Sada je: sub maj 04, 2024 9:09 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Misticizam u osvit modernog duhovnog života (SD7)
PostPostano: čet apr 25, 2024 7:15 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1365
Lokacija: Split
Misticizam u osvit modernog duhovnog života (SD7)

Predgovor novom izdanju 1923. godine
Predgovor I izdanju
Uvod
Majstor Eckhart
Božje prijateljstvo
Kardinal Nikola Kuzanski
Agrippa von Nettesheim i Theophrastus Paracelsus
Valentin Weigel i Jakob Böhme
Giordano Bruno i Angelus Silesius
Zaključak

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Misticizam u osvit modernog duhovnog života (SD7)
PostPostano: čet apr 25, 2024 7:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1365
Lokacija: Split
Predgovor novom izdanju 1923. godine

Ovim sam tekstom, prije više od dvadeset godina, želio odgovoriti na pitanje: zašto se u razdoblju od trinaestog do sedamnaestog stoljeća sudaraju određeni oblik mistike i počeci suvremenog znanstvenog mišljenja?

Nisam htio pisati 'povijest' misticizma toga vremena, nego samo odgovoriti na ovo pitanje. Po mom mišljenju, publikacije koje se na tu temu objavljuju već dvadeset godina ne daju razloga za promjenu ovog odgovora. Pisanje se stoga ponovno može pojaviti nepromijenjeno.

Mistici o kojima ovdje govorimo posljednji su izdanci stila istraživanja i mišljenja koji je u svojim pojedinostima stran suvremenoj svijesti. Samo raspoloženje duše koje je živjelo u ovoj vrsti istraživanja, prisutno je u nekim intimnim prirodama sadašnjice. Način gledanja na stvari u prirodi, s kojim je ovo raspoloženje duše bilo povezano, prije ovdje opisanog doba, gotovo je nestao. Sadašnja prirodna istraživanja zauzela su njegovo mjesto.

Niz ličnosti koje su ovdje okarakterizirane, nije bio u stanju prenijeti raniji tip istraživanja u budućnost. On više ne odgovara spoznajnim moćima koje su se razvile u europskom čovječanstvu od trinaestog i četrnaestog stoljeća nadalje. Ono što su Paracelsus ili Jakob Böhme još uvijek sačuvali od ove vrste istraživanja može se promatrati samo kao reminiscencija prošlosti. U biti, to raspoloženje duše ostaje kod onih ljudi koji promišljaju. I za to traže poticaj u sklonostima same duše, dok je prije svijetlilo u duši dok je promatrala prirodu. Neki ljudi koji su danas skloni misticizmu, neće mistična iskustva htjeti rasplamsati na temelju onoga što govore aktualna prirodna istraživanja, već na temelju onoga što sadrže spisi vremena opisanog ovdje. Ali to ih čini strancima za ono što najviše zaokuplja sadašnjost.

Moglo bi se sada činiti kao da sadašnje poznavanje prirode, gledano u njezinoj istini, ne naznačuje put koji bi mogao tako ugoditi dušu da u mističnoj viziji pronađe svijetlo duha. Zašto mistično nastrojene duše nalaze zadovoljstvo u Majstoru Eckhartu, Jacobu Böhme itd.; ali ne u knjizi prirode, onoliko koliko je ona danas otvorena pred čovjekom kroz znanje?

Međutim, oblik u kojem se danas uglavnom govori o ovoj knjizi ne može dovesti do mističnog raspoloženja duše.

Ali ovaj tekst želi ukazati da se ne mora tako govoriti. Tu se također pokušava govoriti o onim duhovima koji su, iz raspoloženja starog misticizma, razvili način razmišljanja koji također može apsorbirati novije uvide. To je slučaj s Nikolom Kuzanskim.

Takve osobnosti pokazuju da su današnja prirodna istraživanja sposobna i za mistično produbljivanje. Zato što bi jedan Nikola Kuzanski mogao uvesti svoja razmišljanja u ta istraživanja. U njegovo se vrijeme moglo odbaciti stari način razmišljanja, zadržati mistični ugođaj, i prihvatiti suvremena prirodna istraživanja, da su ona postojala.

Ali što god ljudska duša smatra spojivim s nekom vrstom istraživanja, ako je dovoljno jaka da to učini, mora moći nešto izvući iz toga.

Htio sam opisati bit srednjovjekovnog misticizma kako bih ukazao na to kako se razvija kao samostalni misticizam, odvojen od svog matičnog tla, starog načina razmišljanja, ali se ne može održati jer mu sada nedostaje duhovnih impulsa koje je imao u drevno doba kroz istraživanje.

To navodi na pomisao da se moraju tražiti elementi modernog istraživanja koji vode misticizmu. Iz toga se zatim mogu ponovno steći duhovni impulsi, koji se ne zaustavljaju na mračnom, mističnom, s osjećajima povezanom unutarnjem životu, nego se od mističnog polazišta uzdižu do spoznaje duha. Srednjovjekovni misticizam je atrofirao jer je izgubio temelj istraživanja, koji silama duše daje smjer duha. Ova mala knjiga ima za cilj da se iz ispravno shvaćenih novijih istraživanja, dobije poticaj od onih sila koje su usmjerene prema duhovnom svijetu.

Goetheanum u Dornachu kod Basela
jesen 1923. Rudolf Steiner

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Misticizam u osvit modernog duhovnog života (SD7)
PostPostano: čet apr 25, 2024 7:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1365
Lokacija: Split
Predgovor I izdanju

Ono što predstavljam u ovom radu prethodno je činilo sadržaj predavanja koje sam održao prošle zime u teozofskoj knjižnici u Berlinu. Grofica i grof Brockdorff zamolili su me da govorim o misticizmu publici za koju su te stvari važno životno pitanje. - Prije deset godina ne bih se usudio ispuniti takvu želju. Nije kao da svijet ideja koji danas izražavam nije već tada živio u meni. Taj svijet ideja već je potpuno sadržan u mojoj 'Filozofiji slobode'. Ali da bih izrazio ovaj svijet ideja kao što to činim danas i da bi ih učinio osnovom za razmatranje, kao što je učinjeno u ovom radu, potrebno je nešto sasvim drugo od čvrstog uvjerenja u njegovu intelektualnu istinitost. To uključuje intimnu interakciju s ovim svijetom ideja koju mogu donijeti samo mnoge godine života. Tek sada, nakon što sam imao tu interakciju, usuđujem se govoriti onako kako će to biti u ovom tekstu.

Svatko tko ne odgovori nepristrano na moj svijet ideja otkrivat će proturječje za proturječjem. Nedavno sam knjigu o svjetonazorima devetnaestog stoljeća (Berlin 1900.) posvetio velikom prirodoslovcu Ernstu Haeckelu i završio je opravdavanjem njegova svijeta ideja. U sljedećim izlaganjima govorim s punom odanošću i odobravanjem o misticima od Majstora Eckharta do Angelusa Silesiusa. Ostale 'kontradikcije' koje mi govori ovaj ili onaj, ne želim ni spominjati. - Ne čudi me što me s jedne strane osuđuju kao 'mistika', a s druge kao 'materijalista'. - Ako ustanovim da je isusovac pater Müller riješio težak kemijski problem i stoga se u tome s njim svim srcem slažem, onda me ne mogu osuditi kao pristašu jezuitizma, a da ih oni pametni ne smatraju budalom.

Svatko tko slijedi svoj put, poput mene, mora trpjeti mnoge nesporazume. Ali u osnovi to se lako podnosi. Takvi nesporazumi obično su mu jasni kada shvati mentalitet svojih sudaca. Osvrćem se bez humora na neke od 'kritičkih' prosudbi koje sam doživio tijekom svoje spisateljske karijere. U početku su stvari funkcionirale. Pisao sam o Goetheu i u vezi s njim. Ono što sam rekao nekima je zvučalo na takav način da su to mogli uklopiti u svoje mentalne obrasce. To je učinjeno riječima: "Djelo poput uvoda Rudolfa Steinera u Goetheove znanstvene spise može se opisati kao nešto najbolje što je ikada napisano o tom pitanju". Kad sam kasnije objavio samostalan tekst, već sam bio puno gluplji. Zato što je sada dobronamjerni kritičar dao savjet: "Prije nego što nastavi s reformama i plasira svoju 'Filozofiju slobode' u svijet, hitno mu se savjetuje da se prvo probije do razumijevanja ta dva filozofa (Humea i Kanta)." Na žalost, kritičar zna samo ono što može pročitati kod Kanta i Humea; dakle, on mi u biti samo savjetuje da u tim misliocima ne vidim ništa nego ono što on vidi: kad to postignem, bit će sretan sa mnom. - Kad se pojavila moja 'Filozofija slobode' trebao sam biti ocijenjen kao neuki početnik. Tu mi je prosudbu dao gospodin kojeg nitko ne tjera da piše knjige osim činjenice da postoje ogromni tomovi drugih, koje on nije razumio. Duboko me poučava da bih primijetio svoje pogreške da sam 'napravio dublje psihološke, logičke i epistemološke studije'; i odmah nabraja knjige koje bih trebao pročitati da postanem pametan kao on: 'Mill, Sigwart, Wundt, Riehl, Paulsen, B. Erdmann'. - Posebno me razveselio savjet čovjeka koji je toliko impresioniran time kako 'shvaća' Kanta da ne može ni zamisliti da je netko čitao Kanta, a da sudi drugačije nego on. Odmah mi daje relevantna poglavlja u Kantovim spisima, iz kojih mogu izvući razumijevanje Kanta koje je jednako duboko kao i njegovo.

Ovdje sam iznio nekoliko tipičnih prosudbi koje se tiču mog svijeta ideja. Iako su same po sebi beznačajne, čini mi se da su prikladne kao simptomi koji ukazuju na činjenice koje danas stoje kao ozbiljne prepreke na putu svakome tko kao pisac radi na pitanjima više spoznaje. Ja moram ići svojim putem, bez obzira na to hoće li mi netko dati dobar savjet da čitam Kanta; ili će me netko osuditi jer se slažem s Haeckelom. I tako sam pisao o misticizmu, ne mareći za prosudbu vjerujućeg materijalista. Htio bih samo - da se tiskarska tinta ne troši nepotrebno - obavijestiti one koji bi mi sada mogli savjetovati da pročitam Haeckelovu 'Zagonetku svijeta', da sam o ovoj knjizi u posljednjih nekoliko mjeseci održao tridesetak predavanja.

Nadam se da sam svojim pisanjem pokazao da se može biti vjeran znanstvenom svjetonazoru, a opet tražiti put duše kojim ispravno shvaćena mistika vodi. Idem još dalje i kažem: samo oni koji prepoznaju duh u smislu istinskog misticizma, mogu steći potpuno razumijevanje činjenica u prirodi. Ne treba brkati pravi misticizam, s 'misticizmom' zbunjenih glava. Na stranici 141 i dalje, u mojoj 'Filozofiji slobode' sam pokazao kako misticizam može biti pogrešan.

Berlin, rujan 1901.
Rudolf Steiner

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Misticizam u osvit modernog duhovnog života (SD7)
PostPostano: sub apr 27, 2024 10:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1365
Lokacija: Split
Uvod

Postoje čarobne formule koje djeluju na uvijek nove načine kroz stoljeća duhovne povijesti. U Grčkoj se takva formula smatrala presudom Apolona. To je: "Upoznaj samog sebe". Čini se kao da takve rečenice sadrže beskonačan život. S njima se susrećete kada hodate najrazličitijim stazama duhovnog života. Što dalje napredujete, što više napredujete u spoznaju stvari, to se značenje ovih formula dublje pojavljuje. U nekim trenucima naše misli i razmišljanja zasjaju poput munje, obasjavajući cijeli naš unutarnji život. U takvim trenucima u nama se javlja nešto poput osjećaja da čujemo otkucaje srca ljudskog razvoja. Koliko se samo osjećamo bliskim ličnostima iz prošlosti, kada nam jedna njihova izreka daje osjećaj da nam otkrivaju da su imali takve trenutke! Tada se osjećate kao da ste dovedeni u intiman odnos s tim osobnostima. Naučite npr. intimno poznavati Hegela kada naiđete na riječi u trećem tomu njegovih 'Predavanja o povijesti filozofije': "Takve stvari, kažu oni, apstrakcije koje gledamo kad pustimo filozofe da se svađaju i prepiru u našem kabinetu i čine to ovako ili onako, to su apstrakcije sazdane od riječi. - Ne! Ne! To su djela svjetskog duha, a time i sudbine. Filozofi su bliži Gospodinu od onih koji se hrane mrvicama duha; čitaju ili pišu naredbe kabineta u izvorniku: moraju ih zapisati. Filozofi su mistici koji su sudjelovali u tom činu u najskrovitijem svetištu". Kad je Hegel ovo govorio, doživio je jedan od gore opisanih trenutaka. Rečenice je izgovorio kada je u svojim razmišljanjima došao do kraja grčke filozofije. I kroz njih je pokazao da mu je odjednom sinulo značenje neoplatonske mudrosti o kojoj govori u svom odlomku. U trenutku ovog prosvjetljenja postao je intiman s duhovima kao što su Plotin i Proklo. A mi postajemo intimni s njim čitajući njegove riječi.

A s usamljenim, kontemplativnim pastorom u Zschopau, M. Valentinus Wigeliusom (Valentin Weigel), postajemo intimni kada čitamo uvodne riječi njegove knjige 'Upoznaj sebe', napisane 1587. godine. "Kod starih mudraca čitamo ovu korisnu izreku 'Upoznaj samog sebe', koja, iako je već pravilno upotrijebljena u svjetovnim običajima, znači: dobro pogledaj sebe, što si, traži u svojim grudima, sudi sebi i pusti druge da budu besprijekorni, premda je, kažem, već primijenjena na ljudski život kao stvar običaja, ipak dobro i ispravno primijenimo ovu izreku, 'Upoznaj samoga sebe', na prirodno i nadosjetilno znanje cijelog ljudskog bića, dakle da čovjek ne gleda samo sebe i pritom se prisjeća kako se moralno treba ponašati pred ljudima, nego da prepozna i svoju narav, iznutra i izvana, u duhu i u prirodi; odakle dolazi, od čega je napravljen, za što je dizajniran". Valentin Weigel je iz vlastite perspektive došao do spoznaja koje je sažeo u presudi Apolla. Niz dubokih duhova, koji počinje s Majstorom Eckhartom (1250.-1327.) i završava sa Angelusom Silesius (1624-1677), a kojemu pripada i Valentin Weigel, može imati sličan put spoznaje i sličan odnos s 'Upoznaj samog sebe'.

Ono što je zajedničko ovim duhovima je snažan osjećaj da u čovjekovoj samospoznaji izlazi Sunce koje obasjava nešto sasvim drugo od slučajne osobnosti promatrača. Ono čega je Spinoza postao svjestan u eterskim visinama čiste misli, da 'ljudska duša ima dovoljno znanja o vječnoj i beskonačnoj biti Boga', živjelo je u njima kao neposredna senzacija; a samospoznaja im je bila put do ovog vječnog i beskonačnog bića. Bilo im je jasno da samospoznaja u svom pravom obliku obogaćuje ljude novim smislom koji im otvara svijet koji je povezan s onim što se može postići bez tog smisla, kao što je svijet tjelesno videće osobe povezan s onim slijepe osobe. Neće se lako dobiti bolji prikaz ovog novog značenja od onog koji je dao J. G. Fichte u svojim predavanjima u Berlinu 1813. godine. "Zamislite svijet ljudi koji su rođeni slijepi, koji stoga samo osjetilom dodira znaju stvari i njihove odnose koji postoje. Idite među njih i razgovarajte s njima o bojama i drugim uvjetima koji su dostupni samo za gledanje posredstvom svijetla. Ili im ne govorite ništa, i to je sretnije; jer tako ćete ubrzo uočiti pogrešku, i ako im ne možete otvoriti oči, prestat ćete govoriti uzalud. - Ili iz nekog razloga žele imati razumijevanja za vašu poduku: tako je mogu razumjeti samo dodirujući: željeti će osjetiti svjetlost i boje i druge uvjete vidljivosti, vjerovati da osjećaju, a unutar toga će izmišljati i lagati o nečemu što nazivaju bojom. Onda će krivo shvatiti, iskriviti stvari, krivo tumačiti". Slično se može reći i za ono čemu su dotični duhovi težili. Vidjeli su novo značenje otvoreno u samospoznaji. A taj smisao, prema njihovoj percepciji, pruža poglede koji nisu dostupni onima koji u samospoznaji ne vide ono što je razlikuje od svih drugih vrsta znanja. Svatko kome ovo osjetilo nije otvoreno vjeruje da samospoznaja dolazi na sličan način kao znanje kroz vanjska osjetila, ili putem bilo kojeg sredstva koje djeluje izvana. On kaže: "Znanje je znanje". Jednom je predmet nešto što se nalazi vani u vanjskom svijetu, a drugi put je taj predmet vlastita duša. On čuje samo riječi, u najboljem slučaju apstraktne misli, u onome u čemu, oni koji gledaju dublje, vide temelj njihova unutarnjeg života; naime, dok u svim drugim vrstama znanja imamo predmet izvan sebe, u samospoznaji stojimo unutar tog objekta, svaki drugi objekt koji nam se približava vidimo kao gotov, potpun, ali u sebi kao aktivne, kreativne osobe, tkamo ono što opažamo u sebi. Ovo se može činiti kao puke riječi, možda kao trivijalnost; ali ako se ispravno shvati, može se pojaviti i kao više svijetlo koje obasjava svako drugo znanje na nov način. Svatko tko to vidi na prvi način, nalazi se u situaciji poput slijepca kojemu kažu: tu je sjajni predmet. Čije riječi, za njega sjaja nema. Čovjek u sebi može ujediniti zbroj znanja jednog vremena; ako netko ne osjeća opseg samospoznaje, onda je svako znanje u višem smislu slijepo.

Svijet, koji je neovisan o nama, živi za nas komunicirajući s našim duhom. Ono što nam se priopćava mora biti izraženo jezikom koji nam je svojstven. Knjiga čiji je sadržaj predstavljen na nama stranom jeziku bila bi nam besmislena. Isto tako, svijet bi za nas bio besmislen da nam se ne obraća našim jezikom. Čujemo isti jezik koji nam dolazi od stvari, u nama samima. Ali onda smo mi ti koji govorimo. Radi se samo o tome da pravilno slušamo transformaciju koja se događa, kada svoju percepciju zatvorimo prema vanjskim stvarima, i slušamo samo ono što dolazi iz nas samih. To uključuje novi smisao. Ako to nije probuđeno, vjerujemo da u komunikaciji o sebi čujemo samo informacije o nečemu što nam je vanjsko; mislimo da negdje postoji nešto skriveno što nam govori na isti način na koji govore vanjske stvari. Ako imamo novo osjetilo, onda znamo da se njegove percepcije bitno razlikuju od onih koje se odnose na vanjske stvari. Tada znamo da ovo osjetilo ne ostavlja izvan sebe ono što opaža, kao što oko ostavlja izvan sebe predmet koji vidi; već da je u stanju objekt potpuno apsorbirati u sebe. Ako nešto vidim, stvar ostaje izvan mene; ako opažam sebe, uvlačim se u svoju percepciju. Svatko tko traži nešto o sebi osim onoga što percipira, pokazuje da stvarni sadržaj ne dolazi do izražaja u njegovoj percepciji. Johannes Tauler (1302 - 1361) ovu je istinu izrazio prikladnim riječima: da sam ja kralj, a da to ne znam, onda ne bih bio kralj. Ako sebe ne osvijetlim u svojoj samopercepciji, onda ne postojim za sebe. Ako zasvijetlim, tada u svojoj percepciji imam i sebe u svom vlastitom biću. Nema ostatka mene osim moje percepcije. J. G. Fichte energično ističe razliku između samopercepcije i svake druge vrste percepcije sljedećim riječima: "Većini ljudi bilo bi lakše misliti o sebi kao o komadu lave na Mjesecu nego kao o 'Ja'. Tko se oko toga još ne slaže sam sa sobom, ne razumije nikakvu temeljitu filozofiju i ne treba mu nikakva. Priroda, čiji je on stroj, vodit će ga u svim poslovima koje mora obaviti bez ikakvog njegovog učešća. Filozofiranje zahtijeva neovisnost: a to možete dati samo sebi. - Ne bismo trebali željeti vidjeti bez očiju; ali isto tako ne bismo trebali tvrditi da je oko ono koje vidi."

Percepcija samog sebe je stoga ujedno i buđenje samog sebe. U našoj spoznaji povezujemo bit stvari sa svojom vlastitom biti. Poruke koje nam stvari daju u našem jeziku postaju dijelovi nas samih. Stvar s kojom se suočavam više nije odvojena od mene nakon što sam je prepoznao. Ono što od nje mogu apsorbirati integrira se u moje vlastito biće. Ako sada probudim sebe, ako opažam sadržaj svog unutarnjeg bića, tada također probudim za višu egzistenciju ono što sam izvana integrirao u svoje biće. Svjetlo bljesne u meni i obasjava me, a sa mnom i sve što prepoznajem na svijetu. Što god znam, ostalo bi slijepo znanje da to svijetlo ne obasja. Mogao bih prodrijeti u cijeli svijet znajući: ne bi bilo ono što mora postati u meni, da se u meni ne probudi znanje za višu egzistenciju.

Ono što donosim stvarima kroz ovo buđenje nije nova ideja, nije obogaćivanje mog znanja; to je uzdizanje znanja, spoznaje, na višu razinu gdje sve stvari dobivaju novi sjaj. Sve dok znanje ne podignem na ovu razinu, svo znanje u višem smislu za mene ostaje bezvrijedno. Stvari su tu i bez mene. One imaju svoju bit u sebi. Kakav bi značaj trebalo imati da ja spajam duhovnu bit s biti koje one imaju vani bez mene, koja je ponavljanje stvari u meni? Da je to puko ponavljanje stvari, bilo bi besmisleno to provoditi. - Ali to je stvar ponavljanja samo dok ne koristim sebe da probudim duhovni sadržaj stvari koje sam upio u višoj egzistenciji. Ako se to dogodi, onda nisam ponovio bit stvari u sebi, nego sam je ponovno rodio na višoj razini. S buđenjem mog jastva događa se ponovno duhovno rođenje stvari svijeta. Ono što stvari pokazuju u ovom ponovnom rođenju nije ranije bilo njihovo. Stablo je vani. Hvatam to u mom duhu, bacam svoje unutarnje svijetlo na ono što sam shvatio. Drvo u meni postaje više nego što je izvana. Ono što iz njega ulazi kroz vrata osjetila apsorbira se u duhovni sadržaj. Idealan pandan stablu je u meni. To govori beskonačan broj stvari o stablu, koje mi stablo vani ne može reći. Tek u mojoj nutrini stablo otkriva što jest. Stablo više nije izolirano biće kakvo je bilo vani u kozmosu. Postaje član cijelog duhovnog svijeta koji živi u meni. Povezuje svoj sadržaj s drugim idejama koje su u meni. Ono postaje član cjelokupnog svijeta ideja koji obuhvaća biljno carstvo; nadalje se integrira u niz stupnjeva svih živih bića. - Drugi primjer: bacim kamen u vodoravnom smjeru od mene. Kreće se krivudavo i nakon nekog vremena pada na tlo. Vidim ga uzastopno na različitim mjestima. Iz mog promatranja dobivam sljedeće: kamen je dok se kreće pod različitim utjecajima. Da je samo pod utjecajem guranja koje sam mu dao, letio bi zauvijek po ravnoj liniji bez promjene brzine. Ali sada Zemlja ima utjecaj na njega. Ona ga privlači k sebi. Da sam ga jednostavno pustio bez guranja, pao bi okomito na tlo. Njegova brzina stalno bi se povećavala. Interakcija ova dva utjecaja stvara ono što stvarno vidim. - Pretpostavimo da nisam mislima mogao razdvojiti ta dva utjecaja i iz njihove zakonite veze ponovno mislima sastaviti ono što vidim: stvari bi ostale na onome kako se vidi. Bio bi to duhovno slijep pogled; percepcija uzastopnih položaja koje kamen zauzima. Zapravo, to ne staje na tome. Cijeli proces se odvija dva puta. Jednom vani; i tamo ga moje oko vidi; tada moj duh dopušta da se cijeli proces ponovno pokrene, na duhovni način. Moje unutarnje osjetilo mora biti usmjereno na duhovni proces koji moje oko ne može vidjeti; tada će mi postati očito da ja iz moje vlastite snage budim proces kao duhovni. - Opet se može navesti izjava J. G. Fichtea koja jasno ilustrira ovu činjenicu. "Novo osjetilo je dakle osjetilo duha; ono za kojeg postoji samo duh i apsolutno ništa drugo, i za koje ono drugo, dano biće, također poprima oblik duha i pretvara se u njega, za koga je jastvo u vlastitom obliku zapravo nestalo....

Ovim osjetilom se gleda otkako postoje ljudska bića, i sve veliko i izvrsno što je na svijetu, i što jedino čini da čovječanstvo postoji, dolazi od vizija ovog osjetila. Ali nije bio slučaj da se ovaj smisao mora vidjeti u svojim razlikama i suprotnostima s drugim, uobičajenim smislom. Dojmovi dvaju osjetila su se spojili, život se raspao na ove dvije polovice, bez ikakve sjedinjujuće veze". Ujedinjujuća veza stvorena je činjenicom da unutarnje osjetilo zahvaća u svojoj duhovnosti ono duhovno što budi u svom općenju s vanjskim svijetom. Kao rezultat toga, ono što iz stvari apsorbiramo u svoj duh prestaje izgledati kao besmisleno ponavljanje. Čini se kao nešto novo u usporedbi s onim što može postojati samo iz vanjske percepcije. Jednostavan čin bacanja kamena i moja percepcija toga, pojavljuju se u višem svijetlu, kada shvatim koju svrhu moje unutarnje osjetilo ima u cijeloj stvari. Da bih u mislima spojio dva utjecaja i njihove učinke, potreban je zbroj duhovnog sadržaja, koji sam već morao steći kad opažam leteći kamen. Stoga primjenjujem duhovni sadržaj koji je već bio pohranjen u meni, na nešto što susrećem u vanjskom svijetu. I taj se proces vanjskog svijeta integrira u već postojeći duhovni sadržaj. U svojoj jedinstvenosti pokazuje se kao izraz ovog sadržaja. Razumijevanjem svog unutarnjeg osjetila, razumijem kakav je odnos sadržaja ovog osjetila prema stvarima vanjskog svijeta. Fichte bi mogao reći da se bez razumijevanja ovog osjetila svijet raspada na dvije polovice: na stvari izvan mene i na slike tih stvari u meni. Dvije polovice su ujedinjene kada unutarnje osjetilo shvati samo sebe i stoga mu je jasno kakvu vrstu svijetla daje stvarima u procesu spoznaje. I Fichte je također smio reći da samo duh vidi to unutarnje osjetilo. Jer on vidi kako duh razjašnjava svijet osjetila integrirajući ga u svijet duhovnog. Unutarnje osjetilo omogućuje vanjskoj osjetilnog egzistenciji da se javi na višoj razini kao duhovni entitet. Vanjska stvar je potpuno poznata kada ne postoji ni jedan njen dio koji nije doživio duhovno ponovno rođenje na ovaj način. Svaka vanjska stvar tako uključuje duhovni sadržaj, koji, kada se shvati unutarnjim osjetilom, dijeli sudbinu samospoznaje. Duhovni sadržaj koji pripada stvari, u potpunosti ulazi u svijet ideja osvjetljenjem iznutra, baš kao i mi sami. - Ove izjave ne sadrže ništa što je sposobno ili treba logički dokaz. One nisu ništa drugo nego rezultat unutarnjih iskustava. Svatko tko negira njihov sadržaj samo pokazuje da mu nedostaje to unutarnje iskustvo. Ne možete raspravljati o tome; kao što se sa slijepcima ne raspravlja oko boje. - Ali ne može se tvrditi da je to unutarnje iskustvo moguće samo zahvaljujući daru kojeg posjeduje nekolicina odabranih. To je opća ljudska karakteristika. Svatko tko se od nje ne zatvara, može pristupiti stazi do nje. Međutim, ovo zatvaranje je dovoljno često. A kada čujete prigovore u tom smislu, uvijek imate osjećaj: ne radi se o onima koji ne mogu postići unutarnje iskustvo, već o onima koji mu blokiraju pristup mrežom svakakvih logičkih niti. To je gotovo kao da netko gledajući kroz teleskop vidi novi planet, ali negira njegovo postojanje jer su mu izračuni pokazali da na tom mjestu ne bi trebao postojati planet.

Međutim, većina ljudi ima jasan osjećaj da ono što se prepoznaje vanjskim osjetilima i secirajućim razumijevanjem, još ne može sadržavati sve što leži u suštini stvari. Oni tada vjeruju da ostalo mora biti u vanjskom svijetu, baš kao i same stvari vanjske percepcije. Oni misle da to mora biti nešto što ostaje nepoznato za spoznaju. Ono što bi trebali dobiti ponovnim percipiranjem onoga što su percipirali i shvatili svojim razumom, svojim unutarnjim osjetilom prenose u vanjski svijet kao nešto nedostupno i nepoznato. Zatim govore o granicama znanja koje nas sprječavaju da dosegnemo 'stvar po sebi'. Govore o nepoznatoj 'suštini' stvari. Oni ne žele priznati da ta 'bit' stvari svijetli kada unutarnje osjetilo dopusti da njegovo svijetlo padne na stvari. Posebno rječit primjer pogreške koja se ovdje krije bio je glasoviti 'Ignorabimus'- govor prirodoslovca Du Bois-Reymonda 1876. godine. Svugdje bismo trebali ići toliko daleko da vidimo manifestacije 'materije' u prirodnim procesima. Ne bismo trebalo ništa znati o tome što je sama 'materija'. Du Bois-Reymond tvrdi na nikada nećemo moći doći do točke gdje materija 'zasićuje' kozmos. Međutim, razlog zašto ne možemo prodrijeti tamo je taj što se tamo nema što tražiti. Svatko tko govori kao Du Bois-Reymond ima osjećaj da znanje o prirodi daje rezultate koji ukazuju na nešto drugo što ona sama ne može dati. Ali ne želi stupiti na put koji vodi ovom drugom, na put unutarnjeg iskustva. Zato je u nedoumici kada se suoči s pitanjem 'materije', poput mračne zagonetke. Tko god stupi na put unutarnjeg iskustva, u njemu se stvari ponovno rode; i tada svijetli ono što vanjskom iskustvu ostaje nepoznato.

Na taj način unutarnje ljudsko biće ne razjašnjava samo sebe, već također razjašnjava vanjske stvari. Od ove točke otvara se beskrajna perspektiva za ljudsko znanje. Unutra svijetli svjetlo koje svoju svjetlost ne ograničava samo na tu unutrašnjost. To je Sunce koje obasjava svu stvarnost u isto vrijeme. U nama se događa nešto što nas povezuje s cijelim svijetom. Nismo više samo slučajni pojedinci, nismo više ova ili ona jedinka. Cijeli se svijet otkriva u nama. Otkriva nam se vlastiti kontekst; i otkriva nam se kako smo mi kao pojedinci povezani s njim. Iz samospoznaje se rađa znanje o svijetu. I naša vlastita ograničena individualnost sebe duhovno postavlja u širi kontekst svijeta, jer u njemu oživljava nešto što nadilazi pojedinca, što uključuje sve čega je pojedinac član.

Način razmišljanja koji logičkim predrasudama ne priječi put unutarnjem iskustvu, uvijek na kraju dolazi do spoznaje suštine koja vlada u nama, koja nas povezuje s cijelim svijetom, jer kroz nju prevladavamo proturječnost između unutarnjeg i vanjskog u odnosu na ljude. Paul Asmus, pronicljivi filozof koji je rano umro, govori o ovoj činjenici na sljedeći način (usporedi njegov spis 'Ja i stvar po sebi', str. 14): "Želimo si to pojasniti primjerom; zamislimo kocku šećera; zaobljena je, slatka, neprobojna, itd; sve su to svojstva koja razumijemo; postoji samo jedna stvar koja dolazi pred nas kao nešto sasvim drugo što ne razumijemo, što je toliko različito od nas da ne možemo prodrijeti u to a da sebe ne izgubimo, od čega naša misao stidljivo uzmiče. To je nositelj svih onih, nama nepoznatih osobina; pogled koji čini najdublje jastvo tog objekta. Dakle, Hegel ispravno kaže da se cjelokupni sadržaj naših predodžbi odnosi na taj mračni objekt kao slučajnost, i da, ne prodirući u njegove dubine, mi tome samo pridajemo određenja - koja su u konačnici subjektivna jer mi sami nemamo nikakvu istinski objektivnu vrijednost. Sveobuhvatno mišljenje, s druge strane, nema takav nespoznatljiv subjekt u kojem bi njegova određenja bila samo slučajnost; radije, objektivni subjekt spada u koncept. Ako nešto razumijem, to je prisutno u mom konceptu u svoj svojoj punini; kod kuće sam u najskrivenijem svetištu njegovog bića, ne zato što ono nema svoje ja, nego zato što me nužnost koncepta koja lebdi nad nama oboma, koji se kod mene čini subjektivnim, a kod njega objektivnim, tjera da razmišljam o njegovom konceptu. Kroz ovo razmišljanje, kako kaže Hegel - kao što je to naša subjektivna djelatnost - otkriva nam se i prava priroda objekta."

-Ovako mogu govoriti samo oni koji iskustvo mišljenja mogu osvijetliti svjetlom unutarnjeg iskustva.

U svojoj 'Filozofiji slobode' također sam ukazao na izvornu činjenicu unutarnjeg života, polazeći od drugih gledišta: "Dakle, nedvojbeno je: U našem mišljenju događaje svijeta držimo u uglu gdje moramo biti prisutni ako se nešto hoće dogoditi. I upravo to je bitno. Upravo zbog toga su mi stvari tako zagonetne: nisam uključen u njihovo stvaranje. Samo ih nalazim; ali kad razmislim, znam kako se to radi. Stoga nema izvornijeg polazišta za promatranje svega što se događa u svijetu od mišljenja".

Tko na taj način promatra čovjekov unutarnji doživljaj, shvaća i značenje ljudske spoznaje u cjelokupnom procesu svijeta. To nije nebitan dodatak događajima u ostatku svijeta. Takav bi bio kada bi predstavljao puko idealno ponavljanje onoga što postoji izvana. Ali ono što se događa u spoznaji je nešto što se ne događa nigdje u vanjskom svijetu: događaji svijeta suočavaju se sa svojom duhovnom biti. Ovaj bi događaj za svijet zauvijek bio polovičan da se ova usporedba nije dogodila. Na taj se način čovjekov unutarnji doživljaj integrira u objektivni proces svijeta; bez toga bi bio nepotpun.

Jasno je da samo život kojim dominira unutarnje osjetilo uzdiže čovjeka na taj način iznad njega samog, kao njegov najviši duhovni život u pravom smislu riječi. Jer se tek u tom životu suština stvari otkriva sama sebi. Drugačija je stvar s nižom percepcijom. Oko, naprimjer, koje prenosi viđenje predmeta, poprište je procesa koji je potpuno sličan svakom drugom vanjskom procesu, u usporedbi s unutarnjim životom. Moji su organi članovi prostornog svijeta kao i druge stvari, a njihove percepcije vremenski procesi poput drugih. Njihova se bit također pojavljuje tek kada su uronjeni u unutarnje iskustvo. Dakle živim dvostruki život: život jedne stvari koja je između drugih stvari, koja živi unutar svoje tjelesnosti i kroz svoje organe opaža ono što leži izvan tjelesnosti; a nad ovim životom postoji viši, koji ne poznaje takvo iznutra i izvana, koji se proteže nad vanjskim svijetom i nad samim sobom. Stoga ću morati reći: prvo, ja sam individua, ograničeno ja; drugi put sam opći, univerzalni ja. Paul Asmus je to također izrazio izvrsnim riječima (usporedi njegovu knjigu 'Die indogermanische Religion in den Hauptpunkten ihrer Entwickelung', str 29.): "Aktivnost uranjanja u nešto drugo je ono što nazivamo 'mišljenjem'; misleći da je 'Ja' ispunilo svoj koncept, odrekao se sebe kao pojedinca; stoga se u mišljenju nalazimo u sferi koja je za sve ista, jer je princip specijalizacije, koji leži u odnosu našeg 'Ja' prema drugome, nestao u aktivnosti samoukidanja individualnog 'Ja', postoji samo 'Ja' zajedničko svima."

Spinoza ima točno istu stvar na umu kada opisuje najvišu spoznajnu aktivnost kao onu koja napreduje "od odgovarajućeg poimanja stvarne biti nekih od Božjim svojstava, do odgovarajućeg znanja o biti stvari". Ovaj napredak nije ništa drugo nego osvjetljavanje stvari svjetlom unutarnjeg iskustva. Spinoza opisuje život u tom unutarnjem iskustvu divnim bojama: "Najviša vrlina duše je spoznati Boga, ili razumjeti stvari u trećoj - najvišoj - vrsti spoznaje. Ova vrlina postaje veća što više duša prepoznaje stvari na ovaj način spoznaje; posljedično, onaj tko razumije stvari na ovaj način spoznaje postiže najviše ljudsko savršenstvo i prema tome ispunjen je najvećom radošću, praćenom predodžbama o sebi i o vrlini. Iz ove vrste znanja proizlazi najveći mogući duševni mir." Tko na taj način prepoznaje stvari, preobražava se u sebi; jer u takvim trenucima njegovo individualno 'Ja' biva apsorbirano u sve-'Ja'; sva se bića ne pojavljuju u podređenoj važnosti jednom, ograničenom pojedincu; pojavljuju se sama sebi. Na ovom stupnju više nema razlike između Platona i mene; jer ono što nas razdvaja pripada nižoj razini znanja. Odvojeni smo samo kao pojedinci; ono opće što djeluje u nama je jedno te isto. Ova se činjenica ne može raspravljati ni s kim tko nema iskustva s tim. Uvijek će se naglašavati: Platon i ti ste dvoje. To da se ta dvojnost, ta sva mnogostrukost, ponovno rađa kao jedinstvo u oživljavanju najviše razine znanja: to se ne može dokazati, to se mora iskusiti. Koliko god paradoksalno zvučalo, istina je: ideja koju je iznio Platon i ideja koju ja predstavljam nisu dvije ideje. To je jedna te ista ideja. I ne postoje dvije ideje, jedna u Platonovoj glavi, druga u mojoj; već u višem smislu, Platonova glava i moja se prožimaju; svi umovi koji shvaćaju istu ideju prodiru jedni u druge; a ova ideja je prisutna samo jednom. Ona je tamo; i svi se glave stavljaju na jedno te isto mjesto kako bi ovu ideju imali u sebi.

Transformacija koja se događa u cijelom čovjekovom biću kada promatra stvari, lijepo je izražena u indijskoj pjesmi 'Bhagavad Gita', Wilhelm von Humboldt je stoga rekao da je zahvalan svojoj sudbini što mu je omogućila da poživi toliko dugo dok nije uspio upoznati ovo djelo. Unutarnje svijetlo govori u ovoj pjesmi: "Jedna moja vječna zraka, koja je stekla posebno postojanje u svijetu osobnog života, privlači k sebi pet osjetila i individualnu dušu, koji pripadaju prirodi. - Kad se blistavi duh utjelovi u prostoru i vremenu, ili kad se raztjelovi, on grabi stvari i odnosi ih sa sobom, kao što dašak vjetra grabi mirise cvijeća i odnosi ih. Unutarnje svjetlo kontrolira uho, osjećaj, okus i miris, kao i um; stvara vezu između sebe i stvari osjetila. Budale ne znaju kada unutarnje svjetlo zasja i ugasi se, niti kada se stapa sa stvarima; samo oni koji sudjeluju u unutarnjem svijetlu mogu znati za to." 'Bhagavad Gita' tako snažno ukazuje na preobrazbu čovjeka da za 'mudraca' kaže da više ne može pogriješiti ili činiti grijeh. Ako pogriješi ili prividno griješi, mora osvijetliti svoje misli ili svoje postupke svjetlom, u kojem se ono što običnoj svijesti izgleda kao takvo više ne pojavljuje kao pogreška ili kao grijeh. "Onaj tko je uskrsnuo i čije je znanje najčišće vrste, ne ubija i ne kalja sebe, pa makar ubio drugoga." Ovo samo ukazuje na isto osnovno raspoloženje duše, koje izvire iz najvišeg znanja, a koje Spinoza, nakon što ga je opisao u svojoj 'Etici', razlaže u zanosne riječi: "Ovim završavam ono što sam želio objasniti s obzirom na moć duše nad emocijama i slobodu duše. Iz ovoga je jasno koliko je mudar čovjek superiorniji od neznalice i moćniji od onoga koji je vođen samo prohtjevima. Jer neuka osoba ne samo da je na mnoge načine vođena vanjskim uzrocima, i nikada ne postiže istinski duševni mir, nego također živi u neznanju o sebi, Bogu i stvarima, i kao što njegova patnja prestaje, njegovo postojanje također prestaje; dok mudar čovjek, kao takav, jedva da osjeća ikakvo uzbuđenje u svom duhu, ali nikada ne prestaje biti u, da tako kažemo, potrebnoj spoznaji o sebi, Bogu i stvarima, i uvijek uživa istinski duševni mir. Čak i ako se put koji sam zabilježio da vodi tamo čini vrlo teškim, ipak se može pronaći. Međutim, može biti teško jer se tako rijetko nalazi. Jer kako bi moglo biti da, kad bi spasenje bilo pri ruci i ako bi se moglo pronaći bez mnogo truda, da bi ga gotovo svi zanemarili? Međutim, sve uzvišeno teško je i rijetko".

Goethe ja na monumentalan način naznačio gledište najvišeg znanja riječima:

"Ako poznajem svoj odnos prema sebi i prema vanjskom svijetu, ja to nazivam istinom. I tako svatko može imati svoju istinu, a ona je uvijek ista." Svatko ima svoju istinu: jer svatko je individua, posebno biće, pored i s drugima. Ta druga bića utječu na njega preko njegovih organa. S individualnog stajališta na kojem se nalazi, i ovisno o prirodi njegove perceptivne sposobnosti, on oblikuje vlastitu istinu u svom ophođenju sa stvarima. Stječe odnos prema stvarima. Ako tada uđe u samospoznaju, upoznaje svoj odnos prema sebi, tada se njegova konkretna istina rastapa u općoj istini; ova opća istina je ista u svima.

Dublje prirode gledaju na razumijevanje ukidanja pojedinca, individualnog 'Ja' koji postaje sve-'Ja' u osobnosti, kao tajnu koja se otkriva unutar ljudskog bića, kao iskonski misterij života. I Goethe je za to pronašao prikladnu izreku: "I sve dok to nemaš: umri i postani! samo si dosadan gost na mračnoj Zemlji."

Ono što se događa u ljudskom unutarnjem životu nije misaono ponavljanje, već stvarni dio procesa svijeta. Svijet ne bi bio ono što jest da se dio koji mu pripada ne nalazi u ljudskoj duši. A ako se ono najviše što je čovjeku dostižno naziva božanskim, onda se mora reći da to božansko ne postoji kao izvanjska stvar koja bi se slikovito ponavljala u ljudskom duhu, nego da se to božansko budi u čovjeku. Angelus Silesius pronašao je prave riječi za to: "Znam da bez mene Bog ne može živjeti ni trenutka; ako ja nisam, morat će zbog potrebe predati duh". "Bog ne može napraviti ni jednog crva bez mene: ako se ne slažem s njim, odmah će propasti." Ovakvi tvrdnju može iznijeti samo netko tko pretpostavlja da se u čovjeku pojavljuje nešto bez čega vanjsko biće ne može postojati. Kad bi sve što pripada 'malom crvu' bilo tu bez ljudi, onda se o tome nikako ne bi moglo govoriti, da se mora 'raspasti' ako ga čovjek ne primi.

Kao duhovni sadržaj, najdublja suština svijeta oživljava u samospoznaji. Za ljude, iskustvo samospoznaje znači tkanje i rad unutar jezgre svijeta. Svatko tko je prožet samospoznajom prirodno također provodi vlastitu aktivnost u svijetlu samospoznaje. Ljudsko djelovanje je - općenito- određeno motivima. Robert Hamerling, pjesnik-filozof, s pravom je rekao ('Atomizam volje'): "Čovjek može, naravno, činiti što želi - ali ne može htjeti ono što hoće, jer je njegova volja pod utjecajem motiva! - Ne može željeti ono što hoće? Pogledajmo pobliže ove riječi. Ima li u tome razumnog smisla? Dakle, sloboda volje bi se morala sastojati u tome da netko može nešto htjeti bez razloga, bez motiva? Ali što znači htjeti osim imati razloga činiti ili težiti ovome a ne onome? Htjeti nešto bez razloga, bez motiva, značilo bi htjeti nešto a da to nećemo. Pojam motiva neraskidivo je vezan s pojmom htjeti. Bez određujućeg motiva, volja je prazna sposobnost: tek preko motiva ona postaje djelatna i stvarna. Stoga je sasvim točno da ljudska volja nije 'slobodna' u smislu da njezin smjer uvijek određuju najjači motivi." Za sva djela koja se ne provode u svijetlu samospoznaje, motiv, razlog za djelovanje, mora se shvatiti kao prisila. Stvari su drugačije kada je razlog uokviren u samospoznaji. Tada je ovaj razlog postao dio jastva. Volja više nije određena; sama sebe određuje. Zakon, motivi htijenja, više ne vladaju voljnim, nego su jedno te isto s tim voljnim. Osvijetliti zakone vlastitog djelovanja svijetlom samopromatranja znači prevladati sva ograničenja svojih motiva. To stavlja volju u područje slobode.

Nemaju svi ljudski postupci karakter slobode. Slobodna je samo radnja koja je prožeta samopromatranjem u svakom svom dijelu. I budući da samopromatranje uzdiže individualno 'Ja' do općeg 'Ja, slobodno djelovanje je ono koje proizlazi iz sve-'Ja'. Staro kontroverzno pitanje je li čovjekova volja slobodna ili podvrgnuta općem zakonu, nepromjenjivoj nužnosti, pogrešno je postavljeno pitanje. Radnja koju osoba provodi kao pojedinac nije slobodna; slobodno je ono što provodi nakon svog duhovnog ponovnog rođenja. Dakle, čovjek nije, općenito, ni slobodan ni neslobodan. On je i jedno i drugo. On nije slobodan prije svog ponovnog rođenja; i kroz to ponovno rođenje može postati slobodan. Individualni uzlazni razvoj čovjeka sastoji se u pretvaranju neslobodne volje u jedno s karakterom slobode. Osoba koja je prodrla u zakon svojih postupaka kao vlastitih, nadvladala je ograničenja ovog zakona, a time i nedostatak slobode. Sloboda nije apriorna činjenica ljudske egzistencije, već cilj.

Djelujući slobodno, čovjek rješava proturječje između svijeta i sebe. Njegovo vlastito djelovanje postaje univerzalno djelovanje. On osjeća da je u potpunom skladu s ovom univerzalnom egzistencijom. Svaki nesklad između sebe i drugog, osjeća kao rezultat još ne potpuno probuđenog jastva. Ali to je sudbina jastva, da ono može pronaći vezu sa svim ovim samo kroz svoje odvajanje od svega. Čovjek ne bi bio čovjek da kao 'Ja' nije odvojen od svega ostalog; ali on također ne bi bio čovjek u najvišem smislu da se, kao takav samostalni 'Ja', nije proširio iz sebe u sve-'Ja'. Apsolutno je dio ljudske prirode prevladati proturječje koje je izvorno postojalo u njemu.

Svakome tko želi prihvatiti duh kao puko logičko shvaćanje može se lediti krv pri pomisli da bi stvari trebale doživjeti svoje ponovno rođenje u duhu. Usporedit će svježi, živi cvijet vani u njegovom obilju boja s hladnom, blijedom, shematičnom mišlju cvijeta. Osobito će se neugodno osjećati s idejom da bi osoba koja svoje motive za djelovanje crpi iz usamljenosti svoje samosvijesti, trebala biti slobodnija od izvorne, naivne osobnosti, čiji proizlaze iz njegovih neposrednih poriva, iz punine njegove prirode. Nekome tko vidi jednostranu logiku, osoba koja uroni u svoju nutrinu izgledat će kao promjenjiva konceptualna shema, kao duh u usporedbi s onima koji ostaju u svojoj prirodnoj individualnosti. - Ovakvi prigovori ponovnom rađanju u duhu mogu se čuti osobito među onima koji su opremljeni zdravim organima za osjetilno opažanje i sa živim porivima i strastima, ali čija sposobnost promatranja objekata s čisto duhovnim sadržajem ne uspijeva. Čim bi trebali opažati čisto duhovne stvari, nedostaje im vizija; barataju praznim pojmovima, ako ne i praznim riječima. Stoga, kada su u pitanju duhovni sadržaji, oni ostaju 'suhi', 'apstraktni intelektualci'. Ali za svakoga tko ima dar zapažanja u čisto duhovnom kao i u osjetilnom, život zapravo neće postati siromašniji ako ga obogati duhovnim sadržajem. Gledam u cvijet: zašto bi njegove bogate boje izgubile imalo od svoje svježine, kad moje oko ne vidi samo boje, nego i moje unutarnje osjetilo vidi duhovnu bit cvijeta. Zašto bi život moje osobnosti postao siromašniji ako ne slijedim duhovno slijepo svoje strasti i porive, nego ih radije obasjam svjetlom višeg znanja. Život koji se ogleda u duhu nije siromašniji, nego puniji, bogatiji. [Strah od osiromašenja duševnog života usponom prema duhu imaju samo one osobe koje duh poznaju samo u zbroju apstraktnih pojmova koji su povučeni od percepcije osjetila. Taj strah ne može imati onaj tko se duhovno uzdigne do života koji sadržajem i konkretnošću nadilazi čulni. Jer samo u apstrakcijama osjetilna egzistencija blijedi; samo u 'duhovnom gledanju' pokazuje se u svom pravom svijetlu, ne gubeći ništa od svog osjetilnog bogatstva.]

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Misticizam u osvit modernog duhovnog života (SD7)
PostPostano: sri maj 01, 2024 12:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1365
Lokacija: Split
Majstor Eckhart

Svijet ideja majstora Eckharta potpuno blista od osjećaja da se stvari ponovno rađaju kao viši entiteti u ljudskom duhu. Pripadao je dominikanskom redu kao i najveći kršćanski teolog Srednjeg vijeka Toma Akvinski koji je živio od 1225. do 1274. godine. Eckhart je bio bezuvjetni obožavatelj Tome. To se mora činiti potpuno razumljivim kada se uzme u obzir cjelokupni način razmišljanja majstora Eckharta. Vjerovao je da je jednako dosljedan učenjima kršćanske crkve kao što je vjerovao da je Toma. Eckhart nije želio ništa oduzeti od sadržaja kršćanstva, niti mu je htio išta dodati. Ali želio je rekreirati ovaj sadržaj na svoj način. Ne pada u duhovne potrebe ličnosti poput njegove, da novim istinama ove ili one vrste zamijeni stare. Potpuno je urastao u sadržaj koji mu je bio predan. Ali on je tom sadržaju htio dati novi oblik, novi život. Želio je, bez sumnje, ostati pravovjeran kršćanin. Kršćanske su istine bile njegove. Htio ih je samo sagledati na drugačiji način nego što je to, primjerice, učinio Toma Akvinski. Pretpostavio je dva izvora znanja: objava u vjeri i razum u istraživanju. Razum prepoznaje zakone stvari, tj. duhovnu prirodu. Također se može uzdići iznad prirode i u duhu shvatiti božansku bit koja je s jedne strane u podlozi cijele prirode. Ali na taj način ne postiže uranjanje u punu Božju bit. Ona mora biti ispunjena višom razinom istine. To je dano u Svetom pismu. Ono otkriva ono što čovjek ne može sam postići. Istinski sadržaj pisma ljudi moraju prihvatiti; razum ga može braniti, može ga svojim spoznajnim moćima pokušati što bolje razumjeti; ali ga nikada ne može sam proizvesti iz ljudskog duha. Najviša istina nije ono što duh vidi, nego određeni sadržaj znanja koji je duhu došao izvana. Sveti Augustin izjavljuje da nije u stanju pronaći izvor u sebi za ono u što bi trebao vjerovati. On kaže: "Ne bih vjerovao Evanđelju da me na to nije potaknuo autoritet Katoličke crkve". To je u duhu evanđelista koji se poziva na vanjsko svjedočanstvo: "Što smo čuli, što smo svojim očima vidjeli, što smo sami vidjeli, što su naše ruke opipale od Riječi života.... što smo vidjeli i čuli, javljamo vam, da ste u zajedništvu s nama". Ali Majstor Eckhart želi utisnuti Kristove riječi u ljude: "Dobro je za vas što vas ostavljam; jer ako ja ne odem od vas, Duh Sveti ne može doći k vama". I objašnjava te riječi govoreći: "Točno kao da je rekao: previše si se radovao mojoj sadašnjoj slici, pa savršena radost Duha Svetoga ne može doći k tebi". Eckhart misli da ne govori ni o jednom drugom Bogu osim o onome o kojem govore Augustin, Evanđelist i Toma; a ipak njihovo svjedočanstvo o Bogu nije njegovo svjedočanstvo. "Neki ljudi žele Boga gledati svojim očima kao što gledaju kravu, i žele voljeti Boga kao što vole kravu. Dakle, oni ljube Boga zbog bogatstva izvana i utjehe iznutra; ali ti ljudi zapravo ne vole Boga.... Jednostavni ljudi zamišljaju da bi trebali gledati Boga kao da on stoji tamo, a oni ovdje. To nije tako. Bog i ja smo jedno u spoznaji". Za Eckharta, takve se ispovijesti ne temelje ni na čemu drugom do na iskustvu unutarnjeg osjetila. I ovo mu iskustvo pokazuje stvari u višem svijetlu. Stoga smatra da mu nije potrebno vanjsko svijetlo da bi postigao najviše uvide: "Majstor kaže: Bog je postao čovjekom, čime je uzvisio i počastio cijeli ljudski rod. Radujmo se tome što je Krist naš brat svojom snagom uzašao iznad svih zborova anđela i sjedi s desne Ocu. Ovaj majstor je dobro rekao; ali zapravo, ne marim puno za to. Što bi mi koristilo da imam brata koji je bogat, a ja siromašan? Što bi mi koristilo da imam brata koji je mudar čovjek, a ja budala?... Otac nebeski u sebi i u meni rađa svoga Sina Jedinorođenca. Zašto u sebi i u meni? Ja sam jedno s njim; a mene ne može isključiti. U istom činu Duh Sveti prima svoju bit i postaje od mene, kao od Boga. Zašto? Ja sam u Bogu, i ako Duh Sveti ne uzima svoju bit od mene, ne uzima je ni od Boga. Nisam ni na koji način isključen." Kad se Eckhart prisjeća na Pavlove riječi: "Obucite se Isusom Kristom", on toj riječi želi dati značenje: uronite u sebe, uronite u introspekciju: i Bog će vam zasjati iz dubine vašeg bića; on će sve zasjeniti; našli ste ga u sebi; postali ste jedno s Božjom suštinom. "Bog je postao čovjekom da bih ja mogao postati Bog". U svojoj raspravi 'O osamljenosti' Eckhart govori o odnosu između vanjske percepcije i unutarnje percepcije: "Ovdje trebate znati da majstori kažu da postoje dvije vrste ljudi u svakom ljudskom biću: jedan se zove vanjsko ljudsko biće, to je osjetilnost; čovjek ima pet osjetila, a ipak djeluje pomoću sila duše. Druga osoba se zove unutarnja osoba, to je ono što je unutar osobe. Sada biste trebali znati da svaka osoba koja voli Boga ne koristi moći duše u vanjskoj osobi ništa više nego što je potrebno koristiti pet osjetila u nevolji; a unutrašnjost se ne okreće prema pet osjetila, osim utoliko što je mudrija i vodič pet osjetila, i čuva ih da se ne prepuste svojoj težnji za animalnošću". Svatko tko na ovaj način govori o unutarnjem čovjeku ne može se više usredotočiti na osjetilnu vanjsku bit stvari. Jer mu je jasno da se ova suština ne može suprotstaviti iz bilo koje vrste vanjskog osjetilnog svijeta. Moglo bi mu se prigovoriti: kakve veze ima sa stvarima u vanjskom svijetu ono što im dodajete iz svog duha? Oslonite se na svoja osjetila. Ona vam jedina daju znanje o vanjskom svijetu. Ne iskrivljujte duhovnim sastojkom ono što vam osjetila daju u čistoći, bez ikakvog sastojka, kao sliku vanjskog svijeta. Vaše oko vam govori koje je boje; ono što vaš duh prepoznaje o boji nije u boji. Sa stajališta Majstora Eckharta, čovjek bi morao odgovoriti: osjetila su fizički aparati. Vaše se poruke o stvarima stoga mogu odnositi samo na fizičke aspekte stvari. I ovaj fizički element u stvarima komunicira sa mnom na takav način da se u meni pokreće fizički proces. Boja kao fizički proces u vanjskom svijetu potiče fizički proces u mom oku i mozgu. Ovako ja doživljavam boju. Na taj način mogu opažati samo ono što je fizičko, osjetilno u boji. Osjetilno opažanje iz stvari eliminira sve što nije osjetilno. Kroz to se stvari ogoljavaju od svega što je na njima neosjetilno. Ako zatim prijeđem na duhovni, idealni sadržaj, samo vraćam ono što je osjetilno opažanje izbrisalo iz stvari. Dakle, osjetilna percepcija mi ne pokazuje najdublju bit stvari; odvaja me od te biti. Ali duhovno, idealno shvaćanje, opet me povezuje s tom biti. Pokazuje mi da su stvari iznutra potpuno iste duhovne prirode kao ja. Granica između mene i vanjskog svijeta nestaje kroz duhovno shvaćanje svijeta. Ja sam odvojen od vanjskog svijeta po tome što sam osjetilna stvar među osjetilnim stvarima. Moje oko i boja dvije su različite cjeline. Moj mozak i biljka dvije su različite stvari. Ali idejni sadržaj biljke i boje pripadaju jedinstvenom idealnom entitetu s idealnim sadržajem mog mozga i oka. - Ovo se gledište ne smije brkati s raširenim antropomorfnim (humaniziranim) pogledom na svijet, koji vjeruje da shvaća stvari vanjskog svijeta pripisujući im svojstva psihološke prirode za koja se kaže da su slična svojstvima ljudske duše. Ovo gledište kaže: kada se izvana susrećemo s drugom osobom, opažamo samo osjetilne karakteristike. Ne mogu pogledati u nutrinu svojih bližnjih. Iz onoga što čujem i vidim o njemu, izvlačim zaključke o njegovom unutarnjem životu, njegovoj duši. Dakle, duša nikada nije nešto što ja percipiram izravno. Vidim samo dušu u sebi. Netko ne vidi moje misli, moje fantazije, moje osjećaje. Baš kao što ja imam takav unutarnji život kao ono što se može opažati izvana, tako ga moraju imati i sva druga bića. Tako zaključuje netko tko stoji na stajalištu antropomorfnog (humaniziranog) svjetonazora. Ono što primijetim na vanjskoj strani biljke, mora isto biti vanjština nečega iznutra, duše, koju moram usmjeriti prema onome što opažam. A budući da za mene postoji samo jedan unutarnji svijet, naime moj vlastiti, unutarnji svijet drugih bića mogu zamisliti samo kao sličan mom unutarnjem svijetu. To dovodi do neke vrste univerzalne animacije cijele prirode (panpsihizam). Ovo se gledište temelji na pogrešnom razumijevanju onoga što razvijeno unutarnje osjetilo stvarno predstavlja. Duhovni sadržaj vanjske stvari koji se pojavljuje u meni, nije nešto što se dodaje vanjskoj percepciji. On nije više to, nego što je duh drugog bića. Taj duhovni sadržaj opažam osjetilima kao što fizički sadržaj opažam vanjskim osjetilima. A ono što nazivam svojim unutarnjim životom u gornjem smislu, uopće nije, u višem smislu, moj duh. Ovaj unutarnji život samo je rezultat čisto osjetilnih procesa, on pripada samo meni kao potpuno individualnoj osobnosti, koja nije ništa drugo nego rezultat moje fizičke organizacije. Kad to unutarnje prenesem na vanjske stvari, zapravo razmišljam u mraku. Moj osobni duševni život, moje misli, sjećanja i osjećaji, su u meni, jer sam prirodno tako i tako organizirano biće, s vrlo specifičnim osjetilnim aparatom, s vrlo specifičnim živčanim sustavom. Ne mogu ovu svoju ljudsku dušu prenijeti na stvari. To bih uspio samo kad bi negdje našao slično organiziran živčani sustav. Ali moja individualna duša nije najviša duhovna stvar u meni. Ovaj najviši duhovni element prvo se mora probuditi u meni kroz unutarnje osjetilo. I ovo probuđeno duhovno u meni je ujedno jedno te isto sa duhovnim u svemu. Pred ovim duhovnim elementom, biljka se pojavljuje izravno u vlastitoj duhovnosti. Ne trebam joj dati duhovnost sličnu mojoj. Za ovaj svjetonazor svaki razgovor o nepoznatoj 'stvari po sebi' gubi svaki smisao. Jer upravo se 'stvar po sebi' otkriva unutarnjem osjetilu. Sva priča o nepoznatoj 'stvari po sebi' dolazi samo otuda, što oni koji tako govore, nisu u stanju prepoznati 'stvar po sebi' u duhovnim sadržajima svoje nutrine. Vjeruju da u sebi prepoznaju beznačajne sjene i sheme, 'puke koncepte i ideje' stvari. Ali budući da naslućuju 'stvar po sebi', vjeruju da je ta 'stvar po sebi' skrivena i da postoje granice ljudske sposobnosti razumijevanja. Onima koji su uhvaćeni u ovo uvjerenje ne može se dokazati da moraju shvatiti 'stvar po sebi' u sebi, jer oni nikada ne bi prepoznali tu 'stvar po sebi' kad bi im se predstavila. I samo je stvar prepoznavanja toga. - Sve što kaže majstor Eckhart prožeto je tim prepoznavanjem. "Uzmite usporedbu. Vrata se otvaraju i zatvaraju na šarkama. Ako sada usporedim vanjsku dasku na vratima s vanjskim čovjekom, uspoređujem šarke s unutarnjim čovjekom. Sada kada se vrata otvaraju i zatvaraju, vanjska ploča se pomiče naprijed-natrag, dok šarka ostaje stalno nepomična i ne mijenja se ni na koji način. I ovdje je isto." Kao individualno osjetilno biće mogu istraživati stvari sa svih strana - vrata se otvaraju i zatvaraju; ako ne dopustim percepcijama osjetila da se duhovno jave u meni, tada ne znam ništa o njihovoj biti - šarka se ne miče. Prosvjetljenje koje prenosi unutarnje osjetilo je, po mišljenju Eckharta, ulazak Boga u dušu. Svjetlo spoznaje koje treperi ovim prijenosom naziva 'iskrom duše'. Mjesto u ljudskoj nutrini gdje svijetli ta 'mala iskra' je 'tako čisto, i tako visoko, i tako plemenito samo po sebi, da u njemu možda nema nikakvog stvorenja, već samo Bog sa svojom čistom božanskom prirodom". Svatko tko je dopustio da u njemu zaiskri ova 'iskra', više ne vidi stvari onako kako ih ljudi vide vanjskim osjetilima i svojim logičkim razumijevanjem, koje organizira i klasificira dojmove vanjskih osjetila, već stvari vidi kako stoje same po sebi. Vanjska osjetila i organizirajući um odvajaju pojedinačno ljudsko biće od drugih stvari; čine ga pojedincem u prostoru i vremenu koji također opaža i druge stvari u prostoru i vremenu. Osoba prosvijetljena 'iskrom' prestaje biti individua. Ona uništava svoju izoliranost. Sve što čini razliku između njega i stvari, prestaje. Činjenica da je on, kao pojedinac, taj koji percipira, više se ne uzima u obzir. Stvari i on više nisu razdijeljeni. Stvari, a time i Bog, vide sebe u njemu. "Ova mala iskra je Bog, tako da je jedinstvena i nosi sliku svih stvorenja, sliku bez slike, i sliku nad slikom". Divnim riječima Eckhart izražava odumiranje individualnog bića: "Treba dakle znati da je jedno u odnosu na stvari, poznavati Boga i biti od Boga poznat. U tome prepoznajemo Boga i vidimo da nam daje vidjeti i spoznati. I kao što zrak koji osvjetljava nije ništa drugo nego ono što osvjetljava; jer zato svijetli, zato osvjetljava: pa znamo da smo poznati i da nas On obznanjuje".

Majstor Eckhart na toj osnovi gradi svoj odnos s Bogom. To je čisto duhovno i ne može se oblikovati prema slici posuđenoj iz ljudskog, individualnog života. Bog ne može voljeti svoju kreaciju kao što jedna osoba voli drugu; Bog nije mogao stvoriti svijet kao što graditelj gradi kuću. Sve takve misli nestaju pred unutarnjim pogledom. Dio je Božje prirode da on voli svijet. Bog koji može voljeti i ne voljeti, stvoren je na sliku pojedinog ljudskog bića. "Kažem dobrom istinom i vječnom istinom i još više vječnom istinom, da se Bog u najvećoj mogućoj mjeri mora izliti u svakom ljudskom biću, koje je dopustilo u sebe, tako potpuno da ne zadržava u svom životu i u svom biću, u svojoj prirodi i u svojoj božanstvenosti; mora se izliti na plodonosan način." A unutarnje prosvjetljenje je nešto što duši treba, što mora pronaći kad zađe dublje u temelj. Samo to pokazuje da se Božja komunikacija čovječanstvu ne smije prikazati u slici objave jedne osobe drugoj. Ta se komunikacija također može izostaviti. Jedna osoba se može zatvoriti pred drugom. Bog, po samoj svojoj prirodi, mora komunicirati sa sobom. "Sigurna je istina da je Bogu toliko potrebno da nas traži, kao da sve njegovo božanstvo ovisi o tome. Bog nam može nedostajati isto onoliko koliko mi nedostajemo njemu. Odvratimo li se od Boga, Bog se nikada ne može odvratiti od nas". Stoga se čovjekov odnos prema Bogu ne može shvatiti na način da sadrži nešto figurativno, uzeto iz onog individualno ljudskog. Eckhart je svjestan da je pronalaženje sebe u ljudskoj duši dio savršenstva izvorne prirode svijeta. Ta iskonska priroda bi bila nesavršena, pa i nedovršena, kad bi nedostajala komponenta razvoja koja nastaje u ljudskoj duši. Ono što se događa u čovjeku pripada iskonskoj prirodi; a da se to ne dogodi, iskonska priroda bi bila samo dio sebe. U tom smislu, ljudi se mogu osjećati kao nužni članovi svijeta. Eckhart to izražava opisujući svoje osjećaje prema Bogu: "Ne zahvaljujem Bogu što me voli, jer ne može drugačije; htio on to ili ne htio, narav ga tjera.... Zato ne želim od Boga ništa tražiti, niti ga želim hvaliti za ono što mi je dao...".

Ali ovaj odnos duše prema iskonskoj prirodi ne treba shvatiti kao da je duša u svojoj individualnoj biti proglašena istom kao ta iskonska priroda. Duša, koja je zapletena u svijet osjetila i time u konačnost, kao takva u sebi nema sadržaj iskonske prirode. Prvo ga mora razviti u sebi. Mora uništiti sebe kao pojedinačno biće. Majstor Eckhart prikladno karakterizira ovo uništenje kao 'ne-postojanje' [Entwerdung]. "Kada dođem u dubine božanstva, nitko me ne pita kada sam došao ni gdje sam bio, i nikome ne nedostajem, jer ovdje je ne-postojanje". O tom odnosu jasno govori i rečenica: "Uzet ću posudu s vodom i stavit ogledalo u nju i staviti je pod kotač Sunca. Sunce baca svoje jarko svjetlo u zrcalo, a ipak ne nestaje. Odraz zrcala u Suncu je Sunce u Suncu, a ogledalo je ipak ono što jest. Dakle, radi se o Bogu. Bog je u duši sa svojom prirodom i u svojoj biti i svojim božanstvom, a ipak nije duša. Odraz duše u Bogu je Bog u Bogu, a duša je ono što jest."

Duša koja se predaje unutarnjem prosvjetljenju ne samo da u sebi prepoznaje što je bila prije prosvjetljenja; nego prepoznaje ono što postaje tek kroz ovo prosvjetljenje. "Trebamo biti sjedinjeni s Bogom u suštini; trebamo biti sjedinjeni s Bogom u jedinstvu; trebamo biti potpuno sjedinjeni s Bogom. Kako da se suštinski sjedinimo s Bogom? To bi se trebalo dogoditi na temelju vizije, a ne na temelju onoga što vidimo. Njegova bit možda neće postati naša bit, ali bi trebala biti naš život." Život koji već postoji - biće - ne treba prepoznati u logičkom smislu; ali više znanje - vizija - treba sama postati život; ono duhovno, idealno, promatrač treba osjetiti na isti način na koji običan, svakodnevni život osjeća individualna ljudska priroda.

S takvog polazišta i Majstor Eckhart dolazi do čistog koncepta slobode. Duša nije slobodna u običnom životu. Zato što je upletena u carstvo nižih uzroka. Postiže ono na što je ti niži uzroci tjeraju. Kroz 'viziju' se izdiže iz područja ovih uzroka. Ona više ne djeluje kao individualna duša. U njoj se otkriva izvorna bit, koja više ne može biti uzrokovana ničim osim samim sobom. "Bog ne prisiljava volju, nego je oslobađa, da ne želi ništa drugo osim onoga što sam Bog želi. I duh ne može željeti ništa drugo osim onoga što Bog želi: a to nije njegovo ropstvo; to je njegova stvarna sloboda. Jer sloboda znači da nismo vezani, da smo slobodni i čisti i stoga nepomiješani, kao što smo bili na prapočetku i otkad smo oslobođeni u Svetom Duhu." Za prosvijetljenu osobu se može reći da je ona sama biće koje iz sebe određuje dobro i zlo. Ona ne može ne činiti dobro. Jer ona ne služi dobru, nego dobro živi u njoj. "Pravednik ne služi ni Bogu ni stvorenjima; jer one je slobodan, i što je bliži pravdi, to je više sama sloboda." Za majstora Eckharta, što bi uopće moglo biti zlo? To može biti samo djelovanje pod utjecajem podređenog gledišta; djelovanje duše koja nije prošla kroz stanje ne-postojanja. Takva je duša sebična u smislu da želi samo sebe. Ona je samo izvana mogla pomiriti svoje želje s moralnim idealima. Duša koja vidi ne može biti sebična u ovom smislu. Čak i da bi htjela, ipak bi htjela vladavinu ideala; jer ona je u sebi napravila ovaj ideal. Ona više ne može željeti ciljeve niže prirode, jer više nema ništa zajedničko s ovom nižom prirodom. To ne znači nikakvu prisilu ili uskraćenost, za dušu koja gleda da djeluje u skladu s moralnim idealima. "Osoba koja stoji u Božjoj volji i u Božjoj ljubavi, ima želju činiti sve dobre stvari koje Bog želi i napustiti sve zle stvari koje su protiv Boga. I nemoguće mu je ostaviti nešto što Bog želi da radi. Tako je, bilo bi nemoguće da hoda onaj čije su noge vezane, kao što bi bilo nemoguće da učini nepravdu osoba koja je u Božjoj volji." Eckhart se izričito protivi ideji da bi mu njegovo gledište dalo dozvolu da radi što god pojedinac želi. Upravo po tome se može prepoznati onaj koji ima viziju, da ne želi ništa više nego biti pojedinac. "Mnogi ljudi kažu: Ako imam Boga i Božju slobodu, mogu što god hoću. Oni pogrešno razumiju ove riječi. Ako možete učiniti sve što je protivno Bogu i njegovoj zapovijedi, nemate ljubavi Božje; možete samo prevariti svijet da je posjedujete." Eckhart je uvjeren da kada se duša probudi do svoje suštine, na toj osnovi zasja savršeni moral, da svako logičko razumijevanje i svako djelovanje u uobičajenom smislu prestaje i počinje potpuno novi poredak ljudskog života. "Jer sve što razum može razumjeti i sve što htijenje želi, nije Bog. Gdje prestaje razum i želja, tamo je tama, tamo Bog svijetli. Tada se u duši otvara ona snaga koja je šira od širokog neba.... Sreća pravednika i sreća Božja jedna je sreća; jer blažen je pravednik, jer blažen je Bog."

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz