Sada je: čet mar 28, 2024 12:02 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon jan 29, 2007 8:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
Sklonost da sledimo druge, i iščekujemo gotove odgovore od njih je zaostatak našeg mentaliteta čopora.

Ovo mi je prvo upalo u oko, a o ostalome da i ne pričamo. Ne da nije loše nego je odlično.

Čista petica.

=D> =D> =D> =D> =D>

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 30, 2007 11:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
“Imajte na umu da je samovažnost podmukla; ona može biti prikrivena iza fasade skoro savršene poniznosti zato što se njoj ne žuri. Nakon celog života truda, njoj je potrebna samo minimalna nepažnja, sitna greška – i, evo je opet, kao virus koji je sazrevao u tišini, ili poput onih žaba koje godinama čekaju ispod pustinjskog peska i sa prvim kapima kiše se bude iz svoje uspavanosti i razmnožavaju se.”

-"Neprijatelj nikad ne spava"-

Samo još jedna mala tehnička sitnica. Ovaj pojam “kognitivne disonance” mi nije bio jasan pa sam potražio objašnjenje u riječniku za njega. Evo ga sad ovdje čisto kako ne bi, ako još nekome ne bude jasno šta je to, da ne mora vrtit po riječnicima.


/Kao uvod, rekao je da važna uloga koju dajemo sebi u svemu što činimo, govorimo ili razmišljamo počiva na nekoj vrsti “kognitivne disonance” koja zamagljuje naša čula i sprečava nas da stvari sagledamo jasno i objektivno./

-kognitivan (pridjev) = spoznajni, (npr kognitivna metoda=spoznajna metoda)

-disonancija (latinski) = nesklad, neslaganje, nesuglasnost

- kognitivna disonanca = spoznajni nesklad

Inače, cijeli je tekst odličan. Teško mi je bilo i naći nešto posebno za izdvojit.
Savjet; pročitajte ga više puta.
Zašto; pa naiči če te na nešto što prije niste pročitali.
-Ovo su jaki podaci.-

:D :thumbup: :D

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 31, 2007 1:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
/Samovaznost je nesto bez cega se ne moze postojati,moze se samo minorizirati./

Samovažnost se ovdje spominje u smislu egocentrizma.

S obzirom na situaciju i kakvi su ljudi na ovoj planeti, biti egocentričan je veliki skok naprijed. Ljudi negiraju same sebe pa je egocentričnost ipak na višoj razini jer barem cijeniš;ovoga sebe. Ipak ima i stanje iznad toga i kao što egocentričan čovijek ne negira samoga sebe(u smislu sebe kao pojedinca jer to i je egocentričnost) tako ni ovaj iznad ne može biti egocentričan već postaje sve. Ako negiraš samoga sebe onda malo samovažnosti je potrebno da bi dobio iskustvo samopouzdanja,a ako si sve onda ti je samovažnost bez veze, jer je očito da ona ne vodi nikamo.

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 31, 2007 10:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
“Ljudska bića imaju egocentričnu i krajnje uprošćenu predstavu o univerzumu. Mi nikada ne prestajemo da razmatratamo našu sudbinu kao prolaznih bića. Ipak, naša opsednutost budućnošću nas odaje.”

(-uprošćenu = ovo nisam naša u riječniku, ali sam se raspita i rečno mi da ovo znači ~jednostavnu/pojednostavljenu~,pa se nadam da je to točna definicija kako ne bi nešto krivo razumia-)

Zanimljivo bi bilo provest neku anketu i pitat ljude ;"Da li vjerujete u prošle živote; ili prevedeno da li vjerujete da ste besmrtni ; ili prevedeno da li vjerujete da ste vječni?".

Ne znam šta bi ljudi odgovorili ali mislim da bi velik dio njih mahnuo rukom na ovo pitanje ili bi samo rekli da su prošli životi fantazija i da je to izmišljotina ljudi koji se boje smrti pa sami sebe uvjeravaju da su besmrtni i jednaki Bogu i da nema života nakon smrti i da je smrt kraj itd itd ....

Bilo bi ih lijepo i pitati nakon ovoga ;"Zašto onda, ako već imaju samo ovaj jedan život i tako malo vremena na raspolaganju; ne žive "punim plučima"; zašto uopče prate vijesti koje opčenito sa njima nemaju nikakve veze niti dodirnih točaka u ovom životu i samo im oduzimaju njihovo dragocijeno vrijeme kojega iz sekunde u sekundu ima sve manje i manje; zašto uopče žive za sutra kad i ovako i onako njihovo sutra zauvijek če prestati za ~10,20,40 itd ... godina?". Kakvog smisla uopče ima kreirati igru i poboljšavati je ako smo samo idučih x godina tu i poslije ni na koji način nismo nikako. Moglo bi im se postavit stvarno puno tih zašto.

Pa isto i ti "smrtnici" žive za sutra. Zašto?

Koji apsurd.

-------------------------------------------------------------

-"Ipak, naša opsednutost budućnošću nas odaje."-

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 02, 2007 1:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
- Bilateralna simetrija (anatomski): dvostrana jednakost građe biljnih i životinjskih organizama s obzirom na os koja prolazi sredinom tijela. -

Napomena; naslov poglavlja je: - ENERGETSKI ODLIV - (ovo napominjem čisto zato da vam se ne desi kao i meni ; da idete čitat tekst a svijesno ili nesvijesno preskočite naziv poglavlja šta može i hoće dovesti do nerazumijevanja i nesposobnosti da se razumije ono što se čita).

-pozdrav :wink:

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 04, 2007 8:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 09, 2007 1:43 am
Postovi: 80
rasprave nema!nadam se barem nastavku br.6
br 5=5
izazivam na raspravu/JA sam tvorac ovoga svijeta ali JA ne postojim/ko sam JA?

_________________
Zivot!? to je *beskrajna* borba izmedu covijeka,pojedinca i *sile teze*


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 04, 2007 10:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Citat:
nadam se barem nastavku br.6


Takodje. Stalker, posao koji si preuzeo oko prevoda ove sjajne knjige je apsolutno za svaku pohvalu =D> , iako znam da ti nije potrebno da te neko hvali ako uzmemo u obzir tematiku kojom se ta knjiga bavi (samovaznost izmedju ostaloga) ipak sam odlucio da barem ispred svih nas koji to pratimo i iscekujemo sledece nastavke kazem: hvala. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 26, 2007 8:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 09, 2007 1:43 am
Postovi: 80
Knjiga je izvanredna ne po koricama nego po sadrzaju,i moram priznati da sam pogresio kad sam rekao da ce Tores biti za mene slag na tortu.
Ispalo je da je to sol na zivu ranu,jedva mogu da ga citam jer me pogadja u celo,podsijeca me da sam nesto imao i sve izgubio.........


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 30, 2007 2:44 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
STALKER je napisao/la:
Ostatak ove sjajne knjige možete pročitati ako je downloadujete sa: http://www.4shared.com/dir/2327166/54fa4a59/sharing.html



Jel ovo ostatak, ili cela knjiga?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 30, 2007 9:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
STALKER je napisao/la:
Pa naravno da je cela knjiga, zasto bih uploadovao samo polovinu? :shock: Knjiga je u pdf formatu i ima oko 1MB.

Pozdrav. :)


Ne, rekao si "ostatak"...to moze da se shvati kao ostatak bez dela koji je na ovoj stranici, a moze da bude i sa, sto bi cinilo celu knjigu.

Molim vas, maksimalna tacnost i preciznost.

:)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 10, 2007 8:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 09, 2007 1:43 am
Postovi: 80
Ne mogu da se zamislim u nekakvoj drustvenoj hijerarhiji ili tome slicnom iz cistog razloga jer bi to pridavalo znacaj mojoj osobnosti .Ja niti imam znacaj niti ga zelim imati jer bi to bila krajnja negacija svih mojih nastojanja.
Kako bi rekao Kastaneda biti *mis Alabame* u okvirima Alabame nije mala stvar,ali biti mis Alabame u razmjerima Beskonacnog je cisto sr..je.
S druge strane namjeravati pojavnost *mis Alabame* kao strateski manevar u razmjerima Beskonacnog je vrhunsko postignuce besprijekornosti.

To je dodir DUHA ili cistog ostvarenja u kontekstu *linearne iracionalnosti*.

Linearno!? bi trebalo biti optimalno bez obzira na ovdje ili *tamo*

_________________
Zivot!? to je *beskrajna* borba izmedu covijeka,pojedinca i *sile teze*


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 13, 2007 11:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 09, 2007 1:43 am
Postovi: 80
Pred 5-6 dana sam *listao* knjigu i naisao na nesto sto me *ubolo u oko* i koliko god da sam to trazio ovih dana ne uspijevam pronaci da citiram.
Radi se o par recenica u kojima je toliko toga receno o traganju,skupnoj tacki,samovaznosti...........uglavnom to me isprovociralo da napisem ovih par postova.
Prvenstveno naglasava skriveno (neobicno,prikriveno,provokativno) ponasanje kao istrazivanje svijesti opazanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 02, 2007 2:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
samo pohvale stalkeru šta je preveo knjigu, pročitao sam je i meni se čini jako dobrom

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 04, 2007 4:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
oprosti stalkeru što ti možda dosađujem, pitanje je osobno,no nikad nisam upoznao osobu koja vjeruje u znakove poput tebe. kada si počeo u to vjerovati, koliko ti je trebalo te dali supijevaš vidjeti druge svijetove i sjene o kojima pričaju toltečki čarobnjaci?

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 06, 2007 12:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
Da li je nekom sem meni cudan kraj ove knjige..?

Posle svega sto je napisano, na mene je najveci utisak ostavio kraj, i to ne na preterano pozitivan nacin, zato sto se zavrsava upravo na nacin od kog bi trebalo da se udaljavamo a ne vracamo - ritualom, sa nekim mrtvim zivotinjama, krvlju, raznim simbolima i generalno mracnim osecajem, sa Toresom gotovo omadjijanim, kao u vremenima drevnih vraceva koji su bili zaneseni i zaslepljeni ritualom...

Nije mi jasno cemu sve ono na kraju..uopste mi ne sluti na dobro.

Jako cudno i sve upravo suprotno od principa na kom se zasniva Karlosova i Don Huanova prica i u stvari cela ova knjiga, jako nezgodan zavrsetak knjige, sa, za mene, gorkim ukusom u ustima i nevericom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 06, 2007 3:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
pa složio bih se sa tobom, trenutak kada je obliven jarčevom krvlju, mislim da je to bespotrebno.ne znam ja tolko o tome, al mi se tako čini.
također se je i meni učinilo da tuu ima fragmenata starog čarobnjaštva,u vidu nepotrebnih rituala.

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 06, 2007 5:50 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon sep 03, 2007 3:16 pm
Postovi: 23
Lokacija: chicago
Zavisi sta hoces. Svi koristimo rituale, od kad odes u kupatilo da se umijes. (ne zelim da se svaka tema zavrsi sa mojim pseudonimom, please! upravo suprotno) Sto je tebi grozno nekom je sasvim normalno deo svakidasnjice. Na primer: Kad tvoja baba zakolje pile da skuva rucak nekom bi to bilo uzasno i grozno. Nemoj mi reci da za tako nesto nisi nikad cuo/video. Ili lovci recimo, ovde je to sport. Sta ces vise? Pokusaj sebi definisati termin "vecna lovista"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 06, 2007 6:25 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub nov 04, 2006 9:39 am
Postovi: 21
navigator je napisao/la:
Da li je nekom sem meni cudan kraj ove knjige..?


Nisi jedini, kraj je doista čudan i ostavio je stvarno negativan dojam na mene, što nisam osjetio u ostalim knjigama koje imaju veze s ovom temom.

Primjetio sam malu razliku između Stalkerovog prijevoda i engleske verzije upravo u tom zadnjem djelu:

Near dawn, the assistants made an enormous spiral with embers from the fire. Don Melchor came to me and told me i should look at the spiral until Xolostoc (the devil) revealed himself to me.

Malo niže, pomoćnici su načinili ogromnu spiralu od žara iz vatre. Don Melhor mi je prišao i rekao da treba da gledam u spiralu dok mi se ne prikaže Ksolostok (Xolostoc).

Možda nije ništa, ali eto, zapelo mi za oko kako je "The devil" nestao iz prijevoda. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet sep 07, 2007 10:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
STALKER je napisao/la:
A što vas čudi kraj knjige? Svako ima svoj put da bi pomerio skupnu tačku i ušao u druge oblasti percepcije. Nekom su bile potrebne droge kao Kastanedi što je takođe skandalizovalo mnoge čitaoce, a nekom su potrebni rituali drevnih vračeva čiji naslednici i dalje postoje u Meksiku. A nekom je potrebno ko zna šta drugo, sve mogućnosti su otvorene jer smo različiti...ali to važi samo za urođene sanjače. To je šok terapija koja je njima neophodna.Ali kao što je Kastaneda odbacio droge, tako će i Armando odbaciti bizarne rituale starih vidovnjaka kada se njegova skupna tačka dovoljno olabavi i preći će na direktno pomeranje pomoću volje i namere, kao je to opisivao Kastaneda. Tragači s druge strane, odmah od početka kreću s direktnim pomeranjem pomoću tragačkih tehnika i tu nema bizarnosti i rituala niti šokova. Oni to rade postepeno i umereno i - direktno. Ali oni su retki, poput Elihija don Huanovog učenika koga je on odmah odvojio od ostalih svojih šegrta.

Pozdrav. :wink: :)


Znas zasto me cudi, zato sto je Toresova knjiga zlatni povez na sav dotadasnji rad Karlosa Kastanede, nesto sto je zaokruzilo celu pricu..
i posle svega toga, na kraju se desava stvar koja je totalno suprotna od principa za koji su se Don Huan, Karlos i ostali carobnjaci zalagali, a to je stremljenje novih vidovnjaka ka apstraktnom i slobodi i udaljavanje od ponasanja i obicaja starih vraceva koji su doprineli zarobljavanju samih sebe...ne radi se samo o nacinu na koji neko dolazi do necega, vec sam nacin govori mnogo o tom nekom, a nacin na koji se zavrsila knjiga nije obecavajuci.

+ sto ne moze niko da me ubedi da mu trebaju mrtvi jarici i ne znam cija krv da bi pomerio skupnu tačku i ušao u druge oblasti percepcije.
Tu nesto nije u redu.
Isto tako, ni malo mi se ne svidja onakav Toresov kraj (ili pocetak) s obzirom da je sledio i postovao ucenje koje su Karlos i drugari ostavili..

Ne svidja mi se da u novom vremenu, jos uvek postoje takve stvari, osecaj mi nije ni malo dobar..

U svakom slucaju mislim da mi je sad bar jasnije kojoj grupi pripadam, i zato hvala na ovom postu i na jos nekim sto sam nasao, gde su naznacene te nijanse izmedju sanjaca i tragaca, godinama nisam mogao da odredim na koju stranu vise vucem.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 08, 2007 7:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
STALKER je napisao/la:
Navigatore, pa ako si pažljivo čitao Kastanedine knjige, morao si da primetiš da je don Huan često koristio metode i običaje starih vidovnjaka u naporu da pomogne Kastanedi da olabavi i pomeri svoju skupnu tačku. Na primer, kult pejotla pripada starim vidovnjacima a ne novim


Pazi, ne bih nazvao konzumaciju pejotla "obicajem starih vidovnjaka", da bi se nesto zvalo obicajem mora da postoji jos par elemenata koji bi takvu radnju razlikovali od neke uobicajene kao sto je spremanje i konzumacija biljke.
Ja sam sam imao ekskurzije sa kaktusima, ali ne na pocetku nego kasnije, to sam uradio jednom-dvaput i ne bih to nazvao obicajem, kaktus je samo jedno od sredstava za pomeranje skupne tacke isto kao sto je slucaj sa ostalim supstancama, nespavanjem, gladju ili nesto slicno.
Znam sta hoces da kazes, ali ista stvar moze i malo drugacije da se posmatra.
Ja sam jeo kaktuse, ali se ne smatram delom tradicije starih vraceva ili "kulta pejotla", to je slobodna stvar.

Nove vidovnjake ne treba da zanima nikakav ritual, jer je i to u stvari fiksacija, ali treba da se iskoristi najbolje od svega, bez obzira iz kog je vremena.
Konzumacija kaktusa moze da bude i ritual, ali moze da bude i obicna stvar, kao kad jedes pastetu, sve zavisi kako se postavis, jedino sto ti od pastete nece biti ni slicno kao od kaktusa :D

STALKER je napisao/la:
Zašto je don Huan to činio iako je bio "novi vidovnjak"?


On je uradio jedino sto je bilo razumno i kako bi trebalo da uradi i svaki drugi vidovnjak.
Stari vracevi su svojim iskustvom ostavili blago u amanet novim generacijama, i svako treba da zna kako je to izgledalo, kako su i sta radili, sta su otkrivali, ali isto tako i gde su gresili, tako da je Don Huan uradio jedinu normalnu stvar, bez nekog misticnijeg "zasto".

Kako god, nadam se da se Torres snasao i nastavio bez mrtvih jarica i druge zivine.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz