Sada je: čet mar 28, 2024 11:49 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 97 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: pon jun 14, 2010 5:33 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 11:10 am
Postovi: 19
@Charleston
Dugo nisam procitao post sa toliko gorcine i nezadovoljstva u njemu.
Poruka HH je pesma koju pevaju deca u vrticu prema tvom postu.

Katalizator koji je uveden dolaskom Lucifera je ono sto je u IV knjizi Ra Materijala objasnjeno kao Veliki Eksperiment.

Ne znam da li si primetila, ali ne vrti se ceo svet (da ne kazem Kreacija) oko tebe. Postoje mnogi ciji je nivo vibracije dovoljno blizu da predju na 4D, te ih jos samo malo treba pogurati da to ucine. U tome je smisao kanalisanja Konfederacije, budjenja Putnika i poruka poput ove od HH.
Lepo je rekao:
''Povremeno, po uputstvu Zakona našeg Kreatora, na kratko se otvori prozor mogućnosti, gde se od nekolicine izabranih iz naše Familije zahteva da ostvare komunikaciju sa našim subjektima i ponudimo vam mogućnost da nas priupitate bilo koje pitanje na koje želite da dobijete odgovor.''
...
''Kao što sam uzeo vremena da objasnim ranije, ja nemam šta da dokazujem. To nije razlog zašto sam došao. Veruj ili ne, ja sam Božanski ravnodušan. Ako moje prisustvo ovde bude od koristi i samo jednoj Duši tokom procesa, to će biti vredno truda. ''
...
'ATS: Čemu naglo podizanje kontrolnih mehanizama.
HH: Velika Žetva je brzo približava. Vreme je da se iznesu Ekstremi Polariteta. '

...
'Poruka će stići do svih onih do kojih treba da stigne, a to je upravo onako kako bi trebalo da bude. To je ono što Kreator želi. Oni sa ušima da čuju, očima da vide, i srcem da razumeju, će čuti poruku i posađeno seme će rasti snažno u tako plodnom tlu poput ovog.'

Mislim da ti je Arja lepo rekla, nesto te itekako privlaci kada je ezoterija u pitanju, verovatno zato sto duboko u sebi znas da je to (manje vise) tako, ali iz ovog ili onog razloga ne zelis da prihvatis ono sto ti tvoje Bice porucuje.

U svakom slucaju, zelim ti srecu potrebnu da uskoro ponovo zavolis sebe. Odatle ce stvari ici mnogo lakse... :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: pon jun 14, 2010 11:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
jokoonoko je napisao/la:
@Charleston
Dugo nisam procitao post sa toliko gorcine i nezadovoljstva u njemu.
Poruka HH je pesma koju pevaju deca u vrticu prema tvom postu.

Napisala sam da sam "burno" reagirala zato što je svaki izbor ILI-ILI moj "okidač"...
Ne znam jel možeš uspoređivati jedan običan post sa jednom "porukom (svijetu)" s obzirom da su to dvije sasvim različite stvari. Naravno da je "poruka svijetu" daleko važnija i ima veću težinu :wink:

jokoonoko je napisao/la:
Ne znam da li si primetila, ali ne vrti se ceo svet (da ne kazem Kreacija) oko tebe. Postoje mnogi ciji je nivo vibracije dovoljno blizu da predju na 4D, te ih jos samo malo treba pogurati da to ucine. U tome je smisao kanalisanja Konfederacije, budjenja Putnika i poruka poput ove od HH.

Znači, ako sam napisala post gdje sam izrazila sumnju u neke i nečije iznesene istine, ma čije one bile, onda mislim da se svijet vrti oko mene? :D Ovo je nova definicija toga, moram priznati.
Nadam se ipak da mi ne želiš reći da sam sebičnim iznošenjem svoga mišljenja - i to čak ne u vezi čitavog RA materijala nego samo onih konkretnih stvari o kojima sam govorila - poremetila te koji imaju preći na 4D???

jokoonoko je napisao/la:
Mislim da ti je Arja lepo rekla, nesto te itekako privlaci kada je ezoterija u pitanju, verovatno zato sto duboko u sebi znas da je to (manje vise) tako, ali iz ovog ili onog razloga ne zelis da prihvatis ono sto ti tvoje Bice porucuje.

U svakom slucaju, zelim ti srecu potrebnu da uskoro ponovo zavolis sebe. Odatle ce stvari ici mnogo lakse... :love3:


Za mene ezoterija nije i ne svodi se na prelazak u 4D i sve to o čemu si pisao....
Također, ako "zavoljeti sebe" znači prihvatiti stvari koje ti zvuče sumnjivo i s kojima se ne možeš složiti, onda se nadam da nikad na takav način neću "zavoljeti" sebe :wink:


post sc: Ne znam koliko su se digli u vibracijama oni koji poput psihijatara misle da vide u druge i u to što im "njihovo Biće zapravo poručuje", i koji to saopćavaju tim drugima poput znalaca .... Zapravo, uopće ne vidim u čemu je razlika između njih i onih tzv neduhovnih i običnih ljudi koji idu naokolo i govore drugima kakvi su zapravo i što bi im bilo najpametnije činiti :wink:

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Zadnja izmjena: charleston; uto jun 15, 2010 12:07 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 12:02 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Zanimljivo je kako svatko u svim ponuđenim materijalima i tekstovima obrati pažnju i izvuče kao "najvažnije" neke sasvim različite stvari :D

Evo npr što sam ja označila kao najvažnije u RA materijalu:
"Uloga entiteta na ovom denzitetu je da iskusi sve stvari koje želi, da onda analizira, razumije i prihvati ta iskustva, destilirajući iz njih ljubav/svjetlo sadržano u njima. Ništa nije potrebno nadvladavati. Ono što nije potrebno otpada."

Ili, nešto tome slično iz Kasiopejaca:

Q: (L) In other words, if we just do each day what naturally comes to us as the best choice in each moment, we are on the right track?
A: Precisely.

Q: (L) Well, the story of Noah tells us that Noah was told to build an ark.
A: Symbolic. Look at it this way. Noah built a boat because it seemed like an enjoyable enterprise and when the flood came, it came in handy, see?
Q: (L) So, you are saying that if we do what we do because we enjoy it that we will be in the right place at the right time, doing the right thing when whatever happens happens, right?
A: Close.
Q: (L) Are you saying that we will be led to do what we should be doing and be where we should be?
A: You will just fall into it but if you force things you run the risk of going astray."


Da dalje ne duljim.... you get the idea :wink:

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 11:16 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 21, 2009 7:38 pm
Postovi: 210
Lokacija: Beograd
charleston je napisao/la:
Evo npr što sam ja označila kao najvažnije u RA materijalu:
"Uloga entiteta na ovom denzitetu je da iskusi sve stvari koje želi, da onda analizira, razumije i prihvati ta iskustva, destilirajući iz njih ljubav/svjetlo sadržano u njima. Ništa nije potrebno nadvladavati. Ono što nije potrebno otpada."


Ovako ja tumačim ovu poruku. Ovo je samo moje lično tumačenje:

Na nekom stepenu razvoja čoveka od deteta do zrele ličnosti čovek nije svestan slobode izbora. Baš zbog činjenice da se rađa bez sećanja na prethodna iskustva. U čoveku, ako posmatramo strukturu podsvesno, svesno i nadsvesno, ipak deluje intuicija koja dolazi iz nadsvesnog, odakle po nekom mom shvatanju dolaze informacije, sećanja na neka iskustva iz ranijih života, i informacije koje dobijamo ako smo otvoreni. U podsvesnom delu postoje sadržaju koji su vezani za nagone (eros - tanatos) osnovne nagone za životom i smrću, seksualni nagon (eros-život) i nagon agresije (tanatos - smrt). Oni su polarizovani. Takođe u čovekovom podsvesnom biću vladaju principi pola (mušlo - žensko) animus i anima koji su takođe suprostavljeni....Prema tome u čoveku vlada polaritet. Svetlo - senka....O tome smo mnogo ovde pričali....

Usled polariteta suprostavljenih principa, čovek je u neprestanoj borbi sa samim sobom. Što se više bori za "dobre" principe, on sve više jača one "loše". Što više pokušava da se drži pozitivnih načela, to više jačaju negativna..... Zašto?

Zato što čovek najčešće ignoriše te druge, za njega neprihvatljive principe u sebi samom, još u detinjstvi, tako što nesvesno te loše stvari potiskuje, a one druge koristi, kroz mehanizme odbrane....Time se samo nagomilava i raste kapacitet potisnutih , nejčešće emotivnih sadržaja, i čovek dolazi u konflikt sa samim sobom. Najjasnij primer toga su neuroze, kao prirodan fenomen koji tera čoveka da polako osvešćuje svoje nesvesne delove bića. Ako neuroza krene da jače, mogu se pojaviti patološki oblici ponašanja, što se odražava i na telo, i na kompletnu psihu, emotivni sklop, usku svest, čime se sprečava dugovni razvoj....da ne dužim...

Osnovno je: da bi uspostavili ravnotežu telo-emocije-um-duh, moramo identifikovati one sadržaje koje ne želimo da budu deo nas. Tada se javlja borba. Borba unutar nas (konflikti) samo iscrpljuje čoveka, troši mu vitalnu energiju, i vodi još većoj polarizaciji njegovih unutrašnjih sadržaja. Onog trenutka kad čovek počne da prihvata i svoje negativne osobine, on počinje da polako harmonizuje te suprostavljene principe u sebi...

Kad prihvati da se u njemu nalazi i muško i žensko (animus, anima) smanjiće tenziju koja se inače očitava u njegovim odnosima sa drugim ljudima različitog pola. Prihvatanje tih principa ima podlogu u odnosu čoveka sa svojim roditeljima, ocem i majkom. Pošto živimo u porodicama koje funkcionišu naopako, naravno da smo u konfliktu sa svojim roditeljima. Neke škole govopre da treba da prvo zavolimo oca i majku ovakve kakvi su (pa bili najgori mogući), jer time počinjemo da volimo svoje suprostavljene principe (otac-majka u nama). Tako počinjemo da volimo sebe....

Kada savladamo te konflikte, onda će se konflikti unutar nas smanjiti....zapravo, sami od sebe će otpasti....
To je proces METANOJE, o kome sam često govorila, spontane unutranje promene, koja ne dolazi sama od sebe, već kao proizvod našeg unutrašnjeg sagledavanja. Ponekad nam je dovoljan i jedan san, koju će u potpunosti promeniti naše poimanje sebe i sveta u kome živimo. Potrebno je samo da delujemo iz celog bića, a ne samo mentalno, umom....Tu se sagledava taj odnos celovitosti telo - um - duh.....

I sve je to PROCES, dug proces koji je i smisao našeg postojanja. Ništa ne može na silu, i ništa ne može preko noći. I ne treba se nervirati, ako nešto ne razumemo, ne prihvatamo, ne shvatamo....Prosto treba pustiti....kad sazri u nama, samo će nam se prikazati....Uostalom, meni je moja baba uvek govorila: "Kad porasteš, samo će ti se kazati"

charleston je napisao/la:
Ništa nije potrebno nadvladavati. Ono što nije potrebno otpada.


Ovo upravo govori u prilog tezi da prestanemo da se borimo protiv sopstvene senke: Treba samo da je upoznamo, da je spoznamo. Mi ne možemo da NADVLADAMO svoje "negativnosti", možemo da ih TRANSFORMIŠEMO, tačnije da nihovu energiju transformišemo u nešto konstruktivno, kreativno...Sam izraz NADVLADATI, ima glagol nad - VLADATI, što opet znači, da mi želimo da vladamo nad nekim delom našeg bića. To će se u međuljudskim odnosima projektovati u nesvesnu želju da vladamo nad drugima, ne samo otvorenim načinima, nego i krajnje suptilnim, skrivenim, nesvesnim metodama...

Time čovek nikako ne može otići sa pozicije ROB - GOSPODAR, (krivica - kazna, žrtva - dželat), pa makar se ona odvijala samo unutra nejga. Time smo samo mnogo dalje od sopstvenog oslobađanja, od sopstvene SLOBODE. Sve dok ne prihvatimo takve stvari, i ne preuzmemo ličnu odgovornost za naš, čak i NESVESNI izbor ponašanja, time što ćemo ga osvestiti, prihvatiti i preuzeti odgovornost, ne možemo govoriti o SLOBODNOJ VOLJI....I ne možemo govoriti o pravoj ljubavi prema sebi samima, koja je oslobođena uticaja ega i njegovih manifestacija ljubavi....

Nadam se da sam ovo malo jasnije obrazložila. Napominjem, ovo je proizvod ne samo mojih mentalnih predstava, već iskustvenog znanja duboko introspektivnog rada....Možda želim na ovaj način da vam približim problematiku....Ali niko ne može da shvati, ukoliko sam ne uđe u iskustvo pročišćavanja svojih unutrašnjih sadržaja. To može biti samo smernica, baš kao što sam i ja od mnogih ljudi dobijala samo SMERNICE, a ne instant rešenja. Instant rešenja nema, postoji samo lični rad i lično iskustvo tog rada na sebi. Svi ostali su samo asistenti, i ljudi koji nam pomažu, i knjige koje čitamo, i forum kao oblik zajedničkog okupljanja i razmene iskustva, radi lakšeg sagledavanja tema kojima se u ličnom životu bavimo i zanimamo.....

Svi ljudi koji prolaze kriz naš život, su takođe učitelji - asistenti, jer kroz međusobne osnose i iskustva tih odnosa, mi najviše učimo o sebi....

Zato se ne treba mnogo brinuti oko ponuđenih materijala za čitanje. Možda nam u ovom periodu, fazi, ne odgovaraju, možda se treba vratiti na neke osnovnije stvari. Ne treba sve prihvatati zdravo za gotovo, pa makar bilo istinito, već treba propustiti kroz filter sopstvenih iskustvenih znanja, uvek i iznova revidiranih, uvek i iznova transformisanih...Jer kao što se menjamo, menja i se i kvalitet znanja koga posedujemo.....

Srdačan pozdrav.

:love12:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 11:54 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
baba ti je dobro govorila.
upravo to je i moj stav.
ne mogu na barikade protiv globalnih zavjerenika jer prepoznajem u sebi kad ja radim male zavjere.
niti želim ići na barikade protiv zla jer prepoznajem ono koje je u meni.
niti mogu za drugog mislit da je niže biće jer nalazim u sebi sve te niske elemente.

a najtragičnije je da uopće nisam loš. :-k

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 12:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
bad.ass je napisao/la:
alf je napisao/la:
Ne vjerujem sebi niti bilo kojem tekst koji pročitam i sve podvrgavam anallizi!

Hmm. :-k
Na cemu bi onda trebalo (po tebi i za tebe) da se temelji kriticko razmisljanje (u ovom slucaju analiza) ako samoj sebi ne vjerujes, odnosno cemu analiziranje ako vec na samom pocetku znas da ce ishod biti ne vjerovanje samoj sebi? Ako sve podvrgavas analizi, onda se postavlja pitanje kakvu metodologiju koristis pri tome, ako ni osobnoj analizi/metodi ne vjerujes?
Shvacas li kakav je ovo paradoks?

alf je napisao/la:
Vrati se natrag na moj tekst - radi se o tome da sam odgovorila na objelodanjenje insidera i Arjin tekst koji je postavila - a koji je izvrstan.

Ovdje si pobila samu sebe tj. onim gore prvim citatom svojom izjavom 'da je izvrstan'.
Da bi ocjenila nesto kao izvrsno, ocigledno je da posmatrani objekt/pojava mora proci proces (individualne) filtracije, putem kojeg covjek zakljuci da je, u ovom slucaju, tekst izvrstan. Zakljucak da je nesto/netko izvrsno moze doci samo ako posmatrac ima vec utemeljene i za njega vjerodostojne etalone mjeridbe.

Dakle, ako ni samoj sebi ne vjerujes, kako ti onda nesto moze biti - izvrsno?

LP


Teško ću ti odgovoriti tako da znaš šta sam mislila, jer ti ne želiš znati - ti vjeruješ!

I ponovno se javlja ona stara problematika kad nekome odgovaramo, a izvlačimo rečenice iz konteksta:

Kažeš da samu sebe pobijam tezom da je Arjin tekst izvrstan i to potkrepljuješ mojom rečenicom, ali nisi objavio i rečenicu koja slijedi moju misao, a objašnjava da upravo niti taj izvrstan tekst ne prihvaćam u potpunosti. To si izostavio, a to bitno mijenja rečeno! Ne samo rečeno već tvoje pitanje smatra bespotrebnim.

I na koncu - teško možeš djelovati individualno samo vjerovanjem - ponekad je u tom procesu nužno koristiti intuiciju. Dakle to je moja metoda!
Ali oprez nalaže da se pitaš da li su sve tvoje misli - intuitivne - samo tvoje i da unutar njih nema nikakvih upliva.

Čak i kad makneš po strani mogućnost "upliva" ostaje na tebi da se dalje unutar sebe analiziraš.

Jer pitanje je zašto ti se nešto sviđa ili ne sviđa?

To nisu činjenice niti teze, a sve je baš kao i vrijeme podložno promjenama.

Da bi to postigao moraš biti spreman i na trenutke kad ćeš sam sebi reći - uf, kako to nisam vidio ili jednostavno - pogriješio sam!

A tako je teško biti iskren sam sa sobom!

I na koncu obzirom na način na koji su napisani neki od posljednjih postova - lijepo dolazi do vidjela da je neminovno potrebno dozvoliti da svatko ima svoj način mišljenja i svoju istinu.

Dakle, recimo svi što mislimo, ali nemojmo se ljutiti zato što netko drugi misli drugačije!

I sve ovdje i sada rečeno odnosi se isključivo na Alfa!

I Alf i dalje ne vjeruje, ali čita i osluškuje. Da li ponekad pogriješi u pretpostavkama ili zaključcima - da - ali toga postane svijestan upravo zato što ne vjeruje!



Lijepi pozdrav Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 12:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 21, 2009 7:38 pm
Postovi: 210
Lokacija: Beograd
MonteChristo je napisao/la:
a najtragičnije je da uopće nisam loš. :-k
:thumbup:

:love8: Monte Christo, sjajan si.....! :love12:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 1:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
:love12:

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 2:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
alf je napisao/la:
Kažeš da samu sebe pobijam tezom da je Arjin tekst izvrstan i to potkrepljuješ mojom rečenicom, ali nisi objavio i rečenicu koja slijedi moju misao, a objašnjava da upravo niti taj izvrstan tekst ne prihvaćam u potpunosti. To si izostavio, a to bitno mijenja rečeno! Ne samo rečeno već tvoje pitanje smatra bespotrebnim.

Znao sam da ces "kontrirati" preko sljedeceg citata. :mrgreen:
Bez obzira slagala se ti sa velikim ili ultra-mini-duper malim dijelom necega, ono je i dalje - slaganje - i 'dolazi samo ako posmatrac ima vec utemeljene i za njega vjerodostojne etalone mjeridbe'. Dakle, nevazno je da li je u pitanju cjelokupna izvrsnost ili tiny-miny dio koji prihvacas. Kako god da okrenes - ti prihvacas i samim time - vjerujes samoj sebi sto je, kao sto rekoh, kontradiktorno s obzirom na tvoju izjavu da 'ne vjerujes ni samoj sebi'.

alf je napisao/la:
I na koncu - teško možeš djelovati individualno samo vjerovanjem - ponekad je u tom procesu nužno koristiti intuiciju. Dakle to je moja metoda!

Dakle vjerujes intuiciji.

alf je napisao/la:
Teško ću ti odgovoriti tako da znaš šta sam mislila, jer ti ne želiš znati - ti vjeruješ!

Neznam odakle si zakljucila da ja ne zeli znati?
Ako ti samoj sebi ne vjerujes onda ti ne znas iz cega moja malenkost moze zakljuciti da je ne zelim znati jer ne vjerujes samoj sebi i svojim razmisljanjima. Da li je moguce onda da je veca vjerojatnost kako ja znam nego sto ti znas s obzirom da ti ne vjerujes samoj sebi? :-k

alf je napisao/la:
Da bi to postigao moraš biti spreman i na trenutke kad ćeš sam sebi reći - uf, kako to nisam vidio ili jednostavno - pogriješio sam!
alf je napisao/la:
I Alf i dalje ne vjeruje, ali čita i osluškuje. Da li ponekad pogriješi u pretpostavkama ili zaključcima - da - ali toga postane svijestan upravo zato što ne vjeruje!

Ajoj. Morati cu se malo prebaciti na Fichtea (i malo pametovati :mrgreen: ) da ti pokusam osobno docarati sto vidim kada procitam tvoj citat.

Fichte smatra da svijet postoji samo kao 'Ja' i 'ne-Ja' odnosno subjekt i objekt (promatran kroz subjekt), no po njemu je i 'Ja' i 'ne-Ja' produkt 'Ja-a'. Kod tebe je medjutim cudan slucaj - ako ne vjerujes 'Ja-u' (tj. sebi) onda ne moze postojati ni 'Ja' ni 'ne-Ja'. Dakle, ti onda ne postojis sto je apsurdno jer samim svojim komentiranjem ove teme ti postojis, prihvacas sebe i vjerujes sebi jer da ne vjerujes ti ne bi poslala ovaj gornji post (i ostale).
Sto iz toga proizlazi? Pa na primjer da je apsolutno nemoguce reci samom sebi 'pogrijesio sam' ako sebi ne vjerujes jer sa tom izjavom apriori potvrdjujes da - vjerujes.

LP :love6:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 2:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
bad.ass je napisao/la:
alf je napisao/la:
Kažeš da samu sebe pobijam tezom da je Arjin tekst izvrstan i to potkrepljuješ mojom rečenicom, ali nisi objavio i rečenicu koja slijedi moju misao, a objašnjava da upravo niti taj izvrstan tekst ne prihvaćam u potpunosti. To si izostavio, a to bitno mijenja rečeno! Ne samo rečeno već tvoje pitanje smatra bespotrebnim.

Znao sam da ces "kontrirati" preko sljedeceg citata. :mrgreen:
Bez obzira slagala se ti sa velikim ili ultra-mini-duper malim dijelom necega, ono je i dalje - slaganje - i 'dolazi samo ako posmatrac ima vec utemeljene i za njega vjerodostojne etalone mjeridbe'. Dakle, nevazno je da li je u pitanju cjelokupna izvrsnost ili tiny-miny dio koji prihvacas. Kako god da okrenes - ti prihvacas i samim time - vjerujes samoj sebi sto je, kao sto rekoh, kontradiktorno s obzirom na tvoju izjavu da 'ne vjerujes ni samoj sebi'.

alf je napisao/la:
I na koncu - teško možeš djelovati individualno samo vjerovanjem - ponekad je u tom procesu nužno koristiti intuiciju. Dakle to je moja metoda!

Dakle vjerujes intuiciji.

alf je napisao/la:
Teško ću ti odgovoriti tako da znaš šta sam mislila, jer ti ne želiš znati - ti vjeruješ!

Neznam odakle si zakljucila da ja ne zeli znati?
Ako ti samoj sebi ne vjerujes onda ti ne znas iz cega moja malenkost moze zakljuciti da je ne zelim znati jer ne vjerujes samoj sebi i svojim razmisljanjima. Da li je moguce onda da je veca vjerojatnost kako ja znam nego sto ti znas s obzirom da ti ne vjerujes samoj sebi? :-k

alf je napisao/la:
Da bi to postigao moraš biti spreman i na trenutke kad ćeš sam sebi reći - uf, kako to nisam vidio ili jednostavno - pogriješio sam!
alf je napisao/la:
I Alf i dalje ne vjeruje, ali čita i osluškuje. Da li ponekad pogriješi u pretpostavkama ili zaključcima - da - ali toga postane svijestan upravo zato što ne vjeruje!

Ajoj. Morati cu se malo prebaciti na Fichtea (i malo pametovati :mrgreen: ) da ti pokusam osobno docarati sto vidim kada procitam tvoj citat.

Fichte smatra da svijet postoji samo kao 'Ja' i 'ne-Ja' odnosno subjekt i objekt (promatran kroz subjekt), no po njemu je i 'Ja' i 'ne-Ja' produkt 'Ja-a'. Kod tebe je medjutim cudan slucaj - ako ne vjerujes 'Ja-u' (tj. sebi) onda ne moze postojati ni 'Ja' ni 'ne-Ja'. Dakle, ti onda ne postojis sto je apsurdno jer samim svojim komentiranjem ove teme ti postojis, prihvacas sebe i vjerujes sebi jer da ne vjerujes ti ne bi poslala ovaj gornji post (i ostale).
Sto iz toga proizlazi? Pa na primjer da je apsolutno nemoguce reci samom sebi 'pogrijesio sam' ako sebi ne vjerujes jer sa tom izjavom apriori potvrdjujes da - vjerujes.

LP :love6:


Veseli me da si Znao da ću kontrirati! :mrgreen:

Fichtea neću komenitrati - ne vjerujem u Ja! Ne pisano velikim slovom!

Ali sad ćemo prekinuti - možemo nastaviti na nekom drugom mjestu - jer malo smo otišli u :offtopic: !

U svakom slučaju,

od postojećeg ili ne - Alfa :blob: pozdrav!

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 2:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 21, 2009 7:38 pm
Postovi: 210
Lokacija: Beograd
Iskreno se nadam da mi Arja neće zameriti svojevoljnu upotrebu njenih, meni dostupnih prevoda, ali ovo je sjajna prilika da se malo pozabavimo nejasnoćama oko verovanja i znanja....

Iskrena i duboka vera u sebe i sopstvene vrednosti i potencijale, istina da proizilazi iz samospoznaje, kao što i samospoznaja učvrčuje veru, ali pre tog procesa je potrebna bar klica vere u sebe, inače se nikad ne bi upustili u introspekciju....

Još jednom se zahvaljujem Arji na trudu i nesebičnom zalaganju.
Pozdrav.

:love12:

Armin Risi - Verovati i znati

Preuzeto sa: http://www.armin-risi.ch/Artikel/Philos ... issen.html
Prevod: Arja

„Šta mogu da znam?“
Naše znanje nesumnjivo nije neograničeno. Spoznaja granica naše moći saznanja kao i mogućnosti da se izađe iz tih granica je u prvom redu zadatak filozofije. Imanuel Kant je na osnovu toga formulisao svoja poznata četiri osnovna pitanja filozofije:

„1) Šta mogu da znam?
2) Šta treba da učinim?
3) Čemu smem da se nadam?
4) Šta je čovek?“ ( Logik , IX 25)

Naizgled bezazlenim pitanjem „Šta mogu da znam?“ Kant je sipao ulje u vatru prosvetiteljstva, relativizirajući time u prvom redu apsolutističke zahteve religija ali i apsolutističke zahteve nauke. Znanje, kako religiozno tako i naučno, mora da bude ispitano: Šta je zaista dokazano? Šta su činjenice? A šta je interpretacija? Odgovor na ova pitanja je osnova za jedno diferencirano znanje, koje je svesno sopstvenih granica i koje istovremeno ukazuje na to, gde postoje nove mogućnosti za posmatranje i interpretaciju. Kant citira poziv latinskog pesnika Horacija: Sapere aude! „Usudi se da znaš!“ Ili u donekle proširenom Kantovom prevodu: „Imaj hrabrosti da se poslužiš svojim sopstvenim razumom!“

Verovati i znati
I danas se često kaže: „Bolje je znati nego verovati, jer verovati znači ne znati.“ Koliko god mudro ova izreka može zvučati, ona je površna i iskrivljuje istinsko značenje „verovanja“ i „znanja“. U ovoj izreci se polazi od toga da „verovati“ jednostavno znači „naslućivati“ ili „nešto slepo smatrati tačnim“.

„Verovati znači ne znati.“ Ovo je tipičan slogan racionalista. I ti isti racionalisti kažu: „Verujem samo u ono što vidim.“ Time odaju da sami takođe veruju i to u svoje opažanje čulima i intelektualni kapacitet. I još više: Oni ne veruju samo u ono što vide. Oni vide samo ono u šta veruju!

„Verovati“ znači: usvojiti jedan određeni pogled na svet, na osnovu koga čovek posmatra i interpretira svet. Verovanje prethodi znanju! Verovanje određuje, šta „znamo“. Verovanje je jedno a priori prihvaćeno usmerenje svesti. To važi za religije (i ezoteriju) isto kao i za nauke i znanje vezano za svakodnevnicu, kao što će to pokazati dole navedeni primeri.

Možda iznenađujuća spoznaja, da ljudi vide samo ono u šta veruju, prilikom bližeg razmatranja biva očigledna: u našem svetu, u našem Univerzumu i sa one strane svih Univerzuma postoji neograničeno mnogo aspekata, oblika i informacija i mi ih ne možemo sve znati, čak ni biti svesni njihovog postojanja. Koje informacije i perspektive ćemo percipirati, a onda i shvatiti ozbiljno, zavisi od našeg pogleda na svet, interesovanja i naše otvorenosti, povezane sa njim. Koliko često ljudi na neku neuobičajenu informaciju odmahnu rukom i kažu: „Glupost!“ „To ne može biti!“ „Teorija zavere!“ „Ovaj umišlja nešto!“ itd.

… što verujemo da znamo
Naše verovanje određuje šta znamo odn. šta verujemo da znamo – za taj osnovni princip bih želeo da navedem dva primera, jedan poznat čitavom svetu i drugi iz oblasti nauke.

Prvi primer je potresao svet. Čitav svet je video kako se 11. septembra 2001. ruše oba tornja Svetskog trgovinskog centra u Nju Jorku. Uvek iznova je prikazano i rečeno da su se tornjevi srušili zbog udara aviona. Kritički, nezavisni istraživači i novinari su odmah sagledali nelogičnosti, ali njihovi glasovi su prigušeni, jer je ogromna većina verovala da je videla ono što je rečeno. Pri tome su videli, kako se dva tornja visoka 412 metara za 10 sekundi urušavaju do temelja. Drugim rečima, tornjevi su se srušili brzinom slobodnog pada, što opet znači: otpor svih čeličnih stubova i podupirača od gore do dole je bio jednak nuli! A popodne istog dana se u roku od 7 sekundi odjednom srušila još jedna višespratnica Svetskog trgovinskog centra, WTC7 sa 47 spratova: ponovo brzinom slobodnog pada. A u tu zgradu nije uleteo avion.

Šta smo u stvari videli? Šta smo verovali? A šta znamo? Naše verovanje određuje šta vidimo – i ne vidimo ...

Materijalistički pogled na svet
Drugi primer potiče iz nauke. Naučno je navodno dokazano, kako se stalno tvrdi, da je čovek nastao evolucijom životinja i da su prve žive ćelije na Zemlji nastale slučajno iz anorganske materije. Svako, ko u to ne veruje, se naziva „srednjovekovnim“ i „nenaučnim“, da, čak „neprijateljem nauke“.

Činjenica jeste: Postoje fosili izumrlih i danas još postojećih biljaka i životinja. Postoje anatomske i genetske sličnosti između različitih tipova tela u biljnom i životinjskom carstvu. Postoje izvesne paralele u obrascima ponašanja između životinja i ljudi.

Pitanje je: na osnovu kog pogleda na svet interpretiramo ove činjenice? Teorija evolucije je jedna interpretacija na osnovu pogleda na svet materijalizma. Ljudi sa materijalističkim (ili ateističko-ezoterijskim) pogledom na svet ne mogu da zamisle ništa drugo do evoluciju, iako ona ni u kom slučaju nije potkrepljena činjenicama. Ne postoji ni jedan jedini uverljivi model, koji bi makar teoretski mogao da pokaže, kako se jednoćelijske životinje razvijaju u višećelijske, mekušci u kičmenjake, ribe u amfibije, amfibije u reptile i reptili u ptice i sisare. Kako bi na primer izgledao jedan primerak, sposoban za život, koji bi bio 50% reptil, a 50% sisar? Da takav primerak nastane slučajnom mutacijom gena, je nemoguće, a čak i kada bi nastao, bio bi eliminisan prirodnom selekcijom ili ne bi mogao da se razmnožava, jer bi to podrazumevalo da slučajno nastane isti takav, jedinstveni primerak suprotnog pola.

Međutim, ukoliko čovek veruje u ovu interpretaciju, on odjednom misli da svuda vidi „evoluciju“, iako činjenično ništa ne ukazuje na nju. Čak i u razvoju ljudskog embriona bi čovek želeo da vidi rekapitulaciju evolucije: na početku „škrge“, pa „rep“ i najzad „krzno“. Te pogrešne interpretacije su odavno osporene, ali u današnjim udžbenicima se i dalje rado navode „specifične embriološke odlike“ kao (navodni) dokazi za teoriju evolucije.

Iste činjenice se mogu i sasvim drugačije interpretirati i objasniti, ali za to bismo morali da sagledamo svet drugačijim očima.

Otvorenost za nova objašnjenja
I u ezoteriji se uvek iznova čini pokušaj, da se da spiritualno objašnjenje teorije evolucije, jednostavno zbog toga što se u tu teoriju veruje i što se ona nikada ne ispituje. Pri tome bi provera bila veoma potrebna, ako pogledamo konfesionalnu veru koja stoji iza te teorije.

Tek veoma retko je neki naučnik tako jasno izrazio ovo konfesionalno verovanje kao čuveni genetičar prof. Richard Lewontin u jednom članku, objavljenom 9. januara 1997. u časopisu „New Jork Review“:

„To (danas preovlađujuće empirijsko samoograničavanje nauke) počiva na jednoj ranije preuzetoj obavezi, naime, obavezi materijalizma. Ne da nas metode i institucije nauke na bilo koji način prisiljavaju da prihvatimo materijalističko objašnjenje fenomena sveta. Naprotiv, mi smo na osnovu našeg a priori (unapred) donetog osnovnog opredeljenja za materijalizam prinuđeni da razvijemo istraživačke metode i koncepte tumačenja, koji su ograničeni na materijalistička objašnjenja. Pri tome ne igra nikakvu ulogu, koliko ona protivureče intuiciji neupućenih (neposvećenih) ili da li im izgledaju zagonetna. Na osnovu toga je materijalizam apsolutan, jer mi ne možemo dopustiti da se čak i odškrinu vrata za ulazak nekog Boga.“

Prof. Lewontin ovde kaže, da naučno znači imati materijalistički pogled na svet i da sve ono, što nije materijalističko nije ni naučno i time ne može biti ni istinito. Pri tome je dovoljno pošten da kaže da nauka ni u kom slučaju nije prinuđena na takvu materijalističku orijentaciju.

Ni materijalistička teorija evolucije ni u kom slučaju nije obavezna, čak nije ni logična niti poštena, jer ona može da postoji samo „zahvaljujući“ potiskivanju odn. banalizovanju bezbrojnih fenomena života. Možda je sve bilo sasvim drugačije: ribe nikada nisu postale amfibije, amfibije nikada nisu postale reptili, reptili nikada sisari, niži sisari nikada ljudi. Ako razmotrimo perspektivu duhovnih svetova i bića, na horizontu našeg pogleda na svet se odjednom pojavljuju nove mogućnosti.

I tu se susreću staro znanje i najnovija saznanja. Bezvremeno znanje se može izraziti starim jezikom misterija kao i jezikom kvantne fizike. To ipak ne znači da je moderna fizika bliža istini nego škole misterija. Jer i kvantna fizika se može interpetirati materijalistički i monistički (vidi „Bleep“), jer kvantna fizika istraživanjem beskraja vremena i prostora u najboljem slučaju stiže do „obale“ večnosti, ali ne dalje, jer njena sredstva ne mogu da vode dalje. Šta ako bi život bio princip večnosti (bezvremensoti i besprostornosti) a ne materije?

Znanje u skladu sa zakonom rezonance
„Znanje“, dakle, nije neka nezavisna „istina“, već zavisi od mnogo faktora, pre svega od našeg verovanja. To znači, da je naš pogled na svet taj koji određuje, šta ćemo videti i znati i pre svega određuje, koliko će ograničeno ili neograničeno biti naše znanje. Kako je to formulisao nemački pesnik Fridirih Helderlin (Friedrich Hoelderlin, 1770. – 1843.) u jednoj pesmi:

U Božansko veruju samo oni,
koji su to i sami.

Šta je istina, se svakako može spoznati, jer je apsolut po definiciji sveobuhvatan i savršen. A savršeno je takvo, da nije samo nesaznatljivo i nerazumljivo, već i saznatljivo i razumljivo, jer bi „mu“ inače nešto nedostajalo, naime, aspekat saznatljivosti i razumljivosti.

Mi vidimo ono u šta verujemo. I time stvaramo svoju sliku o svetu i svoj svet – svoju realnost. Kada je naša realnost stvorena time u šta verujemo, iz toga sledi da možemo da stvorimo samo ono u šta verujemo. Ako vidimo Boga ne samo kao energiju, već kao apsolutno Sopstvo i Svest (sa ljubavlju i voljom), tada to može pomerati planine, tada se dešavaju čuda.

Da je materijalistička i ateističko-monistička slika o svetu tačna, tada ne bi smelo da bude čuda. Ipak, čuda postoje: čudesna isceljenja, čudesna uslišenja molitvi. Najzad, svako živo biće, svaki cvet, svaki insekt itd. i na kraju svaki čovek je čudo – i materijalističke teorije ne mogu da utvrde poreklo tog čuda.

Isis je rekao: „Blaženi su oni, koji ne vide, a ipak veruju!“ (Jov 20.29)

Danas bismo morali da kažemo: „Blaženi su oni, koji vide i makar tada poveruju!“

Čudo stvaranja
Svaka biljka, svaka životinja i svaki čovek je izraz života, oblik, koji se ne može objasniti samo materijalnim (telesnim) datostima. Ako neko želi da govori o životu, a da ne spominjemo poreklo života i čoveka, nije dovoljno da završi samo intelektualnu, teoretsku obuku, već je potrebno da praktično istraži sopstvenu svest. To je bio slučaj ranije, u školama misterija, gde su adepti učili da uđu u duboku meditaciju, vežbali ovladavanje telom i duhom i slično. U najmanju ruku tokom doživljaja astralnog putovanja onaj, kome je to iskustvo za to bilo neophodno, zna da nije materijalno biće i da svest ne zavisi od mozga. Višim mističnim uvidom i objavom čovek spoznaje multidimenzionalnost kosmosa do prvog, najvišeg bića svetlosti, stvaralačkog božanstva unutar Univerzuma, koje se na sanskritu naziva Brahman, na grčkom (između ostalog) Hristos. Sa one strane svih Univerzuma, koji se uvek iznova stvaraju i nestaju, postoji apsolutno, svesno Sopstvo (stvaralački apsekt Boga, na sanskritu Višnu). Višnu, opisano na način kako su to videli vedski vidovljaci, udiše i izdiše Univerzume uvek iznova, pri čemu su Univerzumi na početku „u obliku semena“ i šire se pri izdisaju, da bi pri udisaju ponovo prešli u kontrakciju. Danas i kvantna fizika koristi ovu sliku iz vedske kosmogonije, a neki autori je i konkretno citiraju.

„Sve zavisi od fokusa svesti. Svaka kreacija počinje energijom svesnih misli: stvoreni Univerzum počinje snagom misli Brahmana, a sveukupnost Univerzuma je energija sveobuhvatne svesti (Višnu). Svest nije proizvod materije, već upravo obrnuto: materija je proizvod svesti, svesti Boga! Na početku ne stoji veliki pra-prasak materije, već pra-poreklo svesti. Sve konačno proizilazi iz Božije svesti. Materija kao multidimenzionalna energija je proizvod Božije svesti. Kakve specifične oblike će materija uzeti, zavisi ipak od svesti individualnih duša. To znači, njihova svest je neposredni uzrok svih prolaznih predmeta i okolnosti, koje nastaju od materije. U tom smislu mi svi stvaramo sopstveni realitet.“ (Armin Risi: „Nevidljivi svetovi“, 5. izdanje, 2008. str. 237).

Duhovno prosvetiteljstvo
Bhagavad-Gita, jedan od najvažnijih spisa Indije, kaže u vezi sa time:

„Duhovno znanje primaš predanošću, pravim pitanjima i praktičnom službom (primenom). Samoostvarene duše mogu da objave ovo znanje, jer su videle istinu./ Ako na taj način primiš pravo znanje, nikada nećeš pasti u iluziju, jer ćeš kroz to znanje videti da su sva živa bića Atma (večne spiritualne duše) i time deo Mene, Sveprisutnog.“

Spiritualnim znanjem spoznajemo: znanje zavisi od svesti. Sve je svest, svest je energija i tamo, gde usmerimo svoju svest, tamo usmeravamo svoju energiju i aktiviramo naš subjektivni realitet, našu sliku o svetu, sa odgovarajućim (malim ili velikim) znanjem. Znanje, dakle, nije objektivno, već je uvek simptom, rezultat jednog uzroka, a taj uzrok (igra reči Ur-Sache: „ur“ – prefiks sa značenjem nečeg pra-, „sache“ – stvar, prim.prev.) – naša svest i Božija svest, jer mi smo uvek delovi Boga.

Kako to pokazuju primeri u ovom članku, ova razmatranja nisu samo filozofska igrarija ili duhovni luksuz, već pitanja od egzistencijalne važnosti pre svega u vremenu transformacije, kada sve senke treba da budu osvetljene.

Ovim zatvaramo krug, vrativši se na početak ovog članka. Tamo je citiran Kant uz napomenu, da je tada trajalo doba prosvetiteljstva. Ipak, pravo doba prosvetiteljstva je danas, doba duhovnog prosvetitetljstva sa svime, što u to spada, počevši od prevazilaženja globalnih svakodnevnih programa razvojem duhovnog znanja i moći rasuđivanja.

Sapere aude – „Usudi se da znaš!“

:love12:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: uto jun 15, 2010 6:53 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Reč „vera“ ili „verovanje“ ima nekoliko značenja ili dimenzija i mislim da u konkretnom slučaju usled toga nastaju određene razlike u određenju prema ovom pojmu.

Vera prvo može označiti slepo verovanje u neku dogmu, prenete informacije ili sliku o svetu ili čak sopstvene uvide bez ikakvog daljeg prosuđivanja. Čak i ako nađemo izuzetan izvor, ovom vrstom verovanja se na neki način odričemo svoje slobodne volje i sopstvene moći napredovanja. Zakopavamo se. Ošo ima jednu lepu rečenicu gde kaže: „Sledeće telo je astralno, ali nemojte se usuditi da mi to poverujete.“ :mrgreen:

***
No, reč „vera“ može označiti i na primer veru u neke apsolutne principe i vrednosti: veru u dobro, u istinu, u pravdu, kao apsolutne, arhetipske kategorije ... vera da nije sve relativno, da tako kažemo. Veru u energiju koju ulažemo u neku vrstu aktivnosti... Ova vrsta „vere“ pripada emocionajnoj funkciji, nosi u sebi snažan energetski naboj i duboko sam u-vere-na :D da ne bismo mogli da se maknemo sa mesta da ne nosimo makar trunčicu ove vere u sebi. Zašto bi iko sakupljao informacije, prevodio tekstove, pisao postove, istraživao, tragao za istinom, da je nema :?: Zašto ne bi provodio popodneva i večeri uz neku špansku seriju na TV-u?
„Život je religija“ a bez nje bismo bili „oni koji spavaju“.

***
Može se reći da određeni pogled na svet takođe predstavlja neku vrstu vere. I ako pobliže zavirimo u sebe, videćemo da u osnovi svih naših mišljenja, znanja koje sakupimo, načina na koji evaluiramo informacije po pravilu stoji neki određeni pogled na svet ili u najmanju ruku određeno usmerenje svesti. Da li ćemo usmeriti svest ka A ili B uticajima, da li ćemo moći da ih razlučimo?

Taj pogled na svet može biti širi ili skučeniji, bliži autentičnom delu našeg bića ili više u skladu sa slikom o svetu koji šire mas-mediji i komšiluk. No, tu je. Bilo bi dobro ne identifikovati se sa njime, već ga uzimati svesno kao jednu promenljivu kategoriju, koju nove informacije ili rast našeg bića mogu itekako dovesti u pitanje. Što smo manje svesni kako činjenice da imamo neki svoj pogled na svet, na osnovu koga procenjujemo podatke, tako i njegove omeđenosti, to smo više „zakačeni“ za njega i manje u stanju da ga dovedemo u pitanje, kada nove informacije i znanje uđu u naš fokus.

***
Vera u sebe je veoma osetljivo pitanje. Jer ko sam Ja?
Svaka misao i osećanje, koje se rodi u mom umu, kaže Ja. Međusobno često protivrečna: jedno donese neku odluku, drugo je ne izvrši, jedno danas želi jedno, drugo sutra kaže da je to neka dosadna stvar. To je ono što mi uobičajeno nazivamo Ja. Mi smo mala legija Ja.

Kako kaže Marice Nicoll: „If man takes himself as one, no struggle can develop in him. If no struggle develop in him, he cannot change.“ Dok ne odvojimo posmatrača, ne možemo početi da (se) posmatramo. A kako da odvojimo posmatrača, dok verujemo da smo jedno.? Dok verujemo u sebe takvog, mi smo identifikovani sa svakom idejom, koja nam prozuji kroz glavu, sa svakim svojim mišljenjem, osećanjeim, koja ne dolaze iz unutrašnjosti našeg bića, već od reakcija na spoljne događaje. A to bi otprilike bilo kao i misliti da smo krv koja teče našim venama.

Tako je vera u sebe osetljivo pitanje. U šta u stvari verujemo?

Na primer u svoje potencijale? Moć rasuđivanja, naši talenti, sposobnosti i slično, su dar ili stečeni, to takođe nismo mi – i kada ih razvijamo, razvijajmo ih kao alat, kojim nešto činimo, na primer činimo ono u što verujemo :love9: - otprilike kao što kompjuter koristimo kao alat - a ne kao u nešto što će nas odrediti kao biće. Jer ćemo se inače ponovo identifikovati, poverovati da to jesmo mi i pripadati/ robovati tim alatkama, umesto da ih u slobodi koristimo.

Kao spoljašnji i unutrašnji čovek, da pokušam da ostanem :ontopic: na ovom insajdersko-autsajderskom topicu :mrgreen: .

Eto, prosto par asocijacija u vezi sa rečju vera.

Citat:
Iskreno se nadam da mi Arja neće zameriti svojevoljnu upotrebu njenih, meni dostupnih prevoda, ali ovo je sjajna prilika da se malo pozabavimo nejasnoćama oko verovanja i znanja....


Suzy, šta da ti kažem :glasses7:
Mislim da je za mene svakako mnooogooo bezbednije da ništa ne zameram :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: sri jun 16, 2010 12:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
MonteChristo je napisao/la:
čovjek se smrću ne mijenja, ostaješ ono što već jesi. bez nekih tijela.
nije to inkarnacija jer se inkarnacija odnosi na fizičko tijelo.

"U ovoj fazi vase tijelo je vas najintimniji i najocitiji simbol.
Ideju tijela cete koristiti na razlicitim nivoima svijesti. Nakon smrti fizickog tijela, napustit cete ga u tijelu koje ce biti samo malo manje fizicko. Ono ce kasnije biti zamijenjeno jos manje fizickim tijelom, no ideja forme za vas je tako vazan simbol da ga nosite kroz citavu vasu religijsku literaturu i price o onostranome."

"Postojaćete i kada vaše tijelo bude umrlo, ali praktično govoreći, uvijek ćete funkcionirati kroz sliku o sebi."
("Seth Speaks")

:wink:

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: sri jun 16, 2010 12:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
alf je napisao/la:
Što se ljubavi i davanja tiče, a koje su spoemnute, tko kome služi i daje, da li ostaje u tom procesu dovoljno za nas itd....mogu samo reći da to ulazi u pitanje ljudskosti. To je jedna druga priča, ona u kojoj je sve vrlo jednostavno: ili jesi ili nisi! Daješ, ali u biti to nije davanje - to je izričaj koji ljudskost koju nosiš smatra postojanjem.


Ovo mi se jako svidjelo...

Možda bi u "Sve Ostalo" trebalo otvoriti topic gdje će se lijepiti GREATEST QUOTES sa svih tema (svatko stavi što mu se najviše svidjelo ili na njega utjecalo a što su napisali drugi)? :)

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Zadnja izmjena: charleston; sri jun 16, 2010 6:21 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: sri jun 16, 2010 2:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
charleston je napisao/la:

Možda bi u "Sve Ostalo" trebalo otvoriti topic gdje će se lijepiti GREATEST QUOTES sa svih tema (svatko stavi što mu se najviše svidjelo ili što je na njega utjecalo a što su napisali drugi)? :)


Sjajna ideja! :wink:

:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Objelodanjenje Insidera
PostPostano: sri jun 16, 2010 2:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
charleston je napisao/la:
MonteChristo je napisao/la:
čovjek se smrću ne mijenja, ostaješ ono što već jesi. bez nekih tijela.
nije to inkarnacija jer se inkarnacija odnosi na fizičko tijelo.

"U ovoj fazi vase tijelo je vas najintimniji i najocitiji simbol.
Ideju tijela cete koristiti na razlicitim nivoima svijesti. Nakon smrti fizickog tijela, napustit cete ga u tijelu koje ce biti samo malo manje fizicko. Ono ce kasnije biti zamijenjeno jos manje fizickim tijelom, no ideja forme za vas je tako vazan simbol da ga nosite kroz citavu vasu religijsku literaturu i price o onostranome."

"Postojaćete i kada vaše tijelo bude umrlo, ali praktično govoreći, uvijek ćete funkcionirati kroz sliku o sebi."
("Seth Speaks")

:wink:


napisao sam bez nekih tijela. dakle ne općenito bez tijela.
ali generalno bez fizičkog/mineralnog svakako ostajemo.
postoje razni nazivi i podjele ali najčešće sam sretao da gubimo fizičko i eteričko tijelo.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Dijalog sa 'Hidden_Hand'-om, samoproklamovanim Illuminat
PostPostano: ned maj 14, 2017 1:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub maj 06, 2017 8:59 pm
Postovi: 96
jokoonoko je napisao/la:
ATS: Hteo bih da znam kako se bira Služba ka Drugima (pozitivna) nasuprot Službe ka Sebi (negativne).
Da li je ova izjava tačna? : "Da bi se izabrao pozitivan put, najmanje 51 odsto naših misli i dela moraju biti posvećena službi drugima. Za negativnu stazu, najmanje 95% mora biti okrenuto sebi. Između leži " slivnik ravnodušnosti "."
HH: Tvoja izjava je tačna, da. Tako da vidite, koliko mi moramo da težimo negativnosti? Potrebno je mnogo napora da se postigne 95% Negativnost. Takođe, iznenadili biste se koliko ljudi na planeti nisu ni blizu dostizanja 51% Pozitivnosti.
ATS: Kako biramo put Službe ka Drugima?
HH: Budite dobri prema sebi. Negujte istinsku Ljubav prema Život, i Biću. Budite istinski zahvalni Beskonačnom Kreatoru svaki dan, što vas je doneo u Biće, i za pružene darove. "Preživeli ste" do sada zar ne? Možda nemate sve što želite, ali imate sve što vam je potrebno, da bi završili ono za šta ste ovde inkarnirali da uradite. Zahvalite za to. Pokažite priznanje i zahvalnost Beskonačnom Kreatoru, za sve što je učinilo, i radi za vas. Dao vam je dar Životnog Iskustva i ponudio vam Slobodnu Volju da odlučite šta ćete da Kreirate sa njim. Pazite na svoje misli pažljivo jer su moćnije nego što možete da zamislite. Kada osećate Ljubav i Služite Kreatoru, život Službe ka drugima će postati prirodan ishod prethodnog. Uvek tražite načine da budete od pomoći vašim drugim Bićima. Ohrabrujte druge. Podižite ih, nemojte ih spuštati. Budite svetionik svetlosti, u svetu tame.


ATS: Ako živimo filozofiju "okrenuti prema drugima" u cilju postizanja jedinstva sa izvorom beskonačnosti, nismo li time u suštini " okrenuti prema sebi"? Kako se pravi razlika između negativnog i pozitivnog polariteta?
HH: Vi niste Okrenuti prema drugima da bi postigli Jednost sa Izvorom Beskonačnosti, već ste Okrenuti prema drugima jer ih volite, kao same sebe. Drugi, su produžetak vas. Zato Zakon Privlačnosti radi tako kako radi. Zaista, šta god da radiš meni, radiš sebi. Mi smo Svi Jedno, u Beskonačnoj Kreaciji.

Da li to znači da treba da koristite Negativnost kao alat što i jeste, da vam pokaže ono što vi niste? Da.
Zapamtite, uvek, da je to prelepa Igra koju igramo ovde i ko-kreairamo, zajedno sa našim Beskonačnim Kreatorom. I da smo "van scene" (između života) mi najbolji prijatelji, i da niko zaista ne "umre", i da niko zaista ne "pati", osim u Igri. Igra nije Stvarnost. Stvarnost je Stvarnost, i vi imate Moć da Izrazite svoju Stvarnost u okviru Igre, kada jednom naučite kako da to uradite.

Za one koji fizički ne "umru", pre no što Velika Žetva dođe, desiće će se trenutak "nulte tačke vremena", gde ćete uživati u estatičnom spajanju sa Beskonačnim Kreatorom, Biće kao da ste svi imali neko mistično iskustvo, a život će se nastaviti "normalno" za vas.
.



Um Jednoga nije " osmislio igru" u kojoj jedni moraju da pate zbog drugih, jer on je Ljubav i sve pokreće iz toga i želi da niko ne pati i da niko ne zaboravi Njegovu Ljubav. On ne briše sećanje na Sebe već čini sve da se ljudi sete Njegovog izvora Ljubavi.
To nije receno u ovom tekstu gde se "igra patnje" naziva prelepom igrom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 97 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz