Sada je: čet apr 25, 2024 6:34 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1194 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 60  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pet dec 28, 2007 4:05 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
U vezi reinkarnacije.

Možda stari letač naseljen na novo biće usađuje svoja birana iskustva iz bivšeg čovjeka pa se ima dojam prošlih života. Možda to letač ni ne radi namjerno nego mu se omakne po navici tu i tamo koje sječanje iz "prošlih života".
Letači su s našeg gledišta skoro vječna bića i imaju znanja u količinama i vrstama kakve ne možemo ni pojmiti, a da ne pričamo i da ne žive u linearnom vremenu... ko zna što nam sve i kako rade.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet dec 28, 2007 6:35 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon dec 17, 2007 12:45 am
Postovi: 5
I ja sam sanjala zanimljivo sinoc, sanjam tako sanjam i odjednom iz moga ormara izadje nesto nalik na velikog skorpiona ali metalnog i za njim idu jos dva mala, njegova djeca..mislim ja, svi su od metala i to nista ne bi bilo zanimljivo da se ja nisam sjetila da sam ih i prije sanjala i pomislim u snu da ne treba da ih se bojim da je to san i onda sasvim svjesno 100% sa svescu odlucim da ih bolje pogledam i istrazim i tako i uradim...fantastican osjecaj kada sam se probudila, koje iskustvo, ali veceras ili sutra ne znam da li cu uspjeti da ponovim.

_________________
I am already given to the power that rules my fate.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet dec 28, 2007 9:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 13, 2007 10:08 am
Postovi: 52
Filip Dik je napisao/la:
TOLTEČKO ZNANJE I REINKARNACIJA

Tolteci nisu ništa znali o reinkarnaciji jer takva stvar jednostavno - ne postoji. Kako su mogli da znaju o nečemu što je samo prevara letačkog uma, iluzija? Toltečki vidovnjaci su uspeli da ljudska bića posmatraju kao konglomerate energetskih polja u obliku lopte ili jajeta, i tokom hiljada godina, uz velike žrtve i napore, videli su sve što se tiče ljudskog energetskog ustrojstva. Videli su da se u trenutku smrti omotač svetleće čahure lomi baš poput ljuske jajeta i unutrašanja energteska polja ili vlakna se oslobađaju. To je trenutak kratkotrajne slobode kod prosečnih ljudskih bića jer njihovo energetsko telo, energetska suština, biva ubrzo raspršena i rasturena u beskrajnom moru svesti i gubi se svaki trag individualnosti, kao kad sipamo kap vode u more. Zaista, gde je kap vode koja je pala u more? Nema je više kao samostalne jedinice, stopila se sa beskrajnom celinom... .... ....

...



Ništa ti nemoj da se uzbuđavaš, i nastojiš odbraniti svoju sliku sveta (sliku svoju ljuuuuubiiiiim, šapćem svoje imeeeee...) to nije zdravo :mrgreen: Tedo da rečem da mi baš to liči na ujdurmu letača... Kanda si još mlađan? (ne zameri na šali)

Kastanedi dugujem mnogo i veoma sam mu zahvalan...(tri decenije se već na neki način bavim time), al nemoj biti naivan pa misliti da je to nešto novo i nepoznato ljudskom rodu, a pogotovo ne da je to sve i svja ili pak da jedno duhovno učenje po nužnosti isključuje drugo. Naravno sve se može upotrebiti i zloupotrebiti (pa i ono što je namenjeno krajnjoj dobrobiti čoveka i sticanju istinske duhovne slobode, kao što su religija i mistika)), a da bi se znala razlika između upotrebe i zloupotrebe čega, valja imati lilčno osvedočeno znanje (ne tek teoretsko, koje jeste neophodno i potrebno ali ne i dovoljno). Samo iz pozicije punog znanja može se znati šta je znanje a šta neznanje - šta jeste šta nije, šta je istina a šta je tek stvarnost, i koja je razlika između iluzorne i istinske stvarnosti.

O drugim učenjima (posebno duhovnim i mističnim) ne bi valjalo i ne bi bilo od koristi i dobrobiti da donosiš sud bez da si na valjan način učen, a pogotovo spoznat u njima; jer bi tada tvoj sud bio predrasuda, iluzija - ili ono što nije (onakvo kakvo jeste), pa bi onda neko morao da juri po lavirintima tvog uma i ujuruje te predrasude pre nego bi se mogao koncentrisati i obratiti valjanu pažnju na predemet saznanja dotičnog učenja.

""Sreo sam naučnika na žurci - poznatog čoveka. Čuvenog. Prosvetljujućeg. "Dr X". Hteo je da me pokopa, baš žestoko. Rekao je: "Čitao sam vašu prvu knjigu; ostale su dosadne. Vidite, mene ne interesuju anegdote. Mene zanimaju dokazi." Dr X se konfrontirao sa mnom. Možda je mislio da sam isto toliko značajan kao i on. Rekao sam: "Ako ja želim da dokažem zakon gravitacije, zar vi ne bi trebalo da imate određeni stepen obučenosti da me pratite? Trebalo bi vam "članstvo" - možda čak i oprema. Morali biste da učite fiziku 1, 2, 16, možda čak i fiziku 23. Već ste podneli ogromne žrtve studirajući, odlazeći u školu, učeći po celu noć. Možda ste čak prestali i da izlazile sa devojkama." Rekao sam mu da ako hoće dokaz, mora da uči čarobnjaštvo 101. Ali nije hteo da to učini; za to su potrebne pripreme. Naljutio se i napustio sobu."

Toltečko učenje koje je predstavio Kastaneda je u valjanom kontekstu i smislu dobro, al nemoj misliti da i njega letači ne mogu iskoristiti za svoju svrhu (kako misliš da su zastranili crni vidovnjaci, i čitavu onu civilizaciju povukli sa sobom i zaveli u bespuća druge pažnje?), ono se, baš kao i sve drugo, može valjano upotrebiti ili pak zloupotrebiti. To što se osećaš vrlo poletno i entuzijastično u vezi sa njim je fino ali nije nikakva garancija da će ti ono nužno i samim tim biti od dobrobiti, može biti i obrnuto!

Wishing well :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet dec 28, 2007 9:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 13, 2007 10:08 am
Postovi: 52
promatrač je napisao/la:
U vezi reinkarnacije.

Možda stari letač naseljen na novo biće usađuje svoja birana iskustva iz bivšeg čovjeka pa se ima dojam prošlih života. Možda to letač ni ne radi namjerno nego mu se omakne po navici tu i tamo koje sječanje iz "prošlih života".
Letači su s našeg gledišta skoro vječna bića i imaju znanja u količinama i vrstama kakve ne možemo ni pojmiti, a da ne pričamo i da ne žive u linearnom vremenu... ko zna što nam sve i kako rade.


Učenje o reinkarnaciji se ne temelji na retkim sećanjima pojedinaca na vlastite predhodne živote (uzgred budi rečeno, od tih današnjih pojedinaca je makar 99%, svakojakih lujki čija tobož "sećanja" vez s vezom nemaju).

Zatim, letača i drugih kategorija organskih i neorganskih bića samo u ovom univerzumu ima toliko da tu brojke nemaju nekog smisla (izvesna učenja imaju čitave složene klasifikacije živuljki ovog univerzuma, od onih krajnje demonskih i predatorskih do onih veoma anđeoskih i uglavnom dobronamernih a sve preko niza kategorija i sub kategorija... tu smo u tim klasifikacijama negde i mi, ljudska bića...), samo, od klasifikacija nema puno koristi... al jasno da su drevne civilizacije znale za ta bića, ne samo ona koja spominje Huan i za njih, naravno, ali i za bezbroj drugih. Ta bića iako mogu biti u izvesnom smislu daleko "naprednija" od nas (moćnije inteligencije, dublje svesti, dužeg života a time i znanja i iskustva o ovoj stvarnosti) ne znači nikako da imaju puno znanje čak ni da imaju za nas, živa bića generalno, neko korisno i dobrobitno znanje (stanar je imao ogromna znanja pa mu to nije ništa pomagalo da otkrije put u slobodu... :( ). Negde sam već citirao šta je Huan mislio o neorganskim bićima - i njegov stav u vezi sa tim mi se beskrajno dopada (za razliku od Hulijanovog pa i Karlosovog, koji su im ipak bili naklonjeni na neki način, baš kao drevni vidovnjaci i "stanar")

Tako da, iako je toltečko učenje veoma intrigantno pa i duboko za zapadne umove, potonule u bespuća i zamke racionalizma i materijalizma, vrlo daleko od toga da je ono odgovor na sva pitanja, pa i pitanje reinkarnacije. Ono je kao mistično učenje veoma privlačno za ego, ali je kao i svako mistično učenje - klizanje po tankom ledu. Nalazim da imam jednu crtu koja me beskrajno zabrinjava... odnekud (vrag bi znao odkud) volim da se klizam po tom tankom ledu.... :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet dec 28, 2007 10:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 13, 2007 10:08 am
Postovi: 52
Glavna prednost učenja koje je predstavio Karlos je ta da još uvek u vezi sa njim nije izmilela u široj javnosti i na uticajnim položajima, gomila raznoraznih "poznavaoca" i "stručnjaka" u tom učenju koja zna puno pričati a ništa uraditi u vezi sa tim - kao što je slučaj sa mnogim današnjim religijama i raznoraznim drugim mističnim i duhovnim učenjima gde na milion šarlatana koji se predstavljaju kao vrhunski znalci, dođe jedan koji može biti i nešto zna, a od milion tih koji može biti nešto znaju, samo neki znaju onako kako bi valjalo znati, a od milion tih, samo neki imaju punu realizaciju tog znanja, pa opet od milion tih samo neki to znanje mogu i hoće valjano preneti drugima kao što je to učinio Huan preko Karlosa.... to učenje je sveže, inspirativno, puno žive snage u tome je njegova čar - njega još nisu stigli ukenjati... i razvodniti, razblažiti, do bljutavosti kad više ništa nije sigurno i jasno, kojekakvi diletanti, al već se lepe....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 5:02 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet dec 14, 2007 10:19 am
Postovi: 8
Antoan je napisao/la:

Ništa ti nemoj da se uzbuđavaš, i nastojiš odbraniti svoju sliku sveta (sliku svoju ljuuuuubiiiiim, šapćem svoje imeeeee...) to nije zdravo :mrgreen: Tedo da rečem da mi baš to liči na ujdurmu letača... Kanda si još mlađan? (ne zameri na šali)..............

O drugim učenjima (posebno duhovnim i mističnim) ne bi valjalo i ne bi bilo od koristi i dobrobiti da donosiš sud bez da si na valjan način učen, a pogotovo spoznat u njima; jer bi tada tvoj sud bio predrasuda, iluzija - ili ono što nije (onakvo kakvo jeste), pa bi onda neko morao da juri po lavirintima tvog uma i ujuruje te predrasude pre nego bi se mogao koncentrisati i obratiti valjanu pažnju na predemet saznanja dotičnog učenja.

""Sreo sam naučnika na žurci - poznatog čoveka. Čuvenog. Prosvetljujućeg. "Dr X". Hteo je da me pokopa, baš žestoko. Rekao je: "Čitao sam vašu prvu knjigu; ostale su dosadne. Vidite, mene ne interesuju anegdote. Mene zanimaju dokazi." Dr X se konfrontirao sa mnom. Možda je mislio da sam isto toliko značajan kao i on. Rekao sam: "Ako ja želim da dokažem zakon gravitacije, zar vi ne bi trebalo da imate određeni stepen obučenosti da me pratite? Trebalo bi vam "članstvo" - možda čak i oprema. Morali biste da učite fiziku 1, 2, 16, možda čak i fiziku 23. Već ste podneli ogromne žrtve studirajući, odlazeći u školu, učeći po celu noć. Možda ste čak prestali i da izlazile sa devojkama." Rekao sam mu da ako hoće dokaz, mora da uči čarobnjaštvo 101. Ali nije hteo da to učini; za to su potrebne pripreme. Naljutio se i napustio sobu."



1. Ne pada mi na pamet da se "uzbuđavam" niti da branim svoju "sliku" sveta, jer nemam nikakvu sliku niti racionalno-filozofsku predstavu o svetu.

2. Posle 30 godina PRAKTIKOVANJA Toltečkog učenja potpuno sam sposoban da upoređujem razna duhovna učenja jer moja spoznanja nije rezultat mozgovanja i filozofiranja kao što se čini da je tvoj slučaj, već je proizvod direktnog viđenja energetskih polja univerzuma i energetskih zakonitosti i pojava. Nisu Kastaneda, don Huan i ostali Toltečki vidovnjaci jedini koji mogu da vide ljudska bića kao svetleća jaja i ostale energetske fenomene u univerzumu. Ima nas nekolicina na svetu koji smo se posle godina žestoke borbe i discipline na oslobađanju i jačanju energetskog tela putem rekapitulacije, sanjanja i magijskih pokreta lično uverili u mnoge stvari koje je opisivao Kastaneda. Doživeli smo i činili čuda.

3. Zbog toga, sve što sam na ovom forumu napisao o reinkarnaciji i drugim stvarima je isključivo nastalo na osnovu mog direktnog viđenja energije univerzuma kako teče i struji, vibrira. Pod uticajem tih viđenja su mi objašnjenja iz Kastanedinih knjiga postala potpuno jasna i van svake sumnje. Svaki ratnik treba da se lično osvedoči u priče vidovnjaka, inače - slepac priča o nečemu što nikad nije video. A da ne pričam o praktičnoj primeni tog znanja i neverovatnim sposobnostima manipulacije energijama koje to viđenje donosi. SAMO ONIME ŠTO VIDIMO, OPAŽAMO, MOŽEMO I MANIPULISATI.

Zato te moram razočarati da se u mom slučaju ne radi se o suvoparnom mozgovanju i filozofiranju lišenom neposrednog iskustva i uvežbanosti, kako se to opisuje u odlomku iz Kastanedinog intervjua koji si odabarao. Imam osećaj da si u stvari opisao samog sebe ali nesvesno, to je tvoja "senka". Ili drugim rečima - projekcija. Većina ljudi svoje nedostatke i loše strane i osobine pripisuje drugim ljudima jer nisu sposobni da se iskreno suoče sa samim sobom. Njihov um ih laže i stvara im lažnu sliku o sebi tako da su uvek drugi "loši", "glupi", "ne vole nas", "u zabludi"itd.a mi smo savršeni i sve je "u redu". Sve što nam smeta u drugim ljudima je ono što u stvari nosimo u sebi. To je ta "senka" i kad se suočimo sa njom, može se reći da smo počeli da radimo na buđenju svog pravog ja, započeli smo borbu protiv letačkog uma.

4. Kada budeš video energije svemira onda ćeš znati. A do tog trenutka lutaćeš u lavirintima svog uma koji čak i nije tvoj. Viđenje je izvan uma, u potpunoj tišini i praznini od svake misli i reči. "Jedini način da pravilno i trezveno razmišljamo je - da uopšte ne razmišljamo." - Don Huan, "Moć Tišine".

5. Sve najbolje ti želim u životu a pre svega slobodu od perceptivnih ograničenja koja nam postavlja otrovani um.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 9:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 13, 2007 10:08 am
Postovi: 52
Filip Dik je napisao/la:


1. Ne pada mi na pamet da se "uzbuđavam" niti da branim svoju "sliku" sveta, jer nemam nikakvu sliku niti racionalno-filozofsku predstavu o svetu.

2. Posle 30 godina PRAKTIKOVANJA Toltečkog učenja potpuno sam sposoban da upoređujem razna duhovna učenja jer moja spoznanja nije rezultat mozgovanja i filozofiranja kao što se čini da je tvoj slučaj, već je proizvod direktnog viđenja energetskih polja univerzuma i energetskih zakonitosti i pojava. Nisu Kastaneda, don Huan i ostali Toltečki vidovnjaci jedini koji mogu da vide ljudska bića kao svetleća jaja i ostale energetske fenomene u univerzumu. Ima nas nekolicina na svetu koji smo se posle godina žestoke borbe i discipline na oslobađanju i jačanju energetskog tela putem rekapitulacije, sanjanja i magijskih pokreta lično uverili u mnoge stvari koje je opisivao Kastaneda. Doživeli smo i činili čuda.

3. Zbog toga, sve što sam na ovom forumu napisao o reinkarnaciji i drugim stvarima je isključivo nastalo na osnovu mog direktnog viđenja energije univerzuma kako teče i struji, vibrira. Pod uticajem tih viđenja su mi objašnjenja iz Kastanedinih knjiga postala potpuno jasna i van svake sumnje. Svaki ratnik treba da se lično osvedoči u priče vidovnjaka, inače - slepac priča o nečemu što nikad nije video. A da ne pričam o praktičnoj primeni tog znanja i neverovatnim sposobnostima manipulacije energijama koje to viđenje donosi. SAMO ONIME ŠTO VIDIMO, OPAŽAMO, MOŽEMO I MANIPULISATI.

Zato te moram razočarati da se u mom slučaju ne radi se o suvoparnom mozgovanju i filozofiranju lišenom neposrednog iskustva i uvežbanosti, kako se to opisuje u odlomku iz Kastanedinog intervjua koji si odabarao. Imam osećaj da si u stvari opisao samog sebe ali nesvesno, to je tvoja "senka". Ili drugim rečima - projekcija. Većina ljudi svoje nedostatke i loše strane i osobine pripisuje drugim ljudima jer nisu sposobni da se iskreno suoče sa samim sobom. Njihov um ih laže i stvara im lažnu sliku o sebi tako da su uvek drugi "loši", "glupi", "ne vole nas", "u zabludi"itd.a mi smo savršeni i sve je "u redu". Sve što nam smeta u drugim ljudima je ono što u stvari nosimo u sebi. To je ta "senka" i kad se suočimo sa njom, može se reći da smo počeli da radimo na buđenju svog pravog ja, započeli smo borbu protiv letačkog uma.

4. Kada budeš video energije svemira onda ćeš znati. A do tog trenutka lutaćeš u lavirintima svog uma koji čak i nije tvoj. Viđenje je izvan uma, u potpunoj tišini i praznini od svake misli i reči. "Jedini način da pravilno i trezveno razmišljamo je - da uopšte ne razmišljamo." - Don Huan, "Moć Tišine".

5. Sve najbolje ti želim u životu a pre svega slobodu od perceptivnih ograničenja koja nam postavlja otrovani um.


1) Razumska i mistična spoznaja idu ruku pod ruku. Znanje za levu i desnu stranu. Šta misliš da je čarobnjački opis stvarnosti kojeg je izneo Kastaneda nego akademsko-filosofski pogled na svet i stvarnost iz ugla drevnih tolteka. Crni vračevi su uglavnom bili skloni delovanju bez razumevanja, i zna se gde su i kako su završili. Razum je bio, jeste i ostaće sastavni deo naše sveukupnosti, on je uvek tu i treba da bude tu; ali na svom mestu, koje nije na tronu vrhovnog vladaoca i kontrolora. On je neophodan i potreban, al nije sam po sebi dovoljan i mora biti u konstruktivnom i harmoničnom odnosu sa svim ostalim aspektima naše sveukupnosti.

Drevni vračevi su imali simbol orla koji proždire i rastrže zmiju. Zmija simbol zamaljskog, onoga što puzi po zemlji, a orao simbol nebeskog onoga što leti visoko po nebesima. Međutim, mistici koji su težili slobodi su imali pernatu zmiju - simbol harmoničnog ujedinjenja zemaljskog i nebeskog - sveukupnosti. Ne treba mistika da uništi razum, nit razum treba da preuzme aposlutnu kontrolu spoznaje; oni su delovi celine koja u zdravom stanju mora obitavati u harmoniji, konstruktivnosti, a ne destruktivnosti, bilo koje od tih fragmenata celine. Jel mozak, srce, stomak i ostali delovi tela mogu obitavati drugačije nego u harmoniji? Kako bi bilo to da stomak odluči da će variti hranu samo za sebe? To kada fragmenti jedne celine počnu delovati nezavisno, egoistično samo za sebe, je poznato u ljudskom organizmu kao - kancer! Kada ćelije, delovi tela, počnu delovati hirovito i nezavisno od funkcije koju prirodno imaju - posledica je da tako uništavaju organsku celinu, telesnu sveukupnost, pa i sebe. Ne možeš negirati razum, njegovo mesto i ulogu samo zato što je u ovom vremenskom tranutku socijalizacija i civilizacija takva da je razum pobenavio pa pokušava vršiti funkcije koje mu ne pripadaju i zauzima položaj apsolutnog kontrolora koji mu ne dolikuje u celini. Njegovo položaj i ingerencije koje je zahvaljujući trenutnoj premoći letača neprirodno preuzeo nisu u redu a on sam jeste.

"Ostati promišljen je imperativ, ali oni su otkrili da racionalnost nije uvek promišljena. Ostati promišljen je voljni čin, dok biti racionalan znači samo učvrstiti našu pažnju na područje kolektivne saglasnosti.” “Da li su onda čarobnjaci protiv razuma?” “Već sam ti rekao: Oni su protiv njegove tiranije. Oni znaju da nas centar razuma može odvesti vrlo daleko. Apsolutni razum je nemilosrdan, on ne staje na pola puta; zato se ljudi plaše od njega. Kada smo sposobni da se žestoko usredsredimo na njega, on stvara obavezu da se bude besprekoran, jer ne biti besprekoran nije razumno. Besprekorno raditi stvari znači činiti sve što je čoveku moguće i još malo više od toga. Dakle, razum te takođe dovodi do pokretanja skupne tačke.”

Drugim rečima ali u istom smislu, racionalizam je prokletstvo ljudske vrste, a ne racionalnost. Ovladan um, slobodan od strane instalacije je najbolji prijatelj, ali neovladan je najgori neprijatelj duše.

2) Ne moraš se ti meni ispovedati šta si i kako si činio i postigo, niti se hvastati svojim postignućima - nisam zainteresovan za subjektivne ispovesti i vizije pojedinaca okorelih ubeđenja, bilo grubog bilo suptilnog (metafizičkog) materijalnog nivoa. Šta god si postigo postigo si za sebe i sebi. Niti imam nemeru tebi se ispovedati - misli, osećaj, pričaj i radi šta te god volja.

3) Pod uticajem materijalnih čuda savremenog sveta, grubi materijalisti na osnovu svojih ličnih iskustava i iskustava njima sličnih i pod njihovim osvedočenim empirijskim uticajem vide kako je osnova sveta samo gruba materija a sve izvan toga (što oni ne vide i ne opažaju) je, po njima, vračka i puko praznoverje, poremećenih i zabludelih :mrgreen: Ni to njihovo viđenje a ni to tvoje ništa ti o reinkarnaciji nit govore, nit mogu reći, oni o tome ćute, pa bi bilo bolje da o onome o čeme ne znaš ćutiš i ti. Ne valja se zaletati. :)

Ne postoji nešto čime bi ti mene mogao razočarati. A povodom tvog "osećaja" kao što već rekoh, misli, osećaj, pričaj i radi šta te god volja - briga me. :mrgreen: Ti imaš svoje izvore saznanja a ja imam svoje, pa ti sledi tvoje a ja ću moje i svak na svoju stranu; ako već nisi voljan s dobrom voljom i duhom oslobođenim predrasude pristupiti temi o kojoj bi tek, očigledno, trebao da učiš.
Citirani kastanedin tekst u vezi sa naučnikom se odnosio na rigidnost pogleda na svet zasnovanog na specifičnoj vrsti saznanja, koja nikako nije jedina. Od toga nisu slobodni ni naučnici materijalnog nivoa spoznaje, kao ni vidovnjaci metafizičkog nivoa spoznaje - pa crni vračevi su završili u organizovanju "civilizacije" koja je masovno žrtvovala ljude! A znali su tako puno o čudima metafizičkog nivoa! Tolko o "otpornosti crvene rase" i "znanju o istini i slobodi" koje nam stiže od njih. Veoma cenim Kastanedin doprinos, i drevna toltečka učenja ali niti ga nekorektno uopštavam (očigledno, za to nema ni najmanjeg osnova) niti mu ristupam kao kakvom nedodirljivom kultu ili vrhuncu ljudskog saznanja; niti ono to jeste i pored velikoe vrednosti značaja, a posebno izvanredne inspirativnosti za određenu klasu ljudi da se mrdnu sa svog grubog nivoa i zaplove ka beskraju....

A oni od njih koji su stremili ka slobodi, najviše što su mogli postići (a tim metodom se ni teoretski ne može postići više), jeste spoznaja bezlične odlike Apsoluta - spoznaja koja nije visoko rangirana među zrelim transcendentalistima. Postignuće te spoznaje jeste i vredno i teško za dostići - ali ostajanje na toj spoznaji kao da je ona sve u svemu je - gore od smrti. No, uvek je bilo, ima i biće duša sklonih stanjima "Đole zašto si se sam udario?" - "To volim, to volim" :mrgreen:

Tako da bih savetovao svakako da se do tog postignuća dođe (niko nije došo do višeg a da nije prošao ono niže), al nikako da se na njemu i ostane; jer ono nije sve u svemu, iako se oku vidovnjaka tako može pričiniti usled nezrelosti u transcendenciji. Jel treba još jednom da naglasim da je postignuće tog stanja poželjno, al ostajanje na njemu je nepoželjno?

4) Ni viđenje ni sanjanje ništa ne smetaju spoznajama i saznanjima koja su izvan i iznad njih, (ni generalno a ni meni lično ne smetaju, naprotiv mogu biti i od pripomoći) mogu smetati samo onima koji fragmentirana saznanja pogrešno uzimaju kao da su celovita, ili početno suočenje sa Apsolutom, kao krajnji aspekat Apsoluta i konačno postignuće. Bilo da su fizička ili metafizička, saznanja tela i duha, ili pak nezrela saznanja duše o Apsoluti (možeš ga zvati i beskraj, na tom nivou mu priliči), sve dok nisu saznanja u svoj svojoj punoći i našoj sveukunosti - ta saznanja nisu - ono što jeste, večno i istinsko takvo kakvo je.

5) Wishing well. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 22, 2008 1:17 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet apr 27, 2007 3:58 pm
Postovi: 19
Lokacija: Orion belt
Filip Dik je napisao/la:
TOLTEČKO ZNANJE I REINKARNACIJA

Tolteci nisu ništa znali o reinkarnaciji jer takva stvar jednostavno - ne postoji.
Videli su da se u trenutku smrti omotač svetleće čahure lomi baš poput ljuske jajeta i unutrašanja energteska polja ili vlakna se oslobađaju. To je trenutak kratkotrajne slobode kod prosečnih ljudskih bića jer njihovo energetsko telo, energetska suština, biva ubrzo raspršena i rasturena u beskrajnom moru svesti i gubi se svaki trag individualnosti, kao kad sipamo kap vode u more.

Dakle, prema toltecima, smrt je za prosečno sjebano ljudsko biće kraj postojanja kao individue i ono nestaje kao da nikad nije ni postojalo. Kakva reinkarnacija, to je prevara letačkog uma.

To je velika prevara i laž. Imamo samo jednu šansu, a to je ovaj život. Ko za vreme života ne oslobodi svoje energetsko telo i pusti ga da sazri do kraja, završiće kao mućak ili mrtvorođenče i to je cela priča, i to je sve. :)


Hvala ti Filip Dik na odličnom postu. Radi ovakvih postova vredi povremeno da se zaluta na ovaj podforum. =D>


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 29, 2008 7:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 04, 2007 5:27 am
Postovi: 85
Osim dva stava koji su ovdje izneseni:
1)Nakon smrti bića njegovo energetsko tijelo se postepeno raspada i vraća primarnom izvoru, pa se njegova energija pomiješana s drugim energijama može ponovo spustiti u materiju, ali ne kao isto biće,
2)Nakon smrti bića njegovo energetsko tijelo ostaje sačuvano u sklopu Izvora i može se ponovo otjeloviti,
može se u literaturi pronaći i treći (neke škole tantre, Crowley, ...):
3)Ukoliko biće u toku života dostigne određeni stupanj razvoja, može se ponovno otjeloviti i to na jedan od slijedećih načina:
a)Zauzeti tek oplođenu jajnu stanicu nekog bića
b)Zauzeti tijelo nedavno umrlog
c)Istisnuti energetsko tijelo živog bića i zauzeti njegovo fizičko tijelo (što je vrlo teško)
d)Prožeti svoje energetsko tijelo s fizičkim i energetskim tijelom živog čovjeka.
Dakle, smatraju da se energetsko tijelo običnog čovjeka nakon smrti postepeno raspada i da reinkarnacija za njega nije moguća, već da je to veliko dostignuće koje može ostvariti samo vrlo napredni praktikant.
Solucija navedena pod d) iznesena je i na kraju Karlosove knjige ˝Umjeće sanjanja˝.
Moj stav: bila moguća ili ne, ne zanima me.
Pravac: ˝izići iz neprekidnog kruga rađanja i umiranja˝.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 29, 2008 7:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 13, 2007 10:08 am
Postovi: 52
oblutak je napisao/la:
Osim dva stava koji su ovdje izneseni:
1)Nakon smrti bića njegovo energetsko tijelo se postepeno raspada i vraća primarnom izvoru, pa se njegova energija pomiješana s drugim energijama može ponovo spustiti u materiju, ali ne kao isto biće,
2)Nakon smrti bića njegovo energetsko tijelo ostaje sačuvano u sklopu Izvora i može se ponovo otjeloviti,
može se u literaturi pronaći i treći (neke škole tantre, Crowley, ...):
3)Ukoliko biće u toku života dostigne određeni stupanj razvoja, može se ponovno otjeloviti i to na jedan od slijedećih načina:
a)Zauzeti tek oplođenu jajnu stanicu nekog bića
b)Zauzeti tijelo nedavno umrlog
c)Istisnuti energetsko tijelo živog bića i zauzeti njegovo fizičko tijelo (što je vrlo teško)
d)Prožeti svoje energetsko tijelo s fizičkim i energetskim tijelom živog čovjeka.

Dakle, smatraju da se energetsko tijelo običnog čovjeka nakon smrti postepeno raspada i da reinkarnacija za njega nije moguća, već da je to veliko dostignuće koje može ostvariti samo vrlo napredni praktikant.


1), 2), 3) a) b) c)
Energetsko telo (suptilno materijalno telo, sredstvo druge pažnje, sveta "volje") i grubo, (fizičko telo, sredstvo prve pažnje, sveta "razuma"), nisu "živo biće", već vozila u kojima se živo biće vozi i sa kojima je usled neznanja i prepreka u opažanju pogrešno identifikovano, kao da su oni tobož naše jastvo. Fora je u trećoj, a ne u prvoj i drugoj pažnji. Prvi i druga su stvarne ali iluzorne, treća je istinska.

„Ratnik mora biti fluidan i mora se harmonično prilagođavati svetu oko sebe, bez obzira na to da li je to svet razuma ili svet volje. "
„Najopasniji vid tog prilagođavanja ispoljava se svaki put kad ratnik utvrdi da svet nije ni jedno ni drugo. Meni je bilo rečeno da se u tom suštinskom prilagođavanju može uspeti jedino na taj način ako se nastavi s delanjem tako kao da se veruje. Drugim rečima, ratnikova tajna je da veruje ne verujući. Ali, očito, ratnik ne može samo reći da veruje i na tome ostati. Bilo bi to isuviše lako. Puko verovanje oslobodilo bi ga ispitivanja sopstvene situacije. Ratnik kad god mora da se prepusti verovanju, čini to po nekom izboru, kao izraz neke svoje najintimnije sklonosti. Ratnik ne veruje, on mora da veruje."


“Oni su kosmički putnici, i njihova misija je da plove kroz energiju beskraja. Predmeti koje nose sa sobom simbolizuju svaku od njihovih funkcija. Ti sveštenici su družina koja je u sred leta, predstava konačnog cilja puta, koji se sastoji u tome da se postigne treća pažnja.”


“Ljudska bića su nesposobna da uđu i opstanu duže vremena u području kosmičke svesti - u stanju koje je don Huan nazivao ‘treća pažnja’. Ili ćemo to stanje napustiti i zaboraviti ga, ili ćemo u njemu ostati i stopiti se sa tim beskrajnim morem. “

»Treća pažnja se dostiže kada se sjaj svesti pretvori u unutrašnji oganj, sjaj koji ne osvetljava svaki put po jedan pojas, već sva Orlova zračenja u ljudsko čahuri. »



Fizičko telo se raspada pri smrti. Za suptilno ima različitih aranžmana u zavisnosti od stanja svesti njegovog nosioca.

Osoba ostaje dugo u suptilnom telu kao duh, avet ili sablast ako je zaslužila takvu karmu (samoubistvo ima za posledicu takvu reakciju)

Ako nije postigla duhovnu spoznaju, suptlno telo nosi dušu do sledećeg grubog tela, koje zavisi od delatnosti i sklonosti te duše dok je obitavala u predhodnom LJUDSKOM telu (ako je prebivala u životinjskom, biljnom, ribljem.... .... ... ili telu viših bića, onda stvari teku drugačije, budući da se u tim telima ne stiče karma)

Ako je osoba dostigla visok stepen duhovne spoznaje, suptilno telo se rastače i dokončava se njegvovo postojanje, a duša oslobađa i grubog i suptilnog tela, materijalnih prekrivača duše.

Šta biva sa dušom nakon toga opet zavisi od stepena transcendentalne odnosno duhovne spoznaje koje je postigla. Može otiči u međustanje između materijalnog i duhovnog, stopiti se sa beskrajem, kao iskra svetlosti u sveopštu svetlost, dostići neku od duhovnih planetarnih sistema sve do najviše... ... ... uglavnom i ukratko, postoje tri vida Apsoluta , tri su vida sticanja Apsolutne slobode, u pet različitih vrsta oslobođenja. Od njih prvi, impersonalni vid je početni, bezličan, bez odlika, nosi karakteristiku večnosti i dovodi do gubitka individualnosti, stoga kod iskustnih transcedentalnista taj vid nije prihvatljiv, niti predstavlja večnu istinu. Viši stupnjevi su lični, pored odlike večnosti imaju odliku istinitosti i blaženstva u punoj duhovnoj raznolikosti.

Predmet reinkarnacije nije ni psihološko "ja" - skup sećanja na ovo privremeno i kratkotrajno utelovljenje (čovek koji ima amneziju, nema sećanje o onome što pogrešni misli da jeste, pa ipak ima jastvo, to je još uvek isti ONAJ "ja", iako ne ONAKAV ja kakvim sebe inače zna kada se ogleda u ogledalu skupa sećanja svoga trenutnog utelovljenja), niti energetsko telo, već duša - jastvo - "ja"


oblutak je napisao/la:
Solucija navedena pod d) iznesena je i na kraju Karlosove knjige ˝Umjeće sanjanja˝.
Moj stav: bila moguća ili ne, ne zanima me.
Pravac: ˝izići iz neprekidnog kruga rađanja i umiranja˝.


Solucija d je poznata mističnim yogijima koji odlaze sa ovog sveta tako što izazovu unutarnji oganj. Oni koji su za to sposobni mogu da izaberu na koju će planetu ići u svojoj sveukupnosti ili pak generalno, koje odredište izaberu.


Da, taj stav je OK, šta god da smo bili u predhodnim životima - mi to nismo, poneta je setiti se šta jesmo, i koji je naš večni položaj a ne sećati se iluzornih i privremenih identifikacija sa raznim utelovljenjima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 29, 2008 10:29 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Antoan je napisao/la:
uglavnom i ukratko, postoje tri vida Apsoluta , tri su vida sticanja Apsolutne slobode, u pet različitih vrsta oslobođenja. Od njih prvi, impersonalni vid je početni, bezličan, bez odlika, nosi karakteristiku večnosti i dovodi do gubitka individualnosti, stoga kod iskustnih transcedentalnista taj vid nije prihvatljiv, niti predstavlja večnu istinu. Viši stupnjevi su lični, pored odlike večnosti imaju odliku istinitosti i blaženstva u punoj duhovnoj raznolikosti.

Da li si siguran u ovo o individualnosti? Da nije malo precjenjena na tom nivou?
Što misliš da je treća pažnja, ima li išta individualnosti u njoj?
Ne znam postoji li nešto što bi se zvalo "individualnost" ili nešto lično u apsolutu. #-o Osim možda da smo svi na neki način apsolut, nepojmljivo otuđen sam od sebe....
Uf, htio sam nešto napisati, ali sve zvući besmisleno kad pročitam, možda neki drugi put.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 30, 2008 6:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 13, 2007 10:08 am
Postovi: 52
promatrač je napisao/la:
Antoan je napisao/la:
uglavnom i ukratko, postoje tri vida Apsoluta , tri su vida sticanja Apsolutne slobode, u pet različitih vrsta oslobođenja. Od njih prvi, impersonalni vid je početni, bezličan, bez odlika, nosi karakteristiku večnosti i dovodi do gubitka individualnosti, stoga kod iskustnih transcedentalnista taj vid nije prihvatljiv, niti predstavlja večnu istinu. Viši stupnjevi su lični, pored odlike večnosti imaju odliku istinitosti i blaženstva u punoj duhovnoj raznolikosti.

Da li si siguran u ovo o individualnosti? Da nije malo precjenjena na tom nivou?
Što misliš da je treća pažnja, ima li išta individualnosti u njoj?
Ne znam postoji li nešto što bi se zvalo "individualnost" ili nešto lično u apsolutu. #-o Osim možda da smo svi na neki način apsolut, nepojmljivo otuđen sam od sebe....
Uf, htio sam nešto napisati, ali sve zvući besmisleno kad pročitam, možda neki drugi put.


Kao i prva i druga i treća pažnja je složena. Ako bi poredili ona je i najsloženija i najsuptilnija. Jedan njen vid je bezličan, on je bezpočetan, beskrajan, izvan uzroka i posledica materijalnog sveta prve i druge pažnje, izvan dualnosti, neispoljen, izvan dohvata opažanja materijalnih čula, sveprožimajući, nepojmljiv, nepromenljiv, postojan. On je spoznajnom dosegu mistike pa čak i filosofije (znatno ređe i znatno teže od mistike). Lični aspekti Apsoluta i duhovne raznolikosti su dublji, složeniji, tananiji, zamršeniji aspekti treće pažnje, iz njih ishodi (emanira) beuzlični, opšti, neindividialni aspekt Apsoluta. Lični aspekt je izvan dosega i teoretskih mogućnosti same mistike ili same filosofije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jan 31, 2008 8:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 29, 2008 9:19 pm
Postovi: 132
zafir je napisao/la:
Filip Dik je napisao/la:
TOLTEČKO ZNANJE I REINKARNACIJA

Tolteci nisu ništa znali o reinkarnaciji jer takva stvar jednostavno - ne postoji.
Videli su da se u trenutku smrti omotač svetleće čahure lomi baš poput ljuske jajeta i unutrašanja energteska polja ili vlakna se oslobađaju. To je trenutak kratkotrajne slobode kod prosečnih ljudskih bića jer njihovo energetsko telo, energetska suština, biva ubrzo raspršena i rasturena u beskrajnom moru svesti i gubi se svaki trag individualnosti, kao kad sipamo kap vode u more.

Dakle, prema toltecima, smrt je za prosečno sjebano ljudsko biće kraj postojanja kao individue i ono nestaje kao da nikad nije ni postojalo. Kakva reinkarnacija, to je prevara letačkog uma.

To je velika prevara i laž. Imamo samo jednu šansu, a to je ovaj život. Ko za vreme života ne oslobodi svoje energetsko telo i pusti ga da sazri do kraja, završiće kao mućak ili mrtvorođenče i to je cela priča, i to je sve. :)


Hvala ti Filip Dik na odličnom postu. Radi ovakvih postova vredi povremeno da se zaluta na ovaj podforum. =D>
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 02, 2008 2:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 04, 2007 5:27 am
Postovi: 85
Nomen est omen.
Suština je u slijedećem:˝Imamo samo jednu šansu, a to je ovaj život.˝
Sporenje oko klasifikacija i naziva ne vodi ničemu.
Koristim priliku da pozdravim Zafira, koji je pisao rijetko, ali uvijek odmjereno i kvalitetno i koji je u bitci sa svojim egom očito uspješniji od mene.
Također i dvojicu starih prijatelja sa foruma, učesnika u ovoj diskusiji, izrekom M. Aurelija: ˝Sve je uvijek isto, samo su imena drugačija.˝

Sinoć sam se ogledao u očima jedne šarene mačke.
Bile su mirne i pune opreza.
Gledala me dugo i nije ni trepnula.
Zainteresirana mojom nepomičnošću, uskoro se vratila.

Sinoć sam se pokušao ogledati u očima jednog dvonožnog bića.
Bile su nemirne i prazne.
Pogledao je kroz mene i produžio.
Svatko je nestao u svojoj noći.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 03, 2008 11:10 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon sep 24, 2007 7:42 pm
Postovi: 27
Mala grupica Kastanedijanaca - je izrazila jasnu nameru da se probudi u snu. Uradicemo to u toku noci Utorak na Sredu 5-6 II.

Ako je jos neko zainteresovan da ucestvuje neka izvoli. Niko od clanova nije na forumu pa sam dobio ideju da pozovem i vas koji ste zainteresovani i komunicirate na ovaj nacin.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: sanjanje
PostPostano: ned feb 03, 2008 3:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jun 03, 2007 4:58 pm
Postovi: 350
zainteresiran sam. lakše ću se probudit u snu ako postoji podrška. i naravno interes a toga imam :)
đe ćemo se naći , trebaju mi neki podatci da se znamo naći pozz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 04, 2008 12:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 29, 2008 9:19 pm
Postovi: 132
---------------


Zadnja izmjena: OMEN; pon feb 25, 2008 9:14 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 04, 2008 10:16 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon sep 24, 2007 7:42 pm
Postovi: 27
OMEN je napisao/la:
=D> Odlična ideja! Taman sam htjela predložiti tako nešto. Jedino neznam kako ide ono s držanjem ispod pazuha kad je više ljudi u igri-možemo se svi držat kao grupa ili ćemo formirat parove....? -što se tiče termina,dajem na znanje da sam noćna ptica i da 'rano' liježem ,negdje oko 2,3 h - ako vas ima sličnih,super-ako ne,prilagodit ćemo se nekako :lol:


Posto za sebe smatram da se sve ove godine bavim trganjem. Skoro je neverovatno da sam uopste pokrenuo ovu pricu oko sanjanja jer zaista moram priznati da na polju svesnog sanjanja imam beznacajne rezultate. Bilo bi logicnije da su to pokrenuli oni koji imaju visegodisnje iskustvo ali ocigledno je sve ovo stvar namere.

Nemam nikakva uputstva za nikog jednostavno Nameravjte da se probudite u snu te veceri. I to ce biti savim dovoljan uspeh za pocetak pretpostavljam za vecinu... ako to urade.

A posle vise godina rada TAMO pravimo zurku naravno :roll:

Ako neko zeli da podeli to iskustvo mozemo preko privatnih poruka jer smatram da je to lican rad i da nije uredu da gusimo ostale kojima nije interesantno da ucestvuju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 04, 2008 5:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 29, 2008 9:19 pm
Postovi: 132
Posto za sebe smatram da se sve ove godine bavim trganjem. Skoro je neverovatno da sam uopste pokrenuo ovu pricu oko sanjanja jer zaista moram priznati da na polju svesnog sanjanja imam beznacajne rezultate. Bilo bi logicnije da su to pokrenuli oni koji imaju visegodisnje iskustvo ali ocigledno je sve ovo stvar namere.

Nemam nikakva uputstva za nikog jednostavno Nameravjte da se probudite u snu te veceri. I to ce biti savim dovoljan uspeh za pocetak pretpostavljam za vecinu... ako to urade.

A posle vise godina rada TAMO pravimo zurku naravno :roll:

Ako neko zeli da podeli to iskustvo mozemo preko privatnih poruka jer smatram da je to lican rad i da nije uredu da gusimo ostale kojima nije interesantno da ucestvuju.[/quote] Ego, što trgaš sve ove godine....neobrano grožđe? (šalim se) :lol: Slažem se, smatrajmo ovo dugoročnim sanjačkim zadatkom- inače,koliko znam,paralelno uz traganje možeš slobodno i sanjati-osim ako radiš rekapitulaciju,zato što troši svu energiju i ne ostavlja prostora za bilo što drugo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 05, 2008 10:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 3:10 pm
Postovi: 41
Lokacija: Inside Silence
EgoDijagnosticar je napisao/la:
Mala grupica Kastanedijanaca - je izrazila jasnu nameru da se probudi u snu. Uradicemo to u toku noci Utorak na Sredu 5-6 II.

Ako je jos neko zainteresovan da ucestvuje neka izvoli. Niko od clanova nije na forumu pa sam dobio ideju da pozovem i vas koji ste zainteresovani i komunicirate na ovaj nacin.



Sve ok, samo treba dogovorit svima poznato mjesto, inace ce se svak u svom snu probuditi. :)

_________________
Only true warriors, always walk alone !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1194 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 60  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz