Sada je: čet mar 28, 2024 7:42 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 350 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: uto apr 21, 2015 9:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
Citat:
U selo je jednom došao stranac koji je bio poznanik načelnika. Stigao je na konju i ujahao u selo. To je bio zanimljiv događaj za seljane i oni su istrčali na ulicu da ga vide. Smjestio je konja u načelnikovu štalu i ostao u njegovoj kući od subote navečer preko nedjelje. U ponedjeljak je želio otići, i zatražio svog konja. Načelnik reče: “Došao si ovdje pješice; nisi imao konja”. — Na svaki protest načelnik je odgovorio: “Nisi imao konja”. Konačno reče: “Dobro, dakle, pitati ćemo ljude u selu; morali su te vidjeti kada si stigao”. Odmah potom okupio je ljude i pitao da nisu možda vidjeli da čovjek stiže pješice, i oni su svi kazali, “Da”. Kada su svi to potvrdili, načelnik je rekao: “Sada se zakunite, svi vi, da je ovaj čovjek stigao pješice”. I svi su se zakleli da je bilo tako. Čovjek je stoga morao napustiti selo pješice, bez konja. Nakon kratkog vremena načelnik je pojahao za njime, dovodeći njegova konja. Na to, čovjek uzvikne: “Koja je svrha ove komedije?” Na što je načelnik odgovorio: “Samo sam ti želio predstaviti moju zajednicu!”

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet apr 23, 2015 3:03 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Tako Grofe, da opustimo malo atmosferu :)

Kaže se da običan čovek ima fizičko, etersko, astralno telo i JA. Za Antroposofe sa podužim stažom se kaže da imaju fizičko, etersko, astralno telo i GA.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet apr 23, 2015 11:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
ja sam nedavno prešao sa GA na SD (sabrana djela)

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet apr 23, 2015 2:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Ulazi predani hrišćanin Bogu na istinu. Posle 5 minuta izlazi oznojen i uzdiše: Sad znam gde sam pogrešio!

Potom ulazi predani hindus Bogu na istinu. Posle 5 minuta izlazi oznojen i uzdiše: Sad znam gde sam pogrešio!

Ulazi Lucifer Bogu na istinu. Posle 5 minuta izlazi oznojen i uzdiše: Sad znam gde sam pogrešio!

Ulazi Ahriman Bogu na istinu. Posle 5 minuta izlazi oznojen i uzdiše: Sad znam gde sam pogrešio!

Ulazi Lik iz prethodnog posta (koji proučava SA), Bogu na istinu. Prolazi 15 minuta, svi su nestrpljivi. Prolaze sati, prolaze godine... Posle 100 godina izlazi Bog i rezignirano kaže: .....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet apr 23, 2015 7:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
ovo je skoro bogohuljenje
ali
mi znamo da duhovi vole duh-ovitost
čak je i prepisuju na recept

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet apr 23, 2015 11:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Apsolutno se slažem da je bogohuljenje:( Prvobitna namera je bila da se istakne dragocenost onoga što je u GA ostavljeno. Naravno, u toj sam želji preterao i ispalo je prilično i uvredljivo.

Ali dobro, ko se oseća neprijatno ima pravo da pročita ponovo :)

Moderator bi mogao i da obriše post ili prebaci u novu temu pod nekim nazivom tipa Duhovita Antropos - pošto sam otišao off topic...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pon maj 18, 2015 8:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
znam da neki čekaju sljedeći XII nastavak okultnog pokreta ali evo mali intermezzo da bude lakše.



Za Polzera, koji je u srpnju postao član Udruženja ivanove građevine, nije bilo oklijevanja. Sa stvarnom prisebnošću duha pripremio se za put; imao je samo dva sata da uhvati zadnji mogući vlak i u Dornach stigne autom upravo prije nego je ceremonija započela. To je bilo 20 rujna 1913. Merkur je stajao kao večernja zvijezda u znaku Vage, kada je svečana ceremonija, na kojoj je bilo samo nekoliko prisutnih, bila odigravana. O dirljivom događaju Polzer je napisao:

Citat:
Navečer tog dana svega se nekoliko članova okupilo na dornaškom brežuljku. Da bi se uronio kamen temeljac u glineno tlo iskopana je kružna jama s devet privremenih stepenica do dna gdje je kamen trebao biti položen. Mjesto je proračunato tako da bi kada građevina bude gotova, govornica predavača stajala iznad njega. Sam kamen temeljac imao je oblik dva povezana peterokutna dodekahedrona, jednog većeg i jednog manjeg. Bio je napravljen od bakra. Dokument, kojeg je Rudolf Steiner napisao da obilježi ceremoniju polaganja kamena temeljca, i koji bi izrazio značenje ovog trenutka i činjenicu građevine za sva vremena, bio je zatvoren unutar kamena temeljca. Prije nego je počela ceremonija zapaljena je gomila drva; kiša je lijevala. Neki od nas držali su goruće baklje. Stajali smo nabijeni zajedno u krugu oko jame dok joj je pristupao Rudolf Steiner. Najprije je pozvao, jednu za drugom, sve duhovne hijerarhije i dalje je u svom obraćanju dao kratki kulturalno-povijesni pregled sve do sadašnjeg trenutka, 20 rujna, 1880 godina nakon Misterija na Golgoti, odnosno, 1913 godina nakon rođenja Krista […] Dvanaest crvenih ruža i jedna bijela položene su na vrh kamena temeljca i on je spušten dolje na remenima zategnutim u obliku križa. Sjećam se kako sam baklju držao nekako anksiozno, bez emocija i također jer su iskrice vatre padale dolje a mi smo stajali tako blizu jedan drugog, neki držeći kišobran. Slika ove ceremonije, osvijetljene zapaljenom vatrom i gorućim bakljama utisnula se duboko u moju dušu; znao sam da mi je bilo dopušteno da učestvujem u ceremoniji koja će biti od odlučnog značaja za stoljeća.





možda se netko pita kako izgleda dodekahedron:

slika

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: ned maj 24, 2015 9:59 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned maj 24, 2015 12:40 pm
Postovi: 4
MonteChristo, hvala Vam za predani rad i pružanje mogućnosti svim zainteresiranim da baštine njegove plodove.

Antropozofija je već neko vrijeme dio mog života, među ostalim zahvaljujući i Vašim prijevodima. Zanimalo bi me Vaše mišljenje o Steinerovom stilu i jeziku, budući da su po tom pitanju stavovi radikalno podijeljeni (uostalom, kao i o većini ostalih segmenata njegovog rada i djelovanja). Naravno, velika je razlika radi li se o pisanim radovima ili o predavanjima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pon maj 25, 2015 11:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet maj 22, 2015 6:10 pm
Postovi: 81
snt je napisao/la:
"Događaj objavljivanja Krista u eteričnom svijetu", predavanje Rudolfa Steinera iz 1910.:

* Scribd link *

* Preuzmi PDF *

Bit će od neizmjerne važnosti doseći događaj Kristovog objavljivanja, jer će drugi događaji slijediti nakon toga. Kao što su drugi događaji nadošli nakon Kristovog događaja u Palestini tako će, nakon što Sâm Krist bude ponovno vidljiv čovječanstvu u eteričnom tijelu, oni koji su ga nekada pretskazali postati njegovim nasljednicima. Svi koji su pripravili put za Njega postat će prepoznatljivi u novom obliku za one koji su iskusili novi Kristov događaj. Oni koji su nekada boravili na Zemlji kao Mojsije, Abraham i proroci opet će postati prepoznatljivi ljudskim bićima. Shvatit ćemo da je time što je Abraham prethodio Kristu, pripremajući put za Njega, time ujedno i preuzeo misiju kasnijeg pomaganja u Kristovim djelima. Čovjek koji je budan, koji ne spava kroz najveći događaj bliske budućnosti, postupno ulazi u zajednicu sa svima koji su pretskazali Kristov događaj; ujedinjuje se s njima. Tako se stvara još jedna skupina onih prema kojima ćemo se moći sami uzdići. Onaj tko je vodio silazak čovječanstva na fizičku razinu ponovno se pojavljuje nakon Krista i vodi čovjeka uvis kako bi ga ponovno ujedinio s duhovnim svjetovima.

Krist je uvijek prisutan, ali On je u duhovnom svijetu; možemo Ga doseći ako se uzdignemo u taj svijet. Sva antropozofska učenja trebaju u nama prerasti u snažnu želju da spriječimo čovječanstvo da taj događaj prođe neprimijećen, te da vrijeme koje imamo na raspolaganju iskoristimo da podučimo ljude sazrijevanju za razvoj tih novih sposobnosti i novo ujedinjenje s Kristom. Inače će čovječanstvo morati čekati dugo vremena dok se takva prilika ne ponovi – doista, sve do sljedeće inkarnacije Zemlje. Ako bi čovječanstvo ignoriralo ovaj događaj Kristovog povratka, vizija Krista u eteričnom tijelu bila bi ograničena na one koji bi se kroz ezoterijsko učenje dokazali spremnima za uzdizanje ka takvom iskustvu. Ali prijelomni trenutak – mogućnost da te sposobnosti čovječanstvo u cjelini zadobije i da se ovaj veliki događaj može pomoću tih prirodno razvijenih sposobnosti shvatiti od strane svih ljudskih bića – bio bi nemoguć još dugo vremena.


A sta mislis o ovome?
Hrist je kolektivna svest ljudskog roda koja se izlije u nekim trenutcima da bi se razumela i to saznanje bilo preneseno ostalim umovima, te da ljudi tako evoluiraju putem kolektivne svesti, skrivenog.
Zapravo to nije ni skriveno ono je svegde oko nas samo mi to ne mozemo videti, razumeti.
To celo se nama obraca, skriveno je iza svega sto stvaramo.

Mnogo se prica o tom drugom dolasku Hrista, o antihristu, zveri, zigu zveri.
A sta ako je taj antihrist ego, svi mi, ta zver i njegov zig bi mogli biti licnost, imidz?
Mi danas imamo jasno definisanu sliku uspesne-zdrave licnosti, ko nije takav on je izopsten na neki nacin iz drustva.
Osudjen.
Ljudi biraju jedni druge kroz imidz, imidz nije samo patike vec i titula lekara recimo koja stoji uramljena iznad tvoje glave.
A sta ako se taj ego, zver ili kako god zacario u crkvi, iskoristio istinu i slabost coveka koji oduvek ima zelju da vlada nad drugim, da ima moc, da bude Bogo-ego?
Istina-crkva je najbogatija institucija drustva i ljudi koji govore iz nje najlagodnije zive i u tom hedonizmu oni postavljaju pravila onima izvan crkve.
A sta ako ta pravila sprecavaju coveka da dozna istinu jer je ona moguca samo kroz iskuseno kroz prozivljeno i ne negiranu emociju na to prozivljeno.
Sta ako se iza svake nase zelje skriva poruka koju trebamo spoznati ali ne umemo?
Gomila pitanja a nigde odgovora


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pon maj 25, 2015 11:46 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet maj 22, 2015 6:10 pm
Postovi: 81
Postoji jedan fenomen, mozda nikada vise nego sada u ljudskoj istoriji ljudi nisu bili tako opcinjrni teorijama zavere protiv njih a sta ako je to poruka, taj nagon iznutra da postoji neka kolektivna zavera zapravo zavera ega, sami sebe varamo.
Toliko ima tehnika koje imaju za cilj negirati tvoje stanje iz dubine, prikazati te srecnim ovakvim ili onakvim a zapravo ti ss unutra u sukobi od koga zelis pobeci sto je nemoguce jer to se mora ispoljiti kroz prozivljeno, bolno se mora odbolovati isto kao sto se lepo prozivi, poput ljubavi recimo.
Razmisljanje..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pon maj 25, 2015 9:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
anamnesis je napisao/la:
MonteChristo, hvala Vam za predani rad i pružanje mogućnosti svim zainteresiranim da baštine njegove plodove.

Antropozofija je već neko vrijeme dio mog života, među ostalim zahvaljujući i Vašim prijevodima. Zanimalo bi me Vaše mišljenje o Steinerovom stilu i jeziku, budući da su po tom pitanju stavovi radikalno podijeljeni (uostalom, kao i o većini ostalih segmenata njegovog rada i djelovanja). Naravno, velika je razlika radi li se o pisanim radovima ili o predavanjima.


bilo da se radi o pisanim djelima bilo predavanjima, uvijek se radi o mislima koje su uobličene u pisani ili govorni jezik. nisam siguran na što misliš kada kažeš da su stavovi radikalno podijeljeni. sam steiner je kazao da je za proučavanje tih tekstova potreban duševni napor. pod duševni napor se misli na aktivno mišljenje. zato je on zahtjevan i to je namjerno tako. naravno da se može čitati onako kako se danas često čitaju tekstovi, brzo i kao da se dokazuje da je netko uopće pismen, kao razumio sam što piše, dakle, dohvatio sam misao koja stoji iza teksta. to obično nije tako, potrebne su određene duševne sklonosti i zrelost da bi ga se čitalo ispravno. kažem, to je namjerno tako.

evo ti link na jednu stranicu, skrolaj dolje ispod knjiga pa ćeš naići na izbor tekstova upravo o ovome što pitaš, pod naslovom: "o jeziku rudolfa steinera".
http://antropozofija.webs.com/wortfuturis.htm

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: uto maj 26, 2015 9:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
mislim da se jezik steinera može prihvatiti veoma lako ako ga se čita ispravno i da je on veoma pogodan za iznošenje ovakvog sadržaja.
nekad je jezik doživljavan drugačije, barem izgovorena riječ kada se radi o predavanjima.
u staroj grčkoj jedna jedina riječ imala je široko i sveobuhvatno značenje. npr. riječ: stablo. ona je obuhvaćala sile rasta i opadanja, godišnje biljke, maslačak, kao i stabla koja su pristuna stoljećima. riječ je odjekivala u duši sa svime što to obuhvaća. govornik je bio gimnastičar. poslije je došao retoričar koji je još govorio živu riječ iako ne tako sveobuhvatno kao prije. sada više nema ni retoričara, već suhoparni govor.
u steinerovu jeziku postoje još tragovi retorike ako ne i gimnastike. na steinerovim predavanjima naročito u početku dok se još prilagođavao često je dolazilo do dvije pojave. jedna je da bi netko zaspao a druga da bi netko izgubio svijest (bez posljedica). poslije su se bili jednostavno navikli i čovjeka (ili ženu) bi iznijeli iz dvorane. događalo se da je sam govor bio prejak (bolje je reć možda: preživ ) i poneko bi izgubio svijest ili bi jednostavno pobjegao u spavanje.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: uto maj 26, 2015 9:59 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned maj 24, 2015 12:40 pm
Postovi: 4
MontChristo, hvala na odgovoru.
Moram priznati da mi je preporučeni niz eseja autorice Martine Marie Sam otprije poznat i da je on jedan od razloga zašto sam Vam postavio pitanje o Vašem viđenju Steinerovog jezika i stila. Naime, pri početku spomenutih eseja, pod naslovom "Iritacije prema stilu Rudolfa Steinera" autorica citira više poznatih i slavnih umjetnika i znanstvenika, koji kritiziraju Steinerov jezik i stil. Npr Paul Klee kaže: "...Naravno da sam knjigu ['Teozofija'] pročitao samo djelomično, jer mi je zbog otrcanih mjesta uskoro postala bljutava." Herman Hesse: "Dr Steinera sam znao samo površno i više puta sam uzalud pokušavao čitati pojedine knjige. One su mi ostale sasvim otužne, već zbog njihovog groznog beskrvnog jezika." Primjedbe se odnose i na njegov navodni pseudoumjetnički stil itd. Među prigovarateljima je i Rainer Maria Rilke te niz drugih osoba na koje se ne može tek tako odmahnuti rukom.

S druge strane, Martina Maria Sam dokazuje (po mom mišljenju vrlo dobro potkrijepljeno argumentima) kako je Steinerov stil duboko promišljen, originalan i svrsishodan. Štoviše, taj stil je više od pukog stila, on ima dubinske funkcije za ono što se želi reći i postići. Ni sam Steiner ovo ne krije. Na više mjesta je isticao da je forma njegovog izričaja u pisanim djelima važnija i od samog sadržaja (npr u "Filozofiji slobode"). Jezične forme kojima su izražene misli urastaju jedne u druge poput živog tkiva stvarajući svojevrsnu "euritmiju misli", harmonizirajući duševne i duhovne aspekte čitateljevog bića, snažeći njegovu volju i mišljenje. Naravno, razina djelovanja ovisi o čitateljevom angažmanu i intezitetu unutarnjeg proživljavanja pročitanog. Ovo se odnosi na sva pisana djela. Situacija je s predavanjima nešto drugačija, jer Steiner mora uzimati u obzir strukturu i potrebe slušateljstva, vrstu interakcije itd. Također, održavao je i po nekoliko predavanja dnevno, za njih se nikada u klasičnom smislu nije pripremao te ih nije imao vremena ni pregledavati, a pogotovo stilski dorađivati.

Što mislite o ignorantskim stavovima Kleea, Hessea, Rilkea... u odnosu na Steinerov jezik i stil? Zbog čega je, po Vašem mišljenju, prisutna dijametralno suprotna recepcija nečega što se može potkrijepljivati i vrednovati unutar transparentnih kriterija (pa se za istu stvar s jedne strane tvrdi da je "beskrvna", a s druge da "harmonizira" i "oživotvoruje")? Što Vi, čovjek koji je proveo puno vremena sa Steinerovim jezikom i mislima (proživljavajući ih dubinom svoga bića), mislite o njegovom jeziku i stilu i kakve impresije nosite po tom pitanju?

Znam da su ovo izuzetno teška pitanja, neka vjerojatno nisu ni najprimjerenije adresirana, no smatram da je i sami pokušaj odgovora na njih veoma vrijedan.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: sri maj 27, 2015 4:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
Iskreno, ja poteškoća s jezikom nisam imao. prihvatio sam ga kao nešto prirodno. Štoviše mislim da je veoma precizan.

Mislim da najviše poteškoća ima kada se tekstu priđe noseći svoju pozadinu, obično profesionalnu. Sasvim je jasno da netko tko je životno vezan uz filozofsku znanost u doktorovim tekstovima ne nalazi dovoljno egzaktnosti ili možda jezične dosljednosti. Njegove riječi su namijenjene onom tko ih čita ili sluša a nisu izraz (iako jesu u stvarnosti ali ne i po intenciji) unaprijed pripremljenog koncepta. Naravno, postoji razlika između knjiga i predavanja, a i dodatna razlika kod predavanja u zavisnosti kome su namijenjena.

Doktor kao da iz nekog sažetka, komprimirane supstance, direktno raspliće neko tijelo koje se uobličava u riječi u trenutku kada govori ili piše. Zato je u svakom izričaju uključeno njegovo biće. To je zapravo ono što je smisao žive riječi. Živa riječ je ona koja kada upotrijebi, npr. prije spomenutu riječ, biljka, ona je ne ograničava na trenutni kontekst već na cjelokupnu širinu te riječi. Tako nastaje vezivno tkivo između raznih izdanja i tema koje su obrađene i gotovo potpuna nepogrešivost. Bilo je dosta pokušaja da se nađe nedosljednost, po mogućnosti i kontradikcija, ali uvijek bezuspješno jer svaka riječ upotrijebljena u danom kontekstu rečenice ili pasusa uvijek sadrži svoje šire značenje koje seže izvan tog trenutnog konteksta. Riječ biljka može se upotrijebiti u kontekstu sunčeve snage, fizičko tijelo, etersko tijelo, godišnja doba, metabolizam itd. Isti koncepti se mogu upotrijebiti i kod opisa čovjeka. Sad možemo uzeti primjer eterskog tijela, koncept koji je zajednički i konceptu biljke i konceptu čovjeka. Ako se doktorov tekst čita intelektualno tada je ovo samo nabrajanje, eventualno nalaženje zajedničke točke u nekakvom popisu atributa. Međutim ono što se traži kod čitatelja, slušatelja, je da misli o onome što se nameće, a nameće se pitanje kako etersko tijelo biljke i čovjeka mogu biti jednaki. Naravno da ne mogu, etersko tijelo čovjeka je daleko složenije i veoma pokretno, dok je etersko tijelo biljke gotovo nepokretno i sadrži samo „elementarne“ eterske sile, uglavnom rasta i opadanja i slično. Čitajući one eseje nemam dojam da su npr. Rilke ili Hesse tako pristupili materiji.

Ima još jedna stvar. Ako se doktorovim spisima pristupi bez aktivnog misaonog napora, golim intelektom ili još gore, s uplivom predrasuda, tada je ono što se dobije samo apstrakcija ili apstraktni koncept. Čovjek po definiciji takve koncepte (kojih se u toku dana može dosta nakupiti) „drži“ u kratkotrajnoj memoriji, tj. nakon kratkog vremena to biva zaboravljeno. Mislim da se svaki od nas susreo s time, nešto izgleda divno i fantastično kada se upravo pročita ali sutradan, nemam pojma niti koja je bila tema a kamoli o nekim detaljima. Kada se pri čitanju uključi aktivno mišljenje i odgovarajući ritam onda to ostaje daleko trajnije. Ako to još i bude sadržaj mišljenja izvan konteksta doktorovih spisa onda to može postati prava duhovna hrana. Može se recimo pokušati, kada se pročita neki pasus, isti problem pokušati opisati sam, kao izvorni govornik. To je dobra početna točka za introspekciju.

Zbog čega je prisutna dijametralno suprotna recepcija doktorovih spisa? Pa jasno, zbog dijametralno suprotnih receptora. Treba primijetiti da oni (koji se spominju u eseju) koji nisu mogli čitati Steinera, to uopće nisu ni napravili. Knjige su im skupljale prašinu. Ne radi se tu o drugačijem primanju riječi već o tome da je za neke to u startu odbojno. Kakav je duševni ustroj onih koji danas pristupaju steinerovim spisima. Zar velika većina ne prijeđe površno preko toga i ne okrene se nekoj babi Vangi.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: sri maj 27, 2015 9:16 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned maj 24, 2015 12:40 pm
Postovi: 4
MonteChristo, hvala na iscrpnom odgovoru.
Nadovezao bih se na Vaše razmišljanje o neminovnosti apstrakcija i apstraktnih koncepata ukoliko se Steinerovim spisima pristupi s predrasudama, golim intelektom i/ili bez aktivnog misaonog napora. Smatram da se recepcija Steinerovih djela, osim kroz osobine receptora može promatrati i s nešto drugačijih osnova. O tome Steiner vrlo otvoreno govori na jednom od predavanja radnicima Goetheanuma ( sv.4., "Kako se postiže gledanje duhovnog svijeta").
U tom predavanju tvrdi da njegovi suvremenici uopće nisu u stanju misliti, da naprosto ne mogu misliti. Uzrok ovoj naizgled čudnovatoj osobini Steiner vidi u latinskom jeziku. On kaže:
"Latinski je jezik utjecao na cjelokupno naše mišljenje. Svi vi mislite onako kako su ljudi naučili misliti posredstvom latinskog jezika. I navedete li sada kao primjer da Amerikanci nisu tako rano učili latinski...da, ali sadašnji Amerikanci doselili su iz Europe! Sve to ovisi o latinskom jeziku.
Latinski jezik ima sasvim određenu osobitost. On je naime u starom Rimu bio tako razvijen da sam misli. Zanimljivo je kako se obavlja nastava latinskoga na gimnazijama. Podučava se latinski, i tada se uči mišljenje, ispravno mišljenje na latinskim rečenicama. Tako da cijelo mišljenje postaje ovisno o nečemu što uopće ne čini čovjek nego latinski jezik.
Pokušajte shvatiti da je ovo vrlo značajno! Ljudi koji su u naše vrijeme nešto naučili, ne misle sami, u njima, čak i ako nisu primili poduku u latinskome, misli latinski jezik. I zato, ma kako neobično to sad zvučalo, samostalno mišljenje srećemo danas zapravo tek kod ponekog čovjeka koji nije mnogo učio!".
Za svoje suvremenike Steiner kaže da nisu ništa nego automati latinskog jezika koji hodaju naokolo i sami uopće ne misle.

S druge strane, samostalno misliti čovjek može samo pomoću eterskog tijela, a prvi uvjet ulaska u duhovni svijet je naučiti samostalno misliti.

Steiner kaže da su ljudi početkom 20.st. razvojem čovječanstva dovedeni u položaj u kojem etersko tijelo treba početi misliti. No, ljudi to ne žele, oni hoće i dalje misliti fizičkim mozgom što dovodi do toga da se pojmovi čovjeku raspršuju. Rezultati ove podjele su najrazličitiji apsurdi u znanosti i svakodnevnom životu.

Kao udžbenički primjer mišljenja oslobođenog fizičkoga tijela Steiner navodi svoju "Filozofiju slobode" i kaže da je odgojno sredstvo koje ljude od prvih stranica privikava vraćanju vlastitom eterskom tijelu i samostalnom mišljenju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: sri maj 27, 2015 9:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
Da, filozofija slobode je kao domaći rad. Steiner govori u globalu i to ne znači da baš nitko ne misli.

Nije prvi uvjet ulaska u duhovni svijet naučiti samostalno misliti ali je jedini potpuno ispravan. Potpuno ispravan znači isto što i objektivan. Inače su to „privatne“ imaginacije koje nisu objektivne, stvarne i ne vrijede nikom drugom a „vlasnika“ dovode u loš položaj.

S druge strane, pišeš da čovjek može misliti samo pomoću eterskog tijela. Ne znam da to piše igdje. Kada se kaže da je eterski svijet, svijet misli, to ne znači da to tijelo i „obavlja“ mišljenje. Čovjek misli astralnim tijelom (tu sudjeluje i naše „ja“ jer biće bez ja ne može misliti) a same misli su utisnute u etersko tijelo. Naša sjećanja su također u eterskom tijelu ali astralno je ono koje obavlja mišljenje.

Zato u filozofiji slobode ni nema ovakvih stvari, da bi se usredotočili na introspekciju, na sam čin mišljenja kao takav bez obzira na tijela.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet maj 28, 2015 7:49 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned maj 24, 2015 12:40 pm
Postovi: 4
Sve što sam napisao u prethodnoj poruci su riječi Rudolfa Steinera iz predavanja radnicima Goetheanuma, uredno i korektno citirane u knjizi Otta Palmera "Rudolf Steiner o svojoj Filozofiji slobode" u prijevodu Roberta Ribarića (Predavanja radnicima, sv. 4, str. 140 i dalje; Kako se postiže gledanje duhovnog svijeta?).

Što se tiče mišljenja eterskim tijelom citirat ću nekoliko mjesta Ribarićevog prijevoda Palmerove knjige, gdje Palmer citira Steinerove riječi iz navedenih predavanja.

"Mozak naravno pripada fizičkom tijelu, ali etersko je tijelo također unutra u mozgu. A samostalno misliti možemo jedino pomoću eterskog tijela. Posredstvom fizičkog tijela čovjek nije kadar sam misliti, ali njime možemo misliti ukoliko je to kao kod latinskog jezika: da mozak bude korišten poput automata. No tako dugo dok mislimo tek mozgom, nećemo moći pomišljati ono duhovno. Valja početi misliti eterskim tijelom, koje se primjerice kod duševnog bolesnika ne aktivira godinama. Moramo započeti s unutrašnjom djelatnošću." (str. 28.)

"Ukoliko je neko prije trideset godina studirao fiziku i sad pogleda ono što je nastalo u međuvremenu, htjet će si iščupati kose jer će morati priznati: pomoću pojmova koje sam naučio s ovime ne mogu izići na kraj! I baš je tako. A odakle to potječe? Otud što su ljudi zadnjih godina dovedeni razvojem čovječanstva u položaj u kojem etersko tijelo treba početi misliti - a oni to ne žele, oni hoće i nadalje misliti fizičkim mozgom. No u fizičkom tijelu pojmovi se čovjeku raspršuju. A misliti pomoću eterskog tijela, misliti samostalno - to ljudi ne žele." (str. 29.)

"Čovjek koji misli nesamostalno neće tu knjigu uopće moći razumjeti. Već se od početka, od stranice do stranice moramo privikavati vraćanju svome eterskom tijelu da bismo mogli imati misli kakve su dane u knjizi. Valja dakle "Filozofiju slobode" shvatiti kao odgojno sredstvo." (str. 30.)

"Kada se knjiga devedesetih godina pojavila ljudi nisu znali što da s njom počnu. Bijaše to za njih kao da je u Europi netko stao pisati na kineskome. Jezik je knjige naravno njemački, ali na njene misli ljudi jednostavno nisu bili naviknuti. Jer sve latinsko u njoj je odbačeno. Prvi je put ovdje svijesno donijeta odluka: neka tu ne bude misli što su još pod utjecajem latinskoga, već jedino samostalnih misli. Latinac, to je tek fizički mozak. I zato nam se tek valja potruditi da na nekome jeziku izrazimo misli kakve imamo onda kad mislimo eterskim tijelom." (str. 30.)

Na slljedećim je stranicama još dosta sličnih Steinerovih razmišljanja, no mislim da je i navedeno dovoljno za ovu temu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet maj 28, 2015 8:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
da sad ne tragam za originalom i ulazim u točnost prijevoda.
svijet misli je eterski svijet ali etersko tijelo ne može bit nositelj mišljenja kao procesa. da nemamo više članove našeg bića od eterskog člana, mi ne bi bili u stanju misliti ali bi neko drugo biće moglo usaditi misli u naše etersko tijelo.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pet maj 29, 2015 12:50 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Mislim da je reč o mišljenju kada AT i ET rade sinhronizovano. Naravno, pod supervizijom JA.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: uto aug 11, 2015 9:12 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
sljedeće nagradno pitanje je: zašto je doktor na kraju postao član antropozofskog društva.

p.s.
da mi je samo znat odakle potječe fraza da je tako svoju sudbinu vezao uz društvo.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 350 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz