Sada je: čet mar 28, 2024 8:16 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: pon maj 23, 2011 9:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
I još zadnji dio...


Božiji dar: Ljubav (nastavak)

Ta osobina, da tako kažem, prisutnosti SD je utjeha. A utjeha je da sve ono što vjerujete da doživljavate nije istina. Nije utjeha ta koja traži da ublaži naš bol ovdje u svijetu. Utjeha je ta koja nam govori da je sav naš bol u svijetu, tom prvom snu, snu misli. San svijeta je san tijela. Prvi san je san misli, i to su pogrešne misli. To nisu istinite misli. A utjeha koju nam SD donosi, utjeha koju nam Isus donosi, je to nježno podsjećanje koje nam kaže, brate moj to što misliš nije istina. Opet, nije utjeha to što iskusimo ovdje. Možemo je iskusiti ovdje u svijetu, ali utjeha može biti samo u našem umu jer to je sve što jesmo. I tu se nalazi SD. Tu se nalazi utješno sjećanje Božije ljubavi, i to je to sjećanje koje nam govori da "ništa što vjeruješ, ništa što si ikad sanjao, nije imalo nikakav efekat na moju ljubav za tebe. I još si uvijek dio mene, još si jedno sa mnom, tvoj život još uvijek postoji samo u mojoj ljubavi i nigdje drugdje, i to je utjeha." Ali naši životi ovdje su zaista životi tame, i izazov za nas učenike ovog Kursa je da se uvijek sjetimo u sred naše boli i naše bijede i nesreće ovdje, utješne misli da je ovo san. I ono što treba biti promjenjeno nisu figure u snu, ili okolnosti u snu, ovom snu tijela. Ono što treba biti promjenjeno su misli koje su izvor sna.
-------------
Ima pomoć zaista, za onoga koji je tako blizu Neba. Postoji promjena u svemu osim ovome. Koga on pozove, i ko mu odgovori, kao što ti jesi, može odmarati u miru na njegovim rukama koje njeguju, i vjerovati njegovoj zahvalnosti i zahvalnom srcu da kuca za tebe, kada izgleda da tvoje prestaje (kucati, prim.prev.). U redu, ovo je veoma jasno bilo namjenjeno za nju (Helen). Ubacili smo je ovdje jer je poruka koja bi zaista mogla biti za svakoga. Znači nije samo Helen ta koja je odgovorila Bogu i Isusu zapisujući Kurs potpuno i vjerujući. Ali mi kao učenici Kursa, ili tačnije kao učenici bilo koje duhovne staze, odgovaramo na poziv. Na isti poziv. I opet, uvijek se treba čuvati ideje da je Helen specijalna, ili više posebna od nekog drugog.
-------------
Postoji promjena u svemu u ovom svijetu. Drugim riječima, ništa ovdje nije stvarno. Ništa ovdje nije važeće osim ovoga. Znači, jedini odraz istine u ovom svijetu je da smo odgovorili na poziv. Bez obzira što možda misliš da si loš učenik ovog Kursa, kao neko ko je odabrao ovu duhovnu stazu, jednostaavno ćeš se držati Kursa. Naravno, postoji očigledno hiljade drugih staza, ali kao neko ko je odabrao duhovnu stazu ili Kurs kao duhovnu stazu i ostao joj vjeran ili prilično vjeran, to je izraz odgovora na poziv. Ne moraš da radiš ovaj Kurs savršeno. Ne moraš biti sasvim vjeran. Samo činjenica da tražiš pomoć i misliš da mora postojati i drugi način, i to bi potpalo pod istu kategoriju.
---------------
"Zapamti ovo, tvoja je Božija zahvalnost i nikad te neće ostaviti bez utjehe." Znači ponovo, Božija zahvalnost prema nama nije zahvalnost dualističkog bića koje je zahvalno zato što smo mu lojalni i vjerni i volimo ga. Ponovo, to je simbol koji izražava to jedinstvo ljubavi koje je veza Boga i njegovog djeteta. I čak specifičnije, možete shvatiti da kad Isus govori o Božijoj zahvalnosti prema nama kao korekciji onoga što nam je ego oduvijek govorio. "Kako Bog uopšte može biti tebi zahvalan? Ti si ukrao od njega." Ti vjeruješ da si ga ubio. Znači u našem sistemu mišljenja mi vjerujemo da nam Bog nije zahvalan. I zato nam treba ispravka koja nam govori da nam Bog jeste zahvalan. A ispravka je istina da je Božija ljubav jedno i nikad nije prestala biti ono što jeste. Naši snovi, još jednom, nisu imali nikakav efekat.
--------------
Ultimativni cilj svakog učitelja je načiniti sebe nepotrebnim. Pa, ultimativni cilj bilo kog duhovnog alata je načiniti sebe nepotrebnim, jer na kraju Kursa, na kraju praktikovanja Kursa, što je u najmanjem slučaju životno djelo, postaješ kao Isus, postaješ manifestacija SD, postaješ jedno sa tom ljubavlju na tom svetom mjestu. Kurs čuda je odraz ljubavi tog svetog mjesta. Helenino putovanje sa Isusom je bilo odraz većeg putovanja Boga i Hrista o kojem to sveto mjesto čuva sjećanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: sri jun 15, 2011 9:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
To su, dakle, bili dijelovi nekih Kenovih predavanja.
Bila mi je namjera da prevedem i jedno Gerijevo predavanje ali radi se o nekoliko sati audio materijala pa mi je entuzijazam malo splasnuo. :)

Umjesto toga prevela sam jedan mali dio iz knjige "The Eye of the I (From Which Nothing Is Hidden)" od već par puta pomenutog Davida R. Hawkinsa gdje je opisao svoj susret sa Kursom čuda.

David R. Hawkins, M.D. Ph.D. (rođ. 1927.) je psihijatar po zanimanju i prosvjetljen od svoje 38. godine. Tokom svoje prakse upoznaje sa kineziologijom koja se pojavila kao metod alternativne dijagnostike u medicini. Utvrđeno je da neke stvari imaju takav efekat na tijelo da ga momentalno ojačaju ili oslabe. Hawkins je jednostavni metod testiranja mišićnog otpora počeo da primjenjuje na daleko šire područje od medicine. Ovim metodom može se dobiti odgovor na svako pitanje ako se pitanje postavi da odgovor može biti da ili ne.
Na osnovu toga Hawkins je sastavio Mapu svijesti (Map of Consciousness) koja kreće od 20 (Sram) kao najslabijom energijom pa do 700-1000 (Prosvjetljenje). Npr. Hrist, Buda i Krišna kalibriraju na 1000.

http://en.wikipedia.org/wiki/Levels_of_consciousness

Kurs kalibrira na relativno malo, 600 (Mir), za razliku od budizma npr. koji kalibrira na 930.
Arten i Pursa upoređuju Kurs sa mnogim učenjima kako drevnim tako i novijim. To je neophodno, ne da bi se potcjenjivala druga učenja već zato što je to način na koji se uči i spoznaje u dualitetu. Svi težimo zadovoljstvu jer veoma dobro znamo šta je bol. Ovaj bijeli tekst čitate sa crne pozadine, itd.
Jedini alat koji imamo za ispitivanje onoga što percepiramo kao stvarnost je svijest, ali pošto je svijest takođe dio dualiteta (jer ako postoji svijest mora postojati i nešto još čega bi bio svjestan) što znači da praktično nemamo nikakav alat da ispitamo stvarnost koja je van dualiteta. Zato Kurs i insistira na iskustvu i ne bavi se ni pojavnim svijetom a ni stvarnim svijetom koji je praktično neopisiv. Niti su riječi podesne da ga opišu jer su kao što Kurs kaže simboli simbola, dvaput odvojene od stvarnosti.

Pa su tako A&P i Hawkinsovo učenje uporedili sa Kursom.
Kao razlog za nisko kalibriranje Kursa po ovom metodu A&P navode činjenicu da se Kurs ne bavi Bogom i Božijim univerzumom. Kurs se bavi egom i njegovom dinamikom i zbog toga kalibrira relativno nisko.
Osim toga, još kažu da ovaj način otkrivanja istine nije sasvim pouzdan, baš kao ni ostali, kao npr. Yi Jing, astrologija, numerologija itd. Razlog je da ego ne može dozvoliti da bude predvidljiv. Jedan te isti lijek neće iscijeliti svaku osobu. Kad bi znali gdje i kada će biti zemljotres mnogo bi bilo laše, zar ne? Itd.
A druga stvar je da se ovdje koristi posljedica da bi se izmjerio uzrok tj. tijelo da izmjeri um.

Inače, Hawkinsov opis prosvjetljnja je bio prvi koji sam pročitala od nekog zapadnjaka, dotad sam imala prilike da ih pročitam samo od nekih istočnjačkih mistika i bila su totalno nerazumljiva za moj zapadnjački um koji sve pokušava razumjeti lijevom stranom mozga. Poslije sam pročitala još dosta o iskustvu prosvjetljenja od drugih zapadnjaka, kao u Gerijevim knjigama, kod Tollea i još nekih ali mi je Hawkinsov opis i dan danas najljepši i najbolji.



Ovo sad tog dijela:

Samo pomisliti na sliku ili božansku figuru svakog osnažuje. Dakle, molitva i religijsko i duhovno obožavanje ima veoma brz demonstrativni pozitivni efekat. Zapravo, spasilac je neophodan za sve ljude koji kalibriraju ispod 600, što znači da čovječanstvo kao cjelina zaista treba doprinos velikih duhovnih učitelja.
U sklada sa gore navedenim, možemo napraviti nekoliko zapažanja. Univerzalno zapažanje hiljade kliničkih praktičara tokom godina je da određeni stimulansi svakoga oslabe prilikom kineziloškog testiranja. Tako, da bi se demonstrirala kineziologija velikom auditorijumu obično se subjektu testiranja da da pogleda u fluorescentno osvjetljenje ili da drži pesticid preko solarnog pleksusa. Ovi stimulansi pouzdano svakoga u publici oslabe. Čak i pogled na pesticidom kontaminirane jabuke ispred dvorane predavanja čini da veliki broj publike oslabi. (A suprotno, zamišljanje božanskih figura svakoga osnaži).

Jednom je grupa ljudi došla na kliniku da uči kineziologiju i iznenađujuće ni jedan pouzdani negativni stimulans nije imao efekta na njih i testom je utvrđeno da su imuni na eksternu negativnost. Tokom ispitivanja utvrđeno je da su svi duhovni aspiranti i učenici koji su, u ovom određenom slučaju, praktikovali duhovni kurs instrukcija zvani Kurs čuda. Ovo je otkriće bilo važno i vodilo je daljem istraživanju u kojem su učenici koji su namjeravali završiti jednogodišnji plan Radne knjige Kursa čuda testirani prije početka kursa i serijski poslije. Kada bi učenici bili negdje oko 75. lekcije izgubili bi ranjivost na negativne stimulanse. (Kurs čuda se zasnovan na moći opraštanja.) Ovo omogućava zamjenu egove percepcije i njegove dualističke pozicioniranosti sa istinom koja zamjenjuje neistinu. Kritična lekcija u Kursu čuda gdje učenik pokazuje ovaj prelaz je "Ja sam podložan samo onome što držim u umu". (Da li je Hawkins ovdje nešto pobrkao? 75. lekcija se zove "Svjetlost je došla", prim.prev.) Međutim da bi se lekcija primila, ranije 74 lekcije moraju se dnevno praktikovati kao što je preporučeno.


Naravno ova promjena se dešava zapravo u umu.
Znači moglo bi se reći da već negdje sa 75. lekcijom počinje prestanak identifikovanja sa tijelom. A jednog dana će rezutirati i sa imunošću na bol, bilo fizičkim bilo emotivnim.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: čet jun 23, 2011 8:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Odličan intervju (iz dva dijela) sa Gerijem na:

http://theindiespiritualist.com/2010/11 ... -of-jesus/

Gary otkriva neke od tema u sljedeće dvije knjige!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: sri okt 01, 2014 2:14 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned dec 18, 2011 3:24 pm
Postovi: 1
Evo najzad skenirah tekstualni deo Kursa, videh da ga i dalje niko nije zakačio. Ono što ste imali do sada su bili 2 i 3 "deo" Kursa, tj. vežbe i priručnik za učitelje, ali je pre njih bio neki tekst koji nije iz Kursa (prvih pedesetak stranica).

Pozdrav i veliko hvala mu shin na ulozenom trudu.

https://mega.co.nz/#!NI1h0Cpb!iXfoheTtv ... L0Dp5EejeA


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: pet mar 15, 2024 12:19 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jul 31, 2016 9:29 pm
Postovi: 42
Draga Mu Shin, ja sam tek sada sve ovo pročitala, i hvala ti za zanimljive prijevode i uvide!

Are you still here.... ?

Ima li negdje da skinem Garyjev Nestanak Unverzuma ?

_________________
charleston


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz