Sada je: pet mar 29, 2024 12:55 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: pon jul 11, 2011 1:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Prvo bi trebalo videti sta je Ufarsin. A onda i gde i zasto mu je utekel. Ko zna, mozda je i opasan . . . :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: pon jul 11, 2011 11:19 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jul 09, 2011 8:50 pm
Postovi: 20
Ne, mislim da glasi `MIVISE TIVISE TARVINE, MENE MENE TEKEL UFARSIN...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: pon jul 11, 2011 12:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 11, 2008 11:36 am
Postovi: 738
Lokacija: Caerbannog
Dragan M je napisao/la:
Ne, mislim da glasi `MIVISE TIVISE TARVINE, MENE MENE TEKEL UFARSIN...

gugl MENE MENE TEKEL UFARSIN
http://www.biblegateway.com/passage/?se ... ersion=NIV
http://www.biblegateway.com/passage/?se ... rsion=NASB
http://www.bibleinsight.com/menep1.html
http://www.gnpcb.org/esv/search/?passag ... +5%3A25-28
http://enciklopedija.lzmk.hr/clanak.aspx?id=25124
itakdalje blabla...odakle ti prica o farmeru!?

_________________
(\___/)
(='. '=
(")_(") RUN AWAY! RUN AWAY!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: pon jul 11, 2011 2:10 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jul 09, 2011 8:50 pm
Postovi: 20
Izvini ja sam pobrkao dve suprotne stvari, izvinjavam se.

MENE MENE TEKEL UFARSIN je ustvari poruka koju je Bog poslao Vavilonskom caru Valtasaru, a prorok Danilo je protumacio.

Mislio sam na ovaj prvi deo poruke MIVISE TIVISE TARVINE... koju sam pronasao u jednom tekstu o bliskom suretu jednog farmera sa vanzemaljcima..

U svakom slucaju zahvaljujem...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: pon jul 11, 2011 8:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
Dragan M je napisao/la:
Postoji jos jedna vanzemaljska poruka koju je jednom farmeru navodno prenelo jedno vanzemaljsko bice prilikom susreta sa njim.
Nesecam se celog teksta posto sam o ovom izvestaju citao pre nekih 20 godina.
Secam se samo reci `MENE MENE TEKEL UFARSIN.
Ako neko ima informaciju o ovom dogadjaju, voleo bih da cujem ceo izvestaj, ako ga poseduje.


Stvar je iz Biblije, a govori protiv kralja Nabukodonazora. Tj da će se njegovo kraljevstvo raspasti ad on rikne, što se (nažalost) i dogodilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: pon jul 11, 2011 11:11 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jul 09, 2011 8:50 pm
Postovi: 20
Izvini ja sam pobrkao dve suprotne stvari, izvinjavam se.

MENE MENE TEKEL UFARSIN je ustvari poruka koju je Bog poslao Vavilonskom caru Valtasaru, a prorok Danilo je protumacio.

Mislio sam na ovaj prvi deo poruke MIVISE TIVISE TARVINE... koju sam pronasao u jednom tekstu o bliskom suretu jednog farmera sa vanzemaljcima..

U svakom slucaju zahvaljujem...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: uto jul 12, 2011 12:02 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
Dragan M je napisao/la:
Izvini ja sam pobrkao dve suprotne stvari, izvinjavam se.

MENE MENE TEKEL UFARSIN je ustvari poruka koju je Bog poslao Vavilonskom caru Valtasaru, a prorok Danilo je protumacio.

Mislio sam na ovaj prvi deo poruke MIVISE TIVISE TARVINE... koju sam pronasao u jednom tekstu o bliskom suretu jednog farmera sa vanzemaljcima..

U svakom slucaju zahvaljujem...


Ups, nisam ni ja rekao ispravno.

Mivise Tivise Tarvine mi baš nekako zvuči kao parafraziranje riječi Mene Mene tekel Upharsim.

Mislim da je izlišno gnjaviti se dešifriranjem takvih poruka sve dotle dok nismo sigurni laže li farmer ili ne, je li takav vanzemaljac postoji - a i da pretpostavimo da se zaista zbilo kako je farmer opisao, - kojem zemlajskom jeziku sliči taj vanzemaljski jezik, i da li uopće sliči na ikakav.

Čitava se filozofija, lingvistika, filologija, semantika i pitajboga što sve ne razvila iz proučavanja jezika koji su (bili) prisutni ovdje na zemlji, i znanstvenici koji ih proučvaaju često se ne mogu složiti što je fonem, što nije fonem, što je padež, a što nije padež. Eto npr. za mađarski za kojeg sam dugo vjerovao da ima najmanje 24 padeža (ako ne i 35) je neki suvremeni mađarski lingvist rekao da ih ima samo - tri. Nominativ, posesiv i akuzativ, ako se ne varam.

Ako se ne možemo složiti oko koliko-toliko bjelodanih činjenica, kako se onda možemo složiti oko nekog ne-zemaljskog jezika.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: ned jun 08, 2014 12:50 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 08, 2014 12:40 pm
Postovi: 1
gledam pre neki dan emisiju na jednoj našoj beogradskoj televiziji, gostovao je pukovnik bogosav stojmenovic koji je uspeo da prevede recenicu “Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim” na mala riba dirala na dini verandu sa nisku lima, kako on kaže ta rečenica je izgovorena na šatrovačkom srpskom ( e tu se ja pitam pa zar to nije onda i šatrovački bosanski, hrvatski itd)...
I ako je on možda dobro preveo, pitanje je šta znači da rečenica, on je rekao nešto ovako: MALA RIBA je modul kojim su amerikanci sleteli na mesec, DIRALA znamo šta je, DINI VERANDU- peščana dina tj površina meseca... dalje se ne sećam šta je rekao za ostatak rečenice...uglavnom evo vam snimak pa pogledajte sami http://www.youtube.com/watch?v=eJ_HrSV-dhs


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: ned jun 08, 2014 7:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
Nego, kad se već ova tema digla od mrtvih, imam pitanje za koje ne znam na koji podforum da ga postavim. Negdje sam, mislim da je to bilo na engleskom jeziku pročitao da na Marsu navodno postoji jedna velika (podzemna) baza u kojoj ima 650 000 stanovnika i da navodno oni govore starohebrejski. Te je možda od njih potekla ta rečenica.

Kad guglam Mars i stavim pod navodnike "650 000" ne dobijem ništa konkretno.

Pa možda netko od vas zna više o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: sri jun 11, 2014 11:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 04, 2013 5:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Void
Mene je Bosnić izluđivao sa svojim knjigama a u jednoj od njih sam prvi put pročitao tu rečenicu...sjećam se da sam kao dijete na prelazu iz osnovne u srednju školu počeo sa tim a ta rečenica kao da me pratila...malo sam odlutao ali samo zato jer sam malo uzbuđen jer sam skroz zaboravio na "lama rabi..." i na neprospvane noći od straha...

Sad mi to malo smiješno oko interpretacija prevoda...jedni kažu ovo drugi peto...a sve neke floskule izreka...ja znam da je bilo nešto o dolasku strogih učitelja i sl...

Znam da na pretraživaču iz 2000/2001 godine nikad ništa nije izbacivalo u vezi ove rečenice a ukucavao sam to tada mali milion puta.

_________________
Four eyes as two in one the forward circular view that never ends

An orbital voyage throughout the endless sphere of all

Where time is lost and everything transcends


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: sri feb 25, 2015 10:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 22, 2015 10:27 pm
Postovi: 34
Borg je napisao/la:
Davne 1986. godine sam bio na tadašnjoj RTV Zagreb u publici na snimanju tada vrlo popularnog kviza - "Kviskoteke".
Jedna od najzanimljivijih točaka kviza bila je "Osoba A,B,C" u kojoj su se tri osobe predstavile kao "taj i taj" a natjecatelji su imali po 60 sekundi vremena da pitanjima pokušaju razlučiti pravu osobu od dvojce lažljivaca.

Kako god bilo, ja sam bio dodatno iznenađen da se poklopilo to što je tajanstvena osoba bila iz područja koje me je tada (kao i sada) vrlo zanimalo. Najme, tajanstvena osoba je tvrdila da ima kontakte sa vanzemaljcima.

Nakon što je točka završila i prava osoba otkrivena, čovjek je malo pričao o tim svojim kontaktima a kako se kviz ne emitira uživo nego naknadno montira, največi dio te njegove priče je izbačen iz verzije koja je emitirana na televiziji pa se sada više ne sječam da li je njegov prjevod te tajanstvene rečenice iz 1971. i emitiran na televiziji.

U svakom slučaju, čovjek je tvrdio da prjevod rečenice glasi: "Što radite grješnici, nebo je za ispravne", sa napomenom da rječ "grješnici" nije u vjersko/religijskom smislu, nego da bi se mogla shvatiti/prevesti u smislu kao "osoba koja grješi u svakodnevnom radu".

Sada..., koliko su ta osoba i njen prjevod vjerodostojni - nebi znao, no pročitavši naslov topica, sjetio sam se svega ovoga, pa sam odlučio da to ipak podjelim sa vama.


Odlicno se sjecam tog kviza. Ako se ne varam ova osoba koja je tvrdila da je u kontaktu sa vanzemaljcima opisivao ih je slicne nama, sa srebrnom kosom ( ili sijedom ) i pricao je o mjestima na kojim su se sreli.

Prevod poruke koju su mu uputili je cini mi se bio ,, Kuda idete gresnici, mi vas stalno pratimo, zvijezde su samo za pametne ,,


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: čet maj 14, 2015 1:45 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri jan 18, 2012 8:49 pm
Postovi: 5
Lokacija: Tuzla
bolje da i ne znate sta znaci :D jer je poruka prijetnja ..

_________________
1333


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: čet maj 14, 2015 5:45 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
RaadaR je napisao/la:
bolje da i ne znate sta znaci :D jer je poruka prijetnja ..


Bilo da je poruka prijetnja, blagoslov ili naprosto neutralna, vrijedno ju je znati da znamo na čemu smo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: čet maj 14, 2015 4:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 22, 2015 10:27 pm
Postovi: 34
Sumnjam da je prijetnja ... mozda upozorenje.
Da iko ima namjeru ds nas unisti to bi i uradio. Ne vjerujem da nas iko vise i posjecuje niti smo kome intersantni. Nekad je bilo toga puno, i postoje dokazi u klesanim zidovima pecina Americkih starosjedilaca, vjerovatno i na drugim mjestima sirom planete.
To sto su trebali posjetioci iz kosmosa su i uzeli , ili ono sto su htjeli su uradili.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: čet maj 14, 2015 5:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
Wonder je napisao/la:
Sumnjam da je prijetnja ... mozda upozorenje.
Da iko ima namjeru ds nas unisti to bi i uradio. Ne vjerujem da nas iko vise i posjecuje niti smo kome intersantni. Nekad je bilo toga puno, i postoje dokazi u klesanim zidovima pecina Americkih starosjedilaca, vjerovatno i na drugim mjestima sirom planete.
To sto su trebali posjetioci iz kosmosa su i uzeli , ili ono sto su htjeli su uradili.


Moguće je da kako se željezno doba (Kali yuga) odvija i pošto blijede sposobnosti svih ljudskih bića da onda blijede sposobnosti bića i na drugim planetama.

A da bi se mogao odvijati redoviti transport svemirskim brodovima teba stvarno uber-znanje koje se u jednom životu od 70-80 godina ne može tek tako lako steč.

Pa je moguće da nas veoma rijetko posjećuju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: sri maj 20, 2015 11:10 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Lama / rabi alardi / dini endavur / esa kunis alim

Zašto gospodar zemlje nagrđuje svoje vječno počivalište?

ili

Lama / rabi alardi dini / endavur / esa kunis alim

Zašto duhovni gospodar zemlje uznemirava svoj budući mir?

:blob:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: sri maj 20, 2015 2:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
sen-sei je napisao/la:
Lama / rabi alardi / dini endavur / esa kunis alim

Zašto gospodar zemlje nagrđuje svoje vječno počivalište?

ili

Lama / rabi alardi dini / endavur / esa kunis alim

Zašto duhovni gospodar zemlje uznemirava svoj budući mir?

:blob:


Prijevod #1 čini mi se vjerodostojnijim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: sri maj 20, 2015 8:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
i meni. ali svejedno sam dala i drugu opciju.
uz dodatak. (dok još sve to nisam izbacila iz glave.) i da ne ostane tek tako "deus ex machina".

u drugoj opciji (ako išta od napisanog drži vodu; jezikoslovci bliskoistočnih jezika, osobito protokaldejskog, bi to bolje znali), "duhovni gospodar zemlje" bi možda ipak prije trebalo zvučati nešto poput:
"gospodar zemaljskog duha" (rabi al ardi dini) što bi bila naravno frazeologija za čovjeka (jednako kao i tek "gospodar zemlje" rabi al ardi").

ako se pak "dini" pripiše drugoj riječi (endavur) [koja je jedina riječ koja nije vezana baš uz arapski, bar ju nisam pronašla (i danas je više možda ostala kao nekakav turcizam)] - značenje od (pukog) (nasilnog) remećenja (uznemiravanja) dobija moralne / svete ili nesvete konotacije i znači nagrđivanje, kako je i prevedeno, u smislu svetogrđa ili skrnavljenja. sama riječ endavur je ispala kao nekakva složenica od enda/endi + vur i iz dane upotrebe izvukla sam šta sam izvukla. meni, s obzirom na sve, ima smisla. sad, možda nekome drugome neće imati.

esa kunis alim sam prepravila prilikom prevođenja na:
esaku +?/ni / salim - i jednako je validno (ako je uopće validan prijevod) u svim varijacijama kao "budući mir", "(s)pokoj koji će doći" kao i "vječno počivalište/počinak" i sl. (što je legendarna metafora za Mjesec, naravo).

a opet, možda griješim... u totali (takva mi je narav, katkad sam sumnjičava i za ono što znam stoposto i kad me udari u nos), ali rečeno je ono što vidim uz tu rečenicu i što mi je došlo uz nju, iako naravno da jezik (koji god da je u pitanju) ne govorim.
u svakom slučaju, par sati života ostavljenih u tu misterioznu rečenicu (koja ako je uopće izrečena, i ionako nije baš najbolje transkribirana - a i meni nikad ne bi palo na pamet praviti raketu i njome ići na mjesec (za to putešestvije postoje prikladnije metode, mnijenja sam)) za moje pojmove je i više nego dovoljno. ;-)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: čet maj 21, 2015 2:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 22, 2015 10:27 pm
Postovi: 34
Baš lijepo od tebe što sinse potrudila oko prevoda.
Pod ,, vječnim počivalištem ,, se misli na planetu ?
Ako je tako,onda neke teze o duhu i odlasku nakon smrti ne drže vodu. Ako ćemo vječno počivati ovdje a ne na nekom ljepšem mjestu, to znači da nema reprize... ovo je to što nam je dato da proživimo...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim!
PostPostano: sri maj 27, 2015 10:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Wonder je napisao/la:
Baš lijepo od tebe što sinse potrudila oko prevoda.
Pod ,, vječnim počivalištem ,, se misli na planetu ?
Ako je tako,onda neke teze o duhu i odlasku nakon smrti ne drže vodu. Ako ćemo vječno počivati ovdje a ne na nekom ljepšem mjestu, to znači da nema reprize... ovo je to što nam je dato da proživimo...


Postoje uporedni svjetovi, a i sama planeta se mijenja sa nama.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz