Sada je: ned apr 28, 2024 12:20 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 139 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pet nov 04, 2005 11:02 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
kapljica je napisao/la:
Poenta:po danasnjim kriterijima(oni doduse vaze vec odavno) jedan musliman nije vrijedan spomena.


Da muslimane nitko ne spominje? A onaj insan Osama Bin Laden. Konstantno ga spominju!

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 04, 2005 3:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 25, 2005 4:53 pm
Postovi: 477
Organski portal osobno je napisao/la:
kapljica je napisao/la:
Poenta:po danasnjim kriterijima(oni doduse vaze vec odavno) jedan musliman nije vrijedan spomena.


Da muslimane nitko ne spominje? A onaj insan Osama Bin Laden. Konstantno ga spominju!


Što to znači biti musliman?!
Čovjek je faca!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 05, 2005 1:07 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
U suštini, kad se i o ovoj temi radi, tragikomično je to koliko se ljudima teško izdići izvan svojih ličnih nacionalnih i vjerskih okova, pardon, - okvira. Čini se da je većina nas ipak prešla onaj prag kada je tako nešto postalo nemoguće. Religija, nacionalizam i na njima bazirane predrasude toliko su nas zaslijepili da o nekom ‘progledavanju’ teško može da bude nekog govora.

U vremenima kad se ova piramida gradila, na tim prostorima uopšte nije ni bilo naroda koji su se identifikovali kao Srbi, Muslimani, Hrvati itd.

Biblija i Kuran bili su sigurno više od 10 hiljada godina daleko a tehnologija i znanje kojom su graditelji piramida raspolagali još onda je bila daleko ispred ove naše sadašnje. Ko to od nas danas uopšte može da se usudi da svojata građevine koje su napravila ljudska bića koja sigurno nisu imala mnogo toga zajedničkog sa nama, ovakvim kakvi smo mi danas?!

Pričamo o nekoj evoluciji duha i svijesti, dok je prema sadašnjem mentalnom stanju ljudi, sasvim evidentno da je u međuvremenu došlo do jedne – devolucije!? Mi u suštini idemo unazad a istovremeno pričamo o nekom napretku. Šta se to, u stvari, dogodilo da je došlo do ovakve naše mentalne retardacije?

Pričamo o nekoj gnozi, o meditacijama, o višim stanjima svijesti, o izlasku iz matriksa, dok je istovremeno malo ko u stanju da se izdigne izvan svojih mentalnih programa i onako, bez ikakvih predrasuda, pogleda u čovjeka kao u ljudsko biće, a ne kao u nekog Muslimana, Srbina, Hrvata, Pravoslavca, Katolika itd.

Za samo hiljadu i po godina ovi mentalni programi su nas, kao čovječanstvo, doveli do ivice ambisa a da to istovremeno niko nije u stanju da primjeti sa svoje lične vjerske, nacionalne i kulturalne perspektive. Osoba programirana jednim od tih programa ukoliko nekim slučajem spozna da se svi skupa nalazimo na ivici ambisa, okriviće za to one koji su programirani drugom vrstom istog mentalnog programa.
A onda ce potražiti spas moleći se onoj verziji Hrkljuša koja je na snazi tamo gdje se dotična osoba rodila.

Onaj koji je uspio da se izdigne iz svega toga, bez obzira što je usput razumjeo suštinu problematike, ne može a da se ne rastuži kad vidi ovaj naš mentalni i duhovni primitivizam. Pogotovo sada kad za neko buđenje nije ni ostalo puno vremena.

Uz sve to, neki bi još da se bave i magijom, nesvjesni da su sami začarani od kako su se rodili a možda još i u nekom od predašnjih života!?!

Ne postoji takva magija kojom se nešto stvarno može promijeniti u realnosti u kojoj živimo. Možemo mi čantrati, mantrati, metanisati, moliti se, čarati, bajati itd. sve dok nam uši ne poplave. Naši mentalni programi će i dalje u nama ostati a jedino što možemo tako ostvariti, to je da još dublje potonemo u iluziji da smo nešto promijenili ili da na taj način mozemo nešto ostvariti. Istinska magija leži u radu na samom sebi. U deprogramiranju. U povezivanju sa svojom dušom (ukoliko je dotična osoba još uvijek ima).

Uopšte me ne bi čudilo da se jednom većem dijelu ovog našeg Univerzuma stvarno diže kosa na glavi kad gleda na ovo naše ponašanje koje mi podrazumijevamo sasvim racionalnim.

I što je najgore, mnogi neće nikad ni biti u stanju da stvarno shvate o čemu uopšte pričam, niti šta sam htjeo da kažem!?

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 05, 2005 11:31 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da, baš gledam tu na forumu i ljudi se svađaju oko nekih nacionalno-vjerskih pripadnosti... ne vjerujem... da još nisu shvatili... užas.

Neke umjetne granice kao države i to sve... pa to su ljudi umjetno stvorili da bi se i ovo postiglo! Kakva je razlika brda ili oranice u Bosni i ovih ovdje par kilometara dalje od mene? NIKAKVE.

Tako je svejedno jesi li ovaj ili onaj, bijeli ili crni, zeleni, ljubičasti ili crveni. Jel imaš rogove ili aureolu, jesi na križu ili krstu, imaš ove ili one pretke... pa svi više-manje potičemo od istog... Pitanje je jesi "čovjek" ili nisi.

Kaj to još ljudi niste shvatili dosad?!?

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 05, 2005 11:37 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
U vezi samih bosanskih piramida, ovdje sam upravo postavio i jedan veći broj fotografija:



http://www.galaksija.com/planeta/pirami ... ramida.htm



Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 05, 2005 2:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Jako zanimljive fotografije. Vidim da se na ovoj posljednjoj fotki - crtežu nalazi ime Marka Kraljevića Đerzeleza. Odnekud mi je to poznato... Zna li netko više o tome tko je bio on?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 07, 2005 12:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
...ispade da je Alija derzelez sad Marko Kraljevic????

Halalite mi,uistinu se slazem sa tobom galaksija 100%.
Ali vjeruj mi da si kao ja imao toliko "negativnih"iskustava pri spomenu da si se opredjelio da budes musliman,onda nebi pricao tako.Probaj,cisto kao zezanciju da medju "rajom"pa i onima koji te neznaju se predstavis kao Ahmed musliman,pa uvidi sam!Ja licno nikog nesvrstavam niukakav tabor,ali zasto to rade meni i mojima?????Mojima mislim na prijatelje,svakog onog koga poznajem kao muslimana.SVI imaju slicna iskustva.
Jedan mali primjer:covjek bilo koje vjerosipovjesti,nacije,opredjeljenja,izgleda...moze proci bilo kojim gradom Bosne bez ikakvih problema,ali ako ja kao muslimanka(koja se oblaci tako-znaci prepoznatljiva sam)proseta Zagrebom,Beogradom...onda vec vidis poglede koji bi te najradije "zbrisali"sa lica zemlje.Kome ja to smetam i zasto??? Pitam sad ja vas?Nikad nikom nisam nista ni ruzno rekla, a kamoli uradila.Zato tvrdim sa razlogom,meni licno nesmeta ama bas niko,ali ja mnogima da.Mada me niko od tih nepozna.Predrasude,neznanje...???Strah?
Ili ja to nebi smjela da se oblacim kako ja to zelim?!

p.s.uopste nije bio potreban ovaj moj post,sto se mene tice.Ali za sve one koji imaju predrasude moguce da nauce nesto da iduci put kad sretnu zenu "koja se oblaci malo drugacije od vecine" ili pak ima malo vise odjeec na sebi od vecine,da je negledaju kao pacenicu niti kakvu cudakinju.To je isto tako osoba kao ti,samo je odlucila da svoje tijelo zastiti od "nepozeljnih"pogleda.Ili sto bi rekli Bosnjaci "da je pasu" :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 07, 2005 10:35 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Houston, 6.11.2005.
Semir Osmanagić



Poštovani,

U povodu izjava gospođe Zilke Kujundžić-Vejzagić iz Zemaljskog muzeja BiH (1.11.2005.) i prof. Envera Imamovića sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu (3.11.2005.), objavljenih u dnevnim novinama, predlažem da u cilju boljeg obaviještavanja javnosti, objavite slijedeći demant koji je naučno potkrijepljen, za razliku od njihove nenaučne terminologije.


PIRAMIDE U BIH ITEKAKO POSTOJE

Medijska pažnja koja je pratila otkrivanje prve evropske piramide ispod brda Visočica kod Visokog izazvala je kritizerske reakcije arheologa gospođe Zilke Kujundžić-Vejzagić i historičara prof. Envera Imamovića, iz Sarajeva. U svojim su kritizerskim izjavama za javnost, koji nažalost vrve od podmetanja, netačnosti i nekorektnosti, a bez ikakve naučne argumentacije, posjete lokaciji ili uvida u rezultate istraživanja, porekli mogućnost da piramide u BiH postoje.

1. Gospođa Kujundžić-Vejzagić hipotezu o postojanju piramide naziva “spekulacijama bez ikakve naučne podloge i naučne odgovornosti”, te da nisam “našao nikakve konkretne dokaze”, a prof. Imamović otkriće piramide ocjenjuje “nešto potpuno irealnim”. Nažalost, oni nisu posjetili lokalitet tokom geološkog iskopavanja niti su tražili rezultate dosadašnjih istraživanja. To je nedopustivo u komunikaciji među naučnicima, a važni zaključci se ne donose iz kancelarijskih fotelja.
2. Svi naši dokazi su objavljeni javno:
- satelitskim snimcima, aerijalnim fotografijama i geodetskim mapama utvrđen je pravilan geometrijski oblik brda Visočice. Taj oblik je piramida, sa četiri strane jednake površine, pravilno orijentisane prema stranama svijeta što je tipično u gradnji piramida.
- Sondažnim bušenjima, na reprezentativnim uzorcima, utvrđeno je postojanje geoloških anomalija, koje upućuju da nije riječ o prirodnoj formaciji, već kolosalnom kamenom objektu ispod brda. Ovu hipotezu je potvrdio i ekspert ugledne međunarodne organizacije za zaštitu spomenika.
- Širim iskopima (“sondažnim busenjima”) su potvrđene slijedeće teze:
- A. Monumentalni plato piramide, dugačak 420 metara sa oko 15.000 kvadratnih metara površine, popločan je arhitektonskim kamenim pločama pješčara. One su odsječene ljudskom rukom, polirane i prenesene na plato.
- B. Piramida je građena od kamenih monolita breče obrađenih ljudskom rukom. Dizajn joj je stepenast: terasa širine dva metra, kosina od 30-ak metara, ponovno dvometarska terasa, itd. Dizajn jako sliči piramidama iz kompleksa Teotihuakan u Meksiku.
- C. Utvrđeno je prisustvo pravilno odrezanih blokova pješćara sa većim procentom željeza što im daje crvenu boju. Na njima su ukrasni koncentrični krugovi što upozorava na njihovu ornamentalnu funkciju. Takođe, ove ploče izazivaju magnetnu interferenciju.
- D. Započeto je utvrđivanje mape podzemnog kompleksa tunela ispod Piramide Sunca i Visočke doline. Potvrđene su izjave mještana o vezi piramide i 3 km udaljenog mjesta Ravne. Konstatovano je prisustvo većeg broja račvanja/raskrsnica koje će se tokom daljeg istraživanja otkopati i ispitati. Ovakav podzemni kompleks, napravljen ljudskom rukom, karakterističan je i za egipatski (Giza) i meksički (Teotihuakan) kompleks piramida.
- E. Lociran je ulaz u središte piramide do kojeg vode kamene stepenice.
- F. Potvrđeno je prisustvo kamenih ploča krečnog pješćara između monolita breče koje je ljudska ruka ugradila. Svakako, tu nije riječ o prirodnoj pojavi, jer se radi o pločama koje dijele milioni godina u geološkom pogledu.


3. Prof. Imamović sasvim pogrešno tvrdi da ja “rušim jednu srednjevjekovnu nekropolu” i da “nepovratno uništavam nacionalnu baštinu”. Riječ je o podmetanju bez dokaza. Istina je da se 500 metara, od zaštićenog grada Visoki nalazi gomila iskopane zemlje i kamenih blokova. Vlasnik parcele, lokalna porodica u Visokom, je između avgusta i oktobra 2005., u neznanju, bagerom prekopala oko 700 kvadratnih metara i uništila dio pristupnog platoa piramidi. Na tu pojavu devastacije sam javno upozorio gradonačelnika Visokog (na promociji knjige 25.10.2005.), premijera Zeničko-Dobojskog kantona (posjeta Visočici 31.10.2005.) i nadležnog federalnog ministra (kabinet 1.11.2005.). Budući da ta zona dosada nije ni bila zaštićena zakonom, uputio sam zahtjev da se to zemljište privremeno proglasi od državnog interesa.
4. Gospođa Kujundžic-Vejzagić i prof. Imamović me proglašavaju “neznalicom” i “amaterom”. S obzirom da ja imam više godina visokoškolskog obrazovanja nego njih dvoje zajedno, vjerujem da će se oni složiti da se isti atribut može primijeniti i na njih.
5. Gospođa Kujundžic-Vejzagić me naziva “laikom” a prof. Imamović autorom “totalno nerealnih tvrdnji” da se na ovoj lokaciji nalazi piramida. Dosada sam obišao stotine piramida od džungli Čiapasa, Jukatana i Kvintana Roa u Meksiku, preko Petena u Gvatemali, do Hondurasa, Perua, Salvadora, Belizea… O korelaciji (geometrijskoj, astronomskoj, matematičkoj) među svjetskim piramidalnim kompleksima, sam pisao u svojim knjigama. One su objavljene u SAD (izdavač je jedna od pet najuglednijih svjetskih kuća iz oblasti arheologije i historije Gorgias Press iz New Jersey-a), Estoniji, Turskoj, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini… Budući da pomenuta gospođa i profesor nemaju iskustva u iskopavanju piramida, bilo je ambiciozno nazvati me potpunim laikom, a da se prethodno ne upoznaju sa mojim referencama.
6. Prof. Imamović smatra da sam “zanesenjak” koji ima “finansijske mogućnosti da putuje po svijetu”. Moja putovanja nisu turistička. Rezultati istraživanja su dati na sud javnosti u obliku knjiga i web sajta, za razliku od većine stručnjaka u BiH.
7. Gospođa Kujunžić-Vejzagic tvrdi da sam ja “mešetar” koji “zarađuje na naivnosti ljudi” i čiji je cilj “bolja prodaja knjiga”. Za svojih osam knjiga objavljenih u BiH nisam tražio, niti dobio ijednu marku autorskog honorara. To se lako može provjeriti kod tri izdavača (Šahinpašić, Svjetlost, Klepsidra). Naprotiv. Uvijek sam tražio da se, umjesto isplate honorara, spusti cijena knjige kako bi bila dostupnija čitaocu. Uostalom, sve moje knjige se mogu čitati besplatno na mom web sajtu: www.alternativnahistorija.com.
8. Gospođa Kujundžic-Vejzagić i prof. Imamović upozoravaju na prisustvo kraljevskog grada Visoki na vrhu brda Visočice. Niko ne osporava notornu činjenicu da se na vrhu Visočice nalazi potpuno zapušteno malo naselje od izvanrednog značaja za razvoj sredovjekovne bosanske drzave. U dosadašnjim istraživanjima mi smo se fokusirali na brdo izvan zaštićene zone grada Visoki. Bilo bi logično da kao krajnji cilj ekskavacija i rekonstrukcije bude predstavljanje svijetu svih kultura na Visočici: sredovjekovne, rimske, ilirske i same kolosalne piramide, koja je najznačajniji arheološki spomenik u Evropi.
9. Prof. Imamović upućuje neopravdane kritike na adrese tri nivoa institucija (općinski, kantonalni i federalni) koji su izdali dozvole i saglasnosti za izvođenje radova. S obzirom da radovi nisu vršeni na zaštićenoj lokaciji, njegove kritike nemaju osnova. Kritika nedostatka stručnosti državnih organa i istraživačkog tima, također je bez osnova. Projektni tim ima iskusnog geologa, diplomiranog arheologa, izvršene su laboratorijske, mineroloske i petrografske analize od strane iskusnog sedimentologa. Svi koraci su izvedeni u skladu sa zakonskom procedurom, a investitor je sklopio ugovorni odnos sa institucijom koja zakonski skrbi o gradu Visoki i koja ja odobrila program istraživanja. Ovim odgovoram i na njegov stav o “amateru koji vrši iskopavanja”.
10. Gospođa Vejzagić i prof. Imamović insistiraju da su arhitektonski blokovi pješćara od kojih je popločan plato piramide, zapravo “nekropolja stećaka”. Ovu tezu su ubjedljivo negirali eksperti različitih struka uvidom na licu mjesta: iskusni geolog (25 godina iskustva), predstavnik ugledne međunarodne organizacije za zaštitu spomenika (građevinac po struci), arheolog iz Zemaljskog muzeja zadužen za Srednji vijek i dipl. arheolog (Arheološki fakultet iz Zadra). Poznato je da je Kosta Čurić u prvoj polovini XX stoljeća, vidjevši jednu kamenu ploču pješćara, u neznanju je nazvao “položenim stećkom”. Bez ikakve kritičke provjere ta se informacija već decenijama prenosi u stručnoj literature i pogrešno se uče nove generacije.
11. Prof. Imamović tvrdi da su u periodu prije 5.000 i 10.000 godina “ljudi još živjeli u pećinama” i da nisu “bili u intelektualnom stadiju da naprave piramidu”. U poslednjih desetak godina se dešavaju revolucionarne promjene u istraživanju historije civilizacija i arheologije. Pronađeno je 15 podvodnih gradova između Japana i Tajvana, a ovaj drevni megapolis je bio povezan kamenim putevima dužine 500 km. Riječ je o pronađenim hramovima, piramidama, ceremonijalnim objektima. U tom području svijeta nije bilo tektonskih poremećaja u poslednjih 12.000 godina da spusti te gradove na 80 metara dubine. Ko ih je onda pravio prije 12.000 godina? Japanski pećinski ljudi? U Kineskoj provinciji Šensi se nalazi nekoliko stotina velikih piramida koje se pokušavaju skrivati od svjetske javnosti. Kineski arheolog koji je dešifrirao hijeroglife na diskovima, objavio je na naučnoj Konferenciji u Japanu 1967. da je riječ o piramidama koje datiraju 12.500 godina u prošlost. Ko je njih pravio? Kineski pećinski ljudi?
12. BiH struka mora ići ukorak sa svjetskim otkrićima i metodama. Znanje ne smiju zaustavljati povrijeđene sujete.
13. Treba iskoristiti ovaj momenat u kome čitav svijet piše o piramidama u BiH. Napokon, umjesto informacija o ratu, nasilju i korupciji, Bosna i Hercegovina ima šansu da kreira pozitivne vijesti. Stoga ne gubimo vrijeme na osporavanja bez naučne argumentacije i fokusirajmo se da se zakonski i organizacijski pripremimo za nastavak istraživanja na proljeće.


Semir (Sam) Osmanagić


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 07, 2005 11:31 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
kapljica je napisao/la:
ali ako ja kao muslimanka(koja se oblaci tako-znaci prepoznatljiva sam)proseta Zagrebom,Beogradom...onda vec vidis poglede koji bi te najradije "zbrisali"sa lica zemlje.


Apsolutno te razumijem kapljice.
Dok su muslimani iz Bosne koje 93' bjezali u Zg svako malo bi vidio na kvartu koju zensku totalno omotanu u rucnik ili sta li vec. Ali totalno! Po zimi ne bi bio problem al usred kolovoza na 30 i nesto su izazvale moje zanimanje i ja sam sokirano gledao uz neki komentar "Jebote, sta je ovo???".

Naravno zene se nisu najugodnije osjecale. A sta ces....

Mislim da se ne treba previse opterecivati s tim ko je odakle....uostalom zasto. Nisam ja gledao te zene nego me cudilo sta su tako zamotane ko strudl.
Recimo ja sam razmisljao da li je moguce rijesiti problem medunacionalne netrepeljivosti na ovaj nacin kako sad stoji situacija kod mnogih ljudi. Bio sam uvjeren da ne. Da je tu kljucna radikalna promjena svijesti. Doduse onda sam dosao do razmisljanja da ipak da...

Ali to bi zahtijevalo mnogo napora i da se ovi NATO- i ostali vojnici maknu sa Balkana i sl. Ajd kad sam vec ovdje da opisem situaciju kako bi isla.

1. korak

Hrvatska napada Sloveniju. Do kraja vikenda vojska je vec na granici sa Austrijom! Slovenci pola pobjegli u Austriju a druga polovica vec prica hrvatski. Do srijede mijenjamo imena ulica u Ljubljani i time zakljucujemo prvu fazu "slovenskog pitanja". Kraj i zadnja faza ce doc za kojih 20 godina dok se druga generacija Slovenaca bude izjasnjavali kao Hrvati.

Isti vikend Srbi rade isto sa Makedoncima. Ukidaju makedonsku pravoslavnu crkvu stavljaju 4 S na makedonsku skupstinu i zabranjuju dekretom makedonski.

2. korak

Hrvatska se polako naourazava i ima odmor.
Srbi imaju tezi zadatak u ovoj fazi koju procjenjujem na 6-9 mjeseci.

Kao prvo moraju sravnat Kosovo sa zemljom. Ucinit da stare zemljopisne katre vise ne vrijede. Inace ne mozes istjerati albance iz svih pecina i planina u koje se mogu sakriti. Vidi samo kako je Sovjetski savez ispusio u Afganistanu.
To je kljucni korak ovog plana. Ako Srbi ne rijese "albansko pitanje" cijeli plan propada. Medutim ako cemo biti optimisti i ako ovi uloze energiju i znanje mozemo ocekivat taj problem rijesen. Tu se samo mrtvi na kraju broje. Kosovo postaje privremeno nenastanjeno podrucje... Faza kulminira nekom vrstom kristalne noci u Podgorici gdje se prijeki sud obracunava sa svakim za koga je ikad zabiljezeno da se na pozitivan nacin osvrnuo na nezavisnost Crne Gore i ne daj boze jos ktome izjasnio kao Crnogorac.

3. korak

Srbi kontroliraju sve na istoku, Hrvati sve na zapadu. U sredini je pogadate sta???
Bosna hehehe.
Dakle buduci i jedni i drugi imaju znacajnu 5 kolonu u tim drzavama organizira se utrka "Sarajevo Prix" u kojem je cilj sta je brze moguce doc do Sarajeva pritom ne obaziruci se na zrtve, civile i sl. sitnice.
Procjena rezultata najbrze vojske je cca 2 tjedna.

Granice fronta postaju u tom trenu sluzbene granice Srbije i Hrvatske. Mislim da je posteno. Prezivjeli Muslimani aaaaaako ce ih biti imaju pola sata vremena da se sjete dal im je predak Srbin ili Hrvat i u skladu sa tim biraju stranu i postaju pjesadija. Naravno daje im se "probni rok" od dve godine da dokazu lojalnost drugoj strani. Ako se pokazu lojalnim super. Inace....
Naravno lojalnost dokazuju samoubilickam napadaima na drugu stranu koja god ona u tom trenu bila. Zajednickim snagama brisemo svaki trag Islama iz Bosne. Svugdje stavljamo krizeve! I djevicu Mariju i Isusa ma sve brate sve. To nas vodi prema zavrsnim fazama...

4. korak

Faza rekuperacije...
Obje strane su homogene. Na jednoj sviii katolici i veliki Hrvati bez ostatka a na drugoj sviiii Srbi i ortodoksni pravoslavci. Ne pripadanje jednoj od tih dviju skupina kaznjava se mucenjem i smrcu.
Ukinut je visestranacki sustav i jednima i drugima upravlja Voda. Njegov autoritet i moc je aaaaapsolutna! Posve je podrzan od strane vjerskih voda koje je on uostalom tamo i postavio.

Vode se sastanu sa vremena na vrijeme i u duhu medusobne suradnje i prijateljstva nazdravljaju mudro odabranim granicama i prijateljstvu dva naroda. Potpisuju 50godisnji moratorij na nenapadanje i medusobnu ekonomsku i politicku suradnju. Organiziraju se i sportske igre mladih da bi se ucvrstilo prijateljstvo medu narodima.

Medutim...
Obadvije strane se naoruzavaju u pozdaini....
E tu dolazimo do zavrsne faze!!!

5. korak

Sposobnija i jaca strana krsi moratorij i pocinje TOTALNI rat. Kemijsko, biolosko oruzje, nema veze. JEdino opravdanje je broj mrtvih na drugoj strani. Druga strana je zlocinacka i napala je prva! Pripadnici druge strane rade stravicne zlocine dok nasa strana je plemenita i pomaze ljudima bez obzira na pripadnost nacionalnu mada se eto zna da je druga strana cak i njihovi civili zli i zele nam smrt!
Propagandni rat je na takvom nivou da Goebells izgleda kao sramezljivi skolarac koji laze uciteljici zasto nije napisao zadacu.

Jedna strana na koncu prevladava.
Nema primirja nego se ide do kraja ovaj put.
Ko god dobije rusi do temelja glavni grad porazene strane, preureduje crkve i brise svaki spomen drugog naroda na tom podrucju. Udzbenici u skolama ni ne spominju nikog osim prezvijelog naroda pricajuci kako je bas on tu prvi dosao uz pomoc svoje vjere eto odrzali su se do sad.

Uporaba latinice/cirilice i ne daj Boze posjed bilo kakvog cirilicno/latinicnog (ovisi o pobjedniku) zapisa se kaznjava smrcu. I mucenjem prije toga.

Pucanstvo se bombardira emisijama koje jasno pokazuju da rata nije ni bilo vec da je stanje u kojem jedan narod polaze pravo na cijel o to podrucje traje ODUVIJEK.


Eto to bi bilo to. Alternativa bi po mojem trajala od 10-20 godina i nudila bi trajno rjesenje medunacionalnih trvenja na ovom prostoru. Kome se ne svida nek ode meditira na Tibet.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 07, 2005 3:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
hehe,dobro si to razradio.Vidim ulozio si dosta energije da pojasnis step bij step(po bosanski) :wink:
ovaj scenario ces vec prepoznati(da ga nisi kome prodao kojih 15-ak godina prije!)U "drugom entitetu"(koji se vec odavno tako vise i ne zove) RS,za one koji ne znaju,vec odavno je izbrisano SVE sto nepripada "pravoslavnoj crkvi"i njenim sljedbenicima.Ja imam rodicu u skender vakufu,hajde sad pogodi kako li se to danas(ili vec odavno)zove? I jos ako ne znas citat cirilicu???
Po svim gradovima u federaciji Bih naci ces oba pisma,ali u opet onom drugom entitetu,jok.Samo njihovo,pa izvoli.
sto se tice "treceg entiteta" ni tamo nije situacija nista bolja.Valjda braca zajedno "demokratski"donose odluke,ili bar slicno misle.Pa mi sad objasnite kako da na sve ovo gledam iole normalno!?
Samo jedno znam,svidjelo se to kome ili ne,muslimani ma gdje bili,nikad nisu zatirali trag drugih naroda.E sad,onaj ko je navikao tako da radi,tesko da ce povjerovati da ima drugacijih od njih samih.Vjerovatno misli da svi tako rade.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 12, 2005 12:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
Nego od kuda odjednom piramide u Bosni ,... :wink: :wink:
Dobar je taj Osmanagic,... Covjek ima dokaze crno na bijelo,... i opet ga pokusavaju osporiti,.. pa kako i nebi kada njegov pronalazak krsi sve sto se ucilo u skoli zadnjih 50 godina i vise, a sto djeca i sada uce...zar ne?
Svjesni smo svi da su jos mnogi pronalasci moguci ali naravno,...osobama kao sto su Gdja Kujundzic i prof. Imamovic,... nije stalo da se sazna,... a zasto bi uopste i trebali i znati,...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 12, 2005 12:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
Citat:
sto se tice "treceg entiteta" ni tamo nije situacija nista bolja.Valjda braca zajedno "demokratski"donose odluke,ili bar slicno misle.Pa mi sad objasnite kako da na sve ovo gledam iole normalno!?


To je kao na skupstinama,.... jedan drugom bi iskopali oci (to je za javnost),...a iza zatvorenih vrata se sklapaju poslovi,..pa nema nigdje vise benzinskih kao u Bosni,..(kao javnih WC) i merkatora i fisova i svega ostalog,...
samo sto je narod plitak pa nasjeda na te njihove provokacije ,...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 13, 2005 1:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 13, 2005 11:14 am
Postovi: 130
Lokacija: Sarajevo
Molim vas, otidjite na sarajevo-x forum. Treba mi mala pomoc u borbi sa par individua koje na nevjerovatan nacin blate Osmanagica. Vec je prozvan "ublehashem" To su individue pod siframa "znanje"( koja ironija !), Prenj, ludost...Ima ih jos nekoliko. Ono sto je najinteresantnije u svemu tome je slijedece : na samom startu debate, vecina clanova ovoga foruma je bila odusevljena. Medjutim, pojavom nekolicine ovih individua, svi su listom promijejenili misljenje. Sada je Osmanagic budala, zaboga, zeljan novca, iako n sam finansira istrazivanja itd. Medjutim, "znanje" ne napada kriticki Osmanagica, vec sam dobio dojam kao da ima nesto licno protiv njega! Klasicni primjer bijesa ljudi kada im se narusi njihova dotadasnja stvarnost. Debata je na tom forumu pod dijelom "Kultura". Inace, slazem se sa sofijom u vezi Alternativne historije Semira Osmanagica: 8)

_________________
'' Odbij, jer ti si presjecen nadvoje, tvoja dusa je smezurana, tvoje prokleto ime pokopano je, zaboravom, iznad nje je sutnja i ona je pala ...''


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 13, 2005 5:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Ja se ne bih previše sekirala zato jer neke individuee bilo gdje i jučer, danas ili sutra blate S. Osmanagića. Osmanagić je živio po svijetu, zna razmišljanja raznih sredina i zna vjerojatno što gdje može očekivati.
Kad je krenuo u taj projekt pretpostavljao je da će biti raznih prepreka - inače bi bio prilično naivan...
Tematika onoga o čemu on piše i zaključuje ne daje mjesta naivčinama u tim vodama, bar ne na duge staze. Jasno vam je - čitali ste Alternativnu povijest, zar ne...

Umbaba, naravno da ga možeš braniti ako želiš...ali samo trošiš energiju koju bi možda mogao sačuvati za nešto drugo...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 13, 2005 5:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Kapljica:
Citat:
...ispade da je Alija derzelez sad Marko Kraljevic???


Ova rečenica mi nije dovoljna kao objašnjenje. Vidim da inače opširno odgovaraš, pa se usrdno nadam da bi i meni mogla? Iz ovog što sam napisala ne ispada ništa, osim da ne znam što to znači Đerzelez uz ime Marka Kraljevića.

Jel to neki njegov dalji rođak :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 14, 2005 12:11 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
To su individue pod siframa "znanje"( koja ironija !)


Haha, često se "vuk" preobuče u "ovčje ruho"...

Tih provokatora imaš svugdje, skoro na svim forumima... Bilo je slučajeva i na našem forumu, da određena skupina "upadne", malo se "prilagodi", pa onda počnu "bljuvati vatru" po svemu i svima na forumu. Napada uvijek ima. Bitno je da smo ih SVJESNI, pa ih možemo i sa lakoćom otkloniti.

Nemoj se previše brinuti, pametni ljudi vide neke stvari, bilo u slučaju Osmanagića ili bilo koga drugog. Pametni ne pljuju po nikome. ZNAJU da bi im se to vratilo negativno i još - pojačano. Samo entiteti s nižim stupnjem svijesti pljuju po svemu i svačemu, a nemaju pojma niti o osnovnim stvarima kod te tematike. No, njihova slobodna volja im to omogućuje da to rade. Moraju još puno lekcija proći i doživiti da bi došli na nivo na kojemu možeš "normalno" sudjelovati u raspravi.

Ako određenim ljudima koji su tamo na forumu postane "prevruće", slobodno ih uputi ovamo, neka mirnije i bez nekog pritiska - razgovaraju o svim ovim stvarima. Tako je i bilo na Evoluciji... pa eto što joj se desilo. Negativnost se povuče sama u sebe i onda - sve se na kraju raspadne! Tipični OPS. Hehe.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 14, 2005 1:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Jana oprosti mi,nista zlonamjerno nije bilo u toj konstataciji.
Nemam neko znanje o Aliji Derzelezu (ali jedno znam a to je da nije M.Kraljevic),ali evo ti jedan mali link(kao pocetak :wink: )a ti trazi dalje.Za Marka Kraljevica,pobrini se sama, u svoje skolsko znanje koje su me "poducili"malo sumnjam :wink: ,najbolje je prosudi sama,nakon informisanja.

http://www.cyberbulevar.com/forum/viewtopic.php?t=11095


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 14, 2005 7:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
Ma taj X-forum je... heh bez komentara sto bi se reklo.
Ljudi pisu o njemu sve najlosije, a ja mislim da nisu otisli dalje iz Bosne.
Tako ti je to uvijek.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 14, 2005 12:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
kapljica je napisao/la:
Jana oprosti mi,nista zlonamjerno nije bilo u toj konstataciji.
Nemam neko znanje o Aliji Derzelezu (ali jedno znam a to je da nije M.Kraljevic),ali evo ti jedan mali link(kao pocetak :wink: )a ti trazi dalje.Za Marka Kraljevica,pobrini se sama, u svoje skolsko znanje koje su me "poducili"malo sumnjam :wink: ,najbolje je prosudi sama,nakon informisanja.

http://www.cyberbulevar.com/forum/viewtopic.php?t=11095


Vidim da mi pamćenje popušta...surfala sam i eto... Nekad davno čitala sam Andrićeve Priče iz kasabe (zbirka pripovjedaka) - Alija Đerzelez je lik iz Puta Alije Đerzeleza.
Marka Kraljevića tu nadaleko nema.

Baš bi bilo zanimljivo znati što njih dvojica rade kod piramide&Semira...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 14, 2005 2:09 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Kraljević Marko je u suštini bio turski vazal koji je kasnije kroz mitove pretvoren u čuvenog srpskog junaka. Znam da je Mircea Eliade koristio upravo njegov primjer, uz mnoge druge, u jednoj svojoj knjizi upravo na temu kako narodi istinske istrorijske događaje izvitopere kroz mitove i legende, odnosno, okrenu ih onako kako im odgovara.

Mada sam za ovaj Markov slučaj prvi put saznao još iz naše istorije, što me je svojevremeno prilično začudilo, jer sam pročitao sve epske pjesme o njemu i njegovom čuvenom konju Šarcu. Nije se znalo koji je od njih dvojice bio veći junak. (Jedna od Markovih fiktivnih žrtava bio je i Turčin Musa Kesedžija). Inače, Marko i njegov konj imali su u tim legendama takve osobine da Turci ne bi preživjeli na području Balkana ni 15 minuta, da je pola od svega toga bilo istina. Odatle bi se moglo razumjeti i ono zašto: „Kasno Marko na Kosovo stiže“. Navodno, da je Marko stigao malo ranije, Turci bi dobili po labrnji i istorija bi krenula sasvim drugim tokom.

Tako ispade, da je Marko stigao na vrijeme, - Kapljica bi nam sada pričala o Bibliji a ne o Kuranu.

Legende su ipak legende, a stvarnost je stvarnost.

Pozdrav!

P.S.

Bože mili čuda velikoga
kaki junak beše Kraljeviću Marko
kaki nema nadaleko širom.

Kosu gladi a brčine suče
konja Šarca i buzdovan vuče.
Britkom sabljom kada jednom mane
beže Turci na sve četri strane.
Kada vino pije iz potaje
pola pije pola Šarcu daje...
Ali kada crna noćca pade
onda ljubi robinjice mlade.

~***~

Kraljević Marko i Musa Keseđija

I

Vino pije Musa Arbanasa
U Stambolu u krčmi bijeloj;
Kad se Musa nakitio vina,
Onda poče pijan besjediti:
"Evo ima devet godinica
"Kako dvorim cara u Stambolu,
"Ni izdvorih konja ni oružja,
"Ni dolame nove ni polovne;
"Al' tako mi moje vjere tvrde!
"Odvrć' ću se u ravno primorje,
"Zatvoriću skele oko mora
"I drumove okolo primorja,
"Načiniću kulu u primorju,
"Oko kule gvozdene čengele,
"Vješaću mu hodže i hadžije."
Što god Ture pjano govorilo,
To trijezno bješe učinilo:
Odvrže se u primorje ravno,
Pozatvora skele oko mora,
I drumove okolo primorja,
Kud prolazi carevina blago,
Na godinu po trista tovara,
Sve je Musa sebe ustavio:
U primorju kulu načinio,
Oko kule gvozdene čengele,
Vješa caru hodže i hadžije.
Kada caru tužbe dodijaše,
Posla nanjga Čuprilić-vezira
I sa njime tri hiljade vojske:
Kad dodoše u ravno primorje,
Sve polomi Musa po primorju,
I uvati Čuprilić-vezira,
Saveza mu ruke naopako,
Pa ga posla caru u Stambola.
Stade care mejdandžije tražit',
Obećava nebrojeno blago,
Tko pogubi Musu kesedžiju;
Kako koji tamo odlazaše,
Već Stambolu on ne dolazaše.
To se care ljuto zabrinuo;
Al' mu veli hodža Čupriliću:
"Gospodine, care od Stambola!
"Da je sada Kraljeviću Marko,
"Zgubio bi Musu Kesedžiju."
Pogleda ga care poprijeko,
Pa on proli suze od očiju:
"Prođi me se, hodža Čupriliću!
"Jer pominješ Kraljevića Marka?
"I kosti su njemu istrunule;
"Ima puno tri godine dana
"Kako sam ga vrg'o u tavnicu,
"Nijesam je više otvorio."
Veli njemu hodža Čuprilijću:
"Na milosti, care gospodine!
"Šta bi dao onome junaku,
"Koji bi ti živa kaz'o Marka?"
Veli njemu care gospodine:
"Dao bih mu na Bosni vezirstvo
"Bez promjene na devet godina
"Da ne tražim pare ni dinara."
Skoči hodža na noge lagane,
Te otvori na tavnici vrata,
I izvede Kraljevića Marka,
Izvede ga pred cara čestitog;
Kosa mu je do zemljice crne,
Polu stere, polom se pokriva;
Nokti su mu orati bi mog'o;
Ubila ga memla od kamena,
Pocrnio, kao kamen sinji.
Veli care Kraljeviću Marku:
"Jesi l' degod u životu, Marko?"-
"Jesam, care, ali u rđavu."
Sjede care kazivati Marku,
Što je njemu Musa počinio;
Pa on pita Kraljevića Marka:
"Možeš li se, Marko, pouzdati,
"Da otideš u primorje ravno,
"Da pogubiš Musu Kesedžiju?
"Daću blaga, koliko ti drago."
Veli njemu Kraljeviću Marko:
"Aja, Bogme, care gospodine!
"Ubila me memla od kamena,
"Ja ne mogu ni očima gledat',
"Kamo l' s Musom mejdan dijeliti!
"Namjesti me đegod u mehanu,
"Primakni mi vina i rakije
"I debela mesa ovnujskoga,
"I beškota ljeba bijeloga;
"Da posjedim nekoliko dana,
"Kazaću ti, kad sam za mejdana."
Car dobavi tri berbera mlada:
Jedan mije, drugi Marka brije,
A treći mu nokte sarezuje;

II

Namjesti ga u novu mehanu,
Primaće mu vina i rakije
I debela mesa ovnujskoga,
I beškota ljeba bijeloga.
Sjede Marko tri mjeseca dana,
Dok je život malo povratio;
Pita care Kraljevića Marka:
"Možeš li se veće pouzdati?
"Dosadi mi ljuta sirotinja
"Sve tužeći na Musu prokletog."
Veli Marko caru čestitome:
"Donesi mi suve drenovine
"Sa tavana od devet godina,
"Da ogledam, može li što biti,"
Doneše mu suvu drenovinu,
Steže Marko u desnicu ruku,
Pršte drvo na dvoje na troje;
Al' iz njega voda ne udari:
"Bogme, care, jošte nije vreme."
Tako stade jošte mesec dana,
Dok se Marko malo ponačini;
Kada vide, da je za mejdana,
Onda ište suvu drenovinu.
Donesoše drenovinu Marku;
Kad je steže u desnicu ruku,
Pršte pusta na dvoje na troje,
I dv'je kaplje vode iskočiše.
Tada Marko caru progovara:
"Prilika je, care, od mejdana."
Pa on ode Novaku kovaču:
"Kuj mi sablju, Novače kovaču!
"Kakvu nisi prije sakovao."
Dade njemu trideset dukata,
Pa on ode u novu mehanu,
Pije vino tri:četiri dana,
Pak pošeta opet do Novaka:
"Jesi l', Novo, sablju sakovao?"
Iznese mu sablju sakovanu.
Veli njemu Kraljeviću Marko:
"Jeli dobra, Novače kovaču?"
Novak Marku tiho govorio:
"Eto sablje, a eto nakovnja,
"Ti ogledaj sablju kakva ti je."
Manu sabljom i desnicom rukom
I udari po nakovnju Marko,
Nakovnja je pola presjekao,
Pa on pita Novaka kovača:
"Oj Boga ti, Novače kovaču,
"Jesi l' i kad bolju sakovao?"
Veli njemu Novače kovaču:
"Oj Boga mi, Kraljeviću Marko!
"Jesam jednu bolju sakovao,
"Bolju sablju, a boljem junaku:
"Kad s' odvrže Musa u primorje,
"Što sam njemu sablju sakovao,
"Kad udari njome po nakovnju,
"Ni trupina zdrava ne ostade."
Ražljuti se Kraljeviću Marko,
Pa govori Novaku kovaču:
"Pruži ruku, Novače kovaču!
"Pruži ruku, da ti sablju platim."
Prevari se, ujede ga guja,
Prevari se, pruži desnu ruku,
Manu sabljom Kraljeviću Marko,
Ods'ječe mu ruku do ramena:
"Eto sada, Novače kovaču!
"Da ne kuješ ni bolje ai gore;
"A naj tebe stotinu dukata,
"Te se rani za života tvoga."
Dade njemu stotinu dukata,
Pak posjede Šarca od mejdana,
Ode pravo u primorje ravno,
Sve se skita, a za Musu pita.
Jedno jutro bješe poranio
Uz Klisuru tvrda Kačanika,
Al' eto ti Muse kesedžije,
Na vrančiću noge prekrstio,
Topuzinu baca u oblake,
Dočekuje u bijele ruke.
Kad se jedan drugom prikučiše,
Reče Marko Musi kesedžiji:
"Deli Musa, uklon' mi se s puta,
"Il' s' ukloni, il' mi se pokloni."
Al' govori Musa Arbanasa:
"Prođi, Marko, ne zameći kavge,
"Il' odjaši, da pijemo vino;
"A ja ti se ukloniti ne ću
"Ako t' i jest rodila kraljica
"Na čardaku na meku dušeku,
"U čistu te svilu zavijala,
"A zlaćenom žicom povijala,
"Odranila medom i šećerom;

III

"A mene je ljuta Arnautka
"Kod ovaca na ploči studenoj,
"U crnu me struku zavijala,
"A kupinom lozom povijala,
"Odranila škrobom ovsenljem;
"I još me je često zaklinjala,
"Da se nikom ne uklonjam s puta."
Kad to začu od Prilipa Marko,
On tad' pušća svoje bojno koplje
Svome Šarcu izmedu ušiju
Deli-Musi u prsi junačke,
Na topuz ga Musa dočekao,
Preko sebe koplje preturio,
Pak poteže svoje bojno koplje,
Da udari Kraljevića Marka,
Na topuz ga Marko dočekao,
Prebio ga na tri polovine.
Potegoše sablje okovane,
Jedan drugom juriš učiniše:
Manu sabljom Kraljeviću Marko,
Deli Musa buzdovan podbaci,
Prebi mu je u tri polovine,
Pak poteže svoju sablju naglo,
Da udari Marka Kraljevića,
Al' podbaci topuzinu Marko,
I izbi mu sablju iz balčaka.
Potegoše perne buzdovane,
Stadoše se njima udarati;
Buzdovan'ma pera oblomiše,
Baciše ih u zelenu travu,
Od dobrijeh konja odskočiše,
Ščepaše se u kosti junačke
I pognaše po zelenoj travi.
Namjeri se junak na junaka,
Deli Musa na Kraljića Marka;
Niti može da obori Marka,
Nit' se dade Musa oboriti.
Nosiše se ljetni dan do podne;
Musu b'jela pjena popadnula,
Kraljevića b'jela i krvava.
Progovara Musa kesedžija:
"Mani, Marko, jali da omanem."
Omahuje Kraljeviću Marko,
Al' ne može ništa da učini,
Tad' omanu Musa kesedžija,
Ud'ri Marka u zelenu travu,
Pak mu sjeda na prsi junačke.
Al' procvilje Kraljeviću Marko:
"Ðe si danas, posestrimo vilo?
"Ðe si danas? nide te ne bilo!
"Eda si se krivo zaklinjala,
"Ðegod mene do nevolje bude,
"Da ćeš mene biti u nevolji?"
Javi mu se iz oblaka vila:
"Za što brate, Kraljeviću Marko!
"Jesam li ti, bolan, govorila,
"Da ne činiš u nedelju kavge?
"Sramota je dvome na jednoga;
"Ðe su tebe guje iz potaje?"
Gleda u Musa brdu i oblaku,
Otkud ono vila progovara;
Mace Marko nože iz potaje,
Te raspori Musu kesedžiju
Od učkura do bijela grla;
Mrtav Musa pritisnuo Marka,
I jedva se iskopao Marko.
A kad stade Marko premetati,
Al' u Musi tri srca junačka,
Troja rebra jedna po drugijem;
Jedno mu se srce umorilo,
A drugo se jako razigralo,
Na trećemu ljuta guja spava;
Kada se je guja probudila,
Mrtav Musa po ledini skače,
Još je Marku guja govorila:
"Moli Boga, Kraljeviću Marko!
"Ðe se nisam probudila bila
"Dok je Musa u životu bio,
"Od tebe bi trista jada bilo."
Kad to vide Kraljeviću Marko,
Proli suze niz bijelo lice:
"Jaoh mene do Boga miloga!
"Ðe pogubih od sebe boljega."
Pa on Musi odsijeće glavu,
I baci je Šarcu u zobnicu,
Odnese je bijelu Stambolu;
Kad je baci pred cara čestitog,
Car je od stra' na noge skočio,
Veli njemu Kraljeviću Marko:
"Ne boj mi se, care gospodine!
"Kako bi ga živa dočekao,
"Kad od mrtve glave poigravaš?"
Car mu dade tri tovara blaga.
Ode Marko bijelu Prilipu,
Osta Musa uvrh Kačanika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 139 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 50 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz