Sada je: pon maj 20, 2024 3:44 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: ned maj 14, 2006 9:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jan 20, 2006 3:45 pm
Postovi: 42
Da! Zagreb je prepun bratsko zidarskih simbola! Obratite posebnu paznju na ova mjesta ili zgrade:

-glavni kolodvor (obeliska ko u prici, frizovi koji prikazuju razne likove iz bibl, zmajevi, kameni vjecni plamenovi...)
-praska ulica, zrinjevac, tomislavov trg - kameni vjecni plamenovi, kameni feniksi, vodorige, a mislim da sam cak negdje vidio i klasicni sestar i kutomjer.
-stara nacionalna knjiznica (danas drzavni argiv) -poznate sove i zemljska kugla
-HNK -hrvatsko narodno kazaliste- prepuno simbola (otvorio ga je sam car
franz jozef oko 1895/6.)
-galerija HAZU (j.j. strossmayer je bio poznati mason)


Ali evo da vam potkrijepim sa par slika. radi se o domu Ante Starcevica na na krizanju tomislavovog i starcevicevog trga kod glavnog kolodvora. Danas je tu smjestena gradska knjiznica. Arhitekti su Leo Hönigsberg i Julije Deutsch (1896). Kip na vrhu zove se "Andjeo prosvjetiteljstva" - kip koji nesumljivo predstavlja izidu ili semiramis (kip slobode). Ime takoder odgovara iluminatskom pokretu i svjetonazoru (LOL). Zgrada je takoder prepuna kamenih vjecnih plamenova.


slika


slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Red zmaja
PostPostano: sri nov 15, 2006 11:53 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned nov 12, 2006 2:29 am
Postovi: 25
Lokacija: Prokleta avlija
Ako znate nesto o redu zmaja napisite. Na internetu ima malo informacija o njima,i sve je toliko haoticno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 16, 2006 2:28 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet okt 12, 2006 1:23 pm
Postovi: 15
eto, ja bih ti pokusala pomoci koliko je u mojoj moci, nisam sigurna da li mislimo na isti Red
Upoznala sam jednog pripadnika Druzbe Braća Hrvatskog Zmaja, koji vise nije, kak bi rekla… u nasoj dimenziji

12. prosinca 1408 god. hrvatsko-ugarski kralj Sigismund utemeljio je Ordo equestris draconis, The Knights Order of the Dragon, Red zmajskih vitezova, a u svrhu unistavanja neznabozaca i sizmatika te branjenja prave vjere. Za geslo odabiru: “O quam misericors est Deus justus et pius", "Oh kako milostiv je Bog pravedan i miroljubiv", a za grb zmaja savinutih krila, repa obavijena oko vrata, rasporenih leđa u obliku križa (ovaj znak koristi kralj i na sluzbenim pceatima). Kralj Sigismund Luksemburški i kraljica Barbara su odabrali 22 plemica od posebnog povjerenja i imenovali ih clanovima draconie (societas draconis, Zmajske druzbe):
" Kralj i kraljica zajedno s prelatima, barunima i velikašima kraljevine, kojima je dužnost boriti se protiv neprijatelja vjere, protiv pogana i šizmatika, odlučuju nositi znak iliti podobu zmaja savita u okrug, kojega je rep ovit oko vrata, a leđa su mu od glave do kraja repa razporena u podobi crvenoga križa, kakav se vije na stijegu sv. Jurja ( na bijelom polju), a taj će ih znak vezati u družbu, i javno će ga nositi. Pod tim će znakom kao do tada tako i unaprijed vjerno boriti se protiv protivnika, bez obzira na gubitak dobara i vlastitog života”.
Ovi clanovi zovu se drakoni, a jedan od glavnih zadataka im je zastita kraljevske obitelji. Za vrijeme kraljevih putovanja zemljom su upravljali plemici pripadnici Reda Zmaja... kao kraljevsko vijeće:
"It was only natural in the early years after the revolt that influence and offices were reserved for those who had actively helped Sigismund to defeat his enemies. In 1408, on the occasion of the victory against Bosnia, the king bound them together in a formal league, founding the Order of the Dragon (Societas Draconica), the members of which made an oath of fidelity to one another to perpetuate their alliance. The order, which was named after its symbol, was in the beginning composed of the king himself, Queen Barbara and 22 barons - mainly those who had played an outstanding role in the suppression of the revolt. (Naturally, new members were adopted later on.)" Engel
1437. umire Sigismund i Red zmajskih vitezova gubi na vaznosti.
http://hungaria.org/hir.php?topicid=552&messageid=569
http://en.wikipedia.org/wiki/Sigismund,_Holy_Roman_Emperor

Daljnji podaci odnose se na hrvatski red Zmaja.
Po uzoru na Ordo equestris draconis u Zagrebu 1905. utemeljuje se Druzba Brace Hrvatskog Zmaja (nepoliticki red). Za grb izabiru zlatnog zmaja zelenih krila i za zastitnika svetog Jurja, a za geslo: Pro aris et focis, Deo propitio! (Za žrtvenike i ognjišta, s Božjom milošću ). Njihovim radom upravlja Mestarski zbog sastavljen od Velikog mestra i 8 mestara, a bira se na 5 godina. U raznim gradovima stoluju tj. djeluju Zmajski stolovi. U razdoblju NDH Družbu (bez znanja clanstva) pretvaraju u drzavnu ustanovu Vitežki Red Hrvatskog Zmaja" do 1945. kad se sve vraca opet na staro. 1946. NR Hrvatska zabranjuje im djelovanje. 1990. god. nastavljaju s radom. Trenutno im se sjediste nalazi nad Kamenitim vratima (u Kuli). Trg ispred Kamenitih vrata takodjer nosi naziv druzbe.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 16, 2006 4:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
dobrodosao Aidos
preporucam da se malo upoznas sa forumom prije nego sto pocnes otvarati topice

ovo selim na vec postojeci thread

pozdrav :love3:

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 17, 2006 8:45 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet okt 12, 2006 1:23 pm
Postovi: 15
:D doduse, Aidos ce tesko uspjeti pronaci svoju temu, a i Red zmaja i Druzba Hrvatskog zmaja nisu isti red iako je Druzba Brace Hrvatskog Zmaja osnovana po uzoru na Red zmaja.
Citala sam malo temu i primjetila da neke zbunjuje taj zmaj u nazivu i Sv. Juraj zastitnik. Ocito ostaci nase proslosti. Sv. Juraj vuce korijene iz staroslavenske mitologije (Jarilo). U balkanskim krajevima znan i kao zeleni Jure, Đurđe, Đurađ, Đuro..donosioc proljeca, plodnosti i svjetlosti (jurjevo-krijesovi). Prema slavenskoj mitologiji on je taj koji ubija zmiju-zmaja Velesa cime zavrsava zima, te se otvaraju vrata Vireja (raja, plodnih zelenih ravnica) tj. dolazi proljece. Svijet bogova nasih starih nije bio crno-bijeli. Bozanstva su mogla imati dobre i lose karakteristike. Tako i taj zmaj nije u potpunosti loš. On ima svoju ulogu i da njega nema unistila bi se prirodna ravnoteza. Dolaskom krscanstva, svecenstvo pokusava iskorijeniti stare obicaje iz naroda. rijesava se redom starih bogova, neke prilagodjava ..mijenja im ime i daje neku novu ulogu, a druge prikazuje u potpuno negativnom kontekstu izjednacavajuci ih sa demonima i samim vragom (zmaj, vile, vjestice i vilenice). No dok su oni tako žustro se borili protiv svega sto je pogansko te starim bogovima davali nove uloge, narod je i dalje skakao kroz krijesove uz molitve kao: "Pisan Vazam prošal je, zelen Juraj došal je, iza luga zelenoga, iza mora crljenoga, po nem ravnom polju, na zelenom konju. "
*Drugi svijet od naseg svijeta prema slavenskim vjerovanjima dijeli more. Juraj ubija zmaja od cije krvi more postaje "crljeno". On tada prelazi ravno polje (prema nekim narodnim pjesama slavenske duse nakon smrti odlaze na ravne vlazne livade Vireja)...na zelenom konju simbolu plodnosti ..itd
Jedna od uloga Reda zmajskih vitezova (pro tome mislim na Žigmundov red) je borba protiv neznabozaca koja je simbolicki prikazana u njihovom grbu..križ ubija zmaja. Za zastitnika uzimaju Sv. Jurja, slavensko bozanstvo slavljeno na svim podrucjima koje naseljavaju Slaveni te koje je krscanstvo malo prilagodilo svojim potrebama.
Tj. da skratim, u svoj grb uzeli su jednu staru simbolicnu sliku koja Slavene prati stoljecima, generacijama. Slika u kojoj bozanstvo plodnosti i svjetlosti ubija zimskog zmaja.

Jos jedna stvar :D
Nasa narodna predaja biljezi i pojam "zmajeviti ljud" tj. heroji, zastitnici naroda i zemlje sa sposobnoscu preobrazavanja u druga bica. posebni, odabrani ljudi koji nakon dubokog sna u kojem im se otvaraju nove dimenzije, postaju svjesni svoje snage. Odabrani čovjek postaje zmajevit kada je na pomolu katastrofa za njegov narod, veliki ratovi. Oni tada stječu nadnaravnu snagu i postaju najbolji ratnici koji ulijevaju snagu i hrabrost u srca svojih vojnika.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 15, 2007 10:30 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jun 13, 2007 6:52 pm
Postovi: 3
Andjela je napisao/la:
Je l' ti to mene malo zezaš Pantagruel? Imala deset godina manje nego danas, ha,ha,ha...Dakle, evo još jednog skromnog priloga za priču o benevolentnim zmajićima. Sjedimo mi tako u grupnoj meditaciji i ne znam više šta je bila" tema", ali se sjećam da je po prvi put prisustvovao i tip koji se zove recimo Edvin. Već je neko vrijeme samostalno meditirao, bavio se raznim tehnikama i zamolio da i on prisustvuje toj našoj zajedničkoj meditaciji. Kako je to bilo doba kad sam intenzivno viđala zmajeve, velike ali i male, prilikom te meditacije, samo što je krenulo, vidim ja malog svjetlo sivog zmajića stoji pored mene. A Edvin sjedi na stolici do mene. I ja lijepo vidim kako ovaj moj zmajić, neki "šeret" teški, dođe i fino "šakom" oliti prednjom nogom zakuca odozgo po sedmoj čakri ovog Edvina. Ja mentalno kažem zmajiću: Ne radi to nipošto, on je novi, šta ti je, šta to radiš? A on će meni: Baš zato što je novi, neka osjeti jačinu energija koje se ovdje transmituju. I nestade.
Ja odsjedim u meditaciji narednih 20-tak minuta i čim smo završili, svi polako počnemo dolaziti sebi i tiho razgovarati, samo Edvin šuti. Pitamo ga šta je, kaže on doslovce ovako: Čovječe, imao sam utisak da me je neko zakucao čekićem ovdje na vrhu glave i utukao me u zemlju,. Toliko je bila jaka meditacija. Ja naravno, zašutim kao riba jer ni slutila nisam da je dečko sve ono što sam vidjela zaista dobro i osjetio (po glavi, ha,ha,ha) Ništa, naravno, nisam rekla, jer je bio "novak", ali mi je bilo sve jasno kad nije došao naredni put, a i nikad više nakon toga. Dobro, znam da mi ovo nije baš idealan primjer tvrdnje da su zmajevi "benevolentna" bića, ali mislim da je potka jasna.

JA.


Slazem se da reptili koji su zivjeli na ovim prostorima nisu oduvjek bili "zli", no ne vjerujem da si s njima imala kontakt, stoga ne bih bas bio takom odusevljen da mi se takva bica pojavljuju u meditativnom stanju, pa da ne znam kako pozitivan osjecaj prati njihovu pojavu, pogotovo kad se zna za njihove marketinske trikove pomocu kojih samo stjecu naklonost bica sa 3D, pa kad i proizvedemo negativne emocije koje ih hrane, to ne pripisujemo njima, jer gdje bi mali slatki zmajic kojeg sam vidio u meditaciji meni to napravio, mi smo prijatelji, on je Edvina po 7. cakri, hahaha...
Ponavljam, nekada su tu zivjeli reptili s koji su s ljudima zivjeli u miru, ali ta vremena su odavno iza nas, sto ne znaci da nece opet doci, doci ce sigurno, a do tad pazljivo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz