Sada je: sub apr 27, 2024 5:13 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 71 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub jul 15, 2006 10:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Esperio Max je napisao/la:
Citat iz filma Fight Club:

"Reklame su nas naterale da jurimo za kolima i odecom, radeci poslove koje mrzimo da bi kupili sranje koje nam ne treba. Mi smo prosecna deca istorije. Bez svrhe i mesta. Mi nemamo Veliki Rat. Mi nemamo Veliku Depresiju. Nas Veliki Rat je duhovni rat... nasa Velika Depresija su nasi zivoti.
Svi smo uz pomoc televizije odgajani da verujemo da cemo jednoga dana biti milioneri i filmske ili rok zvezde.
Ali necemo. I polako ucimo tu cinjenicu. I vrlo, vrlo smo besni zbog toga."


:notworthy:
Odličan film! Knjiga bi mogla biti i bolja (bar stil), ali je ok.

Inače, naravno. U potpunosti se slazem. Fuck the tv. ;)

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 04, 2006 4:14 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 9:55 am
Postovi: 1
Televizija unistaje covjeka, njegov duh i njegovo razmisljanje.
Covjek kao osoba u velikim gradovima, punim buke, gasa, tv reklama, postera, automobila,... itd itd... gubi osjecaj za ljepotom, osjecaj za nadprirodnim ili prirodnim.
Dobivsi TV, covjek je dobio "civilizaciju", ali izgubio sve ono sto njegova dusa moze da osjeca.

_________________
Od kuda su dosli? Kako se zovu? Od koga se brane, a protiv koga bore?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 04, 2006 7:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jun 08, 2005 3:56 pm
Postovi: 320
Televizija je donijela i mnogo pozitivnog, npr. često gledam putopise i dokumentarce o prirodi pa tako upoznajem svijet oko sebe i zbog toga ga više cijenim. TV ima dvije strane medalje, kao i internet i svi drugi izumi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 04, 2006 7:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jun 06, 2004 7:34 pm
Postovi: 91
Lokacija: Matrica
Uglavnom ne buljim u tu spravu, osim ak sam kod frendova, a dosta njih su TV-junky-i.

Rađe se uhvatim čitanja. :)

_________________
http://illuminati.blog.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 4:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
MOONLIGHT je napisao/la:
Televizija je donijela i mnogo pozitivnog, npr. često gledam putopise i dokumentarce o prirodi pa tako upoznajem svijet oko sebe i zbog toga ga više cijenim. TV ima dvije strane medalje, kao i internet i svi drugi izumi.


Jasno da je tako, ništa nije samo crno ili samo bijelo, to je zato što TV kao medij nosi takve mogućnosti i što tim "TV"-om ne upravlja samo jedna vrsta ljudi, kao i svugdje. Ali stvar je u tome da većinom i uglavnom, cijela ta kultura se baš bazira na pasivnosti, i tako slobodne aktivnosti postaju slobodne pasivnosti.
Postoje genijalni filmovi, postoje odlični dokumentarci, ali isto tako tko kaže da neke stvari ne bi mogao naučiti bez toga. Nije TV sad neko ultimativno zlo, ali je sredstvo koje samo pospješuje ovu pasivnu, odsutnu, simuliranu, sebičnu, egoističnu itd. kulturu u kojoj živimo. Od reklama koje su školski primjer neukusa, angažirane (i zato loše) estetike i umne manipulacije (od korištenja boja - npr. sveprisutna roza T-mobilea, samo da dam primjer, razne pjesmice koje si htio ne htio pjevaš, preuveličavanje uloge štetnih bakterija da bi kupio sredstvo za čišćenje itd. itd.) pa sve do programa koji ne samo da ne pospješuju kritičnost, već je i namjerno smanjuju, zatupljuju ljude (koji se zatupljuju donekle svojom voljom ipak), prikazuju stvari onakvima kakve nisu i nazivaju to "reality showovima" (što je svojevrsni oksimoron ako idete gledati) itd. itd.

Na stranu to da svatko mora imati neku "igračku" i da je OK s vremena na vrijeme nešto pogledati, no ako znaš zašto to gledaš itd. Nekad je ok spontano samo upaliti TV, ali po meni, ne da ti pređe u naviku. A budimo iskreni, TV danas nije navika, on se tako niti ne percipira, on je STIL ŽIVOTA. Navika u negativnom smislu je nešto čega smo svjesni da nije prirodno i čega bismo se željeli rješiti, ali TV uzimamo zdravo za gotovo. A on je sredstvo otuđenja, iskrivljavanja slike stvarnosti (koja više niti ne postoji u našoj kulturi kao takva) itd.

Uz sve to, morala je donijeti i nešto pozitivno kako kažeš, dapače, inače bi se sustav odavno srušio i kolabrirao sam u sebe. Pozdrav.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 6:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jun 08, 2005 3:56 pm
Postovi: 320
Pantagruel, slažem se, ali smatram da tu ulogu lagano preuzima i internet, tj. lako se postaje ovisan i o tom mediju. U budućnosti će on vjerovatno potpuno zamijeniti televiziju. I na TV-u i na internetu možete gledati ono što želite, nitko vas na ništa ne prisiljava tako da nije velika razlika.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 6:39 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
"Što novo ima na TV-u?"

"Prašina!"

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 8:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
Jebeš televiziju , knjige su svakako bolje .
I možeš sam birat što ćeš čitat :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 08, 2006 9:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
MOONLIGHT je napisao/la:
Pantagruel, slažem se, ali smatram da tu ulogu lagano preuzima i internet, tj. lako se postaje ovisan i o tom mediju. U budućnosti će on vjerovatno potpuno zamijeniti televiziju. I na TV-u i na internetu možete gledati ono što želite, nitko vas na ništa ne prisiljava tako da nije velika razlika.


Ali na internetu si više inter-aktivan. Internet ne pripada nikome i nezavisan je medij. Internet omogućava kreativno izražavanje, komunikaciju i protok podataka... Naravno da i on ima mane, dapače. Pogotovo ako prerasta u ovisnost, ili čak opsesiju. To je loše onda, da.

I na internetu nema toliko reklama, ako ih i ima, uvijek imaš pop-up blockere i FLOSS. :)

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon okt 09, 2006 7:45 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jul 16, 2006 11:34 am
Postovi: 15
Po meni nema suštinske razlike između TV-a i interneta, oboje obiluje glupostima, samo je stvar da li ćemo se zalijepiti na te gluposti.
Izvori informacija su ionako isti na oba medija jedino što je internet znatno veći pa je samim time i izbor veći.
Kao što je Moonlight rekao uskoro će i onako postati jedno.
A za sada ako smo dovoljno mudri da biramo, korisni su i jedan i drugi medij.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 10, 2006 4:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Izvori informacija su ionako isti na oba medija

Na internetu ima dosta nezavisnih izvora informacija a na TV-u je to retka pojava.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 11, 2006 9:40 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jul 16, 2006 11:34 am
Postovi: 15
Što bi se reklo piše tko šta hoće, samim time je i broj krivih informacija veći.
Neovisni o izvoru informacija ne uzimam ih "zdravo za gotovo", pa mi dođe jednaka šteta i od TV-a i od interneta :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 11, 2006 10:11 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Što bi se reklo piše tko šta hoće, samim time je i broj krivih informacija veći.


Da, ali ukupni POSTOTAK je MANJI.

Bolje je dati neograničenu slobodu ljudima nek pričaju što hoće, nego nečije jednoumlje prezentirati na ( jedinoj ) državnoj TV stanici ( ili par njih ).

Super bi bilo da puste ljude da nesmetano daju svoje misaone forme, svi svima... i onda bi se lakše svi mogli povezati... neka misli nesmetano klaju i "vrte se"... to je dobro svima za napredak.

Zašto je internet ( npr. blogovi, newsi, forumi... ) bolji od TV-a? Zato što na tv-u samo NETKO može iznijeti svoje mišljenje ( 3-4 "doktora" u studiju koje su oni pozvali ), a na internetu SVATKO može reći što misli. I to je to. Iz svih tih mišljenja upravo i vidiš kakvi su "stvarni" ljudi. Oni koji čine mnošvo, a ne par nekih naučnika ili doktora koji ne predstavljaju uzorke iz mnoštva. To bi bilo kao da promatramo i doznajemo što je automobil na osnovu onoga da nam prikaže NEKA AUTO-KUĆA sa svojih 2-3 najbolja modela...

Ne,ne... ima i MNOGO DRUGIH modela, i iz ostalih auto-kuća... a i mnooogo rabljenih vozila, koja voze cestama... koja se kvare, i nije sve tako dobro i lijepo kao ova 3 najbolja nova modela koje netko prikazuje.

Dakle - sloboda misli i izjašnjavanja je dosta ključna stvar za napredak.

:mrgreen: :wink:

P.S. Opijat za mase mogu biti i internet i tv, ovisno o tome koliko masa to prihvati kao "važno". Meni osobno tv nije opjat jer ga uopće ne gledam i ne ovisim o njoj. A ni o internetu. Idem više na internet, ali nije problem, mogu i bez njega. Isto nije mi toliko važan da ne mogu bez njega, ali je vrlo koristan.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 12, 2006 10:00 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jul 16, 2006 11:34 am
Postovi: 15
Citat:
Dakle - sloboda misli i izjašnjavanja je dosta ključna stvar za napredak.

Ljudima koji slobodno misle i izjašnjavaju se TV ne može biti sredstvo manipulacije.
Ovce ostaju ovce, makar nikad ne vidjele TV.
Sve to ovisi o nama samima koliko smo u stanju filtrirati.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 12, 2006 1:19 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da. Pa mi smo, na kraju, ti koji percipiraju stvari koje nam se daju ( na tv-u ili internetu ).

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 06, 2007 6:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
- Reklamne tehnike -

Evo da polako zaokružimo temu marketinga i medijske manipulacije.Ovaj put pisati cu o tehnikama koje se koriste da vas natjeraju da kupujete njihova sranja, ups... proizvode i usluge. braco i sestre hocu vas naouruzati do zuba. Nemojte ko telad blejati u televiziju, kriticki razmisljajte o svemu sto vidite.

Dakle najcesce koristene tehnike prodavanja muda za bubrege su:


slika
PONAVLJANJE - ovo puca na cistu kvantitetu - za pocetak ponavljaju reklamu svuda i stalno, da bi povecali sanse da ju uopce vidite/cujete. Zatim se ponavlja jos milijardu puta da bi vam se usjeklo u sjecanje. I kad dodjete u trgovinu i vidite dva slicna proizvoda slicne kvalitete i cijene kupite onog kojeg ste vidjeli na televiziji, a ne onog za kojeg nikad niste culi.


slika
KUD SVI TUD I MALI MUJO - dakle isfuraju vam film da taj proizvod vec koriste svi, pa bi trebali i vi. Inace bi mogli zaostati, a to sigurno ne zelite u ovom dinamicnom svijetu. "MNOGI MISLE da je ovo najokusniji jogurt sa 0% masnoce".


slika
SVJEDOCENJA - to mogu biti svjedocenja ZADOVOLJNIH KUPACA koji vas uvjeravaju da su radi caja chang shlang izgubili 10 kila u tjedan dana; cesto se javljaju i EKSPERTI (zubari, automehanicari, svakakvi inzenjeri koji testiraju detergente u svicarskoj...) koji govore da je po njihovom profesionalnom misljenju ovaj proizvod najbolji na svijetu i da ga i oni sami koriste vec 15 godina (mada se pojavio na trzistu prije tek par mjeseci).


slika
MALO DOBROG STAROG PRITISKA - "nazovite odmah jer su zalihe ogranicene..." "ako nazovete odmah dobiti cete i ovaj ninja noz za guljenje krompira" - dakle trebate izabrati na brzinu i bez previse razmisljanja, jer ako budete previse razmisljali vjerovatno necete niti kupiti to njihovo govno.


slika
CILJANJE NA EMOCIJE - dakle natjeraju vas da reagirate emocionalno, a ne racionalno. Ovo zapravo u praksi odlicno djeluje jer ljudi rijetko razmisljaju kriticki i puno ih lakse nagovoriti pucajuci na emocije nego dajuci im razumne argumente.

Primjeri:

a) CILJANJE NA STRAH - "ako ne kupite novi alarm lopovi ce vam pokrasti kucu", "ako ne kupite novo sredstvo za ciscenje wc skoljki razviti ce se milijarde odvratnih bakterija koje ce dirati vase dijete od 6 godina", "ako ne kupite sredstvo protiv kamenca pokvariti ce vam se perilica rublja i poplaviti stan" (ili kako to krscani lijepo skrate - "ako ne vjerujete u ono sto mi kazemo vjecno cete goriti u paklu!").
b) CILJANJE NA SEKS - "sa novim detergentom vase ce rublje biti bjelije i seviti cete vise nego ikad prije".
c) LASKANJE - "jer vi to zasluzujute".
d) WISHFUL THINKING - iluzija da je ono sto zelite zapravo istina.
e) ISMIJAVANJE/PODCJENJIVANJE KONKURENCIJE - "ovaj OBICNI detregent nikako ne moze isprati tvrdokorne mrlje, a cesto mi i unisti rublje".
f) SAZALJEVANJE - najcesce u reklamama za humanitarne organizacije.
g)CILJANJE NA INAT - uglavnom u reklamama za mladju populaciju "i ja mislim da su starci glupi i nista ne razumiju i zato sam kupio..."
h) CILJANJE NA LOJALNOST - "kupujte hrvatsko".
i) HUMOR - kupite nesto zato sto je nasa reklama smijesna.


slika
ASOCIJACIJE - najcesce vizualne i verbalne. Naravno vecina asocijacija je na SEKS - bilo da se prodaje jogurt, detergent ili automobil. postoji naime jogurt koji se zove unisex (-to je valjda jogurt kojeg mogu jesti i muskarci i zene!!!!). sa seksom je obicno u tijesnoj vezi asocijacija na LJEPOTU I ZDRAVLJE. Česte su takodjer asocijacije na USPJESNOST (poslovnu, socijalnu, obiteljsku...) poput stanova od 300 m2 u reklamama za kozmetiku ili vesele djece koja skacu oko majke jer im je kupila kinderjaje.

I za kraj asocijacije na SLOBODU, SIGURNOST, ZABAVU...

REKLAMNI SLOGANI - "just do it", "mcdonalds je prava stvar" - lako se pamte i u idealnom slucaju mozete postici da ljudi razmisljaju u reklamnim sloganima.

slika
REKLAMNI LIKOVI - umjesto da zamisljate korporaciju od tisuca zaposlenih koja samo pokusava maksimizirati profit oni vam ponude simpaticne likove, koje mogu zavoljeti i vasa djeca.

slika
KONTROVERZE - napravi se reklama koja privlaci pozornost jer izaziva drustvene kontroverze npr. prva potpuno gola zenska u reklamama, prvi otvoreni prikaz homoseksualnosti...sto veci bijes javnosti i javna debata tim bolje.

U novije vrijeme sve je vise reklama koje upravo ismijavaju ove tradicionalne tehnike reklamiranja. time vam pokusavaju prodati film "da kuze da vi kuzite da vam oni nesto pokusavaju prodati" i s time da se malo zajebavaju iz reklama su kao na vasoj strani.

Ako sam nesto ispustio slobodno dodajte, kao i primjere.

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 08, 2007 7:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Vec godinama nemam TV i uopce mi ne fali. Odmah prepoznam TV ovisnike, njima kad kazem da nemam TV gledaju me kao da sam im rekla da nemam u stanu WC ili tekucu vodu.
Ljudi kad shvate koliko je vrijeme dragocjeno, prestat ce ga tako uludo bacati...a da to shvate, prvo trebaju ugasiti televizor...
Najbolji su mi oni koji se zale na kvalitetu programa, a televizor im upaljen 24 sata dnevno....i jos placaju to smece...

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 08, 2007 9:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Ja sam do prije nekih godinu dana bio, blago receno, ovisnik o televiziji i nisam mogao zamisliti niti jedan dan bez tog smeca, a sad mi se gadi. Nije bas da vise ni malo ne gledam TV ali jako jako malo a i to malo mi brzo prisjedne, tacno osjecam kako mi mozak pocinje blago "pulsirati" ako gledam TV duze od nekih 10-15 min.
To je veliko zlo i veliki dio manipulacije i programiranja ljudi se odvija bas preko tog medija. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 08, 2007 10:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 07, 2006 1:05 pm
Postovi: 382
Lokacija: Srebrenik, BiH
Sve mi je na računaru pa i zemaljski TV kanali, a počesto i spavam s računarom.

_________________
♫ U tako malo nota reći toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 09, 2007 12:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
Odlican post spyro =D> =D> =D>

Telka i ja? A sto jet to telka?
Zapravo ... neka crna kutija koja mi prikracije vrijeme dok u sebe unosim kemiski oblik energije. A to traje jedno 10min.

Zalomi se da gledam TV. ... CSI ..jer je sve fensi (istina da je amerikanizacija... oooogromna... ).

BSG se pogleda s vremena na vrijeme.

I naravno jedina i najkvalitetnija emisija na HRT.u .. "Na rubu znanosti".
Ostalo vrijeme ili visim na netu trazeci rjesenja na neke tehnicke porbleme. Ili naprosto viseci na wiki i ovom forumu. :)
E ofkors i pazim na curu :) (posto je sad bubana)

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 71 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 123 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz