Sada je: čet mar 28, 2024 5:37 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Puknuće tetive
PostPostano: pon jul 25, 2011 7:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
Prije par tjedana sam zadobio ozljedu na palcu te je pomicanje istog postalo ograničeno.Danas sam bio na RTG-u i ispostavilo se da je pukla tetiva, a točna dijagnoza glasi: "Ruptura insertionis tendinis m.extensoris hallucis dex." ili "Ozljeda mišića i tetive dugačkog extenzora nožnoga prsta u području gležnja i stopala."
Doktorica mi je nakon toga rekla da ću vjerojatno morati na operaciju gdje će mi pretpostavljam ponovo spojiti tetivu.
Budući da ja baš i ne volim doktore i nemam previše povjerenja u njih, te oporavak od takve operacije traje prilično dugo, zanima me da li je operacija neizbježna tj. može li tetiva zarasti sama od sebe ?Čitao sam malo po internetu i neki kažu da može neki kažu da nemože što mi je čudno, jer ako sve u tijelu zarasta zašto nebi mogla i tetiva.
Pitanje postavljam ovdje jer se nadam da netko može preporučiti alternativnu metodu liječenja ove ozljede.Unaprijed hvala


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Puknuće tetive
PostPostano: uto jul 26, 2011 11:48 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Tetiva može zarasti, ako nije tako jako oštećena da je otkinuti veliki dio ili da ti fali drugog tkiva oko nje. Jedino proces malo dulje traje, možda mjesecima, ali poslije toga ti se tetiva skuplja i zateže godinama, tj. nije odmah "originalno našpanata", tako da lagano sa opterećenjima na taj dio tijela. Obično ti mjesto gdje se tetiva zarasla ponovo - bude deblje područje, možda kvrga neka, ali opet - to je vjerojatno individualno i ovisi od slučaja do slučaja.

Jednom mom prijatelju je pukla tetiva kod koljena ( mislim od nogometa ), i normalno je zarasla, danas samnom normalno vozi bicikl, jedino ni u kojem slučaju ne smije koljeno naglo zarotirati oko osi ( lijevo ili desno ). On je mirovao kod kuće za vrijeme zaraštanja i nije imao neke operacije.

No, na tebi je odluka.

Ajd, drži se, sad za vrijeme mirovanja barem možeš pročitati puno toga, hehe! U svakom zlu neko dobro. ( subjektivno gledajući, naravno )

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Puknuće tetive
PostPostano: uto jul 26, 2011 2:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
Hvala na odgovoru !

Meni je samo bitno znati da ona može zarasti i da će zarasti i bez operacije.Znam da je ozljeda tetive neugodna ozljeda i da trebaju mjeseci da opet bude funkcionalna, ali radije ću odabrati opciju bez operativnog zahvata ako je ikako moguće.

Zanima me da li osim mirovanja i pravilne prehrane ima neki drugi način da se taj cijeli proces zacjeljivanja ubrza ?Postoji li osim "običnih" kirurga neka druga stručna osoba koja mi može pomoći u ovoj situaciji i dati svoje mišljenje ?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Puknuće tetive
PostPostano: uto jul 26, 2011 6:22 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Evo, baš sam razgovarao s onim prijateljem... zapravo je on imao problem sa ligamentima, a ne tetivom. Iako je to jako slična stvar, ligamenti povezuju kosti oko zglobova, a tetive mišiće s kostima.

Veli da sve ovisi jel se baviš sporotm ili ne, ako je sportski zahtjev i dalje važan - veli da je bolje onda operacija jer da više onda nemaš problema sa time, ali ako nisi sportaš - da onda i nije nužno ( u generalnom, općenitom pogledu na stvar ). No, obično se osjeća onda promjena vremena, bolovi kod malo ekstremnijih pritisaka i micanja tog zgloba, itd.

Sad... nisam stručni doktor, pa nemam pojma što je najbolje u tvojoj situaciji, ali ima na internetu bar puno raznoraznih privatnika doktora pa možda da mailom pitaš nekoliko njih za mišljenje, ukljućujući i alternativce. Pa tek onda odlučiš oćeš ići na rezbarenje ili ne.

Evo što na Plivazdravlje kažu o liječenju puknutih tetiva ( ovdje je ahilova kao primjer )...

Citat:
Liječenje puknuća Ahilove tetive može biti ili neoperacijsko ili operacijsko. Neoperacijsko se liječenje obično predlaže osobama starije životne dobi koje su sportski neaktivne, kao i u slučajevima kada ozlijeđena osoba ima povišen rizik za operacijsko liječenje. Dok je nekada neoperacijsko liječenje označavalo imobilizaciju u trajanju od 12 tjedana, danas se provodi tzv. funkcionalno neoperacijsko liječenje za koje je osnovni uvjet da se prekinuti krajevi tetive spajaju kada se stopalo savije prema dolje za cca 20-tak stupnjeva, a što se kontrolira pomoću ultrazvuka. Nakon vrlo kratkoga razdoblja sadrene imobilizacije bolesnik nosi specijalnu ortozu osam do deset tjedana uz provođenje adekvatne fizikalne terapije.




:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Puknuće tetive
PostPostano: uto jul 26, 2011 9:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 21, 2009 9:27 pm
Postovi: 203
Da iskoristim svoju skoro stečenu diplomu fizioterapeuta. :mrgreen:

Ako je totalno pukla, mora operacija. Ako nije, onda bi moglo da se zaleči, ali proces traje dugo, jer je tetiva slabije prokrvljena, a i taj deo nije naročito bogat cirkulacijom.

Nikakvi kostolomci tu ne pomažu, prvo to da kažem.

Ovaj mišić je jako bitan na stopalu, jer palac ima ulogu u hodu, a u koliko se ovaj ekstenzor palca ne koristi, palac će da ti se vuče po podu, i poremetiće ti se hod,Samim tim, doćiće do adaptacije drugih mišića na ovakvo stanje i to sigurno dovodi do kasnijeg bola i neke deformacije, u skočnom zglobu, kolenu, čak i u kuku i kičmi.

Ono što može da ti pomogne, je presna hrana, maži ricinusovo ulje, kontrasne kupke (vruća voda, pa hladna, po 10 sekundi, 5-6 puta), i sam vrši pokrete palca, palcem, ili rukom. do bola, i blago masiraj gornji deo palca, gde se pripaja taj mišić.

Znači, najbitnije je stepen puknuća tetive, ništa više. Ako je skroz, pod nož, ako ne, može se zalečiti, ali ti i ako imaš para ili prijatelja fizioterapeuta, moraš da ubrzaš to lečenje.

Nadam se da sam pomogao... :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Puknuće tetive
PostPostano: sri jul 27, 2011 6:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
Super, hvala na odgovoru !

Bio sam na dva različita mjesta na snimanju i dobio dvije dijagnoze; jedna je da je tetiva pukla, a druga da je sve u redu...šta čovjek da kaže.
Sutra idem na pregled kod kirurga pa ću vidjeti šta će mi on reći.Iskreno se nadam da ako je pukla da nije potpuno. [-o< Ali otom potom.Pozdrav


PS: čestitam na diplomi ! :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Puknuće tetive
PostPostano: sri jul 27, 2011 8:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 04, 2009 3:38 pm
Postovi: 104
Kad već imamo fizioterapeuta na forumu da to iskoristim :) ;

je li moguće da je tetiva samo istegnuta te da zbog toga nije moguć puni opseg pokreta ili baš mora puknuti ili napuknuti da nebi mogao potpuno pomicati palac ?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz