Sada je: čet mar 28, 2024 5:51 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Okultni pokret u 19 stoljeću ( GA 254 )
PostPostano: pet jun 02, 2017 2:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
MonteChristo je napisao/la:
PREDAVANJE XIII
Dornach, 7 studenog 1915.
Mnoge tajne leže iza procesa evolucije svijeta, i mnoge od tih tajni su potresne. — Jedno davno postojao je Homer. Čitajte pažljivo ono što sam rekao na raznim predavanjima a također i u maloj knjizi “Duhovno vođenje čovjeka i čovječanstva”, i zateći ćete se da se pitate: Kako je Homer postao ono što je bio? — Zato jer je bio vođen od još višeg Duha. Homer je dobro znao da je to bilo tako. Stoga njegove pjesme ne počinju riječima “Ja pjevam”, već s riječima “Pjevaj, o muzo”. To treba uzeti sa svom ozbiljnošću. Homer je znao da ga je nadahnjivao viši Duh. Tek u sadašnjem dobu na to se gleda kao na frazu, baš kao što je slučaj s Goetheovim stihovima:

“Sunce, s mnogim sestrinskim sferama,
Još pjeva suparnički psalam divljenja,
I još se njegova predodređena karijera
Ostvaruje, uz grmljavinu groma ...”

Utoliko što se Homer ponovno inkarnira, inkarnirat će se “čovjek”, ne, ipak, Duh koji ga je vodio u onim danima. Ali bića od kojih je Homer bio inspiriran susresti će se u eterskom svijetu — ili opet, Duh koji je nadahnuo Sokrata ili Platona, utoliko što su bili nadahnuti. — Moramo početi shvaćati duhovni svijet, svijet duhovne znanosti. Vizija će zatim doći sama po sebi. Međutim ako ne počnemo s razumijevanjem duhovne znanosti, krećemo se prema vremenu koje donosi strašnu osvetničku pravdu za čovječanstvo.

Materijalistička koncepcija svijeta može ne biti istinita, ali uz sve to ona sadrži unutarnju istinu. O toj unutarnjoj istini može se reći: Ono što materijalistička koncepcija svijeta opisuje u vezi čovjeka postalo bi aktualna činjenica ako bi ta koncepcija svijeta bila pobjednik dana. I leži na ljudima da uz pomoć različite koncepcije svijeta, spriječe taj materijalizam da bude pobjednik. Stvari nisu toliko jednostavne da omogućuju da se kaže da je materijalistička koncepcija svijeta pogrešna; stvar je u tome da je u rukama ljudi da ostvare pobjedu preko djela, ne preko nemoćnih riječi odbijanja. Što više ljudi ima koji otvore oči za duhovni svijet, više će biti onih koji shvaćaju da ispunjenje materijalizma može biti frustrirajuće i veća će biti mogućnost da se to osujeti.

Čovjek koji je možda pjesnik ili umjetnik danas još ima nagovještaje koji čine da kaže: Moju inspiraciju osjećam unutar sebe! Takvi doživljaji će se nastaviti još neko vrijeme. Ali to raspoloženje će nestati, potpuno nestati! Jer ljudi će imati doživljaj koji čini da kažu: Pojavilo mi se etersko biće, govoreći mi ovo ili ono. Ja sam instrument preko kojeg duhovno biće radi u ovom dobu! —

Duhovni svijet je prisutan u svoj istini; međutim ljudi se od njega mogu otuđiti. Materijalistička koncepcija svijeta mogla bi se nazvati: konspiracija protiv Duha. Ova materijalistička koncepcija svijeta nije samo zabluda, to je konspiracija protiv Duha.

Unatoč ovim veoma okvirnim naznakama, nadam se da će vaše duše dohvatiti ove misli i raditi na njima. Bitno je da oni koji imaju duhovno znanstveni pogled na svijet znaju nešto o impulsima koji su operativni u životu čovječanstva. Mnogi ljudi će doći i reći; To nije tako, to nije tako; to nije kršćanski, to nije kršćanski — i tako dalje. Ako ti ljudi dođu, tada, ako smo kroz duhovnu znanost dostojno shvatili koji impulsi pokreću svijet, u našem meditativnom životu trebali bi moći zasvjetlucati vječni principi. Neka nas ljudi nazivaju fantastičnim sanjarima, ili kako god — mi znamo kako čovječanstvo i svijet evoluira. I Onaj koji je iz razloga te evolucije ispunio Misterij na Golgoti, On vidi, također, što je rođeno u našim dušama kao izraz evolucije svijeta. “Krist nas gleda” — to će nas podržati.
:thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultni pokret u 19 stoljeću ( GA 254 )
PostPostano: pet jun 02, 2017 3:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub maj 06, 2017 8:59 pm
Postovi: 96
atekut je napisao/la:
A kad bude plime,
bit će i rime?


Pa da pokušam,

Svete, Svete što te glava Ljudska Svetim čini,
Ide čovek Svetom luta, sebe prosvetljuje a Svet osvetljuje.
Sveti čovek čoveka traži, sebe prosvetljuje a drugoga osvetljuje.
Svete, Svete ti si svedok Svetih ljudi što su Svetlost u tebe unosili i tebe Svetlošću svojom otkrivali.
Svete, Svete dome Svetih!

Jer šta to sija oko glave Svetoga?

Što on sija a drugi ne sija?
Jer,
Sveti su išli medju one od kojih su drugi bežali, ruke im pružali.
Šireći svoje ruke ka drugima kao prema sebi samima oni sinapse svoje umnozise i veštine njihove i talenti se umnozise.
I oni otkrise Logosa Istine iza ljudske gluposti sakrivenoga.
I otkrise Logosa koji u srce čovekovo gleda i preko njega sa čovekom razgovara.
I otkrise da se Logos otkriva onima koji ljube druge kao sebe same, onima što traže Logosa u drugima.
A zar može biti drugačije?
Logos je Ljubav i Ljubavlju se otkriva.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz