Sada je: sub apr 27, 2024 3:05 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 298 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: sub mar 26, 2016 4:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Naravno da ne. Možeš pisati o svojim spoznajama i to je sve.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: sub mar 26, 2016 1:07 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ove lične/osobne teme su više za čitanje, osim za onog tko ih je otvorio da piše o sebi, nije neko strogo pravilo, ali...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pet apr 01, 2016 10:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Kad vidim sve bezbrojne umne tvorevine kažem da zaista, zaista nije bitno…Definirati sve, nije bitno. Davati za sve umne definicije , duhovnom tragaocu ne treba biti bitno.
Jedino je važno pronaći za sebe stanje mira, a izići iz stanja nemira. I stanje nemira će se neprestano vraćati, ali ti se svjesno trebaš povratiti u stanje mira. Jer samo iz stanja mira možeš duhovno napredovati.
Zamislimo starca ili staricu koji su gotovo neprestano u stanju nemira, nezadovoljni svojom djecom, drugim ljudima, svojim životom, prebacuju krivnju, mrze ovo i ono. Trebali bi zaista naći neko stanje mira do tog poznog doba. Treba početi tražiti već sad.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: ned apr 03, 2016 12:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Nivo ili zrelost nečijeg bića ne može biti drugačiji od načina njegova života. Tj. od načina na koji živi, prima život, i odašilje ga iz sebe. Zrelost Bića privlači, kao magnet, život koji živimo, percepciju koju imamo, reakcije koje izražavamo prema svijetu u kojem se nalazimo što nas dovodi u vječno kruženje koje nije moguće izbjeći sve dok se nalazimo na ISTOM nivou Bića.
Unutar Horizontale Života nivo bića određen je susretom vertikale bića i horizontale života. Trenutačna točka susreta (kao na križu) definira i nivo bića i nivo života.
Bhaerava Kaala blogs


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: uto apr 12, 2016 4:53 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 23, 2015 11:48 pm
Postovi: 10
@stan34hr, budizam se znatno razlikuje od Islama i Hrišćanstva.

Nemoj verovati mojim rečima samo zato što ih je Buda rekao; redovno ih preispituj, budi sam sebi Svetlost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: čet apr 14, 2016 7:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Istinsko znanje se ne dostiže razmišljanjem. Ono je ono što vi jeste; Ono je ono što postajete; što će reći, imate znanje zato što vi jeste To. To je razlog zašto insistiram na postizanju Naduma kao na uslovu za iskustvo najviše Istine, zato što um ne može zbilja da je zna. U Nadumu misli prenose različite aspekte iste Istine – toliko različite, uistinu, da je prvi aspekt dijametralno suprotan od poslednjeg – i svi se ubacuju u Jedno. Ako imate znanje putem istovetnosti možete lako da doprete do mojih misli i mog značenja. Ali nalazim da ista stvar izrečena svima nosi različito značenje svakome.
U pismu možete da objasnite K-u šta su psihička osećanja. Ona nisu isto što obični ljudi doživljavaju kao sentimente i osećanja. Na primer, obično sentimentalno sažaljenje nije isto kao ono što se zove “psihičko saosećanje”. Ovo drugo je mnogo dublje saosećanje od sažaljenja. Isto tako psihička ljubav nije isto kao ono što generalno zovu ljubav. Postoji nesebičnost u psihičkoj ljubavi; ona je uvek slobodna od svih zahteva – ona nema vitalnih prohteva. Čak psihička nesebičnost nije ista kao obična nesebičnost. Postoji nesebičnost koja se igra na površini i razmeće se. Ona postaje čovekoljublje – paropakara. Ali njen psihički parnjak vidi potrebu druge osobe i samo je zadovolji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: čet apr 14, 2016 7:49 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
https://www.facebook.com/notes/jagannat ... 4978717647


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: čet apr 14, 2016 7:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Dakle, Night Hawk, kakvu god religiju imao bitno je postizanje ovog Naduma. Zato se kaže da moraš sve provjeriti svojim životom. Možemo pročitati vrlo pametne rečenice, ali to ništa ne znači. To nije znanje. Postaje Znanje tek kad je ta pametna rečenica postala dio čovjeka koji ju je pročitao. Ali, naravno, ljudski um to ne može niti objasniti niti prevesti na ljudski govor. Otuda toliko prevara u duhovnosti. Treba dokazati nedokazivo. Može dokazati jedino svako sebi, ali ne može prenijeti ono što zna.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: čet apr 21, 2016 6:55 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Kako upotrijebiti Bibliju?
Neko me povrijedio, uvrijedio, bio nepravedan prema meni. Osjećam se loše, osjećam bijes, gnjev, misli idu u krug, ili želim dokazati svoju ispravnost ili se branim. Uglavnom, ljudski um radi bezveze i ne donosi nikakve rezultate, samo štetu. Potreban je Nadum. Potrebno je sagledavanje problema s druge razine.
Otvorim nasumce Bibliju misleći na svoj problem. U knjizi ljetopisa opisuje se kralj Asa. Kralj Asa ratovao je oslanjajući se na svoju pamet i svoje vojskovođe, a bez svog Boga Jahve i izgubio je bitke. Kralj Asa se razbolio i ponovno pouzdao u svoje liječnike, a ne u Boga i umro je.
Što bi ova priča značila za mene? Moja pamet nije dovoljna. Potrebno je osloniti se na molitvu koja me umiruje, distancira od problema, i sagledavam realnije svoj problem.
Moja pamet me vodi u zatvoreni krug i osjećam se poput psa koji lovi vlastiti rep. Potreban je Nadum ili božanski pogled i transformacija mojih misli.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: čet apr 21, 2016 10:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Ne mogu meditirati jer se bojim vlastitog uma i kamo bi me mogao odvesti. Mogu moliti, ponavljati riječi molitve, jednostavne poput disanja jer me uljuljkaju kao kad majka dijete umiruje. Kažu da postoje četiri stanja uma, alfa, beta delta... Ne znam točno. Obično smo tijekom dana u stanju uma koji je brz, zahtijeva neprestano podražaje, odnosno slušati, vidjeti, rješavati probleme. Ovaj um je potreban, ali je potreban i um opušten, u stanju kao pred spavanje koji nas povezuje s Nadumom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: čet apr 21, 2016 10:54 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
U vezi Biblije i kršćanstva postoje razine razumijevanja. Prva je razina dječja i na toj razini većina ljudi ostane. Čitati Bibliju kao priču, primjer Samson i Dalila. Kako čovjek ima veće razumijevanje tako tu istu priču gleda drugim očima. Kako razumjeti istrebljenje naroda u Bibliji? kao istrebljenje svake trunke zla u čovjeku, kao ideja da nema koketiranja sa zlom. Dosta dobro razumijem Bibliju, a to su simboli i tajne i učit ću dok sam živa. Uopće se ne upuštam u istočnjačke tradicije, jer ne mogu razumjeti. Kako ću razumjeti da boginja Kali ima u jednoj ruci zmiju, u drugoj ruci ljudsku lobanju? Upravo zbog nerazumijevanja moguće su mnoge manipulacije sa svih strana. Zanima me ezoterčno ili unutrašnje, a egzoterično ili na nivou obreda pripadam katoličanstvu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: čet apr 21, 2016 12:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Isus kaže: razorit ću ovaj hram i za tri ga dana ponovno sagraditi. Pri tom misli na svoje tijelo. Kad se u Starom zavjetu opisuje izgradnja božjeg hrama također se misli na ljudsko biće. Tako smo i mi svako pojedinačno pozvani da izgrađujemo svoj Hram, svoje biće. Da mijenjamo svoje navike nabolje, da se popravljamo, ispovijedamo grijehe, da uopće razumijemo svoj "grijeh". Da popravljamo sebe, da izgrađujemo sebe, odnosno božji hram ili božje biće.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pet apr 22, 2016 9:04 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Za one koji rade na sebi, a čitaju ovo što napišem....Nedavno sam pročitala da je 21 dan potreban da se neka stvar ponavlja i da bi onda postala navika. I tako loše navike postanu dobre navike. I ako se preskoči jedan dan onda treba početi ispočetkaJer molitva ne može biti svrha sama po sebi. Potrebno je izgrađivanje karaktera kao kad su židovi gradili božji hram u Jeruzalemu. Tako svatko od nas izgrađuje svoj hram, sebe.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pet apr 22, 2016 9:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Smatra se da intelekt može riješiti osnovne strahove bijes, strah, stid. Mislim da je intelekt nemoćan pred tim. Osobito psiholozima ne vjerujem jer njihovo je rješenje za sve- čarobna tabletica. Meditirati ne mogu jer se bojim kamo bi me odveo vlastiti um. Govorim o sistemu redovnika koje molitva smiruje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pet apr 22, 2016 9:51 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri apr 13, 2016 9:20 am
Postovi: 8
Šta mislite da li osoba može biti duhovna kao ateista?

_________________
Nema dovoljno ljubavi i dobrote na ovom svijetu da poklanjamo imalo izmišljenim bićima. - Nietzsche
http://www.ateizam.net/
http://depresija101.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pet apr 22, 2016 9:57 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Biblija i priča o Isusu je priča o svakom ljudskom biću. To su ezoterične ili priče o unutarnjem. Pomažu čovjeku da razmišlja o sebi ,da se izgrađuje. Dakle, da prevaziđe svoj odgoj, svoje predrasude, metode, ljude koji ga okružuju. Da bude sposoban imati objektivni pristup prema sebi i drugima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pet apr 22, 2016 10:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Ateista može biti duhovan. Mislim da je na to Isus mislio kad je rekao: možete govoriti protiv mene ali tko rekne protiv Duha Svetog neće mu se oprostiti.
Božja pravda mora biti jednaka za sve na Zemlji, odnosno svi se moramo držati onoga što je pravedno u Bogu. Jer Boga ne možemo prevariti, vidjet će jasno što nismo pravedno učinili. Ili što smo učinili protiv Duha Svetoga. Tako ja to vidim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pet apr 22, 2016 11:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
EDIT.


Zadnja izmjena: Rajko; pon dec 06, 2021 6:12 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pet apr 22, 2016 4:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
U mojoj duhovnoj potrazi sjever na kompasu uvijek je bio Isus. Ne znam da li može uspjeti čovjek koji nema sjever na kompasu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Moja duhovna potraga ako nekog zanima...
PostPostano: pon apr 25, 2016 4:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Daj desetinu Bogu. Desetina su naša odricanja. Ako mijenjaš navike nečega se odričeš u ime poboljšanja sebe ili u ime Boga. Iako misliš da si isti i da jedne navike zamjenjuješ drugima ipak se mijenjaš.
Ako mijenjaš navike, razvijaš volju. I to je rad na sebi. Pojednostavljeno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 298 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 46 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz