Sada je: sri jun 05, 2024 2:01 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ginko
PostPostano: pon nov 24, 2008 8:14 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 23, 2008 12:56 pm
Postovi: 57
Nisam našao nigdje da je pisano samo o Ginku i da li uopće spada u Alt med. Odlučio sam pokušati...

Citat:
Suprotno ranijim istraživanjima koja su ljudima u poznim godinama dala nadu da bi se drevnim biljnim lijekom – ekstraktom lista biljke ginkgo biloba, mogli lakše uhvatiti u koštac s bolestima mozga poput demencije ili Alzheimera, novo pokazuju kako ta tvar nema nikakvih pozitivnih učinaka, a istovremeno ima i štetne nuspojave.

U studiji su sudjelovali ljudi stariji od 75 godina. Svaki od sudionika dobivao je dva puta dnevno po 120 miligrama ginkga ili placeba. Kod nekih od njih zabilježene su blago oslabljene kognitivne sposobnosti, dok su ostali bili potpuno zdravi.

Voditelj tima dr. Steven DeKosky izjavio je da su rezultati istraživanja pokazali kako „ginkgo nije utjecao na usporavanje procesa razmišljanja u starijoj dobi“.

Istovremeno je Journal of the American Medical Association upozorio da ginkgo biloba može biti štetan. Naime, kod manjeg broja starijih ljudi koji su ga konzumirali zabilježen je povećan rizik od moždanog udara, bolesti krvožilnog sustava i demencije.

Dr. DeKosky i njegov tim najavili su da će nastaviti tražiti lijek koji bi usporio napredovanje demencije.

„Kad bi pojavu bolesti odgodili za deset godina ona bi time praktično bila eliminirana“, rekao je. (njd)


http://www.jutarnji.hr/j2/znanost/clana ... ,142410.jl

P.S.
Ne znam da li ovo uopće ima mjesta ovdje. Ovo je ujedno prvi post da mi se račun ne obriše, pa iskorištavam situaciju (već je jednom obrisan).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz