Sada je: sub apr 27, 2024 9:13 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
PostPostano: pet dec 03, 2010 11:45 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?

slika

Godine 1854. poglavica Seattle održao je nadahnjujući govor nakon što su ga predstavnici bijelaca zatražili da im proda veliku zemlju svog plemena. Taj govor, iako veoma jednostavan, sažeo je čitavu bit razvoja čovječanstva i dao nam jasnu sliku odnosa čovjeka i prirode, to jest objasnio razliku između razmišljanja "primitivnih" Indijanaca i "naprednih" te "civiliziranih" bijelaca. Iako je prošlo preko 150 godina, ovaj govor i dalje ima moć da nadahnjuje kao i u vrijeme kada je nastao, pa čak i više.

"Kako možete kupiti ili prodati nebo, toplinu zemlje? Ta ideja nam je strana. Ako mi ne posjedujemo svježinu zraka i bistrinu vode, kako vi to možete kupiti? Svaki dio te zemlje svet je mome narodu."

...

"Tako, kad Veliki poglavici iz Washingtona šalje glas da želi kupiti našu zemlju, traži previše od nas. Veliki poglavica šalje glas da će nam sačuvati mjesto i tako ćemo sami moći živjeti udobno. On će nam biti otac i mi njegova djeca."

...

"Mi znamo kako bijeli čovjek ne razumije naš život. Jedan dio zemlje njemu je jednak kao i drugi jer je on stranac koji dođe noću i uzme od zemlje sve što želi. Zemlja nije njegov brat nego njegov prijatelj i kada je pokori on kreće dalje. On za sobom ostavlja grobove otaca i ne brine se. On otima zemlju od svoje djece i ne brine se. Grobovi njegovih otaca i zemlja što mu rađa djecu, zaboravljeni su. Odnose se prema majci-zemlji i prema bratu-nebu kao prema stvarima što se mogu kupiti, opljačkati, prodati kao stado ili sjajni nakit. Njegova pohlepa prožderat će zemlju i ostaviti samo pustoš."

...

"Ne znam; naš način je drugačiji nego vaš. Izgled vaših gradova boli oči crvenog čovjeka. Ali, možda je to zbog toga što je crveni čovjek divlji i ne razumije. Nema mirnog mjesta u gradovima bijelog čovjeka. Nema mjesta da se čuje otvaranje listova u proljeće ili drhtaj krilaca kukca. Ali, možda je to zbog toga jer sam ja divlji i ne razumijem. Buka djeluje samo kao uvreda za uši. I što je to život ako čovjek ne može čuti osamljeni krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari."

...

"Ja sam crveni čovjek i ne razumijem. Indijanac više voli blagi zvuk vjetra kad se poigrava licem močvare kao i sam miris vjetra očišćen podnevnom kišom ili namirisan borovinom. Zrak je skupocjen za crvenog čovjeka jer sve živo dijeli jednak dah - životinja, biljka, čovjek. Bijeli čovjek ne izgleda kao da opaža zrak koji diše. Kao čovjek koji umire mnogo dana, on je otupio na smrad."

...

"Tako ćemo razmotriti vašu ponudu da kupite našu zemlju. Ako odlučimo prihvatiti, postavit ćemo jedan uvjet: bijeli čovjek mora se odnositi prema životinjama ove zemlje kao prema svojoj braći. Ja sam divljak i ne razumijem neki drugi način. Vidio sam tisuće raspadajućih bizona u preriji što ih je ostavio bijeli čovjek ustrijelivši ih iz prolazećeg vlaka. Ja sam divljak i ne razumijem kako dimeći željezni konj može biti važniji nego bizon koga mi ubijamo samo zbog ostanka na životu. Što je čovjek bez životinje? Ako sve životinje odu, čovjek će umrijeti od velike osamljenosti duha. Što god se dogodilo životinjama, ubrzo će biti i čovjeku. Sve stvari su povezane."

Glavni grad američke savezne države Washington danas nosi ime Seattle u čast velikom poglavici, a na jednom od gradskih trgova nalazi se i njegov kip sa rukom uzdignutom prema nebu.

Izvor: http://novisvijet.blogspot.com


***

preneseno sa: www.2012-transformacijasvijesti.com

:thumbup:

:D :love12: :love9:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
PostPostano: pet dec 03, 2010 12:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Rousseau govori o ovoj tematici nekih 100 godina prije na jedan puno ljepsi i sofisticiraniji nacin (preporucam "Sanjarije usamljenog setaca").
Poglavica Seattle je, vise onako, za prostiji puk. :angel4:

Rousseau svoj stav o privatnom vlasnistvu, gradjanskom drustvu i ratovima rjecito izrice u recenici: "Prvi koji je dosao na zamisao da ogradi komad zemljista i da kaze: 'Ovo je moje' i koji je uz to nasao dovoljno naivne ljude da mu to povjeruju bio je pravi osnivac gradjanskog drustva. Koliko bi zlocina, ratova i ubojstava, koliko nevolja i strahota ustedio ljudskom rodu onaj koji bi tada, iscupavsi oznake i zatrpavsi jarak, viknuo svojim bliznjima: 'Ne slusajte tu varalicu, propali ste ako zaboravite da zemaljski plodovi pripadaju svima, a zemlja nikome!'"

LP

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
PostPostano: pet dec 03, 2010 5:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 02, 2010 11:13 am
Postovi: 68
Citat:
KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?



Godine 1854. poglavica Seattle održao je nadahnjujući govor nakon što su ga predstavnici bijelaca zatražili da im proda veliku zemlju svog plemena. Taj govor, iako veoma jednostavan, sažeo je čitavu bit razvoja čovječanstva i dao nam jasnu sliku odnosa čovjeka i prirode, to jest objasnio razliku između razmišljanja "primitivnih" Indijanaca i "naprednih" te "civiliziranih" bijelaca. Iako je prošlo preko 150 godina, ovaj govor i dalje ima moć da nadahnjuje kao i u vrijeme kada je nastao, pa čak i više.

"Kako možete kupiti ili prodati nebo, toplinu zemlje? Ta ideja nam je strana. Ako mi ne posjedujemo svježinu zraka i bistrinu vode, kako vi to možete kupiti? Svaki dio te zemlje svet je mome narodu."

...

"Tako, kad Veliki poglavici iz Washingtona šalje glas da želi kupiti našu zemlju, traži previše od nas. Veliki poglavica šalje glas da će nam sačuvati mjesto i tako ćemo sami moći živjeti udobno. On će nam biti otac i mi njegova djeca."

...

"Mi znamo kako bijeli čovjek ne razumije naš život. Jedan dio zemlje njemu je jednak kao i drugi jer je on stranac koji dođe noću i uzme od zemlje sve što želi. Zemlja nije njegov brat nego njegov prijatelj i kada je pokori on kreće dalje. On za sobom ostavlja grobove otaca i ne brine se. On otima zemlju od svoje djece i ne brine se. Grobovi njegovih otaca i zemlja što mu rađa djecu, zaboravljeni su. Odnose se prema majci-zemlji i prema bratu-nebu kao prema stvarima što se mogu kupiti, opljačkati, prodati kao stado ili sjajni nakit. Njegova pohlepa prožderat će zemlju i ostaviti samo pustoš."

...

"Ne znam; naš način je drugačiji nego vaš. Izgled vaših gradova boli oči crvenog čovjeka. Ali, možda je to zbog toga što je crveni čovjek divlji i ne razumije. Nema mirnog mjesta u gradovima bijelog čovjeka. Nema mjesta da se čuje otvaranje listova u proljeće ili drhtaj krilaca kukca. Ali, možda je to zbog toga jer sam ja divlji i ne razumijem. Buka djeluje samo kao uvreda za uši. I što je to život ako čovjek ne može čuti osamljeni krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari."

...

"Ja sam crveni čovjek i ne razumijem. Indijanac više voli blagi zvuk vjetra kad se poigrava licem močvare kao i sam miris vjetra očišćen podnevnom kišom ili namirisan borovinom. Zrak je skupocjen za crvenog čovjeka jer sve živo dijeli jednak dah - životinja, biljka, čovjek. Bijeli čovjek ne izgleda kao da opaža zrak koji diše. Kao čovjek koji umire mnogo dana, on je otupio na smrad."

...

"Tako ćemo razmotriti vašu ponudu da kupite našu zemlju. Ako odlučimo prihvatiti, postavit ćemo jedan uvjet: bijeli čovjek mora se odnositi prema životinjama ove zemlje kao prema svojoj braći. Ja sam divljak i ne razumijem neki drugi način. Vidio sam tisuće raspadajućih bizona u preriji što ih je ostavio bijeli čovjek ustrijelivši ih iz prolazećeg vlaka. Ja sam divljak i ne razumijem kako dimeći željezni konj može biti važniji nego bizon koga mi ubijamo samo zbog ostanka na životu. Što je čovjek bez životinje? Ako sve životinje odu, čovjek će umrijeti od velike osamljenosti duha. Što god se dogodilo životinjama, ubrzo će biti i čovjeku. Sve stvari su povezane."

Glavni grad američke savezne države Washington danas nosi ime Seattle u čast velikom poglavici, a na jednom od gradskih trgova nalazi se i njegov kip sa rukom uzdignutom prema nebu.

Izvor: http://novisvijet.blogspot.com


***

preneseno sa: http://www.2012-transformacijasvijesti.com





To nam je u razredu prije otprilike 3godine čitala profesorica iz etika.
Stvarno nešto prekrasno...

:love5: :love5:

_________________
cijeli svijet je pozornica...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
PostPostano: sub dec 04, 2010 4:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 23, 2009 12:18 pm
Postovi: 451
Jedan od najljepših i najmudrijih tekstova izrečenih ikad!

:love3: :love5: :love3: :love5: :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
PostPostano: sub dec 04, 2010 4:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Tačno da je prelijepo ali što ćemo sa svim našim preśednicima koji vladaju nama i našim životima? Što će mo sa svom gomilom para i sredstava za ubijanje? Pa naše političk elite ostaju bez onog što je najvažnije, vlasti nad drugima koja pothranjuje njihovu bolesni sujetu bez savjesti. I zato hrabro naprijed u borbu ne žalići svoje živote date na oltar najvećoj svetinji sujeti.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
PostPostano: ned dec 05, 2010 3:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 23, 2009 12:18 pm
Postovi: 451
Sve sam uvjerenija da kada većina ljudi shvati dovoljno ozbiljno koliko nas se na svim nivoima vara i obmanjuje i za naše živote ni najmanje ne mari i shvati koliko je svaki pojedini čovjek važan i svaki pojedini život i prestane tolerirati sotonu, doći će praktički preko noći vrijeme da njegova bagra "spakira kofere i spremi se na drugu planetu".

Po meni njima je odzvonilo i kao ranjena zvijer, spremni su na sve da opstanu/prežive i zadrže vlast nad ovom planetom, ali stvar je osjećam daleko veća nego što mi možemo to uopće u ovom trenu obuhvatiti svojom "krnjom DNK". Za sve postoji lijek, ako se izliječiti zaista hoćemo, pa tako i za to. Potrebno je samo shvatiti, TKO SMO, GDJE SMO I KUDA ŽELIMO IĆI!

:love3: :love3:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 94 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz