Sada je: sub apr 27, 2024 5:00 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Uredjaj za upravljanje ljudima na daljinu
PostPostano: sub okt 29, 2005 12:38 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri dec 01, 2004 1:33 pm
Postovi: 22
Lokacija: sarajevo
Svi mi danas u svojim domovima posjedujemo najmanje po jedan daljinski upravljac pomocu kojeg ukljucujemo i iskljucujemo odre|ene ure|aje, aktiviramo njihovo pokretanje i zaustavljamo ih, itd. Piloti na zemlji koriste ih za kontrolisanje bespilotnih aviona, a vojnici za upravljanje robotima na bojistima.
Zaista, odlican izum koji nam je svima olaksao zivot. No, sta kazete na daljinsko upravljanje ljudima?
Predstavnici Nippon Telegraph&Telephonea (NTT), jedne od najvecih telekomunikacijskih kompanija u Japanu, saopstili su da razvijaju novu tehnologiju s ciljem da videoigre ucine jos realisticnijim. No, ta tehnologija se moze iskoristiti i na prilicno opasnije nacine, naprimjer u vojne svrhe.
Prezentacija prototipa ure|aja odrzana je u NTT istrazivackom centru u Atsugi, u blizini Tokija, a prisutni su imali i priliku da ga isprobaju na sebi.
Prototip ure|aja sastoji se od specijalnih slusalica i daljinskog upravljaca sa dzojstikom, koji lici na one za upravljanje bezicnim automobilima. Slusalice se, naravno, stavljaju na glavu osobe a zatim salju elektricnu struju niske voltaze iz uha kroz glavu. Da li ce struja prolaziti iz lijevog prema desnom ili desnog prema lijevom uhu zavisi od polozaja palice za upravljanje. Na taj nacin mozak osobe se stimulira te tijelu salje odgovarajuce impulse o trazenom smjeru kretanja.
Ure|aj koristi takozvanu tehnologiju galvanske stimulacije mozga, pojednostavljeno receno, elektricitet stimulira i manipulira nervima odgovornim za odrzavanje ravnoteze, koji su smjesteni unutar uha.
“Osjetio sam misterioznu, neodoljivu potrebu da hodam udesno kada god bi istrazivac okrenuo tipku u tom pravcu. Imao sam (pogresan) osjecaj da je to jedini nacin da odrzim ravnotezu”, kazao je jedan od onih na kojima je rad ure|aja bio demonstriran.
“Osjecaj je bezbolan, ali dramatican. Vase noge pocnu da se krecu i prije nego postanete svjesni toga”, dodao je on.
Istrazivaci kazu da su osobe koje su imale priliku da isprobaju prototip ure|aja imali razlicita iskustva. Jedni daljinski upravljac za ljude smatraju zabavnim, dok je drugima on predstavljao prilicno neugodno iskustvo, pomalo nalik pijanstvu ili padanju u san, uzrokovan anestezijom.
NTT kaze da se ure|aj moze koristiti u videoigrama i voznjama u zabavnim parkovima, ali da jos uvijek nemaju planove o komercijalizaciji daljinskog upravljaca za ljude. No, pojedine kompanije, koje usko sara|uju s vojnim organizacijama, razmisljaju o mogucim primjenama u vojne svrhe. Kada bi se pronasao nacin za slanje elektricnih signala ovakvog tipa na daljinu, vojni bi se sukobi mogli rjesavati sa puno manje zrtava, smatra profesor Timothy Hullar, sa medicinskog fakulteta pri Washington univerzitetu u St. Louisu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 29, 2005 5:17 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 25, 2005 4:53 pm
Postovi: 477
Previše komercijalizirana tema...

Mislim da je to mačji kašalj spram onoga što se stvarno događa...

Ovo mi više zvuči kao reklama... svatko će si očito moći kupiti čovjeka spremačicu i manipulirat njime... ili da klonove odmah programiramo :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 29, 2005 1:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Vidio sam jučer na zadnjoj stranici Večernjaka pa sam baš čekao da netko ovdje posta članak ili otvori temu :). A šta da kažem, mislim da su to gluposti teške isto kao i oni mp3 plejeri u sisama, ali te gluposti će se naravno dati i zloupotrijebiti kako to već biva. A ljudi koji to koriste za igranje igrica, suludi Japaneri, šta da kažem za njih osim da nisu normalni :). To je eufemizam naravno hehe...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 115 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz