Sada je: čet mar 28, 2024 6:17 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: pet jul 17, 2009 7:59 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Pa, da prvo razrešimo jezičku zabunu. :wink:

Naši maternji jezici pripadaju porodici slovenskih jezika i to nije pitanje pretpostavki, osećaja, dopadanja, istorjskih nagađanja, već lingvistička činjenica.

Kao što pretpostavljam da većina članova foruma zna, evropski jezici – sa izuzetkom mađarskog i finskog - kao i jedan deo jezika u južnoj Aziji i mnogih danas mrtvih jezika pripadaju tzv. indoevropskoj grupi.

Šta znači indoevropska jezička grupa i kako se do toga došlo? To znači da između tih jezika postoje sličnosti koje ukazuju na zajedničko poreklo. Konkretno, indoevropski jezici po tipu čine flektivne jezike ili fuzione jezike (nisu jedini). Možemo ih iporediti sa aglutinativnim jezicima, da bismo videli šta se pod ovim kriterijumom podrazumeva.

Mislim da je nama teško da uopšte pojmimo stepen različitosti u jezičkoj strukturi kod jezika koji ne pripadaju našoj grupi:
Primer iz svahitija: volim te
Mimi ni-na – ku – pejda wewe – što se može analizirati kao:
Mene ja SADAŠNJE VREME ti voleti tebe

Kod ovih jezika nema fleksije i svaki element ima samo jedno gramatičko značenje. Odnos između elementa i gramatičkog značenja je jedan prema jedan.

Kada je uočena morfološka i sintaksička sličnost evropskih jezika sa sanskritom, dogo se smatralo da je sanskrit predak evropskim jezicima, ali je uporedna analiza pokazala da to nije slučaj, već da svi ti jezici imaju zajedničkog pretka. O indoevropskom ne postoje pismeni zapisi, ali je on upravo uz korišćenje ovog metoda komparativne gramatike rekonstruisan do značajnog stepena.

Odvajanje jezičkih grupa od zajedničkog pretka se odvijalo pored ostalog (da skratim priču) i preko takozvanog pomeranja glasova. Između određenih konsonanata u većini indoevropskih grupa postoji tačno određeni odnos, koji se ponavlja sa gotovo matematičkom pravilnošću. (što je već samo po sebi izuzetno interesantna činjenica). Jezici koji su u npr. germanskoj grupi nisu u toj grupi zato što se nekome dopalo da ih tu svrsta, već zbog svoje morfološke strukture, na osnovu koje se može rekonsturisati njihov zajednički predak.

Tako se i grupa u koju spadaju ovdašnji jezici i dijalekti naziva slovensko-baltičkom grupom. Da li slovenski i baltički jezici imaju zajedničkog pretka ili su sličnosti posledica međusobnog uticaja nije utvrđeno, mada bi moglo da bude, jer za to postoje metode.

Bosanski/srpski/hrvatski pripadaju grupi južnoslovenskih jezika, pri čemu je kod sva tri – po mom mišljenju na žalost – u nedavnoj istoriji došlo do veštačkih promena. Slovenski je mnogo bliži staroslovenskom jeziku, samim tim autentičniji.

To je deo za koji postoji naučni fundus, dakle leksički materijal, i lingvističke metode za njegovu obradu.

Istorijski – a prema tome sam mnogo skeptičnija – indoevropljani su se negde 5.000 godina p.n.e. raširili diljem evropskog i južnoazijskog kontinenta. Ima i priča...

Citat:
Samo znam da Germani nismo sigurno Samo znam da Germani nismo sigurno


Ovde je jako važno utvrditi o čemu u stvari razgovaramo. Koga podrazumevaš pod tim „mi“?

Jer upravo sa Nemcima smo se prilično „družili“, a na ovim područjima i dalje žive ljudi koji imaju i germanske gene, čak i oni koji kao maternji jezik u porodici govore nemački. O Turcima da i ne govorim.

U mom gradu živi 17 različitih nacija. E, sad, kako ćemo te uljeze u vidu Nemaca, Mađara, Rusa, Rumuna, Bugara, Roma, ... odvojiti od južnih Kelta :D , zaista ne znam. Ja imam gene iz tri različite nacije, od kojih je polovina srpskih Kelta :D .

Naravno da postoji i keltski uticaj, jer Kelti su jedan indoevropski narod koji se proširio po čitavom evropskom kontinentu negde u 5. veku p.n.e. te su stigli i do Balkana.
Kao što reče nocty, Evropa je stešnjena, mešanja je bilo na sve strane. S obzirom na ovo širenje, keltski uticaj se može uočiti gotovo svuda, ne samo na ovim prostorima.

Jezički oni danas čine posebnu indoevropsku grupu - keltsku - u koje spadaju irski, velški, škotski i valjda još par dijalekata iz franscuske, koji su se u međuvremenu gotovo potpuno aimilovali.

No, plašim se da su predstave o Keltima u vidu druida ispod starog hrasta, o keltskom duhu i slično podjednako romantizovane i podjednako malo odgovaraju objektivnoj stvarnosti, kao i većina sličnih klišea i stereotipnih predstava o nekim narodima.

U vezi sa običajima, svaki etnolog sa ovih prostora može izneti čitave studije o najrazličitijim uticajima. Ne možeš izdvojiti neko kolo na jednoj i neko slično na drugoj i onda tvrditi da je to dokaz za srodnost i zajedničko poreklo nekih naroda.

U pogledu mentaliteta, poznajem samo jednu Irkinju i sa njom se veoma lepo slažem, mada ću se usuditi da ustvrdim da to slaganje zaista nema baš mnogo veze sa sličnošću između ovdašnjeg i nekog keltskog mentaliteta.

Dakle, da rezimiramo: na ovim prostorima bez ikakve sumnje ima keltskih uticaja (Kelti su jedan od indoevropskih naroda). Takođe ima veoma mnogo drugih uticaja: germanskih, romanskih, albanskih (mada njihov jezik pripada romanskoj grupi), turskih, mađarskih, drugih slovenskih naroda, ...

Ljudi, kojima je bosanski, hrvatski ili srpski jezik maternji govore slovenski jezik.

A gde se neko oseća „kod kuće“, gde mu je duša, što se kaže, to treba prepustiti pojedincu i bilo bi dobro apsolutno se uzdržati od bilo kakvih vrednosnih sudova u tom pogledu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: pet jul 17, 2009 11:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
ja se bas osjecam kod kuce pod drvetom dok u kazanu kuha neka getafixova chorba hahaha

http://i203.photobucket.com/albums/aa54 ... ture02.jpg

ovo je getafix http://embedded.eecs.berkeley.edu/Alumn ... etafix.jpg

hihi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: sub jul 18, 2009 12:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
Kada je uočena morfološka i sintaksička sličnost evropskih jezika sa sanskritom, dogo se smatralo da je sanskrit predak evropskim jezicima, ali je uporedna analiza pokazala da to nije slučaj, već da svi ti jezici imaju zajedničkog pretka. O indoevropskom ne postoje pismeni zapisi, ali je on upravo uz korišćenje ovog metoda komparativne gramatike rekonstruisan do značajnog stepena.


Da, skoro sam se iznenadio kada sam negde procitao da rec "svrati", koja se cesto koristi kod nas, izgleda isto i ima isto znacenje kao i na sanskritu "doci iznenada", samo za razliku od nase upotrebe, na sankritskom se odnosi na nesto tipa vise sile, bozanskog i slicnog.

Citat:
No, plašim se da su predstave o Keltima u vidu druida ispod starog hrasta, o keltskom duhu i slično podjednako romantizovane i podjednako malo odgovaraju objektivnoj stvarnosti, kao i većina sličnih klišea i stereotipnih predstava o nekim narodima.


Preporucujem za citanje 'Secret History of The World', interesantno je, ispada da druidi nisu bili cikice u belim odorama koji igraju kolo oko stecaka ili hrasta, sto je u stvari stereotip plasiran kroz rimske zapise. Kao i na primer da su Kelti bili varvari, iako bi po danasnjim standardima oni bili "civilizovani" a Rimljani "divljaci".


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: sub jul 18, 2009 12:32 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Odlično, jer baš sam tražila dobrovoljce. :wink:

Pošto uskoro idem po recept za čarobni napitak kod svoje tetke druidkinje, spremi jedan veeeeeeeeliki kazan. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: sub jul 18, 2009 12:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Nemoj da zaboraviš imelu, ali pazi da bude isečena zlatnim srpom. :mrgreen: :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: sub jul 18, 2009 12:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
ja bi volio da znam ovaj jezik :)

http://www.youtube.com/watch?v=v_RqhBNUJcw

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: sub jul 18, 2009 12:49 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Evo me gde sam, ako ne bih zaboravila zlatni srp. #-o
strašno #-o

Evo tebi jedna pusa za podsećanje. :kiss:

No, važno je da smo našli kuvara napitka. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: sub jul 18, 2009 2:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Znaci tetka je druid :D


Citat:
U mom gradu živi 17 različitih nacija. E, sad, kako ćemo te uljeze u vidu Nemaca, Mađara, Rusa, Rumuna, Bugara, Roma, ... odvojiti od južnih Kelta


Pa zna se, prvo trake oko rukava za ne-Kelte (bljak, kad sam tu rec morao da napisem) pa onda posebne legitimacije, a posle videcemo . . . :mrgreen:

Zezam se naravno :glasses7: , kao sto je i ceo topic manje vise zezanje, iako ima istine naravno u svemu tome. Malo se odmaramo od "vaznijih" tema i od nekih spodoba koje nam ulete na forum s vremena na vreme :angel4:

Nego, evo izgleda da ce balkanci i kolo da nas izvuku iz g . . . . . I to ono koje igraju braca Grcite (sreca nije Vlasko, bilo bi polomljenih nogu):

http://www.cassiopaea.org/forum/index.p ... ;topicseen


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Jos malo o Keltskom korenju . . .
PostPostano: sri maj 11, 2011 4:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
viewtopic.php?f=13&t=1064&p=110005#p110005


Intrigantno...

Wotan je njemačko ime za nordijskog boga Odina.

Odin (Odhinn, Woden, Wodan, Woutan) je glavni i najstariji bog u nordijskoj mitologiji, bog mudrosti, pjesništva, magije, runa, okultnog i rata.

Pripadao je aesirskim gobovima. Njegov otac je Bor, majka Bestla, ima braću Vilia i Vea.

Nazivali su ga i Sve- otac jer je on otac svih bogova.

Suprug Frigge sa kojom je imao sinove Baldura, Hodura i Hermoda. Sa Rind je ima sinove Valia i Vidara, sa Jord Thora.

Postoji priča kako je Odin stekao mudrost. Objesio se na veliko svjetsko drvo Yggdrasil na devet dana i noći i proboden je kopljem. To je bila duhovna smrt u kojoj je žrtvovao sebe sebi. Obješen na drvo shvatio je značenje runa koje su kasnije Vikinzi koristili kao abecedu, a koristile su se i u magiji i proricanju. Određenim obredima, runama se moglo vratiti mrtve u svijet živih.

U drugoj priči žrtvovao je jedno oko kako bi pio iz Mimirovog zdenca mudrosti. Odin je sa svog prijestolja (Hlidskialf) mogao vidjeti sve. Imao je dva gavrana Huginna ili Huninna (Misao) i Muninna (Sjećanje) koji su svaki dan odlazili iz Odinove utvrde kako bi skupljali novosti po svijetu i donosili vijesti Odinu. Osim gavrana imao je i dva vuka: Frekija i Gerija.

Njegova najveća blaga su Sleipnir (osmonogi konj), Gunger (koplje koje nikad ne promaši) i Draupnir (prsten koji stvara osam novih identičnih prstenova svaku osmu noć. Odinova dvorana je Gladsheim (Valhalla se nalazi u Gladsheimu).

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz