Sada je: čet mar 28, 2024 9:28 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: pon sep 10, 2012 9:03 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet jun 15, 2012 1:59 pm
Postovi: 28
Lokacija: Astral
Ukini večeru.

Malo je frka u početku, posle se navikneš.

_________________
When you have ruled out the impossible, whatever remains, no matter how improbable, must be the truth.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: pon sep 10, 2012 10:12 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 12:45 pm
Postovi: 574
Lokacija: Eter
Je, to je funkcioniralo super prije 10 godina, i sa Montignac sam za mjesec dana skinula 8 kg.
A sada nakon 2 tjedna bez vecere, tj. zadnje jelo u 16 sati, vaga se nije ni za pola kg pomjerila, a mjesec dana Montignac-a mi je uspjelo samo 2 kg. Islo bi kad bi presla na sirovo, to znam, ali nema gdje da kupim voce i povrce koje nije tretirano, ovo sto prodaju kao BIO mozes zaboraviti, cesto je jos gore nego normalno, jedino je cijena 30-50% bolja. :angel4:


http://zena.hr/article.aspx?ID=195


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: uto sep 11, 2012 5:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
meni je problem 'plato'
probala sam puno dijeta, svaka mi funkcionira do 4-5 kg, i onda nastupi 'plato'
bez obzira koliko malo jela kilaža bi se zabetonirala i za 2 tjedna ja bi pala u depresiju i totalni nedostatak energije :(
problem mi je što ja ne mogu samo ubaciti 1 extra dan u raspored dijete sa extra kalorija jer me izbaci iz ravnoteže i onda mi se teško vratiti na program mršavljenja

umorna sam od tog jo-joa
ja trebam skinuti 20kg
dug put, a ja nemam pojma kako da ga izdržim

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: uto sep 11, 2012 6:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Ima nekoliko važnih faktora koje treba uzeti u razmatranje.

Prvo, što se više spuštate na skali mršavljenja, teže je.
Ako je vaše tijelo dugo bilo "pretilo" odnosno ako ste duže vremena imali viška kilograma, recimo više od 6 mjeseci, tijelo će težiti da se vrati u to stanje.
To bi značilo da željenu figuru, kada je dostignete, treba održavati minimalno isto toliko da bi se tijelo naviklo na novi mod, a da ne spominjem da je naravno poželjno biti umjereno aktivan cijeloga života kako bi tijelo bilo zdravo i sposobno bez problema i poteškoća obavljati svakodnevne zadatke.
Pored dijete, kojoj treba da se posveti pažnja, izbor vježbi je itekako bitan.
Konstantno iste vježbe dovode do toga da se tijelo navikne pa se tako javlja plato efekat.

Napišite detalje vezane za vas, koliko kg imate, koliko dugo, kakvu dijetu koristite i koliko dugo, broj obroka i sl.
Godine igraju ulogu također pa kažite i taj podatak.
Recite koje vrste treninga upražnjavate pa da vidimo kakvo je stanje i šta se može učiniti.
Onda ću napisati nešto više i detaljnije.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: uto sep 11, 2012 8:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
Uh, i ja imam nekih 10 kila viška. Od sutra smanjujem klopu i počinjem malo više da vežbam. :love6:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: uto sep 11, 2012 8:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
34. g.
93 kg
183 cm

zadnjih 3 godine sam na toj kilaži
plato je na 88kg

taman kad sam skužila kako meditacija funkcionira (puno mi pomoglo u spuštavanju sa 97 kg na 88kg) e onda sam dobila tinitus i sad više ne mogu meditirati jer ne čujem vlastito disanje :(

uglavnom jo-joiram od 88-89 do 93-95

Montignac mi je odgovarao i funkcionirao, dijeta sa velikom dozom proteina također funkcionirala, neka dijeta od 3 tjedna također je funkcionirala ... brojanje kaloraija Fitday.com isto funkcionira...

e da, imam problem PMS-a, tad mi je teško ostati na kontroliranoj prehrani
tada sam zadnji put i prekinula dijetu (proteini-povrće) jer sam naletjela na plato, uz PMS, pa sam našla na netu savjet da je dobro podići kalorijski unos na nekoliko dana da se plato 'odmrzne' ... i nisam se više uspijela vratiti na dijetu jer me istovremeno uhvatio nedostatak energije (godišnji sam prospavala , po 12h na dan)


sljedeći tjedan krećem na fitnes, preko ljeta nemam vremena (posao-more-priprema za sljedeći dan-spavanje)

sve dijete sam držala bez problema 3 tjedna, a onda bi me lupio PMS, pa povratak na dijetu bi trajao i po par tjedana a i mjeseci
osim u razdoblju kad sam mogla meditirati, tad sam bila na dijeti preko 2 mjeseca

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: uto sep 11, 2012 9:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Nemam problem sa kilazom jer sam visoka pa jedem ko zmaj, ali sam skoro imala dijareju 7 dana...ljudi moji za samo par dana sam sletila oko 10kg....prvo nisam nista mogla jesti osim dvopeka i vode + caj ponekad....a kad je dijareja prestala nakon 10 dana te prehrane, morala sam 10 dana nakon toga da navikavam zeludac na normalnu hranu...i to sam sve jela pomalo, rizu sa povrcem i malo hljeba....pa postepeno sam uvodila meso....
Naravno ovim vam ne kazem da je dijareja idelano rjesenje za kilazu hahahhaa, no, ako vam se slucajno desi da znate da s njom mozete itekako smrsat :mrgreen:

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: uto sep 11, 2012 9:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
eh, svaki početak bilokakve viroze želudca se riješava u 2 koraka

1. korak: pobij loše bakterije - Coca cola ili rakija
2. korak: prolife probiotici (one dobre bakerije)

i sve je gotovo u dan-dva

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: uto sep 11, 2012 9:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Minime je napisao/la:
eh, svaki početak bilokakve viroze želudca se riješava u 2 koraka

1. korak: pobij loše bakterije - Coca cola ili rakija
2. korak: prolife probiotici (one dobre bakerije)

i sve je gotovo u dan-dva

ma pila sam ja coca colu ali ne bas toliko(jel moram piti u sto vecoj kolicini?), ali sam onda uzela baktrim i njime pobila gamad...
p.s.mislila sam da coca cola samo zaustavlja dijareju ali u biti je crijevni lijek kako sam te i ako sam te razumjela?

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: uto sep 11, 2012 11:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Minime je napisao/la:
34. g.
93 kg
183 cm

zadnjih 3 godine sam na toj kilaži
plato je na 88kg

uglavnom jo-joiram od 88-89 do 93-95

Montignac mi je odgovarao i funkcionirao, dijeta sa velikom dozom proteina također funkcionirala, neka dijeta od 3 tjedna također je funkcionirala ... brojanje kaloraija Fitday.com isto funkcionira...

e da, imam problem PMS-a, tad mi je teško ostati na kontroliranoj prehrani
tada sam zadnji put i prekinula dijetu (proteini-povrće) jer sam naletjela na plato, uz PMS, pa sam našla na netu savjet da je dobro podići kalorijski unos na nekoliko dana da se plato 'odmrzne' ... i nisam se više uspijela vratiti na dijetu jer me istovremeno uhvatio nedostatak energije (godišnji sam prospavala , po 12h na dan)


sljedeći tjedan krećem na fitnes, preko ljeta nemam vremena (posao-more-priprema za sljedeći dan-spavanje)

sve dijete sam držala bez problema 3 tjedna, a onda bi me lupio PMS, pa povratak na dijetu bi trajao i po par tjedana a i mjeseci
osim u razdoblju kad sam mogla meditirati, tad sam bila na dijeti preko 2 mjeseca


Nisi napisala ništa o treninzima pa pretpostavljam da ih nisi ni upražnjavala.

Naime, matematika tijela je jednostavna, da bi izgubila kilograme broj unešenih kalorija treba da bude manji od broja potrošenih kalorija u toku dana.
To je jako teško i nepreporučljivo (čitaj nezdravo) bez elementa treninga jer trening otprilike uzme, u zavisnosti od intenziteta, 200 - 500 kalorija (kcal).
Kada se na to doda pravilna ishrana, nazovimo je dijeta, koja je izbalansirana i raspoređena u više manjih obroka u toku dana, gdje za jedno varenje hrane tijelo potroši oko 100 kcal pomnoženo sa recimo 5 ili 6, tu je već počelo da djeluje ono što nam treba da se desi da bi počeli da topimo masne naslage koje u suštini i predstavljaju problem.

Svakako treba zapamtiti da nije tjelesna masa ono na što treba da se obrati najviše pažnje odnosno ono što treba da služi kao referentna tačka pri praćenju progresa u narednih nekoliko mjeseci u toku kojih ćemo se posvetiti ovom problemu već centimetri.
Ramena, ruke, grudi, struk, kukovi, guzica i butkice treba da se izmjere, da se zapiše obim istih, i da se te brojke prate.
Ovo naglešavam jer vi možete dobiti na tjelesnoj masi vježbajući a da se pritom obim navedenih dijelova tijela smanji, jer mišić je teži od sala, a mišići nam trebaju da topimo to isto salo i to je mnogo učinkovitije nego izgladnjivanje.

Klasične greške koje se čine su:

1. Izgladnjivanje
Tijelo ima svoj vlastiti odbrambeni mehanizam pa kad se počne osjećati kriza usljed nedostatka hranjivih materija ono će pohraniti i ono malo što pojedete u masne ćelije kako bi sačuvalo rezerve energije u obliku masti za "crne dane".

2. Odbijanje implementacije tegova i bazičnih vježbi u treninzima
Kada počnete sa treninzima, bilo da se radi o gimnastičkim vježbama, a to su vježbe bez tegova gdje se koristi isključivo gravitacija i vlastita tjelesna masa ili vježbama sa tegovima, mišićna vlakna počinju da se grade, mišići počinju da rastu. Ovdje proradi lažni alarm usljed neznanja. Kako su mišići bili atrofirali oni imaju početni inicijalni rast koji je realno zanemariv ako znamo da je jako teško povećati masu samog mišića nakon što je ovaj inicijalni period završen.
Vi ćete vidjeti da vam se tijelo aktiviralo tako što će vam mišići nabreknuti, ali nebojte se jer neće oni daleko. Kao što rekoh bez njih nema efikasnog sagorijevanja masti jer oni za svoj rad isključivo koriste one gore pomenute rezerve masnoća iz masnih ćelija.

3. Odbijanje da se posveti pažnja brojanju kalorija
Shvatite jednu stvar.
Ova "matematika" brojanje kalorija je potrebna samo u početku dok ne uđete u fazon jer kasnije ćete vi otprilike znati šta je, koliko i čega potrebno, pa brojanje neće biti neophodno.
Nutricionistički gledano, osnovni sastojci jela su proteini, ugljikohidrati i masti i u početku se njihov odnos kreće u relaciji 40-30-30 jer želimo pružiti našim mišićima supstance za izgradnju i oporavak, a to su aminokiseline iz proteina. Recimo to je prva faza koja bi trebala trajati jedan mjesec.
U drugom mjesecu i inače u svakodnevoj ishrani taj odnos je 30-40-30 jer nam sada kada smo malo ušli u formu treba energija iz ugljikohidrata.
Obrok bi otprilike mogao da se sastoji iz proteina gdje će recimo komad mesa biti veličine dlana, a kol. ug. hidrata veličine dva dlana, masnoće su već zastupljene u samom mesu, uljima koje koristimo, koštunjavom voću isl. Ne zaboravimo voće i povrće koje obezbjeđuju zdrave šećere i vlakna.

Ako smo dosljedni u dijeti onda nikada nećemo biti gladni, umorni i iscrpljeni.
Dobar režim kojim se plato efekat dijete može izbjeći je da zbunimo tijelo.
Šest dana se pridržavamo dijete, a sedmi dan jedemo sve što želimo. Recimo da nam je kalorijski unos u toku 6 dana 2000, sedmi dan može i na 3500.
Tako se tijelo ne može naviknuti i stvoriti plato.



Treninzi se dijele u tri vrste:

1. Kardio treninzi
Ova vrsta treninga povećeva unos kiseonika i tako podižemo kondiciju.
Ovi treninzi su blagotvorni za srce i mozak.
Tu spada brzo hodanje, trčanje, vožnja bicikla, preskanje užeta kao i razne vježbe koje se mogu izvoditi na malim površinama. Osnovna karakteristika im je povišen puls.
Vidio sam mnoge ljude koji upražnjavaju samo ovaj tip treninga. Njihov progres je mizeran i nikad ne donosi željene rezultate bez obzira što se praktikuje mjesecima u intervalu do čak 1 sat dnevno pa i više.

2. Gimnastika
Vježbe gdje koristimo vlastitu masu tijela u saradnji sa gravitacijom majke Zemlje nazivaju se gimnastičke vježbe. Jako su praktične za osobe koje nemaju uslove da posjećuju teretane i fitness centre odnosno koje kod kuće nemaju nikakve tegove niti sprave. Kasnije ćemo objasniti zašto se sprave ne preporučuju, a sada da dodam da u ovaj domen spadaju sklekovi, čučnjevi, zakoraci, zgibovi, stoj na rukama, propadanja i sl, praktično sve što vam padne na pamet.
U kombinaciji sa kardio treninzima jako su efikasne jer ravnomjerno razvijaju tijelo, djeluju na veće grupe mišića istovremeno i samim tim potrošnja kalorija je veća.

3. Vježbe sa tegovima
Kako i samo ime veli, ovdje se opterećujemo sa dodatnom masom tegova kako bi dobili što veći mišićni i metabolički odziv. Mnogo je različitih formi treninga sa tegovima, ali tu se krije jedna caka.
Mnogi ljudi imaju tendenciju da rade izolacione vježbe. Tu se mnogo vremena troši na oblikovanje obično jednog mišića, recimo ramenog, mišića podlaktice, bicepsa, tricepsa, listova...i zato se ne preporučuju. Prioritet su bazične vježbe gdje su uključene veće mišićne grupe i gdje prenosimo težinu na veće udaljenosti (sa poda pa do iznad glave recimo), a samim tim je broj potrošenih kalorija veći i trajanje treninga je kraće.
Gore pomenute sprave i mašine imaju taj nedostatak da upravo one mišiće koje koristimo za stabilizaciju i balans u toku ovakvih vježbi zapostavljaju odnosno gase.
Ako pravilno radite, vježbe ovog tipa aktiviraju kompletan trbušni zid, pa tako klasični trbušnjaci postaju nepotrebni, mada oni koji žele mogu nakon treninga ubaciti i petnaestak minuta trbušnjaka, a pogotovo u početku kada je taj isti trbušni zid pretrpio jednu dugu fazu letargije.
U ovu grupu vježbi spadaju, benč (izbačaj sa grudi), mrtva dizanja, izbačaj sa ramena, izbačaj iz čučnja, čučnjevi sa opterećenjem, olimpijska dizanja i mnoge druge.

Ono što je jako bitno je da se kombinuju ove tri vrste treninga.
Tako neće nikada doći do plato efekta.

Jedan od načina kombinovanja je sledeći i pokazao se kao veoma učinkovit:
Radimo tri dana.
Prvi dan samo kardio, obilježićemo ga sa K.
Drugi dan kombinujemo K i gimnastiku G.
Treći dan, pogađate, K, G i tegovi T.
Četvrti dan odmaramo.
Onda peti dan G.
Šesti G i T.
Sedmi G, T i K.
Osmi odmor ili istezanje*
Deveti T.
Deseti T i K.
Jedanaesi T, K, G
Dvanaesti odmor.

I tako vrtimo i nema šanse da se plato efekat javi.
Ne zaboravite zagrijavanje prije i istezanje nakon treninga.

*Istezanje kao posebna stavka preporučuje se svakih 7 dana kako bi se aktivni mišići izdužili nakon perioda konstantnog kompresovanja. Tako će dobiti lijep oblik i strukturu.
Yoga (kao vrsta treninga) je jeko djelotvorna u ovu svrhu.

Potrebno je još nekoliko napomena.
Naime, svaki početak je težak i postojaće mnoge prepreke i poteškoće.
Neke vježbe će biti preteške, forma izvođenja će biti loša, upaliće se mišići, ne možete dugo trčati...
Počnite sa bržim hodanjem i osnovnim gimnastičkim vježbama.
Kako napredujete uključite ostale vježbe, pratite svoje tijelo i ne žurite.
Neka primarni cilj ne bude izgledati lijepo, već osjećati se zdravo i u formi, a ostalo će doći s tim.
Kako napredujete pojačavajte tempo, a vrijeme između dvije vježbe skraćujte što je moguće više.
To će dovesti do toga da se pojedini treninzi kompletiraju za 15 -20 minuta, a to je pogodno za ljude koji nemaju mnogo vremena.
Trening nikada ne treba da bude duži od 1 sata u komadu, a kada uđete u formu, vaše vrijeme provedeno na treningu ne treba da prelazi 30 minuta.
Slijedite svoj osjećaj. Na nekoj skali napora od 1 - 10, ako već nemate nekakav mjerač pulsa i slično, ne prelazite 8.

@minime
Klasični standardi odnosa visine i mase kod žena je visina minus 110 ali to nije tako striktno definisano jer, kako gore rekoh, mišić je teži od masti, neka tvoj vodič bude centimetar i unutrašnji osjećaj.
Od tridesete do četrdesete godine ti si u vrhuncu snage i to se može jako lijepo iskoristiti.
U toku PMS-a, ako se odlučiš za treninge, uspori malo tempo, a prvi i drugi dan nemoj trenirati i malo redukuj ishranu. Kada uđeš malo u štos sve će teći lakše i ne treba da se opterećuješ mnogo sa rezultatima. Vodi evidenciju o centimetrima i masi svakih 7 dana kako bi pratila progres.
Malo se raspitaj o kaloričnim vrijednostima hrane, ne preskači obroke i trudi se da budeš konsistentna i jedeš zdravo. Izbaci masnu hranu, hranu iz kesice, brzu hranu, ako je moguće redukuj hljeb, izbaci šećere, kolače i ne jedi poslije 20h.
Treninzi će ubrzati metabolizam i dok se okreneš rezultati će biti vidljivi.
Posavjetuj se sa nekim oko vježbi, neka ti pokažu u fitness centru kako to ide, drži se vježbi za cijelo tijelo. Računaj broj unešenih kalorija u početku dok to ne postane svakodnevica, tako ćeš najbolje imati uvid u onu jednačinu vezanu za odnos unos/potrošnja.
Naše tijelo je savršena mašina, treba mu samo malo remonta.

Ne mogu ti više reći od ovoga što sam iz vlastitog iskustva naučio, ali ako ti zatreba u buduće pomoć ili ako sam presočio nešto ili ostao nedorečen ili nejasan, slobodno pitaj.
To važi i za ostale.

Svako dobro!

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: sri sep 12, 2012 9:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Meni nema ništa draže nego ne jesti.

Za nejedenje, pored uobičajenih estetskih i zdravstvenih, postoje barem dva vrlo jaka argumenta.

1. Čovjek punog želudca je prirodno pospanog i tromog uma; nejedenje na kraći rok omogućuje povećanu bistrinu uma i produktivnost u većini aktivnosti. Svatko tko je pokušao postiti to zna, zna koliko je um budniji, koliko brže i preciznije radi.

2. Što više jedemo to više trošimo svoja tijela. Rečeno je da je najsigurniji način produživanja života upravo jesti što manje. Dokazano je da životinje koje su periodički izgladnjivane imaju duži životni vijek; dokazano je da oni koji manje jedu žive duže čak i od onih koji redovito vježbaju.
http://en.wikipedia.org/wiki/Intermittent_fasting
http://en.wikipedia.org/wiki/Caloric_restriction

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: sri sep 12, 2012 10:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Samo tako je napisao/la:
Za nejedenje, pored uobičajenih estetskih i zdravstvenih, postoje barem dva vrlo jaka argumenta.

1. Čovjek punog želudca je prirodno pospanog i tromog uma; nejedenje na kraći rok omogućuje povećanu bistrinu uma i produktivnost u većini aktivnosti. Svatko tko je pokušao postiti to zna, zna koliko je um budniji, koliko brže i preciznije radi.

Ne radi se o prejedanju niti izgladnjivanju.
Oboje su glupost.
Radi se o tome da jedemo onoliko koliko je to potrebno da budemo efikasni u obavljanju svakodnevnih poslova.
Ako si manje aktivan manje će trebati hrane i to je logično.
Druga stvar je ta da kad podmiriš tijelo, energija iz hrane napaja um.
Kako onda taj um može biti trom?
Upravo pri postu um ostaje bez te energije i to se da iskoristiti kada želiš "smiriti" um, onda posmatrač ima manje "posla" sa umom. Svijest preuzima jer je manje misli.
Možda si na to mislio.
U mom slučaju, kada sam sit, lakše obavljam poslove, bilo da se radi o fizičkim ili misaonim zadacima.
Gore napomenut režim dijete je upravo smišljen iz razloga da se unosi manje nego što se troši, da se unosi kvalitetna hrana i da se na taj način aktivira proces sagorijevanja akumuliranih masti kod onih koji imaju probleme sa "viškom" kilograma.


Citat:
2. Što više jedemo to više trošimo svoja tijela. Rečeno je da je najsigurniji način produživanja života upravo jesti što manje. Dokazano je da životinje koje su periodički izgladnjivane imaju duži životni vijek; dokazano je da oni koji manje jedu žive duže čak i od onih koji redovito vježbaju.

Ovo ide u prilog onome što sam rekao.
Usporen metabolizam kao rezultat genetski nasljeđenih prdispozicija ili određenog načina života valja ubrzati na neki način. Ako ste fizički aktivni u toku dana onda će trebati jako malo dodatnog treninga, dok kod onih koji dan provode sjedeći, ležeći i sl. potrebno je malo više.

Također se kod osoba koje jedu mnogo hrane odjednom u svega dva ili tri obroka želudac poveća, razglavi. Tada se događa da čim se malo taj želudac isprazni u umu javi potreba za još.
Ovo traje svega par dana i to treba prebroditi.
Kada se želudac skupi, neće se moći u komadu puno pojesti, osjećaćemo se siti sa jako malo hrane.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: sri sep 12, 2012 11:52 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Bajs... Struja svijesti, a? :)

Ti govoriš iz "fitness" perspektive, iz perspektive gdje se samo želi smršaviti. Mene su više zanimali neki drugi aspekti jedenja i nejedenja a na temu sam ih postavio samo kao dodatan poticaj.

To da je um bistriji i produktivniji kada ne jedeš nije samo moje opažanje nego univerzalno iskustvo. Pokušaj. Uostalom logično je s evolucijskog stajališta. Gladan čovjek je morao biti pojačano aktivan i svjestan da pronađe hranu; istovremeno, probava prirodno povlači krv iz cirkulacije nauštrb drugih sistema, na primjer mozga.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: sri sep 12, 2012 12:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Samo tako je napisao/la:
Bajs... Struja svijesti, a? :)

Ti govoriš iz "fitness" perspektive, iz perspektive gdje se samo želi smršaviti. Mene su više zanimali neki drugi aspekti jedenja i nejedenja a na temu sam ih postavio samo kao dodatan poticaj.

Naravno. :)
Za one koji ne meditiraju i nemaju mnogo iskustva na tom terenu postoji ta fitnes perspektiva.
S druge strane za prave meditante ovo ne bi bio bog-zna-kakav problem.
Jednostavno nisi poistovjećen sa tijelo-umom.
Kada osjetiš glad posmatraš taj osjećaj i glad ode.
Jedeš tek toliko da se ne srušiš.
Dva - tri dana takvog režima i kg baj baj.
Tijelo počinje da jede samo sebe, poješće sve masnoće u tih nekoliko dana, a onda i mišiće.
Moj interes je negdje između.
Ne opterećujem se mnogo sa tim.
:D

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: sri sep 12, 2012 8:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
ne zanima me bistriji um i ovaj mi ionako već vidi previše :mrgreen:

bajs: hvala na savjetima

kad idem na fitnes to je cca 2-3x tjedno (ovisi o slobodnom vremenu) moji treninzi započinju na orbitreku ili sl. od 15-30 min, ovisi o raspoloženju i nakon toga obilazim sprave,
nastojim odraditi od nogu do ramena, ali kadkad odradim samo dio tijela (jer mi je vrijeme kratko)

post nije za mene, ja mogu podnijeti osjećaj gladi, ali me ubi glavobolja
par puta sam postila po 24h, samo voda i biljni čajevi, ali glavobolja je uf, niti najjači analgetik ne pomaže

budem opet pokušala Montignaca, on je najzdravija opcija i vratiti ću se na trening

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: sri sep 12, 2012 8:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
Tragom_ptice_dodo je napisao/la:

ma pila sam ja coca colu ali ne bas toliko(jel moram piti u sto vecoj kolicini?), ali sam onda uzela baktrim i njime pobila gamad...
p.s.mislila sam da coca cola samo zaustavlja dijareju ali u biti je crijevni lijek kako sam te i ako sam te razumjela?


ubija loše bakterije, zato popijem natašte bar pola litre, i onda sat nakon ubacim dobre probiotike
dijareju zaustavlja crna čokolada, bar meni

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: sri sep 12, 2012 9:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 12:45 pm
Postovi: 574
Lokacija: Eter
Cola je otrov, pa onda naravno i ubija bakterije :angel4: eh, kad bi ubijala samo stetne bakterije :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: čet sep 13, 2012 10:48 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Minime je napisao/la:
Tragom_ptice_dodo je napisao/la:

ma pila sam ja coca colu ali ne bas toliko(jel moram piti u sto vecoj kolicini?), ali sam onda uzela baktrim i njime pobila gamad...
p.s.mislila sam da coca cola samo zaustavlja dijareju ali u biti je crijevni lijek kako sam te i ako sam te razumjela?


ubija loše bakterije, zato popijem natašte bar pola litre, i onda sat nakon ubacim dobre probiotike
dijareju zaustavlja crna čokolada, bar meni

da jeste i ja sam cula da cokolada za kuhanje zaustavlja dijareju ali me bas zanima na osnovu cega?jel i ona ubija lose bakterije ili sta to ona u sastavu ima sto zaustavi dijareju?znam da je kako jako zdrav a crna cokolada ga u sebi i ima naravno, isto tako znam ako pijes kakao za vrijeme menzesa zaustavlja bol kod onih zena koje imaju bol,ali takodjer zaustavlja i krv pa je upitno to koliko pomaze mozebit i odmaze jer je dobro da zena krvari za vrijeme menzesa i da se ta krv ne zaustavlja jer moze doc do ozbiljnih problema...uh ja se raspisah...evo prestajem :D

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: čet sep 13, 2012 11:15 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Studija objavljena u The Journal of Nutrition prva je otkrila da kemikalije iz kakao zrnca mogu spriječiti nastanak proljeva. Znanstvenici smatraju da su za to zaslužni upravo flavonoidi, koje bi se moglo iskoristiti za proizvodnju suplemenata za ublažavanje simptoma.
Otkriveno je da flavonoidi mogu vezati i inhibirati crijevni protein CFTR, koji regulira sekreciju tekućine u tanko crijevo.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mrsavljenje
PostPostano: čet sep 13, 2012 11:57 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
bajs je napisao/la:
Studija objavljena u The Journal of Nutrition prva je otkrila da kemikalije iz kakao zrnca mogu spriječiti nastanak proljeva. Znanstvenici smatraju da su za to zaslužni upravo flavonoidi, koje bi se moglo iskoristiti za proizvodnju suplemenata za ublažavanje simptoma.
Otkriveno je da flavonoidi mogu vezati i inhibirati crijevni protein CFTR, koji regulira sekreciju tekućine u tanko crijevo.

Super! Eto imamo prirodan lijek za zaustavljanje dijareje, osim kaka i coca cole pomaze i slijedece:
kad skuhate rizu u vodi tu vodu nemojte bacat nego je popijte, dobra je za stomak.,ubija bakterije a ako neko zna za sta je jos dobro bi bilo da napise ovdje..
druga stvar....u malu soljicu iscjedite 1 limun i tu dodajte malu kasikicu kafe i pomjesajte i popijte to je dobro za glavobolju + zaustavlja proliv....

sorry mozda sam malo skrenula sa teme pa necu vise pisati o dijareji obecavam,pozz :hello2:

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz