Sada je: sub apr 27, 2024 8:54 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 107 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: sri jul 29, 2009 5:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 15, 2009 6:28 pm
Postovi: 133
demiurge je napisao/la:
e chiril, može još pitanje o kilaži jer meni barem desetak kila više treba (to mi je neki prosjek za moju visinu), kako ti stojiš s kilažom? mislim, znam da se pojačanjem neke fizičke aktivnosti koji stimulira mišiće može nabiti masa (mišićna masa i tako to), ali ovako općenito jer neko vrijeme sam pokušao podići kilažu prežderavanjem i drek, samo sam imao poteškoća i probleme


Imam normalnu kilazu. To ovisi od osobe do osobe. Neki se prelaskom na vegetarijanstvo znatno udebljaju a neki smrsave, neki pak ostanu isti. A ovisi i o alkoholu i pusenju. Sve je relativno.
Ja nisam pristasa tih stavova da je idealna kilaza oduzet 10 od visine i bla bla. Obicno kura (proces detoksikacije) covjekovo tijelo dovede u balans i kilaza koju tada stekne je idealna za njegov organizam - jer je to trenutak kad tijelo u sebi ima minimum otrova i toksina a oni i najvise djeluju na nasu probavu i jetru.
Mislim da je namjerno debljanje ili tovljenje ili mrsavljeneje lose. Silovanje tijela. Ako ti je potrebna odredjena masa misica koju moras dobivat posebnim putem, prejedanjem i sl, kako bi se bavio nekim sportom onda taj sport nije idealan za tebe. Nego neki drugi koji vise odgovara tvojoj gradji i koji neiziskuje od tebe znatno drugaciju gradju.

_________________
˝Ne vjeruj zato što tako kažu stari rukopisi,ne vjeruj zato što je općeprihvačeno,ne vjeruj zato što te tjeraju da vjeruješ,već prosudi istinu i ako uvidiš da će svima činiti dobro,vjeruj u nju, živi u skladu s njom i pomozi i drugima da čine isto.˝
-Buda


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: sri jul 29, 2009 6:37 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jul 25, 2009 1:42 pm
Postovi: 21
=D>

_________________
“Čvrsto sam uveren da kad bi ukupno medicinsko znanje koje se danas primenjuje mogli baciti na dno mora, to bi bilo u korist čovečanstva i na štetu riba.“ - Oliver Wendell Holmes


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet jul 30, 2009 1:58 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
chiril stipsa je napisao/la:
ljudi su jedina bica na zemlji koja kradu mlijeko drugima,
ljudi su jedina bica na zemlji koja piju mlijeko cijeli zivot.

Da ste upoznati s brutalnim nacinima na koji se proizvodi mlijeko...

Moram se ovde uključiti...

Po studiji koju sam sa datog linka iz nekog mog prethodnog posta pročitao kazein je najkancerogenija supstanca...
No ja lično ne verujem...

Drugo... ma jok brate, kakvi mladeži... pa ja sam u periodima pio i po više litara svežeg kravljeg mleka na dan... i nemam skoro ni jedan mladež...

Treće, ako je suditi po meni... i po nekim studijama koje sam čitao... mleko ne goji... čak i pomaže izbacivanju masti putem fekalija... ja sam oduvek žgoljav...

Četvrto, ljudi nisu jedina bića koja koriste tuđe mleko! Ja znam za min još jedno biće... raspitajte se...
Predstava se razlikuju od ljudi do ljudi... a i dalje ne znam šta je sa onim sićušnim insektima kojih je voće i razno povrće puno :mrgreen: i koji stradaju od naših nogu... :mrgreen: i sl... ne budimo licemeri... životinje su životine... ma kolike i kakve bile...
Evo na primer ja garantujem da je kravama jako milo dok ih neko nežno muze... one se razneže i ta suptilna, erotska osećanja prenesu i na svoje mleko, koje zatim oplemenjuje i duhovno uzdiže one koji ga piju :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: hahaha
Nažalost, imam net sa ograničenjem i malim protokom (a umirem od muke :mrgreen: kad mi predlože neki video, da ga i ja pogledam)... tako da nisam u mogućnosti da pogledam one filmove... ali znam kako se kod nas čuvaju krave i sl... i tu nikakvog mučenja nema... :mrgreen: one su slobodne na pašnjacima... a uveče spavaju u udobnim štalicama :)
No rešio sam se stoke i prešao u sirovojedce vegane, bar do daljnjeg...

Neko reče da je mleko puno proteina... ima samo oko 3.4g proteina na 100g, dok čak i pšenica ima više... da bi uneo 30-ak grama proteina iz mleka trebaš popiti čak litru mleka, a samo oko 300g žita... ali to čisto informativno navodim... Po meni, mleko je siromašno proteinima... najviše u njemu je vode...
Pšenica koju sam ove godine požnjeo (a koliko je samo skakavca stradalo tokom žetve, i ostalih nevinih stvorenja :cry: - treba biti svestan toga dok se jede vegeterijanska hrana), sadrži 28g proteina na 100g žita... primera radi...

I na kraju: demiurge, slušaj svoju intuiciju kao i do sada :mrgreen: , naravno to je samo moj savet, ništa više...
A što se tiče sporta koji je za nas... pa mislim da je to onaj sport koji te ispunjava... koji ti prija... srce će te odvesti k njemu... :mrgreen:

Jedem sirovo već par meseci... počeo sam sa sezonskim voćem i povrćem (to je sve ono što sadrži vodu preko 90%) i postao providan...
Radi experimenta, uveo sam u ishranu i namočene žitarice... i stanje se popravilo...
Radi sledećeg experimenta, ali samo radi experimenta (jer zahteva velika ulagaja novca), jedan mesec sam u ishranu uveo i semenke (preko 25% belančevina i čiste "dobre" masti), i orašaste plodove... i čak i počeo dobijati na težini...
Inače... koža mi je oduvek, tako tanka da mi se svaki krvni sud i mišić vidi... tako da, nema masti...

Svu hranu berem iz svog vrta, ali problem je šta zimi... i šta ako vrste koje uspevaju na "mom" terenu nisu dovoljno raznovrsne...
Fizički je neizvodljivo (bar kod mene) proizvesti toliko semenja koliko je potrebno za jednu osobu za godinu dana... i ima još puno, pono komplikacija... ne znam...
No jedno je sigurno, volim da sam odgajam hranu koju jedem, jer onda znam šta jedem... te ako uspem da se snađem da imam sve za jednu raznovrsnu ishranu, i preživim godinu, pričaću vam...
Ko preživi, pričaće... :mrgreen:

Verujem, jer samo to i mogu, da je ishrana sirovom-što sirovijom hranom, ALI raznovrsnom sa puno semenja, žitarica, i malo orašastih plodova, najidealnija (bar za mene). I sklon sam poverovati da je taj kazein, na kraju krajeva, podstiče kancer, kao i meso, i jaja...
što zbog literature, što zbog posmatranja...
Ali verujem da je kancer u naš ragion poslao NATO, jer se u lokalnim gradovima, od posle onih sranja, pojavio enorman br bolesne dece (između ostalog)... :cry:


U pogledu iznetog u svom postu, ja sam nepristrasan...
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet jul 30, 2009 11:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 15, 2009 6:28 pm
Postovi: 133
baki je napisao/la:
Četvrto, ljudi nisu jedina bića koja koriste tuđe mleko! Ja znam za min još jedno biće... raspitajte se...

vjerovatno mislis na macke. Btw dali je netko vidio odraslu macku kako se prikrada nekoj drugoj zivotinji kravi,psu ili necemu, kako bi joj ukrala mlijeko? naravno da ne, jer macke piju mlijeko covjekovom intervencijom. I psi ce ga piti ako ih covjek na to navikne.
baki je napisao/la:
a i dalje ne znam šta je sa onim sićušnim insektima kojih je voće i razno povrće puno :mrgreen: i koji stradaju od naših nogu... :mrgreen: i sl... ne budimo licemeri... životinje su životine...

Radi se o minimumu. Nemozes kontrolirati na koliko ces tocno mrava stati ali mozes kontrolirati koliko ces mrtvih zivotinja pojesti u zivotu. jednostavno. Tezi se prema minimumu.
baki je napisao/la:
Evo na primer ja garantujem da je kravama jako milo dok ih neko nežno muze... one se razneže i ta suptilna, erotska osećanja prenesu i na svoje mleko, koje zatim oplemenjuje i duhovno uzdiže one koji ga piju :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: hahaha
... i tu nikakvog mučenja nema... :mrgreen: one su slobodne na pašnjacima... a uveče spavaju u udobnim štalicama :)
.

E ovo su bas`Zablude o mleku i mlecnim proizvodima`.
Ako si bio ozbiljan pri ovim izjavama, zvucis koda opisujes one sotonisticke milka reklame gdje ruzicaste krave setaju pasnjacima XD
Posto ti je net ogranicen za filmice, vjerujem da nije i za fotke.

slika
slika
slika
slika
slika
slika

krave se masovno izrabljuju i danasnja potraznja mlijecnih proizvoda je tolika da se radi o ogromnoj industriji unutar koje vlada nemoral, izrabljivanje i osvrnjivanje svakog zivog bica.
Telici koji bivaju odvojeni od majke nakon rodjenja kako nebi sisali se odmah potom ubijaju za kozu.

_________________
˝Ne vjeruj zato što tako kažu stari rukopisi,ne vjeruj zato što je općeprihvačeno,ne vjeruj zato što te tjeraju da vjeruješ,već prosudi istinu i ako uvidiš da će svima činiti dobro,vjeruj u nju, živi u skladu s njom i pomozi i drugima da čine isto.˝
-Buda


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet jul 30, 2009 11:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 15, 2009 6:28 pm
Postovi: 133
Prema riječima R. Katačić, dr. med, bolesti koje se na neki način dovode u vezu sa upotrebom kravljeg mlijeka i mliječnih proizvoda su slijedeće:

1. nepodnošljivost laktoze (mliječnog šećera) radi nedostatka enzima laktaze (statistički gledano narodi Europe puno manje obolijevaju od ostalih naroda svijeta). Simptomi intolerancije laktoze očituju se kao nadutost i pojačani 'plinovi', bolovi i grčevi u trbuhu, vodenasti proljevi, mučnina i 'krčanje' u trbuhu

2. povećana sklonost arteriosklerozi i posljedicama - kardiovaskularne i cerebrovaskularne bolesti

3. povećani rizik za obolijevanjem od pojedinih vrsta raka - posebno se spominju rak prostate, rektuma i dojke

4. za neke teške neurološke bolesti poput amiotrofične lateralne skleroze smatra se da bi mogle biti povezane s upotrebom mlijeka

5. alergijske reakcije ne samo na mliječne bjelančevine, nego i na moguća zagađenja unutar mlijeka

6. zarazne bolesti uzrokovane raznim vrstama bakterija (Salmonella, Yersinia, Campylobacter, Listeria) i virusa i drugih mikroorganizama, kojima mlijeko i mliječni proizvodi mogu ponekad biti zaraženi

7. 'bolest kravljeg ludila' - Goveđa spongiformna encefalopatija

8. rezistencija na antibiotike radi učestale izloženosti antibioticima iz kravljeg mlijeka

9. utjecaj hormona, nataloženih pesticida i ostalog zagađenja

10. osteoporoza

11. moguća povezanost raznih vrsta leukemija sa kravljim virusom leukemije, kao i brojna druga stanja.

U djetinjstvu također postoji čitav niz stanja uz koja bismo mogli povezati upotrebu kravljeg mlijeka: alergije, sideropenična anemija i posljedična nešto niža inteligencija, rani početak arteriosklerotičnih promjena na krvnim žilama, juvenilni dijabetes (tip I) - iz tog razloga 'American Academy of Pediatrics' preporučuje da se upotreba kravljeg mlijeka započinje najranije u dobi od 12 mjeseci, akne, reumatoidni artritis, karijes, zarazne bolesti.

_________________
˝Ne vjeruj zato što tako kažu stari rukopisi,ne vjeruj zato što je općeprihvačeno,ne vjeruj zato što te tjeraju da vjeruješ,već prosudi istinu i ako uvidiš da će svima činiti dobro,vjeruj u nju, živi u skladu s njom i pomozi i drugima da čine isto.˝
-Buda


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet jul 30, 2009 3:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
chiril stipsa je napisao/la:
vjerovatno mislis na macke. Btw dali je netko vidio odraslu macku kako se prikrada nekoj drugoj zivotinji kravi,psu ili necemu, kako bi joj ukrala mlijeko? naravno da ne, jer macke piju mlijeko covjekovom intervencijom. I psi ce ga piti ako ih covjek na to navikne.

Ne. Naravno da nisam mislio na domaće životinje... mislio sam na pitone... koji se obmotaju oko kravlje noge nakače na sisi i piju mleko. Ja sam ti "čovek iz prirode", živim na planini (zato i nermam net, osim ovog glupog mobilnog), i gotovo sam celi život ovde. Imao sam prilike par puta videti gore pomenuto. A što je jako zanimljivo, između njih dolazi do emotivne veze (možda krava počne doživljavati tu zmiju kao mladunče)...
Kasnije sam saznao da je ovo čest slučaj, a na TV-u gledao da se dešava i u kod isključivo divljih životinja...
Moj kraj je jako planinski, na njemu uspeva samo stočarstvo i stotinama god unazad sve se na to odnosi. Od ratarskih i vrtlarskih kultura jedva da nešto uspeva, i to na silu. Zemlja je neplodna, te je trava jedino što iole uspeva (pašnjaci), i šume. ČItav život je ovde skoncentrisan na stočarstvo. Leti, dok ima malo paradajza/rajčice, krastavaca, tikvica, boranije i da ne nabrajam dalje (a i nema još puno za nabrajanje), ljudi gotovo da, dok celi dan rade na livadi, jedu samo ovo povrće sa hlebom/kruhom i malo sira. I nešto voća koje takođe jedva uspeva.
Kako snabdevanje strujom nije "normalno" (jedva da i nje ima, a malo ljudi ima kućne generatore i sl) spremanje povrća za zimu je jako komplikovano, te se uglavnom svodi na raznu turšiju (kiseljake, salamure i sl), što moramo priznatio nije nimalo zdravo i zato se unosi u jako ograničenim količinama.
Za zimu se mogu čuvati one ograničene količine graha/pasulja, graška, bundeve (koja se baš i ne smatra hranom ovde, već poslasticom :), pšenice, kukuruza, krompira, šargarepe/mrkve i sl (i sve to u onim zanemarljivim količinama koje je tle proizvelo). Zato, zbog okolnosti, i nemanja izbora, ljudi su se skoncentrisali na mleko i mlečne proizvode (maslac i sir), koji se i zimi lako mogu dobiti jer se trava sprema za zimu u vidu sena i njome hrani stoka.

Što se tiče onih slika, to stoji, i to najoštrije osuđujem.
Vrlo je komplikovano i teško, a u potpunosti se slažem s tobom. Ja sam inače jako "svilen" i zaboli me svako maltretiranje drugih bića. I zato, lično, više nemam domaćih životinja, osim mačaka i pasa koji slobodno trčkaraju okolo.
Ali ne mogu da osuđujem ove ljude okolo koji za drugačije ne znaju, i od kojih bi verovatno malo ko umeo da se snađe sa drugačijom ishranom. ako bi se svi preorjentisali, ne bi bilo hrane za sve (osim ako i sami ne nauče da pasu travu). Zato ih ne osuđujem. Međutim, krave, ovce i koze koje se ovde čuvaju zaista trčkaraju po zelenim pašnjacima unaokolo, i njihov život skoro da podseća na Milkim sa reklame.
Istina je nažalost, da zimi strada određen br životinja, ali za ove ljude ovde, koji uzimaju samo koliko im je potrebno da prežive, to se onako protiv moje volje, mogu nazvati minimalnim gubicima.
Ljudi se ovde prema životinjama odnose sa puno ljubavi. To su ti ruralci - skoro gorštaci... i njihova narav je uslovljena prirodom (jako blaga i dobra)... kako ih naterati da napuste planinu i prirodu, gde su generacije njihovih predaka živele... a i gde bi se preselili. Sve su to krajnje siromašni ljudi... Žive u trošnim kolibama, retko u kućama... Ja ih ne mogu osuđivati....

Konkretno, u mom kraju, slučajevi kancera su tako retki da se i ne pamte, dok su srčane bolesti karakteristične samo za lenje ljude koji se, zanimljivo je to, uvek hrane obilnije od vrednih...

U vezi sa tim što si nabrojao, idu u prilog i stvari koje sam ja čitao... iz veoma raznovrsne literature. Da sad ne pravimo razliku između raznih mleka (biološkog i komercijalnog), jer se inače taj podatak nigde i nije javljao u literaturi i studijama, mleko je u najvećem broju slučajeva okarakterisano kao rizična namirnica.

Naveo si neke bolesi koje su u relaciji sa mlečnom prehranom. Ja sam čitao i mnogo gore stvari. Evo nabojiću neke: autoimune bolesti, od koje si već pomenuo artritis, ali tu je i multiple skleroza, hipertiroidizam, hipotiroidizam, vitiligo, perniciozna anemija, dijabetes tipa I, lupus, skleroderma, primarna bilijarna ciroza, hronični aktivni hepatitis...
Zatim od kanceroznih bolesti: rak prostate, dojke, debelog creva...
Metaboličke smetnje koje si pomenuo (ali koje nisu svojstvene ljudima iz stočarskih krajeva, moram primetiti): kolitis, dijareja, grčevi i bolovi u trbuhu... (po sećanju, uglavnom, iz knjige Kolina Kembela - Kineska studija)...
I još dosta kojih se sada ne mogu setiti...
Tako da, sudeći prema brojnim nezavisnim studijama i brojnoj literaturi, sve to ide u prilog odricanju od mleka i mlečnih proizvoda...

Čak i ako razlike između prirodnog i "veštačkog" mleka postoje, i ako prirodno, možda, nije opasno, osobno mislim da se i bez mleka (čiji ukus inače jako volim, i koje mi prija telu) ipak može... A što se možda naročito odnosi na ono mleko koje se kupuje (jer tu nikad ne možeš znati čega sve još ima pored samog mleka, ali i zato jer to mleko više nije presno i sveže)...
Ovde (u mom kraju, ali i sličnim krajevima) ima puno dugovečnih i u starosti vitalnih ljudi koji su se celi život hranili i hrane se "stočarski", sirovim mlekom, sirem i maslacem kojim prelivaju kačamak i sl. To sam naveo kao nešto što sam ja primetio, i samo zato jer sam u pogledu informacija nepristrasan (ne želim da zastupam ovu ili onu informaciju samo iz razloga "vezivanja" za nju).

Puno hvala za photo, iako nije prijatno i čak je bolno gledati ih, jer treba znati kakve sve psihopate bez imalo empatije i savesti postoje...

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: sub aug 01, 2009 12:16 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 08, 2009 8:32 pm
Postovi: 161
Lokacija: Croatia
baki je dobro napisao na prethodnoj stranici da su ljudi prije neznam 30-40 i više godina življeli zdravo i pili su samo mlijeko i samo jeli domaće i dugo živjeli. Pa i moj stari je odrastao na kruhu i mlijeku. Kako smo danas došli do toga da je mlijeko štetno :!: :?:
E to je pravo pitanje na koje bi svatko htio odgovor, neki kažu svejedno mi je pijem ga na litre, neki studijama tvrde da je štetno zbog tog kazeina ili ko zna čega. Ja neznam koja je istina ali pošto imam seboreju mogu potvrdit da je za mene mlijeko za mene štetno jer se simptomi pogoršaju čim pojedem bilo šta mliječnog porijekla. E sad pošto je seboreja odraz toksičnosti organizma lako se zaključi da je mlijeko štetno, takvih slučajeva ima na stotine gdje su oboljeli od artritisa, ekcema i psorijaze se počeli oporavljati čim su izbacili mlijeko. Sad bi netko mogao reći pa nije ni čudo kad je mlijeko zatrovano i krave nabite antibioticima, to ne stoji jer sam isprobao i kupovno (koje je 100x kvalitetnije nego ono američko) i domaće od susjeda čije kravice su kao iz gruntovčana jedu samo sjeno i pasu na livadi - ista stvar od mlijeka se stanje pogorša. Po meni mlijeko jest toksično samo sve ovisi o pojedinom organizmu koliko je opterećen drugim toksinima i koja mu je brzina izbacivanja iz tijela. Vi nemožete usporediti život prije i danas gdje su stari nekada imali u kući kilu šećera, kilu brašna, tabla špeka, pojedu kocku čokolade 1x mjesečno. Njihov imunitet je bio puno jači i nije bio zatrovan i opterećen kao naš i zato su mogli podnijeti mlijeko a ne mi danas sa aditivima, zatrovanim voćem (jabuke se špricaju 5x prije nego sazriju) i povrćem, nekvalitetnom prehranom gdje je sve konzervirano i na brzinu pripremljeno, zračenja od mobitela i ostalih uređaja da ne spominjem, neaktivnost jer se sve odvija autom pa se pošteno ne iznojimo, današnji čovjek je u doticaju preko 15.000 kemijski spojeva itd.. I nemojte se zavaravati da stari ljudi nisu umirali, jesu i samo su najjači opstajali, selekcija se radi već kod rođenja gdje su žene onda rađale 5 i više djece i to doma uz babice. I onda se umiralo kao i danas. Ključ je u imunitetu i djelom genetici.

_________________
Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. ~Seneca


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: ned aug 02, 2009 10:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
Citat:
E sad pošto je seboreja odraz toksičnosti organizma lako se zaključi da je mlijeko štetno, takvih slučajeva ima na stotine gdje su oboljeli od artritisa, ekcema i psorijaze se počeli oporavljati čim su izbacili mlijeko.


ja također imam seboreični dermatitis na području lica tjemena, iza ušiju i ponekad (ali samo ponekad) malo ispod područja ušiju. moj stari je to imao po licu i pomalo po tjemenu ali ne taj ozbiljni kao ja, njemu je gotovo neprimjetan, stoga je to valjda genetski. pokušavao sam dosta toga izbaciti ali nikad na ispravan način, uvijek bih sve krivo radio, tipa neko vrijeme sam rekao izbaciti ću meso i tada sam se tovio sam pšeničnim proizvodima (tu i tamo neko voće) što je suludo, ali ne znam dal da se posvetim promjeni prehrane ili samo nekim transcedentalnim tehnikama postizanja zdravalja. inače, primjećujem da kad uzimam zobene žitarice sa mlijekom i odem trčati i li vježbati da osjećam nakon toga nadutost, grčenje u trbuhu i neke bolove u području kao da je slezena ali kao da ih iznutra jako osjećam jer mi kruli. stvarno ne znam, nisam pametan. kažem, još mi dodatno stvari otežavaju starci koji samo vide jednu reklamu na televiziji koja im kaže: "to je tako; stručnjaci potvrdili..." i već misle da znaju sve inače uopće ne čitaju ni ništa. i onda čak i ako pokušaš nešto dolazi do jebavanja u mozak tipa: jesi ti normalan, da mi tebi poseban meni kupujemo, ti si puko.... šta ja znam :dontknow:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: ned aug 02, 2009 11:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 08, 2009 8:32 pm
Postovi: 161
Lokacija: Croatia
Znam kako ti je i sam sam pokušao sam prehranom izbacio sve i meso i brašno i jest pomoglo ali sam počeo gubiti na masi pa sam se vratio natrag i sad jedem sve osim mlijeka i šećera sve ostalo da. Prije nisam mogao bez šampona jer je svrab i crvenilo na glavi bio nepodnošljiv a sad sam čak i bez šampona mjesec dana, samo običan prirodan sapun. Neki dan sam o tome otvorio blog pa imaš metode za kontrolu seboreje koje sam prikupio.
http://seboreicnidermatitis.blogspot.com/

_________________
Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. ~Seneca


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: ned aug 02, 2009 5:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
da li posni sir u redu jesti ili četvrtmasni?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: sub aug 08, 2009 1:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
TomoK
Sudeći po svemu napisanom, naročito od strane kompetentnih stručnjaka, ni jedan sir nije dobar.
Ali ako moraš neki, onda je najbolji domaći sir. A varijanta koja se smatra najbezbednijom i čak zdravom, je koziji domaći sir...

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet sep 10, 2009 12:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 03, 2009 6:59 pm
Postovi: 30
e ovako, ja ne mogu govorit o tome jesu li mlijeko i mliječni proizvodi zabluda il ne, al vam mogu reć da kad sam bio mali, možda sa godinu il dvije, imo sam asmu, bronhitis i šta ja znam više šta nisam imo, ako je vjerovat mojoj mami :D.

uglavnom stanje se pogoršavalo, i djed je nabavio kozu negdje u selu. i jedno vrijeme sam pio SVJEŽE ( ODMAH POSLIJE MUŽENJA ) KOZIJE MLIJEKO, i potpuno se izliječio. i svi u obitelji kažu da nije bilo te koze da ne bi bilo ni mene danas.

možda nisam to trebo pisat ovdje pod zablude o mlijeku jer ovo šta sam ja doživio nije nikaka zabluda, meni je mlijeko stvarno pomoglo.
ako nekog zanima neš više pitaću mamu pa vam mogu odgovorit, jer bio sam prmali da bi se sjećo toga, al ove riječi su mi se duboko urezale u sjećanje: "da nije bilo koze, ne bi bilo ni tebe danas..."
eto fala kozi :mrgreen: i djedu naravno...

_________________
MOJA DRŽAVA je CJELI ovaj SVIJET, MOJ NAROD su SVI LJUDI ovog svijeta, a MOJA VJERA je LJUBAV I MIR...

iiiihaaaaaaaaaa


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet sep 10, 2009 1:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Od kravljeg mlijeka jedino valja vrhnje (kajmak), jer je cista masnoca i skroz drugacije se probavlja nego sir koji koncentrirana bjelancevina. Po svojoj prirodi je sluzavo, jer je kravlje, ali u razumnim kolicinama je dobra masnoca. Kozje mlijeko je potpuno drugacije i probavljivo za razliku od kravljeg. Norman Walker ga u svojim knjigama preporucuje u kombinacijama sokova. Covjek je 116 godina zivio, pa valjda zna. Cak i mladji sirovojedski autoriteti govore da ako se bas zeli piti mlijeko, da to bude kozje, jer je potpuno probavljivo i ne stvara sluz u tijelu. Osobno ne pijem sirovo kravlje mlijeko vec skoro godinu dana, otkada sam otkrio zelene kasaste sokove. Kozje sam samo jednom probao. Koristim 1-2 puta tjedno sirovo kravlje vrhnje u nekim salatama i to 1-2 zlice.

Sirovo kravlje mlijeko je mozda otrov sada za mene, koji sam ocistio koliko-toliko svoje tijelo, smrsavio 10 kila, rijesio se alergija i jedem samo sirovu hranu. To bi bila sigurno najnezdravija namirnica koju bih sada jeo i pio. Ali za nekoga tko ima 20-30 kg viska, jede sve i ima neke zdravstvene probleme, sirovo mlijeko moze biti samo lijek i izvesti ga na pravi put prema laksoj hrani i shvacanju zdravijeg zivota. Ipak je sirovo kravlje mlijeko zdravije i bolje od bilo koje kuhane hrane. Naravno da covjek osjeti kad ce ga prestati koristiti i kada ce uvesti neku pravu i jos zdraviju zamjenu kao zelene kasaste sokove i sokove od voca i povrca :love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet sep 10, 2009 2:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
http://arizonagravestones.org/view.php?id=33655 to taj lik?
Koji je živio "116" godina. Više kao 99 god.
Heheh, moja baka ce uskoro imat 91, pa da nju pitamo kako treba živjet? Žena se trpa tabletama vec zadnjih 50 godina. Pije mleko, jede meso... kaj još?
Jedino ne puši. Ali mislim da kod dugog življenja nema pravila. Živiš do kad ti se da živjet ili dok ne naucis ono po što si došao.

Ljudi vole vjerovanja. :-)
Ljudi danas vjeruju u više gluposti nego u srednjem veku :-)

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet sep 10, 2009 2:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
Izgleda da smo otkrili teoriju zavjere sirovojedaca. Uvijek se barata sa 116 godina i to je kljucna referenca, kad ono "samo" 99. :mrgreen:

Evo jos jedan link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Norman_W._Walker

_________________
"Razumni ljudi prilagođavaju se svijetu.
Nerazumni ljudi svijet prilagođavaju sebi.
Upravo zato napredak ovisi o nerazumnim ljudima."

Gram prakse vrijedi više od tone teorije.

"Budi promjena koju želiš vidjeti." Mahatma Gandhi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet sep 10, 2009 7:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
hybrid je napisao/la:
Izgleda da smo otkrili teoriju zavjere sirovojedaca. :mrgreen:


Malo nas je, al smo g.... :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: čet sep 10, 2009 11:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
en1di0n je napisao/la:
http://arizonagravestones.org/view.php?id=33655 to taj lik?
Koji je živio "116" godina. Više kao 99 god.
Heheh, moja baka ce uskoro imat 91, pa da nju pitamo kako treba živjet? Žena se trpa tabletama vec zadnjih 50 godina. Pije mleko, jede meso... kaj još?
Jedino ne puši. Ali mislim da kod dugog življenja nema pravila. Živiš do kad ti se da živjet ili dok ne naucis ono po što si došao.

Ljudi vole vjerovanja. :-)
Ljudi danas vjeruju u više gluposti nego u srednjem veku :-)

C, c, c... Sramota... još jedan dokaz mojoj sumnjičavosti u sredstva informisanja u najširem smislu reči :evil: ... A lično sam video korice jedne knjige, valjda njegove jer je bio potpisan, na kojoj je pisalo da je živeo 116 godina... Ne3 mogu da verujem da na tu foru prodaju knjige, sramota... Sutra odlazim do lokalnih izdavačkih kuća (tj štamparija) da vidim kako stoje stvari sa cenama izdavanja knjige... jer imam ideju... pisaću o tome kako sam otkrio eliksir mladosti i večnog života, falsifikovaću ličnu kartu i izvod iz knjige rođenih, kao rođen sam 1729-te... a izgledam kao da mi je jedva 30 :mrgreen: , a u knjizi ću da govorim kako sam konačno rešio da otkrijem svoje tajne, i da ću za određenu sumu novca (ne baš malenu) je svima koji su spermni da plate učinim dostupnom...
Recept eliksira neće biti jedinstven za sve, nego ću da smislim foru, kao samo ja znam tajnu pomoću koje mogu da za svakog pojedinca odredim tajni i samo njemu odgovarajući sastojak koji treba da doda opštem receptu za eliksir da bi on za njega bio efikasan :mrgreen: ... A za to će morati da sa parama u džepu dođe lično kod mene, a da je prethodno kupio moju knjigu zaštićenu hologramom i serijskim brojem :mrgreen:

Eto... nemoj neko da mi je slučajno ćapio ideju :mrgreen:


Jedan dekica je skoro umro, nema ni pola godine, bio mi je kao neki deda kum. Umro je u 104 godini... mislim da nije znao baš ni da čita i piše kako valja... ali je bio vitalan do kraja...
Jeste da je selo... ali nije od onih izolovanih, od industrije dalekih sela, već naprotiv, industriji jako bliskih...
Dobro... deka je imao sreće... jer svo ovo savremeno smeće koje se naziva hranom se pojavilo relativno kasno u njegovom životu... kao i tehnološki bum... i sve to...
Može biti da, kao što ljudi ovde veruju, "živiš koliko imaš dana", baš tako kažu... ili "koliko ti je Bog dao"... sa čime se ja nikada nisam slagao (valjda zbog potrebe da sve držim pod kontrolu :) )... jer sam oduvek verovao da se, bar u određenoj meri sve može kontrolisati (kontrola u smislu analognom upravljanju vozilom)...
Ako ćemo tako... u skladu sa ovim narodnim izrazima... onda "dane" ili "koliko ti je Bog dao" ja biram da shvatim kao okolnosti koje su ti se "pale", u kojima si se slučajno našao i živeo, ili koje si priovukao, često nesvesno, zakonom privlačnosti...
Šta je istina... ko zna... :dontknow: :D

A da li danas ljudi veruju u više nebuloza nego u srednjem veku :mrgreen: ... pa vidite... moj stav je da je sve vera. Apsolutno sve što se može videti, osetiti (čulo dodira), čuti, okusiti... dakle percipirati, prođe kroz proces "prepoznavanja" u umu, mozgu ili gde već... pa bude registrovano na način koji je svojstvem umu pojedinca... To znači da je naša realnost zapravo način na koji je naš um/mozak doživeo opažanja koja su mu čula prosledila... dakle to je projekcija, vrlo izobličena... Mi, naš um, naša svest, naš mozak, verujemo u nju... dakle sve je zasnovano na veri... Kako i koliko, ne možemo znati...

Ako se neko pita o mom izvoru informacija u vezi sa ovim rečenim... pa čujte... filmovi su čudo... i još ako volite da svom umu dajete slobodu da povezuje, jedan film sa drugim, sa n-tim, pa sa svim pročitanim, viđenim, doživljanim, slušanim... padnutim na glavu ( :mrgreen: )... nastaju ovakve teorije... :D

E sad... da li je siriva ishrana idealnija... verujem da je... jer kako se i dokazuje - leli od mnogih bolesti...
S druge strane savremena oficijelna nauka sve više naglašava važnost antioksidanata... pa nigde ih nema kao u presnoj hrani... naročito obojenoj... pa što obojenijoj... I s tog aspekta je presno dobilo poen... da li kao 100% presno, ili samo u velikom procentu dnevne ishrane, sa tog aspekta nije extremno bitno... bitno je da ga ima u svakodnevnoj ishrani...

Mleko... pa čujte, ovo je stočarski kraj... ljudi jedu sve vrste mleka i mlečnih proizvoda... retko kjo pije mleko onako kao piće... kajmak se ovde ne pravi, jogurt vrlo retko... ljudi najčeće jedu sir, i to najčešće stari sir....
Leti je sir i paradajz, sir i krastvac, sir kao začin mlečnim čorbama u kojima u svakoj idu umućena jaja kao začin...
Koza je malo i retko ko ih ima... a svi kako vidim beže od kozijeg mleka i sira jer navodno smrdi (osim meni, jer meni miriše, iako ga ne proizvodim i više nemam stoke). Koze se čuvaju radi druge stvari da ne kažem koje (jaretine)...
Ali ipak... selo je selo, a samoproizvedena hrana i najbolja hrana (batr znaš šta je čini).
Umerenost u jelu, preskakanje obroka, mršavost (najnajčešće), i obavezna kontinualna fizička kativnost, ne intenzivna, ne pretroma, nešto između... Alkohol ponekad i vrlo malo... ali alkoholizam ni slučajno!
Što bi se reklo... tako su živeli ovi dugovečnici koje znam... (Ako moj deda koji je sada blizu 90-te, pređe 95-tu menjam sve što sam rekao... jer onu guta i duvan i alkohol, skupa sa lekovima za srce :mrgreen: , a evo ga... kopa baštu i seče drva... da ne pomenem babu... koja je približne starosti... istih navika... ali puno naborenija... sa licem poput zgužvane hartije)...

Ako sam otišao toliko u offtopic da je to mrak, molim administratore da samo obrišu moj post ili me opomenu da to sam uradim...
Možda sam se malo zaneo...

Pozdrav

PS
Onaj sav offtopic na stanu... hteo sam da pitam... koja je to osnovna razlika između kravljeg (ovčijeg) i kozijeg mleka...(dok ne proguglam, možda neko zna)? Čini mi se da sam skontao da kozije nema kazein kao protein i da drugačije stoji sa laktozom... nisam siguran, a?
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: pet sep 11, 2009 6:52 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
copy/paste iz knjige Norman Walker "Sokovi od svjezeg voca i povrca"

"Sok od mrkve može se uspoređivati i sa svježim, nerazblaženim
kravljim mlijekom. Sadržaj vode je u njihovim
prirodnim kemijskim sastavima gotovo isti.
Naravno da je paradoksalno uspoređivati kravlje mlijeko
sa sokom od mrkve. Kravlje mlijeko je živežna namirnica
koja najčešće stvara sluz. Sadržaj kazeina (siriva) u kravljem
mlijeku vrlo je visok i kreće se negdje oko 300% iznad kazeina
u majčinom mlijeku. (Kazein je sporedni proizvod iz
mlijeka koji se upotrebljava kao dobro ljepilo za drvo). Kazein
stvara katar kod djece i odraslih koji piju velike količine
mlijeka. Kravlje mlijeko osim toga povlači za sobom česte
prehlade, curenje iz nosa, poteškoće s krajnicima, grlom i
bronhijima - dok je sok od mrkve najbolje sredstvo za odstranjivanje
sluzi.
Pretjerano stvaranje sluzi u tijelu kao posljedica probave
velikih količina mlijeka ne ograničava se samo na mlade
ljude, već se često javlja i kod odraslih osoba, kod kojih su
posljedice u pravilu j o š gore. Naime, što su ljudi stariji, snaga
njihova odolijevanja je slabija u usporedbi s mlađim naraštajem.
Želite li piti mlijeko (sto vam ne preporučam), znajte da
postoji mlijeko koje je za ljudsku probavu mnogo lakše od
kravljeg mlijeka. To je svježe kozje mlijeko.
Svježe kozje mlijeko ne stvara gotovo nikakvu sluz. Dođe
li do pojave katara nakon pijenja svježeg kozjeg mlijeka,
onda je to obično posljedica teško probavljivih prethodno
uzetih velikih količina slatkiša i živežnih namirnica koje u
sebi sadrže škrob, a nipošto posljedica kozjeg mlijeka. Kozje
mlijeko valja piti neprokuhano, ne smije biti zagrijano preko
48°C niti smije biti pasterizirano.
Naravno da za djecu ne postoji bolje mlijeko od majčinog.
Svježe kozje mlijeko je najbolji nadomjestak majčinog mlijeka.
Bilo bi dobro da se tom mlijeku doda malo svježeg sirovog
soka od mrkve. Svježe kozje mlijeko može se dodavati i
ostalim svježim sirovim sokovima."

:love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: sub sep 12, 2009 5:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Ej... Pa ja sam tu knjigu čitao davno.... sad se sećam svega...
Ali nije to to što sam pitao... tu se ne govori o razlici između kravljeg i kozijeg mleka... šta kozijem daje prednost u odnosu na kravlje osim iskustava korisnika...
Sećam se da i onda dok sam čitao tu knjigu, da sam je pročitao celu a odgovor nisam našao...
Eh da znam engleski dobro... i ja bih se hvatao sa wiki kao en1di0n :mrgreen:

Nažalost, ja sam od rođenja trošio puno mleka... dakle ne pričam o par čaša, već o puno čaša, vrlo često i par litra... kravljeg mleka... dnevno.
Tako sve do pre par godina, kada sam ga drastično redukovao i vrlo ga retko pio... da bih pre pola (ili malo više ) godine potpuno prestao...
Ako sluz znači slina (sluz iz nosa) ja sa tim problema nikada nisam imao, kao ni sa prehladama... koje su bile vrlo, vrlo retke.... a moj imunitet vrlo jak... Kao i telo...
Jedino što sam oduvek bio "živac" tj energičan i nikada me nijee držalo mesto... a čuo sam da se to pripisuje mleku...
Ten mi je čist... nemam akni i svega toga... osim kad se gleda pod lupom... tada se vide lojne žlezde :D , ali mislim da to nisu akne...

Pominje se tamo neki katar, ako se pod tim misli na zapaljenja sluzokože... jok,... moja sluzokoža, i to samo kapci, se zapali samo od odvratno prljave prašine... ako se relativno brzo ne umijem :D

Do nekih zrelijih godina mleko sam pio sa puno šećera... a tek kasnije prešao na čisto...

Ono što je mene oduvek čudilo, jesu reakcije drugih ljudi na mleko... tj dijareja, grčevi u stomaku, gasovi i slično...
Meni je mleko bilo kao melem... eh ... kako sam uživao u presnom svežem mleku i medu... kao u onoj narodnoj "med i mleko" :)

Skrobne namirnice nikada nisam voleo (osim pasulja)... vrlo malo sam ih jeo... kao i mesa...
Oduvek sam preferirao voće i povrće sa veoma velikim sadržajem vode... paradajz, krastavac, lubenica, dinja, jagoda, kupina, malina... i td...

Ono što je zanimljivo meni, a što ni najmanje ne mora biti istina, je to da mi se sluz pojačala, poslednju godinu... što se nija menjalo ni ona oko 3 meseca potpuno sirove ishrane... kada čak nisam ni puno skroba jeo...
Možda je to nekakva faza čišćenja... ali mislim... pa ako ranije nisam imao sluzi... nije valjda da se skrivala u meni :) ... (a to može biti i da sam nesvesno smanjio količinu vode koju pijem :dontknow: ).

Kazein je osnovna belančevina/protein mleka... bar kravljeg... ne znam za ostalo... a znam da ga bilderi gutaju na desetine grama dnevno... i da se metaboliše... jer je njihov rast dokaz (imao sam par drugara koji su samo izolovani kazein pili i dobijali u mišićima)... što ne znači da je zdrav... već samo da se metaboliše i koristi u ljudskom telu... kao i skrob... (za šta mi je Voker baš čudan, ali još nisam detaljnije čitao)... jer ovi isti bilderi... pored extremnih količina proteina gutaju i extremne količine skroba (govorim o fanaticima, a ima ih gro).
Dakle ja ne bih za sporno uzimao metabolizam, tj asimilaciju ovih hranjivih materija, već samo njihovo delovanje, tj jesu li štetni (verovatno jesu, a naročito kada se uzimaju u tako extremnim količinama)...

Ranije sam posedovao neke jako detaljne tablice sastava različitih prehrambenih namirnica... i sećam se da sam se baš interesovao da utvrdim razliku između različitih vrsta mleka, tj kozjeg, kravljeg i ovčijeg...
Ali po tim i još par drugih tablica... drugih razlika, osim u kvantitativnom sastavu, nije bilo...
Kozje ima samo manje kazeina u odnosu na kravlje, ali više laktoze... čak kozje ima manje minerala i vitamina (ne držite me za reč... radi se o prisećanju)...
Ovčije je čak, ako se sećam sa većim sadržajem masti i čak proteina od kravljeg...
No to su samo tablice... a analizu nisam radio ja :mrgreen:

Po mojoj logici, kozje mleko bi bilo najzdravije... a sud bih doneo na osnovu poznavanja njihovog načina života... Naime koza se hrani raznovrsnije od krava... a ono što posebno voli je, pored lišća i kora sa mladih stabiljka drveća (čak i voćki :mrgreen: )... pa predpostavljam da onda uspe da unese više vitaminminerala od krave koja jede samo travu... ili ovaca...

Evo... upravo sam u pozadini izguglao jednu mnogo ločiju uporednu tabelu... ali nije botno... evo linka

Samo da još jednom kažem... baš sam se razočarao onom prevarom u vezi sa dužinom Vokerovog života... nema to veze sa njim, već sa onima koji su i njega, mrtvog, iskoristili da bi povećali svoj profit... c, c, c...

Džabaludine, hvala najviše na svetu... meni lično puno znači upućivanje na literaturu. Pravi isečci u pravom trenutku, meni grade interesovanje za detaljnijim proučavanjem izvora...

Što se istine tiče, da se ne bi zbunili neki novi posetioci čitajući nas... ona je vrlo relativna i uvek subjektivna... i svako je sebi mora pronaći...
A to naročito važi kada je hrana u pitanju, verujem, pa tako što jednog leči drugog može ubiti... No ima i malo uopštenijih stvari, a to je "što prirodnije to bolje/zdravije", i upravo je ta ideja ono što me privlači kod autora alternativaca... (sve dok oficijalci ne pronađu pilulu večne mladosti :mrgreen: ).

Uzdravlje :occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zablude o Mleko i Mlecni produkti
PostPostano: ned sep 20, 2009 8:31 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
Da li je neko zna sa koliko bebi moze da se daje razblazeno kozje mleko, da li je dobro ili previse jako za bebe. Bila bih zahvalna vise na licnim iskustvima, manje na subjektivno misljenje.
Pozdrav!!!!

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 107 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 108 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz