Sada je: čet maj 09, 2024 6:46 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 559 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pon maj 08, 2023 6:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Matrona je napisao/la:
Bilo bi dobro da se o ovome piše na jednom mestu, jer je tema više nego značajna. Iako ja nisam za kruta pravila ponašanja na forumima ( koji su bajdvej izumrli , na zalost ) (itd).


Tačno je da ovo može da bude posebna tema, s obzirom na brojnost ovakvih slučajeva u svetu.
*
Meni se uklapa u moju temu jer mi je povod, iskustvo doživljaja ovako nečeg u kolektivitetu u kojem sam, da uočim metafizičke „konce“, „tragove“ koji vode u Transcendenciju.
*
Tako da ja u vezi sa ovom temom ne bih imao više šta da kažem.
*
A i da pažljivo proučimo sve dosadašnje slučajeve – ne bismo mogli ništa novo da saznamo, tj. neke nove metafizičke zaključke da izvučemo.
*
Jednostavno – tragovi vode do „Pećine“, do Transcendencije, tamo i da hoćemo – ne možemo da zađemo, tako da nam ostaje samo da nagađamo šta je i kako je Tamo.
*
Ali su mi ovi mučni događaji, ova teška upredanja energija u polju kolektiviteta – omogućili neke nove metafizičke zaključke... uputili na neke mehanizme našeg funkcionisanja u KPZ-Mrcvarilištu, a koji mi do sada nisu bili baš toliko uočljivi.
Uputili na mehanizme, tj. otkrili... omogućuju slutnju tek-tek jezivog odnosa Transcendencije, tj. onih koji tamo "caruju", prema nama.
*
O tome – posebno (ako mi se bude dalo...).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pon maj 08, 2023 7:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub mar 02, 2013 9:59 pm
Postovi: 70
pa videh posle, da sam ja upala ovde ustvari , ali nije vazno..


I mediji su se ispisali i istupili olovke do sad. Više niko nema šta da kaže, a ništa skoro pametno nisu ni rekli , da ne ponavljam sad ko je sve davao izjave i pravio se pametan.

Sad nastaje crni vakum u kome vitlaju razne crne energije čije se prisustvo itekako oseća.

Da li je čovečanstvo na pragu neke nove kataklizme ?

Meni je poruka ovih malih anđela smrti sad kristalno jasna . Sav besmisao ovih ubistava govori samo jedno - Ljudi , prestanite da se ubijate ! Ali , kako dopreti s tom porukom do svih ljudi , kako postići da ljudi to stvarno shvate i prestanu da se ubijaju, je van moje moći.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sri maj 10, 2023 1:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Vezano za to navođenje iz neke Transcendencije...
U nekim medijima se prenose reči dečaka... ako nije neumesno da kažem, s obzirom na metafizički kontekst - nevoljnog ubice...
Reči koje su sasvim u skladu sa onim što sam o ovome pisao.
Valjda sada, dok je na Psihijatriji, ponavlja samo dve "stvari": a) kada će da izađe odatle, tj. da bude napolju, b) kako se napolju reaguje na ono što je uradio.
* * *
Kada će ljudi da porestanu da se ubijaju...?!
TEK TU se otvaraju metafizički portali, ili domeni metafizičkih promišljanja, ili pokušaja snalaženja u kosmičkim idiotizmima u kojima smo!
Pitanje - kada će da presatnu, zasniva se na pretpostavci da su ljudi samostalni i slobodni.
Ja mislim da je čak ovozemaljski dokazivo (a i sam pokušavam usput da to pomalo dokazujem, koliko mi polazi za rukom): da ljudi NISU ni slobodni, ni samostalni, tj. da JESU slobodni i samostalni U ILUZIJAMA, ILUZORNO.
Oni ne mogu van programa koje žive ili po kojima žive, ne mogu van strašnih uticaja/davljenja/navođenja iz Transcendencije.

Tako da to pitanje, kada će prestati sa ubijanjem - treba uputiti Zlotvorskim Dasama iz Transcendencije.
Ali - njihova priroda je verovatno takva da u SVOJIM programima idu do kraja, kao i svaka životinja-predator, borba do smrti.
A kako će se sve ovo što se poslednjih godina presudno zakuvalo i dešava - završiti, zaista ne znamo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sri maj 10, 2023 1:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Navođenje iz Transcendencije

Navođenje – u smislu: navigatorstva, upravljanja, kao „na dugme“ ili preko daljinskog upravljača.
* * *
Ova poslednja teška dešavanja u Srbiji, uz uvid koji sam objasnio u prethodnom tekstu, kao da su mi malo približila... kao da nam približavaju i još neke naše fenomene, ili fenomene odnosa Transcendencije (bića, sila, programera, ko zna čega sve u toj zoni Postojanja) prema nama, prema Čoveku, čovečanstvu.
* * *
Funkcionisanje Mase/Stada...
Ima dosta toga o njemu napisanog, i ja sam se povremeno osvrtao na ono što sam do sada mogao iskustveno da vidim ili shvatim, zaključim.
* * *
Uniformnost, stereotipi, malograđanski (palanački) duh, konzervativizam...
„Stvari“ su koje imamo konstatovane i u podvaldžijskim naukama...
A te konstatacije ili analize su, u stvari, samo bavljenja... u medicinskoj analogiji: temperaturom i simptomima, a ne uzrokom bolesti.
* * *
Ima R. Štajner... više se ne sećam gde... odličnu metafizičku tezu o funkcionisanju životinja.
Kaže: one nemaju individualizovanu dušu (ili duh... ne sećam se tačno, razlika je ovde nebitna), već kolektivnu, koja je... on kaže – u višim svetovima, ja bih koristio „svoj“ termin: u Transcendenciji.
* * *
Da tezu razradim u skladu sa onim što sam ovih dana „video“...
Svaki član Mase/Stada ima svoj „opseg“ ili „volumen“ individualnosti.
Kao što ga ima i svaka životinja, ali, naravno, u mnogo užem obimu od Čoveka.
Čovek u konkretnostima misli i postupa u tim okvirima individualnosti.
SUŠTINSKI – on misli, postupa, živi: po „direktivama“, signalima, impulsima iz Transcendencije (štajnerovski rečeno: iz svoje kolektivne duše u Višim svetovima).
Recimo: iz nekih „Centralnih Kompjutera“, koji su kao po nekakvim koncentričnim krugovima: za celo čovečanstvo, za jedan narod/državu, za grupacije u okviru jednog naroda/države.
* * *
Gospodin Mitrović, vlasnik „čuvenog“ „Pinka“, čovek sa postmodernistički uvrnutim domenima interesovanja, počeo je sa svojom ekipom da radi na robotu-voditelju. Naravno, nije ovo epohalna novina, ali sam usput video/čuo deo njegovog objašnjenja funkcionisanja konkretnog robota... Pa da i ovo razradimo u skladu sa ovom temom...
Uzmimo reči, rečenice, dakle: pitanja i odgovore robota-voditelja.
On može da se „kreće“ u domenima svog programa, može da koristi reči i sklapa rečenice koji su u sadržaju, u okviru „repertoara“ i mogućnosti onoga što je u njega „ubačeno“.
Ne može van toga...
I ako se suoči sa situacijama (razgovor sa sagovornicima) koje traže govor i reakcije „van toga“ – on govori i reaguje najpribližnije mogućnostima koje u okviru svog programa ima.
A to su neadekvatni govor/reakcije, prosto situacijama neprimereni. I vi lako uočavate tu neadekvatnost/neprimerenost.
* * *
U stvari, to nam je dosta jasna priča i u vezi sa našim DNK.
A poslednje iz prethodnog objašnjenja sam tako dubinski jasno osetio u govoru/reakcijama, dakle – u nazorima prosvetne Mase/Stada, a što se manifestovalo već nekoliko godina u mojim pokušajima (blog, društvene mreže, itd) da malo zatalasam Mrtvo more žabokrečine u srpskom obrazovanju.
I možda ću u nekom tekstu konkretnije to da objasnim/dočaram, jer je vrlo zanimljivo, dakle – ovaj fenomen lako uočljiv.
* * *
Da se vratimo navođenjima iz Transcendencije...
Dakle... pripadnici Mase/Stada ponašaju se, što u okvirima individualnih programa u kojima su, što po impulsima/direktivama iz „Centralnih Kompjutera“ sa kojima su povezani.
Zamislimo da u nekim posebnim situacijama neki od „Centralnih Kompjutera“ usiljenije navodi svoje pripadnike na neke reakcije, na neka delovanja.
* * *
Da li ima baš individualnih navođenja, pritisaka, ili su to samo opšti zajednički pritisci/impulsi za sve, pa se posebno „okinu“ ili eksponiraju neki, čiji individualni programi su najpodesniji – ne znamo, možda je i jedno i drugo.
* * *
Svi pripadamo nekoj Masi/Stadu.
Bilo da smo svesniji/duhovniji, dakle – individualizovaniji ili ne.
Što znači da svi podjednako trpimo pritiske/impulse „Centralnih Kompjutera“.
Nesvesnima i manje svesnima, koji zdušno, nekritički i poslušno idu za impulsima iz „Centralnih Kompjutera“ – i najlakše je. U svom mišljenju, reakcijama, delovanjima koji im dolaze iz Transcendencije, oni imaju, doživljavaju svoje ispunjenje, svoju samorealizaciju.
Što je čovek svesnija/duhovnija osoba – to mu je teže, to je borba u njemu samom burnija, to kao da postaje rascepljenija ličnost.
* * *
Užasnija perspektiva od one u kojoj samo konstatujemo da smo u Zarobljeničkim aranžmanima u zoni Zemlje kao Karantina-Pakla-Zatvora.
Tek tu shvatamo koliko nam je manevarski prostor za borbu sužen...
Ali, deo programa svesnijih/duhovnijih je da traže izlaze i rešenja i tamo gde ih nema. Gde ih u sadašnjoj perspektivi nema!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: čet maj 11, 2023 1:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Besmisao – Ravnoteža – Smisao

Ovde sam u stanu, u susednom gradu mi je majka (stara), tamo imam dvorište...
Nisam bio u prilici da češće idem (tamo), travuljina na nekim mestima izrasla... oho!
Već i ne može da se kosi kosilicom, moram najpre ručno, kosom.
* * *
Tako, po deonicama, pokosim na jednom kraju, dok dođem do krajnjeg kraja – već izrasla trava na početku, pa „Jovo nanovo“.
* * *
Banalan ali rečit primer za Besmisao!
Kosiš travu u dvorištu, čak i ako ti nije stalo do lepote, jednostavno – ne može se hodati po korovu.
Kosiš i kosiš, a ono izraste nova trava, i tako cele godine do jeseni.
* * *
A da je samo košenje trave jedina takva životna stavka!
Košenje trave i održavanje dvorišta je čak besmislica u odnosu na druge teže aspekte planetarnog Besmisla.
* * *
Ova trava je mikro... ili nano-Besmisao – jer je na margini mnoštva mojih/naših Zarobljeničkih aranžmana ili programa.
Ko nije u tzv. radnom odnosu, i „uživa“ ili uživa u penzionerskim (umirovljeničkim) danima – košenje trave i održavanje dvorišta može da bude UŽIVANCIJA!
Dakle, ono može da mu ima i te kako jasan, opipljiv nano-Smisao.
* * *
U nekom metafizičkom delu lepo je rečeno: „Ne možete, a da ne trošite (ili angažujete) Energiju“.
To je uslov postojanja, opstanka.
U košenje trave ulaže se Energija.
Dakle, i time se ispunjava taj uslov.
U čemu je onda problem?
* * *
Zemlja je „divotno“ KPZ-Mrcvarilište zato što nas u njemu-Oboru Transcendentni Zlotvori-Paraziti drže u režimima iscrpljivanja.
Iscrpljivanja koja su u funkciji pukog opstanka.
U tome je problem.
Naravno, kao problem na problem je što ljudi, pripadnici Mase/Stada ič od toga ne konstatuju, u svojoj svesnosti bliskoj životinjskoj, što je obaška priča...
* * *
Potencijalnom Čoveku, kao iole svesnom biću, košenje trave ili bilo koja fizičko-praktična aktivnost – nije CILJ PO SEBI!
Ona je SREDSTVO ILI INSTRUMENT za Ravnotežu!

Što u navedenom slučaju znači: košenje trave dobija duboki Smisao (u nano-razmerama) ukoliko je sredstvo/instrument da se bude u Ravnoteži, da se održava Ravnoteža.
Ako se njime zalazi u NeRavnotežu: košenje (i bilo koja druga FPA) gubi i tu „količinu“ nano-Smisla.
* * *
Pošao sam od košenja trave...
Kao aspekta aktivnosti TELA.
Isto se odnosi i na duhovne/intelektualne aktivnosti.
Kao aktivnosti UMA-DUHA.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sub maj 20, 2023 9:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Fizički i metafizički Novi svet

1.
Fizički i metafizički pojmovi, odnos dva nivoa… biće posebno malo o tome.
Ovde – nešto zanimljivo što kao upadljivije iskrsava poslednje 3-4 godine…

2.
Metafizički Novi svet, u smislu metafizičkih/nadfizičkih sagledavanja i odgonetanja…
Njegov “dolazak” ili “nastupanje”…
Ideje o tome…
Možda “kreću” negde osamdesetih godina prošlog veka.
Bilo je tih onostranih (s one strane ili iz Transcendencije) objava ili tzv. kanaliziranih materijala, neki od njih su meni bili polazište sa zalaženjem uopšte u duhovnost/metafiziku, sa prvim upoznavanjem sa njima (K. Keri, V. Esen–E. Valentajn, “Kurs o čudima”, itd).

3.
Pa smo imali fascinantnu podvalu sa “legendarnom” 2012. godinom!
Brojni u metafizici/duhovnosti (svejedno u kojem statusu i tipu interesovanja) su progutali taj mamac!

4.
Onda se poslednjih godina, a od TZV. pandemije posebno – nešto očitije, sve teže i teže podnošljivo počelo zahuktavati.
I tu su se nekako pomalo sustekle fizička i metafizička perspektiva ka Novom svetu.

5.
Fizička, iz ugla istorije-sociologije, iz ugla političkih sagledavanja…
Sa ukazivanjem na “par” smena civilizacija u poznatoj nam istoriji, a koje su tekle upravo po scenariju koji se otvarao sa tzv. pandemijom (pa sledili ratovi, glad, itd).
Npr. srenjovekovna kuga i “skok” u humanizam i renesansu.
Kao što sam negde ranije zapisao u vezi sa tim primerima: u svim tim smenama civilizacija ili “skokovima” u razvoju “ljudske civilizacije” – Zemlja je ostajala kao metafizički Karantin-Pakao-Zatvor. Ja smatram, po inidicijama koje možemo na raznim stranama da čitamo, da je ovog puta u pitanju radiklani preokret i u tom smislu (u vezi sa Zemljom kao Karantinom-Paklom-Zatvorom), ili bar najradikalniji do sada.
“U pitanju”… tj. treba sačekati kraj svih dešavanja… ko zna… možda su ovo samo nagađanja…

6.
U fizičkom domenu… možda je prvi ruski predsednik Putin počeo da govori o promenama u svetu koje vode Novom svetu.
Nedavno sam usput malo čuo (a televiziju i video-zapise i inače usput pogledam) i izjave predsednika ruske Dume, kao i neke od njihovuh poslanika, koji koriste isti naziv, i sa istim stavovima govore o dešavanjima u svetu.

7.
Fizički domen je sve očigledniji i onima koji nemaju veze sa onim metafizičkim, domenom.
Polako ali sigurno urušava se svet zanovan na dominaciji i kaubojštini SAD-a, NATO-a i Evropske unije, urušavaju se, otkrivajući svoje podlačko naličje i kolonizatorska ishodišta, “vrednosti” “vrlog starog Zapada”: “izvozi demokratije”, hegemonizmi, propisivanja drugima (državama, državnicima) kako da se ponašaju, nastupanje sa pozicija sile, nametanje bolesnih vrednosti za uzorne društvene obrasce (npr. promovisanje prava tzv. lgbt-populacije), itd.
Zemlje BRIKS-a, ČOS-a, i ostali NORMALAN svet zalažu se za neke nove vrednosti i za poštene odnose na svetskoj sceni. Naravno, daleko smo od anđeoskih principa i u njihovim nazorima i postupanjima, ali – to svakako jesu principi i vrednosti jednog PRAVEDNIJEG Novog sveta u rađanju/nastajanju.

8.
A metafizički domen…
A) Fizički Novi svet je “materijalna baza” za jednu temeljniju transformaciju Čoveka, njegove svesti, cele civilizacije. Ta perspektiva je dugoročnija od one u kojoj Stari-postojeći-propadajući svet treba da zameni fizički Novi svet. (Da, odavno sam koristio tu kovanicu: “Stari-postojeći-propadajući svet”.)
Kako će to ići… kako može da ide… uz programirane pripadnike Mase/Stada, uz dominantne Gluposti, uz njihovu (pripadnika Mase/Stada) opsednutost Glupostima (sitnica, ali rečita: profesionalni sportovi, armije koje u njima učestvuju i još veće armije zainteresovanih pratilaca) – ne znam, ali, to što ne vidimo načine ne znači da se proces neće polako izvoditi… kao što je rečeno – u jednoj dugoročnoj perspektivi.

9.
B)
Ovaj “rukavac” metafizičkog domena “ide” ka Transcendenciji…
“Izdižemo” se ka Transcendenciji onoliko koliko možemo, koliko nam moći uma i duha dopuštaju.
Razdvojio bih nekakve dve sfere Transcendencije: a) onu koja opasuje Zemlju i drži je (sfera Transcendencije, tj. bića u njoj) u Karantinu-Paklu-Zatvoru, b) šire sfere van ove prve; iz te šire sfere bi dolazilo i sve što je Razvojno-Oslobodilačkog karaktera.
Transcendencija je Transcendencija, naravno da ne znamo šta je i kako je tamo, da iole znamo ili naslućujemo – ne bi nam bila Transcendencija. Sve nabrojano pretpostavljamo po ovozemaljskim indicijama.

10.
A indicije nas upućuju na odraze Transcendencije u našim životima, u životu ljudi na Zemlji i u dešavanjima na planetarnoj sceni.
Možda na neke načine u smislu Trismegistovljeve ideje: “Kako Gore – tako Dole”.
Ako dosta pouzdano možemo da odgonetamo prirodu Zlotvora-Parazita u prvoj sferi Transcendencije, a po svim našim Zarobljeništvima, po programima sa kojima teško možemo da izađemo na kraj, po Parazitizmu koji je više nego očita dominanta života na Zemlji, onda u “produžetku” tih uočavanja imamo prava da u daljim/širim sferama Transcendencije naslućujemo i impulse, programe, energije, podsticaje za dešavanja koja se odigravaju na Sceni čiji smo svedoci i sa-učenici.
Npr. rat u Ukrajini, idiotizmi SAD-a, NATO-a i Zapada, teško i uz velike žrtve prekomponovanje snaga u postojećem svetu – teško da nisu odrazi analognih, ali u nekim drugačijim vidovima, saobrazno ustrojstvu i logici drugačijih sfera Postojanja, a – u Transcendenciji.

11.
Važno je, i zanimljivo, da se plodotvorno, ali ne slučajno, sustiču u skromnom smislu pomalo sve masovnije fizičke i metafizičke slutnje smene dva sveta, dve civilizacije, Starog-postojećeg-propadajućeg i nadolazećeg (u teškim porođajnim mukama) Novog sveta.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sub maj 20, 2023 9:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
jedna od ilustracija za zalaganje/slutnju Novog sveta u fizičkom domenu:

https://www.politika.rs/sr/clanak/539756/Putin-Prevladace-borba-za-multipolarni-svet


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sub maj 20, 2023 10:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
(Varijacija teme iz prethodnog teksta...
Ali napisana za jednu prosvetnu fejs-grupu...
Verovatno neće smetati kao dopunsko objašnjenje i ovde...)

Vršnjačko nasilje…

1.
Imamo ga u porastu i kod nas.
Naravno da treba preduzimati sve moguće mere na suzbijanju.
U redu su i sva nastojanja da se shvate uzroci.
ALI…!

2.
Treba da pokušamo da „stvari“ malo dublje sagledavamo.
Dublje sagledavanje ne znači da ćemo svakako doći do odgovora i rešenja, ali nam dublja/šira perspektiva baca neko novo svetlo na sve što pokušavamo da shvatimo, a očigedno ne možemo.
I dublja/šira slika bar nas oslobađa od iluzija da sve, ovde i sada, možemo da shvatimo, i da na sve imamo spremne odgovore.

3.
Zar ne primećujemo da se u vezi sa pokušajima da shvatimo porast vršnjačkog nasilja suočavamo sa paradoksima od kojih nam pamet staje?
Da, bilo ga je oduvek, ali svakako ne u ovakvim vidovima i u ovakvoj frontalnosti.
I upravo sve to – sve teže je, upravo nemoguće razumeti.

4.
Dublje/šire sagledavanje nas navodi na tumačenja koja se sve češće mogu čuti: nalazimo se na raskršću dveju civilizacija, na planetarnoj sceni je smena civilizacija.
A kroz istoriju se pokazalo – pri svakoj smeni civilizacija dolazilo je do teških i neshvatljivih dešavanja. Poslednja takva smena je možda prelazak iz srednjeg veka u humanizam i renesansu, a sa otprilike istim scenarijem: počevši sa epidemijom, pa nadalje ratovima, glađu, itd.

5.
Takve promene znače i velika tumbanja u svesti ili u psihi ljudi.
Pa se, između ostalog, kod nekih mladih taj unutrašnji pritisak ispoljava/ospoljuje kroz tzv. vršnjačko nasilje.

6.
Paradoksi pokazuju da se zaista nešto… da kažemo specijalno dešava na planetarnoj sceni… ali u dubljem smislu, u energetici/umu/svesti ljudi. Nezavisno od toga da li je u pitanju nekakvo Doba Tranzicije iz Starog-postojećeg-propadajućeg sveta u nekakav Novi svet, ili nešto drugo…
Dakle, paradoksi… ili stvari koje je nemoguće shvatiti…
Evo poslednjeg primera iz Slovenije:
Citat:
Porast vršnjačkog nasilja, 70 odsto više samoubilačkih tendencija u odnosu na 2019. godinu i plač vaspitačica jer ne mogu da kontrolišu trogodišnjake čulo se na zajedničkoj sednici Odbora Narodne skupštine za prosvetu, nauku i omladinu i Odbora za unutrašnje poslove, državnu upravu i lokalnu samoupravu Slovenije.

Da ponovim ključnu rečenicu:
Citat:
plač vaspitačica jer ne mogu da kontrolišu trogodišnjake


https://www.politika.rs/sr/clanak/553738/Vaspitacice-placu-jer-ne-mogu-da-kontrolisu-trogodisnjake-u-Sloveniji?fbclid=IwAR0ZppgJZaNV-9oYLZ55OQ56EsFWJw60uZvTPF6u4GD6T9aqVNozk7xkN5k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pon maj 22, 2023 8:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Promena polariteta Mase/Stada

1.
Masa/Stado…
Uniformnost.
Konzervativizam.
Sinergija.
Moć.

2.
Pripadnici Mase/Stada.
Izgubljena individualnost.
Prava, šira.
U korist moći iz sinergije.
Uža individualnost, kao životinjska…
Ima se.
Čak se folirantski forsira.
U društvenim okvirima.
Naglašava kao vrednost.

3.
Što reče R. Štajner…
Za životinje…
Nemaju individualnu dušu.
Već kolektivnu.
U Višim svetovima.
U užim individualnostima…
Postupaju, reaguju, “misle”…
Po impulsima-navođenjima…
Iz kolektivne duše.

4.
Konzervativizam.
Antirazvojni smer.
Svojstvo sadašnje Mase.
Kako da se preobraze?
U suprotno.
U skladu sa logikom Novog sveta.
Deluje neizvodljivo.
Kao i nemogućnost majmuna…
Da izgradi ljudsku civilizaciju.

5.
Masa/Stado…
Je Masa/Stado.
Ide tamo kuda je usmerena.
Iz kolektivne duše.
I/ili od vođa/"pastira"...
Što ispada na isto.

6.
Kada kolektivna duša…
Ili vođa/vođe…
Promene smer…
Menja ga i Masa/Stado.

7.
U oba slučaja…
Masa/Stado…
Ostaje fon ili instrument.
Ili frontalni “materijal”.
“Tkanje”-čovečanstvo.
Za planetarna dešavanja.

8.
Biti pripadnik Mase/Stada…
I nije indisponiranost.
Kao što deluje.
Sve ima pluseve i minuse.

9.
M/S-pripadnik…
Nema moćnu individualnost.
Nema moguću moćnu svest/duh.
Ali može da se opusti.
Da uživa.
Nošen talasima sinergije.
Žrtvuje moćniju individualnost.
Ali na dobitku sa “ušuškanošću”.
U jednostavnosti i sigurnosti.
U moći sinergije.

10.
P. S.
Moguće je…
Iz kolektivne duše.
Stignu Masi/Stadu impulsi.
Za promenu polariteta.
Takva Masa/Stado iznedri vođu.
Koji je onda vodi.
U novom smeru.
Ka razvojnosti.
Ka Novom svetu.

11.
Naravno, proces je dugoročan.
Težak i na preduge staze.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pet maj 26, 2023 3:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Komunikacija i sinergija

1.
Normalno odrastanje/sazrevanje/formiranje svakog ljudskog bića, pa i duhovnijih (ljudi) – dešava se u koncentričnim krugovima Mase/Stada.

2.
Uz komunikaciju i interakciju sa drugima.

3.
U tom smislu imamo spontano-prisilno priključivanje na sinergiju Mase/Stada.

4.
Što znači:
a) odricanje od “viška“ individualnosti,
b) moć od sinergije koja se pritom dobija.

5.
Problem imaju duhovniji!

6.
Njihov um/duh je u raskoraku sa kolektivnim umom/duhom Mase/Stada, jer taj um/duh čine: a) protivrazvojni smer, b) konzervativizam, c) uniformnost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: ned maj 28, 2023 10:30 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Duhovna sinergija i komunikacija

1.
Sama forumska tema („Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom“), započeta pre više od dve godine, a koja se odužila na 22 strane…

2.
U postojećim KPZ-mrcvarilišnim uslovima, uz moć sinergije Mase/Stada, nema šanse (ni logike) da se pojavi pojedinac, koji prođe proces rađanja kroz žensko telo, da nadjača tu moć.

3.
Takav pojedinac, ili pojedinci (označavam ih kao duhovnije /ljude/) – samo može da trpi strašne pritiske koji se očitavaju u iznuđenoj rascepljenosti/bipolarnosti.

4.
Bilo Doba Hibernacije (kao sada) ili ne, zaštitna mera duhovnijih u KPZ-Mrcvarilištu je – Hibernacija, kao i Pomirenost sa nemogućnošću prave RAZVOJNE interakcije/komunikacije sa većim brojem drugih/sličnih.

5.
Pomirenost sa tim da oni nemaju, ne mogu da imaju (bilo da ga formiraju ili da on već postoji) bar neki uticajniji koncentrični krug Mase sa jakom RAZVOJNOM SINERGIJOM.

6.
Duhovniji koji ipak formiraju takvu Masu (ima takvih primera posebno među istočnjačkima) – posebna su priča, priča o fascinantnim moćima KPZ-Iluzije, KPZ-podvala, koje su možda najprefriganije upravo na terenu duhovnosti/metafizike.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pon maj 29, 2023 3:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Iznuđena bipolarnost

1.
Duhovniji (ljudi) su svesni Zemlje kao Karantina-Pakla-Zatvora (suštinski, nebitno da li je bukvalno tako označavaju) i sistema/koncentričnih krugova Zarobljeništava u njoj, te degradirajućih/urušavajućih iscrpljivanja ljudi, što je pozadina ovakvog ustrojstva Zemlje.

2.
Svesni svega ovoga što pripadnici Mase/Stada u hipermoćnoj KPZ-Iluziji vide kao običan i normalan život, do sulude, cinične, mazohističke percepcije u varijanti: „Da li je Bog mogao da stvori lepši svet?“

3.
Vezani za telo, za uslove koji se moraju obezbediti telu – duhovniji su prisiljeni da funkcionišu u takvoj Masi/Stadu i u sistemima koje je ona (ne samosvojno) formirala/formira.

4.
Moraju da funkcionišu – pridržavajući se pravila i logike Mase/Stada, tj. njenih sistema.

5.
Ali, kako ne mogu da se odreknu svoje moćnije percepcije Zemlje kao KPZ-a, i shvatanja svih iluzija i podvala – prinuđeni su na rascepljenost i bipolarnost, budući da funkcionisanje u ovom svetu podrazumeva i makar kakvu komunikaciju/interakciju sa pripadnicima Mase/Stada.

6.
Pritom njihova percepcija i shvatanje, viđenje – trpe enoprmne, nepodnošljive pritiske sinergije Mase/Stada, usmerene ka gušenju i deformaciji takve realne percepcije i moćnijeg uma/duha.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: uto maj 30, 2023 2:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Misija duhovnijih u KPZ-Mrcvarilištu

1.
Telo je osnova postojanja u KPZ-Mrcvarilištu.

2.
A uslovi za funkcionisanje i opstajanje tela u KPZ-Mrcvarilištu su neopisivo komplikovani.

3.
A to znači da se preko elementarnog postojanja/funkcionisanja od čoveka/iz tela/od tela isisavaju okeani Energije.

4.
Tim isisavanjem se urušava/deformiše/degradira samo telo.

5.
Paradoks koji je u službi/u funkciji postojanja/održanja Transcendentnih Parazita-Zlotvora, Gospodara KPZ-Mrcvarilišta.

6.
Misija duhovnijih (ljudi) u celom tom surovom kolopletu?!

7.
Ili da kroz iluzije/podvale duhovnog vođstva duhovno p-održavaju KPZ-Mrcvarilište…

8.
Ili da pređu na režim Hibernacije, tavoreći i čekajući: a) ili smrt (naravno – prirodnu), b) ili Novi svet/nove energije/novi poredak (a tako nešto se dešava samo kada su smene civilizacija).

9.
Njihov (duhovnijih) uspeh/položen ispit?

10.
Da što je moguće šire/dublje skapiraju KPZ-Mrcvarilište i da ne podlegnu ujarmljivanju u širenje/ojačavanje duhovnih iluzija/podvala, pritom bivajući usidreni u Ravnoteži/stabilnosti/dobroj energetici.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: čet jun 01, 2023 7:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Duhovne zajednice

1.
Duhovne zajdnice: komunikacija – interakcija – sinergija.

2.
Makar mikro-Polje, sa duhovnijim usmerenjem, oaza unutar konzervativnih, slamajućih koncentričnih krugova Mase/Stada.

3.
Ako se (takva zajednica) ne zasniva na tzv. prilozima, milostinji, dakle – na Parazitizmu, ako je nekako samoodrživa – u redu je.

4.
Međutim…! U KPZ-Mrcvarilištu diskutabilna su realna duhovna postignuća/dometi, i zajednice kao celine, i pojedinaca koji je čine.

5.
Pitanje je duhovnih/metafizičkih fundamenata na kojima se „grade“/formiraju takve zajednice.

6.
Sve duhovne zajednice unutar zvaničnih religija ili povezane sa njima…

7.
Na jednoj strani – jesu one bar nešto (možda i nešto više) duhovnije od širih krugova Mase/Stada unutar kojih i fizički i morfički postoje.

8.
Na drugoj strani – sve one odreda su na duhovnoj stranputici, budući da se u KPZ-Mrcvarilištu kao zvanična ili masovnija može formirati samo vera/religija/duhovnost koje su duhovni/metafizički iluzionizam/podvala; kao da bi Transcendentni Zlotvori dozvoljavali da im se, „na njihove oči“, duhovno podriva Carstvo koje im bukvalno „život znači“!

9.
Imamo zapise… da kažemo – legende… o tajnim duhovnim školama, nezavisnim od zvaničnih religija i poznatih/dostupnih duhovnih učenja.

10.
Možemo pretpostaviti da su takve škole značile pravi Rast/Razvoj, ali ne znamo, jer se radi – o tajnim školama!

11.
Ali nesporno je da u takvim zajednicama postoje uslovi/mogućnosti/potencijali za duhovno/metafizički plodotvornu spregu: duhovna komunikacija – interakcija – sinergija, a ka pravom Rastu/Razvoju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pet jun 02, 2023 7:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Haos u funkciji Progresa

1.
Entropija-Haos je, izgleda, uvek sa Progresivnom funkcijom.

2.
Pojava Haosa u uređenom Sistemu jeste u funkciji destabilizovanja, urušavanja.

3.
Ali to je u situaciji u kojoj Sistem dođe do tačke u kojoj mu je potrebno „refreširanje“, „ažuriranje“, ili restruktuiranje.

4.
Ako Sistem izdrži „test“, ako se „refrešira“/“ažurira“ tako da otkloni začetak Haosa – izdiže se na viši nivo uređenosti.

5.
Ako ne izdrži test – urušava se, da bi se na njegovim temeljima formirao novi Sistem, sa novom „građom“, koja odgovara novim uslovima u kojima se Sistem nalazi.

6.
Obrazovni sistem (prethodno sam načelno govorio o Sistemu) u Srbji je ovih dana pod jakim naletom Haosa/haosa. Da ne navodim detalje, ovde su manje bitni, da izvučem samo metafizičku suštinu.

7.
Danas sam postavio jedan tekst (u jednoj od prosvetnih grupa): „Radujmo se haosu!“

8.
Na jednoj strani: imamo unutrašnji haos obrazovnog sistema, na koji odavno ukazujem u svojim analizama (npr. raskorak između nastavnih sadržaja i ishoda, vi, kao nastavnik, treba da realizujete oba, a oni se međusobno isključuju; nadležni, ja kažem – „sistemski vrhovnici“, ali i svi mi u sistemu, pravimo se da je sve u redu, simuliramo uspešnu primenu svega toga).

9.
Akteri u sistemu, i sistemski vrhovnici, i mi u praksi, ne želimo da uočimo taj unutrašnji haos, ne želimo da se suočimo sa njim i da mu „tražimo leka“, nego svi skupa simuliramo najnormalnije funkcionisanje sistema.

10.
Kada nema suočavanja sa Entropijom/Haosom – sile Entropije/Haosa samo narastaju, „bujaju“. Sada smo došli do tačke u kojoj se unutrašnji preliva u spoljašnji haos.

11.
Bukvalno isto kao sa energetikom kod čoveka: ako se sa problemima energetike ne suočite na unutrašnjem planu, problemi sa Energijom „probiju“ na spoljašnji plan, na plan zdravlja i oboljenja tela.

12.
Dakle, ako nema spremnosti aktera u sistemu (u ovom slučaju obrazovnom) da se suoče sa haosom, već se svi „pravimo blesavima“ kao da je sve u redu, haos probija na spoljašnji plan i prodrmava sve aktere, nastojeći da ih/nas dozove pameti.

13.
Zato sam tamo i zaključio: radujmo se haosu, jer što je žešći – pre će da nas natera da udarimo glavom u zid, da dotaknemo dno, i da počnemo da razmišljamo, i da delujemo, u pravcu temeljne rekonstrukcije sistema.

14.
I jedna lična opaska… Ne samo da sam se uvek radovao haosu u ovom sistemu, ali i u drugim sistemima, već sam uvek sa jačim „izlivima“ haosa/Haosa osećao olakšanje.

15.
Jezivo je kada imate stabilan loš sistem, jezivo kao što je jezivo „bujanje“ pritiska u dubini Zemlje koji će kad-tad rezultirati vulkanom ili zemljotresom.

16.
A osećam olakšanje sa haosom/Haosom, jer osećam da on vodi u dobrom smeru, u smeru bolnog ozdravljivanja ili pokretanja na ozdravljivanje.

17.
Ovakvo olakšanje sam osetio i kada je krenula tzv. kovid pandemija. Ostavljam po strani širu planetarnu sliku i zdravstvenu nesigurnost svih nas (mada se i u tom slučaju isto radi o bolnom Haosu u službi ozdravljujućeg Progresa), imam u vidu obrazovni sistem i haos sa prelaskom na onlajn-nastavu.

18.
Dakle, teška dešavanja sa Haosom idu onda kada se konzervativizam prejako ušanči u masovnoj svesti, a na delu je, kao što sam ranije rekao – promena polariteta Mase/Stada.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sri jun 07, 2023 10:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Sledeći tekst je napisan za fejsbuk, više je u sferi sociologije, ali - uklapa se kroz konkretne ilsutracije u metafizičku temu o Masi/Stadu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sri jun 07, 2023 10:12 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
ZA Vučića – PROTIV Vučića!

(Da zaobiđemo familijarizovanje, kao socio-fenomen: „Vučić“, a ne „predsednik Vučić“; „predsednik“, ma ko on bio…)

1.
Ponegde i u sociologiji, a osobito u metafizici: masa i funkcionisanje mase se upoređuju sa stadom.

Pa se po početnim slovima pravi razlika: sa velikim početnim slovima se pojmovima daje metafizičko značenje.

Fizičko stado čine životinje.

Metafizičko Stado (Masu/Stado) čine ljudi, ali uz funkcionisanje u masi sa nekim svojstvima, metaforično, životinjskog stada.

2.
Dva glavna svojstva Mase/Stada:

a) uniformnost, jednoobraznost („svi se slažemo i svi mislimo isto, tj. imamo iste stavove prema pitanjima/temama koje nas okupljaju“),

b) „svi idemo za vođom“.

Ne mora bukvalno da postoji jak, tzv. harizmatičan vođa (u stadu: ovan-predvodnik).

To mogu da budu naizmenično razne ovce, kako kojoj „padne na pamet“ da krene prva, ili dve-tri njih, ostale je/ih slede. (Bukvalno je tako, imam pastirsko iskustvo iz detinjstva.)

Ne pitaju kuda, zašto, da li ima smisla tamo ići, jednostavno – idu. Jer se tako radi u stadu.

3.
Postoji jedna epizoda u romanu „Gargantua i Pantagruel“, zaboravio sam imena… neka su, recimo – gospodin Sima i gospodin Pera.

Gospodin Sima je nešto prevario gospodina Peru, posvađaju se oni, raziđu, itd.

Prođu godine, jednog dana gospodin Sima prodavao stado ovaca na pijaci, pijaca je bila blizu neke provalije.

Naiđe gospodin Pera, kao prešao je preko svega i kao pomirljivo (a nekako su nakon godina i zaboravili na svađu) – hoće da kupuje ovce.

Pa u razgovoru kaže – neće celo stado, ali mu je zapao za oko samo ovan-predvodnik.

Gospodin Sima je odbijao ponudu, razume se zašto. Pogađali se oni, gospodin Pera navaljivao, davao i nenormalno visoke sume za samo jednu ovcu, tj. ovna.

Na kraju gospodin Sima pristane, pomislivši: naći će drugog ovna predvodnika.

Gospodin Pera uzme kupljenog ovna u naručje i…

…Polagano ode do provalije i baci ovna u provaliju. Tada sve ovce zableje i panično pojure za njim. U PROVALIJU!

Tako se gospodin Pera ipak osvetio…

4.
Individua (individualac) praktikuje PRAVO KRITIČKO MIŠLJENJE.

Pravo kritičko mišljenje znači:

a) uočavanje i pozitivnih i negativnih strana/svojstava bilo koga/čega,

b) nastojanje da se shvati suština, da se dopre do suštine,

c) davanje predloga za pozitivne promene/poboljšanja.

5.
Sve/svako, svaka „stvar“ ima i pozitivne i negativne strane, ili aspekte.

Tačno je da su oni u različitim proporcijama, negde su pozitivni 60%, a negativni 40%, negde mogu biti negativni 80%, a pozitivni 20%.

Uz baš-baš retke izuzetke je nešto (osoba, pojava) 100% ili skoro 100% negativna ili pozitivna. Recimo, za prvo: Hitler i fašizam, za drugo: malo dete.

6.
Dakle, individualac retko i reaguje u relacijama „za“ i „protiv“.

„Za“ i „protiv“ su u okvirima borbe, napada i odbrane, dakle – u prirodi Mase/Stada.

INDIVIDUALAC TEŽI SVEOBUHVATNOJ, SLOŽENOJ SLICI.

Može da podržava ono što je dobro, a da osuđuje ono što je loše. Recimo: da podržava i hvali dobre postupke, a osuđuje loše postupke jedne te iste osobe!

Ako pritom uočava da sve „stvari“ imaju svoje dobre i loše strane ili svojstva, ali u različitim proporcijama, kako onda da se opredeli da je „za“ ili „protiv“? Nemoguće! Možda na osnovu procenta dobrog ili lošeg? Ali koji procenat dobrog/lošeg je potreban da bi se reagovalo „za“-„protiv“? 51% : 49%? Ili 70% : 30%?

7.
Kako Stado reaguje na individualca sa ispoljenim pravim kritičkim mišljenjem: primer (tzv, jer u pitanju je umetničko ime) dr Neleta Karajlića.

Tzv-opozicija (u Srbiji) ga je smatrala svojom „ovcom“, zbog nekih izjava protiv vlasti u Srbiji. (Tzv-opozicija, jer ne demonstrira svojstva i ponašanje prave opozicije. Što je u okviru ove teme nebitno…)

Onda je nedavno dr Karajlić izrekao dva baš-baš zdravorazumska zapažanja, a u skladu sa principima kritičkog mišljenja:

a) da ne vidi da nedavni žalosni zločini u Srbiji mogu da imaju bilo kakve veze sa vlašću u Srbiji, niti sa medijima i „rijalitima“, a ako bi se tražili „uzori“ – pre bi to mogli da budu brojni holivudski filmovi;

b) ako se (tzv) opozicija (u Srbiji) zalaže protiv nasilja – jedini nenasilni dolazak na vlast je na izborima.

8.
Ako se ne osećamo kao pripadnici Mase/Stada – možemo da se slažemo ili ne slažemo sa njim, da polemišemo (na društvenim mrežama), ali – bez besa i negodovanja, bez osporavanja njega kao ličnosti, dozvoljavajući i njemu da misli svojom glavom. E, ali podsetimo se svojstva Mase/Stada: „Ako si naš, ili ako te smatramo našim – ima da misliš kao i svi mi, tj. da imaš stavove kao i svi mi!“

A ono – krenula „lavina“, „medijska hajka“ na gospodina Karajlića, tzv. diskreditovanje njega kao ličnosti, čak prava i vulgarna vređanja, kako od strane brojnih pojedinaca na tzv. društvenim mrežama, tako i od strane tzv-opozicionih medija (u Srbiji).

9.
Jeste teško i hrabro biti svoj, biti individualac u Masi/Stadu, a svi smo osuđeni da funkcionišemo u raznim koncentričnim krugovima raznih Masa/Stada, tako je ustrojeno ljudsko društvo, i dosadašnja civilizacija (koja je očito na izdisaju).

Jeste teško i hrabro, ali i – dostojno Čoveka!


slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: uto jun 13, 2023 10:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Metafizičko čitanje svakodnevice

1.
Duhovnost/metafizika…
Vezuju se za neka „daleka prostranstva“, za neka specijalna stanja svesti/duha, za viđenja svakakvih „čudesa“ ovde na Zemlji, za odgonetanja dalekih sfera Postojanja, za „kontakt sa Univerzumom“, za „natprirodne“ moći, za doživljaje sa ekskurzija po Astralu, itd, itd, itd.
Pritom je svakodnevica jedna banalnost nedostojna pažnje, što bi rekao Marks: prljavština prakse nedostojna pažnje hegelijanski otmenog filozofa.

2.
Šta u takvim distorzijama i izopačenjima shvatanja i bavljenja duhovnošću/metafizikom čitamo?
A)
Ako smo i pre toga, van toga konstatovali da živimo u metafizičkom Karantinu-Paklu-Zatvoru: imamo najpre nastojanje da se duhovniji skrajnu sa puteva prave duhovnosti/metafizike, da se preusmere ka stranputicama i ćorsokacima sa iluzinističkim zanimacijama.
Tu se um i duh gube u lavirinitima iluzija, svest zaglavljuje i tapka u mestu, iako sa iluzijom Rasta, od čega joj nema koristi.

3.
B)
Duhovniji se time vešto udaljavaju od „običnog života“ i svakodnevice koji su baš prave krajnje „ispostave“ duhovnih/metafizičkih odraza iz nekih transcendentnih… da kažemo – visina.
Udaljavanjem od metafizičkih dimenzija običnog života i svakodnevice: a) mi gubimo tle (teren) za pravo i potpuno odgonetanje Transcendencije koja se u njima odražava, b) mi gubimo načine za razrešavanje, menjanje sopstvene pozicije u meri u kojoj to možemo (ovako ograničeni i obogaljeni).

4.
Kako to možemo ili treba da pokušamo da metafizički čitamo svoj/ljudski običan život/svakodnevicu?
Ključ je u metafizičkim simbolima ili simbolici!

5.
Simbol, kao stilska figura u književnosti ili stilistici: konkretna oznaka za nešto što je asptraktno. Pri čemu se kao apstraktno uzima ono što nam je čulima nedostupno (da kažemo – u nekom prenosnom smislu kao ovozemaljski transcendentno).
Golub – konkretan, mir – apstraktan; krst – konkretan, hrišćanstvo – apstraktno.

6.
Da se ne gubimo u nekim terminološkim preciziranjima, u ovoj temi nisu nam od praktične koristi.
Možemo da uzmemo da su apstraktno i opšte (opštosti) slični ili isti pojmovi.
Nasuprot konkretnom i/ili pojedinačnom.

7.
Uopštavanjima idemo sve više i više – naviše, tj. ka metafizičkim domenima, dakle i ka Transcendentnim sferama.
Ima i svaka nauka svoja uopštavanja.
Ako se naučnik u uopštavanjima zadrži samo u okvirima svoje nauke – udari u plafon i vrti se u svom daljem radu u krug, tapka u mestu.
Jer ako želi da napreduje – mora da nadiđe uopštavanja iz svoje nauke, da nadiđe njene okvire, ograničenja, dakle, da zađe u metafizičke domene i da iz njih posmatra i svoju nauku.

8.
Na drugoj strani – dobro je dok i što se nauka drži nastojanja na tzv. egzaktnosti i na naučnoj argumentaciji.
Onima koji se bave duhovnošću/metafizikom manjka taj kvalitet: oni se upuštaju u proizvoljnosti i maštarije „samo tako“. Oni zalaze u Transcendenciju, u saznajne ekskurzije po njoj, sa podmetanjem iluzije da je (s)poznaju kao svoj džep.
Ispravno je i mudro u uopštavanjima i/ili promišljanjima ići dovoljno visoko u odnosu na bilo koju pojedinačnu nauku, ali opet ne previše da se zalazi u Transcendenciju koja nam je nespoznatljiva, jer da jeste – ne bi nam ni bila Transcendencija.
Dakle, mudro je doći naviše do jedne neutralne, da kažemo –„tampon zone“ između ovozemaljskosti i Transcendencije, i – tu se zaustaviti.
I odgonetati odraze Transcendencije u ovozemaljskosti, u običnom životu i svakodnevici.

9.
Rekosmo – pomoću metafizičke simbolike, metafizičkih simbola, relacija: apstraktno/opšte/više – konkretno/pojedinačno/niže.
Dakle, Transcendenciju ne odgonetamo tako što se iluzionistički upinjemo da zalazimo u sfere koje su nam nedostupne, nego – tako što nedostupne sfere Transcendencije odgonetamo na konkretnostima i „banalnostima“ običnog života/svakodnevice.
Možemo mi da kažemo trismegistovljevski: „Kako Gore – tako Dole“… mogli bismo da i ta konstatacija ne miriše poprilično na jednu u nizu duhovnih/metafizičkih… ako ne direktnih podvala, a ono nehotičnih distorzija.
Šta mene briga kako je Gore, negde Gore?!
Mene je briga kako mi je ovde, Dole, mene zanima kako da shvatim i snađem se ovde Dole, u svojoj poziciji, kako da se u njoj izborim za ono što mi se postavlja kao dobro rešenje, kao korisno po moj Rast/Razvoj, itd.
U tom smislu ja mogu u svakodnevici da čitam odraze Transcendencije, a ne zato što mi je samo po sebi nešto mnogo bitno da znam kako je to Gore.
Ja samo ovde, Dole, ja ovde, Dole, imam svoje probleme i ciljeve, shvatanje onog Gore može da mi bude samo u funkciji shvatanja ovog Dole, a ne da mi bude predmet interesovanja samo po sebi, nekih kabinetskih atrakcija radi, a dok me svakodnevica i moja pozicija u njoj dave kao što životinje dave jedne druge.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: čet jun 15, 2023 7:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Kako (obrazovni) sistem navodi na šizofreniju

Ovo je posebna tema.
I biće (posebno) šire obrađena, kad bude neka prilika.
Ovde samo osvrt, kao malo objašnjenje sledećeg teksta.

Tekst sam postavio u jednoj prosvetnoj fejsbuk grupi.
Šaljivo-satirično se odnosi na nagađanja o novom ministru (ministarki) za prosvetu u Srbiji.

Ali… u pozadini teksta je nešto jezivo-ozbiljno.
A to je model na kojem se zasniva sistem: nastojanje da se izazove neka vrsta šizofrenije kod aktera u sistemu (nastavnika i učenika).
I U TOME SISTEM IMA USPEHA!
Dakle, ova šaljiva obrada može da bude uvod u ozbiljnu obradu teme.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: čet jun 15, 2023 7:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 580
Psihijatrijska provera sistemskih propisa?

1.
Možda će prvi korak moguće nove nam ministarke biti psihijatrijsko veštačenje sistemskih propisa (zakona, pravilnika, itd).

2.
Psihološki zabrinjavajuća, čak bolesna percepcija realnosti je kada u njoj vidite nešto/nekoga koga tamo nema.

Pred vama je frižider, a vi ga doživljavate kao belog polarnog medveda.

Taj psihološki zabrinjavajući raskorak između realnosti i opisa onoga što postoji u realnosti, ili što može da se postigne u realnosti, imamo na svakom koraku u sistemskim propisima.

3.
Uzmimo samo nekoliko nasumičnih primera…

- Naše obrazovanje obezbeđuje učenicima: „razvoj svesti o sebi, stvaralačkih sposobnosti, kritičkog mišljenja, motivacije za učenje, sposobnosti za timski rad, sposobnosti samovrednovanja, samoinicijative i izražavanja svog mišljenja”.

- Svaki direktor u našim školama: “Motiviše i inspiriše zaposlene i učenike na kritičko prihvatanje novih ideja i proširivanje iskustava; - Podstiče atmosferu učenja u kojoj učenici postavljaju sopstvene ciljeve učenja i prate svoj napredak”.

- Svaki naš odličan učenik: “samostalno izvršava složene radne zadatke poštujući standardizovanu proceduru, zahteve bezbednosti i očuvanja okoline, pokazuje inicijativu i prilagođava izvođenje, način rada i sredstva novim situacijama”.

- Svaki odličan učenik u okviru srpskog jezika i književnosti: “Izlaže (u zvaničnim situacijama i pred većim auditorijumom) i piše o temama iz oblasti jezika i književnosti i kulture; ima razvijene govorničke (oratorske) veštine; pretpostavlja različite stavove auuditorijuma i u skladu sa tim problematizuje pojedine sadržaje; prepoznaje i analizira verbalnu i neverbalnu reakciju sagovornika odnosno auditorijuma i tome prilagođava svoj govor; slušajući govornika, procenjuje sadržainu i formu njegovog govora i načina govorenja".


slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 559 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz