Sada je: pon jun 17, 2024 2:44 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 273 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sljedeća

Da li (ne) jedete meso?
Jedem meso 57%  57%  [ 69 ]
Vegetarijanac sam 43%  43%  [ 52 ]
Ukupno glasova : 121
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: uto jul 12, 2011 5:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Pa ja nisam rekao da je ta lista mjerodavna ili cijela zanimljiva. Ali je dobar početak za istraživanje.

C c c.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: uto jul 12, 2011 7:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Ako je sve to sa denzitetima tacno, onda se covek koji bira da bude cist vegetarijanac odrice svoje uloge Coveka, gospodara i domacina planete, jer jednostavno ne postuje red, i zasto bi onda red (univerzum) postovao njega?

zvučiš kao sljedbenik Jahwea...još samo fali obećana zemlja i mesija :mrgreen:

čini mi se da je temeljni argument mesoždera onaj čisti hedonizam, jerbo meso je tako fino....
pa se izmišljaju argumenti da se to ljepše upakira.
ljudi žive bez mesa (neki samo od sunca) i to je dovoljan dokaz da je to ispravno.
manje je više, a meso je definitivno višak.

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: uto jul 12, 2011 8:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Arbitrium Liberum je napisao/la:


KADA BIH MORAO ja bih zaklao svinju bez problema. Bilo bi mi zao sto bih joj povredio osecanja, ali opstanak je u pitanju, a ja sam jaci.

Arbitrium Liberum je napisao/la:

To je samo jos jedna akcija u svetskom trendu akcijaskog programiranja. Ostaje cinjenica i pitanje, zasto tzv "mesojedi" nisu toliko agresivni u nastupu i propagiranju svojih ideja kao sto su to tzv "vegetarijanci"?


Pitanje za razmisljanje.

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: uto jul 12, 2011 11:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
extranoize je napisao/la:
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Ako je sve to sa denzitetima tacno, onda se covek koji bira da bude cist vegetarijanac odrice svoje uloge Coveka, gospodara i domacina planete, jer jednostavno ne postuje red, i zasto bi onda red (univerzum) postovao njega?

zvučiš kao sljedbenik Jahwea...još samo fali obećana zemlja i mesija :mrgreen:

čini mi se da je temeljni argument mesoždera onaj čisti hedonizam, jerbo meso je tako fino....
pa se izmišljaju argumenti da se to ljepše upakira.
ljudi žive bez mesa (neki samo od sunca) i to je dovoljan dokaz da je to ispravno.
manje je više, a meso je definitivno višak.


Boz sacuvaj :mrgreen:

To bi bilo tako da smatram to istinom za sve ljude, ili da to zelim da namecem drugima (to rade "vegetarijanci"), ali ne smatram i ne zelim da namecem. To je samo moje licno misljenje.


Ma nije meso fino, nego neophodno. Pa od cega se sastoji ljudski organizam? Sigurno ne od celuloze i hlorofila. Organizam mora od necega da se izgradjuje. I to od proteina i aminokiselina kao i fosfo i ostalih lipida. E sad, da li nauka moze da dokaze da ljudski probavni sistem moze biljke da razlozi u sastavne elemente (ovde pricamo bas o tome da bi to moralo da bude do bazicnih hemijskih elemenata) i da posle od tih elemenata izgradi pogodne aminokiseline i ostalo? Ako bi to neko uspeo, on bi mogao to da radi i od vazduha, i tamo ima vec sve sto je potrebno :mrgreen:

Mozda da probaju da ne disu? Ipak i kiseonik i azot i ostali elementi su prvi denzitet i sigurno ih boli kada ih ljudi tako grubo preradjuju.

Malo karikiram, ali tako je. Jednostavno nije dovoljno i nije odgovarajuce. Mora biti raznovrsno, i meso i voce povrce . . .

A za jahvea . . . pa bas kod tog pokreta vegetarijanaca i ostalih nju ejdzera je popularno da planetu smatraju "Majkom Zemljom, zivim bicem" i slicno. I ja je smatram zivim bicem, ali ne "majkom" i to zivo bice nema svoju svest, mi ljudi smo nosioci svesti na ovoj planeti, mi smo ta svest. Predvodnici zivota i razvoja na ovoj planeti. Vegetarijanci, kao i vecina ljudi bi i dalje da ostanu deca, da budu lepo ususkani i da nemaju nikakvu odgovornost. To se radi tako sto se proglasis za idiota, i proglasis kako ti sve volis i postujes i onda je to kao super, a ustvari samo bezis od odgovornosti i odrastanja. Zanosis se, najjednostavnije receno. Vegetarijanci bi da budu oranica i basta, kokoska i svinja, a ne seljak i domacin (po mogucstvu dobar) jer je lakse ne razmisljati, ne biti odgovoran.

Volim i ja i Zemlju, i zivotinje, i ljude, ali ne smatram se kravom koja pase na toj zemlji, ja sam gospodar te krave. I krava i ja imamo svoje mesto. Ja svoje znam, krava takodje zna svoje, samo se ljudi nesto neckaju, razmisljaju, neodlucni su, ne znaju jos dal' im je draze da budu ljudi ili im je draze da budu deo zivotinjskog carstva.

Pod odgovornost pre svega mislim na odgovornost prema sebi, jer ko nije odgovoran prema sebi ne moze da bude ni prema cemu drugom.

Pa sta je sustina "rada na sebi", "samospoznaje" i ostalih termina koje cesto pominjemo na ovom forumu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 11:52 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Ma nije meso fino, nego neophodno...Jednostavno nije dovoljno i nije odgovarajuce.Mora biti raznovrsno, i meso i voce povrce . . .

ovo je tvoje lično mišljenje kako i sam kažeš. to mišljenje je pobijeno u praksi jer neki ljudi žive bez mesa.
ako neki mogu bez mesa, onda mogu svi. ključna riječ je mogu, a žele li je pravo pitanje.

Citat:
Vegetarijanci, kao i vecina ljudi bi i dalje da ostanu deca, da budu lepo ususkani i da nemaju nikakvu odgovornost. To se radi tako sto se proglasis za idiota, i proglasis kako ti sve volis i postujes i onda je to kao super, a ustvari samo bezis od odgovornosti i odrastanja. Zanosis se, najjednostavnije receno. Vegetarijanci bi da budu oranica i basta, kokoska i svinja, a ne seljak i domacin (po mogucstvu dobar) jer je lakse ne razmisljati, ne biti odgovoran.

ne razumijem ovaj dio, osim vrijeđanja vegetarijanaca..
zar nije odgovornost odlučivati o tome što jedemo i odbaciti ono što je suvišno te donosi patnju nama i drugima?
kakve veze ima odgovornost i jedenje mesa? možda odgovornost prema mesnoj industriji.

Citat:
Volim i ja i Zemlju, i zivotinje, i ljude, ali ne smatram se kravom koja pase na toj zemlji, ja sam gospodar te krave. I krava i ja imamo svoje mesto. Ja svoje znam, krava takodje zna svoje, samo se ljudi nesto neckaju, razmisljaju, neodlucni su, ne znaju jos dal' im je draze da budu ljudi ili im je draze da budu deo zivotinjskog carstva.

nitko nije gospodar nikome i ničemu. bića su različita, ali to nije opravdanje za manipulaciju i samovažnost.
to što netko manipulira nas nije opravdanje da mi manipuliramo druge. to je začarani krug.
tko će ga prekinuti ako ne mi? :P

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 1:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Ma nije meso fino, nego neophodno...Jednostavno nije dovoljno i nije odgovarajuce.Mora biti raznovrsno, i meso i voce povrce . . .

Ako je vjerovati stručnjacima za prehranu, neće biti. :? Koncenzus je da postoji rizik od nutritivnih deficita, ali malo pameti i pažnje bi to trebalo u potpunosti eliminirati. Stvarno...

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 3:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
Citat:
I ja je smatram zivim bicem, ali ne "majkom" i to zivo bice nema svoju svest, mi ljudi smo nosioci svesti na ovoj planeti, mi smo ta svest.


Dali ti pročitaš tekst prije nego ga napišeš, smatraš planetu živim bićem ali bez svijesti, sam sebi uskačeš u riječ, kako nešto može biti živo a da nije svijesno objasni osobno meni (možda sam glup) a i drugima koji ovo čitaju?
Sve je živo, život rađa život, svojstvo života je svijest.
Ovo što trvdiš je čista znanstveno ateistička ideologija koja daje čovjeku pravo da upropaštava sve oko sebe samo da bi zadovoljio potrebe nezasitog ega a to sve na račun suštine ili duha.
Vidim da se često koristiš naučnim floskulama i teorijama egocentrizma stoga nije ni čudo što imaš takav stav.

Trenutno ti je ova planeta otac i majka ne samo tebi nego svemu živom na i u njoj, stoga ne tuci ruku koja te hrani.
I meso nije neophodno za ishranu, biće neophodno samo onda kad si to projiciraš u svom umu i naravno da ćeš tako nešto privući u svoj život, to je samo jedna vrsta ovinosti kao cigarete i alkohol. Alkoholičar će iznaći milijun i jedan razlog zašto treba piti i zbog čega ili koga pritom nije svijestan činjenice da je ovisnik.

I još jedna izuzetno bitna činjenica a to je da treba jesti da bi živio, a ne živjeti da bi jeo.

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 4:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Citat:
to što netko manipulira nas nije opravdanje da mi manipuliramo druge. to je začarani krug.
tko će ga prekinuti ako ne mi? :P


Tako je. Tu leži odgovornost, a ne detinjarluk.

Možda je potrebno balansirati odgovornost prema sebi sa odgovornošću prema drugima?

Dalje, što se tiče neprirodnosti i opšte ''pogrešnosti'' vegeterijanstva - ako je nekonzumiranje mesa protiv prirode i protiv univerzuma - samim tim vegeterijanci su protivprirodni - šta su onda sangejzeri? Koren sveg zla?

Da je konzumacija bilo mesa, bilo biljaka, bilo sunca neprirodna - jednostavno takva opcija ne bi postojala. Dakle, po meni je to samo stvar izbora. Konzumacija mesa je tu po ''defaultu'', a usput rečeno, ono što konzumiramo su u glavnom domaće životinje za koje se, ispravite me ako grešim - ni ne zna kako su postale domaće. Tako da može biti da su tu baš sa tom svrhom, kao optimalna ishrana za nas.

Kao bića sa 3d konzumiramo meso, zbog raznoraznih razloga - a možda opcija vegeterijanstva služi za nešto drugo, npr - razvijanje samilosti prema drugim, ''nižim'' životnim formama? .Onako, kao u nekoj predškolskoj ustanovi, početak učenja nekog gradiva malko ranije. Inače, gde bi bila razlika između OPS i OPD, ako ne upravo u nenapadanje, nenametanju i neiskorišćavanju? Nije jedino ''slobodan protok informacija'', siguran sam.
Btw, ''mesožder'' sam.

Ni paralela između naše ishrane i ishrane 4d ops entiteta nije potpuno važeća. Meni se (zbog nekog x faktora) čini da oni ne uzimaju našu energiju, već samo koriste naše energetsko polje koje zbog toga nije na gubitku. Mi bi to polje imali kako god okreneš. Kao što sunce nije na gubitku zato što svetli ka zemlji a mi zemljani to koristimo na razne načine(ograničena analogija). Sada, to što postoje implanti koji nas dodatno ''cede'' i drže neke od nas na specifičnoj frekvenciji je drugo pitanje, i po mom mišljenju - upravo ono što ih i čini ''lošim'' momcima.



Oh, da dodam: Ako je 4d (i više dimenzije) jedno lepo mesto gde svojim mislima bez ograničenja kreiramo svoju realnost (a neki tvrde da je to i ovaj 3d) - zašto se onda lepo ne bi kreirala i hrana, pa tako lepo sami sebi serviramo obrok, umesto da to ide preko tuđe grbače, pa makr ta grbača bila i ''mineralna'' ? Na izgled naivno, mada ...

Citat:
To je samo jos jedna akcija u svetskom trendu akcijaskog programiranja. Ostaje cinjenica i pitanje, zasto tzv "mesojedi" nisu toliko agresivni u nastupu i propagiranju svojih ideja kao sto su to tzv "vegetarijanci"?


Pa majq mu, nisu svi psihopate i organski portali (šta god kasiopejci rekli :P). Postoji i super ego kod ljudi, koji se najčešće odnosi na ...da kažemo ''nešto više'' od čoveka samog, a nekad je čak tu i iz iskrenih pobuda (uvek zapravo, inače je to delovanje iz ega) I sasvim je razumljivo da će neko ko se zalaže za ono što smatra istinski dobrim biti vatreniji (Agresivniji ?) oko toga, pogotovo zato što smatra da doprinosi opštem boljitku. Tu ne računam fanatike kojima je borba za vegeterijanstvo i prava životinja sve i svja u životu, oni zaista deluju malko ''čuknuto''.

Aj', živeli!!! da batalimo malo meso, ne valja teška hrana na ove vrućine :P

E'o pivo za sve(doduše, virtuelno), pa ko voli nek izvoli :) :love3:
:occasion5: :occasion5: :occasion5: :occasion5:

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 5:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
@extranoize
Citat:
ako neki mogu bez mesa, onda mogu svi.


Eto, generalizacija, nametanje. O tome pricam. Zasto ne bi bilo "po izboru"?

@extranoize
Citat:
zar nije odgovornost odlučivati o tome što jedemo i odbaciti ono što je suvišno te donosi patnju nama i drugima?
kakve veze ima odgovornost i jedenje mesa? možda odgovornost prema mesnoj industriji.


nitko nije gospodar nikome i ničemu. bića su različita, ali to nije opravdanje za manipulaciju i samovažnost.
to što netko manipulira nas nije opravdanje da mi manipuliramo druge. to je začarani krug.
tko će ga prekinuti ako ne mi?


Ja nisam pomenuo manipulaciju. Manipulacija nije "odgovorno ponasanje". Odgovornost prema sebi, odnosno prema onome sto imamo i o cemu brinemo (o planeti). Biti "dobar domacin" ne znaci manipulisati, vec znati. kako, gde i sta. I biti svestan toga da si domacin.

Mislim da ima mnogo vaznijih stvari koje donose patnju nama i drugima od nasih navika u ishrani. U tome, koliko vidim i jeste problem kod vegetarijanaca. Opsednuti su svojom hranom i svojom fizikalnoscu, to cak proglasavaju i "produhovljenoscu". Pa sta ima produhovljeno kod hrane, to je samo gorivo.

Kao kada bi fica hteo da postane mercedes zato sto trosi samo najfiniji euro benzin. E nece. I dalje ce da bude samo fica, pa nek ide i na viski.



"Valjda?" je napisao uglavnom ono sto sam i ja hteo, samo malo neznije nego sto bih ja :P



@kartikeya
Citat:
Dali ti pročitaš tekst prije nego ga napišeš, smatraš planetu živim bićem ali bez svijesti, sam sebi uskačeš u riječ, kako nešto može biti živo a da nije svijesno objasni osobno meni (možda sam glup) a i drugima koji ovo čitaju?
Sve je živo, život rađa život, svojstvo života je svijest.


Dal to znaci da ti smatras sve zivo svesnim? Ja pod svest stavljam i razum. Da li to znaci da i maslacak i kokoska imaju razum? Slazem se da imaju neku vrstu svesti, shodno svom nivou, ali ne bih preterivao sa tim.

Citat:
Trenutno ti je ova planeta otac i majka ne samo tebi nego svemu živom na i u njoj, stoga ne tuci ruku koja te hrani.


Trenutno je ova planeta, planeta na kojoj zivim. Smatram je zivim bicem. Ali vidim da cu morati malo bolje da objasnim kako to:

Ova planeta nije tu slucajno, i zivot na ovoj planeti nije slucajan. I ova planeta i sav taj zivot sluze da obezbede prostor za lekcije, za napredovanje. Od tih lekcija sav zivot na ovoj planeti treba da uci. Narocito najnapredniji razred, to su ljudi, treci denzitet. Oni bi od celog projekta trebalo da imaju najvise koristi. Samim tim sto su najstariji i najpametniji u skoli, ljudi su odgovorni i za mladje od sebe, i za samu skolu. Samim tim sto su odgovorni za skolu, oni i predstavljaju tu skolu. Ljudi su pamet, razum, sama svest te skole. Jednaki na jedan nacin sa svime zivim na Zemlji, ali na drugi, duhovni nacin, koji se vise racuna od fizickog, napredniji od svega, i zato vodje i domacini svega. Nivo razvoja ljudi je nivo razvoja celog projekta, odnosno Zemlje.

Ili bi bar tako trebalo da bude, posto, naravno, uvek dodje do problema. Neki ljudi (u koje izmedju ostalih spada i pod, pod . . . podgrupa "vegetarijanci", pre svega zbog nacina razmisljanja) ne zele tu odgovornost. Oni bi radije u neki mladji razred, jer je njihov tako tezak i svasta nesto mora da se nauci (iako nije tezak, 3. denzitet je ziva zajebancija u odnosu na 4.) I tako beze od odgovornosti koje nosi njihovo mesto u skoli. To je naravno pre svega odgovornost prema samom sebi.

Tu nema manipulacije niti negativnosti, da li dobar roditelj moze da bude manipulativan prema svojoj deci? Tako ne moze ni dobar domacin prema imanju (ili najstariji ucenik prema svojoj skoli).

To bi otprilike bilo da je sve zivo, i o biti "domacin".

Kartikeya, to sto ti mislis da misliti lepo i nezno o nekome ili necemu, automatski znaci i "misliti dobro", ne mora uopste da bude slucaj. I pitanje je da li ce tomu nekome ili necemu doneti dobro. Tako jeste dobro tebi, lepse se osecas, ne razmisljas o posledicama, jer nista i ne radis, bezis od odgovornosti, To je vise zatvaranje ociju i nerazmisljanje, romanticizam. Kako ja to vidim.


Citat:
I meso nije neophodno za ishranu, biće neophodno samo onda kad si to projiciraš u svom umu i naravno da ćeš tako nešto privući u svoj život, to je samo jedna vrsta ovinosti kao cigarete i alkohol. Alkoholičar će iznaći milijun i jedan razlog zašto treba piti i zbog čega ili koga pritom nije svijestan činjenice da je ovisnik.


Eto ga . . . ekstrem, militantni vegetarijanac :mrgreen:

I dalje ostaje da se dokaze, kako je moguce od celuloze napraviti odredjenu vrstu aminokiselina.

Moze pivce :occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 7:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
Citat:
Kartikeya, to sto ti mislis da misliti lepo i nezno o nekome ili necemu, automatski znaci i "misliti dobro", ne mora uopste da bude slucaj. I pitanje je da li ce tomu nekome ili necemu doneti dobro. Tako jeste dobro tebi, lepse se osecas, ne razmisljas o posledicama, jer nista i ne radis, bezis od odgovornosti, To je vise zatvaranje ociju i nerazmisljanje, romanticizam. Kako ja to vidim.


Podsjećaš me na moga oca koji kad vidi neku nepoznatu životinju na telki prvo što pita valjali to za jesti sine? i šta da mu na to odgovorim? nego odmahnem rukom i idem za svojim poslom.

Kad se misli o nekome lijepo i nježno i još kad se u praksi potvrđuje je nešto prekrasno, e sad je pitanje koliko smo sposobni primiti odnosno odaslati te suptilne energije oko sebe i na taj način stvoriti blagotvorno okruženje u kojem vladaju pozitivne vibre :angel4:


Citat:
Da li to znaci da i maslacak i kokoska imaju razum?


O da i to više nego mnogi tzv. ljudi. Evo nekih citata poznatih ličnosti.

Leonardo da Vinci (1452.-1519., talijanski univerzalni genije, umjetnik i znanstvenik)
Čovjek je zaista kralj životinja, jer njegova svirepost nadmašuje njihovu. Mi živimo od smrti drugih. Mi smo hodajuće grobnice! Ja sam se još u najmlađoj dobi odrekao jedenja mesa. Doći će vrijeme kada će ljudi ubijanje životinja promatrati istim očima kao i ubojstvo čovjeka. Onaj tko ne cijeni život, nije ga ni zaslužio.

L.N. Tolstoj (1828.-1910., ruski pisac)
Kada čovjek slobodno i pošteno traži moralni put, prvo od čega se mora okrenuti je meso…Vegetarijanstvo je kriterij po kojem možemo prepoznati da li je čovjekovo stremljenje prema moralnoj savršenosti iskreno i ozbiljno. Zastrašujuća je ne patnja i smrt životinja, već to što čovjek u sebi zatomljuje najviše duhovne osjećaje samilosti i sažaljenja prema sebi sličnim živim bićima te gazeći vlastite osjećaje postaje okrutan.

Arthur Schopenhauer
Tko je okrutan prema životinjama, ne može biti dobar čovjek.

Charles Darwin (1809.-1882., engleski prirodoslovac)
Činjenica je da najbolji radnici, koje sam ikada vidio, čileanski rudari, žive samo od biljne hrane, tj. samo od mahunarki (grah, grašak, soja…)

Mahatma Gandhi (1869.-1948., indijski političar i zastupnik nenasilnog otpora)
Mislim da duhovni napredak na jednoj određenoj točki od nas zahtijeva da prestanemo ubijati živa subića za zadovoljenje tjelesnih zahtjeva. Veličina i moralni napredak naroda moći će se mjeriti po tome kako postupaju sa životinjama… Jedini način da živiš je da pustiš i druge živjeti.

Albert Einstein (1879.-1955., njem-američki fizičar, dobitnik Nobelove nagrade 1921.)
Vegetarijanski način života mogao bi krajnje pozitivno utjecati na sudbinu čovječanstva, čisto fizičkim djelovanjem na temperament ljudi. Ništa neće toliko pomoći ljudskom zdravlju niti povećati izglede za opstanak života na Zemlji kao prijelaz na vegetarijansku prehranu. Naš zadatak mora biti da se oslobodimo… širenjem kruga samilosti na sva živa bića i svu prirodu i njenu ljepotu.

I na kraju šlag: Pitagora (580. do 500. pr.n.e., grčki filozof i matematičar)
Sve dok ljudi budu ubijali životinje, ubijat će i jedni druge. Uistinu, onaj koji sije sjeme smrti i boli ne može požnjeti sreću i ljubav. Ako tvrdite da ste po prirodi stvari određeni za mesnu vrstu ishrane, onda prvo osobno ubijte ono što želite jesti. Međutim, učinite to vlastitim rukama, bez pomoći mesarske sjekire, noža ili bilo kakvog oružja. Zar da čovjek mojega uma jede leševe?

Citat:
I dalje ostaje da se dokaze, kako je moguce od celuloze napraviti odredjenu vrstu aminokiselina.


Tvom umu je nemoguće dokazati išta što se protivi njegovom nučenom obrascu koji usput traži dokaz a moli Boga da ga ne nađe, polako budeš ti njega skužio jer si ti kao duh iznad njega odnosno uma. :occasion5:

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 7:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
Arbitrium Liberum je napisao/la:
@extranoize
Citat:
ako neki mogu bez mesa, onda mogu svi.


Eto, generalizacija, nametanje. O tome pricam. Zasto ne bi bilo "po izboru"?

sljedeću rečenicu nisi citirao. eh taj wishful thinking :mrgreen:

naravno da je to izbor. samo ti jedi meso, ali nemoj se pravdati ničim drugim do svojim hedonizmom jer ostalo ti ne drži vodu. budi iskren i reci da te vegetarijanstvo ne zanima, imaš pametnijeg posla ili da to trenutno ne razumiješ.

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 8:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
kartikeya je napisao/la:
Evo nekih citata poznatih ličnosti.

Leonardo da Vinci (1452.-1519., talijanski univerzalni genije, umjetnik i znanstvenik)
Čovjek je zaista kralj životinja, jer njegova svirepost nadmašuje njihovu. Mi živimo od smrti drugih. Mi smo hodajuće grobnice! Ja sam se još u najmlađoj dobi odrekao jedenja mesa. Doći će vrijeme kada će ljudi ubijanje životinja promatrati istim očima kao i ubojstvo čovjeka. Onaj tko ne cijeni život, nije ga ni zaslužio.

L.N. Tolstoj (1828.-1910., ruski pisac)
Kada čovjek slobodno i pošteno traži moralni put, prvo od čega se mora okrenuti je meso…Vegetarijanstvo je kriterij po kojem možemo prepoznati da li je čovjekovo stremljenje prema moralnoj savršenosti iskreno i ozbiljno. Zastrašujuća je ne patnja i smrt životinja, već to što čovjek u sebi zatomljuje najviše duhovne osjećaje samilosti i sažaljenja prema sebi sličnim živim bićima te gazeći vlastite osjećaje postaje okrutan.

Arthur Schopenhauer
Tko je okrutan prema životinjama, ne može biti dobar čovjek.

Charles Darwin (1809.-1882., engleski prirodoslovac)
Činjenica je da najbolji radnici, koje sam ikada vidio, čileanski rudari, žive samo od biljne hrane, tj. samo od mahunarki (grah, grašak, soja…)

Mahatma Gandhi (1869.-1948., indijski političar i zastupnik nenasilnog otpora)
Mislim da duhovni napredak na jednoj određenoj točki od nas zahtijeva da prestanemo ubijati živa subića za zadovoljenje tjelesnih zahtjeva. Veličina i moralni napredak naroda moći će se mjeriti po tome kako postupaju sa životinjama… Jedini način da živiš je da pustiš i druge živjeti.

Albert Einstein (1879.-1955., njem-američki fizičar, dobitnik Nobelove nagrade 1921.)
Vegetarijanski način života mogao bi krajnje pozitivno utjecati na sudbinu čovječanstva, čisto fizičkim djelovanjem na temperament ljudi. Ništa neće toliko pomoći ljudskom zdravlju niti povećati izglede za opstanak života na Zemlji kao prijelaz na vegetarijansku prehranu. Naš zadatak mora biti da se oslobodimo… širenjem kruga samilosti na sva živa bića i svu prirodu i njenu ljepotu.

I na kraju šlag: Pitagora (580. do 500. pr.n.e., grčki filozof i matematičar)
Sve dok ljudi budu ubijali životinje, ubijat će i jedni druge. Uistinu, onaj koji sije sjeme smrti i boli ne može požnjeti sreću i ljubav. Ako tvrdite da ste po prirodi stvari određeni za mesnu vrstu ishrane, onda prvo osobno ubijte ono što želite jesti. Međutim, učinite to vlastitim rukama, bez pomoći mesarske sjekire, noža ili bilo kakvog oružja. Zar da čovjek mojega uma jede leševe?

:notworthy: :occasion5:

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 8:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
kola-ri-cu pa-ni-cu :blob:
sami sebe zaplicemo :blob:
sami sebe rasplicemo :blob:
kola-ri-cu pa-ni-cu :blob:
kola-ri-cu pa-ni-cu :blob:
itakdalje ... :blob: :blob: :blob:
nema kraja kad je ego u pitanju
bez razlike u chemu se voza
gore-dole, levo- desno
bio fica il' ferari
na viski il' na brlju
sve-jedno
dok je egomanija za volanom
samo
gore-dole, levo- desno
i jope' u krug
kola-ri-cu pa-ni-cu :blob:
kola-ri-cu pa-ni-cu :blob:
itakdalje ... :blob:

_____________________________________________________






















:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 8:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
http://www.youtube.com/watch?v=HW_K6aes ... detailpage



http://www.duh-vremena.bloger.hr/

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 9:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2011 11:53 am
Postovi: 147
Lokacija: Rujan
Kuca kaze AV, AV.
Maca kaze MJAU,MJAU.
SaNgarepa je lepa.

Frizider je prazan.


:ontopic:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 9:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Citat:
O da i to više nego mnogi tzv. ljudi. Evo nekih citata poznatih ličnosti.



A jel da Vinci bio kokoska ili maslacak? :mrgreen:


Citat:
sljedeću rečenicu nisi citirao. eh taj wishful thinking

naravno da je to izbor. samo ti jedi meso, ali nemoj se pravdati ničim drugim do svojim hedonizmom jer ostalo ti ne drži vodu. budi iskren i reci da te vegetarijanstvo ne zanima, imaš pametnijeg posla ili da to trenutno ne razumiješ.


E necemo cepidlaciti sad! :mrgreen: Nisi ni ti sve moje citirao :mrgreen:

Evo, vegetarijanstvo me ne zanima i imam pametnija posla. Moze?

Mada je zanimljiva misao iza te tvoje recenice: "budi iskren i reci da te vegetarijanstvo ne zanima, imaš pametnijeg posla ili da to trenutno ne razumiješ."

Govoris o najobicnijem nacinu ishrane (to nije nista drugo nego samo to) kao da je to neki sport, nekakva vaznija aktivnost. I bas to preveliko pridavanje vaznosti hrani kod vegetarijanaca je ono sto je veoma zanimljivo. Ovamo kao streme nekoj duhovnosti, kao se trude da budu iznad nas prljavih svastojeda (jer cistih mesojeda kod ljudi nema), a opet ispada da su zaokupljeni tako trivijalnom stvari kao sto je ishrana.

Zanimljivo a? :-k

:mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 9:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
" Džinovske zvezde samuju
Na ivicama svemira.
Sitne i zbunjene
Sabijaju se u galaksije. "

Mika A.

:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 10:07 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Meni je sve fino, meso je njam, povrće je njam, voće je njam, sunce ne volim jesti ali ga volim, bez zraka ne mogu, zemlju tu itamo isto volim pojesti, bez vode ne mogu, piva je isto dobra....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 10:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
I ne bih dalje ovo sirio samo da primetim kako izgleda da vegetarijanci stalno potenciraju nekakvu vezu izmedju duhovnosti i nacina ishrane. Zasto?

Mislim eej, "duhovnost i nacin ishrane". Zasto? To je toliko povezano i toliko vazno kao i veliko pitanje: dal' volim salatu sa sircetom ili bez.

Zasto se to povezuje? Zasto cujemo stvari kao "on je los covek, jede meso", evo i ovde, meni je receno "kada dodjes na taj nivo, videces" (sto me inace podseca na ono iz programa "roditelj" "kada budes imao svoje dete, videces" :mrgreen: ).

Koji nivo? Na koji to nacin ishrana utice na duhovnost? Da nije to malo lenjo, "to ce srediti nacin ishrane, postacu bolji covek"?

Mislim, najobicnije uzimanje goriva. I zato sto se hranim svakovrsno i jedem zivotinje, ne zato sto ih mrzim, vec zato sto sam iz istog materijala kao i oni, ja sam los covek. Nisam duhovno razvijen! Odakle vam pravo da tvrdite takvo nesto, Vi, koji ste opsednuti hranom i fizikalnoscu?

I ja tvrdim da ste vi vegetarijanci zrtve industrije hrane i farmako mafije, kao i teskih socijalnih programiranja i da ste kao takvi daleko od bilo kakve duhovnosti. Jer hrana nije duhovnost i bilo kakva hrana vas nece dovesti do duhovnosti/prosvetljenja. To jednostavno nema veze jedno sa drugim.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegetarijanac / Mesožder
PostPostano: sri jul 13, 2011 10:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
" Džinovske zvezde samuju
Na ivicama svemira.
Sitne i zbunjene
Sabijaju se u galaksije. "

Mika A.

:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 273 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz