Sada je: sub apr 20, 2024 6:45 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1194 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 60  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sta raditi u odsustvu snova?!
PostPostano: pet aug 24, 2007 9:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 25, 2007 2:43 am
Postovi: 217
Ja gotovo da i nikad ne sanjam, eventualno jedanput u 2 meseca. Sta raditi u tim slucajevima?

U retkim slucajevima kada se probudim i budem svestan da sam sanjao (ali i dalje retko mogu da se setim sadrzaja snova) osecam se gotovo uvek ko da sam kopao celu noc! - iscrpljen, umoran i ne naspavan.

Kako doci do toga da osoba ima ucestalije snove?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 24, 2007 11:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 23, 2006 10:31 pm
Postovi: 124
Lokacija: Istocno od Rajha
Iako sam tek sada procitao sve postove nove teme `Umece snevanja`,mogu da kazem da sam vec par dana prosto receno `opsednut` snevanjem sto ukazuje na izrazito jaku nameru koja je ovde stvorena.Sada i ovde je prilika kako za rodjene sanjace tako i za one izrazite tragace da ulete u ovu nameru.Ipak,nema pravog carobnjastva bez snevanja.
Odavno ovde na forumu /a mozda i nikada nije/ bila tako jaka namera.

_________________
Ratnik zna kuda je krenuo i da se uputio svim srcem u tom pravcu.Zato se i bori svim srcem protiv prepreka koje mu stoje na putu.
- charmer_forever -


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 25, 2007 10:57 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 09, 2007 1:43 am
Postovi: 80
Mene bi zanimalo dali postoji mogucnost da se zaobidje rekapitulacija i udje u sanjanje i dosegne mogucnost da se neko voljno preseli medju anorganska bica. Kod *rodjaka*!

O sanjanju gotovo da neznam nista barem koliko sam toga svijestan,mada u konacnici nisam siguran sta mi se sve izdogadjalo.

Primjerice.Cesto sam letio u snovima i dozivljaj je bio toliko stvaran fizicki da bih kad bih se budio bio gotovo siguran da mogu letjeti.
Ali to nije bilo letenje vec bih samo uvukao noge kao u cucanj odvojio se od tla i sva moja koncentracija je bila u sredistu trbuha,kao da stiscem saku svom snagom i time odrzavam namjeru klizenja iznad tla.Ovo je tezi nacin i nije bio ugodan.
Druga varijanta je bila da samo zakoracim kao na neku nevidljivu traku i voljno klizim iznad tla a kontrola je bila sadrzana u sredistu tijela.

Cak i danas moje tijelo ima osjecaj iz snova i gotovo da znam kako je la Gorda naucila letjeti u snovima.

Odluka mora biti trenutacna ko da mi pada ogromni kamen na glavu,sva moja paznja morala bi biti svedena na osjecaj letenja iz snova a svaka sumnja i osobnost trenutacno potisnuta.
To je namjeravanje koje je uvjezbano u snovima,pomjeranje skupne tacke u odredjenu poziciju.

_________________
Zivot!? to je *beskrajna* borba izmedu covijeka,pojedinca i *sile teze*


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 9:53 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet nov 30, 2006 2:30 pm
Postovi: 21
Kromp, rad na snovima zahtijeva prvenstveno disciplinu i čvrstu namjeru. Ukoliko se rijetko sjećaš snova, trebaš prvo poraditi na tom sjećanju, jer što ti vrijedi lucidan san kojeg se uopće nećeš ni sjećati.
Svi sanjamo i to najviše pred jutro kada su REM faze duže. Rad na snovima zahtijeva i neki minimum od 7-8 sati sna, jer ako legneš mrtav umoran oko 1 poslije ponoći i dižeš se u 7 ujutro uz prodoran zvuk budilice, malo je vjerojatno da ćeš se sjećati snova. Osnovna stvar za rad s snovima je bilježnica - dnevnik snova u koji se bilježe snovi. Prvih tjedan dana ćeš možda upisati rečenicu dvije za neki san, ali već ta namjera da bilježiš snove će te navesti da ih se počneš sjećati sa više detalja i sitnica, pa ćeš ako ustraješ, nakon nekoliko dana ili tjedana osjetiti osjetni pomak, pa ćeš moći zapisati po nekoliko snova tokom noći. Isto tako, efikasna metoda je da pred spavanje smiriš um, dobre su sve vrste meditacija, npr. yoga nidra, tehnike disanja, bilo što što će ti očistiti um od svakodnevice. Isto tako vrlo dobra je tehnika autosugestije, da si prije spavanja kažeš npr. "Noćas ću sanjati i ujutro ću se sjećati snova" ili "Ja sam sanjač, a ujutro ću zabilježiti snove".
To su tek neke osnove kako "početi" sanjati obične snove. Tek kad počneš sanjati svaki dan po nekoliko snova ili u intervalima po nekoliko dana da se sjećaš snova, tek tada je vrijeme da počneš raditi na svjesnim (lucidnim) snovima i buđenju u snovima, jer ćeš ih se tek tada sjećati.

Pozdrav :D
Nia


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 10:13 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 09, 2007 1:43 am
Postovi: 80
Mene odavno kopka jedna misao kako pronaci jedan univerzalni trik da zajebem samoga sebe,postanem svijestan u snovima.
Ali posto su snovi proizvoljni tako i ova kvaka vjerovatno mora biti u tom kontekstu!?
Kastaneda je napomenuo odluku da se primjerice ovo isprovocira donosenjem odluke da neko ne jede sve dok ne postane svijestan svojih snova.
Za mene bi ovo znacilo da se zavjetujem da necu pusiti (duhan) sve dok ova kvaka ne aktivira ono zbog cega sam prestao pusiti.
Naravno da bih se drage volje u to ime i odrekao pusenja!....ali naknadno #-o

_________________
Zivot!? to je *beskrajna* borba izmedu covijeka,pojedinca i *sile teze*


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 11:21 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet nov 30, 2006 2:30 pm
Postovi: 21
Mislim da nema univerzalnih trikova, postoji više njih, pa treba što više njih zapamtiti i probati u snu iskoristiti barem jedan.
Ovo s duhanom, bi možda moglo djelovati u prvo vrijeme, ali kad se riješiš navike pušenja, morat ćeš pronaći nešto novo.

Mislim da je najbolje početi "bildati" svijest u dnevnoj svjesnosti, jer pažnja u svakodnevnom životu, dakle povećanje budnosti i pamćenja detalja u svakodnevnim aktivnostima, osjetno povećava budnost u snovima. Treba svakako probati tehniku gledanja u ruke, kako je Castaneda počeo. Meni ova metoda baš i nije bila uspješna, pa sam tražila neke druge.

Vrlo je bitno prije spavanja izraziti namjeru da želimo biti svjesni u snu. Ovo je isproban način i izvrstan je i kad se probudimo negdje usred noći i tada bi trebali prije nego zaspimo ponovo izraziti namjeru da ćemo biti svjesni u snu. Meni je u par slučajeva uspjelo isprovocirati na ovaj način lucidan san.

Isto tako, isprobano mi je dobro funkcionirala tehnika reality checka, dakle vježbanja svjesnosti tokom dana, pitajući se više desetaka puta tokom dana pitanje "Da li ja sanjam?", jer to navodi naš um da isto pitanje postavi i noću kad sanjamo.

Izvrsni su mi se pokazali i dream triggeri koji su dovoljan dokaz da sanjamo, pa ću kao primjer navesti stvari koje su meni bile od koristi za buđenje u snu. Tekst u snovima nije konzistentan, dakle, dva uzastopna pogleda na neki tekst u snu će pokazati različit tekst, ista stvar je i s vremenom, dva ili više pogleda na sat će uvijek pokazati različito vrijeme, naš mobitel je u snovima gotovo 99% drugačiji od onog u stvarnosti - ili tipkamo na neki čudan mobitel, ili kužimo da ima neke nepoznate mogućnosti, ili ne možemo poslati SMS, ili nemamo u imeniku osobu koju sigurno u stvarnosti imamo u imeniku, ili se mobitel gasi. Odličan "okidač" za lucidan san su i prekidači za svjetlo, koji u snovima sigurno ne rade ispravno - ne možemo upaliti svjetlo, ili ono žmirka, ili se gasi, zatim WC-i u snovima su uglavnom čudni, neuredni, neuobičajeni....

Uglavnom triggeri rade na način da čim nam je nešto sumnjivo u snu, ako je bilo kakva nelogičnost, trebali bi skužiti da sanjamo, ili se sjetiti postaviti pitanje "Da li je ovo san?". Postavljanje ovog pitanja je dovoljno da znamo da sanjamo, jer u svakodnevnom životu ne sumnjamo da je ovo stvarnost.

Ali bez obzira što sam svih ovih triggera svjesna i što mi nekad budu odlično sredstvo za postizanje lucidnosti, bezbroj puta mi se dogodilo da mi je nešto u snu čudno, ali se nisam sjetila pitati "Da li sanjam?" i ne moram ni spomenuti kako bih se ljuta probudila kad se prisjetim sna i skužim da je mi je trigger bio "kao iz priručnika", ali nije me uspio probuditi u snu.

Nia


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 11:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Milarepa je napisao:
Citat:
Mene bi zanimalo dali postoji mogucnost da se zaobidje rekapitulacija i udje u sanjanje i dosegne mogucnost da se neko voljno preseli medju anorganska bica. Kod *rodjaka*!


Može se sanjati i bez rekapitulacije. Drevni vidovnjaci o kojima govori Kastaneda su to radili, ali su grdno nastradali jer su postali zarobljenici neorganskih bića u svetovima do kojih su došli sanjanjem.

Nastradali su jer nisu radili na sebi u svakodnevnom životu što znači da nisu očistili svoj um i emocije od paklenih programa koje su ubacili letači putem socijalizacije. Oni su u svoje snove vukli sa sobom vlastiti izvitopereni i iskvareni ego koji ih je na kraju uništio. Zato je rekapitulacija bitna podrška sanjanju jer ona oslobađa naš um od tih maračnih programa i uvodi ga u jedinstveno i prirodno stanje koje don Huan naziva "trezvenost". A bez te trezvenosti mi se uglavnom ponašamo kao imbecili i kao obični ljudi i kao moćni čarobnjaci.

Nia je napisala:
Citat:
Jedan prijatelj mi je spomenuo da su odlične vježbe za sanjanje vježbe kovanja tijela dvojnika iz Westwoodskog niza. Ja taj niz za rekapitulaciju ne radim baš dugo i zasad ne mogu reći da li mi se to odrazilo na snove, a i iskreno, svjesna sam da nisam baš nekako redovita u vježbanju, valjda jer je ljeto, pa je prevruće za vježbanje. Sad ću uskoro početi učiti niz vježbi za sanjanje, pa ću vidjeti kako će to sve u kompletu djelovati na sanjanje.
Da li su ti tens vježbe pomogle u sanjanju?
E da i još jedno pitanje, da li kada u snovima radiš magične pokrete? Navodno je tensegrity u snovima super za fiksiranje sna i pokazao se kao odlično sredstvo za zadržavanje svjesnosti. Što ni ne čudi, jer su magični pokreti i donešeni iz snova


Osim rekapitulacije, tenzegritet je takođe moćna podrška sanjanju, tako da se veoma preporučuje onima koji žele da steknu kontrolu nad snovima. Naravno da je moguće izvoditi pokrete u snu ali...ima tu jedna začkoljica koju ću pokušati da objasnim.

Tačno je to što si rekla da je "tensegrity u snovima super za fiksiranje sna i pokazao se kao odlično sredstvo za zadržavanje svjesnosti" ali isti efekat se postiže i ako žestoko usmerimo pažnju na elemente sna i na naše aktivnosti u njemu. Zato je don Huan rekao Kastanedi da gleda u svoje ruke čim oseti da se vizija sna raspada. Dakle je trik je u tome da pojačamo intenzitet pažnje u snu i na taj način se svet sna kristališe i postaje "realniji" blizak ovom svetu. To je jedan od glavnih ciljeva sanjanja, da naučimo da sa velikom snagom usmerimo pažnju. A pažnja je temelj svesnosti! Kod običnog čoveka, pažnja je slaba i raspršena i zato mu je svesnost slaba i podložna silama destrukcije i svakojakim ljudskim i neljudskim grabljivcima.

Pokreti tenzegriteta jesu doneti iz sveta snova, ali to nije ova vrsta sanjanja na koju ti misliš.

Naime postoje dve vrste sanjanja! Prva vrsta je kada je fizičko telo umrtvljeno i neaktivno i to je situacija kao i kod obične osobe kada spava i fizičko telo vegetira poput biljke. Ali energetsko/sanjajuće telo je aktivno u svetu sna.

Međutim postoji i drugi način, a to je kada duboko spavamo, ali fizičko telo je aktivno u ovom svetu svakodnevice. Na primer, dok ovo pišem, ja sam u dubokom snu ali je moje fizičko telo aktivno, evo tipkam po tastaturi, gledam ovaj svakodnevni svet oko sebe i aktivan sam. Teško je objasniti ova stanja ali u praktičnom smislu stvari su vrlo jednostavne i ja znam kako se to dešava i sve mi je jasno ali nedostaju reči da bi se to moglo objasniti onima koji nemaju isto to iskustvo.

Don Huan ovo stanje, spavamo ali je fizičko telo budno, naziva "povišena svest" ali ona je u stvari posebna vrsta sanjanja. E sad magijski pokreti tenzegriteta su otkriveni baš u tom takvom stanju sanjanja, u povišenoj svesti. A ono što je najvažnije, svako ko radi ove pokrete, zaspaće na isti ovaj način, spavaće ali fizičko telo i čula će ostati aktivni!
Tada mi vidimo ovaj svet skoro isto kao i kada smo u običnom stanju svesti, sa jednom bitnom razlikom: mi možemo da celim telom percepiramo energetska strujanja i vibracije univerzuma. Evo me tu sam i sve je kao pre osim što telesno osećam kako sve vibrira i struji, moje telo, kompjuter, predmeti oko mene ,vazduh, sve treperi i teče. Osećaj je fantastičan. Kada usmerim svoju pažnju na vibraciju koja prožima moje fizičko telo ja mogu pomoću volje i koncentracije da povećam tu vibraciju do neslućenog nivoa. Međutim, to svesno podizanje frekvencije više ne radim dok imam posla na kompjuteru jer su mi zbog toga crkla već dva monitora! A i ostali elektronski aparati polude i počnu da otkazuju ako jako povećam vibraciju svoje energije i usmerim pažnju na njih. Ovo stanje je u stvari tajna veza između sveta snova i sveta uobičajene, normalne svesti, spojna tačka između "ovog" i "onog" sveta.

Donošenje svesti koja se tiče sanjanja u ovaj svakodnevni svet spada u umetnost traganja, stalkinga.

Ali za početak, treba raditi sa običnim sanjanjem, dakle fizičko telo je isključeno i leži u krevetu.

Naveo sam da rekapitulacija i tenzegritet veoma potpomažu savladavanje kontrole snova, ali postoje još neki veoma važni postupci koji nam daju početni zalet i snagu kako bi smo stekli ovu kontrolu nad snovima. O tim dodatnim i veoma važnim postupcima ću uskoro pisati i daću detaljna upustva. Videćete, te tehnike daju spektakularne efekte ne samo za započinjanje sanjanja već i u svetu svakodnevice. To su tehnike koje donose veliku snagu i moć i zato treba biti veoma oprezan sa njima.

Puno pozdrava i sanjajte žestoko, sa strašću. Bez strasti nema ništa, deca se rađaju kilava, ako se uopšte rode. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 1:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 09, 2007 1:43 am
Postovi: 80
Sto se tice okidaca! za sanjanje doista sam mislio na univerzalni ali neznam kako da to izrazim.On bi obuhvatao i svakodnevnicu i snove kao jednu cjelinu,kao cjelinu koja ima dva pola a trik sa rukama ili bilo cim drugim bi bio sekundarno sredstvo za odrzavanje paznje u tzv. snovima.

Da budem precizniji mene zapravo zanima Namjera voljnog ulazenja u snove,jer ona je moguca kad se percepcija oslobodi krutih okvira koji su nametnuti socijalizacijom i uopste zivotom u okruzenju koje postavlja granice opazanja.
Kastaneda kaze da iskusni sanjaci mogu trenutacno da se prebace u snove,ali oni ne prave razliku izmedju tzv. jave i sna.

Napomenuo sam vec da je Namjera cisto ostvarenje,to je baratanje opazanjem koje bih ja htio doseci.
Kljuc koji otvara sva vrata!
____________________________

Sto se tice svijeta anorganskih bica,mislim da je receno da je to jedna od nasih alternativa da dosegnemo *vjecnost*.Barem za pustolovne kreature, pa makar samo promijenili mjesto nase smrti ipak je mozemo odgoditi i vidjeti cudesa univerzuma.
Znam da jedno ovakvo gledanje nije bas u redu,ali je moje!

Htio bih jos napomenuti da sam cvrsto odlucio da ovu moju epizodu privedem kraju za nekoliko dana.Zato ubrzavam sa postovima.
Kako bi rekao don Huan prisustvo smrti regulira brzinu djelovanja!
Moja smrt mi nalaze da ovo privedem kraju,nemam vremena.
Nesto novo nailazi.............

_________________
Zivot!? to je *beskrajna* borba izmedu covijeka,pojedinca i *sile teze*


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 5:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Milarepa:
Citat:
Htio bih jos napomenuti da sam cvrsto odlucio da ovu moju epizodu privedem kraju za nekoliko dana.Zato ubrzavam sa postovima.
Kako bi rekao don Huan prisustvo smrti regulira brzinu djelovanja!
Moja smrt mi nalaze da ovo privedem kraju,nemam vremena.
Nesto novo nailazi.............


???????? Možeš li biti malo jasniji?

Nije valjda da si odlučio ubiti sam sebe!? Slobodna volja, ali... čuveni mislilac Milan Gutović je rekao: "Svi ćemo umreti ali ne treba žuriti..."
Onaj ko je sam sebi dao život ima pravo da ga sam sebi oduzme. Da li si ti sam sebe stvorio i dao sebi život?

Iskreno se nadam da si mislio na nešto drugo.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sta raditi u odsustvu snova?!
PostPostano: pon aug 27, 2007 5:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 04, 2007 5:27 am
Postovi: 85
Kromp je napisao/la:
Ja gotovo da i nikad ne sanjam, eventualno jedanput u 2 meseca. Sta raditi u tim slucajevima?

U retkim slucajevima kada se probudim i budem svestan da sam sanjao (ali i dalje retko mogu da se setim sadrzaja snova) osecam se gotovo uvek ko da sam kopao celu noc! - iscrpljen, umoran i ne naspavan.

Kako doci do toga da osoba ima ucestalije snove?


Pretpostavimo da su nekog čovjeka, dok je još bio sasvim mali, stavili u invalidska kolica i stalno mu govorili da ne može hodati. Prošlo je trideset godina, pomirio se s tim, mišići su atrofirali, srce i pluća su nenaviknuti na bilo kakav napor, frustriran je situacijom u kojoj se nalazi. I onda sretne čovjeka koji mu kaže da su ga čitavo vrijeme varali.
Odluči da će pokušati hodati. Nema nikoga da mu pomogne, mora sve sam. Što bi mu se sve dogodilo u tom pokušavanju, koje bi sve muke morao proći, kojim bi naporima bili izvrgnuti nenaviknuti mišići, srce, pluća, kosti?
Točno u takvoj situaciji smo što se tiče sanjanja (i ne samo sanjanja).
Strah, lupanje srca, pritisak u plućima, umor, konfuzija. Pokušavamo, padamo, ponovo se dižemo, ... , takav je početak.
Ako u ovom svijetu nemamo dovoljno energije i koncentracije, nećemo je imati ni u sanjanju.
Pokušavaj, bori se, sakupljaj i štedi energiju, želi sanjati. Tata Karlos je ostavio dovoljno informacija ( magični pokreti, rekapitulacija, koncentracija na jedan predmet ili misao, smanjivanje somovažnosti).
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri aug 29, 2007 10:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 09, 2007 1:43 am
Postovi: 80
Niste me uopste razumjeli!
Da sam se htio ubiti to sam mogao napraviti kad sam shvatio da nista nije vazno,sve je isto jer postoji jedan cimbenik koji sve izjednacuje.
Jedna gotovo bezizlazna situacija!..........kako bi rekao don Huan ja nisam izabrao da zivim vec me volja mog zivota nagoni da ustrajavam uprkos svemu sto mogu vidjeti.
Ali to je teska odluka koja se donosi na nivou nasih najdubljih teznji.
Ako smo dovoljno istrajni svaka situacija moze postati stvarna jer to znaci da smo zaustavljeni opazanjem.
Ono sto mene navodi na odluku da zavrsim ovu moju lakrdiju je spoznaja da je svaki moj post cista suprotnost onome sto zelim reci.
Guranje prsta u oko!
Ono na sto zelim ukazati prikrivam upravo tim ukazivanjem!

_________________
Zivot!? to je *beskrajna* borba izmedu covijeka,pojedinca i *sile teze*


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 02, 2007 2:25 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Sanjačke tehnike

Neki opšti saveti i finese u vezi sanjačkih tehnika

Napisao Jan Mejplson, 1994,1995 – Drugo izdanje


Važno obaveštenje: Za detaljnije informacije o svim stvarima koje se ovde raspravljaju, pročitajte knjige koje je napisao Karlos Kastaneda. To su:

1. Učenje Don Huana
2. Odvojena Stvarnost
3. Put u Ihtlan
4. Priče o Moći
5. Unutrašnji Oganj
6. Orlov Dar
7. Drugi Krug Moći
8. Moć Tišine,
i njegova poslednja knjiga:
9. Umetnost Sanjanja

(Ovo su knjige koje je Kastaneda napisao do 1995 god. Posle toga je objavio još tri: Točak Vremena, Magija Pokreta i Aktivna Strana Beskraja – prim.prev.)

Moguće je da će se pojaviti i deseta knjiga pod nazivom “Umetnost Traganja”. Videćemo.

(Ta knjiga se nije pojavila iako je Kastaneda planirao da piše o traganju (stalkingu). Emanacije namere, duha, nisu mu to dopustile i taj zadatak je pripao Taiši Abelar, njegovoj saradnici i učenici don Huana koja je osnove svoje obuke za tragača opisala u svojoj knjizi “Prelazak Čarobnjaka” – prim.prev.)

U vezi toga, ako ste ih pročitali imajte u vidu da je prva knjiga veoma “naučna” i potpuno se razlikuje od ostalih. To je zato što je prva knjiga u osnovi njegova disertacija(naučno istraživanje) u obliku knjige.

U stvari,u ovim knjigama ima puno više stvari osim sanjanja, ali ako vas zanimaju sanjačke tehnike, ovo su knjige od kojih trebate početi a posebno su važne šesta i deveta knjiga. Dobar metod koji preporučujem je da se knjige čitaju po redosledu koji sam gore naveo a da ih onda ponovo pročitate po redosledu objavljivanja. Razlog za to je teško objasniti dok ne pročitate knjige, zato ne bih dosađivao sa objašnjenjima.

Takođe, ako ste ženskog roda, sada su dostupne knjige ženskih članova Kastanedine grupe; one verovatno sadrže informacije koje se odnose na vas.Kako se čini, žene mogu na neki način činiti ovu vrstu stvari mnogo lakše od muškaraca. Devojka koju sam poznavao samo godinu dana je u tom vremenu radila ove stvari(dao sam joj knjige, a sada ima svoje primerke). Ali, ona već radi stvari koje ja ne mogu učiniti ni posle 5 godina!

(Autor je mislio na knjige Florinde Doner “Biti – u – Sanjanju” “Šabono” i “Veštičin San” prim. prev.)

To nije zato što Kastanedine knjige nisu za žene, one su namenjene za oba pola ali pretpostavljam da će nove knjige verovatno sadržati informacije koje koje ženski sanjači smatraju razumljivijim, verovatno po načinu na koji su predstavljene. Arhetipovi će biti drugačiji i tome slično. Nemogu reći zasigurno jer nisam pročitao nove knjige iako svakako namaeravam da to učinim.

Ovaj tekst se uglavnom zasniva na mojim odgovorima na pitanja ljudi o Sanjanju (pišem ovu reč velikim slovom jer to je ono što jesam, Sanjač. Ovaj termin je definisan u Karlosovim knjigama; ovde nema prostora za njegovo tumačenje – suviše je složen) koja su se pojavila tokom e-mail prepiske koja je usledila od ljudi što su pisali na alt.games.doom o svojim iskustvima snova nakon što su dugo igrali Doom ; neki ljudi su poželeli da saznaju kako da kontrolišu snove itd.; svaka osoba koja mi je pisala tražeći informacije reagujući na moju ponudu objašnjenja je bila zainteresovana za sanjačke veštine i druga stanja percepcije uopšte, i tako sam počeo da sastavljam ovaj tekst kako bi izložio na jednom mestu rezultate ovih razgovora. Radi toga, ovaj tekst je rezultat prepiske sa oko 10 različitih osoba.

Pa, da krenemo!

(Oprostite ako se ponekad iste stvari ponavljaju; to je često korisno da se iste stvari prikažu na različit način, zato sam takve slučajeve ovde zadržao.)

Nastaviće se...


Zadnja izmjena: STALKER; pet sep 14, 2007 12:26 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 04, 2007 9:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
što se tiče letenja u snovima, to se meni mnogo puta dešavalo, prije no što sam znao za sve ove stvari, sanjao sam da lebdim, da upravljam svačime u snovima dok sam imao i deset godina. mnogo sam puta i vidio budućnost u snovima,također mislim da sam razgovarao i sa nekim entitetima u njima, dali je to nekakav znak?

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet sep 07, 2007 12:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Nia je napisao/la:
Uglavnom triggeri rade na način da čim nam je nešto sumnjivo u snu, ako je bilo kakva nelogičnost, trebali bi skužiti da sanjamo, ili se sjetiti postaviti pitanje "Da li je ovo san?". Postavljanje ovog pitanja je dovoljno da znamo da sanjamo, jer u svakodnevnom životu ne sumnjamo da je ovo stvarnost.


Pre par dana sam sanjao san u kome sam uradio baš ovo. Sanjao sam kako kod mene u kući sede dva moja drugara i ja se spremam da krenem na put sa jedim od njih, valjda kao na letovanje. U nekom trenutku pogledam kroz prozor i ugledam kako na dva, tri metra od prozora lete: čovek na biciklu, baba na skateboardu, pored nje lebdi neki lonac sa poklopcem, i bilo je tu još nekoliko ljudi čijih se detalja ne sećam. Nebo je bilo tamno plavo-sivo. Onda sam se okrenuo prema ovom drugaru sa kojim putujem i ozbiljnim glasom ga upitao "da li je ovo san", na šta je on odgovorio "sigurno nije, ne bi valjda obojica sanjali isti san istovremeno". Još malo smo tu posedeli a onda smo krenuli na put. Dok sam se pozdravljao sa ovim drugim drugarom po srpskom obicaju sa ljubljenjem tri puta u obraz, on je počeo kao navijen da me ljubi levo-desno bez prestanka, na šta sam se ja okrenuo ka ovom drugom drugaru i opet ozbiljnim glasom rekao "ipak je ovo san". To je i poslednje čega se sećam, valjda sam se probudio odmah posle.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet sep 07, 2007 2:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
nekoliko sam puta ja upio skužit da sanjam,i uspuio ga u potpunosti kontrolirati, sve događaje, baš sve,radnj,likove,sebe. dosta fora.

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 08, 2007 4:53 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 31, 2007 7:51 pm
Postovi: 11
Pre par godina dok sam bio zaokupljen čitanjem Kastanedinih knjiga, praktikovao sam budno sanjanje i imao sam par iskustava ali sve se na tome završilo.

Evo jednog iskustva koje je bilo zanimljivo.

Sanjam kako ležim na mom krevetu i ne mogu da se probudim iz sna, tad prilazi moja majka i kreće sa pričom - eto vidiš šta se dešava kad se petljaš sa tim stvarima, i u tom momenti ja se zaista budim u istom onom položaju u kom sam pokušavao da se probudim iz sna. Značio sanjao sam sebe kako spavam i ne mogu da se probudim.
Bilo je još par nekih iskustava ali se ne sećam najbolje, ovaj je slučaj bio najzanimljiviji.

I jos nešto, u poslednje vreme sam primetio da su mi snovi ispunjeni uvek sa nekim elementima koji predstavljaju nosioce straha, i čini mi se da su u svim našim običnim snovima u kojima nismo svesni da sanjamo uvek prisutni "entiteti (verovatno su to neorganska bica ili letači ili grabljivci)" koji su tu da svest drže u određenim okvirima. To su one situacije kad nas neko juri a mi bežimo i slično.

Eto toliko za sada, hteo sam na ovaj način da se uključim u priču o Umeću Sanja i da polako krenem da se razvijam u tom pravcu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 11, 2007 2:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Nastavak prevoda :

- Snovi: Bio sam prilično nemaran u ovim stvarima. Znam nekoliko tehnika, a to su vođenje dnevnika snova i par stvari u vezi rada sa lucidnim snovima, ali nisam ništa postigao s tim...:-(


To je prva faza. Odbaci dnevnik. Koristi samo umno prisećanje da bi se setio.

(Umetak: U stvari, Karlos čuva kompletne spise o svemu što radi. Za neke ljude, ova metoda uspešno deluje. Ono što sam ovde rekao u vezi čuvanja pisanih beleški je generalizacija. To se tiče svega o čemu ovde govorim. Ako određeni opis nečega ne funkcioniše ili ne daje korisne rezultate, onda probajte nešto drugo, menjajte parametre, spavajte naglavačke ako je potrebno! Eksperimentišite.

Malo od onoga što ovde govorim je potpuno konkretno - to su samo stvari koje odgovaraju većini ljudi, a i kod mene funkcionišu veoma dobro. :)

- ...Kakve stvari vi radite? Kakve stvari Kastaneda preporučuje? Nisam pametna, odakle da počnem?

Pa,kontrola vremena, kontrola integriteta sna (održavanje stabilnosti sna), sanjačke veštine(možete ih nazvati, letenje, teleportacija, telekineza, psihokineza, i još puno toga).

Lucidni snovi su prilično dosadni i blagi u poređenju sa veštinama naučenim pomoću stvari o kojima piše Kastaneda.


Na primer, pokušajte da zaspite sa namerom da će te sanjati kako ležite na nekoj površini (recimo udobnoj mahovini) u istom položaju u kome ste bili kada ste legli u krevet.

Onda, trebate nameravati da kada se to desi, sanjate da ste PONOVO zaspali, samo što će te ovog puta sanjati da sanjate kako ste ustali, krećete se, činite bilo šta.

Iz nekog razloga, završićete u stanju percepcije koje je daleko stvarnije od lucidnih snova i u koje je daleko jasnije i lakše kontrolisati.(Jednom sam imao pravi osećaj da je prošlo tri dana. Spavao sam samo 8 časova!)

Ovo može dovesti do problema u orijentaciji na kom se nivou sanjanja u stvari nalazimo. Morate biti pažljivi tamo!:)

U stvari, ovo je vrlo napredna tehnika, tako da možda nećete želeti da je isprobate na početku.

Uradite prvo neke druge stvari.

Opšti savet su ipak stvari koje trebate nameravati da ne činite kad sanjate.

Na primer:

1.ne zurite u jednu određenu tačku duže vremena. Gledajte letimično, pogledajte ovde, pogledajte tamo. Nikad ne zurite u bilo šta duže od trenutka. Ako to učinite, san će početi da se raspada; na kraju krajeva i hoće ako ste početnik. Kad postanete bolji u Sanjanju, možete da držite san na okupu čistom snagom volje, ali to je traćenje energije - u svakom slučaju,najbolje je da jednostavno ne zurite u stvari predugo.

2. ako san počne da se raspada, može pomoći ako se oslonimo rukama na bilo koju dostupnu sanjanu površinu i izgrebemo je. Ovo omogućava perceptivni kontakt sa svetom sna i pomaže da ze zaustavi njegovo raspadanje.Preoravao sam put u snu i to je zaustavilo njegovo raspadanje. Korisna tehnika, ali ona kasnije biva zamenjena pojačanom snagom volje.

3. Svako vikanje u snu je komanda. Ovoga je veoma teško setiti se u snu. Ako ste u nevolji i želite da se izvučete iz nje ili tome slično,viknite nešto u stilu: "Nameravam da imam lasersku pušku (blaster)" i, puf!

Dobićete je! Onda možete započeti sa pucnjavom! Kod mene to uspeva! Nisam imao noćne more već godinama.

Svakakve stvari su prolazile pored mene u snu i ja bih jednostavno oduvao ta sranja van njega!

- Ovo je NAJTEŽA stvar za prisećanje: u snu možete činiti bilo šta, ali da bi ste znali da možete nešto učiniti, prvo morate to učiniti.Besmisleno. Kvaka 22.Ipak, ako nastavite da nameravate da će te nešto učiniti, moguće je da će se vaš razum uključiti i uspećete. Letenje u snu je dobar primer. Prvi put kad doživite dobar let, bićete veoma očarani kada se probudite! Stvar koju treba upamtiti je da su sanjačke veštine baš poput bilo koje druge veštine. Počinju od malih stvari i polako se usavršavaju.Vežbanje, vežbanje, vežbanje...:)

Koristim Kastanedine knjige jer se uveliko poklapaju sa mojim ranijim iskustvom. Kastanedin sistem je jednostavno model percepcije, ali on je veoma fleksibilan i može da pokrije veliko polje iskustava preko upotrebe koncepta poznatog kao "Skupna Tačka" (tačka u kojoj se percepcija "sakuplja", sastavlja).

- Ahh...vi se zanimate za lucidne snove? I ja takođe. Ali još uvek ne znam tehnike.

Hmm...onda evo par saveta:

1. Probajte da budete stvaaaaaaarno iscrpljeni a onda idite na spavanje (na primer, ostanite budni 36 sati). Ono što se najčešće desi je da naše telo zaspi ali ne i um - odlični rezultati u sanjanju a čak takođe i oni koji su poznati kao "izvantelesna iskustva". Imao sam ih puno. Ona su veoma zabavna!:) Ponekad takođe, mogu biti i zastrašujuća, ali izborićete se sa tim.

2. Probajte da se fokusirate na nešto pre nego što legnete, npr. usredsredite se na fotografiju nekog prijatnog prizora, sedite i zurite u njega 10 - 15 min. pre nego što ugasite svetlo. Nakon toga, pošto ste legli, gorljivo nameravajte i zamišljajte da će te kada zaspite biti na takvom mestu. Ja imam jedno ili dva . Jedno od njih je more koje je stvarno plavo! (Hteo sam reći da je voda originalno plava, poput boje plavog kamena... Nemam pojma zašto!)

U stvari, nema razloga da ne upotrebite Doom editor (video igrica, prim. prev.) da napravite cool predeo, izuzev čudovišta i ostalog, i da startujete sve te stvari iz igrice pola sata pre nego što legnete u krevet.

Možda će te sanjati da se nalazite na tom mestu.

3. Pokušajte da ne mislite. Ne misliti, to je to. VRLO teško da se uradi. Potrebno je puno vežbanja. Ako možete rukovati sa tim, lucidni snovi su praktično zagarantovani. Probajte odmah! Probajte da uopšte ne mislite o bilo čemu! Ni reči! Baš tako! Kladim se da to ne možete učiniti. Ideja ovoga je da otpustite "pažnju" svog uma sa sveta svakodnevnih zbivanja, tako da bi ste mogli puno lakše ući u stanje sanjanja. Ono što trebate učiniti je da sebe dovdete u stanje bez misli pre spavanja i da onda pazite na trenutak kada padate u san, to znači budite svesni tog trenutka.

U prvim pokušajima će te imati sklonost da "iskočite" nazad izvan padanja u san, doživećete buđenje u startu. To je jednostavno zbog toga što niste iskoristili priliku da budete svesni trenutka kada ste zaspali! I dalje spavate, ali - vi ste svesni! U takvom stanju možete pokrenuti san o bilo čemu što želite! Samo izaberite!

Upamtitie da je na početku veoma teško sprovesti ovu tehniku, tako da nemojte očekivati brze (instant) rezultate.

Ako radite ispravno, osećaj vremena u snovima može biti dobro kontrolisan. To može biti veoma zbrkano ako odlučite da "sanjate" o nečemu što traje puno vremena. Najduži takav san koji sam imao je trajao subjektivno 3 dana, a u stvari spavao sam samo oko 8 sati. Bizarno! Ali veoma zabavno!

To vam daje osećaj da možete prevazići nedostatak vremena.

Nastaviće se...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 11, 2007 6:02 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Nastavak:

4. Probajte vežbe za opuštanje. Mnoge od njih su dostupne u knjigama o Jogi. Jedna od posebno dobrih vežbi je opisana u knjizi "Čarobna Ogledala" (Magic Mirrors) koja je dostupna preko "čarobnjakovog" učenika koji živi u Lidsu (Leeds), Engleska.

5. Pokušajte da legnete na stomak ili leđa, ili u suštini NEMOJTE da spavate kako ste navikli. Ako obično spavate na leđima, probajte da umesto toga spavate na stranu. Ideja ovoga je da se poremete naše rutne. Karlosove knjige preporučuju da legnemo na stomak, ali otkrio sam da je to teško. Ležanje na leđima je meni uvek donosilo uglavnom dobre snove, ali nismo svi isti.Isprobavajte.

6.San unutar sna

Upozorenje! Ove stvari će vas zbuniti ako nemate na umu šta se zbiva!:D

Svrha ovoga je da postignemo san unutar sna. To se obavlja pomoću nameravanja toga kao da će se to desiti. Najmoćnija tehnika je da postanete svesni da sanjate, na bilo koji način i da u tom snu legnete (u ISTOM položaju koji ste zauzeli u svom krevetu) i da zaspite PONOVO. Drugi nivo (vrata) sanjanja u koji će te ući će biti toliko stvaran da nećete moći napraviti razliku u odnosu na budno stanje, upoređujući kvalitet slika, mirisa, ukusa, dodira, sluha itd. Ali trebate imati u vidu na kom se nivou sanjanja nalazite. Nemojte ni zamišljati šta će se desiti ako pređete na treći nivo sanjanja - prva dva su meni dovoljno dobra, hvala lepo! (Na trećem nivou se materijalizuje dvojnik i mi doživimo iskustvo kako se nalazimo na dva mesta u isto vreme. To nam otkriva treću tačku, ključ svega i svakoga... ali retko ko ima srce i stomak za to... prim. Stalker.- prev.)

Jednom, kada sam bio u sličnom stanju, iznenda sam ustao, stao na noge i otišao u kuhinju sa predosećajem da se nešto ne uklapa u ono kako bi obično trebalo biti, i tada sam se probudio ponovo.Ovo može delovati zbunjujuće, a pogotovu ako se desi slučajno, kao kad ste umorni i bez pažnje odete u svoj krevet na spavanje.

nastaviće se...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 12, 2007 5:37 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri dec 06, 2006 1:32 am
Postovi: 7
Lokacija: BG
Pozz
Trenutno citam umetnost sanjanja i vidim da don Juan dosta govori o Anorganskim bicima pa me zanima dali su to "letaci" koje se cesto spomnju da samo oni imaju korist od nase energije a u dole navedenom tekstu mogu biti i "prijatelji"

»Ovo je zasigurno idealno mjesto za tvoje prijatelje«,
rekao je.
»Zašto ih nazivaš mojim prijateljima?«
»Sami su ti se nametnuli. Kada to učine, to je znak da traže
društvo. Već sam ti spomenuo da se vračevi sprijateljuju s
njima. Tvoj je slučaj uzoran primjer takvog sprijateljivanja. Ne
moraš ih čak ni poticati na stupanje u dodir.«
»Što podrazumijeva takvo prijateljstvo, don Juan?«
»Podrazumijeva uzajamnu izmjenu energije. Anorganska
bića opskrbljuju svoju visoku svjesnost, dok vračevi opskrbljuju
svoju povišenu svjesnost i visoku razinu energije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 12, 2007 7:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
DELIK, letači su samo jedna vrsta neorganskih bića, među milionima vrsta tih bića koje postoje u univerzumu. To ti je slično kao kad kažeš "organska bića" u koja spadaju nebrojeno mnogo vrsta životinja i biljaka pa i sam čovek.

Ovde Kastaneda opisuje komunikaciju i razmenu energije sa jednom drugom vrstom neorganskih bića, korisnom vrstom, a ne sa letačima.

A sad sledi nastavak prevoda:

____________________________________________________________

Svaki put kad ostvarite neki dobitak, nameravajte da ćete leteti u snu. To vam verovatno neće uspevati na početku, ali možda će vaš um reagovati na ova ubacivanja i fijuuuu! Krenuli ste! Moji najbolji snovi su bili letačke vrste.Često sam preletao iznad raznih predela uz uzvikivanje stvari kao što je (citiram): "Jeeeeaaaaahuuuuuu!" Nisam mogao verovati koliko jebeno stvarno je sve to! "Vaaaaheeeee!". Jedan od tih doživljaja je bio posebno lep. Puno promičućih brda,pitomih sela itd.

Ključna stvar je da se setite da možete činiti bilo šta. Trik je pokušati se prisetiti da možete učiniti određenu stvar kad želite da postanete sposobni da to učinite u snu. Mogućnosti u snu su BAŠ poput svakodnevnih mogućnosti: one zahtevaju vežbanje. U te sposobnosti spadaju (ovo su moje sopstvene, sa različitim nivoom uspešnosti):

Let, nevidljivost, psihokineza, telekineza, gledanje na daljinu, teleportacija,prizivanje stvari.

Ova poslednja znači da nameravate da se određena stvar pojavi i kao rezultat toga, PUF! Eto je. Učinio sam to sa laserskom puškom (BFG-Blaster Flash Gun, prim.prev.) Našao sam se u nezgodnoj situaciji u snu poput Dum-a (video igrice), prizvao sam da se pojavi puška i pojavila se - izgleda prilično nevaljalo ali je efikasno.:)

Započnite sa lakim stvarima i uspećete. Let je dobar da bi ste započeli sa vrhunskom zabavom! (Naročito ako san izgleda dovoljno stvarno).

U vezi leta u snovima: verovali ili ne, "Autostoperski Vodič kroz Galaksiju" (Kultna SF knjiga, prevedena i kod nas, prim. prev.) je izvanredno podsticajan da bi to naučili; na primer, u u snu nije stvar toliko u tome da naučite kako da "odvojite stopala od tla", već je više u pitanju to da zaboravite da držite stopala NA tlu.:)

Daglas (autor te knjige) poznaje ove stvari, siguran sam; ima toliko puno stvari u "Auto-Stoperima" koje zvuče poput stvari iz Kastanedinih knjiga da je to smešno! P.N.D. oblast... (bavljenje Problemom Nekog Drugog).

8. Komande

Ovo treba lukavo koristiti jer je moćno i uspeva veoma dobro. U osnovi, sve što izgovorite u snu je komanda. To je to, sve što "proglasite" u oblasti snova trenutno postaje trenutno izvršeno, na licu mesta. Ja koristim izraz "Nameravam da ... (bilo šta). Na primer, u jednom snu ispitivao sam neke stvari u tržnom centru. Neko mi je prilazio i ja sam rekao: "Nameravam da sam nevidljiv." Bingo! Ja sam nevidljiv! :)

Lik o kome se radi je samo prošao pored mene. Uopšte me nije video (naravno, nema načina da se kaže da li sam bio nevidljiv sa tačke gledišta tih osoba jer sam direktno nameravao da me taj lik ne može videti. Tako da je neko koga nisam primetio možda još uvek to mogao).

(Uzgred, može se činiti pomalo čudno što ovako opisujem stvari, dok se odvija san, stvari koje neko doživljava se trenutno dešavaju; više o tome uskoro.)

Međutim, komande ne moraju biti izrečene na ovakav način. Ako ono što kažete ima u sebi nameru na bilo koji način, onda će sve funkcionisati baš lepo. Klasika, ako nam više odgovara primer iz Duma, kada sam imao situaciju borbe u snu jednom mi se desilo sledeće: Neki loš lik je došao do mene, i ja sam upero prst u njega i viknuo "Crkni!". I jeste. Heheheheheh... :)

9. Prisećanje sna

Kada se probudite, najvažnija stvar je da se setite šta ste sanjali, da se prisetite. Jeste li se ikada mučili da se prisetite reči koja vam je na vrh jezika? To je tačno ono što činite dok ovo radite? Šta osećate dok pokušavate da se setite? Pa, to je ono što trebate činiti da bi ste se prisetili sna. Pamtite. Prisetite se. To je teško opisati jer u zapadnim jezicima uopšte ne postoji reč za to. Jedino u drugim kulturama poput Vremena Snova kod Aboridžina takvim konceptima su dati nazivi, gestovi itd. Ovo samo pokazuje koliko zapadna kultura mari za jednu trećinu svojih života! :D (Razmišljajte o ovome: provešćete oko 23 GODINE svog života spavajući.)

U sistemu prikazanom u Kastanedinim knjigama, možemo reći da bi se neko setio sna, on treba da "pomakne skupnu tačku tamo gde je bila kada je sanjao - gde god se nalazila kada je sanjao - dok se san dešavao." Eh, znam da to nema puno smisla; moraćete da jednostavno pročitate knjige da bi ste to shvatili. Žao mi je! :)

U svakom slučaju, da bi ste se prisetiti sna, jedan od načina je da jednostavno sedite na krevetu par minuta, zatvorenih očiju, i da pokušate da se prisetite šta se događalo. Trik: Ako možete da se setite samo delova, probajte se prisetiti unazad od te tačke sna a onda idite u napred i tako opet. To će pomoći da "popunite rupe", nalik ponavljanom farbanju istog mesta na zidu pomoću četke: svaki potez popunjava površinu malo više.

Ako se ne sećate puno, budite svesni da će u jednom trenutku tokom dana, brza slika sna možda iznenada iskočiti u vašoj glavi (na poslu, u igri, bilo gde). Ako se to desi, prestanite s onim što radite (ako je moguće :) ) i iskoristite trenutak - potrudite se i prisetite se čega možete. Ovo se najčešće događa jer je nešto u stvarnom svetu "okinulo" (trigger - okidač. prim. prev.) memoriju. Kada se to dogodi, probajte da naizmenično skačete nazad i napred između pokušaja da se setite sna kojeg je događaj iz stvarnog života izneo na površinu i razmišljanja o tom događaju iz relnog života koji je okidač. To zavisi od prirode samog okidača: to može biti prizor, zvuk, miris, bilo šta.

Ono što trebate pokušati je da "oživite" san pomoću osećanja koje ste imali kada ste sanjali. Ovo je posebno važno za letačke snove - morate se setiti kakav je osećaj letenja. Oh, uzgred, nemojte čak ni pokušati da objasnite nekome kakva su to osećanja jer nećeti biti sposobni za to - ova vrsta znanja je nazvana "Nemo Znanje" u Kastanedinim knjigama; npr. da je to znanje koje ne može biti izrečeno već se samo može doživeti, iskusiti. Znam šta je i kako izgleda letenje u snu, ali ne postoji način da to opišem; kao što Spok kaže Bounsu u "Zvezdanim Stazama III" kada je Bouns nezadovoljan što Spok odbija da raspravlja o smrti: "nedostaje nam odgovarajući okvir za poređenje".

Mislim, kako nekome objasniti kakav je ukus jagode, ako je taj nije nikada ranije okusio? Ne možete. Taj jednostavno treba da je sam proba. Lepo malo poređenje koje... :)

Možete pokušati sa vođenjem dnevnika snova ali ne bih dosađivao s tim jer se možete previše oslanjati na njega da bi ste sačuvali detalje svojih snova, umesto da pokušavate da poboljšate vaše sopstvene sposobnosti prisećanja snova. Koristio sam dnevnik pre više godina, ali to se završilo tako što je on postao poput istorijske knjige: sadržaj dnevnika je postao puno više nego što je to njegova uloga da bude osnova za prisećanje detalja sna; vremenom te stvari se isključuju i to postaje trajni gubitak jer ih nema u dnevniku. (Dakle, autor želi reći da se vremenom počinjemo baviti nevažnim stvarima umesto hronologijom sna i tako dnevnik gubi svoju glavnu i svrhu - beleženje detalja sna radi lakšeg prisećanja. Prim. Stalker - prev.)

S druge strane, ukoliko promišljeno i pažljivo ne prizovete snove koje ste upamtili, detalji se mogu izgubiti. Zato mislim da dnevnik kao podsetnik za snove (neka vrsta putokaza) u vezi onog što se desilo, može biti koristan; takav podsetnik za mene može biti "InsubZona", koja je bliska prilično dugačkom i pustolovnom snu koji sam imao jednom u vezi putovanja paralelnim dimenzijama. Ta reč vraća nazad sva sećanja. Ako se potrudim da zapišem taj san, to će postati previše nalik na "hard copy". (Napisaću ipak priču zasnovanu na tom snu, jer je prilično dobar. (pogledajte Dodatak A). Ono što JESTE korisno, jesu sanjački snimci. Pod ovim smatram da smestite magnetofon pokraj svog kreveta u pripravnosti za snimanje. Ono što ja činim je da ostavim dugme za snimanje uključenim ali urerđaj je isključen iz napajanja preko glavnog dugmeta. Jednostavan pritisak na dugme će aktivirati napajanje i započeti snimanje - nema mučenja sa pritiskanjem "record + play" dugmadi u isto vreme i slično.

Dakle, kad se probudite, počnite da snimate i izbrbljajte bilo šta čega se možete setiti.

Dobra stvar je što što to možete učiniti dok je svetlo ugašeno, što znači da nećete doživeti prizore i zvuke novog dana koji će "obrisati" vašu sanjačku memoriju. Kasnije možete pustiti snimak i upotrebiti ga kao pomoć u tačnom pamćenju sna. Veoma je lako da se potpuno prisetimo sna odmah posle buđenja, ali satima kasnije, sećanje je skoro nestalo. Karlos bi rekao da je to zbog toga što je skupna tačka neposredno posle buđenja još uvek prilično blizu mesta na kome je bila tokom sna. Međutim, kasnije ona je pomerena dalje i zato se ne možemo setiti. Preslušavanje snimka može pomoći da povratimo sećanja, možda zato što vaš glas nosi u sebi ono što ste osećali u to vreme i to vrlo snažno, i to su osećanja koja su verovatno najvažnija.

Konačna reč:

Ovo je pomalo bizarno, ova stvar, ali radite s tim šta želite. Kada postanete dobri u ovim stvarima, možete imati snove koji, ako ih ne kontrolišete ispravno, izgledaju tako đavolski stvarno, da nećete moći opisati razliku između njih i "normalne" stvarnosti. Obični snovi i čak, lucidni snovi uglavnom, teže ka tome da smo uvek negde u pozadini uma svesni da je sve to samo san.Ali napredni snovi mogu biti drugačiji. Kao što sam rekao, ako imate dvostruki san, (san unutar sna), ako ne ne pazite pravilno šta radite i ne zadržite umerenost, možete doživeti uznemirujuća iskustva uzastopnog buđenja! Meni se to desilo 3 puta i vrlo je neprijatno.

Dakle, prema tome i sve u svemu, kada se bavite ovim stvarima morate se odnositi prema onome što se dešava u vašim snovima kao daje sve to stvarnost; npr. svesni ste da je ono što doživljavate san, ali se ponašate kao da nije, na neki način. Ne mislim da je doslovce stvaran,jer puno stvari koje se dese u snovima mogu biti veoma uvrnute! Evo jednog primera za to:

Ako imate košmar (Sada ih više nemam. Bilo šta grozno što mi priđe u snu biva smoždeno! :D ), i to je napredno sanjanje - bolje nego lucidno - onda će vas to iskustvo zastrašiti. Više nego što Dum u VR od 10 000 000 puta 10 000 000 rezoluciji to može! Nije baš prijatno.

Dakle, ne zajebavajte se unaokolo u naprednom sanjanju. U najvećem delu, oni su mega-zabava, ako ima malo strave na početku. Ali ako ste napadnuti u snu, prvo pucajte a posle postavljajte pitanja! :D

Dum može pomoći. Provodeći puno sati sa Plazma puškama i sličnim, trebalo bi da ste sposobni da "prizovete" odgovarajuće oružije u bilo kom trenutku.He he, nameravao sam da imam motornu testeru!

(Hm... rekao bih da ovo pokazuje tipičnu opsednutost Amerikanaca nasiljem. Kada se razne ale i monstrumi pojave u vašem snu, uperite mali prst leve ruke u njih i viknite "Nestani!". To je dovoljno. Karakondžula će ispariti, hehehe... :) Koristiti snove za iživljavanje i ispucavanje agresivnosti i besmislenog nasilja je bolesno i ja to ne bi preporučio. Prim. Stalker-prev.)

Nastaviće se...


Zadnja izmjena: STALKER; pet sep 14, 2007 12:52 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1194 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 60  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz