Sada je: čet maj 23, 2024 10:28 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 287 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet okt 06, 2011 7:34 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 18, 2011 12:08 am
Postovi: 415
Lokacija: Heaven
kali_yuga je napisao/la:
mislim da osim soje i kukuruza ništa drugo od gm hrane nije stiglo.


uljana repica je mislim stigla.Takodje 80% preradjene hrane sadrzi gmo sastojke je zastrasujuci podatak.
Onaj Alsa argenti lemon mi je sumnjiv jer se zna da je argentina pored amerike i kanade najveci izvoznik gmo smeca.

_________________
WE ARE ALL ONE!!! The separate limited existence of living matter is just an illusion, a passing dream...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon okt 10, 2011 9:12 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 31, 2011 6:56 pm
Postovi: 34
pala mi je na pamet uljana repica dok sam pisao ali bar ona nije problem - ja ne koristim njeno ulje odavno, ne samo zbog gmo-a nego što je i ovako štetna (sadrži neke organske kiseline koje oštećuju zid krvnih sudova - za ove nove komercijalne sorte kažu da tih kiselina nemaju al ja nikome ne vjerujem)...
maslinovo, susamovo i hladno ceđeno suncokretovo ulje - jeste skupo ali mislim da nije skuplje od zdravlja.

@rrorion,

slažem se sa svime što si napisao, ja npr. spadam u ljude za koje kažeš da ih ima zanemarljiv broj, jedem divlje i samonikle biljke kad god imam priliku, naročito divlje voće, koje jeste malo i zna bit i gorko i oporo al i budali je jasno da su to vitamini a u ovom napumpanom voću na pijaci voda......
ja dosta koristim koprivu u ishrani, mada s njom ne treba pretjerivati, jer je stvarno prepuna raznih minerala... takođe dosta koristim i ren, koji je u suštini više samonikla nego kultivisana biljka, i idealan je ubica bakterija, i sve moguće jestivo što nađem u prirodi (kupine, divlje trešnje, jagode, smokve, samoniklo grožđe, orahe, lješnjake, nar, bademe, rogač.... (u zavisnosti od sezone i dal je u pitanju dalmacija, vojvodina il bosanske planine...)
odrastao sam u malom planinskom selu tak da imam ideju o svemu ovome. znam da su ljudi ranije imali neuporedivo širu i bogatiju ishranu, u mom kraju je bio neki poznati narodni travar jovo mijatović, baba mi je pričala da je svako jutro tjerao ljude prije doručka da žvaću hajdučku travu i bokvicu.....
sve do nekih '60-ih godina seljaci u mom selu su živjeli najmanje 80 godina, svi su umirali sa svim zubima jer nisu kupovali šećer skoro nikad, a suprotno uobičajenom mišljenju većine ljudi danas da su tad ljudi dosta gladovali i uglavnom jeli samo sir i proju, ishrana im je bila neuporedivo bogatija nego ishrana bilo koga danas, imali su heljdu, proso, raž, konoplju, lan, naravno bez svih ovih gmo-ova i hemikalija danas, jednom rječju pucali su od zdravlja, dok nisu došli "komunisti" i potjerali ih u fabrike..... a onda je na njihova vrata pokucao dijabetes, karijes, anemija i ostale blagodeti civilizacije...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon okt 10, 2011 9:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
rrorion je napisao/la:
NEŠTO JAKO BITNO
IZMEĐU OSTALOGA FUCK GMO

sjetite se stare stare poslovice -jedna jabuka dnevno i nećeš biti nikada bolestan.Jabuku i sl. voće pojedete i sjemenke koje dobro prožvaćete.
Ali ima najbitnija stvar u cjeloj priči:a to zna samo jako jako jako jako jako mali broj ljudi i sa ovoga foruma, a i oni koji znaju ne žele da znaju, nije im to prihvatljivo, to im je čudno, Koja je to stvar?
TJ. o čemu se tu radi
Zapitajte se šta su jeli vaši pra pra pra pra pra pra djedovi i bake?---- e tuuu vam leži odgovor dragi moji
između ostaloga jeli su iz šume lišće i korjenje i koru i plodove od jestivih-ljekovitih biljaka-koje ne samo da imaju između ostalog i b17, nego i mnoge druge tvari koje sprećavaju pojavu ne samo raka već svih bolesti modernoga doba I NEMORAJU NI BITI ISTRAŽENE JER SU SAME PO SEBI LJEKOVITE
lišće korijenje i plodovi trnine, gloga, drena, breze hrasta,lipe, piriku, metvicu,radić, stolisnik,trputac,sljezove, cikoriju, čubru, kantarion, hren, divlju mrkvu, osjak, čičak,repuh...
a tko danas to jede????
Sve besplatno u šumi raste i sve je jednostavno i bog je rekao da čovjeku za izliječenje svake bolesti lijek raste u njegovom dvorištu-šumi a najljekovitiji je kako ga danas ljudi pogrdno zovu korov i gaze ga nogama a neznaju da bi im on najviše pomogao, i zamaraju se farmakološkim mafijama a sami su okrenuli leđa prirodi pa im onda i je tako
Primjer vam je trputac ili bokvica i sljez i mnoge druge koji je lijek za cijeli niz boleština od viroze gripe do poboljšanja loše krvne slike
i ne zavaravajte se raznim preparatima jer sami znate prerađeno-nije prirodno sama riječ kaže a reklama je samo obmana vaše percepcije i stvaranje iluzije i kontra slike u mozgu,A SVE VAM JE PRED NOSOM ŠTO VAM TREBA , ako živite u gradu što je mnogima izlika da im nije dostupno napravite mali izlet u prirodu i napunite vreće s biljkama i u frizider i 2 puta mjesečno tako je super,
NEKA VAS OHRabri i činjenica da taj samonikli-hranjivi-ljekoviti-bogom dani biljni "korov" nije gmo,

FUCK GMO


Isti post si postavio na 6 različitih topica. Možeš li objasniti zašto? Što si time htio postići?
Čemu takvo nasilje? Članovi foruma MORAJU pročitati to što si zamislio tako pun bijesa (pišeš velikim slovima)?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon okt 10, 2011 9:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 11, 2008 11:36 am
Postovi: 738
Lokacija: Caerbannog
Lampa je napisao/la:
rrorion je napisao/la:
NEŠTO JAKO BITNO
IZMEĐU OSTALOGA FUCK GMO

sjetite se stare stare poslovice -jedna jabuka dnevno i nećeš biti nikada bolestan.Jabuku i sl. voće pojedete i sjemenke koje dobro prožvaćete.
Ali ima najbitnija stvar u cjeloj priči:a to zna samo jako jako jako jako jako mali broj ljudi i sa ovoga foruma, a i oni koji znaju ne žele da znaju, nije im to prihvatljivo, to im je čudno, Koja je to stvar?
TJ. o čemu se tu radi
Zapitajte se šta su jeli vaši pra pra pra pra pra pra djedovi i bake?---- e tuuu vam leži odgovor dragi moji
između ostaloga jeli su iz šume lišće i korjenje i koru i plodove od jestivih-ljekovitih biljaka-koje ne samo da imaju između ostalog i b17, nego i mnoge druge tvari koje sprećavaju pojavu ne samo raka već svih bolesti modernoga doba I NEMORAJU NI BITI ISTRAŽENE JER SU SAME PO SEBI LJEKOVITE
lišće korijenje i plodovi trnine, gloga, drena, breze hrasta,lipe, piriku, metvicu,radić, stolisnik,trputac,sljezove, cikoriju, čubru, kantarion, hren, divlju mrkvu, osjak, čičak,repuh...
a tko danas to jede????
Sve besplatno u šumi raste i sve je jednostavno i bog je rekao da čovjeku za izliječenje svake bolesti lijek raste u njegovom dvorištu-šumi a najljekovitiji je kako ga danas ljudi pogrdno zovu korov i gaze ga nogama a neznaju da bi im on najviše pomogao, i zamaraju se farmakološkim mafijama a sami su okrenuli leđa prirodi pa im onda i je tako
Primjer vam je trputac ili bokvica i sljez i mnoge druge koji je lijek za cijeli niz boleština od viroze gripe do poboljšanja loše krvne slike
i ne zavaravajte se raznim preparatima jer sami znate prerađeno-nije prirodno sama riječ kaže a reklama je samo obmana vaše percepcije i stvaranje iluzije i kontra slike u mozgu,A SVE VAM JE PRED NOSOM ŠTO VAM TREBA , ako živite u gradu što je mnogima izlika da im nije dostupno napravite mali izlet u prirodu i napunite vreće s biljkama i u frizider i 2 puta mjesečno tako je super,
NEKA VAS OHRabri i činjenica da taj samonikli-hranjivi-ljekoviti-bogom dani biljni "korov" nije gmo,

FUCK GMO


Isti post si postavio na 6 različitih topica. Možeš li objasniti zašto? Što si time htio postići?
Čemu takvo nasilje? Članovi foruma MORAJU pročitati to što si zamislio tako pun bijesa (pišeš velikim slovima)?
Ocekujes od robota da ti odgovori... 8)

_________________
(\___/)
(='. '=
(")_(") RUN AWAY! RUN AWAY!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon okt 10, 2011 10:16 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Jučer sam na pakovanju kikirikija koji se puni i pakuje negdje u Srbiji između ostalog pročitao i "zemlja porijekla sjemena : Argentina".
Zanimljivo mi je kad se na takvom proizvodu npr. nađe natpis "GMO free".
ili primjer LGG voćnih jogurta koji navodno podižu imunološki sistem kod djece,a jedan od glavnih sastojaka je modifikovani skrob.Ne vidim kakav drugi vid modifikacije može biti u pitanju,a da nema veze sa genetikom same namirnice.

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon okt 10, 2011 3:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 31, 2011 6:56 pm
Postovi: 34
gmo-compass.org je najpouzdaniji sajt za koji znam što se tiče rasprostranjenosti pojedinih gmo kultura u svijetu... samo ukucajte naziv biljke dolje lijevo gdje piše database search i dobićete rezultate... evo šta kaže za kikiriki (koji mi je bio omiljena grickalica ali je nisam okusio ima par godina):

http://www.gmo-compass.org/eng/database ... eanut.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon okt 10, 2011 5:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
branman je napisao/la:
Jučer sam na pakovanju kikirikija koji se puni i pakuje negdje u Srbiji između ostalog pročitao i "zemlja porijekla sjemena : Argentina".
Zanimljivo mi je kad se na takvom proizvodu npr. nađe natpis "GMO free".
ili primjer LGG voćnih jogurta koji navodno podižu imunološki sistem kod djece,a jedan od glavnih sastojaka je modifikovani skrob.Ne vidim kakav drugi vid modifikacije može biti u pitanju,a da nema veze sa genetikom same namirnice.

Vidim da neki članovi foruma nemaju praksu "proguglati" ako im je nešto nepoznato. To svima preporučam jer tako se puno stvari nauči, a ovako se od drugih očekuje da im se servira gotov odgovor.

Odgovor na pitanje što je modificirani škrob vidi na http://e-brojevi.udd.hr/cesta_pitanja.htm


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon okt 10, 2011 10:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Lampa je napisao/la:
branman je napisao/la:
Jučer sam na pakovanju kikirikija koji se puni i pakuje negdje u Srbiji između ostalog pročitao i "zemlja porijekla sjemena : Argentina".
Zanimljivo mi je kad se na takvom proizvodu npr. nađe natpis "GMO free".
ili primjer LGG voćnih jogurta koji navodno podižu imunološki sistem kod djece,a jedan od glavnih sastojaka je modifikovani skrob.Ne vidim kakav drugi vid modifikacije može biti u pitanju,a da nema veze sa genetikom same namirnice.

Vidim da neki članovi foruma nemaju praksu "proguglati" ako im je nešto nepoznato. To svima preporučam jer tako se puno stvari nauči, a ovako se od drugih očekuje da im se servira gotov odgovor.

Odgovor na pitanje što je modificirani škrob vidi na http://e-brojevi.udd.hr/cesta_pitanja.htm


Thanks,priznajem da sam malo pre brzo izvukao zaključak.
hvala na linku.
:thumbup:

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pon okt 10, 2011 10:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 18, 2011 12:08 am
Postovi: 415
Lokacija: Heaven
branman je napisao/la:
Jučer sam na pakovanju kikirikija koji se puni i pakuje negdje u Srbiji između ostalog pročitao i "zemlja porijekla sjemena : Argentina".
Zanimljivo mi je kad se na takvom proizvodu npr. nađe natpis "GMO free".
.


argentina je treci najveci izvoznik gmo smeca.Treba biti veoma pazljiv, ima argentinski limun(argenti lemon alsa) da se kupi na Balkanu uveliko.dal je gmo nisam siguran al necu da rizikujem.
Uh ako pise gmo free onda kontam da je to GMO!?

_________________
WE ARE ALL ONE!!! The separate limited existence of living matter is just an illusion, a passing dream...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: uto okt 11, 2011 10:19 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
branman je napisao/la:
Odgovor na pitanje što je modificirani škrob vidi na http://e-brojevi.udd.hr/cesta_pitanja.htm


Thanks,priznajem da sam malo pre brzo izvukao zaključak.
hvala na linku.
:thumbup:[/quote]
:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: uto okt 11, 2011 8:17 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 05, 2011 3:49 pm
Postovi: 15
kali_yuga je napisao/la:
pala mi je na pamet uljana repica dok sam pisao ali bar ona nije problem - ja ne koristim njeno ulje odavno, ne samo zbog gmo-a nego što je i ovako štetna (sadrži neke organske kiseline koje oštećuju zid krvnih sudova - za ove nove komercijalne sorte kažu da tih kiselina nemaju al ja nikome ne vjerujem)...
maslinovo, susamovo i hladno ceđeno suncokretovo ulje - jeste skupo ali mislim da nije skuplje od zdravlja.

@rrorion,

slažem se sa svime što si napisao, ja npr. spadam u ljude za koje kažeš da ih ima zanemarljiv broj, jedem divlje i samonikle biljke kad god imam priliku, naročito divlje voće, koje jeste malo i zna bit i gorko i oporo al i budali je jasno da su to vitamini a u ovom napumpanom voću na pijaci voda......
ja dosta koristim koprivu u ishrani, mada s njom ne treba pretjerivati, jer je stvarno prepuna raznih minerala... takođe dosta koristim i ren, koji je u suštini više samonikla nego kultivisana biljka, i idealan je ubica bakterija, i sve moguće jestivo što nađem u prirodi (kupine, divlje trešnje, jagode, smokve, samoniklo grožđe, orahe, lješnjake, nar, bademe, rogač.... (u zavisnosti od sezone i dal je u pitanju dalmacija, vojvodina il bosanske planine...)
odrastao sam u malom planinskom selu tak da imam ideju o svemu ovome. znam da su ljudi ranije imali neuporedivo širu i bogatiju ishranu, u mom kraju je bio neki poznati narodni travar jovo mijatović, baba mi je pričala da je svako jutro tjerao ljude prije doručka da žvaću hajdučku travu i bokvicu.....
sve do nekih '60-ih godina seljaci u mom selu su živjeli najmanje 80 godina, svi su umirali sa svim zubima jer nisu kupovali šećer skoro nikad, a suprotno uobičajenom mišljenju većine ljudi danas da su tad ljudi dosta gladovali i uglavnom jeli samo sir i proju, ishrana im je bila neuporedivo bogatija nego ishrana bilo koga danas, imali su heljdu, proso, raž, konoplju, lan, naravno bez svih ovih gmo-ova i hemikalija danas, jednom rječju pucali su od zdravlja, dok nisu došli "komunisti" i potjerali ih u fabrike..... a onda je na njihova vrata pokucao dijabetes, karijes, anemija i ostale blagodeti civilizacije...



Mislim da smo se shvatili, shvatili su i još neki , npr. sto su komentirali i znaju oni mnogo toga ali im je u interesu širenje dezinformacija, no neću o tome.
uvezi heljde sta si napisao odlična namirnica-za elastičnost žila i hranjiva,i sve ostale navedene,pravilo je uvjek da je raznoliko, a vjeruj mi da ti ljudi sto su nekada žvakali bokvicu i hajdućku travu nisu trebali niti zube prati jel ih je to što su žvakali štitilo od karijesa, a danas zubne paste štite đepove bogataša koji ih proizvode da se đepovi pune još više


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet dec 08, 2011 3:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 12:45 pm
Postovi: 574
Lokacija: Eter
prodaje se lazna organska BIO hrana

http://www.breitbart.com/article.php?id=CNG.be7791a73a07505be0838bf63d65ca6b.251&show_article=1

:^o


Gentehnika totalno zakazala.............

http://www.welt.de/wissenschaft/umwelt/article13755786/Studie-bescheinigt-gruener-Gentechnik-Totalversagen.html

:tongue:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: čet dec 08, 2011 10:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 31, 2011 6:56 pm
Postovi: 34
Citat:
prodaje se lazna organska BIO hrana


i ja sam primjetio, npr. kompanija beyond iz niša prodaje "organsku" hranu iz kine (bundevine sjemenke, suncokret, crvenu rižu i slično), cijene ovih proizvoda su dosta niske što mi je bio prvi signal da okrenem drugu stranu i pročitam zemlju porijekla....
kompanija beyond prodaje ove kao i druge proizvode u preko 40 gradova u srbiji..
evo njihovog sajta:

http://www.beyondhealthfood.com/

ne pada mi na pamet da ih kontaktiram jer to sigurno neće ništa promijeniti, ali ću svakako nastaviti širiti ovu informaciju na razne načine....
naravno o vjerodostojnosti "organskih" proizvoda iz kine ne treba trošiti riječi - ta zemlja je toliko zagađena (bar oni dijelovi gdje se intenzivno proizvodi hrana), da tu o bilo kakvoj mogućnosti organskog uzgoja nema ni govora (samo jedna napomena kao ilustracija - u nekim dijelovima kine potpuno su istrijebljeni svi insekti, zahvaljujući obilnoj upotrebi ddt-ja, pa nije ništa neobično da vidite ljude kako ručno oprašuju voće....)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pet dec 09, 2011 1:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 23, 2009 12:18 pm
Postovi: 451
Francuska ustala protiv Monsanto-a i nastavila sa zabranama GMO hrane

http://matrixworld-hr.com/2011/12/09/francuska-ustala-protiv-monsanto-a-i-nastavila-sa-zabranama-gmo-hrane/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pet dec 09, 2011 8:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 07, 2011 10:15 pm
Postovi: 88
I njemačka firma Alnatura od DM koja ima organsku hranu uvozi žitarice iz Kine a važi za kvalitetan brend.

_________________
-Slobodni smo da podjemo gdje zelimo i budemo ono sto jesmo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: pet dec 09, 2011 11:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 12:45 pm
Postovi: 574
Lokacija: Eter
lastavica je napisao/la:
I njemačka firma Alnatura od DM koja ima organsku hranu uvozi žitarice iz Kine a važi za kvalitetan brend.



Molim te , a gdje si to procitala, jer ja bas kupujem neke stvari u Alnaturi i pise na svakom proizvodu ovako u originalu:

--------------------------------------------------------
aus ökologischer Landwirtschaft
OHNE GENTECHNIK WEIL BIO
Von unabhängigen Experten regelmäßig geprüft
-------------------------------------------------------
iz organske poljoprivrede
BEZ GENETSKOG INŽENJERINGA JER BIO
Redovito provjeravana od strane neovisnih stručnjaka
-------------------------------------------------------------


Interesantno da na cajevima pise - iz Azije
Na Dinkel-grizu 0,5 Kg =2,20 €, jabucnom mutnom sircetu 0,5 L =2,25 €, psenicno brasno puno zrno 1 Kg =1,95 € -pise iz Njemacke. Cijene njihovih proizvoda su za 50-100% vece od normalne cijene u normalnim trgovinama. Na mnogim proizvodima ne pise porijeklo vec KOD zemlje.
Nemozes nikome vise vjerovati, jedino da sam sve uzgojis, a sve ostalo je samo njihov profit, tko moze da ih kontrolira.
Licno sam cula razgovor trgovkinja izmedju sebe u *ennymarktu dok sam se priblizavala kasi: jedna je trebala nesto da kupi za sebe i rekla pa nema vise onog BIO, ova druga joj odgovori, pa sta ce ti, uzmi normalno, ionako su na kontroli nasli 3-4 puta vise otrova u BIO nego u normalnoj. Zato po trgovinama ne kupujem nikakav BIO, ali sam ipak mislila da je Alnatura u redu -Scheiße!!!!!!!!!! :tongue:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: sub dec 10, 2011 12:17 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 23, 2009 12:18 pm
Postovi: 451
Njima još vjerujem: Hrvatski uzgajivači organske hrane

http://www.eko-sever.hr/ekouzgoj.html

Njihove neke proizvode (brašno, npr.) ima za kupiti i u DM-u u Hrv.




"Eko uzgoj

Često smo u prilici da odgovaramo na pitanje zašto smo se odlučili baš za ekološki način uzgoja. Vjerujemo da i vi, kao naši vjerni kupci, često razmišljate o načinu na koji su uzgojene namirnice koje se svakodnevno nalaze na vašem stolu. U posljednjih pola stoljeća proizvodnja hrane svela se na industrijsku proizvodnju koja se temelji na neracionalnoj primjeni agrokemikalija i fosilne energije.

Jedini cilj ovakve proizvodnje je iz svakog pojedinog polja i životinje u najkraćem roku izvući što je više moguće. Unatoč tome što je ovakav način proizvodnje doveo do zadivljujućih povećanja prinosa, on je doveo i do niza ekoloških, ekonomskih i socijalnih problema: onečišćenja tla i voda, smanjivanja raznolikosti biljnih i životinjskih vrsta, izumiranja vrijednosti ruralnog načina života, smanjenja broja poljoprivrednika i poljoprivrednih gospodarstava te degradacije krajobraza.

Jedna od posljedica ovakvog, neodrživog načina proizvodnje namirnica jest i potpuno "anonimni" prehrambeni sustav. Potrošači biraju proizvode s polica trgovina, ne znajući pri tom odakle dotični proizvod potječa, tko ga je i na kakav način proizveo. S druge strane, proizvođač za svoje proizvode dobiva sve manje novca jer glavninu onoga što plaća potrošač ostali sudionici u tom lancu, poput prehrambene industrije, maloprodajnih lanaca, veletrgovaca itd. Proizvođač također proizvodi za potpuno anonimnog potrošača. On ne zna tko i gdje konzumira njegove proizvode, pa je veza između ove dvije grupe posve izgubljena.

Ovakvi trendovi nisu mimoišli ni Hrvatskukoja je preplavljena lancima domaćih i
stranih supermarketa. Police takvih trgovina prepune su uvozne hrane, koja je često dopremljena s udaljenosti od više tisuća kilometra, te uzgojena i prerađena na etički i ekološki upitan način.

Stoga smo se mi odlučili za drugačiji način uzgoja. "


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: sub dec 10, 2011 1:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 23, 2009 12:18 pm
Postovi: 451
70% sirove čokolade će uskoro biti genetski modificirano


http://matrixworld-hr.com/2011/12/10/70-sirove-cokolade-ce-uskoro-biti-genetski-modificirano/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: sub dec 10, 2011 1:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
dodo je napisao/la:
Njima još vjerujem: Hrvatski uzgajivači organske hrane

http://www.eko-sever.hr/ekouzgoj.html

Njihove neke proizvode (brašno, npr.) ima za kupiti i u DM-u u Hrv.




"Eko uzgoj

Često smo u prilici da odgovaramo na pitanje zašto smo se odlučili baš za ekološki način uzgoja. Vjerujemo da i vi, kao naši vjerni kupci, često razmišljate o načinu na koji su uzgojene namirnice koje se svakodnevno nalaze na vašem stolu. U posljednjih pola stoljeća proizvodnja hrane svela se na industrijsku proizvodnju koja se temelji na neracionalnoj primjeni agrokemikalija i fosilne energije.

Jedini cilj ovakve proizvodnje je iz svakog pojedinog polja i životinje u najkraćem roku izvući što je više moguće. Unatoč tome što je ovakav način proizvodnje doveo do zadivljujućih povećanja prinosa, on je doveo i do niza ekoloških, ekonomskih i socijalnih problema: onečišćenja tla i voda, smanjivanja raznolikosti biljnih i životinjskih vrsta, izumiranja vrijednosti ruralnog načina života, smanjenja broja poljoprivrednika i poljoprivrednih gospodarstava te degradacije krajobraza.

Jedna od posljedica ovakvog, neodrživog načina proizvodnje namirnica jest i potpuno "anonimni" prehrambeni sustav. Potrošači biraju proizvode s polica trgovina, ne znajući pri tom odakle dotični proizvod potječa, tko ga je i na kakav način proizveo. S druge strane, proizvođač za svoje proizvode dobiva sve manje novca jer glavninu onoga što plaća potrošač ostali sudionici u tom lancu, poput prehrambene industrije, maloprodajnih lanaca, veletrgovaca itd. Proizvođač također proizvodi za potpuno anonimnog potrošača. On ne zna tko i gdje konzumira njegove proizvode, pa je veza između ove dvije grupe posve izgubljena.

Ovakvi trendovi nisu mimoišli ni Hrvatskukoja je preplavljena lancima domaćih i
stranih supermarketa. Police takvih trgovina prepune su uvozne hrane, koja je često dopremljena s udaljenosti od više tisuća kilometra, te uzgojena i prerađena na etički i ekološki upitan način.

Stoga smo se mi odlučili za drugačiji način uzgoja. "


Severi su OK.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: GMO hrana
PostPostano: sub dec 10, 2011 7:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon maj 24, 2010 11:26 am
Postovi: 138
Mslim da u Hrvatsku GMO ulazi na mala vrata. Npr sojina sačma, koja se koristi kao prehrana krava i svinja, uglavnom dolazi iz USA i Argentine, a oni su vodeći proizvođači GMO soje.
Znači ako GMO hrana nije direktno onda je indirektno uključena u lanac prehrane.
Vjerovatno sličnih primjera ima još dosta kod nas a i u susjedstvu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 287 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz