Sada je: čet mar 28, 2024 7:32 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Templari
PostPostano: sub jan 28, 2006 11:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Templari - drevni vitezovi, da li su bili u posjedu pravog, istinskog znanja ili nešto drugo?
Kakvih sve saznanja imate o njima?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 28, 2006 11:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri dec 21, 2005 8:37 pm
Postovi: 260
Lokacija: Na glogu
Citat:
Kakvih sve saznanja imate o njima?


Najkrace receno:


Templari su vjerojatno jedno od najzagonetnijih pitanja zapadne kulture. Kao red osnovani su devetnaest godina nakon prvog križarskog pohoda (trajao od 1096-1099). 1118. godine utemeljitelj reda Hugo de Payen otputovao je iz Svete Zemlje u namjeri da osnuje red čija će zadaća biti zaštita hodočasnika na njihovim putovanjima u Jeruzalem. Godine 1128. red je službeno potvrđen od strane pape Inocenta III, te je populariziran širom Europe što je zasluga opata Bernarda od Clairvauxa. Dvije godine kasnije osnivač reda Hugo de Payen vraća se u Jerusalem sa novim članovima reda. Templari tada broje vojnu silu od 300 vitezova i poznati su po hrabrosti u bitkama, ali i skromnom redovničkom životu. Najjednostavnije rečeno templari postaju redovnici vojnici.
O njihovoj visokoj reputaciji svjedoči i to da im je vladar Svete Zemlje dao čitavo jedno krilo svog dvora u Jeruzalemu da bi tamo boravili. U tom trenutku počinje jedna od najvećih misterija zapadne civilizacije. Naime, ispod njihovog boravišta "slučajno" su se nalazili ostaci starog Hrama koji je izvorno dao sagraditi Salomon, sin Davidov. Da li su templari nasumce odabrali mjesto na kojem će se smjestiti ili je to dio jednog pomno razrađenog plana? U svakom slučaju dužni smo razjasniti zašto je Hram bitan. Dakle, da preskočimo šire povijesne uvode, nakon velike pobune Židova pod Rimskim carstvom (66.-70.n.e.), po nekim su izvorima u očekivanju odmazde rimskih legionara, mnoge dragocjenosti sakrivene u prostorima hrama koji je zatim razoren.
Stoga možemo slobodno reći da su templari bili u stvari srednjovjekovni tragači za zlatom i dragocjenostima koje su skrivene tijekom ratnih opasnosti za vrijeme židovskog ustanka. Ipak, da li bi to bila cijela istina? Promatrajući povijest vjerojatno ne, ako čak ne bismo mogli naći i sasvim drukčiju interpretaciju povijesne uloge koju je ovaj svećenički red odigrao. Naime, nisu samo dragocjenosti bile sakrivene da bi se spriječilo pljačkanje Židova, postojalo je tu i nešto puno vrednije - vjerski spisi i najvjerojatnije izvorna tumačenja vjerskog naukovanja iz kojeg se kasnije razvilo kršćanstvo. Bilo kako bilo, templari su uspjeli u kratkom razdoblju postati respektabilna vojna, ali i diplomatska sila koja je bila prisutna širom kako kršćanskog tako i arapskog svijeta. Utjecaj im je toliko narastao da su mnogi plemići pristajali u njihove redove (op.a. templari su imali vrlo stroge kriterije oko toga tko može biti primljen u red) a vladari su im mahom poklanjali velike posjede i dijelili privilegije.
Zanimljiv je događaj koji svjedoči o njihovoj moći; naime, kada je Henrik III 1252. pokušao konfiscirati jedan dio imovine, tada već vrlo bogatog reda, poglavar mu je drsko odgovorio kako će mu oprostiti njegovu "glupu" izjavu, te da će vladati toliko dugo koliko će biti pravedan! Nije li to očiti primjer djelovanja organizacije koja je po svemu sudeći izvan dosega jednog od najmoćnijih evropskih vladara? Uz to treba dodati da su templari u to vrijeme imali i monopol na proizvodnju gotovo cijele najnaprednije vojne tehnologije, posjedovali su vlastite bolnice, te su razvijali i istraživali medicinu. Također su posjedovali jaku trgovačku i ratnu flotu. Zaista respektabilna snaga kad se još uzme u obzir da su odgovarali jedino papi. Očito, samo im je papa mogao stati na kraj. To je vjerojatno bilo i u interesu većine evropskih vladara kada su templare počeli proganjati kao heretike. U Parizu su 1310. na lomači, pod optužbom da su heretici, spaljena 54 templara. Dio reda uspio se spasiti i navodno se sklonio u Škotskoj. Što je bilo povod da templari padnu u nemilost pod optužbom da su heretici, a poznati su bili kao križari i borci za kršćanstvo? Što je to bilo toliko važno da je i samog papu natjeralo da se okrene protiv reda koji je sam potvrdio i dao mu ogromne slobode?
Možda se neki od odgovora nalaze zakopani pod kapelom Rosslyn u Škotskoj gdje su se navodno sklonili posljednji templari. U svakom slučaju templari su između ostalog mučeni pod optužbama da se ne poklanjaju liku Krista kao božanstva, te što je još zanimljivije, zadnji njihov poglavar tijekom ispitivanja od strane inkvizicije uopće ne poriče ove optužbe! Je li to znak da su templari uistinu stoljećima čuvali pravu istinu o kršćanskoj vjeri, istinu koja je mogla naškoditi čak i papi? To je već prihvatljivija varijanta, za razliku od one gdje su templari prikazivani kao obični lovci na zaboravljene dragocjenosti i zlato. U svakom slučaju dokazi o drevnim iskapanjima Hrama nepobitni su. Godine 1894. engleski Kraljevski kontingent inženjeraca (pod vodstvom poručnika Charlesa Wilsona) naišao je na mnoštvo prokopanih hodnika dok su poduzimali vlastito istraživanje. Tijekom iskapanja pronađeno je i nekoliko predmeta (slomljeni mač, križ itd.) čije porijeklo je nesumnjivo templarsko.
Sasvim je logično za pretpostaviti da su templari za svoga istraživanja, možda i slučajno, naišli na otkriće koje im je nesumnjivo pridonijelo u afirmaciji njihovog reda. Što je to uistinu bilo ostaje još uvijek zagonetka. Možda bi jedno od objašnjenja moglo biti slijedeće; nekolicina evropskih plemića pod krinkom zaštite hodočasnika odlazi u Svetu Zemlju i u tajnosti vrši potragu za drevnom tajnom koja će im, ukoliko je pronađu, priskrbiti neograničenu moć. Vjerojatno dobro upućeni u to što traže ne odustaju i nakon desetak godina neuspješne potrage. Njihov vođa Hugo de Payen, najvjerojatnije uz materijalni dokaz njihova otkrića, odlazi u Evropu gdje uz pomoć opata Bernarda od Clairvouxa pridobija većinu europskih moćnika da se pridruže novoosnovanoj organizaciji (sasvim je izvjesno da je potvrda nekakvog bitnog otkrića pridonijela masovnom pristajanju uz templarski red).
Da bismo u cijelosti shvatili koliku bi važnost moglo imati otkriće koje bi bilo u mogućnosti promijeniti pogled na najranije razdoblje kršćanstva, dovoljno je pokušati razmišljati na način srednjovjekovnog čovjeka. Bilo je to razdoblje čvrste dogme koja je bila kamen temeljac papinske moći. Osim toga vrijeme je to neposredno nakon crkvenog raskola 1054., kad papa učvršćuje svoju moć unutar zapadnog kršćanskog svijeta. Iz istog je razloga papi odgovaralo da se stvori jak redovničko-svećenički red koji će biti izravno njemu odgovoran, a bit će ogledalo papinske moći unutar svake države gdje su templari postojali. Takvi obostrani interesi vjerojatno su olakšali de Payenu namjeru da stvori jaku organizaciju stroge hijerarhije, koja bi u jednom trenutku bila u mogućnosti uzeti u ruke samu papinsku moć i vratiti kršćanstvo pravim izvorima.
Manje je vjerojatno da su svojim otkrićem templari nekoliko stoljeća držali u šaci vrh katoličke crkve. Po svemu sudeći oni su imali mnogo skrivenije namjere, no nisu ih stigli ostvariti. Logična bi pretpostavka bila da su u svojoj potrazi za "Svetim gralom" kao izvorom beskrajne moći postali baštinicima jednako vrijedne tajne. Tajne o pravom identitetu Isusa Krista, te o pravoj naravi njegovog nauka. Kao potvrda realnosti ovakve pretpostavke nameću se i otkrića iz pećine Nag Hammadi (poznati svici sa obale Mrtvog mora iz 1.st.n.e.). Tu je riječ o Tominom evanđelju gdje se uopće ne spominje Krist kao čudotvorac, već prije svega kao filozof i mudrac. Samo za napomenu, božanstvo Krista kao osobe potječe iz 4.st.n.e. gdje je ta odluka donesena na koncilu u Niceji, te se od tad poštuje kao dogma. To se sasvim uklapa u mozaik u kojem je Krist pripadnik sekte esena, koji filozofira o Bogu, a nikako nije sam božanstvo. Samim tim ni Petar nije božji namjesnik na Zemlji, pa tako ni papa nema moć koju uživa. Ilustracija moći je to što je jedino papa mogao nekoga učiniti kraljem. Iz svega toga vidljivo je da bi templari jedino uz otkriće takvog dokaza o "pravoj" Kristovoj vjeri mogli privući naklonost moćnika, ali i mržnju katoličkih poglavara. Koliko je ova priča vjerodostojna možda nam nikad neće biti poznato, ali nam ostaje da tragamo za mnogim odgovorima koje još nemamo.
Kako se u sve to uklapaju "crne madone" koje su i templari navodno štovali, a njihovih svetišta prepuno je Sredozemlje? Postoji li ikakva veza starih keltskih religijskih rituala sa onima koje su navodno prakticirali templari? Koliki su bili stvarni razmjeri znanja koje su posjedovali templari? Tko su u stvari rozenkrojceri? Te na koncu, jesu li templari stvarno nestali sa povijesne scene ili su se povukli u "ilegalu" i čekaju povoljan trenutak za uspostavu "novog svjetskog poretka"?

_________________
Absense of evidence is not evidence of absence.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 28, 2006 11:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
Moze li biti da si nedavno citao "Foucaultovo Njihalo"?

Pitam zato jer je meni prva asocijacija na Templare ta knjiga.

:)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 12:09 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto jan 24, 2006 8:59 pm
Postovi: 9
Lokacija: psychodelicart-parallel reality
templari su bili dosadni i nista drugo. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 1:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
cerozine je napisao/la:
templari su bili dosadni i nista drugo. :roll:
:mrgreen: :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 8:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri dec 21, 2005 8:37 pm
Postovi: 260
Lokacija: Na glogu
Citat:
templari su bili dosadni i nista drugo.


Zasto mislis da su bili dosadni :?:

_________________
Absense of evidence is not evidence of absence.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 9:58 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Citat:
Moze li biti da si nedavno citao "Foucaultovo Njihalo"?


Nisam, već sam gledao onaj dokumentarac Dekodirani daVinčijev kod.
Ono što me je odmah jako zainteresovalo jesu njihova shvatanja u pogledu hrišćanstva koja se potpuno protive tadašnjim vjerskim dogmama, ali su u isto vrijeme bili i organizacija sa ogromnom koncentracijom moći i materijalnog bogatstva, čak su i kreditnu karticu pronašli u srednjem vijeku.

Isusbog, odlično za početak.


Citat:
templari su bili dosadni i nista drugo.

Uh sve su bili samo ne to.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 3:34 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto jan 24, 2006 8:59 pm
Postovi: 9
Lokacija: psychodelicart-parallel reality
pa gle izostavio sam svoje misljene u smislu da chu i druge da pronadem tu, a znamo zbog chega, u svakom smislu ima nash razlicitih, pa neka tjera svoje ko hoche... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 6:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
HM 8)

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 9:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Citat:
pa gle izostavio sam svoje misljene u smislu da chu i druge da pronadem tu


Možda ćeš i pronaći ako to mišljenje malo bolje obrazložiš. :)
Baš me zanima zbog čega su ti oni dosadni.

Inače, moram priznati da i ne znam baš puno o njima ali su počeli u zadnje vrijeme strašno da me zanimaju pa sam zato i otvorio ovaj topic nebi li ljudi koji nešto više znaju o templarima podijelili to svoje znanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 10:40 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto jan 24, 2006 8:59 pm
Postovi: 9
Lokacija: psychodelicart-parallel reality
nisam sklon racionaliziranju ,verujem da ima ovde templar specijalista,koji ce isracionalizirati kad je templar isao u crkvu- sta je vidio, te kako je srao u polju, tako da se nemam cime bavit, provjerio sam nesto sta me zanimalo tako da mozesh slobodno da ucish dalje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 29, 2006 10:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri dec 21, 2005 8:37 pm
Postovi: 260
Lokacija: Na glogu
Citat:
pa gle izostavio sam svoje misljene u smislu da chu i druge da pronadem tu


Ajd i meni objasni zasto mislis da su dosadni, pa cu ja objasnit zasto to nije istina, je rse njima bavim od moje 13. god tj. vec 2 godine

_________________
Absense of evidence is not evidence of absence.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: OTO i OSMTH ?
PostPostano: ned jan 29, 2006 11:39 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub nov 05, 2005 9:25 pm
Postovi: 5
Postoji li razlika izmedju OTO-a i OSMTH-a i kako se ispoljava ta razlika ?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: OTO i OSMTH ?
PostPostano: pon jan 30, 2006 3:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto aug 23, 2005 1:25 pm
Postovi: 183
Lokacija: Varazdin
Evo, da nas bude dvojica. I meni su dosadni :) Sve su oni bili - i preteca masonerije i cuvari ovoga i onoga i da njih nije bilo pretpostavljam da ne bi bilo ni ovog topica :)

Smatram da je ta tema vec toliko isprostituirana ( sta od crkvenih krugova, sta od povijesnih, sta od starogradsko " alternativnih " ) da vec postaje smijesno koliko se polemika vodi o jednom redu kakvih je kroz povijest bilo jaaaaaaaako puno. Samo jos fali netko ko ce napisat novi bestseler i dati im jos i letacke sposobnosti i dragonslayer osobine :) :) :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 13, 2006 2:27 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto aug 15, 2006 9:34 pm
Postovi: 156
Nije bilo nikakvih vojnih redova tolike (pre)moći - kako vojne tako i financijske u POVIJESTI EUROPE...

Templari su praktički vladali Sredozemljem i Europom kako financijski tako i vojno. Kačili su se iz čista mira sa Teutonskim vitezovima ili sa Hospitalijerima - to su ono bile - lokalne kavge - tako reći.
Ali njima se dogodilo isto ono što će se dogoditi i MASONIMA. Veći dio Templara je uništen - i to je onaj nevini dio koji je stvarno težio nekim idealima redovnika-ratnika i povinovao se apsolutnoj poslušnosti Velikom Meštru - odnosno posljednjem velikom meštru koji je bio - Jacques De Molay.
Kako to biva kroz povijest po pravilu NEVINI su ISPAŠTALI razapeti na spravama za mučenje i paljeni na lomačama.
Pravi KRIVCI koji su se bavili ritualima za koje su Templari optuženi su zbrisali sa FLOTOM i sa LOVOM.

Ostali koji su pobjegli zajedno sa ovom KLIKOM i nisu shvaćali pravu liniju razmišljanja malobrojnih vođa - oni su se sakrili u Škotskoj i transmutirali u Portugalu u Vitezove Križa.

Iz Škotske su formirali masoneriju i opet zavedenima oko sebe dali lijepe ideale i neprijatelje kojima se osvetiti - katoličku Crkvu i francusku kraljevsku lozu. Katoličkoj Crkvi su uskoro zadali udarac - a bome i Francuskoj - mada je kulimnacija osvete franc. kraljevskoj lozi pala tek pri kraju 18.st. - Francuska Revolucija - dakako.

Moje je mišljenje da su Templari vrlo zanimljiva tema, čak i svojevrsna prijelomnica koja je uvelike definirala sadašnje stanje svijeta.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 13, 2006 8:04 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Najnovije saznanje koje sam nedavno cuo o Templarima jest da su se gotovo preko noci obogatili i postali mocni.

Naime do jednog momenta su bili siromasni viteski red koji je crkva koristila za osvajanje teritorija na bliskom istoku

zvanicna historija biljezi da su po osvajanju Jeruzalema Templari poceli kopati ispod Solomonovog hrama, navodno su trazili blago. Navodno su nesto i pronasli - ne zna se da li je bilo blago ili ne- historicari smatraju da se radilo o informaciji toliko bitnoj da su njome nemilosrdno ucjenjivali crkvu (Ovako je to barem neki dan bilo izlozeno u emisiji History Chanela)

gusterski portal mozda ?! :mrgreen:

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 13, 2006 4:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto aug 15, 2006 9:34 pm
Postovi: 156
Je, točno - nešto su pronašli ispod. Pronađeni su tragovi kopanja na današnjoj lokaciji i ostaci templarske opreme... Tako da nešto jesu iskopavali ispod kada je bilo njih samo 9!

Mislim - ta ideja da njih 9 čuva hodočasnike na putevima prema Jeruzalemu - je smiješna. Idealistična - da, ali u Srednjem su Vijeku viteške ideale pronosili samo pojedinčani vitezovi lutalice i oni koji su upali u propagandu Redova.

Ima sve to odlično prikazano u seriji ANGELS AND DEMONS REVEALED - Templarsko iskopavanje i njihova povezanost sa ratničkim kultom Assassina!
Vrlo zanimljiva serija - može se naći na Youtube-u... Čak su išli kupovati dokumente KGB-a na crnom tržištu u Rusiji i snimili transakcije skrivenom kamerom.. Sve u svemu - a MUST SEE za sve one koji sumnjaju u Templarsku ulogu i postojanje ILLUMINATA...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 13, 2006 7:33 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Za mene su Templari interesantni samo u istorijskom smilsu i to kao dobar primer kontrole slobodnih ideja. A kako? Evo ovako: Obmotani su velom tajne, mistike, bogatstva, moci, tajnih ucenja, tajnih otkrica i rituala. Nose oreol jeretika, ali istinski nisu predstavljali bas nikakvu opasnost za crkvu. Bas naprotiv, bili su joj potrebni. U pogromu Templara stradaju, kako rece Cowboy, nevini, idealisti, koje je privukla navodna misticna karizma reda.

Da je tako, o tome svedoci i sama istorija i struktura reda: gotovo potpuno su autonomni, odgovaraju samo Papi, imaju piramidalno-hijerarhijsku organizaciju, poseduju nezamislivo bogatstvo, ogromnu vojnu i politicku moc. Da li to podseca na duhovnu zajednicu ili na zajednicu jereticku prema dogmama crkve u vreme kada najmocnija sila u Evropi, Vatikan, nemilosrdno proganja i najmanje odstupanje od crkvenih ucenja? Po meni, ne. Bas naprotiv.

A zasto su bili potrebni?

Rani srednji vek cesto posmatramo kao u idejnom i duhovnom pogledu veoma mracan ali je to pogresan utisak. U XI i XII veku Evropom prosto cvetaju duhovno izuzetno napredne „jereticke“ zajednice. Manastir Klio je pravi rasadnik „jeretika“.
Katari, Bogumili, Husiti, Valdezani, mala braca, siromasna braca, Lolardi ... gomilu sam zaboravila... U to treba svrstati i obrazovane krugove u kojima se gotovo javno gajila napredna ili „jereticka“ misao. I o kojima mi danas ne znamo gotovo nista.

Evo citata o Katarima (moram):
„Katari su, uglavnom, prihvatili učenje o reinkarnaciji i priznavali ženski princip u veri. Istovremeno katari su odbacivali pravovernu katoličku crkvu i odricali osnovanost svim crkvenim jerarhijama, svim zvaničnim i ustanovljenim posrednicima između čoveka i Boga. U srži ovog stava ležalo je jedno značajno katarsko načelo - odbacivanje "vere", bar onakve kakvu je crkva zahtevala. Katari su tražili neposredno i lično saznavanje, versko ili mistično iskustvo doživljeno iz prve ruke - koje je bilo nazvano gnosis (od grčke reči za znanje). Za katare je ono imalo prednost nad svim verama i dogmama. Uzevši u obzir takav naglasak sa neposrednim spoznavanjem Boga, sveštenici, kao i ostala crkvena vlast, postali su suvišni. Propovednici i učitelji katarskih verskih skupova bili su oba pola.
To bi ukratko bila suština njihovog opredeljenja...“


Bogumili odbacuju Stari zavet, crkvu i drzavne vlasti (pravi anarhisti hehe), neguju ravnopravnost polova, slobodu stupanja u ljubavne odnose, pacifizam, nenasilje, vegansku ishranu, ...

Itd, itd. Uz individualne razlike od zajednice do zajednice.

Da, crkva u to vreme ucvrscuje svoju moc i mora da stane na put ovim neposlusnicima. Pored inkvizicije bila je potrebna upravo ovakva organizacija koja ce stajati pod kontrolom crkve/kontrolnog sistema i istovremeno davati privid mistike, tajnih znanja i animirati nesto otvorenije duhove. Uz adekvatnu kampanju. Da li je crkva iskoristila jedan od tada brojnih redova i prilagodila ga svojim potrebama, ili ga je osnovala iz temelja, ne mogu da procenim, a nije ni preterano vazno. Sklonija sam prvoj ideji.

Sta znamo o duhovnom ucenju Templara? Vitezovi monasi... i? Ideja da je Isus bio Esen ne moze se vezati za njih. To tesko da danas zaista dovodi u pitanje i jedan ozbiljan biblista. Potraga za Svetim gralom je prica mnogo starija od ovog reda. Tajne iskopine, dokazi o pravom poreklu i ucenju Hrista samo sluze da pojacaju harizmu. Ta su ucenja u to vreme bila propovedana od strane mnostva zajednica. Time se nije mogla uceniti crkva. Templari su dugo pod okriljem samog Pape. Naravno, na kraju ipak sledi progon, u trenutku kada je uloga bila odigrana, a koji sluzi pojacavanju harizme. Za buduce generacije. To se prosto tako radi. Vazno je razmisljati unapred.

U danasnje vreme su izvuceni kao kec iz rukava. A bestselera vec ima u poprilicnom broju.

Uzgred, Luter je par vekova kasnije odigrao slicnu ulogu laznog protivnika. Naravno, i ne znajuci. Slobodoumnu Evropu koja se budi, prekriva sukob dva koncepta uz glasno „ili si sa nama ili si protiv nas“ iz cega na kraju proizilazi i istinski rat koji ce je potresati narednih stotinak godina. Biografija Erazma Roterdamskog daje odlican uvid u ovo vreme.

Gotovo identicnu stvar mozemo posmatrati danas sa new age-om. Pokret koji treba da „zamagli“ sve autenticne puteve ka samospoznaji i nekako ih stavi pod kontrolu.
Jednom recju muljanje.

Eto, to je moje misljenje. Najiskrenije se nadam da nisam nikoga uvredila. Templari jesu veoma interesantni iz neke istorijske perspektive, ali se meni licno (da ovo podvucem) cini da potraga za duhovnim istinama u okviru tog reda ne vodi mnogo cemu.

Par citata sa googla:
Red i ekonomija:
Od svog osnivanja 1118 do ukidanja reda 1307 templari su prešli put od malog monaško-viteškog reda do najmoćnije finansijske organizacije u Evropi. Kada su osnovani sva imovina templara se sastojala od dela palate Al Axa Musca u Jerusalimu koju su templari dobili od kralja Balduina II da tamo smeste svoje sedište. I ostali hrišćanski velikaši u Svetoj zemlji su templarima dodelili posede, što je redu omogućilo da napravi mrežu fantastičnih utvrđenja. Prvi posed u Evropi templari su dobili 1123 u Šampanji. Zahvaljujući ogromnoj podršci Vatikana templari su ubrzo počeli da dobivaju posede širom Evrope. Najviše poseda su imali u Francuskoj, Engleskoj, Španiji, Portugalu i Holandiji, kasnije su dobili posede i na Kipru, u Nemačkoj i Ugarskoj. Ovakvi posedi (godine 1300 templari su imali preko 9000 poseda) donosili su redu velike količine gotovog novca, a templari osim održavanja svojih utvrđenja i milosrdnih dela nisu imali drugih troškova. U takvoj situaciji templari su se počeli baviti bankarstvom i pružanjem drugih finansijskih usluga (trgovina menicama, izdavanje vrednosnih pisama koja su se mogla unovčiti bilo gde u Evropi, izdavanjem zajmova i dr.). Templari su ubrzo izgradili flotu koju su koristili za prevoz i trgovinu Mediteranom što im je donoslio značajne prihode. O bankarskom ugledu templara govori spisak njihovih poverilaca: Engleski kralj Edvard I (založio čak i krunski nakit), Francuski kralj Filip IV i mnogi drugi.

Duhovnost reda:
Red templara je osnovan kao monaško-ratnički red čiji je prevashoni zadatak bio da štiti hodočasnike i sve hrišćane u Svetoj zemlji. U prvo vreme templari kao nov i malobrojan red nisu imali jasna i stroga pravila, oni su se držali uobičajenih pravila koja su važna za monahe tog doba. Omasovljenjem reda i sticanjem moći javila se potreba da red dobije jasna i teološki obrađena pravila. Pravila red teplara napisao je Bernard de Šervoa 1129, po uzoru na pravila Cistercijanskog reda. Foramlno sva pravila su važila do samog ukidanja reda, ali su se u stvarnosti verovanja vitezova promenila. Osnovni uzrok menjanja religijskih shvatanja je prodor istočnjačkih i judističkih učenja u doktrinu reda. Nema dokaza ni dokumenata da su templari bili jeretici, kako su ih optuživali, ali je gotovo sigurno da su verovali u vrhovno biće koje se razlikuje od katoličke interpretacije Boga. Ovakvi stavovi će biti povod za mišljenja da su templari obožavali satanu, tj. njegovo oličenje Bafometa.

Teorije o opstanku:
Postoji više teorija o sudbini reda templara posle njihovog ukidanja i progona u Evropi. Tri najvažnije teorije su:
) Templari su prešli u ilegalu i tokom godina tajnog delovanja su postali slobodni zidari tj. Masoni. Ova teorija ima najviše predstavnika u Velikoj Britaniji i Irskoj jer je masonerija tamo veoma uticajna i moćna. Prema toj teoriji posle ukidanja reda na kontinentu nekoliko stotina vitezova iz Francuske, Holandije i Belgije sa svim blagom reda (prema pričama 18 lađa je moralo da nosi blago) su prešli La Manš i našli utočište u Škotskoj. U Škotskoj u to vreme je vladao Robert Brus koji je bio u svadji sa papom, pa ga papina odluka o ukidanju reda nije obavezivala. U Škotskoj su templari skinuli svoja obeležja i postali «normalni građani». Tokom godina oni su se držali zajedno, sastajali se i čuvali templarske tradicije i običaje. S vremenom organizacija templara je prerasla u organizaciju masona.

2) Druga teorija sudbine reda je da su se templari utopili u druga dva velika reda: hospitalce i tevtonce. Razlog za ovakva mišljenja je činjenica da su svi posedi templara predati hospitalcima. Širom evrope templari su imali svoje posede. Neki autori tvrde da su posedi templara na vrhuncu njihove moći bili veličine Holandije. Ovakvi posedi su automatski značili ogromnu finansijsku moć. Makoliko ih proganjali nije logično da su templari tek tako nestali s obzirom na količinu novca koju su posjedovali. Istorijska je činjenica da su templari iz Španije i Portugala stvorili novi red, Red svetog krsta i nastavili svoju borbu protiv muslimana.

3) Treća i najmanje vjerovatna teorija je da su templari prebjegli u skandinavske i arapske zemlje. Iako su imali odlične trgovačke veze sa Arapima nije logično da bi se hrišćanski vitezovi pod bilo kojim uslovima sklonili kod nevjernika.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 14, 2006 5:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Ovasj tekst vrvi interesantnim informacijama - mene se narucito dojmila veza izmedju templara i Columba...

In 1306, Philippe IV of France, was acutely anxious to rid his territory of the Templars, who were, at their best, arrogant and unruly. But for Philippe, the Templars were also efficient and highly trained, a professional military force much stronger and better organized than anything Philippe IV could muster. Philippe had no control over them, as their allegiance was only to the Pope, and even the latter was only a nominal allegiance.*

On top of all of this, Philippe owed the Templars money. A great deal of money! But worse yet, Philippe had also been humiliated by the Templars on more than one occasion, including the indignity of having been haughtily rejected when he applied to join the order as a postulant. All of this prompted Philippe to act against the Templars, using heresy as a convenient excuse.

Philippe first had to enlist the cooperation of the Pope. Between 1303 and 1305, the French king and his ministers engineered the kidnapping and death of one Pope (Boniface VIII) and quite possibly the murder by poison of another (Benedict XI). Then in 1305, Philippe managed to secure the election of his own candidate, the archbishop of Bordeaux, to the vacant papal throne. The new Pontiff took the name Clement V. Indebted as he was to Philippe's influence, Clement V opened the way to the eventual suppression of the Knights Templar by his benefactor, the French King.

Philippe set up an operation which would have impressed the Nazi SS or Gestapo. Issuing sealed and secret orders to his seneschals throughout the country and where they were opened simultaneously, all Templars in France were seized and placed under arrest by the King's men, their goods confiscated, and their preceptors placed under royal sequestration. Despite this great surprise at dawn on Friday, October 13, 1307, Philippe's primary interest -- the order's immense wealth -- eluded him. It was never found and what became of the fabulous "treasure of the Templars" remained a mystery.

Actually, it is doubtful that the surprise attack on the Templars was unexpected. (Some people just can’t keep a secret!) Considerable evidence suggests that the order knew that catastrophe was imminent. (Perhaps two murdered Popes was a clue!) In any case, precautions had been taken. There is persuasive evidence to suggest that the order's treasurer and a group of knights, took the "treasure of the temple", along with almost all of the order's documents and records, and smuggled them by wagons to the coast -- presumably to the order's naval base at La Rochelle -- and loaded everything aboard eighteen galleys, which were never heard of again. [In later traditions, the significance of a Navy has never been lost on the inheritors of the Templar traditions.]

Where those ships sailed to is unknown, but Nova Scotia has been suggested as a possible candidate. The fact that this implies the Templars knew about the New World almost two centuries before Columbus is seemingly not a problem in that the Templars also possessed the wisdom of the East (and avoided the willful ignorance of the West).

In 1312, the bullied Pope officially desolved the Knights Templar -- despite the lack of a conclusive verdict of guilt or innocence ever being pronounced -- and despite Philippe's attempts for another two years to extract information. In March 1314, Jacques de Molay, the grand master of the Templars, and Geoffroi de Charnay, preceptor of Normandy, were roasted to death over a slow fire. With their execution the Templars supposedly vanished from the stage of history. Nevertheless, the order did not cease to exist, and given the number of knights who escaped, who remained at large, or who were acquitted, it would be surprising if it had.

But Philippe was still not content with eliminating the Templars' presence in France. He tried to influence his fellow monarchs, hoping to ensure that no Templar would survive in Christendom. Generally, he was not successful. King Edward II of England, Philippe's own son-in-law, complied with the Pope and the French king's demands only partially and tepidly. In Scotland, who was at war with England at the time, no one even bothered to publish the papal bulls. In Lorraine, which was part of Germany at the time (not part of France), the Templars were supported by the duke of the principality. Interestingly, Christopher Columbus was married to the daughter of a former Knight of Christ and had access to his father-in-law's charts and diaries. And it was under the Knights Templar's red cross that his three caravels crossed the Atlantic to the New World.

A final note on Philippe IV's campaign is that at the time of Jacques de Molay's death, as the smoke from the slow fire choked the life from his body, he is said to have called his persecutors -- Pope Clement and King Philippe -- to join him and account for themselves before God's court within the year. Within a month Pope Clement was dead, supposedly from a sudden onslaught of dysentery, and by the end of the year Philippe had died of mysterious causes. Considering the expertise of the Templars in poisons and the like, the mystery may not be all that tantalizing.

But there's another strange twist. During the sixteenth century, the house of Lorraine and its cadet branch, the house of Guise, made a concerted and determined attempt to topple the Valois dynasty of France -- to exterminate the Valois line and claim the French throne. This attempt on several occasions came within a hair's breath of dazzling success. In the course of some thirty years all Valois rulers, heirs, and princes were wiped out and the line driven to extinction. This French line was, of course, descended from Philippe IV, and apparently, the attempts were Templar inspired.

Interestingly, Nostradamus was said to have been an agent for the houses of Guise and Lorraine. As a confident and court astrologer in the French court, he could have been responsible for providing Lorraine and Guise with important information concerning the activities and plans of their adversaries, as well as all manner of intimate secrets, quirks, and weaknesses of personality. Many of Nostradamus' prophecies may not have been prophecies at all, but cryptic messages, ciphers, schedules, instructions and blueprints for action. Nostradamus, before embarking on his career as prophet, spent considerable time in Lorraine. This would appear to have been some sort of novitiate, or period of probation, after which he was supposedly "initiated" into some portentous secret.

More specifically, he is said to have been shown an ancient and arcane book, on which he based all of his own subsequent work. There is no question but that some of Nostradamus' prophecies referred quite explicitly to the past, and to the Knights Templar, the Merovingian dynasty, and the history of the house of Lorraine. A striking number of them refer to the Razes -- the old comte of Rennes-le-Chateau. And the numerous quatrains that refer to the advent of "le Grand Monarch" -- the Great Monarch -- indicate that this sovereign was to derive ultimately from the Languedoc. Once again, the village of Rennes-le-Chauteau and the Languedoc crop up in our story. Must be important.

It is noteworthy that in addition to being the war zone during the Albigensian Crusade and the near extermination of the Cathars in 1209, the Languedoc contains within its borders sites of various pagan temples. It is also known that the Romans and later various Celtic tribes considered the area around Rennes-le-Chateau as sacred. The village church of Rennes-le-Chauteau was consecrated to the Magdalen in 1059, and the church itself stood on the foundations of a still older Visigoth structure dating from the sixth century. And of course, there is Poussin's painting, whose tomb suggested that the secrets of God were concealed within.

In 1789 when Louis XVI, the last of the French line on which Jacques de Molay had laid his curse, had been guillotined, an unknown man is reported to have leaped onto the scaffold. Dipping his hand in the monarch's blood, he flung it out over the surrounding throng and cried, "Jacques de Molay, thou art avenged." Apparently, the Templars were alive and well even toward the end of the 18th century.

What is it, one might ask, that so enrages the Roman Catholic Church against Cathars, Knights Templar, and the Merovingian Dynasty that would perpetuate crusades, inquisitions, and wholesale attempts at exterminating whole peoples? Perhaps Pope John XXIII can give us a clue.

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 24, 2007 3:27 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 23, 2007 3:06 am
Postovi: 94
Lokacija: Novi Sad
za sve ove godine nisam nasao ni jedan konkretan dokaz da su templari imali ikakvo tajno znanje. Sem toga, meni oni deluju kao sirovine koje su isle da se mlate negde u neku nedodjiju sa nekim drugim sirovinama. Dakle nisu bas profil nekih mudraca. Pre siledzija, a oni nisu bas skloni mistici :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz