvajanjem od Izvora/Kethera. Na taj način se kaže da je Sophia-Mudrost pala iz Edenskog Vrta. Pala Sophia je kasnije iz gnostičkog mita o stvaranju pogrešno nazvana Lucifer u kršćanskim verzijama Biblije, što je ustvari samo astronomsko ime za Veneru u drevnom Rimu.

Venera=Lucifer=Sophia=Mudrost=Shekinah=zmija=Kundalini.

Ovakav slijed analogija možda nije potpuno točan na svakoj razini simbolizma, ali pokazuje moguću korespondenciju između različitih egzoteričnih i ezoteričnih tradicija.

*********************************

slika



Wellcome Building, London.

*********************************

slika



Groblje Hampstead, Engleska.

Solarni disk i dva ureusa (zmije) koje predstavljaju dualnost a disk uniju kao bespolno Sunce. Iz dualnosti u uniju preko sile koja pomiruje suprotnosti. Disk je puno više nego obično fizičko Sunce. On je Spiritualno Sunce vidljivo spiritualnim očima. Ono je Dijete Dviju Krajnosti. Sunce = Vatra, zmije = Voda, i krila = Zrak. Ova tri principa su kreativna dok je Zemlja kauzalna, te inferiorna kao element.

Zrak = Merkur = živa = Krist
Vatra = Sunce = sumpor = Otac ---------> ovo je alkemijska atribucija.
Voda = Mjesec = sol = Duh Sveti


Ova tri kreativna principa su također Sveto Trojstvo.

Ako uzmemo da je ovo točno, možemo to usporediti sa masonskim simbolom Tri Manja Svijetla u Loži prestavljena trima svijećama u određenoj poziciji pred oltarom te Višim Svijetlima (šestar, ugaonik, Knjiga Svetoga Zakona). Tri manja svijetla su: Mjesec, Sunce i Majstor Lože, a on je istovjetan Mudrosti koja se pripisuje Hermesu ili Merkuru, što vidljivo ima analogno značenje renesansnoj alkemijskoj atribuciji. Odatle i dio masonskih učenja, upravo iz alkemije.

slika

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; ned jun 08, 2008 10:30 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 09, 2008 9:34 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
tehuti
Citat:
Zapaljivost ili naglost Ega je prvo što treba transmutirati da bi krenuli stazom prema izbrušenom Kamenu. Dobro obrađeni kamen je također dio masonskih učenja: on simbolizira probuđenu Dušu, dok neobrađeni kamen stoji za prigušenu Dušu koja je zaprljana nižim metalima (nižim emocijama i djelima).

Ovaj moto "Slušaj, gledaj, šuti" je glavno pravilo na spiritualnom putu: oni koji su dozrijeli duševno kroz određeni broj inkarnacija trebali bi svoje znanje sačuvati za sebe, jer profani svijet nije spreman za takve duboke istine. Dakle, taj moto je istovjetan onom iz Biblije: "Ne bacaj biserje pred svinje". Spiritualni biseri su u posjedu samo onih koji su prešli dobar dio Puta.


E ovo nije OK - takvo što stvara podvojenost, dualitet, polarnost - znači - postoje mi-oni, viši-niži, bolji-lošiji - da ne nabrajam dalje - ne sviđa mi se. Ne prenosi poruku o Jednoti. Svi smo jednaki, svi smo Jedno. Mislim da je to jedino Ispravno.

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 09, 2008 10:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
treskavica je napisao/la:
tehuti
Citat:
Zapaljivost ili naglost Ega je prvo što treba transmutirati da bi krenuli stazom prema izbrušenom Kamenu. Dobro obrađeni kamen je također dio masonskih učenja: on simbolizira probuđenu Dušu, dok neobrađeni kamen stoji za prigušenu Dušu koja je zaprljana nižim metalima (nižim emocijama i djelima).

Ovaj moto "Slušaj, gledaj, šuti" je glavno pravilo na spiritualnom putu: oni koji su dozrijeli duševno kroz određeni broj inkarnacija trebali bi svoje znanje sačuvati za sebe, jer profani svijet nije spreman za takve duboke istine. Dakle, taj moto je istovjetan onom iz Biblije: "Ne bacaj biserje pred svinje". Spiritualni biseri su u posjedu samo onih koji su prešli dobar dio Puta.


E ovo nije OK - takvo što stvara podvojenost, dualitet, polarnost - znači - postoje mi-oni, viši-niži, bolji-lošiji - da ne nabrajam dalje - ne sviđa mi se. Ne prenosi poruku o Jednoti. Svi smo jednaki, svi smo Jedno. Mislim da je to jedino Ispravno.


Da ne odem previše off-topic, htio sam samo reći na prijašnji post da pravi adepti, Majstori na Putu, bilo koje tradicije ili podneblja, ne otkrivaju samo tako tajne Života. To se treba zaslužiti. Čovječanstvo u cijelosti ne može primiti Inicijaciju, već svatko od nas treba raditi na tome. Kad smo spremni, Majstor dolazi, najprije u vanjskom obliku (učitelj) a zatim u unutrašnjem (Učitelj-Jastvo). Tek kad je određena duhovna zrelost dostignuta, tek onda se otvaraju tajni hodnici Hrama Solomona, koji je u nama (Čovjek je kozmos u malom).

O Jednosti i metodama postizanja Jednosti je praktički nemoguće govoriti sa bilo kakvom sigurnošću. To vjerojatno ostaje na nama i našim unutarnjim kapacitetima.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; ned jun 08, 2008 10:31 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 09, 2008 12:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Sve OK, samo mi je poškakljalo onaj dio svijesti koji se protivi podvajanju, kako ja to zovem :)

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 10, 2008 7:02 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 05, 2008 5:49 pm
Postovi: 243
Lokacija: Zagreb (mirno predgrađe)
Citat:
Da bi razumio više aspekte heksagrama trebao bi jako dobro poznavati alkemiju i Kabalu. Ipak je ovaj forum više orijentiran na zavjere nego na zapadni okultizam, pa neću ulaziti u svaki kut tog simbolizma.


Oke, fala na objašnjenju...

Zanima me značenje jednopoteznog heksagrama, evo slike:

slika

I još nešto, znacenje obrnutog pentagrama, ukratko.

_________________
Kako je malo potrebno za sreću! Zvuk gajdi. – Bez muzike bi život bio zabluda.
- Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 10, 2008 11:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Nietzsche je napisao/la:
Citat:
Da bi razumio više aspekte heksagrama trebao bi jako dobro poznavati alkemiju i Kabalu. Ipak je ovaj forum više orijentiran na zavjere nego na zapadni okultizam, pa neću ulaziti u svaki kut tog simbolizma.


Oke, fala na objašnjenju...

Zanima me značenje jednopoteznog heksagrama, evo slike:

slika

I još nešto, znacenje obrnutog pentagrama, ukratko.


Nema na čemu.

U Hermetičkom Redu Zlatne Zore došlo je do potrebe da se heksagram primjeni za priziv planetarnih sila. Kako za to nije baš najbolji obični heksagram, ovaj drugi geometrijski oblik je više pogodan jer:

- ove istaknute dvije točke gore i dolje su Sunce i Mjesec, vladajući planeti/arhetipske energije nad 4 elementa koji su počevši s gornje lijeve točke: zrak, voda, zemlja, vatra. Središnja točka figure je Duh/kvintesencija, 5.element. Ovakva geometrijska figura i korespondencija je puno prikladnija jer jasno prikazuje vladavinu Sunca (Yang) i Mjeseca (Yin) nad pozitivnim i negativnim aspektima svih elemenata.

- ako se obični heksagram koristi u ritualima, onda bi prenaglasili energiju Saturna koja zamijenjuje gornju točku jednopoteznog heksagrama. Tako bi Saturn bio na suprotnoj strani Mjeseca, te bi se dogodio disbalans, jer Saturn nije kompatibilan sa Mjesecom. Ovako su Sunce i Mjesec istaknuti kao glavni alkemijski elementi s Duhom/Božanskim Merkurom u sredini.

Crowley je iskoristio ovaj simbol od Zlatne Zore te ga malo preuredio za telemitske potrebe. Dodao je cvijet sa 5 latica (2 latice gore, 1 dolje) u centar figure da bi naglasio majčinski element, Majku Zemlju, ili obrnuti pentagram. 5 latica + heksagram (6) daje 11, broj točke susretanja Mikrokozmosa i Makrokozmosa, ili Daatha na Drvu Života.

slika

Obrnuti pentagram po meni predstavlja spuštanje Duha u materiju, Sophijin pad, koji ne predstavlja teološko zlo, već dolazak duše u materijalni svijet i Zadatak s kojim je inkarnirana.

Ovakav pentagram na slici je makrokozmički kako je "gore" ili izvan sfere čovjeka, a mikrokozmički pentagram je obrnuti, ili kako je "dolje".

Sjeti se dijela u "Oče Naš"-u : "Kako na nebu tako i na Zemlji". To je ostatak hermetičnih principa koje savršeno utjelovljuje pentagram.

Ni jedan oblik pentagrama nije dobar ili zao. Obrnuti predstavljaju silazak duše/Duha u tijelo, dakle priziva energiju u materiju, a uspravni pentagram tu energiju istu koristi za povratak u Duh.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; ned jun 08, 2008 10:33 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 10, 2008 9:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon mar 03, 2008 12:24 pm
Postovi: 125
Lokacija: Munze Konza Nostra
Brate,svaka tebi cast..,gde bre kopas sve ove informacije..ti si ziva enciklopedija :notworthy:

_________________
Da li je prvo nastao covek, ili ljubav?!!
Da li covek ima prava da postoji, ako nepostuje i blati ONO iz cega je nastao??!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub maj 10, 2008 9:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon mar 03, 2008 12:24 pm
Postovi: 125
Lokacija: Munze Konza Nostra
Smem li samo da pitam,ako nije tajna naravno,i da se neuvredis ili nesto slicno...a izvini i unapred ako sam bas radoznao tamo gde netreba..interesuje me izbor tvoje slike/avatar-a..sta predstavlja,i otkud bas to..

_________________
Da li je prvo nastao covek, ili ljubav?!!
Da li covek ima prava da postoji, ako nepostuje i blati ONO iz cega je nastao??!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 11, 2008 12:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
zemuntrio je napisao/la:
Smem li samo da pitam,ako nije tajna naravno,i da se neuvredis ili nesto slicno...a izvini i unapred ako sam bas radoznao tamo gde netreba..interesuje me izbor tvoje slike/avatar-a..sta predstavlja,i otkud bas to..


Baphomet je božanska bespolnost, hermafrodit, zbroj polariteta, Mudrost. Istovjetan je dvoglavom Janusu Rimljana/Etruščana, dvoglavom orlu masona, gnostičkom Abraxasu, jogičkom Ardhanarisvara-i, ili bilo kojoj drugoj figuri koja spaja polaritete silom ravnoteže, Sunce-Mjesec, noć-dan, više-niže, Jachin-Boaz, sol-sumpor, Lav-Djevica, muško-žensko, itd...

No, povrh svega, jedno od važnijih značenja ove alkemijske figure je Astralna Svijetlost, ili Univerzalni Magijski Agent o kojem govore Eliphas Levi, Franc Bardon i drugi. On je Merkur ili Pan, Alpha i Omega, Drvo Života, Zmija-Lav,...

To je prava tajna sveg okultizma, magije, meditacije: nadići identifikaciju sa polovima ili fragmentima realnosti, već transcendirati sve ono što razdvaja, ili što nas odvaja od Jednog. Svaki Čovjek je istovremeno i Muško i Žensko, a ni jedno od toga.

Naravno, postoje mnoga druga, također duboka značenja, ali mislim da je ovo sasvim dovoljno da se predstavi koncept depolarizacije.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; ned jun 08, 2008 10:34 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 11, 2008 2:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Da Tehuti tvoj avatar mi je poznad iz alhemičarske heraldike.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 11, 2008 5:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika


St. Nicholas Church u San Anselmu, Kalifornija.

*********************************

slika


Oktagon, Zagreb. Blizu Trga Bana Jelačića.

*********************************

slika


Mauzolej Galla Placidia, Ravenna, Italija.

Monogram X.P. su grčka slova CH i RO, koja u oficijalnim učenjima Crkve predstavljaju riječ Christos, no originalni monogram je bio ime Horusa ili na starom egipatskom: Heru, dakle H – R, ili Heru. To inicijali također potječu od Hermesa ili H – R i kasnije u hebrejskom kao Hiram, tj. legendarni majstor masona pri gradnji Solomonovog Hrama. U Egiptu ime Horus-Ammon ili Heru-Ammon je isto kao židovsko Hiram. Egipatska riječ Hor-Mse (Hermes) znači Sin ili Horus.

edit: Možda je Windows XP dobio ime po inicijalima Adepta Hermesa/Merkura.

Slijed ovakvih analogija daje nam logičan zaključak povezanosti:

Horus=Hrist=Krist=Hermes=Hiram=Heru-Ammon=Churam.

Isto tako u Egiptu je postojala riječ “Karast” za pomazanika.

Karast=Krist=Christna=Krišna.

Postoji niza paralela u masonskim ritualu 3.stupnja u kojem je prikazana tragična smrt Hirama Abifa i života Isusa Krista, što bi značilo da je izvor te legende (vrlo je malo vjerojatno da je riječ o povijesnim osobama) isti, te da ima istu simboliku: smrti i uskrsnuće Majstora koji se podiže s prvim zrakama Sunca u zoru a umire u sumrak. Incijat je onaj koji preuzima njegovu ulogu, dakle on “umire” i ponovo se rađa/uskrsava. Ovo nije fizička smrt nego Filozofska Smrt ili alkemijska faza Nigreda, “zacrnjenja” koju inicira Saturn, ili planet Smrti. Postoji golema korespondencija između legendi o umirućim bogovima-ljudima koji su najčešće simbolične fiktivne osobe koje predstavljaju astro-teološke, astrološke i astronomske motive. Većina je mišljenja da Isus i ostali bogo-ljudi predstavljaju Sunce, ali postoji i vrlo velika vjerojatnost da je Isus ustvari Hermes ili planet Merkur upravo zbog toga što je Sunce nebeski otac, a rekli smo da je Sunce=Otac/sumpor, Mjesec=Majka/sol a Merkur=Sin/živa u alkemiji.

Po tome slijedi da je Isus = Merkur, što zvuči možda nategnuto, ali s obzirom da smo osim ove zadnje simbolike vidjeli da je X.P. inicijali u crkvama svijeta ustvari znače “Hermes” ili “Hiram”, logično je za pretpostaviti da Krist nije Sunce kako mnogi kažu već Merkur koji je pomiritelj suprotnosti, jer on je najbliži planet Suncu. Babilonci su ga zvali Nebo, u Indiji su ga zvali Bo-Den, a kad su arijevska plemena emigrirala iz Indije u Europu, u Skandinaviju, ime je promijenjeno u Wo-Den ili Wotan/Odin. Dakle, Odin koji je bio razapet na Drvu Života, mučenik je ustvari Hermes kao i Prometej koji je želio dati Svijetlo Znanja čovječanstvu. Svi ti arhetipovi mnogo više rezoniraju sa Merkurom, mudrim planetom, vedrim planetom nego sa agresivnim Suncem koje je fizička manifestacija Yahwe-a, Demiruga.

Još jedan trag da su bogovi-mučenici ustvari Hermes/planet Merkur je da srijeda kao dan u tjednu pripada Merkuru dok ponedjeljak ili Monday, Mon = Mjesec pripada ženskom dijelu jednadžbe, a nedjelja ili Sunday, Sun=Sunce pripada muškom dijelu jednadžbe.

U tom slučaju [b]SRIJEDA je SREDINA između dviju velikh suprotnosti Majke (Ponedjeljak) i Oca (Nedjelje).[/b] U renesansnoj alkemiji Merkur je bio najštovaniji aspekt Trojstva. Merkur je u noćnoj astrološkoj kući u zviježđu Gemini (Blizanci) a u dnevnoj fazi u zviježđu Virgo (Djevica). Noćnu fazu u antičkoj Grčkoj su predstavljala dva boga blizanca: Apolon (Ljepota) i Heraklo (Snaga). Treći aspekt planeta Merkura je Djevica ili Mudrost. Zato se u hermetizmu kaže za Hermesa, „Triput Najveći“. Zanimljivo je da se u Kabali stupovi Drveta Života tako zovu, a i masonima su jako znani. U masonskim ložama tri su oficira predstavnici ta tri primarna Principa. Jedan dio godine Merkur se podiže sa Suncem na obzoru (“Jutarnja zvijezda” - Eosphoros) a pred sumrak spušta zajedno sa Suncem ("Večernja zvjezda" - Phosphoros").

Na Drvetu Života broj sfere Merkura je 8. Magični kvadrat Merkura ima 8 X 8 polja. Planet Merkur orbitira oko Sunca jednom u 88 dana! Koje li slučajnosti. Zbroj svih brojeva u magičnom kvadratu u bilo kojem smjeru daje broj 260 koji reduciran na jednu znamenku daje 2 + 6 + 0 = 8! Većina crkava i krstionica je građena u oktagonskom obliku, dakle sa brojem 8 kao vodećim koji prikazuje Krista (Merkura).

Magijski kvadrat (kamea) Merkura:


slika


Riječ IESOS (ISUS) na grčkom ima numerološku vrijednost 888, kao iota, 10; eta, 8; sigma, 200; omicron, 70; upsilon, 400; sigma, 200. Suma 10 + 8 + 200 + 70 + 400 + 200 je 888.
Slovo Cheth ili Ch (čita se “H” od Hermes/Hiram/Hrist) u Hebrejskoj abecedi ima numeričku vrijednost 8, a broj 8 izgledom podsjeća na Hermesov štap, Kaduceus sa dvije zmije koje vijugaju oko štapa.

Isus je uskrsno 8 dana nakon što je ušao u Jeruzalem. Broj osam je također i broj 4 elementa podijeljenih u svoje Yin i Yang aspekte (4 X 2). Broj 8 je intelekt, individualnost, mudrost, znanje…

U informatici imamo nizove od 8 bitova, a oktavu čini 8 nota

Oktagram i oktagon:

slika


slika


Oktagram kao oblik spaja krug koji simbolizira spiritualne svijetove sa kvadratom koji simbolizira materijalne svijetove, stvarajući Dušu kao posrednika između onog što je gore (Duh) i dolje (tijelo). Dakle, Krist je Duša Čovjeka koja je probuđena. Oktagram je u tako ustvari kvadratura kruga u neku ruku. Kvadratura kruga je najsavršenija geometrijska proporcija u Kozmosu i ona je direktno odraz Kamena Mudraca.

U biblijskom gradu Ninivi, Merkur je slavljen pod imenom riboglavog Oannesa, Dagona ili Jonaha kod Židova (biblijski Jona). Dvoglavi Janus je samo jedan još jedan oblik Hermesa kod Rimljana. Iz svega već rečenog, vidimo da je planet Merkur oduvijek bio oživljen u obliku umirućeg boga.

Ako dva savršena pitagorejska trokuta sa omjerom stranica 3:4:5 spojimo, dobit ćemo savršeni kvadrat sa omjerom 8 X 8 malih kvadratića. Današnja i drevna šahovska ploča ima 64 polja kao i savršeni pitagorejski kvadrat štovan od masona. U Corpus Hermeticumu, glavnom djelu hermetičke filozofije, Hermes Trismegistos (“Hermes Triput Najveći”) kaže se da prosvijetljeni čovjek pjeva hvale Ocu u OSMOM NEBU, nakon što je transcendirao 7 Nebesa (planeta).

Astrološki, broj 8 simbolizira 4 glavne sezone u godini (dva solsticija i dva ekvinocija) te 4 sporedne.

Evo nekoliko primjera simbolike Hermesa/Krista/oktagona/oktagrama:


slika


Meggido, Izrael. Nekadašnja crkva iz 3. ili 4. stoljeća.

*********************************

slika


Mostar, strop đamije. I u islamskoj arhitekturi imamo jako puno osmokrakih motiva, zvijezdi oktagona/oktagrama. Sveta geometrija je korijen svake religije, znanosti, magije, misticizma, okultizma, filozofije i umjetnosti.

*********************************

slika


Lepcis Magna, Libija, Kolo Karme/uskrsnuća/Hermesa izrezbareno u rimsko doba.

*********************************

slika


Katolička kapelica u bizantskom stilu, Washington.

*********************************

slika


Bolonja, Italija. Muzej. Službeno tumačenje ovog oktagrama je da je to simbol Islama iz davnih vremena. Ustvari, oktagram postoji davno prije Islama, te kako smo prije vidjeli predstavlja Inteligenciju, te sve ostale atribute vezane za sferu Hod (Merkur) na Drvu Života. Na slici vidimo 4 oktagrama jedan veći od drugog. 4 X 8 = 32, a to je zbroj 22 staze Drva Života + 10 Sephirotha (10 koraka Stvaranja). 32 je također i broj najvišeg stupnja Škotskog Rituala Masonerije, izuzev 33.stupnja koji predstavlja Savršenstvo. Isus, ili točnije Krist (Adept) umire sa 33 godine (dostiže 33. stazu Drveta, Prosvijetljenje). Ljudska kralježnica ima 33 kralješka. Kundalini zmija se podiže niz kičmeni stup kroz 33 stupnja (kralješka) da bi Adept postigao Samadhi.

*********************************

slika


Bazilica de San Ignacio de Loyola, Španjolska.

*********************************

slika


Bakar, crkva Majke Božje od Porta, Hrvatska. Hermesova zvijezda.

*********************************

slika


Jurandvor, crkva Sv. Lucije, Hrvatska. 8 X 8 šahovnica, sveta Merkuru.

*********************************

slika


Poreč - crkva Gospe od Anđela. Hermesova/Merkurova/Kristova zvijezda.

*********************************

slika


Crkva sv. Mihaela, Španjolska. Templarska gradnja. Primjetite osmokraku zvijezdu iznad svetaca.

*********************************

slika


Toruń – “kuća pod zvijezdom”, Poljska.

*********************************

slika


Kalingrad, Rusija. Trg Pobjede.

*********************************

slika


Negdje u Maroku, ne znam točnu lokaciju. Inače jako čest simbol u muslimanskoj arhitekturi.

*********************************

slika


Rosslyn kapelica, Škotska. Također templarska.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; uto jul 01, 2008 1:06 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 16, 2008 12:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon mar 03, 2008 12:24 pm
Postovi: 125
Lokacija: Munze Konza Nostra
tehuti je napisao/la:
zemuntrio je napisao/la:
Smem li samo da pitam,ako nije tajna naravno,i da se neuvredis ili nesto slicno...a izvini i unapred ako sam bas radoznao tamo gde netreba..interesuje me izbor tvoje slike/avatar-a..sta predstavlja,i otkud bas to..


Baphomet je božanska bespolnost, hermafrodit, zbroj polariteta, Mudrost. Istovjetan je dvoglavom Janusu Rimljana/Etruščana, dvoglavom orlu masona, gnostičkom Abraxasu, jogičkom Ardhanarisvara-i, ili bilo kojoj drugoj figuri koja spaja polaritete silom ravnoteže, Sunce-Mjesec, noć-dan, više-niže, Jachin-Boaz, sol-sumpor, Lav-Djevica, muško-žensko, itd...

No, povrh svega, jedno od važnijih značenja ove alkemijske figure je Astralna Svijetlost, ili Univerzalni Magijski Agent o kojem govore Eliphas Levi, Franc Bardon i drugi. On je Merkur ili Pan, Alpha i Omega, Drvo Života, Zmija-Lav,...

To je prava tajna sveg okultizma, magije, meditacije: nadići identifikaciju sa polovima ili fragmentima realnosti, već transcendirati sve ono što razdvaja, ili što nas odvaja od Jednog. Svaki Čovjek je istovremeno i Muško i Žensko, a ni jedno od toga.

Naravno, postoje mnoga druga, također duboka značenja, ali mislim da je ovo sasvim dovoljno da se predstavi koncept depolarizacije.

Ovo je i previse informacija,stvarno nemam reci.. :) =D>
jos samo jedno pitanjce,sta je (koji znak je) totalni kontrast Baphometu?
-sve ima svoj kontrast..svaki znak,kao plus i minus..

_________________
Da li je prvo nastao covek, ili ljubav?!!
Da li covek ima prava da postoji, ako nepostuje i blati ONO iz cega je nastao??!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 16, 2008 2:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
zemuntrio je napisao/la:
Ovo je i previse informacija,stvarno nemam reci.. :) =D>
jos samo jedno pitanjce,sta je (koji znak je) totalni kontrast Baphometu?
-sve ima svoj kontrast..svaki znak,kao plus i minus..


Baphomet sadrži sve dualitete u sebi, tako da on (ili točnije ONO) nema suprotnost, on/ono JE suprotnost, ali i unija svih suprotnosti. Za one koji su napredovali na Stazi, Baphomet je više od inicijatora: on je i Cilj.

Zato je toliko i bitan, on sumarizira cijeli Put na jednostavnu jednadžbu: 1 + 1 = 3, što bi značilo da osoba koja u sebi ujedini primarni pasivni (ženski) i aktivni polaritet (muški), oživljava Drvo Života u Sebi. Broj tri je vezan za Drvo zbog tri stupa: lijevi - majčinski, desni - očinski i srednji - neutralni.

Dakle osoba koja upozna Sebe spaja svoje muške i ženske polove u jedan, koji je treća sila jednadžbe, to je Kozmički Krist. Sustav tri-u-jednom znači vraćanje Izvoru preko unije Marije Magdalene i Isusa u Sebi, tj. Alkemijsko Vjenčanje, čiji rezultat je mentalna bespolnost.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 16, 2008 4:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika


Poreč - Eufrazijeva bazilika, Hrvatska. Pimjetite cvjetiće u kutovima ploče: male zaobljene svastike!

*********************************

slika


Poreč - Eufrazijeva bazilika (katedrala Uznesenja Marijina), Hrvatska. Primjetite Sjeme Života u krugu na desnoj kamenoj ploči. Inače na obje kamene ploče vidljive su spirale koje su okultni simbol vraćanja u Sebe, u Izvor, ali na drugoj razini predstavljaju astronomska poravnanja i nebeske pojave. Semir Osmanagić je pronašao u Visočici slične spirale uklesane na kamen i zaključio da je riječ o astronomskom mehanizmu.

*********************************

slika


Ista lokacija. Kupola bazilike.

Osim 12 znakova zodijaka prerušenih u mitološke osobe zvane “apostoli”, u sredini luka kupole imamo prikaz Krista kao janjeta koje je okruženo sa 6 zvijezda. Janje je stari kaldejski prikaz konstelacije Ariesa-Ovna. [b]Ovan je prvi znak u novoj godini, s njime počinje proljetni ekvinocij, 21.3., a to je razlog što je Krist u Otkrivenjima prikazan kao Janje, da označi početak života Duše, inkarnacije, novog ciklusa kada se Sunce ponovo rađa/regenerira nakon Smrti u zimskim mjesecima prije toga.[/b] Element zodijačkog znaka Ovna je Vatra, koja je kreativni, primarni (očinski) element. Ovan se smatra „najeksplozivnijim“ najagresivnijim vatrenim znakom, jer Sunce se bori za premoć nad mrakom koje je izazvao Saturn u zimi. Ovan je jedan od 4 kardinalna znaka koja predstavljaju sporedne, prijelazne mjene u odnosu na fiksne znakove koji predstavljaju elemente/kerubine i 4 glavne mijene.

Ovnom vlada Mars, a ranije smo vidjeli da je Mars u pitagorejskom trokutu (ali i u grbu Hrvatske) prikazan kao hipotenuza čiji kvadrat iznosi broj 25 (5 X 5 polja), dakle broj kvadratića u hrvatskom grbu. Mars kao hipotenuza je simbolični prikaz novorođenog Krista, uskrslog na proljetni ekvinocij (Uskrs).

Mars je također primarni Čovjek, Adam Kadmon u Kabali, Mikrokozmos čiji simbol je pentagram. Adam prije Pada je izjednačen sa Kristom pri rođenju, što bi ih obojicu povezalo sa Marsom kao vladarom znaka Ovna , ili kozmičkog Janjeta. Janje je mladunče Ovna, dakle u kršćanskoj simbolici je još više naglašena mladost Isusa, odnosno trenutak kad Sunce ulazi u znak Ovna ili proljetni ekvinocij, što je „mladost“ godine ili Zodijačkog Kola.

U prikazu Janjeta u ovoj bazilici vidimo 6 zvijezda koje bi mogle prikazivati ostalih 6 planeta u hijerarhiji (ova ista hijerarhija se može vidjeti i u mikrokozmosu: svaka od 7 čakri je portal ka energiji jednog planeta, kako je smatrano u zapadnoj alkemiji). Janje u prikazu stoji na travnjaku (znak proljeća - proljetni ekvinocij): dakle stope su mu na Zemlji, ali on je Mars koji je vladajući u vrijeme proljetnog ekvinocija, pa je stoga prikazan kao dominantan na prikazu u odnosu na ostalu šestoricu. Isti princip možemo vidjeti u mnogim drugim primjerima upotrebe simbolike. Znači Krist je manifestiran i na Zemlji, ali njegovo tijelo je u Nebesima (7 planeta-sfera postojanja). Dakle, krug koji sadrži Janje i zvijezde (Veličanstvena Sedmorica - planeti) je nadređen zodijačkim znacima ili apostolima jer je smješten točno na sredinu oslikanog luka. To je itekako točno ako provjerimo kabalističke spise u kojima su dvostruka slova (njih sedam) ustvari planeti ili Vrhovni Duhovi koji upravljaju kretanjem jednostrukih slova (njih 12), odnosno konstelacija. U astrologiji je poznato da određenim znakom vlada određeni planet, time sugerirajući da je planetarni utjecaj jači nego zodijački.


slika


Egipatski prikaz boga Amuna u obliku Ovna, jednako kao i Isus, ali u nešto blažoj verziji janjeta.

Unutar kupole nalazi se 31 kružić ispunjen križem. Broj 31 je gematrijska vrijednost hebrejske riječi „EL“ ili Bog. Piše se AL s desna na lijevo: slovo ALEPH = 1 a slovo LAMED = 30. Riječ ACHAD ili “jedinstvo” ima vrijednost 13 što je obrnuto od 31 (El = Bog). Dakle Bog je manifestacija Jedinstva ili samo Jedinstvo.

Veći krug u kojem je prikazano Janje je točno iznad 16-tog kružića na slici. 1 + 6 = 7, a to je broj sfera utjecaja koje vidimo prikazane odmah iznad u obliku Janjeta (Marsa) + ostalih 6 planeta. Slučajnost?

*********************************

slika


Roč, Istra, Hrvatska. Na staklenom prozoru vidljivo svevideće oko, jednakokračni križ, Sveti Gral i Merkurova zvijezda. Iznad svih je golubica ili Kozmička Majka/Sophia/Mudrost, baštinica Svetog Grala i čuvarica Misterija.

*********************************

slika


Valtura, Istra - crkva sv. Ivana apostola, Hrvatska. Heksagram, simbol interakcije SEDAM DUHOVA ili 7 spiritualnih arkanđela. Na razini alkemijske interpretacije, predstavlja SEDAM planeta, koji predstavljaju faze u transmutaciji nižih metala, ili podizanje Kundalinija uz Sushumnu/kičmeni stup.

*********************************

slika


Lincolnshire, Engleska. Crkveno groblje. Na što vas ovo asocira? Mene na Drvo Života, Kaduceus Hermesa, štap manifestacije. Ova linija je ustvari zmija koja se okreće oko Srednjeg Stupa Hrama. Dio vijugave linije na kojem je natpis 4 puta siječe središnju liniju (prikazuje elemente?). Sveukupno, linija (zmija) siječe središnji Stup SEDAM puta (alkemijski metali/faze transmutacije Kamena i 7 čakri u ljudskom tijelu koje su dio te transmutacije pod vladavinom SEDAM planeta).

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; ned jun 08, 2008 10:59 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 24  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz